Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώστης ή συλλέκτης?


Paliakoudis

Αναγνώστης ή συλλέκτης?  

121 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειχα απαντησει Συλλεκτρια.Να πω παντως πως οτι αγοραζω το διαβαζω και πολλα απο αυτα παρα πολλες φορες.Τα παλια μου ΜΜ ειναι φθαρμενα περισσοτερο απο το πολυ διαβασμα και λιγοτερο απο τον χρονο. :P

Και τα διατηρω σε μια καλη κατασταση, :clean: χωρις να τα εχω σε ζελατινες, οχι γιατι θα τα βαλω στο μουσειο, :P αλλα γιατι ετσι λειτουργω σαν ανθρωπος.Προσεχω γενικα τα πραγματα μου.Οχι μονο τα κομικς μου.

Αν και γενικα οταν καποιος εχει  μια συλλογη την θελει και προσεγμενη πιστευω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αναγνώστης. Θα ξεφορτωνόμουν ευχαρίστως όσα απ'τα κόμικς μου δεν έχω σκοπό να ξαναδιαβάσω.

Εδώ είμαι :D Πότε θα βρεθούμε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ είμαι :D Πότε θα βρεθούμε?

 

Δε φαντάζομαι να κατάλαβες πως λέγοντας θα ξεφορτωνόμουν εννοώ θα χάριζα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αναγνώστης. Θα ξεφορτωνόμουν ευχαρίστως όσα απ'τα κόμικς μου δεν έχω σκοπό να ξαναδιαβάσω.

 

Ένας αναγνώστης δεν διαβάζει κάτι πάνω από μια φορά; :thinking: 

Και που ξέρεις ότι δεν θα θες να τα ξαναδιαβάσεις σε κάποια μελλοντική φάση, ενώ τα έχεις ξεφορτωθεί; Αν πραγματικά ήθελες θα τα είχες ξεφορτωθεί ήδη πιστεύω ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω αρκετά κόμικς που δε σκοπεύω να ξαναδιαβάσω γιατί δε μου άρεσαν τόσο ή γιατί τα έχω ήδη διαβάσει πολλές φορές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Ανήκω κι εγώ στην κατηγορία αναγνώστης κι όχι συλλέκτης :) Παίρνω τα κόμικς μόνο και μόνο για να περνάει ευχάριστα η ώρα ή όταν ακούσω εδώ μέσα πως κάποιο είναι καλό, παρά για τη συλλεκτικότητα και η συλλογή μου δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Μου αρέσει να συλλέγω πράγματα αλλά τα κόμικς δεν μπορώ να τα αφήσω αδιάβαστα. Αυτός είναι ο σκοπός τους στην τελική. Θα πάρω και εκδόσεις χωρίς να νοιάζομαι ιδιαίτερα για την συλλεκτικότητα τους, μόνο για να διαβάσω την ιστορία, ενώ παράλληλα θα ψάχνω και για παλιότερες και πιο συλλεκτικές εκδόσεις ή special editions/variant covers. Οπότε θα έλεγα ανάμεικτο.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Εμένα θα με έβαζα ως αναγνώστη μέχρι πριν 2 χρόνια. Τώρα πια θεωρώ τον εαυτό μου συλλέκτη μιας και έχω πλέον ως στόχο να ολοκληρώνω σειρές με κόμικς που μου αρέσουν πχ Μίκυ Μάους μα αυτό δεν σημαίνει ότι τα αγοράζω τα βάζω σε ένα ράφι δεν ασχολούμαι ποτέ με αυτά και λέω έχω όλη τη σειρά. Όμως παραμένω και αναγνώστης μιας και τα διαβάζω, τα συντηρώ, τα μελετώ και γενικά ασχολούμαι με αυτά. Τι ότι είσαι συλλέκτης δεν πιστεύω πως αναιρεί το να είσαι αναγνώστης.  :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εγώ το βρίσκω λίγο άκυρο το ερώτημα.

