Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ...


kaklamoney

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

τις προαλλες ηταν η πρωτη φορα που εφαγα βατραχοποδαρα! ενταξει,κατι μεταξυ ψαριου και κοτοπουλου ηταν,τι να πω,ειναι και μικρουλια,δε σε χορταινουν τα ατιμα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σήμερα είδα τις εξής πράξεις:

 

40/10=30

 

40/10=4=2

 

από παιδία 3ης Λυκείου! :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Σήμερα είδα τις εξής πράξεις:

 

40/10=30

 

40/10=4=2

 

από παιδία 3ης Λυκείου! :valt:

 

Ε και τι ; Αφού σωστές είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ε λοιπον δεν ήταν η πρώτη φορά αλλά θεωρώ οτι πρέπει βα πω δω λογάκια. Από την τελευταία φορά που βρέθηκα με άλλους κωφους έχει περάσει πολύς καιρός. Σήμερα πήγα στη Αργυρουπολη για την παρουσίαση ενός βιβλίου στη νοηματική που έφτιαξαν α παιδιά (νηπιαγωγείου-δημοτικού)! Τα παιδιά καταχαρουμενα παρουσίαζαν και νοηματιζαν τις σελίδες. Και μετά από την παρουσίαση υπήρχε μπουφές κτλ και ήταν κόσμος εκεί, γονείς, κωφα και βαρηκοα παιδιά, εκπαιδευτικοί...

 

Αυτο που θέλω να πω ειναι οτι, όντας και εγώ ο ίδιος κωφος, οι κωφοι ειναι καλοί άνθρωποι. Καλοσυνάτοι, δείχνουν την αγάπη τους χωρίς όρια, νιώθουν έντονα και δεν κρύβουν τίποτα... Εγώ ειμαι πολυ τυχερός που γεννήθηκα κωφος. Η ζωή μου εξελίχθηκε διαφορετικά από τι θα είχε αν δεν ήμουν προς το καλύτερο μέχρι και προς το άριστο. Τα πάντα άλλαξαν.

 

Τεσπα, αυτο ήθελα να πω. Συνήθως αν κάποιος έχει κάποιο πρόβλημα, ίσως να μην ειναι τόσο άσχημα όσο φαίνεται... Ίσως κάποιοι να διαφωνήσουν με αυτο, αλλά με μένα και από όσο εχω δει, οι κωφοι για παράδειγμα ειναι εξαιρετικοί άνθρωποι. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά στο σύνολο ετσι ειναι. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Για πρώτη φορά έκατσα και είδα σκόπιμα όλες τις ταινίες από ένα συγκεκριμένο σκηνοθέτη. Και όχι όποιον να'ναι, αλλά τον Woody Allen που έχει άπειρες. Μέχρι πέρυσι παίζει να είχα δει 10 ταινίες(που λέει ο λόγος) γενικά σε όλη μου τη ζωή. Δεν ήμουν ιδιαίτερος φαν. Αλλά, επειδή ήμουνα μεγάλος φαν του Joaquin Phoenix λόγω I'm Still Here και Inherent Vice, είδα ότι παίζει σε καινούρια ταινία Woody Allen και είπα να τη δω. Δεν την είδα, όμως, (χοχο ποιος την περίμενε την ανατροπή; ) γιατί δεν είχε βγει στα τόρρεντς. Οπότε είπα να δω το Magic in the Moonlight που ήταν η αμέσως προηγούμενη. Την είδα και μου φάνηκε μαγική(χοχο το πιάσατε; ). Και λέω "ντάξει, θα δω κι άλλες Woody Allen, o τύπος μετράει." Αλλά δεν είδα(χοχο δεύτερη ανατροπή). Το Magic in the Moonlight το είδα Σεπτέμβριο του '15 και για να φτάσω να ξαναδώ ταινία του έπρεπε να βάλει ο Alpha το Μεσάνυχτα στο Παρίσι τον Ιανουάριο του '16. Το είδα, ξαναέπαθα πλάκα και το πήρα απόφαση. Μέχρι τότε είχε βγει και το Irrational Man στο ίντερνετ και ξεκίνησα από αυτό. Ξαναξαναέπαθα πλάκα και λέω "δεν παίζει, ο τύπος πρέπει να κεντάει με κλειστά μάτια." Δεν κεντούσε, όμως, όσο νόμιζα γιατί απλά έτυχε να δω τις ταινίες που ήταν πιο κοντά στις προτιμήσεις μου. Οπότε αποφάσισα να τις πάρω όλες με την ανάποδη σειρά. Από την πιο πρόσφατη στην πιο παλιά. Έβλεπα μόνο τις full-length που εμφανίζεται ως σκηνοθέτης. Και χθες έκλεισα τον κύκλο με το What's Up Tiger Lily. Δε νομίζω να υπάρχει κάποια που δε θα ξανάβλεπα και δύο και τρεις φορές. Μερικές, βέβαια, αξίζουν για 100 φορές.

