Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώστης ή συλλέκτης?


Paliakoudis

Αναγνώστης ή συλλέκτης?  

121 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9630
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Να εξηγήσω τι εννοώ:

 

Αναγνώστης: Παίρνει κόμικς απλά για διάβασμα. Δεν το ενδιαφέρει τόσο όσο τον συλλέκτη αν θα είναι μικρά ή μεγάλα σε μέγεθος, σε εφημερίδες/περιοδικά ή αυτόνομα. Δίνει μεγαλύτερο βάρος στην τιμή από τον συλλέκτη, ενώ αν έχει διαβάσει την ιστορία στο τεύχος, δε θα αγοράσει τον τόμο, ούτε έχει μεγάλο πρόβλημα με το να διαβάζει τα κόμικς στον υπολογιστή από να τα έχει σε έντυπη μορφή.

 

Συλλέκτης: Παίρνει κόμικς πιο μανιακά, ενδιαφέρεται περισσότερο για τον τύπο και τα χαρακτηριστικά της έκδοσης και θέλει τα κόμικς του σε άριστες καταστάσεις, ενώ δεν είναι λίγες οι φορές που τα αγοράζει >1 φορές. Τα προσέχει ιδιαιτέρως σε ζελατίνες, ενώ τα διαβάζει σπανιότερα με τη πρόθεση μη φθαρούν. Στη λογική του δε παίζει ρόλο αν έχει μια ιστορία, την επανέκδοση/τόμο θα τη πάρει οπωσδήποτε!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104474
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Δεν ήξερα ότι η δεύτερη περίπτωση λέγεται "συλλέκτης" κι ότι υπάρχει κι άλλη κατηγορία. :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6707
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  45
  • Reputation:   189
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η μανία (συλλέκτης) ξεκίνησε με τα Αστερίξ όταν ήμουν κάπου 12 χρονών.....απο κεί και πέρα συλλέγω τα κόμιξ που διαβαζω και για το λόγο αυτό δεν διαβάζω αδιάφορα κόμιξ (αναγνωστης).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Θα ελεγα οτι μαλλον ανηκω στην περιπτωση του αναγνωστη, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ενδιαφερομαι για την κατασταση και την καλη διατηρηση αυτων που αγοραζω , για μενα η ευχαριστηση βρισκεται περισσοτερο στο να διαβαζεις την ιστορια που αφηγουνται και να χαιρεται το ματι σου με τα ωραια σχεδια παρα στην ικανοποιηση που σου δινει το γεγονος να τα εχεις δικα σου , γι αυτο δεν εχω και προβλημα με το να δανειζομαι (η να δανειζω δικα μου , φυσικα με την προυποθεση να μου γυρισουν πισω αθικτα) κατι απο φιλους που το εχουν και να το διαβαζω χωρις να παω να το αγορασω επειτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15408
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4992 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ εκτός από συλλέκτης, να δηλώσω και ερωτευμένος.....με τα κόμικς!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Ωραίο θέμα από ένα νεαρό του φόρουμ. Ας τοποθετηθεί και κάποιος με σχεδόν τα τετραπλάσια χρόνια του προλαλήσαντα. Δηλώνω συλλέκτης διαφόρων κατηγοριών (δίσκοι βινυλίου, βιβλία, κόμιξ) και οφείλω να κάνω μερικές παρατηρήσεις στην αρχική τοποθέτηση:

Ο αναγνώστης όντως επιλέγει απλά ότι του αρέσει για διάβασμα ή πολλές φορές κάτι για να περάσει την ώρα του. Δε νομίζω ότι δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στην τιμή διότι σπάνια θα ψάξει ακριβά τεύχη αφενός και αφετέρου εξίσου σπάνια παίρνει πολλά κομμάτια. Νομίζω επίσης ότι ο αναγνώστης με τον ορισμό που του δίνω είναι εξαιρετικά παραδοσιακός και ρομαντικός. Μπορεί λόγω τεχνολογίας να διαβάζει σκαναρισμένα τεύχη (επειδή δεν τα βρίσκει ή δεν τον ενδιαφέρει η κατοχή τους) αλλά στην πραγματικότητα θέλει να ακουμπάει χαρτάκι. Να ξεφυλλίζει... Στον υπολογιστή παίζει ως αίσθηση μόνο η όραση.