Και το λέω αυτό γιατί καταρχήν και by default όλοι μας είμαστε αναγνώστες. Δεν είμαστε όμως αναγνώστες όπως αυτός μιας εφημερίδας την οποία θα την πάρει, θα την διαβάσει μια φορά για να ενημερωθεί και μετά θα την πετάξει. Ούτε είμαστε σαν κάποιον που αγοράζει ένα έντυπο (ένα περιοδικό ποικίλης ύλης πχ) για να περάσει κάποιες ευχάριστες ώρες και μετά το πετά ή το χαρίζει σε κάποιον άλλον.  Είμαστε κάτι παραπάνω και κάτι πιο συγκεκριμένο. Είμαστε μια (ανίατη) :nuts::sick2::hit:περίπτωση και κατηγορία πιο ειδική και πιο συνειδητοποιημένη. Από την στιγμή που αγοράζουμε κάποιο κόμικ πιστεύω συνειδητά και όχι τυχαία, (σίγουρα όχι τυχαία από τη στιγμή που είσαι και μέλος εδώ μέσα) το οποίο μάλιστα το αγαπάμε και το εκτιμάμε σαν έργο τέχνης και το οποίο δεν έχουμε σκοπό να το πετάξουμε αλλά να το κρατήσουμε μαζί με τα υπόλοιπα όμοιά του, τότε αυτόματα γινόμαστε και συλλέκτες. Συλλέκτες όμως (τουλάχιστον εγώ τέτοιος θεωρώ ότι είμαι) αγνοί, με την καλή έννοια του όρου και με αγάπη για αυτό που κάνουμε. Γιατί υπάρχουν και πολλών λογιών άλλοι "συλλέκτες" με τους οποίους και για να μην μακρυγορώ δεν είναι ούτε το μέρος ούτε η ώρα, ή δεν ξέρω καν αν αξίζει να ασχοληθούμε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και τα δύο. Συλλέγω κόμικς αλλά και διαβάζω όλα όσα παίρνω... 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και τα δύο αλλά όχι ισόποσα. Κυρίως αναγνώστης αλλά σε εξαιρετικές περιπτώσεις συλλέγω κιόλας. Κατατοπιστικός, ε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Είμαι τρελός αναγνώστης αλλά με τον ρυθμό που αγοράζω κόμικς πλέον έχω γίνει και πολυ-συλλέκτης :party3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Eιμαι συλλεκτης με την αποψη πως οτι αγοραζω το ψαχνω στην ιδανικη κατασταση και χαλιεμαι οταν μου ρχεται αλλιως. Επισης συλλεκτης σε οσες σειρες με ενδιαφερουν, κυνηγαω  με μανια να τις ολοκληρωσω το συντομοτερο ,με το ενδεχομενο να πληρωσω και παραπανω για το κλεισιμο της σειρας. Τευχη αξιας οπως το ΚΟΜΙΞ παντα σε ζελατινες και κρυμμενα ωστε να μην τα βλεπει κανεις. Εννοειται εχω αγορασει το ιδιο τευχος και 2 και 3 φορες (μεγιστο 4 :lol: ) μεχρι να πετυχω την ιδανικη κατασταση.

:)

 

Αλλά ειμαι και αναγνωστης με την αποψη οτι ειμαι ανοιχτος να διαβασω κατι που δεν ειχα επαφη μεχρι προτινος.Στη συνεχεια αν μαρεσει ,γινομαι συλλεκτης.

Δεν εχω κολληματα πχ μονο Ντισνευ αυτα αξιζουν και τελος.

 

Οπότε ψηφισα Αναμεικτο.

 

:havefun:

 

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ψήφισα ανάμεικτο γιατί μαρεσει να διαβάζω πολύ αλλά αυτό που με κρατάει σε εγρήγορση είναι να ψάχνω ελλείψεις σε site κυρίως πλέον αλλά και σε βιβλιοπωλεία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 12/8/2020 στο 8:24 ΜΜ, Nino είπε:

Εγώ το βρίσκω λίγο άκυρο το ερώτημα.

Και το λέω αυτό γιατί καταρχήν και by default όλοι μας είμαστε αναγνώστες. Δεν είμαστε όμως αναγνώστες όπως αυτός μιας εφημερίδας την οποία θα την πάρει, θα την διαβάσει μια φορά για να ενημερωθεί και μετά θα την πετάξει. Ούτε είμαστε σαν κάποιον που αγοράζει ένα έντυπο (ένα περιοδικό ποικίλης ύλης πχ) για να περάσει κάποιες ευχάριστες ώρες και μετά το πετά ή το χαρίζει σε κάποιον άλλον.  Είμαστε κάτι παραπάνω και κάτι πιο συγκεκριμένο. Είμαστε μια (ανίατη) :nuts::sick2::hit:περίπτωση και κατηγορία πιο ειδική και πιο συνειδητοποιημένη. Από την στιγμή που αγοράζουμε κάποιο κόμικ πιστεύω συνειδητά και όχι τυχαία, (σίγουρα όχι τυχαία από τη στιγμή που είσαι και μέλος εδώ μέσα) το οποίο μάλιστα το αγαπάμε και το εκτιμάμε σαν έργο τέχνης και το οποίο δεν έχουμε σκοπό να το πετάξουμε αλλά να το κρατήσουμε μαζί με τα υπόλοιπα όμοιά του, τότε αυτόματα γινόμαστε και συλλέκτες. Συλλέκτες όμως (τουλάχιστον εγώ τέτοιος θεωρώ ότι είμαι) αγνοί, με την καλή έννοια του όρου και με αγάπη για αυτό που κάνουμε. Γιατί υπάρχουν και πολλών λογιών άλλοι "συλλέκτες" με τους οποίους και για να μην μακρυγορώ δεν είναι ούτε το μέρος ούτε η ώρα, ή δεν ξέρω καν αν αξίζει να ασχοληθούμε. 

 

Πολύ σωστή άποψη. +1 και από εμένα.