 

Τώρα ίσως η ζωή μοιάζει λίγο άδεια, βέβαια.

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

σήμερα για πρώτη φορά είμαι τόσο χαρούμενη .. πρώτη φορά είμαι τόσο πολύ ενθουσιασμένη ' βγήκαν οι βαθμολογίες : 16155 μορια !! και καλό καλοκαίρι επισημα πλεον  :)

Επεξεργασία από Comic-Μaniac
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

 

Μάλλον δίπλα της ήταν ο άντρας της. Καλά ακόμη οι 40άρες φωνάζουν τους άντρες τους μωρό;; :valt:

 

Αν είναι από την Μυτιλήνη ή άλλη περιοχή της Λέσβου, ναι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

σήμερα για πρώτη φορά είμαι τόσο χαρούμενη .. πρώτη φορά είμαι τόσο πολύ ενθουσιασμένη ' βγήκαν οι βαθμολογίες : 16155 μορια !! και καλό καλοκαίρι επισημα πλεον  :)

Μπράβο!  :beer5:  :congrats:  Πού στοχεύεις; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

σήμερα για πρώτη φορά είμαι τόσο χαρούμενη .. πρώτη φορά είμαι τόσο πολύ ενθουσιασμένη ' βγήκαν οι βαθμολογίες : 16155 μορια !! και καλό καλοκαίρι επισημα πλεον  :)

 

Συγχαρητήρια, κορίτσι μου. Και σε ποια σχολή μπαίνεις με αυτό το σύνολο βαθμών;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

σήμερα για πρώτη φορά είμαι τόσο χαρούμενη .. πρώτη φορά είμαι τόσο πολύ ενθουσιασμένη ' βγήκαν οι βαθμολογίες : 16155 μορια !! και καλό καλοκαίρι επισημα πλεον  :)

Πολλά πολλά συγχαρητήρια κι από μένα Comic Maniac !!!!   :congrats:   :best:  :clap2:  :clap2:

 

Σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία σε οτι κι αν επιλέξεις να κάνεις !!!

Tα συγχαρητήριά μου και σε όποιον άλλο από το φορουμ έδωσε την "μάχη" των Πανελλαδικών ,άσχετα αν τα καταφερε ή οχι .... :congrats:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Συγχαρητήρια, κορίτσι μου. Και σε ποια σχολή μπαίνεις με αυτό το σύνολο βαθμών;

ήμουν από θεωρητική οπότε αν δεν αλλάξουν πολύ οι βάσεις το ιστορικό αρχαιολογικό αθηνών που επιδίωκα , αν όχι κοινωνιολογία ή πολιτικές επιστήμες . θα δείξει  :)

 

ευχαριστώ πολύ για τα συγχαρητήρια όλους  :) συγχαρητήρια κι από μενα σε όσα άλλα παιδια έδιναν !!

Επεξεργασία από Comic-Μaniac
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

@comic-maniac

 

Tα κλαρίνα του γείτονα ήταν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

@comic-maniac

 

Tα κλαρίνα του γείτονα ήταν!

κοιτα αν σκεφτείς ότι ιστορία πήρα 14,9 φταίει κι αυτός λίγο  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που πήγα Color Day Festival.

 

Έγινα κώλορς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά στην ζωή μου που ένιωσα τόσο χαρούμενος για βαθμούς.Ειλικρινά πίστευα ότι θα είχα γράψει χάλια, όμως οι βαθμοί έδειξαν το ακριβώς αντίθετο :D Για να μην πολυλογώ έβγαλα 19 και 6/15.Ειλικρινά είμαι πολύ περήφανος αυτήν την στιγμή :yahoo: !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά στην ζωή μου που ένιωσα τόσο χαρούμενος για βαθμούς.Ειλικρινά πίστευα ότι θα είχα γράψει χάλια, όμως οι βαθμοί έδειξαν το ακριβώς αντίθετο :D Για να μην πολυλογώ έβγαλα 19 και 6/15.Ειλικρινά είμαι πολύ περήφανος αυτήν την στιγμή :yahoo: !!

