Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΤΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΤΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Hugo Pratt
Σχέδιο:
Hugo Pratt
Hμερ. έκδοσης:
04-2012
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Μέγεθος:
21.0 x 27.5
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Γκουίντο Τσιόφφι
Πρωτότυπος τίτλος:
La Jeneusse
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
978-960-321-549-3
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

KORTONEANIKAXRONIA_0001.jpg  KORTONEANIKAXRONIA_0001z.jpg

Τιμή:9,50 Ευρώ

Η μοναδική περιπέτεια του πολυμήχανου, ατάραχου ναυτικού/τυχοδιώκτη/εξερευνητή, που δεν είχε κυκλοφορήσει στα Ελληνικά, εκδίδεται πλέον και στη γλώσσα μας και τοποθετεί τις περιπέτειες του αγαπημένου Κόρτο Μαλτέζε σε μια μικρή και τιμητική λίστα των ελληνικών κόμιξ, ήτοι στη λίστα των ξένων εκδόσεων που έχουν κυκλοφορήσει ολοκληρωμένες στην Ελλάδα, έστω και με μεγάλη καθυστέρηση, έστω και με λάθος σειρά, έστω και σε πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα ανάμεσα στις εκδόσεις.

Η ιστορία διαδραματίζεται το 1904-1905 κατά τη διάρκεια του Ρωσο-Ιαπωνικού πολέμου στην Μαντζουρία. Οι πραγματικοί πρωταγωνιστές της ιστορίας είναι ο άσπονδος φίλος του Κόρτο, ο διαβόητος Ρασπούτιν, καθώς και ο διάσημος Αμερικανός συγγραφέας Τζακ Λόντον, που τότε βρισκόταν στην Μαντζουρία ως δημοσιογράφος, που καλύπτει τις πολεμικές επιχειρήσεις. Ο ίδιος ο Κόρτο εμφανίζεται ελάχιστα και πολύ αργά μέσα στην ιστορία και ουσιαστικά χρησιμεύει ως καταλύτης για την τελική της έκβαση. Γενικά για τη ιστορία, ακόμα και οι πιο φανατικοί του Κόρτο, θα συμφωνήσουμε ότι σίγουρα δεν είναι η καλύτερη ιστορία του Πρατ, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι αδιάφορη.

Περισσότερα για τον χρονολογική σειρά του Κόρτο Μαλτέζε, και γενικά για τα άλμπουμ του Πρατ στα ελληνικά, μπορείτε να βρείτε εδώ. Εγώ δεν μπορώ να προσθέσω κάτι που να μην έχει ήδη γράψει ο germanicus19.

Και πάμε στην έκδοση: δυστυχώς, Νίκο δεν θα αρρωστήσεις άσχημα (βλ. το δεύτερο λινκ), αλλά πιθανόν να συναχωθείς, γιατί η ελληνική έκδοση περιέχει τα εξής: εισαγωγή για τον Κόρτο Μαλτέζε, βιογραφία του Τζακ Λόντον, χρονικό του Ρωσο-Ιαπωνικού πολέμου, καθώς και 13 στριπάκια τα οποία προφανώς θα συνέχιζαν την ιστορία, αλλά δεν ολοκληρώθηκαν τελικά και τα οποία παρατίθενται αυτούσια με μετάφραση σε ξεχωριστή σελίδα. Δεν μιλάμε για καταιγισμό από έξτρα, αλλά είναι κάτι... Γενικά η έκδοση είναι στα γνωστά στάνταρ της Μαμούθ, δηλαδή απόλυτα ικανοποιητική.

Σε αυτό το σημείο, να αναφέρω και κάτι για την τιμή. Δεν είμαι σίγουρος ότι η τιμή είναι όντως 9.50 Ευρώ, αφού δεν αναγράφεται πάνω στην έκδοση, πάντως εγώ τόσο το αγόρασα, χωρίς να ξέρω εάν είχε γίνει έκπτωση. Και κάτι τελευταίο: σέβομαι τη Μαμούθ, τη θεωρώ μια εταιρεία που παλεύει εδώ και 35 χρόνια να επιβιώσει στην περιορισμένη ελληνική αγορά των κόμικς, πραγματικά πιστεύω ότι έχει και άποψη και όραμα, άσχετα από το εάν αυτά δεν μετουσιώθηκαν όπως θα έπρεπε, κυρίως επειδή οι περισσότερες εκδόσεις της έμειναν ανολοκλήρωτες. Και εννοείται ότι κατανοώ και τα έξοδα της έκδοσης και τις λειτουργικές δαπάνες της επιχείρησης, αλλά και τη γενικότερη κακή οικονομική συγκυρία της εποχής μας. Τούτων αποσαφηνισθέντων, θεωρώ ότι ακόμα και τα 9,50 Ευρώ γαι έναν τόμο 52 σελίδων (δηλαδή στο μέγεθος του Αστερίξ), ακόμα και σε πολυτελέστερο χαρτί, είναι πολλά...

