Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE LAST TERRESTRIAL ROMANCE .


conb

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
LAST TERRESTRIAL ROMANCE (THE)
Σενάριο/Kείμενα:
Παναγιώτης Τσαούσης
Σχέδιο:
Παναγιώτης Τσαούσης
Σχέδιο εξωφύλλου:
Παναγιώτης Τσαούσης
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
31-03-2012
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας,Φαντασίας
Μέγεθος:
14.5 x 21.0
Σελίδες:
32
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

tn_LastTerrestrialRomance_0001.jpg tn_LastTerrestrialRomance_0001z.jpg

 

Όσοι παρακολουθείται την ενότητα "Σχέδιο" σίγουρα θα έχετε δει σκίτσα του Παναγιώτη Τσαούση aka pit1983 ανεβασμένα εκεί....ε ήρθε επιτελούς η ώρα και έκανε την απόπειρα του ο pit και έβγαλε και αυτός στο Comicdom Con και το δικό του κόμικ το "The Last Terrestrial Romance" ένα φουτουριστικό ρομάντζο. Το κόμικ περιλαμβάνει και μια δεύτερη μικρή σουρεαλιστική ιστορία η οποία λέγεται "Η αναζήτηση της ομορφιάς " :respect: .
 

 

post-13060-0-81442100-1333316116_thumb.jpg

 

H παραπάνω σελίδα διαχωρίζει τις δυο ιστορίες μια και θεωρείται το εξώφυλλο της δεύτερης

Το σχέδιο και στις δυο ιστορίες είναι απίστευτο, καταπληκτικό και όμορφο τόσο που δεν με πολλή ένοιαζε για το τι έλεγαν οι ιστορίες αν και η πρώτη κατάφερε να μου τραβήξει το ενδιαφέρον ειδικά προς το τέλος :respect: Πάνο

 

 

Αφιέρωμα στον Παναγιώτη Τσαούση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλό! Η πρώτη 20σέλιδη ιστορία διαδραματίζεται στο 4030 μ.Χ., όπου ο ανθρώπινος πολιτισμός έχει εξαπλωθεί σε αποικίες σε όλο το ηλιακό σύστημα καθώς και σε άλλα αστρικά συστήματα, ενώ η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο που μπορούν να παραχθούν τρόφιμα, οξυγόνο και νερό τεχνητά. Στη Γη η κυβέρνηση αποτελείται από μια σύγκλητο 12 σοφών στους οποίους υπακούει τυφλά στρατός 300.000 στρατιωτών. Οι σοφοί αυτοί φτιάχνουν νόμους και ο στρατός, όσο σκληροί και να είναι οι νόμοι, τους εκτελεί. Όλοι οι πολίτες θανατώνονται στα 60 τους για να μην υπάρχει υπερπληθυσμός και μονάχα οι στρατιωτικοί παίρνουν παράταση ζωής. Και μέσα σ'όλα αυτά, το κράτος αποφασίζει για την αναπαραγωγή δύο ανθρώπων, ανάλογα με τα κληρονομικά τους χαρακτηριστικά, η οποία και γίνεται μονάχα σε ειδικά κέντρα και κάθε παράβαση βλ.σεξουαλική αναπαραγωγή, τιμωρείται με θάνατο. Σε αυτό το εργαστηριακών συνθηκών περιβάλλον, δυο στρατιωτικοί που είναι ζευγάρι, ο 40χρονος Ραμσής και η 84χρονη Κόνα αποπειρώνται να δραπετεύσουν σε μακρινό πλανήτη, σε αντικυβερνητική αποικία για να ζήσουν πραγματικά τον έρωτά τους! 8.5/10!!!!!

 

Η δεύτερη 6σέλιδη ιστορία όμως είναι ένα ποίημα, αφιερωμένο στον καλλιτέχνη-δημιουργό: μπατίρης ζωγράφος σχεδιάζει πορτρέτα καρικατουρέ και αναζητάει την απόλυτη ομορφιά για να κάνει τον καλύτερο πίνακά του ώστε να σπάσει τα δεσμά με το αριστούργημά του και να ανέλθει στον παράδεισο των καλλιτεχνών από την επίγεια μετριότητά του! Απλά υπέροχο! 9.5/10!