Κάθε συλλέκτης έχει...λόξα και μανία. Διαφορετικά δεν θα ήταν συλλέκτης. Από όσους σοβαρούς και συνειδητοποιημένους συλλέκτες γνωρίζω κανείς δεν ενδιαφέρεται μόνο για τα χαρακτηριστικά της έκδοσης ή μόνο για την ποιότητα. Το ιδεατό είναι να τα βρίσκουμε όλα στην καλύτερη δυνατή μορφή αλλά ένας συλλέκτης θα αγοράσει και κάτι χειρότερης κατάστασης για να το έχει στην κατοχή του. Συμφωνώ ότι κάποιος (μηδέ του εαυτού μου εξαιρουμένου) μπορεί να διαβάζει μια φορά ένα κόμιξ, ένα βιβλίο ή να ακούει ένα δίσκο μουσικής μια φορά αλλά αυτό έχει να κάνει με τη συντήρησή του και όχι με αδιαφορία... Επίσης μιλώντας επί προσωπικού δεν θα αγοράσω ποτέ κάτι δεύτερη ή τρίτη φορά αν το έχω μια. Εκτός αν αποτελεί ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια-τεύχη τα οποία όμως ατυχώς δεν πρόκειται να επανεκδοθούν στον αιώνα τον άπαντα...

Νομίζω αγαπητέ paliakoudi για να καταλάβεις ακριβώς τι σημαίνει συλλέκτης πρέπει να αναζητήσεις την ταινία High Fidelity με τον Τζον Κιούζακ και θα λυθούν όλες οι απορίες σου.

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Aναγνώστης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ήθελα να κάνω ένα τέτοιο θέμα, αλλά φοβόμουν μήπως γίνω πολύ υπερβολικός. Τι εννοώ; Είναι κρίμα ο άλλος να είναι συλλέκτης και να δηλώνει αναγνώστης. Δεν το καταλαβαίνω. Ίσως είμαι συλλέκτης κατά το ήμισυ. Βάζω αρκετά τεύχη σε ζελατίνες όχι απλά για να τα διατηρώ σε καλή κατάσταση, αλλά για να είναι σε καλή κατάσταση και να τα διαβάζω πολλές φορές.

 

Αρκετοί ψάχνουν συγκεκριμένα τεύχη για να κλείσουν σειρές και αρκετές φορές είναι διατεθειμένοι να δώσουν μεγάλα (υπέρογκα ίσως για τα δικά μου δεδομένα) ποσά για ένα μόνο τεύχος για να είναι αυτοί ικανοποιημένοι (?). Εγώ απλά θα ψάξω για το τευχάκι και αν δεν το βρω, απλά θα πάω στην επόμενη αγορά. Δεν θέλω να κρίνω αυτούς που το κάνουν. Απλά εγώ δεν είμαι τέτοιος τύπος.

 

Τα συζητούσε ο Σταμπουλής με τον αδερφό μου 2 εβδομάδες πριν στο Comicdom (:P). Του έλεγε πόσο μ'αρέσει να διατηρώ σε καλή κατάσταση τα κόμικς μου και πως δεν θέλω κανείς να τα πειράζει. Φυσικά και δεν θέλω να τα πειράζει κάποιος που δεν μπορεί να τα πάρει στα σοβαρά γιατί πολύ απλά θα τα κάνει χάλια. :P

 

Εν κατακλείδι, είμαι ένας αναγνώστης που θέλει απλά να διαβάσει κόμικς. Είτε θα είναι σε ψηφιακή μορφή, είτε σε χαρτί, δεν με νοιάζει. Εγώ απλά θέλω να διαβάζω ιστορίες κόμικς. Και τα "φυσικά" μου αντίτυπα τα διατηρώ σε όσο καλύτερη κατάσταση μπορώ για 3 λόγους:

 

1) Θέλω να τα διαβάζω όσες περισσότερες φορές μπορώ (τα έχω διαβάσει όλα τουλάχιστον 2 φορές, εκτός από τα καινούργια),