:congrats:  :div:  :div:  :clap2:  :clap2:  :clap2:  :clap2:  :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Όχι ακριβώς σήμερα (μάλλον μια εβδομάδα πριν :P) έμαθα ότι πήρα το Lower από το Cambridge με A!!!! :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

:congrats::div::div::clap2::clap2::clap2::clap2::respect:

Ευχαριστώ :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Όχι ακριβώς σήμερα (μάλλον μια εβδομάδα πριν :P) έμαθα ότι πήρα το Lower από το Cambridge με A!!!! :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Συγχαρητήρια! Είσαι ο μοναδικός που ξέρω που πήρε Cambridge με Α!Φαντάζομαι θα πέθανες στο διαβασμα λογικά :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά στην ζωή μου που ένιωσα τόσο χαρούμενος για βαθμούς.Ειλικρινά πίστευα ότι θα είχα γράψει χάλια, όμως οι βαθμοί έδειξαν το ακριβώς αντίθετο :D Για να μην πολυλογώ έβγαλα 19 και 6/15.Ειλικρινά είμαι πολύ περήφανος αυτήν την στιγμή :yahoo: !!

:congrats:  Συγχαρητήρια, και εις ανώτερα!  :beer6:  :clap2:  :clap2:

 

Λοιπόν, σήμερα ήταν η πρώτη φορά που, με αφορμή μια συζήτηση με ένα φίλο μου για τα Asterix της Μαμούθ, καταλήξαμε σε μια κοινή σκέψη την οποία είχα τόσο καιρό και σήμερα βρήκα κάποιο συμπαραστάτη. Ο φίλος μου, καθώς συζητούσαμε μου είπε το εξής: «είναι ιδέα μου ή τα κόμικς είναι η δυσκολότερη μορφή τέχνης;». Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με αυτό. Τα τελευταία χρόνια που εντρυφώ στην κατανόηση της αυθεντικότητας των κόμικς, αυτή η σκέψη πηγαινοερχόταν στο μυαλό μου και η συζήτηση αυτή την έκανε να αναδυθεί. :) Δεν ξέρω αν η σκέψη μου είναι απλοϊκή, αλλά, αν και τα κόμικς μπορεί σε μερικούς να φαίνεται «ψωροτέχνη», εγώ τη βρίσκω τη δυσκολότερη και συνάμα ίσως την πιο πρωτότυπη και αυθεντική. Ο ζωγράφος, λόγου χάρη, περνάει το στάδιο της σύλληψης της ιδέας και της αποτύπωσής της, έπειτα από σκέψη και επεξεργασία, σε σχεδιαστικό μέσο. Ο συγγραφέας περνάει το στάδιο της σύλληψης του σεναρίου και της αποτύπωσής του σε λογοτεχνική μορφή. Ο δημιουργός κόμικς είναι ο «ραφτάκος», αυτός που συνδυάζει και τα δύο. Είναι αυτός που θα συλλάβει την ιδέα, θα συγγράψει το σενάριο, θα σκεφτεί το στυλ που θα χρησιμοποιήσει, τη διάταξη των καρέ, τη σκηνοθεσία σε κάθε καρέ, θα προσπαθήσει να αποτυπώσει σχεδιαστικά αυτό που έχει στη φαντασία του. Ένας δημιουργός κόμικς, λοιπόν, είναι όχι μόνο ζωγράφος και συγγραφέας, αλλά και σκηνοθέτης :) Είναι αυτός που έχει μια μοναδική συνδυαστική ικανότητα, αυτός που συνδέει αρμονικά το λόγο με την εικόνα, αποτυπώνει τον ήχο και την κίνηση με γραμμές, περνάει ατέλειωτες ώρες βυθισμένος στη σκέψη, στο πώς θα σκηνοθετήσει τα καρέ, στο πώς θα γράψει το διάλογο για να κάνει αστείο στους αναγνώστες αυτό με το οποίο γελάει ο ίδιος. Ο δημιουργός κόμικς, λοιπόν, ζει στον κόσμο μιας τέχνης τόσο περιθωριοποιημένης από πολλούς αδαείς, αλλά συνάμα μιας τέχνης με τόσο πλούτο, με τόση αυθεντικότητα, με τόση απαιτητικότητα. Γι'αυτό το λόγο θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο που μερικοί δημιουργοί κόμικς διαπρέπουν ή στο σύνολό τους είναι λίγοι σε σχέση με άλλες τέχνες. Και αν οι συγκυρίες μου επιτρέψουν να αγγίξω κάποτε έστω και λίγο αυτό το επαγγελματικό επίπεδο, ίσως τότε καταλάβω περισσότερο αυτές τις σκέψεις μου και ίσως επαληθευτώ :)

Επεξεργασία από Darrell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αααχχ παιδιά, μου θυμίσατε κι εμένα τώρα το πρώτο μου αριστείο. Το είχα κλέψει πέρυσι από μια κοπελίτσα γιατί νόμιζα ότι τρώγεται. 