Εγώ έχω γύρω στις 3000 κόμικ στη συλλογή μου. Δεν με νοιάζει η καλή κατάσταση. Αδιαφορώ για μικροσχισίματα τσαλακώματα και άλλα τέτοια που φρικάρουν πολλούς εδώ μέσα. Δεν με ενδιαφέρει η τέλεια κατάσταση. Πιστεύω μάλιστα ότι αν δεν υπήρχε αυτή η μανία τότε θα είχαμε διαθέσιμα πολλά περισσότερα παλιά κόμικ σε φυσιολογικότερες τιμές. Τα κόμικ είναι πρωτίστως για να τα διαβάζουμε, μετά για να τα μαζεύουμε και να τα χαιρόμαστε. Μ αρέσει να βρίσκω παλιά μίκυ μάους που κάποιος μικρός συνάδελφος ζωγράφισε ένα από τα παιχνίδια. Νιώθω σαν να έφτασε σε καλά χέρια κάτι που κάποτε αγαπήθηκε. Είμαι μάλλον ρομαντικός του χώρου.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Προσωπικά, ανήκω στην τρίτη κατηγορία, την ανάμεικτη. Λάτρης της ανάγνωσης κόμικς, παρ' όλα αυτά, δεν αρνούμαι, πως οπότε πηγαίνω σε κομιξάδικο, θα κοιτάξω να βρω τα συλλεκτικά  ή τα σπάνια κομμάτια, ούτως ώστε να εξασφαλίσω πως στο μέλλον, δεν θα χρειαστεί να ξοδέψω τεράστια ποσά για να αποκτήσω αυτά τα τεύχη. Όσο για τα φθαρμένα τεύχη, δεν με ενοχλούν στην ανάγνωση κι αυτός είναι ο λόγος που δεν τα πετάω, ούτε τα χαρίζω, όμως τα απομονώνω σε ένα συρτάρι,( αφιερωμένο ολοκληρωτικά στα χαλασμένα και δίπλα κόμικς)  για να μην χαλάσει η αισθητική της βιβλιοθήκης μου.:wall:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα έλεγα ανάμεικτο προς αναγνώστης αν και πλέον προσπαθώ να συλλέξω την βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς και από κλασικούς υπερήρωες συλλέγω/διαβάζω μόνο spidey. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38588
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάτι ανάμεικτο. Αν και διαβάζω σκαναρισμένα κόμιξ φροντίζω να τα αγοράζω κιόλας. Προσπαθώ να τα κρατάω σε καλή κατάσταση πλέον γιατί στο παρελθόν έχω καταστρέψει από την απρόσεκτη χρήση πολλές ποιοτικές  εκδόσεις που τώρα είναι δυσεύρετες και το μετανιώνω. Έχω κάποιες σειρές που θεωρώ υποχρέωσή μου να ολοκληρώσω αλλά ο χώρος με φρενάρει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανέφερε κάποιος φίλος πιο πάνω ότι όλοι εξαρχής είμαστε αναγνώστες. Με προβλημάτισε λίγο αυτό και πραγματικά δεν ξέρω αν μπορώ να χαρακτηρίσω κάθε συλλέκτη ως αναγνώστη. Εγώ νομίζω πως δεν είναι όλοι οι συλλέκτες αναγνώστες ή για να το πω καλύτερα το βάρος του συναισθήματος σε πολλούς "συλλέκτες" πέφτει κυρίως στην "συλλογή" παρά στην διάθεση για ανάγνωση. Πιστεύω πολλοί αγοράζουν απλά για να ικανοποιούν τον πόθο τους να αγοράζουν/συλλέγουν (δυστυχώς είναι να μη σε καταβάλει αυτή η μανία) και λιγότερο - ή καθόλου - για να εντρυφύσουν στο πραγματικό περιεχόμενο. Νεότερος - και κυρίως στα φοιτητικά μου χρόνια - είχα δυστυχώς πέσει σε αυτή τη λούπα και με κόμιξ αλλά κυρίως με video games. Με τον καιρό (νωρίς ή αργά· δεν ξέρω) κατάλαβα πόση ανούσια σπατάλη είχα διαπράξει. Ουσιαστικά περισσότερο ήθελα να "φαίνονται" στη βιβλιοθήκη μου επειδή απο κάποιους θεωρούνται "συλλεκτικά" παρά γιατί εγώ τα ήθελα πραγματικά.

