Μετάβαση στο περιεχόμενο

ALDEBARAN [ LEO ]


Cassidy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

( Όσο διαβάζετε την παρακάτω παρουσίαση βάλτε το να παίζει…


post-12121-0-86549300-1334320222_thumb.jpg
 

Το ALDEBARAN το ανακάλυψα κάποια από τις άπειρες φορές που χάζευα λίστες στο amazon.
Νομίζω ότι ήταν μία λίστα με γενικότερα sci-fi βιβλία και όχι απλώς graphic novels. Εκθειάζονταν σαν μία από καλύτερες νέες σειρές επιστημονικής φαντασίας.
Τσέκαρα τα reviews που υπήρχαν , το παράγγειλα, το διάβασα και απλά έγινε μια από τις αγαπημένες μου σειρές…

Η σειρά είναι δημιούργημα του Βραζιλιάνου Luiz Eduardo de Oliviera ή αλλιώς LEO.
Ο LEO (1944 - ) ο οποίος έχει σπουδάσει μηχανολόγος αποφάσισε φύγει από τη χώρα του λόγω της στρατιωτικής δικτατορίας που υπήρχε (κάτι που έχει επηρεάσει και την ιστορία μας) περιπλανήθηκε για κάποια χρόνια στην νότια Αμερική για να καταλήξει το 1981 στη Γαλλία ελπίζοντας να δουλέψει στη βιομηχανία των bande dessinee. Μετά από διάφορες δουλειές ξεκίνησε τη συνεργασία του με την Dargaud. To Aldebaran : La Catastrophe (1994) είναι η πρώτη δουλειά στην οποία επιμελείται το σχέδιο και το σενάριο.

Τη σειρά μας τη προσφέρει στην αγγλική γλώσσα η Cinebook , μια μικρή όαση γι’ αυτούς που θέλουν να διαβάσουν BD αλλά δεν γνωρίζουν γαλλικά…

Μέχρι τώρα έχουν κυκλοφορήσει στα αγγλικά ολόκληρος ο κύκλος του ALDEBARAN και του BETELGEUSE ,ενώ είναι διαθέσιμο το episode 2 του ANTARES για preorder. Τα original γαλλικά βιβλία είναι από 5 για τους 2 πρώτους κύκλους και 4 για τον τρίτο, ενώ έχουμε προχωρήσει στον τέταρτο (Les survivants). Η Cinebook έχει εκδόσεις που περιέχουν δύο κεφάλαια μαζί αλλά και μερικές που έχουν μόνο ένα. Άρα θέλει λίγη προσοχή. Ιδού:
 

Aldebaran 1 – The Catastrophe inc The Blonde

post-12121-0-86549300-1334320222_thumb.jpg

Aldebaran 2 – The Group inc ThePhoto

post-12121-0-72204400-1334320266_thumb.jpg

Aldebaran 3 – The Creature inc The Betelgeuse Planet

post-12121-0-90870900-1334320292_thumb.jpg

Betelgeuse 1 – The Survivors inc The Expedition

post-12121-0-47802600-1334320340_thumb.jpg

Betelgeuse 2 – The Caves

post-12121-0-76685000-1334320365_thumb.jpg

Betelgeuse 3 – The Other

post-12121-0-98880300-1334320392_thumb.jpg
 

Antares – Episode 1

post-12121-0-18871100-1334320431.txt


Βρισκόμαστε στο 22ο αιώνα μ.Χ στον πλανήτη Aldebaran -4 , που είναι ο τέταρτος πλανήτης του ομώνυμου άστρου , το οποίο απέχει 64 εκ έτη φωτός από τη Γη. Σε μία ιστορική στιγμή για την ανθρωπότητα στις 11/2/2079 το πλήρωμα του διαστημοπλοίου J. Kepler πάτησε το πόδι του στον πλανήτη με σκοπό να ιδρύσει την πρώτη αποικία έξω από το ηλιακό μας σύστημα.