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τον constantinople.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η ύπαρξη των έξτρα με χαροποίησε. Έχει λίγες εικόνες, α/μ, αλλά έχει καμπόσο κείμενο. Εάν δεν απατώμαι μόνο στο Βενετσιάνικο Παραμύθι ξαναείχε βάλει κείμενο η Μαμούθ. (ίσως και σε Σκορπιούς? δεν είμαι σίγουρος). Ομολογώ ότι είναι θετικό που τις έβαλε. Ελάχιστες μεταφράσεις κόμικ κάνουν κάτι τέτοιο. Η αλήθεια είναι ότι η ποσότητα κειμένου είναι από τις μεγαλύτερες σε ελληνική μετάφραση. Από την άλλη εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Και ευελπιστώ ότι θα έρθει η εποχή που οι ελληνικές εκδοτικές θα κάνουν πιο χορταστικά τα κόμικ που μας δίνουν.

 

Για το κόμικ αυτό καθαυτό, παραμένει το τρίτο πιο αδύναμο της σειράς, μετά το Μου και το Ελβετικά, χωρίς όμως να είναι τόσο αδύναμο όσο εκείνα. Για την τιμή του δεν ξαφνιάζομαι. Έχω δει τόση σαβούρα να πωλείται για περισσότερα λεφτά. Μα τόση σαβούρα.... Και σόρρυ. Ακόμα και τα Μου+Ελβετικά, που από μόνα τους δεν αξίζουν φράγκο, και μόνο που σου δίνουν λίγο Κόρτο ακόμα........ :) Επιτέλους λοιπόν, έχουμε όλα τα Κόρτο στα Ελληνικά :) τι να λέμε τώρα..... :) Χαλαρά στο 5% των ελληνικών εκδόσεων κόμικ που αξίζει να έχουν όλοι :) (πλην των τυφλών, ηλιθίων ή/και αγράμματων :) )

 

Εν πάση περιπτώσει. Για τον χαβαλέ της υπόθεσης, παραθέτω τα έξτρα της Γαλλικής έκδοσης. Να δούμε έναν χάρτη ρε αδερφέ. Πέντε πράγματα της εποχής που χρησιμοποίησε ο Πραττ στη δημιουργία της ιστορίας. Μεγάλο εξ'άλλου μέρος της γοητείας των Κόρτο είναι πως ξέρεις ότι ο καμβάς στον οποίο σχεδιάζει τις ιστορίες του ο Πραττ είναι αληθινός :)

 

003.jpg 004.jpg 005.jpg

006.jpg 007.jpg 008.jpg

009.jpg 010.jpg 011.jpg

012.jpg 013.jpg 014.jpg

015.jpg 016.jpg 017.jpg

018.jpg

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

germ mάλλον δεν το ξέρεις αλλά και στο χρυσό σπίτι της σαμαρκάνδης έχει ένα σκασμό έξτρα με πληροφορίες για την κατάσταση της εποχής, τους πασάδες και τις πολιτικές τους και άλλα αρκετά ενδιαφέροντα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

νάης. Δεν αποκλείεται να έχει και στα Κέλτικα. Αυτά τα 2 δεν τα έχω σε ένα τόμο γιατί τα είχα πάρει όταν είχαν βγει σπαστά σε 6 τεύχη. (να έχει και στον Αετό της Βραζιλίας που είχε επανεκδοθεί? χμ.)