2) πραγματικά φαίνεται πιο ωραίο το δωμάτιο μου όταν είναι τακτοποιημένες οι βιβλιοθήκες γεμάτες κόμικς,

3) και τέλος γιατί έχω δώσει λεφτά, είτε λεφτά που μου έχει δώσει ο πατέρας μου (η αλήθεια είναι αυτή :)) είτε λεφτά που έβγαλα εγώ μέσα από δουλειές που έχω κάνει και τα μαζεύω σιγά σιγά για αυτόν τον σκοπό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ δεν ξέρω ακριβώς τι είμαι! :thinking:

 

 

Από τη μία αγοράζω τα κόμικς καθαρά για τις ιστορίες τους και ποτέ μα ποτέ δεν θα έπαιρνα ένα τεύχος 2 φορές ή επειδή θα αποκτούσε αξία στο μέλλον... :p4:

 

 

Από την άλλη όμως μου αρέσει πολύ να βλέπω τη συλλογή μου τακτοποιημένη και τα κόμικς σε άριστη κατάσταση. :giati:

 

 

 

''Ανάμεικτο'' :idea:

 

 

 

:fiou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μισό-μισό μπισκότο θα έλεγα... Συμφωνώ πολύ με τον Κώτσο στο ποστ #4! :)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ είμαι κομιξοκαρτουνοφιγουράκιας.

 

:idea:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23405
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2503
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

εγω μάλλον ειμαι ανάμικτος ...

 

 

tuti-fruti :idea: !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εγώ παλιότερα θεωρούσα τον εαυτό μου συλλέκτη αλλά πλέον μου φαίνεται πολύ απατεωνιά η όλη φάση! Ο κάθε χώρος (μουσική, βιβλία, κομιξ) έχει γεμίσει με εμπόρους και με (συγνώμη για την έκφραση) κορόιδα:(. δεν μειώνω καθόλου τον συλλέκτη γιατί τουλάχιστον αυτός αντιμετωπίζει ρομαντικά την συλλογή του(ελπίζω να γλύτωσα το ξύλο:D!)!! Εγώ πάντως πλέον θέλω να παίρνω όσα πιο πολλά κόμικ μπορώ και να τα διατηρώ σε όσο καλύτερη κατάσταση μπορώ για να τα διαβάζω για όσο πιο πολλά χρόνια μπορώ! Γιαυτό πλέον όσα κόμικ δεν μου αρέσουν τα πουλάω για να πάρω νέα κόμικ(σε αυτό είμαι κάθετος, αν έχουν φύγει τα λεφτά για κομικ, τότε ότι λεφτά έρθουν απο αυτά τα κομικ θα πάνε σε κομικ!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

πλέον θέλω να παίρνω όσα πιο πολλά κόμικ μπορώ και να τα διατηρώ σε όσο καλύτερη κατάσταση μπορώ για να τα διαβάζω για όσο πιο πολλά χρόνια μπορώ! Γιαυτό πλέον όσα κόμικ δεν μου αρέσουν τα πουλάω για να πάρω νέα κόμικ(σε αυτό είμαι κάθετος, αν έχουν φύγει τα λεφτά για κομικ, τότε ότι λεφτά έρθουν απο αυτά τα κομικ θα πάνε σε κομικ!)

 

Δεν είπε κάποιος ότι ο συλλέκτης μόνο αγοράζει και δεν πουλάει. Δεν υπάρχει συλλέκτης που δεν πουλάει για να συντηρήσει ή να διευρύνει τη συλλογή του. Ο μοναδικός συλλέκτης που γνωρίζω προσωπικά και δεν έχει πουλήσει ποτέ ούτε ένα κομμάτι (μόνο ανταλλαγές και αυτες επιλεκτικά) είναι ο ''γιατρός''. Οσοι ασχολούνται με συλλογή βιβλίων τον ξέρουν. Οντως γιατρός συνταξιούχος από την Κηφισιά. Σήμα κατατεθέν το ''σπαστό'' καρεκλάκι που κουβαλάει μαζί του για να κάθεται ξεκούραστα και να τσεκάρει βίβλία. Παρότι έχει τη μεγαλύτερη συλλογή βιβλίων (και σε όγκο και σε σπανιότητα αντιτύπων) στην Ελλάδα αρνείται πεισματικά να πουλήσει οτιδήποτε και αυτός είναι η εξαίρεση στον κανόνα... Προσωπικά πιστεύω ότι οι αληθινά καλοί συλλέκτες είναι αυτοί που ξέρουν τι να πουλήσουν για να μεγαλώσουν τη συλλογή τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24761
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  36
  • Reputation:   182
  • Achievement Points:  36
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

''αναμικτος'' ,παρ ολα αυτα αν ειχα περισσοτερα χρηματα να διαθεσω σιγουρα θα γινομουν συλλεκτης.

