Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fanzine UnderWea(r)ealStories


erasmos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10271
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  18
  • Reputation:   102
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πριν από 2-2μιση χρόνια μας είπανε κάτι καθηγητές στην σχολή "η τελική εργασία για τις εξαιτάσεις, θα είναι fanzine"!!

 

Φαν-τί?? Φανζίν βλέπαμε..Φανζίν δεν βλέπαμε...Google από εδώ...references από εκεί...Άτυπη έκδοση-ανέκδοτη μας λέγανε, η οποία μπορεί να είναι ό,τι να ναι...κολλάζ, φωτογραφίες, comiczine....

 

Αααχχ..στο φόρουμ εδώ έχω βρει αναφορές για τα ρημαδοφανζίν, που μου αποσαφίνισαν πολλά θεματάκια :dance:

 

Μπράβο ρε παιδιά και πάλι για όλη αυτήν πληθώρα, και την σφαιρική κάλυψη του αντικειμένου >=) ..ελπίζω να συνεισφέρω κι εγώ με ότι μπορώ..

 

 

Λοιπόν, σας παραθέτω λινκάκι στο Youtube mε το φανζινάκι (ώ, θεέ κι αν θεωρείται φανζινάκι :angel: !!), που έκανα τότε..Το εκτύπωσα και σε 1 αντίτυπο με χοντρο χαρτι Α4 (το οποίο έκανε 23 ευρώ :S!!) να το χαίρομαι, κι ειχα ενθουσιαστεί τότε με την τρομακτική διαφορά από χαρτί σε χαρτί (πάχος-βάρος), κι από pc σε book!! Ζωντανέψανε εντελώς τα σχέδια ξαφνικά..Το βίντεο με την μουσικούλα δεν ήτανε φυσικά στα πλαίσια της εργασίας, απλά από την μπολύν χαρά μου το ανέβασα να το μοιραστώ μαζί με φίλους και γνωστούς :blabla::prank:

 

 

Το λινκ:

 

Σκέφτομαι να το ψάξω να το βρω με τα αρχεία του και να το διορθώσω καταρχήν, στα πολύ κραυγαλέα "κακά" του όπως είναι η γραμματοσειρά που στην εκτύπωση σε Α4 είναι τόσο μεγάλη, τόσο φωναχτή που νομίζεις ότι θα σε καταπιεί!! Έπειτα, κάνα color correction, κάνα βαψιματάκι-εμπλουτισματάκι στα σχέδια και άλλα τέτοια..ίσως το συνεχίσω κιόλας με νέες ιστορίες..θα δείξει..

 

Όποιος ή όποια έχει κάποια κριτική, γνώμη, καλοδεχούμενα :beer5:

 

Α, και για όσους αναρωτηθούνε, τι βαθμό πήρα, αν άρεσε και τέτοια. . . .δεν έμαθα ποτέ..κατέθεσα την εργασία 2 ημέρες μετά την προθεσμία υποβολής της και φυσικά δεν έγινε δεκτη :chicken: ...έτσι για την ιστορία το μάθημα το έδωσα σε επόμενη εξαιταστική με εργασίες όπου ήθελαν παραγωγή λογότυπων κ.λ.π. ..ξενερωμένη εντελώς πήρα έτοιμα τα μισά logo από την κολλητή μου που σπουδάζει κάτι αντίστοιχο σε άλλη πόλη...στο ένα από αυτά είχε κάτι ανθρωπάκια πρασινοκαφέ και πιανόντουσαν χέρι-χέρι (πολύ ωραίο..θα το ανέβαζα αλλά δεν είναι δικό μου να το σφετεριστώ κι ως εδώ)..το pipeline story του logo μιας μη υπαρκτής φανταστικής δικής μας εταιρίας που επινόησα και προώθησα ήτανε αυτό:

 

"Το λογότυπο «ΤΑΔΕ», Τρομοκρατία Ανθρώπων Διαστημικής Ελλάδος, σχεδιάστηκε για μία φανταστική εταιρία που καταυθάνει το 2012 από το διάστημα, για να σώσει την Ελλάδα από την οικονομική κρίση. Σκοπός του μη κυβερνιτικού, κοινωνικού, ανθρωπιστικού, εθελοντικού, μη κερδοσκοπικού, με πανδιαστημιακή εμβέλεια αυτού του οργανισμού, είναι να μετακομίσει την Ελλάδα και τους πολίτες που την κατοικούν στο διάστημα για να είναι ασφαλείς. Το αναπτυξιακό τους πρόγραμμα έχει σχεδιαστεί με τέτοιο τρόπο, ώστε οι πολίτες μέχρι το 2013 να έχουνε (αναγκαστεί) να μετακομίσουνε «χέρι-χέρι» και σταδιακά, όλοι στο διάστημα. Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί αφού το ελληνικό έδαφος αδειάσει από Έλληνες και γίνει ελαφρύτερο για να κοπεί και να σταλεί κι αυτό στο διάστημα."