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά στην ζωή μου που ένιωσα τόσο χαρούμενος για βαθμούς.Ειλικρινά πίστευα ότι θα είχα γράψει χάλια, όμως οι βαθμοί έδειξαν το ακριβώς αντίθετο :D Για να μην πολυλογώ έβγαλα 19 και 6/15.Ειλικρινά είμαι πολύ περήφανος αυτήν την στιγμή :yahoo: !!

Συγχαρητήρια !! Σου εύχομαι και τώρα και στο μέλλον τέτοιες επιτυχίες και πάντα να χεις ψηλούς στόχους , γιατί σίγουρα μπορείς να τους πετύχεις !! :congrats:

 

Όχι ακριβώς σήμερα (μάλλον μια εβδομάδα πριν :P) έμαθα ότι πήρα το Lower από το Cambridge με A!!!! :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Τα συγχαρητήρια μου και σε σενα !!  :congrats:Σου εύχομαι να πάρεις και το Proficiency του Cambridge  με Α  :up: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Συγχαρητήρια! Είσαι ο μοναδικός που ξέρω που πήρε Cambridge με Α!Φαντάζομαι θα πέθανες στο διαβασμα λογικά :P

Αν σου πω ότι δε διάβαζα καθόλου...;! :P Από μόνος μου, διότι στο φροντιστήριο που πηγαίνω κάναμε φοβερή προετοιμασία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

:congrats:  Συγχαρητήρια, και εις ανώτερα!  :beer6:  :clap2:  :clap2:

 

Λοιπόν, σήμερα ήταν η πρώτη φορά που, με αφορμή μια συζήτηση με ένα φίλο μου για τα Asterix της Μαμούθ, καταλήξαμε σε μια κοινή σκέψη την οποία είχα τόσο καιρό και σήμερα βρήκα κάποιο συμπαραστάτη. Ο φίλος μου, καθώς συζητούσαμε μου είπε το εξής: «είναι ιδέα μου ή τα κόμικς είναι η δυσκολότερη μορφή τέχνης;». Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με αυτό. Τα τελευταία χρόνια που εντρυφώ στην κατανόηση της αυθεντικότητας των κόμικς, αυτή η σκέψη πηγαινοερχόταν στο μυαλό μου και η συζήτηση αυτή την έκανε να αναδυθεί. :) Δεν ξέρω αν η σκέψη μου είναι απλοϊκή, αλλά, αν και τα κόμικς μπορεί σε μερικούς να φαίνεται «ψωροτέχνη», εγώ τη βρίσκω τη δυσκολότερη και συνάμα ίσως την πιο πρωτότυπη και αυθεντική. Ο ζωγράφος, λόγου χάρη, περνάει το στάδιο της σύλληψης της ιδέας και της αποτύπωσής της, έπειτα από σκέψη και επεξεργασία, σε σχεδιαστικό μέσο. Ο συγγραφέας περνάει το στάδιο της σύλληψης του σεναρίου και της αποτύπωσής του σε λογοτεχνική μορφή. Ο δημιουργός κόμικς είναι ο «ραφτάκος», αυτός που συνδυάζει και τα δύο. Είναι αυτός που θα συλλάβει την ιδέα, θα συγγράψει το σενάριο, θα σκεφτεί το στυλ που θα χρησιμοποιήσει, τη διάταξη των καρέ, τη σκηνοθεσία σε κάθε καρέ, θα προσπαθήσει να αποτυπώσει σχεδιαστικά αυτό που έχει στη φαντασία του. Ένας δημιουργός κόμικς, λοιπόν, είναι όχι μόνο ζωγράφος και συγγραφέας, αλλά και σκηνοθέτης :) Είναι αυτός που έχει μια μοναδική συνδυαστική ικανότητα, αυτός που συνδέει αρμονικά το λόγο με την εικόνα, αποτυπώνει τον ήχο και την κίνηση με γραμμές, περνάει ατέλειωτες ώρες βυθισμένος στη σκέψη, στο πώς θα σκηνοθετήσει τα καρέ, στο πώς θα γράψει το διάλογο για να κάνει αστείο στους αναγνώστες αυτό με το οποίο γελάει ο ίδιος. Ο δημιουργός κόμικς, λοιπόν, ζει στον κόσμο μιας τέχνης τόσο περιθωριοποιημένης από πολλούς αδαείς, αλλά συνάμα μιας τέχνης με τόσο πλούτο, με τόση αυθεντικότητα, με τόση απαιτητικότητα. Γι'αυτό το λόγο θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο που μερικοί δημιουργοί κόμικς διαπρέπουν ή στο σύνολό τους είναι λίγοι σε σχέση με άλλες τέχνες. Και αν οι συγκυρίες μου επιτρέψουν να αγγίξω κάποτε έστω και λίγο αυτό το επαγγελματικό επίπεδο, ίσως τότε καταλάβω περισσότερο αυτές τις σκέψεις μου και ίσως επαληθευτώ :)