 

Πητ, απλά :div: !!!!!!!! Πραγματικό value for money (4 ευρώ)!!!!!!!! Μονάχα σου έχουν ξεφύγει κάτι μικρά ορθογραφικά και κάποια καρέ χάνουν δυναμικότητα από την στατικότητα των φιγούρων, αν και άρχισες να βάζεις φόντα. :cool: Επίσης ίσως το εξώφυλλο ήθελε λίγο σκληρότερο χαρτί. Όμως βελτιώνεσαι τρελά βήμα βήμα και αυτό το value for money το αποδεικνύει. Keep drawing!!!!!!!!! :best:

 

 

 

Ναι, χαλαρά must have. Χαλαρότατα! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23405
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2503
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

αυτο που με πείραξε ηταν το lettering .ηταν μια πολλή τυπικη γραμματοσειρά που σε εμποδιζε απο το να αφεθεις :/

 

για το σχεδιο και τα λοιπα νομιζω ειναι περιτο να σχολιασω :respect: . :iron:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ρε Ορέστη....................... γράψε ρε συ και κάτι για την υπόθεση. μη μας αφήνεις με την περιέργεια.............

 

 

ευτυχώς που είχα το δάχτυλο στο μάους και σκρόλαρα με το που διάβασα τις 5-6 πρώτες λέξεις λέμε..... :)

 

 

να γράφεις άραγε και τα μπαλονάκια ένα-ένα?..................... :)

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23405
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2503
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

δεν ξερω :moutra: ! ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΝΑΙ :boom: ! αλλη γραμματοσειρά τουλαχιστον :iron:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ορέστη προσπάθησε να γράφεις λιγότερα πράγματα για τις υποθέσεις των κόμικ... δεν είμαι ο πρώτος που στο λέει... πραγματικά ρε συ μειώνεις τα κομίκς.

 

παναγιώτη μου άρεσε πολύ η πρώτη ιστορία... την δεύτερη νομίζω την είχα ξαναδεί.

η πρώτη ιστορία μου θύμισε ιστορίες επιστημονικής φαντασίας με τις οποίες μεγάλωσε η γενιά μας και μου άρεσε αυτό. αισθανόμουν νοσταλγία όταν την διάβαζα...

το σχέδιο με δυσκόλεψε (μάλλον απλά δεν είναι του γούστου μου) αλλά το στόρυ μου έχει μείνει... τόσο που μου κάνει εντύπωση που λες πως δεν δουλεύεις αρκετά καλά τα σενάριά σου.

 

θα θελα πολύ να διαβάσω κι άλλες τέτοιες ιστορίες σου!

μπράβο για την προσπάθεια και καλή συνέχεια... τα υπόλοιπα από κοντά :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα αυτά είναι μονάχα τα εισαγωγικά ρε σεις. Δεν είναι spoilers... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

μπορεί να μην είναι spoilers αλλά σίγουρα είναι πολύ περισσότερο από εισαγωγικά...

 

απλά προσπάθησε να μην γράφεις τόσα πράγματα κάθε φορά... ή για να στο πω κι αλλιώς: αφού γράψεις μερικά πράγματα για το στόρυ ενός κόμικ, ρίξ του μια τελευταία ματιά... και από τα 10 πράγματα που θα έχεις γράψει, αφαίρεσε τα 8... μετά θα είναι ντάξει...

 

θα τα πούμε και από κοντά :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μα αυτά είναι μονάχα τα εισαγωγικά ρε σεις. Δεν είναι spoilers... :(

ναι απλα ειπες ολη την υποθεση πανω στην οποια στιριζεται η ολη ιστορια αντι να πεις την αποψη σου για αυτη αλλα δε τρεχει :beer:

Επεξεργασία από ConB
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Παιδες,ευχαριστω για τα σχολια σας!Βασικα πιστευω οτι τα λαθη μου και οι παραλληψεις,οσον αφορα αυτο το εντυπο ειναι παρααα πολλες,(απο ορθογραφικα,κακοτεχνα μπαλονακια,ποιοτητα χαρτιου,μεγεθος) αλλα ως δικαιολογητικο αναφερω την απειρεια μου στο συγκεκριμενο θεμα (αυτοεκδοσεις) και το αγχος μου να ειναι ετοιμο στην ωρα του,κατι που με εκανε να μην το επιμελειθω οσο επρεπε και να πω,τυπωσε το κ οπως βγει :P.Βασικα ο λογος που επελεξα αυτες τις ιστοριες ειναι γιατι πιστευω οτι ειναι απο τις πιο πετυχημενες μου σαν ιστοριες (και οχι σχεδιαστικα),και γεωκων οχι δεν τις δουλεψα πολυ στο σεναριο,ηταν εμπνευσεις μιας νυχτας αλλα μου ηρθαν μονοκομματα με τη μια και ολοκληρωμενα(εμπνευση στην κυριολεξια)...αυτες που δουλευω και λιβανιζω συνηθως μου χαλανε :lol:

Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το σενάριο ως ιδέα ήταν πολύ καλό, ως εκτέλεση ήθελε λίγη δουλίτσα ακόμη, αλλά ήταν ευανάγνωστο, κάτι σπάνιο για τα ελληνικά δεδομένα.