 

πάντως τόσα δεν έχει, είμαι σίγουρος :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ Παρεμπιπτόντως, τώρα που διάβασα και τούτο δω στα Ελληνικά, διαπιστώνω ότι (α) είναι μια ημιτελής ιστορία, κανονικά είχε συνέχεια (αν και εκεί που κόβει, μπορείς να θεωρήσεις ότι όντως ήταν το φινάλε της) (β) στην Ελληνική έκδοση σε αντίθεση με τη Γαλλική (!!!! νααααηςςςςςς :best::D ) έχει στο τέλος μερικά έξτρα με πληροφορίες για το πως θα συνεχιζόταν και με μερικά προσχέδια και (γ) έχει έναν χάρτη (νάης :D )

 

 

edit... και τώρα με βλέπω να αγοράζω και τον τόμο της Σαμαρκάνδης και ας έχω την ιστορία σε προγενέστερη έκδοση. Καθαρά γιατί με δελεάζουν αυτά τα έξτρα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

τσου, τα άλλα δυο δεν έχουν τίποτα έξτρα! Ο τόμος της Σαμαρκάνδης όμως και σελίδες και φωτό, κομπλέ!Όχι μόνο δεν μετάνιωσα τα 11-12 ευρό που έκανε αλλά μορφώθηκα κιόλας:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μιά και τέθηκε θέμα πληροφοριών, να πω ότι:

 

Στα Αιθιοπικά έχει 6 extra σελίδες, στο Τάνγκο 6 σελίδες, στο Βενετσιάνικο παραμύθι 9 σελίδες, στους Σκορπιούς της ερήμου 7 σελίδες, στο Μόργκαν 12 σελίδες, στα Ελβετικά 7 σελίδες και στην Σαμαρκάνδη 7 σελίδες + 4σέλιδο ένθετο.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπόν, το ξαναδιάβασα τώρα που το αγόρασα! Να εξηγηθώ: το είχα διαβάσει παλιώτερα κατεβασμένο και εγχρωμο και η αλήθεια είναι πως δεν μου είχε κάνει το κλικ καθόλου! δεν ήταν κακό, απλά μου είχε φανεί αρκετά πιο μέτριο απο τα υπόλοιπα! Τώρα όμως που το διάβασα σε ασπρόμαυρο και σε χαρτί, πρέπει να ομολογήσω πως άλλαξα πλήρως γνώμη! Σχετικά διαφορετικό απο τα υπόλοιπα αλλά μου άρεσε! Και το σχέδιο και η πλοκή! Σίγουρα δεν θα το πρότηνα για να ξεκινήσει κάποιος με αυτό αλλά δεν με χάλασε καθόλου:D!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ρίχνοντας μια ματιά στο internet διαπίστωσα πως οι Γαλλικές εκδόσεις προσφέρουν 2 βερσιόν των άλμπουμ του Κόρτο, και σε έγχρωμη μορφή και σε ασπρόμαυρη! Αυτό προφανώς για όσους βγάζουν σπυράκια με κόμικς με ασπρόμαυρο σκίτσο (Yoshimitsu και σία :P)...

 

Το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι πως η έγχρωμη βερσιόν των "Νεανικών χρόνων" είναι "κομμένη" για να χωράει σε φορμάτ Αμερικάνικου κόμικ, πράγμα που δεν συνηθίζουν οι Γάλλοι (να πετσοκόβουν δηλαδή άλμπουμ για την ευκολία των Αμερικάνων). Αυτή την κομμένη εκδοχή είχα διαβάσει μάλιστα παλιότερα σε scanlation πριν κυκλοφορήσει το άλμπουμ στα Ελληνικά. Παραθέτω και τις αντίστοιχες πρώτες σελίδες για να καταλάβετε τι εννοώ...

 

 

post-2298-0-99972000-1336584710_thumb.jpgpost-2298-0-42038900-1336584718_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

και εγώ την εκδοσχή των εγχρωμων scan είχα διαβάσει και δεν μου πήγαινε καθόλου! Η πλάκα είναι πως στο χρυσό σπίτι της σαμαρκάνδης δεν ειχα πρόβλημα, ίσα ισα που μου άρεσε, αλλά στο συγκεκριμένο δεν το άντεχα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και έχασα όσα έγραφα γιατί το γ*μοπόντικο έχει ένα κουμπάκι στα πλάγια για να σε πηγαίνει πίσω και το πάτησα κατά λάθος.............

 

πάμε λοιπόν στα χοντρά-χοντρά. Τσέκαρα όσα Πραττ έχω στα γαλλικά. Χοντρά-χοντρά φαίνεται τα παλιά να είναι "απλωμένα" και τα πιο καινούργια να είναι "κομμένα". Το αυτό ισχύει και για τα Κόρτο (θυμίζω ότι το La Jenneuse ουσιαστικά είναι το 8ο στη σειρά που γράφτηκε από τα 12 Κόρτο).Η Σαμαρκάνδη "χαλάει" τη σειρά, αφού το έχω δημοσιευμένο "απλωμένο".