Επεξεργασία από Thalasas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5025 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Συλλέκτης με αναγνωστικό ενδιαφέρον για τα κόμικς, που όμως διατηρεί λίστα με αυτά που της λείπουν και δε διστάζει να επιδοθεί στην αγορά παλαιότερων τευχών εάν βρεθεί με λεφτά στην τσέπη και δίπλα σε "πηγή" ( = λέσχη φίλων κόμικς, παλαιοπωλείο με κόμικ, περίπτερα με παλιά κόμικ, πρακτορεία τύπου). Υπήρξαν περίοδοι που σταμάτησα να "ακολουθώ" κάποια σειρά, λόγω έλλειψης χρόνου και χρημάτων, αλλά ξεκίνησα πάλι δειλά δειλά όταν μου δόθηκε η ευκαιρία. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση ποτέ να συμπληρώσω κάποια συλλογή. [Τι είναι Πανίνι;] Αλλά καμαρώνω για τη συλλογή μου και φοβάμαι ότι θα μείνω με τον καημό πότε θα μετατρέψω το δωμάτιό μου σε βιβλιοθήκη και θα κοιμάμαι στο πάτωμα (ή πότε θα μετακομίσω σε δικό μου σπίτι) για να στεγάσω τα κομμάτια της συλλογής που βρίσκονται σε διάφορες γωνιές στο σπίτι και αρκετά σε κουτιά! Αμήν!

 

Το ίδιο ισχύει και για τα βιβλία μου, τα οποία όμως απολαμβάνουν τον χώρο στα ράφια των ήδη υπαρχόντων βιβλιοθηκών και ραφιών, εις βάρος των κόμικς στα κουτιά... :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και τα 2 αλλα περισσοτερο αναγνωστης.Αλλωστε, αν δεν εισαι αναγνωστης δεν υπαρχει λογος να συλλεξεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6707
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  45
  • Reputation:   189
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν είπε κάποιος ότι ο συλλέκτης μόνο αγοράζει και δεν πουλάει. Δεν υπάρχει συλλέκτης που δεν πουλάει για να συντηρήσει ή να διευρύνει τη συλλογή του. Ο μοναδικός συλλέκτης που γνωρίζω προσωπικά και δεν έχει πουλήσει ποτέ ούτε ένα κομμάτι (μόνο ανταλλαγές και αυτες επιλεκτικά) είναι ο ''γιατρός''. Οσοι ασχολούνται με συλλογή βιβλίων τον ξέρουν. Οντως γιατρός συνταξιούχος από την Κηφισιά. Σήμα κατατεθέν το ''σπαστό'' καρεκλάκι που κουβαλάει μαζί του για να κάθεται ξεκούραστα και να τσεκάρει βίβλία. Παρότι έχει τη μεγαλύτερη συλλογή βιβλίων (και σε όγκο και σε σπανιότητα αντιτύπων) στην Ελλάδα αρνείται πεισματικά να πουλήσει οτιδήποτε και αυτός είναι η εξαίρεση στον κανόνα... Προσωπικά πιστεύω ότι οι αληθινά καλοί συλλέκτες είναι αυτοί που ξέρουν τι να πουλήσουν για να μεγαλώσουν τη συλλογή τους.

 

Πιστεύω πως ο συλλέκτης που περιγράφεις είναι περισσότερο..."επενδυτής".

Είναι εντελώς διαφορετικό να αγοράσεις το ίδιο κόμιξ με διαφορετικό εξωφυλλο πχ για να εμπλουτίσεις τη συλλογή σου, από το να αγορασεις το ίδιο κόμιξ για να το πουλήσεις αργότερα.