Σήμερα όμως 100 χρόνια μετά η επαφή με τη Γη έχει χαθεί , ένα μιλιταριστικό - φονταμενταλιστικό καθεστώς κυβερνάει και οι άποικοι ζουν κάτω από σχεδόν πρωτόγονες συνθήκες σε έναν πλανήτη που είναι καλυμμένος κατά 90% από νερό.
Η ιστορία μας ξεκινά σε ένα παραθαλάσσιο χωριό στο οποίο φτάνει μία δημοσιογράφος που ακολουθεί τα ίχνη ενός μυστηριώδους άνδρα.
Παράξενα φαινόμενα που έχουν σαν αφετηρία τους τη Θάλασσα συμβαίνουν και η καταστροφή για την οποία έχει προειδοποιήσει ο άνδρας έρχεται.


Η περιπέτεια λοιπόν ξεκινάει με πρωταγωνιστές δύο έφηβους την Κim και τον Mark που επέζησαν από την καταστροφή του χωριού τους. Τα 2 παιδιά θα προσπαθήσουν να ξεκινήσουν μια νέα ζωή φτάνοντας στην πρωτεύουσα και να μάθουν περισσότερα για το Mantis το πλάσμα στο οποίο οφείλονται τα φαινόμενα και πιθανότατα η καταστροφή του χωριού τους.
Μεγάλο ατού της σειράς είναι η σύλληψη και ο σχεδιασμός της συχνά πολύ επικίνδυνης εξωγήινης χλωρίδας και πανίδας από τον LEO καθώς και η έξυπνη κλιμάκωση γύρω από το μυστήριο που περιβάλει το Mantis και το group των ανθρώπων που το έχουν μελετήσει και έχουν γι’ αυτό κυνηγηθεί από το καθεστώς που κυβερνάει τον πλανήτη.


Οι απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα θα δοθούν στο τέλος του δεύτερου κύκλου BETELGEUSE ( άλλος ένας πλανήτης που έχει γίνει προσπάθεια να αποικηθεί , όχι επιτυχημένα ), ενώ με το ANTARES (και αυτός πλανήτης φυσικά) η ιστορία μπαίνει σε μία νέα εξίσου ενδιαφέρουσα τροχιά. Με πρωταγωνίστρια την ενήλικη πλέον Kim.
Το μοναδικό πράγμα που με ενόχλησε λίγο είναι ότι η απεικόνιση του LEO κάνει τους πρωταγωνιστές/στριες να μοιάζουν μεταξύ τους στα χαρακτηριστικά, καθώς επίσης και η αναμενόμενη λογοκρισία που έχει επιβληθεί στις αγγλικές εκδόσεις. Μας κόβουν το γυμνό…

Δεν θέλω να μπω σε περισσότερες spoiler λεπτομέρειες , προτείνω σε όσους/ες τους αρέσει η περιπέτεια το sci-fi , οι ιστορίες ενηλικίωσης να δώσουν μία ευκαιρία στον Leo και τους κόσμους του ξεκινώντας με το The Catastrophe.
Προτεινόμενο μαγαζί αγοράς το amazon.uk (εφόσον η παραγγελία σας περνάει τις 20 λίρες ώστε να έχετε δωρεάν ταχυδρομικά) ή το bookdepository.com


post-12121-0-57929400-1334320626_thumb.jpg post-12121-0-57419900-1334320665_thumb.jpg

post-12121-0-74724700-1334320722_thumb.jpeg post-12121-0-52730000-1334320744_thumb.jpg

post-12121-0-54623300-1334320780_thumb.jpg post-12121-0-45585100-1334320802_thumb.jpg

post-12121-0-53246900-1334320830_thumb.jpg post-12121-0-02624200-1334320860_thumb.jpeg

post-12121-0-77292600-1334320915_thumb.jpgpost-12121-0-74829800-1334320961_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για αυτό το κόμικ είχα ακούσει πάρα πολλές φορές καλά λόγια. Φυσικά επειδή ήταν στα γαλλικά, μόνο να χαζολογήσω τις εικόνες μπορούσα. Μέχρις ώτου που το έβγαλε η Cinebook, το σκάναραν κάποια καλόπαιδα, και μου δόθηκε επιτέλους η δυνατότητα.

