Μετάβαση στο περιεχόμενο

CREW OF AWESOME LAND


kaklamoney

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
CREW OF AWESOME LAND
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
2012
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
192
Χρώμα:
Ποικίλο
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  23405
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2503
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

CREWAWESOMELAND_0001.jpg CREWAWESOMELAND_0001z.jpg

 

 

Το CREW of AWESOME Land είναι ένα fanzine βαρέων-βαρών που έκανε την εμφάνιση του εφέτο στο comocdom-con :party4: ! Και λεω βαρέων-βαρών γιατί πραγματικα ήταν :collapse:ΤΕΡΑΣΤΙΟ  !

 

Aυτο που το έκανε ξεχωριστό (εκτός από το μέγεθος) ήταν μια τσαχπίνικη καινοτομια :sun3: ! Παρουσιάζει όλη την ανθολογία σαν ενα βίντεο-παιχνίδι που πρέπει να περάσεις τα επίπεδα και να μαζέψεις τα collective items για να ξεκλειδώσεις το sketchbook!

post-23405-0-92995000-1334066369_thumb.jpg

 

Γιαυτό και τα εξώφυλλο , οπισθόφυλλο έχουν ανάλογο κομπιουτερίστικο desing :xm:

 

Οι ιστορίες μου άρεσαν πολύ , αν και η εκτύπωση χαντάκωσε κάποιες ασπρόμαυρες ιστορίες ... Οι εγχρωμες ιστορίες τυπώθηκαν ωραία :blob7: !

 

Γενικά είναι μια πολύ ωραία δουλειά και τα γραφιστικά στοιχεία του τύπου μαύρες σελίδες κλπ το κάνουν καλαίσθητο :iron: .

 

Αξίζει να το έχει κανείς στην βιβλιοθήκη του ! (όπως και να το κανουμε ειναι :awesome: )

 

Η τιμή ειναι 8ευρώ :kabouris: .

 

ανεβάζω και 2 τυχαίες σελίδες από το περιεχόμενο

post-23405-0-33525600-1334067456_thumb.jpg post-23405-0-06126400-1334067943_thumb.jpg
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ε,αυτο εδω γιατι εχει διαφορετικη παρουσιαση απο την προβλεπομενη? :lol: δηλαδη ειναι λιγο χυμα...

οπως και να εχει επιφυλασσομαι για κριτικη απο εδω,απλα να το μελετησω λιγο το θεμα...παντως σιγουρα σαν προτζεκτ και ογκο νομιζω οτι ξεφευγει απο τον ορισμο φανζιν και μοιαζει περισσοτερο για κανονικη εκδοση...<<χορταστικο πραγμα>> :congrats:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23405
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2503
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

oχι απλα χορταστικό :giati: !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πράγματι χορταστική έκδοση. Όπως και το περσινό Crew of Awesome, έτσι και αυτό ήταν από τα καλύτερα fanzines του ComicdomCon. :best:

 

Όλες οι ιστορίες είναι αξιόλογες, αλλά έχω δύο σχόλια. Ο "Νόμος της ζούγκλας" με κούρασε λίγο με τα μεγάλα μπαλονάκια, ενώ στο "The Big Payback" δεν πολυκατάλαβα την ιστορία :P. Φυσικά μπορεί και τα δύο να είναι δικές μου παραξενιές (που αποκλείεται τέτοιο πράγμα :nek: , αλλά λέμε τώρα... :D ).

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πολύ καλό! επαγγελματική δουλειά μπορώ να πώ, ειδικά στα περισσότερα από σκίτσο - αλλά και πολύ ωραία έκδοση! Μου άρεσε πολύ κι εμένα η ιδέα videogame που τα συνδέει όλα κι ας μη συνδέονται αλλιώς!

Aυτο που το έκανε ξεχωριστό (εκτός από το μέγεθος) ήταν μια τσαχπίνικη καινοτομια :sun3: ! Παρουσιάζει όλη την ανθολογία σαν ενα βίντεο-παιχνίδι που πρέπει να περάσεις τα επίπεδα και να μαζέψεις τα collective items για να ξεκλειδώσεις το sketchbook!

 

 

Γιαυτό και τα εξώφυλλο , οπισθόφυλλο έχουν ανάλογο κομπιουτερίστικο desing

 

ωραία επίσης κι η σύνδεση με το προηγούμενο τεύχος! :best:

 

Τα stages που μου άρεσαν περισσότερο ως στόρι είναι τα 1, 3, 6, 7 κι από σκίτσο τα 1, 8, 9.