Σχετικά με τα κόμιξ, μέχρι τα φοιτητικά μου χρόνια είχα μαζέψει ένα 80% του συνόλου του ΚΟΜΙΞ (χοντρικά μιλάμε μέχρι περίπου το #200). Και ενώ είχα στη συλλογή μου αρκετά... σπάνια κομμάτια, εν τούτοις δεν με ικανοποίησε ποτέ ιδιαίτερα αυτή η συλλογή μου. Σήμερα που πλέον δεν έχω τίποτα απο τον συνολικά μεγάλο όγκο κόμικ που διέθετα στο παρελθόν, δεν νομίζω να τηρούσα διαφορετική στάση. Πχ το #1 κομιξ θα το πούλαγα με μεγάλη ευχαρίστηση (ή και θα το χάριζα σε κάποιον φίλο μου αν το ήθελε πολύ) αφού για μένα δεν έχει καμία μα καμία πραγματική αξία. Αν μετάνιωσα για κάτι που δεν έχω στη "συλλογή" μου είναι τα τεύχη που είχαν κάποια συναισθηματική αξία ή πιο απλά αυτά που μου άρεσαν. Απο την άλλη δεν φέρομαι απαξιωτικά σε κάθε προσπάθεια συλλογής· κι εγώ πχ θα ήθελα να είχα το πρώτο τεύχος του Μίκυ Μάους #1. Οκ είναι ένα ιστορικό τεύχος, είναι ωραίο να το έχεις στη βιβλιοθήκη σου. Αυτή όμως η ανάγκη κατα τη γνώμη μου πρέπει να μείνει περιορισμένη και να μην επεκταθεί γιατί μετά σου δένει τα χέρια, τη διάθεση αλλά και σου μαδάει το πορτοφόλι. Επίσης άτομα-"συλλέκτες" που έχω γνωρίσει, έχει τύχει να είναι στριφνοί άνθρωποι σε φάση να μην σε αφήνουν καλά καλά να κοιτάξεις την συλλογή τους με φόβο μη πάθει κάτι!. Η συλλεκτικότητα όταν γίνει μανία νομίζω αλλοιώνει και το χαρακτήρα σου.

Προσωπικά σήμερα πλέον ό,τι κόμικ έχω το αγοράζω απλά για να περάσω καλά μαζί του. Το διαβάζω όσες φορές μού κάνει  κέφι χωρίς να χωλοσκάω επειδή η ράχη του δεν "ταιριάζει" με την υπόλοιπη "σειρά" την οποία δεν αγόρασα επειδή απλά δεν γουστάρω να διαβάσω τα υπόλοιπα της σειράς. Και βέβαια αυτό προσπαθώ να το τηρώ γενικά. Οπότε δηλώνω αναγνώστης με αποκλειστικό σκοπό να αντλώ όσο μπορώ το περιεχόμενό του χωρίς να με νοιάζει το φαίνεσθαι.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θα έλεγα αναγνώστης, αφού αγοράζω μόνο όποιο τεύχος θεωρώ πως θα είχε κάποιο αναγνωστικό ενδιαφέρον για εμένα. Επίσης, ειδικά με τα παλιότερα περιοδικά, πλην του ΚΟΜΙΞ που ήταν το μόνο που έπαιρνα βρέξει χιονίσει γιατί αυτό όντως το συνέλεγα, δε με ενδιέφερε ποτέ η κατάσταση. Έχω αγοράσει ΚΛΑΣΙΚΑ με σκισμένα ή καθόλου εξώφυλλα. Βέβαια τώρα προσπαθώ να αντικαταστήσω αυτά που είναι σε πραγματικά κακή κατάσταση. Επίσης δε με ενδιαφέρει να συμπληρώσω κάποια σειρά απλά για να την έχω ολοκληρωμένη. (Είπαμε, πλην του ΚΟΜΙΞ). Με αυτά και με αυτά βέβαια, έχω ξεπεράσει τα 1800 τεύχη, όχι, δεν τα έχω διαβάσει όλα, και κάποια από αυτά που έχω διαβάσει, δεν έχουν ανταποκριθεί στις προσδοκίες μου, και παρόλα αυτά δε σκοπέυω να τα πουλήσω. Επομένως μπορώ να απαντήσω και εν μέρει συλλέκτης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, lovcom είπε:

Επίσης άτομα-"συλλέκτες" που έχω γνωρίσει, έχει τύχει να είναι στριφνοί άνθρωποι σε φάση να μην σε αφήνουν καλά καλά να κοιτάξεις την συλλογή τους με φόβο μη πάθει κάτι!.

 

Στα περισσοτερα που εγραψες πανω κατω συμφωνω, εκτος απο αυτο το κομματι. Ο συλλεκτης ειναι περα για περα λογικο να μην θελει να του ακουμπησει τη συλλογη καποιος που ειναι ασχετος.Γιατι εχει σκασει λεφτα ! ΛΕΦΤΑ ! Προφανως δεν αναφερομαι για τευχη που κοστολογουνται 5 και 10 ευρω (που και αυτα πλεον δεν χαρακτηριζονται ως "λεφτα για πεταμα").

 

Εννοειται πως δεν επιτρεπω να μου ακουμπανε αυτα που με ενδιαφερουν. Εσκασα πολλα χρηματα, ειδικα στα ακριβα τευχη του ΚΟΜΙΞ, σε σημειο που ξαναγορασα οτι δεν μου κανε ωσπου να βρω το τελειο. Τι θα πει "φερε να τα δω"; Δες τα στο google. Που ξερω εγω οπως θα το ανοιξει ο αλλος τι ζημια μπορει δυνητικα να συμβει.Μπορει και να μη συμβει τιποτα, αλλά οταν κατι δεν ειναι δικο σου,οι περισσοτεροι δεν θα κατσουν να νοιαστουν τι θα συμβει. Κανονας!

Οπως και σε ενα πανακριβο αμαξι δεν θα βαλεις μεσα ενα σκυλακι να στο κανει λαμπογιαλο με γρατσουνιες, ετσι και τα ακριβα τευχη δεν θες να σου τα ακουμπανε ασχετοι,αλλά και πολλοι "σχετικοι" που ειναι σβαρνιαριδες.