 

Δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί αρέσει. Το σκίτσο του (ειδικά οι άνθρωποι και ειδικότερα τα πρόσωπα) μου φαίνεται κάπως.

 

και όμως... και όμως... έχω διαβάσει τους 3 πρώτους (αγγλικούς) τόμους απνευστί. Δεν μπορώ να πω τι μου αρέσει, αντιθέτως μπορώ να δω πολλά πράγματα που δεν μου αρέσουν και που με κάνουν να είμαι αδιάφορος για άλλες δουλειές των δημιουργών. Μολαταύτα το καταναλώνω σαν πρεζάκι.......... :) Και θέλω κι άλλο........... :)

 

:thanks: Cassidy

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θα το περιμένω να βγει στα Ελληνικά.

 

(διάλειμα μέχρι να σταματήσουν τα γέλια)

 

Πολύ καλή παρουσίαση :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πολύ ωραία παρουσίαση για ενα πολύ ενδιαφέρον κόμικ! το' χεις, κάνε κι άλλες!

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ ευχαριστώ... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Λοιπόν, το ξεκίνησα με ιδιαίτερη προσμονή, καθώς θεωρείται κορυφαίο sci-fi BD. Στην αρχή, αισθανόμουν όπως γράφει ο germ παραπάνω. Χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί, μου άρεσε αρκετά και μάλιστα περίμενα να το λατρέψω στη συνέχεια. Μέχρι να ολοκληρώσω τον πρώτο αγγλικό τόμο, που περιέχει τα δύο πρώτα άλμπουμ, είχα αλλάξει άποψη.

Σχεδιαστικά είναι μέτριο. Μερικές φορές τρομάζεις να αναγνωρίσεις τον ίδιο χαρακτήρα από καρέ σε καρέ. Η μικρή Kim έμοιαζε να γίνεται τριαντάρα και τούμπαλιν, μέσα σε 3 καρέ. Ίσως να φταίει ο χρωματισμός. Αλλά το artwork είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Σεναριακά, το κόμικ ακροβατεί με περίεργο τρόπο ανάμεσα στο εφηβικό και το πιο ενήλικο. Ενώ οι σκέψεις και οι πράξεις του πρωταγωνιστή δεν ταιριάζουν σ' έναν 17χρονο (=παιδιάστικες), οπότε έχεις συνηθίσει σε μια εφηβική πλοκή, πετάγονται σημεία σκληρά, όπως

 

το σημείο που ο Μαρκ αναγκάζεται να κόψει με τα δόντια το τραυματισμένο χέρι της περίεργης τύπισσας.

 

Τώρα θα μου πείτε, αυτό δεν είναι κακό, θα μπορούσε να δείχνει ένα coming of age του νεαρού. Ίσως, αλλά διατηρώ σημαντικές αμφιβολίες και αν όντως ισχύει, παρουσιάζεται με ατσούμπαλο τρόπο. Επίσης, θεωρώ ότι η πλοκή ήταν κάπως κακή. Όχι η κεντρική ιδέα που είναι αρκετά ελκτική, αλλά η πλοκή. Ένα ταξίδι γεμάτο κλισέ, που σχεδόν ξερεις τι εμπόδιο θα εμφανιστεί παρακάτω.

Βέβαια δεν μπορώ να παραβλέψω την τεράστια φαντασία του Leo, ειδικά στη δημιουργία των πλασμάτων και των φυτών. Ωστόσο, λόγω των προαναφερθέντων μείον, δε νομίζω να συνεχίσω τη σειρά προς το παρόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αφού προς το παρόν δεν έχω διαβάσει κάτι άλλο από Λεό, θα απαντήσω εδώ.