 

Η "επινόηση" το πέρασε το μάθημα..με ψηλό βαθμό..ψηλό σαν σαν κυπαρίσι :shootme:

 

Τελειώνω-τελειώνω παιδιά με το :blabla: ...ωραίο ιμότικον κι αυτό μπάϊ δε γουέϊ....Τελειώνοντας λοιπόν, μιας κι έπιασα όλα αυτά τα περί σπουδάζω, εγώ, εκείνη, φίλη μου, σπουδαγμένη....φοιτώ στο 4ο έτος (5 είναι συνολικά :hop: ) των σπουδών μου στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο και στο τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας, στο πανέμορφο Κερκυρο-νήσι-Corfu-νήσι...Πιθανότατα οι περισσότεροι να ξαφνιαστείτε από τον τίτλο-την τοποθεσία-και την ύπαρξη γενικά τέτοιου δημόσιου Πανεπιστημίου στην Ελλαδίτσα...οπότε καλοδεχούμενη και η όποια περιέργια-απορία προκύψει και περί αυτού :gun2:

 

 

 

 

Καλή συνέχεια παιδιά κι ευχαριστώ >=)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ερώτηση ψιλοάσχετη... στ πανεπιστήμιο εκεί σπούδαζε και μία κοπέλα απο Λάμία που έκανε κόμικς και τελείωσε πέρσι νομίζω... η Άρτεμης... έχει κάνει και φανζινάκι δικό της, αλλά έχει συμμετάσχει και σε δύο δικά μου (+ένα που θα βγεί πιο μετά..)..

Παίζει να την ξέρεις??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

(σκαναρισέ το να το διαβάσουμε να χαρούμε) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Χμ περιεργη σχολη :P αν ηταν σκετο ηχου θα ελεγα οτι εχει να κανει με ηχοληψια,αν ειχε σκετο εικονα θα ελεγα με γραφιστικη, τωρα με μπερδεψε ο συνδυασμος,εκτος ...μηπως εχει να κανει με ταινιες?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10271
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  18
  • Reputation:   102
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ερώτηση ψιλοάσχετη... στ πανεπιστήμιο εκεί σπούδαζε και μία κοπέλα απο Λάμία που έκανε κόμικς και τελείωσε πέρσι νομίζω... η Άρτεμης... έχει κάνει και φανζινάκι δικό της, αλλά έχει συμμετάσχει και σε δύο δικά μου (+ένα που θα βγεί πιο μετά..)..

Παίζει να την ξέρεις??

 

Καλημέρα Melandros,

φυσικά :valt: ..χεχε, εγώ η Άρτεμης κι άλλο ένα παλικάρι που πηρε πριν κανα 6μηνο πτυχίο, είμαστε οι μόνοι νομίζω μέχρι στιγμής από Λαμία σε αυτήν την σχολή...οι περισσότεροι είναι από Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κύπρο!! Δεν νομίζω πως η Άρτεμης έχει πάρει πτυχίο ακόμη γιατί από όσο ξέρω έχει να κάνει άλλο ένα 3μηνο Erasmus στην Τσεχία :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10271
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  18
  • Reputation:   102
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

(σκαναρισέ το να το διαβάσουμε να χαρούμε) :D

 

τι καλός :)! ..μόλις βρώ λίγο χρόνο θα το σκανάρω να το ανεβάσω κι έτσι...προς το παρόν just the Youtube link παραπάνω ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10271
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  18
  • Reputation:   102
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Χμ περιεργη σχολη :P αν ηταν σκετο ηχου θα ελεγα οτι εχει να κανει με ηχοληψια,αν ειχε σκετο εικονα θα ελεγα με γραφιστικη, τωρα με μπερδεψε ο συνδυασμος,εκτος ...μηπως εχει να κανει με ταινιες?