Το ποια θα ναι η μοιρα τους σε 50 ή 100 χρονια που δυστυχως καποιος αλλος θα τα παραλαβει γιατι θα "εχεις φυγει",αλλη ιστορια...

 

Μια χαρα εξω καρδια ανθρωπος ειμαι,οπως και οσοι φανατικοι συλλεκτες γνωριζω προσωπικα, δεν ξερω ποιον μιζερο "συλλεκτη" εχεις συναντησει και σχηματισες τετοια αποψη. Ισως ειχε καποιο σοβαρο λογο και μετατραπηκε σε στριφνο οπως τον χαρακτηρισες, οταν αφορα τη συλλογη του. Λεω εγω τωρα...

 

 

Θα παραθεσω προσωπικη εμπειρια.Ειχα δανεισει (στο λυκειο νομιζω) καποτε ενα ΚΟΜΙΞ που ειχε ιστορια με τα Χαμενα Επεισοδια στον ξαδερφο μου, μου το επεστρεψε φυλλο και φτερο. Προσεξε, μου το επεστρεψε.Δεν το αντικατεστησε!  Το "ε σιγα πως κανεις ετσι μια χαρα διαβαζεται" δεν ειναι απαντηση ατομου 15 16 χρονων. Και μιλαμε τωρα για τευχος ξεφτυλα, 3 4 ευρω δινεις και το ξαναγοραζεις. Οχι για τευχος σοβαρης αξιας. Αλλά η ζημια ειναι ζημια ειτε μιλαμε για 1 ευρω ειτε για 101. Την οποία ζημια ,ο αλλος ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙ οσο και να χτυπιεσαι ! Αντε και να ειναι φιλοτιμος ο αλλος, ελα βρες μου τον Χρυσο Γιγα ή το Νυχι της Καλι σε κατασταση 9.8/10  για αμεση αγορα...

 

Τυχαια νομιζεις οι Αμερικανοι στελνουν τα τευχη τους στο CGC και τα σφραγιζουν ? Ετσι εχουν ορεξη να πληρωνουν 50ευρα για την αξιολογηση + τα μεταφορικα , μονο και μονο για ενα τευχος ?Εννοειται ανεβαινει η αξια τους, αλλά κατα βαση εξασφαλιζουν προστασια εφ'ορου ζωης.

 

:havefun:

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ ManaLeak13 δεν σε είπε κανείς στριφνό άνθρωπο. Μην ανησυχείς. Επίσης φαντάζομαι ότι έχεις δώσει λεφτά απο τον κόπο σου και όχι μεταχειρισμένους πασατέμπους :P. Κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό και κανείς δεν σε κατακρίνει (εγώ τουλάχιστον όχι).

 

Σε ένα πανάκριβο αμάξι δεν βάζεις μέσα ζωάκι γιατί το ζωάκι δεν μπορεί να καταλάβει την αξία ενός αντικειμένου (εκτός βέβαια αν θεωρείς ότι οι άνθρωποι που δυνητικά πλησιάζουν την συλλογή σου έχουν αντίληψη ενός σκυλιού που γραντζουνάει).
Δεν μπορώ να φανταστώ να έρθει κάποιος φίλος στο σπίτι κάποιου (υποθέτω ότι φίλους βάζεις σπίτι σου και όχι κάποιον βάρβαρο έτσι; :) ) και να πιστεύει ότι με το που πιάσει κάτι θα το καταστρέψει.

 

Και βέβαια δεν αναφέρθηκα πουθενά σε δανεισμό. Άλλο ήταν το point μου. Και εγώ αποφεύγω να δανείζω και αυτό όχι γιατί έχω σκάσει χρήματα (αν ένας φίλος μου έχει ανάγκη να δανειστεί και συμβεί κάποιο ατύχημα, χαλάλι) αλλά γιατί ξέρω τον κανόνα "δανεικά και αγύριστα". Μου χει συμβεί και σε μένα φυσικά. Προφανώς το να έρθει αγαπημένο μου πρόσωπο σπίτι και να μη τον αφήνω να αγγίξει τα βιβλία μου (έστω και αυτά που είναι ακριβά) μήπως τα ..καταστρέψει· ε εγώ το θεωρώ παράλογο. Προφανώς δεν καταστρέφεται έτσι ένα έντυπο. Δεν χαρακτήρισα κανέναν προσωπικά στριφνό (γιατί σε βλέπω με το τουφέκι στη γωνία να με περιμένεις :) ). Κι εσύ σίγουρα επι προσωπικού θα έχεις χαρακτηρίσει συμπεριφορές που θεωρείς εσύ παράξενες όπως και όλοι μας. Για την συλλογή σου φτιάξε και φρούριο σαν αυτό του Σκρούτζ Μακ Ντακ όπου με το που πλησιάζει κάποιος να βγαίνουν κανόνια. Είναι δικαίωμά σου και εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

 

Το θέμα μας όμως είναι αν προτιμούμε να είμαστε συλλέκτες ή όχι και εγώ εξέφρασα την δική μου γνώμη. Το θεωρώ παράλογο και ψυχοφθόρο να δίνει λεφτά (ή ακόμα χειρότερα: ΛΕΦΤΑ) για να αγοράσει κάτι το οποίο ήδη έχει μόνο και μόνο επειδή είναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση απο αυτό που είχε. Αυτή η νοοτροπία εμένα προσωπικά με βρίσκει αντίθετο. Τα κόμικ υπάρχουν (ή πρέπει να υπάρχουν) για την ψυχαγωγία μας και όχι να μάς δένουν τη ζωή μας. Αυτή είναι η άποψή μου.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θα συμφωνήσω με ManaLeak.