 

Δεν υπάρχει άλλη περίπτωση σειράς για την οποία να μπορώ να αναφέρω δεκάδες μειονεκτήματα και όμως να μου αρέσει ως σύνολο τόσο πολύ και να η είναι η μόνη που παρακολουθώ πλήρως στη Cinebook.

 

Το βασικό του μειονέκτημα είναι φυσικά το σχέδιο των ανθρώπων και ειδικότερα των εκφράσεων. Δε βρίσκω ούτε επίφαση φυσικότητας. Στο δε σενάριο, ε εντάξει. Η Κιμ είναι τόσο υπερχαρισματική και υπεργοητευτική και υπερπαντοδύναμη που καταντά αστείο.

 

Από την άλλη όμως, οι φυσιολογικά και αληθοφανώς δομημένοι άλλοι κόσμοι είναι ένα πεδίο που μου αρέσει και η αποίκηση του διαστήματος το αγαπημένο μου θέμα με διαφορά από το δεύτερο (όχι στα κόμικς - γενικά). Και παρά τα τόσα μειονεκτήματα τελικά είναι μία σειρά που μου αρέσει πολύ και τη διαβάζω πολύ ευχάριστα, παρά το εφηβικόν του εν τέλει αποτελέσματος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  32414
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  13
  • Reputation:   104
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έχει λίγες μέρες που τελείωσα την σειρά του Aldebaran του Leo για την οποία υπάρχει αναλυτική περιγραφή του Cassidy :

Αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ ήταν ο τρόπος απεικόνισης του κάθε πλανήτη που σε συνδυασμό με την αποίκιση του διαστήματος (αγαπημένο θέμα) και το σασπένς που δημιουργεί με τα σημάδια εξωγήινης νοημοσύνης, με έκανε να παραβλέψω κάποιες φανερές αδυναμίες (όπως κάποιοι χαρακτήρες στους οποίους κανένας δεν μπορεί να «αντισταθεί» :P)

Τα βρήκα όλα και τα κατέβασα από το πολύ καλό european blogspot  http://europeanclassiccomic.blogspot.gr/search?q=aldebaran

 

To συστήνω ανεπιφύλακτα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

 

Την Παρασκευή 25/5/2018 η Κιμ επιστρέφει στον Aldebaran! H σειρά που αγαπάω να μισώ και το ανάποδο, ξανά στα ράφια με νέες περιπέτειες της υπερχαρισματικής και υπερταλαντούχας Κιμ!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν και γενικά δεν είμαι πολύ φαν του sci-fi, ο πρόλογος εξίταρε τη φαντασία μου και ψήθηκα άσχημα να διαβάσω τη σειρά.
Δεν το μετάνιωσα :)
M΄άρεσε πολύ το concept και γενικά αυτός ο κόσμος που δημιούργησε ο Leo.
Η ιστορία δεν είχε την τρελή πλοκή αλλά ήταν άκρως ενδιαφέρουσα και περιπετειώδης, με non-stop δράση.
Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να πάρει άλλη τροπή και να μάθουμε για ποιο λόγο εξαφανίστηκαν οι πτήσεις προς τον Αλντεμπαράν ή γιατί διακόπηκε η επικοινωνία με τη Γη(που αναφέρεται στον πρόλογο).
Δεν το μάθαμε αυτό, ίσως δοθούν εξηγήσεις στους επόμενους κύκλους. Κρατάω επιφυλάξεις.