Κατ εμέ... ο συλλέκτης έχει από μια φορά τα κομιξ του και δεν θελει να τα πουλήσει ποτε.

Επεξεργασία από katse
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Όταν ήμουν μικρότερος, θα έλεγα ήμουν περισσότερο αναγνώστης. Δεν με ενδιέφερε αν αυτό που διάβαζα ήταν σκληρόδετο , ήταν κυριλέ ,είχε το αρχικό χρώμα ή ήταν σε αποχρώσεις του κόκκινου αλλά η ίδια η ιστορία. Μεγαλώνοντας, εξακολούθησε να με ενδιαφέρει περισσότερο η ιστορία ,παρά το έντυπο απλά πλέον τα συνδυάζω και τα δύο. Δηλαδή ναι μεν ακόμη με ενδιαφέρει πρωτίστως το να διαβάσω μια καλή ιστορία αλλά με ενδιαφέρει κιόλας ,ο τρόπος με τον οποίο θα την διαβάσω να είναι ο καλύτερος δυνατός. Δηλαδή αν μπορώ να διαβάσω την ίδια ιστορία σε τεύχη 25ετίας με κιτρινισμένο χαρτί και χρώμα άστα να πάνε ή να να την διαβάσω σε έναν πανέμορφο σκληρόδετο τόμο ,σίγουρα θα προτιμήσω το δεύτερο. Οπότε υποθέτω ότι ανήκω και στις δύο κατηγορίες.

 

Πάντως το γεγονός ότι από 100% αναγνώστης έχω γίνει 60% αναγνώστης 40% συλλέκτης ,πιστεύω πως οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο ότι πλέον έχω δικά μου χρήματα ,τα διαχειρίζομαι όπως θέλω ,οπότε μπορώ να τα διαθέσω σε πράγματα που ένας άνθρωπος μικρότερης ηλικίας δύσκολα θα τα έδινε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  24638
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   178
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

χμμμμ.

δεν αγοραζω πολλα ειναι η αληθεια :blush:

αλλα κοιταω σιγουρα την εκδοση και προσεχω (οσα εχω) μη φθαρουν.. :angel:

 

και ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορω να διαβαζω κομικς στον υπολογιστη. :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Σίγουρα αναγνώστης!

Αγοράζω μόνο ότι διαβάζω. Σε ότι μορφή και κατάσταση και αν είναι, αρκεί βέβαια να μπορώ να το διαβάσω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7525
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Συλλεκτης.

Δεν εχω πολλα κομικ,αλλα ο συλλεκτισμος σε εμενα ειναι σαν μικροβιο.Αν παρω ενα απο μια σειρα,ακομα και αν δεν ειναι τοσο καλο,θα αναζητησω καποια στιγμη και ενα δευτερο.

Βεβαια παντα ημουν "μαζωκτης".Οτι και να επεφτε στα χερια μου γινοταν μια ατυπη συλλογη.Απο κερματακια, στρατιωτακια μεχρι να με ξεμυαλισει κατι καινουργιο,να το βαρεθω,και να γυρισω να συμπληρωσω παλιες ενασχολησεις.

:boom:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94904
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ποτέ δεν έχω αγοράσει κάποιο κόμικ χωρίς να το διαβάσω και δεν αγοράζω ό,τι βρω μποστά μου --> άρα είμαι αναγνώστης...!

 

Πάντα προσέχω τα κόμικς που αγοράζω να είναι σε καλή κατάσταση κι όταν ξεκινήσω μία σειρά πρέπει να την ολοκληρώσω,ανεξάρτητα εαν μου αρέσει στην πορεία ή όχι,χωρίς να υπολογίζω τα έξοδα --> άρα είμαι συλλέκτης...!

 

Ρε παιδιά βοηθήστε με...ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΜΑΙ...? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Παράλογος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9630
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Παράλογος.

 

γτ αυτο με θύμισε αρκά? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94904
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παράλογος.