Τα κόμικς μου τα έχω για να τα διαβάζω (πολλές φορές μάλιστα) και όχι να τα καμαρώνω στη βιβλιοθήκη. Εντούτοις τα θέλω σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται.

Έχει τύχει ουκ ολίγες φορές να πάρω 2η φορά το ίδιο κόμικ επειδή την 1η που το αγόρασα ήρθε είτε χτυπημένο, είτε τσαλακωμένο, είτε βαμμένο με στυλό κτλ.

Σε άλλη περίπτωση μπορεί απλά να ήθελα να αντικαταστήσω ένα τεύχος μου επειδή είχε φθορές λόγω παλαιότητας, λόγω κακής αποθήκευσης ή απ΄τα πολλά διαβάσματα.

Έχει τύχει επίσης να πάρω 2 φορές κόμικ το οποίο θεωρώ ότι δύσκολα θα το ξαναβρώ, έτσι ώστε αν φθαρεί το ένα αντίτυπο, να έχω το άλλο και να μην ψάχνω μάταια να το ξαναβρώ.

Επίσης συμβαίνει να πάρω 2 φορές το ίδιο κόμικ ώστε να έχω ένα αντίτυπο για χρήση (να διαβάζω) κι ένα να είναι άρτιο (για τη "συλλογή").

Αυτό βέβαια το κάνω με ελάχιστες σειρές. Διπλά τεύχη έχω ουσιαστικά μόνο σε Λούκυ Λουκ, Μπλέικ & Μόρτιμερ, άντε και κάποια λίγα Θόργκαλ.

Σε κόμικς που δεν μ΄ενδιαφέρουν ιδιαίτερα (πχ τα υπερηρωικά ή τα ντίσνευ) δεν παίρνω διπλά τεύχη, αλλά κι αυτά που παίρνω δεν με πειράζει τόσο αν μου έρθουν σε όχι άριστη κατάσταση (αρκεί να είναι αξιοπρεπή).

 

Τώρα το αν δανείζω κόμικς ή αφήνω κάποιον να τα ξεφυλλίσει, εξαρτάται.

Εξαρτάται το ποιος είναι και εξαρτάται τι κόμικς.

Πχ τα σπάνια Μπλούμπερυ της Epic που έφερα από Αμερική σε άψογη κατάσταση (mint/near mint) και έσκασα και αρκετά χρήματα να τα φέρω, δεν υπάρχει περίπτωση να τα δανείσω (όχι ότι μου τα ζήτησαν κιόλας) ούτε αφήνω κάποιον να τα ξεφυλλίσει.

Βασικά δεν τα έχω καν εκτεθιμένα. Τα έχω "κρύψει" και ασφαλίσει ώστε μόνο εγώ ουσιαστικά να έχω πρόσβαση :D

Τώρα έναν τόμο Μπαρκς για παράδειγμα αν μου ζητήσει κάποιος, θα του τον δώσω να τον ξεφυλλίσει, ακόμα και να τον δανείσω.

Τα Λούκυ Λουκ (όχι ότι είναι ακριβά) επίσης δεν θα δανείσω ή αφήσω κάποιον να τα πιάσει.
Είναι η αγαπημένη μου σειρά, οπότε τη θεωρώ την πιο "πολύτιμη", άσχετα αν τα περισσότερα τεύχη τα πήρα με 4-5 ευρώ.

Πολύτιμο δεν είναι απαραίτητα το ακριβό :)

Γενικώς τα γαλλοβελγικά δύσκολα να αφήσω κάποιον να τα ξεφυλλίσει και ακόμα πιο δύσκολα να τα δανείσω.

Στον ανηψιό μου πχ που διαβάζει κόμικς, του παίρνω καινούρια ή ακόμα πιο συχνά παίρνω καινούρια για μένα και του δίνω τα παλιά μου.

Και αυτό το κάνω όχι γιατί σκέφτομαι τον εαυτό μου, αλλά επειδή δεν τα προσέχει.

Μια φορά θυμάμαι τού είχα αγοράσει τον Μπίλυ τον Τρομερό. Ωραίο καινούριο αντίτυπο, άψογο. Και με το που το έδωσα το παίρνει και το κάνει ρολό :confuse:

Ε, πως μετά να του δίνω καινούρια κόμικς αφού με το καλημέρα τα κάνει "παλιά" :lol:

Ένας φίλος μου πάλι, τον βλέπω παίρνει ένα Spider-Man που είχα αφημένο στο κομοδίνο και το ξεφυλλίζει λες και είναι περιοδικό ένθετο σε εφημερίδα ή φυλλάδιο από σούπερ μάρκετ. Κανένας σεβασμός.