 

Το μόνο αρνητικό που βρήκα ήταν μια ασυνέπεια σε κάποιους απ΄τους χαρακτήρες και ειδικά στον Mark.
Τη μια το έπαιζε γενναίος και μάγκας, την άλλη έκλαιγε σαν κοριτσάκι. Κάπου με εκνεύρισε :lol:

 

Το σχέδιο σίγουρα είχε κι αυτό κάποια μειονεκτήματα αλλά γενικά έμεινα ικανοποιημένος, τόσο απ΄τους χαρακτήρες όσο κι απ΄τα πανέμορφα τοπία και την εξωτική χλωρίδα και πανίδα του πλανήτη.
Ειδικά το σημείο της ιστορίας που διέσχισαν τους βάλτους ήταν καθηλωτικό.

Σίγουρα θα συνεχίσω με τον επόμενο κύκλο κι αν μ΄αρέσει θα πάω και στον επόμενο.

 

8/10 :clap2:

 

 


*δυο μικρές διορθώσεις στην κατά τ΄άλλα πολύ ωραία παρουσίαση.
Το πλάσμα λέγεται Mantris, όχι Mantis.
Eπίσης οι κύκλοι της σειράς είναι 3(Aldebaran, Betelgeuse, Antares), όχι 4.
Το Survivants είναι παράλληλη σειρά :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ενώ έχεις δίκιο, εν τέλει δεν έχεις δίκιο γιατί πέρσι βγήκε το Retour sur Aldébaran (όπως γράφω ακριβώς από πάνω) και οι σειρές είναι 4 ;)

 

 

 Retour sur Aldébaran -1- Épisode 1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Bασικά ενδέχεται να είμαστε και οι δύο λάθος και οι κύκλοι να είναι 5, μετρώντας και τους Survivants.
Στο οπισθόφυλλο της γαλλικής έκδοσης του Retour sur Aldébaran γράφει cinq cycles:

Verso_332186.thumb.jpg.62e20c6aa3a1bb0144dc664476742567.jpg
 

Με μπέρδεψε το οπισθόφυλλο της αγγλικής έκδοσης της Cinebook που γράφει ότι η σειρά Survivors είναι παράλληλη:

ald.thumb.PNG.c757120ec12bab3467c8a5ef0eb58df9.PNG

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Είναι. Με την έννοια ότι δεν έχει την Κιμ και τους λοιπούς για πρωταγωνιστές αλλά είναι απλά στο ίδιο σύμπαν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα και τον κύκλο του Betelgeuse ( Μπετελζέζ γαλλιστί ).
Άκρως διασκεδαστικός κι αυτός :)


Ουσιαστικά έχουμε μια περιπέτεια επιβίωσης σ΄έναν άγνωστο και αφιλόξενο πλανήτη και την προσπάθεια κατανόησης των Iums και Mantris, ζώων με ανώτερη νοημοσύνη που θα καθορίσουν αν ο αποικισμός είναι εφικτός.
Υπάρχει συσχέτιση με τα γεγονότα στον Aldebaran, οπότε καλό είναι να μη διαβαστεί ανεξάρτητα.
Δίνονται και κάποιες εξηγήσεις που έμεναν μετέωρες απ΄τον πρώτο κύκλο :)

 

Στα αρνητικά θα έβαζα ότι κάποια πράγματα δεν εξηγήθηκαν πειστικά κατά τη γνώμη μου (δεν τα αναφέρω για να μη σποϊλάρω).
Δεύτερον η ακαταμάχητη γοητεία της Kim που κάπου κούρασε. Μέχρι και ο εξωγήινος της την έπεσε. Νταξ, είπαμε. Ωραία είσαι κοπελιά αλλά όχι κι έτσι :lol:

 

Συνολικά είναι αυτό που είπα και πάνω.
Μια άκρως διασκεδαστική και ενδιαφέρουσα σειρά. Σίγουρα έχει μειονεκτήματα, σχεδιαστκά και σεναριακά, αλλά είναι εθιστική.
Μια που την ξεκίνησα, μια που δε θέλω να σταματήσω.
Αναγκαστική ανάπαυλα για Πάσχα κι όταν επιστρέψουμε πάμε για Antares :cool:

 