 

Από εκεί και πέρα, το γαλλικό που έχω είναι "κομμένο" σε αντίθεση με το ελληνικό.

 

Τσεκάρισα όμως το πότε πρωτοδημοσιεύτηκε...

 

Πρώτη φορά ήταν σε Le Matin de Paris 8/81-1/82, μετά στα ιταλικά στο L'Eternauta το 1982 και μετά στο γαλλικό περιοδικό A Suivre 4/82-6/82. Ανοίγω λοιπόν το Α Suivre 51 όπου ξεκινάει η δημοσίευση και διαπιστώνω ότι εκεί είναι δημοσιευμένο "απλωμένο" (και έγχρωμο)...

 

 

 

μάλιστα........

 

αναρωτιέμαι *μήπως* όλο αυτό έχει να κάνει και με ένα περιοδικό που λεγόταν Corto... Βλέπω λχ ότι το τελευταίο Corto Maltese που "προ"δημοσιεύθηκε στο A Suivre ήταν η Σαμαρκάνδη. Μήπως μετά άλλαξε το φορμά των Κόρτο που έβγαζε ώστε να χωράνε στο καινούργιο, και ταυτόχρονα "άλλαξε" κάποια από τα παλιότερά του κόμικ (γενικώς) για να τα βγάλει εκεί, και έκτοτε ότι έβγαλε να θεωρείται "canonical" στη "κομμένη" μορφή?... λχ έχω 3 Scorpions du desért. Τα 2 πρώτα είναι απλωμένα, αλλά το 3ο είναι κομμένο..............

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και ούτε για τον Κόρτο στους χαρακτήρες υπάρχει τόπικ, αλλά ούτε για τον Bill Sienkiewicz, το βάζω εδώ, ως το πιο πρόσφατο Κορτοτόπικ:
 

post-556-0-15704500-1378123286_thumb.jpg

Corto by B.S.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6946
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Υπάρχει κάποιο τόπικ για τα νέα αλμπουμ Κορτο Μαλτέζε από Canales & Pellejero ;

 

Ήμουν πρόσφατα Ιταλία και είδα ένα και ενθουσιάστηκα !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διόρθωση:

Η ημερομηνία έκδοσης που αναγράφεται στο τεύχος είναι 'Μάρτιος 2012', όχι 'Απρίλιος 2012' όπως λέει στο πινακάκι του Θέματος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προς τα παιδιά που το είχαν πάρει όταν βγήκε: Κυκλοφόρησε όντως Μάρτιο ή καθυστέρησε και βγήκε στο διάστημα που έγινε η παρουσίαση; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πιστοποιημένα Απρίλιο του 12 κυκλοφόρησε. Εδώ και η αναγγελία του από τον συγχωρεμένο τον Μάριο στις 10 Απριλίου

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Επισυνάπτω εξώφυλλο/οπισθόφυλλο σε καλύτερη ανάλυση.

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το συγκεκριμένο Κόρτο, το οποίο δεν θεωρώ κόρτο-κόρτο αλλά κάτι σαν την μπαλάντα από άποψη πρωταγωνιστών, δηλαδή ένα μείγμα όπου κάπου βρίσκεται και ο κόρτο μαλτέζε που έχει τον ρόλο του, εμένα μ'άρεσε προσωπικά. Αδύναμο θα το έλεγα ίσως σαν σενάριο όπου πέρα από την εποχή και την πιστότητα των σκηνικών, η ιστορία αυτή καθ'εαυτή δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. :) Αλλά και πάλι το αδύναμο δεν του πρέπει. 

 

Όχι τόσο ιδιαίτερο όσο είναι η κρυφή αυλή ή το βενετσιάνικο ή η συλλογή των αιθιοπικών. Αλλά είναι απολαυστικές οι υποβόσκουσες ομοιότητες του Λόντον με τον Κόρτο, είναι απολαυστικός ο "στα παπάκια μου όλα" νεαρός Ρασπούτιν, είναι απολαυστική αυτή η ήρεμη δύναμη που βγάζει η φιγούρα του Κόρτο ήδη από τα έρλι τουέντις του. Δεν ξέρω πως ήταν ο Τζακ Λόντον στην πραγματικότητα και η πληροφορία που θέλω να αποκτήσω γι'αυτόν περιορίζεται στα του κόμικ και μόνο, αλλά ο Πραττ τον παρουσιάζει εφάμιλλο του Κόρτο και του Κoϊνσκυ σε πολλά σημεία οπότε μου είναι συμπαθής :) αυτός ο Λόντον επαναλαμβάνω :) .