 

Από τα κόμικ του con που ευχαριστήθηκα πολύ!

 

Βάζω και τα τέλεια σκίτσα που μου κάνανε! :yahoo:

Scan10017.JPG Scan10018.JPG

 

 

μπράβο παιδιά! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

 

 

....Από τα κόμικ του con που ευχαριστήθηκα πολύ!.....

:yahoo:

:respect:

 

ευχαριστω( αλλα μη ξεχνας το "b") :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23405
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2503
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

:wow: πολλά :respect: στο crew..

 

θα σας πω αλήθεια.. όταν είδα την τιμή (για φανζίν) το φοβήθηκα.. του έδωσα μια ευκαιρία και δεν με απογοήτευσε :best:

όλες οι ιστορίες κάτι είχαν να πούν, μπράβο, βασικά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο κάποια "επαγγελματική" έκδοση..

επίσης να πω οτι οι δυο τελευταίες ιστορίες (οι έγχρωμες) δεν ήταν και τόσο του γούστου μου αλλα δεν πειράζει :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εκτός από τα κομιξάδικα της Αθήνας, Crew of Awesome Land μπορείτε να βρείτε και στο papercut στο Ηράκλειο Κρήτης (papercut.gr)... μέχρι εκεί έφτασε η χάρη μας :P Απ ότι μου είπε ο Μπαλόνης είναι πολή καλή φάση το καμιξάδικο! ...είναι και 24ωρο μάλιστα!!! :wow:

 

 

 

 

 

ευχαριστούμε παιδιά για την υποστήριξη, χαιρόμαστε που σας αρέσει το έντυπο και περιμένουμε κι άλλα σχόλια, μας είναι απαραίτητα για την επόμενη δουλειά μας.

 

Να πω κι εγώ με την σειρά μου τις προτιμήσεις μου:

 

Μου άρεσε πολύ το intro stage stage της Λένας, "στο προηγούμενο crew of awesome", που γενικότερα ρίξαμε πολύ γέλιο όλη η παρέα με δαύτο... ειδικά οσοι συμμετείχαμε στο πρώτο crew... (ποιός μπορεί να παροδίσει την δουλειά μας καλύτερα από εμάς τους ίδιους;; ) :lol:

 

μου άρεσε η "σκοτεινή πλευρά" του Μάνου (που την θεωρώ το δινατότερο χαρτί μας) καθώς επίσης και το "westearl" του Ντίνου αλλά και οι δυο έγχρωμες ιστορίες "ο υπηρέτης της μάγισσας" και "ο μύθος του Άδωνη" της Λένας και της Αναστασίας (που θεωρώ ότι καλύτερο για επιλογικές ιστορίες της ανθολογίας κι ας είναι και οι δυο ποιήματα... κάτι που ίσως κουράσει κάποιους) :best:

 

ιστορίες όπως το "the big paybag" του Νίκου, το "black & yellow" της Άγγλως και το "στο στόμα του λύκου" του Άρη κάτι πήγαν να μου πουν και τις διάβασα ευχάριστα! απλά δεν είναι του γούστου μου ;)

 

Μείον θεωρώ την "φλυαρία" της Μαίρης στο "ο νόμος της ζούγκλας", αν και η ιστορία μου άρεσε και ήταν ενδιαφέρουσα. Το δυσανάγνωστο "η πρόταση" του Άλκη και το, σχεδιαστικά ημιτελές, δικό μου "για σένα" των οποίων οι ιστορίες επίσης μου άρεσαν :thinking:

 

κάτι που επίσης δεν μου πήγε καλά στην ανθολογία ήταν το κόμικ "στο στόμα του λύκου"... μου άρεσε σαν κόμικ (όπως έγραψα και παραπάνω) αλλά δεν μου κολλούσε με τα υπόλοιπα. Μου έδινε μια διαφορετική αίσθηση, ίσως επειδή, σε σχέση με τα υπόλοιπα, ήταν το μόνο που μου θύμιζε τόσο την ιδέα του "φανζίν"... σαν ιστορία δηλαδή, δεν είχε κάτι να μου προσφέρει, όπως έκαναν όλες οι υπόλοιπες ιστορίες.

