Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΖΕΡΗ ΠΟΛΗ


The_Sandman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΙΖΕΡΗ ΠΟΛΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Κώστας Ι. Ζαχόπουλος
Σχέδιο:
Βασίλης Γκογκτζιλάς
Hμερ. έκδοσης:
03-2012
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό,Περιπέτεια
Μέγεθος:
15.5 x 24.0
Σελίδες:
76
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-6732-78-2 (1), 978-960-6732-91-1 (2)
Ονομαστική τιμή:
11,95€ (1), 9€ (2)

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

MIZERHPOLH_0001.jpg  MIZERHPOLH_0002.jpg  MIZERHPOLH_0003.jpg

 

 

Καλώς ήρθατε στη Μίζερη...

Μια πόλη τόσο διεφθαρμένη και σάπια σε φυσικό και μεταφυσικό επίπεδο που διαβρώνει τα πάντα στο άγγιγμά της. Ξεναγός σας θα είναι ο Μαξ Μάρρεϊ, ένας ξοφλημένος ιδιωτικός ντετέκτιβ που γνωρίζει καλά την καταραμένη πόλη, σαν γνήσιο παιδί της. Μαζί του θα περιηγηθείτε στα σκοτεινά σοκάκια και τους κακόφημους δρόμους, θα παρακολουθήσετε με τρόμο τους αφύσικους κινδύνους που θα αντιμετωπίσει και θα βυθιστείτε στα πιο βαθιά μυστικά της πόλης.

Όμως και ο Μαξ κρύβει κάποια μυστικά για τον εαυτό του, μυστικά που έχουν τις ρίζες τους σε μέρη σκοτεινά, πολύ βαθύτερα από τα όρια της Μίζερη...


Αυτό το κόμικ το περίμενα πως και πως! Και να που επιτέλους έφτασε στα χέρια μας! Και πιστέψτε με, άξιζε η αναμονή!

Κεντρικός χαρακτήρας ο Μαξ Μάρρευ: αντί-ήρωας ντετέκτιβ με σκοτεινό παρελθόν, ο οποίος αναλαμβάνει περίεργες υποθέσεις. Ξοφλημένος και πρόθυμος να την πατήσει αρκεί να του το ζητήσει κάποια (όμορφη κατά προτίμηση) γυναίκα. Κάτι μεταξύ Ντύλαν Ντογκ και Cal McDonald με άλλα λόγια. Και πού θα μπορούσε να ζει ένας τέτοιος χαρακτήρας; Στην Μίζερη. Μια πόλη αποπνικτική, σάπια, βρόμικη. Επικίνδυνη.

Ο Βασίλης στα καλύτερά του (so far, γιατί έχουμε να δούμε πολλά ακόμα) δημιουργεί τρομερή ατμόσφαιρα. Το καφέ και το μαύρο κυριαρχεί στην αποπνικτική σαπίλα της Μίζερη, ενώ το ελάχιστο λευκό μοιάζει περισσότερο με παραφωνία παρά με ανάσα.

Τα κείμενα του Κώστα εξαιρετικά, στο ύφος pulp αμερικάνικων αστυνομικών μυθιστορημάτων, με αφήγηση που σε παρασύρει και προσεγμένους διαλόγους. Σενάριο σφιχτοδεμένο και με ροή. Έχει μια ιστορία να σου διηγηθεί και το κάνει!

Τι άλλο να ζητήσει κανείς από ένα κόμικ;

Επάξια φέρει την σφραγίδα Sandman Approves!!!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πραγματικά πολύ καλή δουλειά απο τον Βασίλη Γκοκτζιλά. Η παλέτα που χρησημοποιεί είναι ιδανική για αυτό το κόμικ! Το σενάριο τώρα του Κώστα Ζαχόπουλου με παίδεψε στα δύο πρώτα μέρη, ειδικά με τις εύκολες λύσεις που δίνει στην πλοκή, αλλά στο τελευταίο μέρος είναι εξαιρετικό, κρατώντας το ενδιαφέρον μου για τη συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

