Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΧΑΡΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΧΑΡΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Λουκάς Μεξής
Σχέδιο:
Γιώργος Μελισσαρόπουλος
Hμερ. έκδοσης:
03-2012
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
21.0 x 14.0
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-93-3911-7
Ονομαστική τιμή:
9,50€

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

XARTINOSKOSMOS_0001.jpg XARTINOSKOSMOS_0001z.jpg

 

Εδώ και μερικά χρόνια οι Μεξής και Μελισσαρόπουλος (γνωστός ο δεύτερος από τη σειρά Τέζα) διατηρούν μια σειρά δωρεάν web-comics στο site xartinos.gr . Με την πρόσφατη ευκαιρία του Comicdom Con, οι δημιουργοί έβγαλαν ένα αλμπουμάκι που συλλέγει αν όχι όλα, τα περισσότερα στριπάκια που είχαν δημοσιευθεί στο εν λόγω site. Μπορείτε να τα τσεκάρετε και αν σας κάνουν κλικ να προμηθευτείτε και το τομάκι-συλλογή.

---

  • Το μέλος meliss πρόσθεσε ΕΔΩ:

Χρόνια πολλά παιδιά σε όλους, είχα καιρό να περάσω από τα μέρη σας και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα, κοιτάζοντας την ανακοίνωση του φίλου Άκη Μελάχρη για το υπέροχο JUNGLY που βγάλαμε πριν λίγες ημέρες! Δεν είχα δεί οτι υπήρχε ολόκληρο θέμα πάνω στο Χάρτινο Κόσμο και θα ήθελα με κάθε φιλική πρόθεση να παραθέσω κάποια πράγματα για το back story:

Πρώτα απ'όλα, το αν άρεσε, σε ποιον άρεσε και γιατί άρεσε είναι πάντα θέμα σχετικό. Μακάρι να υπήρχε η συνταγή για το τέλειο κόμιξ (και να την ξέραμε!). Αυτό όμως που θα ήθελα να επισημάνω είναι οτι ο χάρτινος κόσμος ήταν πραγματικά ένα flash webcomic. Ξεκίνησε σχεδιασμένο απευθείας σε flash και όχι εικόνες και όσοι θυμούνται τα πρώτα του βήματα, ξεκίναγε με ένα εφεδάκι εμφάνισης των strips. Η χρήση όμως flash μας δημιούργησε σοβαρά προβλήματα καθώς ενώ ανανεώναμε το καθε strip εγκαίρως (οκ υπήρξαν και οι εξαιρέσεις, άνθρωποι είμαστε, λίγο hangover, μια απαγωγή από εξωγήινους, τα ξέρετε), αυτό εμφανιζόταν πολλές φορές Online μετα από ένα 24ωρο, ή μόνο αν κάποιος έκανε καθαρισμό στην μνήμη cash του browser του! Άτιμο μάτριξ. Έτσι το τελευταίο διάστημα μεταφέραμε όλο το περιεχόμενο σε ένα νέο site το οποίο εμφάνιζε τα στριπάκια σαν εικόνες, ώστε να είναι άμεσο και mobile friendly. Ήταν επώδυνο να το κρατάμε σε μια εβδομαδιαία βάση, μόνο και μόνο από την τρέλα μας, για πάνω από 4 χρόνια... Ωστόσο, αποτέλεσε το μακροβιότερο ελληνικό εβδομαδιαίο webcomic (με πάνω από 150 στριπάκια) της εποχής του (2007-2011) και αυτό δεν απαντά σε κανένα "μαρκετίστικο" τρικ φίλε DJO!

Οι νέοι φίλοι πάντως, μπορούν να το προμηθευτούν από την animatic vision στην Πάτρα ή από ενημερωμένα βιβλιοπωλεία online και από την Jemma Press στον Πειραιά και να μας πούν την άποψή τους, γιατί αν είναι να το ρίξουμε στην πυρά, ας το κάνουμε τώρα που έπιασαν τα κρύα!

Σε όλους τους greekomixades, καλές γιορτές και καλή χρονιά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το αγόρασα στο Comicdom. Το πήρα (όπως κάνω συχνά, θα έχετε καταλάβει) στο σχολείο να το διαβάσω, μαζί με άλλα 2-3. Όσο εγώ διάβαζα κάποιο απο τα άλλα, δυό συμμαθήτριές μου το ζήτησαν να το διαβάσουν. Στο διάλειμμα μου το δίνουν και μου λένε "τι μάπα είναι αυτή, μόνο σε 2-3 γελάσαμε".

 

"Άσχετες!" λέω εγω απο μέσα μου, και αμέσως το ξεκίνησα, σίγουρος ότι κάνανε λάθος. Έλα όμως που είχαν δίκιο! Είναι αρκετά άκυρο, και τα αστεία του, όσα από αυτά καταλάβω δηλαδή, δύσκολα θα με κάνουν να γελάσω. Το άφησα πριν τη μέση, κάποια στιγμή θα το τελειώσω... Πάντως δε θα το πρότεινα, τουλάχιστον τσεκάρετέ το online, και αν σας αρέσει τσιμπήστε το. Εμένα δε μου πέρασε από το μυαλό. :P

 

Υ.Γ. Όμορφο σχέδιο πάντως. Πρέπει να τσεκάρω και το "Τέζα". :D

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@JohnnyMZ προσέχεις ποτέ στο μάθημα; τι βαθμούς έχεις; :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

:lol: :lol: :lol: Προσέχω όταν χρειάζεται! :P Όσο για τους βαθμούς, χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω βεβαίως βεβαίως ( :nek: ), είμαι από τους top μαθητές της τάξης μου (και όχι δεν εννοώ ότι η τάξη μου αποτελείται από σκράπες! :P )
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταχώρηση από τη free press Metropolis, φύλλο 984, 4/5/2012:

 

post-556-0-31745000-1340274979_thumb.jpg

 

Λοιπόν, λίγο back story: ο Λουκ ήταν συμφοιτητής και αρχικά το διαφήμιζε στο forum του τμήματος τον Χάρτινο Κόσμο. Το feedback διαχωρίζονταν σε 2 παρακλάδια: οι άπειροι από web comics (πχ.εγώ :P ) λέγαν ότι έχει κάποια που βγάζουν γέλιο και οι άλλοι που είχαν λιώσει κάτι εκατοντάδες web comics λέγαν ότι αντιγράφει από παντού και έχει μηδέν πρωτοτυπία.