 

Το μείον του ήταν ότι ήταν μικρό και η ιστορία ήθελε και άλλο πλέξιμο μεταξύ αντικειμενικά καλών προσώπων για να γεμίσει. :) Θέλει πιο πολλά για να μην το συμπαθήσω πάντως. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τα Νεανικά Χρόνια ήταν το πρώτο Κόρτο που διάβασα. Δεν είχα καν γραφτεί στο φόρουμ και ως νέος αναγνώστης υπέθεσα ότι αυτή είναι και η πρώτη ιστορία του σκουλαρικοφόρου ναύτη. Έτυχε να το έχω αγοράσει μαζί με το Ένας Αετός στη Ζούγκλα, το οποίο και διάβασα στο καπάκι. Πάλι καλά, γιατί αλλιώς μπορεί να μην είχα αποκτήσει (όχι τότε τουλάχιστον) το πάθος με τον Κόρτο και κατ' επέκταση τα κόμικς. Περίμενα πολλά περισσότερα και δεν το εκτίμησα ιδιαίτερα. Έκτοτε έμεινε στο ράφι ως απλά μια «αδιάφορη» στιγμή στην εργογραφία του Πρατ.

Περίπου τέσσερα χρόνια μετά (πότε πέρασαν τα άτιμα :( ), πριν μερικές ημέρες για την ακρίβεια, έκανα μια σύντομη, αλλά ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον φίλο @Θρηνωδός πάνω σε αυτό το κόμικ, οπότε το ξαναδιάβασα. Αναφέρεται ως «αδύναμο». Δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω έτσι. Ναι μεν δεν είναι ολοκληρωμένη η ιστορία, δείχνει δε ότι θα γινόταν πάρα πολύ δυνατή, ενώ σχεδιαστικά είναι εξαιρετική.

Απευθύνεται τελικά μόνο στους θαυμαστές του Κόρτο; Σκεφτόμενος το προσωπικό μου παράδειγμα, θα έλεγα μάλλον όχι. Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη αρχή, αλλά δεν είναι και απαγορευτικό για τους «μη μυημένους». Κρίμα που δεν υπάρχουν περισσότερα ευρήματα από το προσωπικό αρχείο του Πρατ για να δούμε πού θα το πήγαινε. Αν και ξέρουμε σχεδόν μετά βεβαιότητας, ότι Κόρτο και Ρασπούτιν δε θα έβαζαν χέρι στον θησαυρό.:P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΤΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ
  • 1 month later...

  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  60
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1086 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

παιδιά ένας που δεν έχει διαβάσει την σειρά απο που να ξεκινήσει?από την μπαλαντα της αλμυρης θάλασσάς σκέφτηκα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

10 hours ago, Rackham le Rouge said:

παιδιά ένας που δεν έχει διαβάσει την σειρά απο που να ξεκινήσει?από την μπαλαντα της αλμυρης θάλασσάς σκέφτηκα?


Με την Μπαλάντα ξεκίνησα προσωπικά, και τον έχω αγαπήσει. :) Είναι και το πρώτο στην τελική. Άσε που είναι και αριστούργημα IMHO :) Απλώς να σημειώσω ότι εκει είναι απλά ένας από τους πολλούς χαρακτήρες του κόμικ. Το έγραψε, του έκανε ένα κλικ αυτός, τον συνέχισε και με άλλα. 

Το μόνο καρασίγουρο είναι πως αποφεύγεις τα Νεανικά, τα Ελβετικά και το Μου. Όλα τους είναι τουλάχιστον ιδιαίτερα και πιθανότατα μόνο για τους φαν. Αυτά τα 3 να τα διαβάσεις αφού έχεις διαβάσει όλα τα άλλα.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37360
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  60
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1086 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

αρχηγε καλησπερα!ησουν πολυ κατατοπιστικος και σε ευχαριστω θερμα!!με διαφωτισες!θα τα παραγγειλω απτο public, ειδα εχει πολλα γιατι τωρα ειδικα επαρχια που να ψαχνεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.