βασικα κ εγω περιμενα να το παρω αυτο το κομματι...και δεν με απογοητευσε,τα κειμενα που ηταν και του σαλονιου και του λιμανιου,πιστευω οτι εδεναν μια χαρα με το σχεδιο,μου αρεσαν πολυ και τα σουρεαλιστικα στοιχεια του κομικ που το εκαναν να ξεχωρισει (γιατι χωρις αυτα κινδυνευε να γινει κλισε,λογω του ηρωα ντετεκτιβ κλπ κλπ),αλλα του εδωσαν εναν αερα και ενα σασπενς γιατι δεν ηξερες τι να περιμενεις..πολυ καλη δουλεια,ελπιζω συντομα να δουμε τη συννεχεια του! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διαβάστηκε. :thinking:Σκέφτηκα αρκετά για το ποιες είναι οι εντυπώσεις μου. :thinking: Από την μία, το σχέδιο πάει γάντι στην ιστορία, χτίζει ατμόσφαιρα και είναι πολύ sketchy που πάει σε τέτοιου τύπου ιστορίες.

 

Από την άλλη, ο villain εμφανίζεται από το πουθενά, χωρίς να γνωρίζουμε τι έχει συμβεί μεταξύ αυτού και του Μαξ.

 

Επίσης, η ιστορία δεν έχει κάτι νέο (και πρωτότυπο) να μας δείξει. Έχουν γραφτεί τόσες ιστορίες σχετικά με τον loser ντετέκτιβ (του υπερφυσικού) που προσπαθεί να τα βγάλει πέρα (σε μια διεφθαρμένη πόλη). Ευτυχώς, το κόμικ δεν καταντάει βαρετό. Η ιστορία δεν είναι πρωτότυπη, αλλά αυτό δεν την κάνει αυτόματα και κακή. Και το cliffhanger στο τέλος μ'άρεσε. :cheers5:

 

Τι περιμένω από την συνέχεια;

 

1) Σενάριο σε φορμάτ Graphic Novel (ο τόμος είχε 3 ιστορίες, μία για κάθε τεύχος που είχε ετοιμαστεί). Όταν θα έβγαινε στο Αμέρικα, θα έβγαινε μηνιαία, αλλά τώρα με την Jemma, λογικά θα βγαίνουν σε τόμους.

 

2) Περισσότερα supernatural στοιχεία. Με τον σωστό συνδυασμό supernatural, horror και δράσης, θα απογειωνόταν.

 

Αυτά. Γενικά έμεινα ικανοποιημένος, δεν ένιωσα πως σπατάλησα τα χρήματα μου. Περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί η ιστορία. Σίγουρα θα ακολουθήσω την σειρά.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ένα απο τα κόμικς των φετεινών εκδόσεων, που απόλαυσα!!

Συμφωνώ με Ανδρέα για παλέτα αλλά και με αυτά που λέει ο Βασίλης (sandman) για ροή και λοιπά!! απλά γ@μ@το... αλλά λίγο :P

Άντε να περιμένουμε τώρα να βγεί και η συνέχεια.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μπορεί κάποιος mod να μεταφέρει ένα μέρος του post μου με την κριτική του Misery City εδώ, στην θέση αυτής της πρότασης; :beer:

 

Μας λες που είναι το αρχικό κείμενό σου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

και μένα που το περίμενα πολύ μπορώ να πω πως μου άρεσε! Το σχέδιο δεν το συζητάω, είμαι πολύ φαν του τύπου! Στο σενάριο είχα κάποιες αντιρήσεις στα αρχικά(αυτό που λέει και ο Αντρεας για τις ευκολες λύσεις) αλλά μετά έστρωσε πολύ! Βασικά και εγώ θεωρώ οτι ήταν λίγο! Θέλω την συνέχεια σύντομα!

Επίσεις δεν μπορώ να μην σχολιάσω την εξαιρετική τιμή και την πολύ ωραία έκδοση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4505 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Και η συνέχεια ενδέχεται μεγάλη.. :banana: (από ότι έχω ακούσει.. :valtnino: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Μέτριο κόμικ.

Ενδιαφέρον το εικαστικό μέρος, το σενάριο βαρετό, κοινότοπο, κουραστικό, έκανα μεγάλη προσπάθεια για να το διαβάσω μέχρι τέλους.

Και κατάλαβα γιατί δεν προχώρησε στην Αμερική.