 

4 χρόνια μετά, εξακολουθώ να πιστεύω πως είχε κάποια που βγάζαν αρκετό γέλια και κάποια αποτυχημένα, όπως κάθε web comic. Γενικά, ετοιμαστείτε για καμμένη nerdόφαση αλλά τοποθετημένη στην Ελλάδα. :P Το μοναδικό μου παράπονο είναι το "κάθε Δευτέρα" που μετά την πρώτη διετία έπαψε να τηρείται και το comic άρχισε να κάνει κοιλιά, χώρια το "μαρκετίστικο" τρικ ότι το εν λόγω έγραψε ιστορία. Δεν είναι καν flash, είναι flash based, δηλαδή εικόνες ανεβασμένες σε πλατφόρμα flash, όχι κινούμενο webcomicοειδές. Επίσης, το spin-off-συνέχεια του Χάρτινου Κόσμου, το Joystick, είναι απίστευτα ανέμπνευστο και αυτό έχει ήδη φανεί αφού δεν τσουλάει. Χίλιες φορές να συνέχιζε ο Χάρτινος Κόσμος και να ήταν η οπτική της Ελληνικής πραγματικότητας μέσα από το βλέμμα δυο καμμένων κομπιουτεράδων. Αλλά έκτοτε τα παιδιά ακολούθησαν διαφορετικούς δρόμους: ο Λουκ ξεκίνησε να γράφει χιπστεροβιβλία και ο Meliss άνοιξε το κομιξάδικο στην Πάτρα. Οπότε μάλλον η φάση του Χάρτινου Κόσμου πέρασε ανεπιστρεπτί. Είχε φάση όμως όσο κράτησε...

 

post-556-0-01195300-1340275382_thumb.jpg

 

 

Για το web comic θα έβαζα ένα 6+/10, για την έκδοση ένα 5+/10. Δε θα το αγόραζα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  13697
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  22
  • Reputation:   211
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4864 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χρόνια πολλά παιδιά σε όλους, είχα καιρό να περάσω από τα μέρη σας και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα, κοιτάζοντας την ανακοίνωση του φίλου Άκη Μελάχρη για το υπέροχο JUNGLY που βγάλαμε πριν λίγες ημέρες! Δεν είχα δεί οτι υπήρχε ολόκληρο θέμα πάνω στο Χάρτινο Κόσμο και θα ήθελα με κάθε φιλική πρόθεση να παραθέσω κάποια πράγματα για το back story:

Πρώτα απ'όλα, το αν άρεσε, σε ποιον άρεσε και γιατί άρεσε είναι πάντα θέμα σχετικό. Μακάρι να υπήρχε η συνταγή για το τέλειο κόμιξ (και να την ξέραμε!). Αυτό όμως που θα ήθελα να επισημάνω είναι οτι ο χάρτινος κόσμος ήταν πραγματικά ένα flash webcomic. Ξεκίνησε σχεδιασμένο απευθείας σε flash και όχι εικόνες και όσοι θυμούνται τα πρώτα του βήματα, ξεκίναγε με ένα εφεδάκι εμφάνισης των strips. Η χρήση όμως flash μας δημιούργησε σοβαρά προβλήματα καθώς ενώ ανανεώναμε το καθε strip εγκαίρως (οκ υπήρξαν και οι εξαιρέσεις, άνθρωποι είμαστε, λίγο hangover, μια απαγωγή από εξωγήινους, τα ξέρετε), αυτό εμφανιζόταν πολλές φορές Online μετα από ένα 24ωρο, ή μόνο αν κάποιος έκανε καθαρισμό στην μνήμη cash του browser του! Άτιμο μάτριξ. Έτσι το τελευταίο διάστημα μεταφέραμε όλο το περιεχόμενο σε ένα νέο site το οποίο εμφάνιζε τα στριπάκια σαν εικόνες, ώστε να είναι άμεσο και mobile friendly. Ήταν επώδυνο να το κρατάμε σε μια εβδομαδιαία βάση, μόνο και μόνο από την τρέλα μας, για πάνω από 4 χρόνια... Ωστόσο, αποτέλεσε το μακροβιότερο ελληνικό εβδομαδιαίο webcomic (με πάνω από 150 στριπάκια) της εποχής του (2007-2011) και αυτό δεν απαντά σε κανένα "μαρκετίστικο" τρικ φίλε DJO!

Οι νέοι φίλοι πάντως, μπορούν να το προμηθευτούν από την animatic vision στην Πάτρα ή από ενημερωμένα βιβλιοπωλεία online και από την Jemma Press στον Πειραιά και να μας πούν την άποψή τους, γιατί αν είναι να το ρίξουμε στην πυρά, ας το κάνουμε τώρα που έπιασαν τα κρύα!:P

Σε όλους τους greekomixades, καλές γιορτές και καλή χρονιά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΧΑΡΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.