Γι΄αυτό λέω εξαρτάται και ποιος είναι αυτός που θα ξεφυλλίσει τα κόμικς μου.

Επίσης τα κόμικς μου τα πιάνω πάντα με καθαρά χέρια (η σκόνη και η λιπαρότητα του δέρματος πιστεύω ξέρετε ότι είναι "εχθρός" του χαρτιού και προκαλεί φθορά).

Άρα δεν θέλω να μου τα πιάνει κάποιος με βρώμικα.

 

Εν κατακλείδι.

Είμαι αναγνώστης, αλλά έχω και στοιχεία συλλέκτη.

Και νομίζω οι περισσότεροι είμαστε έτσι εδώ μέσα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, lovcom είπε:

Σε ένα πανάκριβο αμάξι δεν βάζεις μέσα ζωάκι γιατί το ζωάκι δεν μπορεί να καταλάβει την αξία ενός αντικειμένου (εκτός βέβαια αν θεωρείς ότι οι άνθρωποι που δυνητικά πλησιάζουν την συλλογή σου έχουν αντίληψη ενός σκυλιού που γραντζουνάει).
Δεν μπορώ να φανταστώ να έρθει κάποιος φίλος στο σπίτι κάποιου (υποθέτω ότι φίλους βάζεις σπίτι σου και όχι κάποιον βάρβαρο έτσι; :) ) και να πιστεύει ότι με το που πιάσει κάτι θα το καταστρέψει.

 

Mα εκει ειναι το θεμα στα συλλεκτικα τευχη. Ας παρουμε παραδειγμα τον Χρυσο Γιγα που ανεφερα. Σε κατασταση 9.8/10 που το εχω το κοστολογω 120-150. Αν ο αλλος το πιασει, αθελα του δεν εννοω θα το κανει επιτηδες, και παει να γυρισει τη σελιδα και το τσακισει κατω δεξια ,η αξια του θα πεσει μπορει και στα 80. Μπορει και πιο κατω...

Ναι ο αδεξιος ανθρωπος συγκρινεται ισαξια με ενα σκυλακι που ανεφερα, γιατι και οι 2 περιπτωσεις εχουν ακριβως την ιδια αγνοια για αυτο που κανουν.

 

Αλλο παραδειγμα εκτος κομικς θα σου αναφερω. Πριν 5 χρονια .επειδη ειναι ενα απο τα χομπι μου, ειχα αγορασει ρακετα παραλιας 100 ευρω. Με πλησιαζει ενα παλικαρι μια μερα,ενα αλανακι, μου λεει φιλαρακι τι γαματη ρακετα εχεις να την πιασω? Την δινω χωρις σκεψη και τι κανει ? Την πεταει ψηλα ολο μαγκια και υφακι να το παιξει ο γαματος στην παρεα οτι την πιανει στον αερα. Του λεω με πιο δικαιωμα το κανεις αυτο? Ξερεις οτι εγω την πληρωσα 100 και ειναι φρεσκια του κουτιου? Αμα επεφτε και γρατσουνιοταν θα μου την αντικαθιστουσες ? Α Α σορι μπρο δε το ξερα, οριστε η απαντηση... Πλεον εχει χιλιες δυο φθορες που εχουν εκμηδενισει την αξια της, αλλα δεν με ενδιαφερει γιατι τις προξενησα εγω. Οχι ενας τυχαρπαστος ακυρος που εκανε το κομματι του. Εκει ειναι η διαφορα !

 

Αδιαφορα τευχη ,οπως λεει και ο @ Laz33  οπως ενας τομος του Μπαρκς ή Μικυ Μαους που τα εχω ηδη μετρια δεν με ενδιαφερει, εχω δανεισει κιολας .Αλλά τευχη ή σειρες που εχουν δυνατη μεταπωλητικη αξια, οπου αξια ισοδυναμει με βελτιστη κατασταση, και ισως αναγκαστω καποτε να τις πουλησω, εννοειται ειναι κρυμμενες μακρυα απο καθε αδιακριτο βλεμμα :lol: 

 

Δεν πηρα τιποτα προσωπικα εννοειται κουβεντα κανουμε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προσωπικά πάντως δεν προσέχω τα κόμικς μου για να διατηρήσω τη μεταπωλητική τους αξία.

Ή εν πάση περιπτώσει σίγουρα δεν είναι αυτός ο βασικός λόγος.

Το κάνω για τον εαυτό μου. Επειδή τα σέβομαι, θέλω να τα έχω σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται, ώστε ν΄αντέξουν και περισσότερο στο χρόνο.

Μου είναι και πιο ευχάριστο σαν αίσθηση όταν τα διαβάζω.