Σαφώς δεν με ικανοποίησε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  368
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12279
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Μια εντυπωσιακή εισαγωγή με υπερφυσικές διαστάσεις, όπου δεν διακρίνεται η πραγματικότητα από τη φαντασία ή το όνειρο και μετά η ρουτίνα της δουλειάς για τον ιδιωτικό ντετέκτιβ Μαξ Μάρρεϊ.

Ο Βασίλης Γκογκτζιλάς το ήξερε πολύ καλά· ένας ακόμη νουάρ ήρωας δεν θα πρόσθετε και πολλά στο ήδη κορεσμένο, εδώ και δεκαετίες, τοπίο των αστυνομικών περιπετειών. Χρειάζονταν και κάτι άλλο. Και το βρήκε. Το παράδοξο, το ανεξήγητο, που προκαλεί ερωτηματικά στον αναγνώστη για τη σχέση του ήρωα με το δαιμονικό.

Σχέδιο πρωτότυπο, σκίτσο αφηρημένο, ανέμελο, μαύρες πινελιές μαρκαδόρου παντού δίνουν ένα ενδιαφέρον αποτέλεσμα. Με λίγη προσοχή στο ανθρώπινο μέτρο (η Πακίτα γιατί να έχει «ψωμάκια» ; ) και την υπερβολή στο τρομακτικό (πολύχρωμοι δαίμονες ; ), το κόμιξ θα γίνει καλύτερο.

Τα κείμενα «ζωγραφίζουν» και τα σκίτσα «γράφουν».

Μου άρεσε!

 

post-7467-0-09052400-1339101552_thumb.jpg

 

Συγγνώμη Jemma Press δεν άντεξα στον πειρασμό!

 

 

Vaios

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το αγόρασα στο Comicdom και το διάβασα μέσα στο λεωφορείο για Κωνσταντινούπολη. Με πολλά διαλείμματα. Γιατί ήταν βαρετό και κουραστικό, κατά τη γνώμη μου.

 

Πρώτα απ' όλα ήταν το σχέδιο που δε μου άρεσε. Το σχέδιο του Γκογκτζίλα γενικά δεν με πολυενθουσιάζει (προφανώς το συγκεκριμένο σχεδιαστικό στυλ δεν είναι του γούστου μου), αλλά το συγκεκριμένο ήθελα πολύ να το πάρω γιατί το παρακολουθούσα από τότε που είχε ξεκινήσει στο εξωτερικό. ;) Δε στάθηκε αντάξιο των προσδοκιών μου, όμως.

Τέτοιο σχέδιο λοιπόν σε συνδυασμό με μία τόσο κακογραμμένη (κατά τη γνώμη μου πάντα) ιστορία, ήταν αδύνατο να διαβαστεί σερί. Σε πολλά σημεία αναρρωτιόμουν τι διαβάζω, και πολλές από τις ατάκες ήταν πολύ μα πολύ χάλια. :P Και ήταν γενικά οι ατάκες πολλές βασικά! Πιστεύω πως όταν θέλεις να κάνεις έναν χαρακτήρα να δείχνει κουλ, πετάς έτσι 2-3 έξυπνες ατάκες μέσα στο στόρυ, να του βγαίνουν φυσικά... Δεν το ξεφτυλίζεις με κουτάκι/μπαλονάκι και ατάκα.

 

Ο καλύτερος ντετέκτιβ είναι ο Μίκυ Μάους! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο καλύτερος ντετέκτιβ είναι ο Μίκυ Μάους! :D

 

Όλα στον Άλαν Πόε, τον Σέρλοκ Χολμς και τον Μπάτμαν!!!

 

:giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

554335_439585196128401_86754421_n.jpg

Από το Μίζερη Πόλη 2 των Β. Γκογκτζιλά & Κ.Ι. Ζαχόπουλου. Πρώτη κυκλοφορία στο Comicdom Con Athens 2013. 19-21 Απριλίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Να το και το δεύτερο τομάκι. Και τι τομάκι!

 

Το εξώφυλλο και οι πληροφορίες ανέβηκαν στην παρουσίαση.