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Δεν είναι μόνο η δυσκολότερη μορφή τέχνης κατά την γνώμη μου, αλλά και η πιο χρονοβόρα.Ένας ζωγράφος μπορεί να τελειώσει το έργο του μέσα σε 4-5 μέρες το πολύ, ενώ αντίθετα σε έναν σχεδιαστή 4-5 μέρες θα πάρει μόνο το να γράψει το σενάριο. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έγινε σήμερα (όπως και το 80% των υπολοίπων πόστ), αλλά για πρώτη φορά πήρα προιόν εξαγωγής της Βόρειας Κορέας. Κατά λάθος.

 

Τίποτα δεν προσφέρει αυξημένη συγκέντρωση και μια αμυδρή αίσθηση ενοχής όπως το Κορεάτικο Ginseng. 

 

post-23287-0-02175300-1466531907_thumb.jpg

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Δεν έγινε σήμερα (όπως και το 80% των υπολοίπων πόστ), αλλά για πρώτη φορά πήρα προιόν εξαγωγής της Βόρειας Κορέας. Κατά λάθος.

 

Τίποτα δεν προσφέρει αυξημένη συγκέντρωση και μια αμυδρή αίσθηση ενοχής όπως το Κορεάτικο Ginseng. 

 

attachicon.gifWIN_20160621_20_56_55_Pro.jpg

Πάντως και να μην το έλεγες, ο καθένας από εμάς θα καταλάβαινε ότι είναι ginseng μόνο και μόνο από την επιγραφή στην ετικέτα  :antekale: :P

Επεξεργασία από Darrell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σήμερα ήρθε γονιός να γράψει το παιδί του στο σχολείο. Ο γονιός ήταν μεθυσμένος και δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε.

 

Σήμερα :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τυχερο το παιδακι, σε αυτες τις περιπτωσεις ποιος ασχολειται; κοινωνικοι λειτουργοι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν πάει έτσι. Απαγορεύεται να ανακατευτούμε. Μπορούμε να κάνουμε νύξεις στο γονιό, χωρίς να χαρακτηρίσουμε το παιδί. Εδώ που έχουμε προβληματικό γονιό ακόμη χειρότερα. Αν το αναφέρουμε σε κοινωνικό λειτουργό και δεν αποδειχτεί τίποτα μπορούμε να φάμε και μήνυση.

 

Είχαμε ιστορίες που ο γονιός έχασε την κηδεμονία και τα παιδιά οδηγήθηκαν στο Κέντρο Πεδικής Μέριμνας (αυτό που λέγαμε ορφανοτροφείο) αλλά από καταγγελίες της γειτονιάς. Οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν δύναμη σε τέτοια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Κρίμα... :(Αν σε λίγα χρόνια αυτό το παιδί εμφανίσει ψυχολογικά προβλήματα ή ακόμα καταντήσει και το ίδιο αλκοολικό, τότε θα είμαστε βέβαιοι πως ο γονιός έδωσε το καλό παράδειγμα..:(

 

Και αν κάποτε αυτό το παιδί γίνει σαν κάποια -ευτυχώς λίγα- παιδιά στο σχολείο μου που δεν βλέπουν την ώρα να τελειώσει το σχολείο για να καπνίζουν, τότε η ρίζα του προβλήματος θα είναι εμφανής :(

Επεξεργασία από Darrell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.