 

Στα αρνητικά βάζω επίσης το χαρτί εκτύπωσης... που πραγματικά δεν έχω καταλάβει γιατί μας έβαλαν τέτοιο χαρτί... το μελάνι σε κάποιες εικόνες βγαίνει κανονικό και σε άλλες πολύ σκούρο. Επίσης, σε πολλά σημεία φαίνεται και το μελάνι της πίσω σελίδας... κακό αυτό :notalk:

 

Τέλος, μεγάλο μπράβο στον Ντίνο που είχε την ιδέα του "Land"... του να προσθέσουμε, δηλαδή, το retro gaming στοιχείο στην ανθολογία μας για να "δέσουμε" τις ιστορίες μεταξύ τους... Κάτι που, εννοείται, θα καθιερώσουμε και θα χρησιμοποιούμε και στα επόμενα crew of awesome (κάθε τεύχος και με διαφορετικό "στοιχείο").

 

 

 

 

Να σημειώσω πως αρχικά ήμασταν ακόμη περισσότεροι (3,4 άτομα παραπάνω) και πως η ΛΕΦΙΚ μας βοήθησε πολύ. Κάναμε τις συναντήσεις μας εκεί και ζαλίζαμε τον Dionik :P. Δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρναμε να κάνουμε συναντήσεις σε σπίτια τόσα άτομα που ήμασταν, και απ όλες τις άκρες της Αθήνας κιόλας (τουλάχιστον όχι σε πρώτη φάση) και όπου αλλού και να πηγαίναμε δεν θα είχαμε την απαραίτητη ησυχία.

 

Ευχαριστούμε ΛΕΦΙΚ!!! :kisses: γιο ρ δι μπεστ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

And so it begins....

 

C_O_A_L - review :mafia:

 

Εισαγωγή: Φιλική γραμματοσειρά στο μάτι αλλά θα προτιμούσα άλλη. πχ.πιο gamική :D Γι'αυτό 3.5/10 στην εισαγωγή

Σελίδα Now Loading: :giati: 100% 10/10

Intro Stage: Νταξ. Τρελό ντελίριο. Ντελιριακή τρέλα. Με κορδέλα και με χωρίς. Δηλαδή... :D Μόνη ένσταση το σπαθί, έπρεπε να είναι προφίλ και όχι ανφάς. :P Το τέλος Μελεπικό. :giati: 9/10, όσα είχα βάλει και σε όλο το COA. :D

Εξώφυλλο COA: Αχ, αναμνήσεις...7/10

Σελίδα Start Reading ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ GAME MAP!!!!! :giati: Κάποια πράματα είναι πολύ ιερά για να βαθμολογηθούνε...

Stage 1 - Σκοτεινή Πλευρά: Έχοντας διαβάσει και τα 2 προηγούμενα επεισόδια, οφείλω να πω πως αυτό το βάζω δεύτερο. Πρώτη βάζω την ιστορία του #1 (την ομώνυμη αυτοέκδοση λέω ντε) και τελευταία αυτή του COA. Εδώ επιτέλους ο Μπαλώνης έβαλε νέους χαρακτήρες και άρχισε να χτίζει το σύμπαν του Σεμπάστιαν! 7.8/10 & mojito earned!

Stage 2 - The Big Payback: Ντελίριο. Ψάρια που ψαρεύουν ανθρώπους. Ο γλάρος στην τελευταία σελίδα κάτι κρύβει.... 6/10 & Cap.Fish earned!

Stage 3 - Ο Νόμος Της Ζούγκλας: Φλύαρο. Αλλά περιέργως δε με κούρασε. Το twist μου άρεσε και για έναν θεοάκυρο λόγο θα ήθελα να δω versus της Μαίρης με τον Πητ. Ναι εσένα με το 1983 λέω. :P Δε θα ήταν μια σύγχρονη Βαβέλ τελείως; 6.5/10 & USB earned!

Stage 4 - Η Πρόταση: Ωραία ροή στο σχέδιο και καλό το plot twist. Αυτή με ψιλοκούρασε σεναριακά όμως, πιστεύω θα ανέπνεε καλύτερα σε λιγότερες σελίδες. Αλλά βέβαια είμαι ο πλέον άσχετος σε manga οπότε πάσο. :P 5.6/10 & Μπρασελέτο earned!