Η ιστορία (όπως εξάλλου ήταν αναμενόμενο) συνεχίζει από εκεί που μας άφησε ο πρώτος τόμος (ή για να μιλάμε πιο σωστά, το τρίτο τεύχος) όπου και βλέπουμε πως (και) στην Μίζερη τα φαινόμενα απατούν και η απειλή μπορεί να βρίσκεται παντού. Το τέλος της ιστορίας μόνο λυτρωτικό δεν το λες.

Και πάμε στο δεύτερο μισό του τόμου -στο πέμπτο τευχάκι της σειράς. Μακράν το καλύτερο μέχρι τώρα. Όλα ξεκινάνε μέσα στο κεφάλι ενός μικρού θεού και καταλήγουν σε ένα αποτυχημένο ραντεβού. Διάφορα στοιχεία για την ιστορία του Μαξ Μάρρεϋ είναι έτοιμα να σκάσουν και να μάθουμε επιτέλους ποιος είναι αυτός ο μυστηριώδης τύπος. Και το φινάλε να παίζει έντονα με τα όρια του τέταρτου τοίχου.

Πλέον ανυπομονώ για το επόμενο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εξώφυλλο/Οπισθόφυλλο του καταπληκτικού τρίτου τόμου.

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Οποτε ακρη δεν βγαζουμε απο δω για την ποιοτητα του τριτου μερους. Οι αποψεις διιστανται.Η αληθεια ειναι οτι εμενα μου αρεσε το πρωτο περισσοτερο απο το δευτερο ενω το τριτο δεν το εχω παρει/διαβασει. Δεν θεωρω οτι σαν ιστορια ηταν κατι το εξαιρετικο αλλα επειδη το αστυνομικο νουαρ στυλ μου αρεσει γενικως και το εικαστικο κομματι  μου αρεσε επεισης ,το συνολο ηταν κατι που με εκανε να περασω καλα. Και οι ατακες που σε καποιους δεν αρεσαν εμενα μια χαρα μου ταιριαξαν στο κλιμα του εργου. Ειναι ενα ειδος κομικ που γουσταρω να διαβαζω χωρις να το θεωρω αριστουργημα, καταλαβαινω ομως γιατι δεν αρεσει σ αυτους που δεν αρεσει...νομιζω οτι ειναι για αναγνωστες που εχουν συνηθισει το νουαρ και σχετικα φανατικους του ειδους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβάστε τον τρίτο τόμο και θα καταλάβετε αρκετά. Και για την πλοκή και για τις ατάκες και για όλα. Ή μπορεί και όχι :) ΤΑΠ! ΤΑΠ! ΤΑΠ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τα διάβασα με μερικά χρόνια καθυστέρηση. Την πρώτη φορά το παράτησα στις πρώτες δέκα σελίδες. Άθλος που το τέλειωσα.

 

Δεν με απογοήτευσε γιατί ήταν ό,τι περίμενα και θυμάμαι. Δεν υπάρχουν ιδιαίτερα διάλογοι και οι μονόλογοι είναι ότι πιο μονότονο και κλισεδιάρικο μπορεί να γράψει κάποιος στα γρήγορα. Άσε που δε βοηθάνε στην πλοκή καθόλου. Όχι ότι η πλοκή υπάρχει.

 

post-3787-0-09384700-1503952888_thumb.jpg

 

Στο σκίτσο φρίκαρα. Σε πολλά σημεία ο σκιτσογράφος κλέβει. Ζωγραφίζει αυτοκίνητα λες και παιδί νηπιαγωγείου παρέδωσε σελίδες. Απροσδιόριστες μουτζούρες γεμίζουν τα καρε. Συνέχεια! Μα συνέχεια! Αυτό ήταν finger painting.

 

Το τελευταίο μισό του τρίτου τόμου είναι ένας διάλογος του συγγραφέα με έναν αναγνώστη για το τι είναι αυτό το κόμικ. Μια άκυρη κίνηση, χειρότερη από το να ζωγραφίζουν οι δημιουργοί τους εαυτούς τους και να μιλάνε εμάς για το κόμικ και τους χαρακτήρες τους. Απορώ με τον κόσμο που τους άρεσε και ήταν ανεκτοί σε αυτό, ενώ όλοι μας έχουνε δείξει σκληράδα σε άλλα κόμικ που ήταν πολύ πιο τίμια και κλάσεις ανώτερα.

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.