 

Καλημέρα Pit1983,

για σκέτο "'Ηχου" υπάρχει και το τμήμα Μουσικών Σπουδών εδώ...τώρα από εκεί και πέρα το τμήμα αυτό περιλαμβάνει μία πολύ "γενική" και σφαιρική παιδεία σε ήχο, ηχοληψία, πολυμέσα, βιντεο μοντάζ-επεξεργασία, γραφιστική-γραφικές τέχνες, εικαστικά αναλογικά-ψηφιακά, κινηματογράφο-σκηνοθεσία, Φωτογραφία αναλογική-ψηφιακή-επεξεργασία, βιντεοπαιχνίδια (ας πούμε.. :thinking: ), animation, διαδραστικές πολυμέσικές εφαρμογές, ιστοσελίδες και δίκτυα, εγκαταστάσεις οπτικοακουστικών έργων....χμμ...τι άλλο...και φυσικά μαθήματα θεωρητικού υπόβαθρου στην Ιστορία της Τέχνης κ.λ.π.

 

Κάποιος που μπαίνει και βγαίνει από εκει μέσα δεν σημαίνει ότι θα μπορεί να δουλεύει άρτια σε όλους τους παραπάνω τομείς...αλλά η γενική ιδέα ναι, είναι ότι έχει επεγγελματικά δικαιώματα σε όλα τα παραπάνω...η πιο σωστή μέχρι τώρα κατάρτιση νομίζω είναι το "γενικό" αυτό πτυχίο μετά την αποφοίτησή του κάποιος να το εξειδικεύσει, κάτι που λίγο πολύ γίνεται και πριν την αποφοίτηση ακολουθώντας και δίνοντας βαρύτητα, όγκο εργασιών και ανθρωποώρες σε πιο συγκεκριμένους τομείς από όοολη αυτήν την σφαιρική παιδεία..

 

ελπίζω να κάλυψα μερικές απορίες σου, αν όχι εδώ είναι το λινκ με το προπτυχιακό προγραμμα σπουδών της σχολής μου:

http://avarts.ionio.gr/el/studies/curricilum/indicative-curriculum

 

..και φυσικά για ο,τι δήποτε περαιτέρω, μην διστάσεις να με ρωτήσεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26435
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλωσήρθες erasmos, ήρθες στο κατάλληλο μέρος! :idea:

 

Γνωρίζω για τη σχολή σου, κάνετε ενδιαφέροντα πράγματα... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ναί ηταν Λαμία το τελευταίο καιρό! Σωστά!!

Μιλήσαμε πριν κανα διήμερο για μία δουλειά που ετοιμάζουμε! ;)

Μια χαρά φίλε μου.. Άρα μπορεί να βρεθούμε και για καφέ όλοι μαζί κάποια φάδση ;)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

ελπίζω να κάλυψα μερικές απορίες σου, αν όχι εδώ είναι το λινκ με το προπτυχιακό προγραμμα σπουδών της σχολής μου:

http://avarts.ionio....tive-curriculum

 

..και φυσικά για ο,τι δήποτε περαιτέρω, μην διστάσεις να με ρωτήσεις :)

 

ε,νομιζω με καλυψες!πολυ ενδιαφερον ακουγεται,δηλαδη αν το ηξερα παλιοτερα μπορει και να το σπουδαζα :lmao: τωρα εχω σιττεψει λιγο...δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοιες σχολες παντως,καλο πτυχιο και καλη σταδιοδρομια(τωρα σε ποιον τομεα απο ολους αυτους..χμ και καλη επιλογη ειδικοτητας :D )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10271
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  18
  • Reputation:   102
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ναί ηταν Λαμία το τελευταίο καιρό! Σωστά!!

Μιλήσαμε πριν κανα διήμερο για μία δουλειά που ετοιμάζουμε! ;)

Μια χαρά φίλε μου.. Άρα μπορεί να βρεθούμε και για καφέ όλοι μαζί κάποια φάδση ;)

 

:beer:

 

 

Να 'σαι καλά φίλε μου..μετά χαράς να βρεθούμε κι όλοι μαζί κάποια στιγμή :best: ..

 

Υ.Γ.: είμαι κορίτσι :dance::gnews::beer:

 

Καλωσήρθες erasmos, ήρθες στο κατάλληλο μέρος! :idea:

 

Γνωρίζω για τη σχολή σου, κάνετε ενδιαφέροντα πράγματα... :)

 

 

 

:thanks::best:

 

ε,νομιζω με καλυψες!πολυ ενδιαφερον ακουγεται,δηλαδη αν το ηξερα παλιοτερα μπορει και να το σπουδαζα :lmao: τωρα εχω σιττεψει λιγο...δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοιες σχολες παντως,καλο πτυχιο και καλη σταδιοδρομια(τωρα σε ποιον τομεα απο ολους αυτους..χμ και καλη επιλογη ειδικοτητας :D )

 

να 'σαι καλά.. :holidays3::thanks:

Επεξεργασία από DJO
Έγινε σύμπτυξη των ποστς :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.