Stage 5 - Για Σένα: Σεχ και βία. Χωρίς το πρώτο. :P Όλες οι πιθανές και απίθανες γωνίες λήψης που θα μπορούσατε να φανταστείτε και μη, αρκετά διαφορετικά στησίματα καρέ και άπειρες προοπτικές και μεταβάσεις σκηνών (καλά, στην αρχή :P ) κάνουν μια ιστορία σκέτη παράνοια. Εμένα ποιος θα με πληρώσει; :xm: Συμπάθησα την τύπισσα και τον κακό αλλά όχι τον πρωταγωνιστή. Κάτι δεν πάει/ω καλά. :P 6.5/10 & Μάγκνουμ του Επιθεωρητή Κάλαχαν earned!

Stage 6 - Westearl 2 :giati: ΕΠΙΚΙΛΑΑΑΑΑΑ ΘΕΛΩ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ WESTEARL!!!!! Τα σπα.- Μα το ιερό μυρμήγκι! 8.2/10 & Ραϊσμένη Καρντιά earned!

Stage 7 - Στο Στόμα Του Λύκου: Ρε κατακαμμένε αρχιποζερά, ρε αρχικατεστραμμένε θεούλη...ΤΡΕΛΟ ΓΛΕΝΤΙ!!!!!! :giati: 8.9/10 & το μαγικό φίλτρο του Αστερίκιου earned!

Bonus Stage - Black & Yellow: :yahoo: Τρελή εκπληξούλα! Ζουζουνένια θα μπορούσα να γράψω! Αλητεία κ' έτσι! Μα τα Μέλισσα! :lmao: 6.7αράκι/10 + Μελένιο βαζάκι earned!

Stage 8 - Ο Υπηρέτης Της Μάγισσας: :wow: Παραμύθι για μη μικρά παιδιά. Ο Μπόλντρεκ είναι κύριος. Τα αχνά χρώματα κάνουν την τέλεια μετάβαση από τις Α/Μ ιστορίες στην τελική. Σεναριακά το ήθελα λίγο πιο φευγάτο. Μέχρι τότε 6.9/10 + εκείνο που είχαν οι αυτοκράτορες στο Βυζάντιο και κρατούσαν earned!

Stage 9 - Ο Μύθος Του Άδωνη: Οκ, η Αναστασία έχει πολύ καλό χέρι! Οπότε ο συνδυασμός με αφήγηση Λένας βγάζει πολύ καλό αποτέλεσμα και εντυπωσιακό επιλογικό σε μια ΠΟΛΥ καλή ανθολογία! Βασικά, σκεφτείτε μήπως το επόμενο είναι 100% έγχρωμο γιατί μετράει! Προσωπικά πιστεύω ότι είναι η ιστορία που βγήκε καλύτερα εκτυπωτικά :best: Όσον αφορά τη μεταφορά, είναι πλουσιότατα εικονογραφημένη. Οπότε 9.2/10 & παπαρουνίτσα earned!

Για να δούμε, τι άλλο.....

Sketchbook...

Credits....

Special Thanks με έναν θεοάκυρο στη 4η γραμμή...ρε σεις....δεν έπρεπε...:sad1:

 

Τι; Τελείωσε;;; ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!! :giati:Οκ, στο προηγούμενο είχα βάλει ένα 9/10 χαρισματικά, αλλά σε αυτό...σε αυτό ένα 9+ χαλαρά και εύχομαι ειλικρινά στα βραβεία του χρόνου να πάρουν το βραβείο της καλύτερης ανθολογίας. Μακράν ό,τι καλύτερο φέτος από ανθολογίες! Και θα το αξίζει. Keep rockin' guys. Ναι και εσύ Άρη. :P Και ποτέ μην ξεχνάτε να κάνετε το κέφι σας όσο επαγγελματικά και να το πάτε! Δε θα απαρνηθείτε την προσωπικότητά σας. Δώστε του να καταλάβει! ;)

 

++ οι αφιερωσούλες (θενξ παιδιά και σόρρυ που σας έτρεχα ενώ μας μαζεύαν τους πάγκους :blush: )

 

post-556-0-10910700-1336502250_thumb.jpgpost-556-0-21674400-1336502253_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

And so it begins....

 

 

Stage 8 - Ο Υπηρέτης Της Μάγισσας: Σεναριακά το ήθελα λίγο πιο φευγάτο.

 

 

Για εξήγησέ το μου αυτό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Θρηνωδός changed the title to CREW OF AWESOME LAND .
  • Indian changed the title to CREW OF AWESOME LAND

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.