Για το 2ο κύκλο: 7.5/10
 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Επιστρέφω με τον κύκλο του Antares :)
Άλλος ένας πλανήτης που η ανθρωπότητα θέλει να αποικίσει.
Aυτή τη φορά έστειλαν μια ομάδα ερευνητών να κρίνουν αν οι συνθήκες είναι κατάλληλες (στον Betelguese η αναφορά έγινε από ρομπότ).
Όλα πήγαιναν (σχετικά) καλά έως ότου μια παράξενη ακτίνα παγίδευσε και εξαφάνισε ένα μέλος της αποστολής.
Ποιον θα έστελναν οι χρηματοδότες του Antares project να λύσει το μυστήριο; Ποια άλλη, τη superwoman Kim :lol:

 

Μια ακόμα ενδιαφέρουσα ιστορία με λίγο πολύ τους γνωστούς πρωταγωνιστές και μικρή προσθήκη από νέους, με πιο αξιοσημείωτη αυτή της Lynn, κόρης της Kim με τον τσαλτεριανό Sven.
Περιπετειώδεις περιπλανήσεις σε άγνωστα και επικίνδυνα μέρη, εξωτική χλωρίδα και πανίδα, μεγάλα και τρομακτικά σαρκοφάγα ζώα, επαφές με εξωγήινους... λίγο πολύ όλα τα κλισέ που συναντήσαμε στους προηγούμενους κύκλους.
Ευτυχώς δεν είχαμε Mantris εδώ :D

 

Νομίζω για κάποιον που έχει διαβάσει τα προηγούμενα ο κύκλος του Antares δεν έχει να προσφέρει και πολλά περισσότερα. Από ένα σημείο και μετά θεωρώ γίνεται κάτι παραπάνω από προβλέψιμη η εξέλιξη.
Παρ΄όλα αυτά ευχαριστήθηκα την ανάγνωση, αν όχι εξίσου με τα Betelguese και Aldebaran, έστω ένα κλικ πιο χαμηλά.
Γι΄αυτό και η βαθμολογία μου θα είναι ένα κλικ πιο χαμηλή.

 

Αntares cycle: 7/10 :beer:

 

 

H περιπέτεια συνεχίζεται με την επιστροφή στον Αλτεμπαράν, όπου τσαλτεριανοί και γήινοι επιστήμονες θα ερευνήσουν έναν περίεργο κύβο που ανακάλυψαν στη Westland :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αφου την ειχε παρει το ματι μου εδω και πολυ καιρο και ειμαι φιλος της επιστημονικης φαντασιας επιτελους βρηκα το χρονο και ασχοληθηκα με αυτη τη σειρα και τα διαβασα με τη σειρα ολα δηλ Αλντεμπαραν, Μπετελγκεζ, Ανταρες, επιζωντες και τελος το 1ο τευχος απο την επιστροφη στον Αλντεμπαραν.

 

Σεναριακα μου αρεσε μετρια. Ειχε βεβαια αρκετη περιπετεια, ασχολιοταν υπερβολικα (για τα γουστα μου) με τους ερωτες των πρωταγωνιστων και μου αρεσε το πως φανταστηκε τις μικρες κοινωνιες σε απομονωση που γινονται αρκετα σκληρες, θρησκοληπτες και δικτατορικες. Το επιζωντες ξεκινησε καλα αλλα τελικα με απογοητευσε καθως ειχαμε επαναληψη πολλων στοιχειων. Απλα ειχε στο νου του την "επιστροφη" μαλλον ο δημιουργος και το εφτιαξε για να δωσει παρελθον σε καποιους νεους χαρακτηρες. Η "επιστροφη" βεβαια (το 1ο τευχος τουλαχιστον) με αψησε αρκετα και θα περιμενω να διαβασω και τα επομενα οταν βγουν.

 

Το σχεδιο αρκετα καλο δεν ειχα καποιο θεμα και μου αρεσε πολυ ολη η εξωτικη χλωριδα και πανιδα των πλανητων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.