γτ αυτο με θύμισε αρκά? :lol:

 

Είστε κακά παιδιά...! :moutra2:

 

:ban:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Παλια σιγουρα ημουν συλλεκτρια αφου αγοραζα περιοδικα σε σταθερη βαση,χωρις να θελω να χασω ουτε ενα. Μετα απο χρονια ομως που προεκυψαν προβληματα οικονομικα και χωρου αναγκαστηκα να σταματησω τις μαζικες αγορες που εκανα. :(

Ετσι μετα απο αυτες τις δυσκολιες αγοραζω μονο αυτα που με ενδιαφερουν.Δεν γινεται αλλιως.Κατα καιρους αγοραζω παλια περιοδικα που ηθελα απο πολλα χρονια αλλα και αυτα θα τα παρω αν βρισκω την τιμη λογικη.Οσο και να θελω κατι δεν θα το χρυσοπληρωσω.

Φροντιζω να τα αγοραζω και να τα διατηρω σε οσο καλυτερη κατασταση μπορω χωρις να φτανω σε υπερβολες. :cool:

Διπλο τευχος δεν εχω παρει ποτε.

Δεν τα δανειζω ποτε και σε κανεναν (ειμαι κακια το ξερω) :P

Και σιγουρα κατι που δεν περασε ποτε απο το μυαλο μου ειναι να τα πουλησω.

Επεξεργασία από paola
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  471
  • Reputation:   2306
  • Achievement Points:  477
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αναγνωστης δεν ειμαι με την παραδοσιακη εννοια,οταν ανοιγω να διαβασω ξεφυλισω ενα κομικ το κανω με το ιδιο ενστικτο που ξεφυλιζω παλιες παιδικες φωτογραφιες,για να ξυπνησω παιδικες αναμνησεις.

Οχι οτι δεν την ξαναευχαριστιεμαι την ιστορια.

Συλλεκτη δεν με θεωρω αν και απο αυτα που εχω μαζεψει και κρατησει (παλαιοτητα και ποσοτητα) θα με θεωρουσε οποιοσδηποτε.

Ειμαι λιγο απο τα δυο και τιποτε αποτα δυο,αλλη μια ιδιαζουσα περιπτωση οπως ο φιλος 4-5 ποστ παραπανω. :cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Oύτε εγώ είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ακριβώς το διαχωρισμό του αναγνώστη απ΄τον συλλέκτη.

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, συλλέκτης είναι αυτός που τον νοιάζει περισσότερο να μαζεύει κόμικς, να συμπληρώνει σειρές, να τα έχει όμορφα τοποθετημένα στη βιβλιοθήκη ή κάπου αλλού, να τα προσέχει σαν τα μάτια του βάζοντάς τα σε ζελατίνες, να αποφεύγει να τα διαβάζει για να μην τα φθείρει ή να τα έχει 2 φορές(ένα για τη συλλογή κι ένα για διάβασμα) κτλ.
Ενώ αναγνώστης είναι αυτός που απλά θέλει να διαβάζει. Δεν τον νοιάζει που θα το βρει ή σε ποια έκδοση θα το βρει, δεν τον νοιάζει αν ένα κόμικ είναι σε καλή κατάσταση(αρκεί να διαβάζεται), δεν τον νοιάζει αν θα συμπληρώσει μια σειρά και γενικά δεν τον νοιάζουν αυτά που νοιάζουν τον συλλέκτη.

Οπότε με αυτή την προσέγγιση σίγουρα δεν ανήκω στους συλλέκτες, αλλά ούτε ακριβώς στους αναγνώστες.
Εννοείται ότι έχω κόμικ για να τα διαβάζω και όχι απλά να τα καμαρώνω στη βιβλιοθήκη μου, αλλά όχι ότι δεν κοιτάω την κατάστασή τους ή ότι δεν τα προσέχω.
Και σε κάποιες σειρές μ΄ενδιαφέρει να τις συμπληρώνω, ακόμα κι αν αναγκάζομαι ν΄αγοράζω τεύχη που δεν μ΄αρέσουν.

Συνολικά κλίνω λίγο περισσότερο στο αναγνώστης αλλά έχω και στοιχεία συλλέκτη.
Οπότε απαντάω ανάμεικτο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αναγνώστης. Θα ξεφορτωνόμουν ευχαρίστως όσα απ'τα κόμικς μου δεν έχω σκοπό να ξαναδιαβάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.