Άλλο να διαβάζεις ένα "κολλαριστό" τεύχος, άλλο ένα "κακοποιημένο" :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Λίγο και από τα 2. Συλλέκτης με την έννοια της μεγάλης προσοχής όσον αφορά την κατάσταση των τευχών κλπ δεν είμαι. Ούτε σκέφτομαι ποτέ ότι το τάδε θα έχει μεταπωλητική αξία, δεν σκοπεύω να πουλήσω κάτι που αγόρασα. (Σε αυτή την φάση, κι ελπίζω να μην αναγκαστώ στο μέλλον να διαψευστώ). Αλλά είναι γεγονός ότι κάνω πολλές αγορές με νοοτροπία συλλογής και ο χρόνος που τα διαβάζω τελευταία έχει περιοριστεί πολύ. Γενικώς ψάχνομαι όμως, διαβάζω συνεχώς προτάσεις εδώ στο greekcomics αλλά και σε ξένα σάιτ, και δημιουργώ λίστες με το τι θα άξιζε να υπάρχει στην βιβλιοθήκη. Μ'αρέσει δηλαδή να βλέπω ολοκληρωμένες σειρές στην βιβλιοθήκη μου ή αναγνωρισμένα graphic novels τύπου Maus αλλά δεν θα αγόραζα ποτέ κάτι που ξέρω ότι δε θα μ'αρέσει ή δεν βρίσκω ενδιαφέρον να το διαβάσω. Σκοπός μου είναι να τα διαβάσω όλα κάποια στιγμή. Απλά πολλές φορές πρώτα συλλέγω κάτι που με ενδιαφέρει και μετά διαβάζω. Χωρίς όμως να γίνομαι ψυχαναγκαστικός όσον αφορά την προσοχή, να μην τα αγγίξει κανείς, να μην φθαρούν κλπ. Μέσα στο παιχνίδι είναι αυτά. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ είμαι αναγνώστης αλλά ταυτόχρονα είμαι και completionist. Θα κάνω μερικές σπατάλες γιατί θέλω οι σειρές μου να είναι πλήρεις (πχ θα πάρω τους 2-3 τόμους της Μάρβελ που έχω ήδη από Οξύ). Αλλά δε θα πάρω κάτι που δε θέλω επειδή υπολογίζω ότι θα γίνει συλλεκτικό. Έτσι κι αλλιώς το βρίσκω αστείο ως έννοια στην Ελλάδα αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν και θεωρώ τον εαυτό μου συλλέκτη και αυτό απάντησα, βλέποντας μετά τους ορισμούς είμαι και από τα δύο, γιατί ως επί το πλείστον διαβάζω αυτά που αγοράζω. Είμαι συνδρομητής στις περισσότερες σειρές της Marvel (αμερικάνικα τεύχη) σε μηνιαία βάση, τα οποία και φυσικά διαβάζω. Στα ελληνικά παίρνω ότι δεν έχω από Marvel, π.χ. μέσω της έκδοσης των σκληρόδετων Graphic Novel της Marvel από τη Hachette (πολύ θα ήθελα να παίρνω ακόμα και αυτά που έχω σε τευχάκια, αλλά είναι πολλά τα λεφτά) και παίρνω και τους Κλασσικούς Υπερήρωες της Radnet, όλα τα τεύχη, αλλά δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω αυτά, οπότε τα πάιρνω καθαρά για συλλεκτικούς λόγους. Στα αμερικάνικα τεύχη έχω ξεπεράσει τα 8000 comics. Από DC παίρνω ότι βγαίνει στα ελληνικά. Γενικά ελληνικά προσπαθώ να διαβάζω όταν υπάρχει κάποιο κενό (σπάνια) από τα αμερικάνικα και έχω αρκετό back log για διάβασμα. Και όλα ξεκίνησαν όταν είμασταν μικροί με τις εκδόσεις του Καμπανά και Μαμουθ Κομικς... και συνεχίζουμε ακάθεκτοι...

Επεξεργασία από papous26
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα πραγματα ειναι απλα ,το διαβαζεις και μετα το πετας η το δινεις εισαι αναγνωστης ,το διαβαζεις και το κρατας εισαι συλλεκτης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  680
  • Reputation:   5371
  • Achievement Points:  727
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αναγνώστης ή συλλέκτης Το αντίστοιχο δίλημμα του κιθαρίστας ή ντράμερ; για κάθε νέρντουλα:lol:

 

Ανάμεικτο ψήφισα. Κατά βἀση αναγνώστης δηλώνω. Δεν αγοράζω ποτέ κόμικς που δε σκοπεύω να διαβάσω.

 

Από την άλλη όμως τα τελευταία χρόνια έχω στοιβάξει αρκετά κόμικ που δεν έχω διαβάσει ακόμη κλείνοντας κάποιες σειρές.  Σε γενικές γραμμές όμως η λογική μου είναι μία φορά την κάθε ιστορία. Για παράδειγμα στα Λούκυ Λουκ και Αστερίξ τα έχω όλα από διάφορες εκδόσεις αλλά μία φορά  το καθένα. Στα Ντίσνεϊ πάλι λόγω των πολλών αναδημοσιεύσεων σίγουρα έχω κάποιες ιστορίες πάνω από μία ή και δύο φορές.

Επεξεργασία από Captain Cooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.