Και θα μπορούσα να το απολαύσω ακόμη περισσότερο, αν συνοδευόταν από σχέδιο της ίδιας τουλάχιστον ποιότητας. Κακή ανατομία, κακές πόζες, κακή γλώσσα σώματος, κακό κολλάζ φιγούρων ανά καρέ, απουσία φόντων και γνώσης στοιχειώδους προοπτικής, μέτρια αφηγηματική ροή. Πολλά μπερδέματα και δυσμορφίες.

Τα πρόχειρα μπαλονάκια, η γραμματοσειρά και τα ορθογραφικά λάθη δεν βοηθούν καθόλου.

Θα ήθελα πάντως να ξαναδώ βελτιωμένη δουλειά του ίδιου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Με άφησε ανικανοποίητο. Το σενάριο είχε ενδιαφέρον, ήθελε νομίζω διαφορετική ανάπτυξη τα μπαλονάκια - κατεβατά δεν ενδείκνυνται! Το σκίτσο επίσης άνισο δείτε τη διαφορά μεταξύ εμπροσθόφυλλου - οπισθόφυλλου. Η δεύτερη ιστορία σαφώς καλύτερη. Αλλά για την τιμή του δε τα κλαις τα λεφτά σου.

Προσωπικά περιμένω κάτι καλύτερο στο μέλλον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

για το σχέδιο δεν θα πώ τίποτα.. το έχεις αλλα θέλεις δουλειά για να γίνει τέλειο (σε αυτό θα σε βοηθήσουν οι ειδικοί :P)

απο άποψη ιστορίας η πρώτη (το The Last Terrestrial Romance) μου άρεσε, δεν ήταν τίποτα πρωτότυπο αλλα μου άρεσε :)

η δεύτερη αδιάφορη..

όμως το φανζινάκι χάνει πολύ απο άποψη γραφιστική-επιμέλειας (δεν ξέρω πως να το γράψω)

μπαλονάκια, γραμματοσειρές, 2 διαφορετικές αριθμήσεις.. επίσης με χάλασαν πολύ οι λευκές σελίδες στα εσώφυλλα

και πίσω απο το "εξώφυλλο" της 2ης ιστορίας.. αν όλα αυτά τα είχες προσέξει θα μιλάγαμε για ένα κορυφαίο φανζινάκι!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το προτεινε ο ορεστης και το πηρα χωρις πολλα πολλα!και καλα εκανα!

η πρωτη ιστορια ειναι δυστοπικη

 

μα τετοια κορμια και να μην επιτρεπεται το σεξ;;;

 

και μ αρεσε πολυ!κυλησε ωραια,παρουσιασε ο,τι χρειαζοταν ο αναγνωστης γρηγορα,με φυσικο τροπο και ωραια ροη!ωραιες ιδεες,σε βαζει σε σκεψεις με ωραιο τελος!

η δευτερη λιγοτερο εντυπωσιακη αλλα αρκετα καλη!!

για πρωτη δουλεια πολυ πολυ καλη!

η κυριοτερη παρατηρηση που εχω να κανω ειναι στο σχεδιο.ενω οι φιγουρες ειναι καταπληκτικες,σα φωτογραφιες,υπηρχε ενα θεμα με το φοντο,δεν εδενε γενικα το καρε σαν καρε,ηταν σα συνθεση 2-3 πορτραιτων σε ενα κουτακι.σε καποια καρε επισης η κινηση ισως δεν εχει αποδοθει τοσο καλα.πιστευω ομως οτι απο τη στιγμη που το σχεδιο σου ειναι σε αυτο το επιπεδο αυτες οι λεπτομερειουλες δεν ειναι και τιποτα δυσκολο :)

 

τωρα για να ψειρησουμε το θεμα θα πω αλλα λιγα πραγματα που (εγω) θα ηθελα διαφορετικα:

τα μπαλονακια σε καποια καρε θελαν φτιαξιμο(ελειπε η "ουριτσα",ηθελαν αλλο υψος κτλ)

ενω το λετερινγκ ηταν καλο η στιξη ηθελε καποια βελτιωση.καποιες τελειες πχ με το ζορι φαινονταν και οταν γινεται αυτο φρεναρει το διαβασμα και χαλαει την αισθηση

οι 3 λευκες σελιδες με χαλασαν και μενα.ισως θα ταν καλυτερο να εβγαινε σε φλιπακι (θα δικαιολογουνταν καλυτερα και η διπλη αριθμηση) + θα ειχαν και οι 2 ιστοριες εγχρωμο εξωφυλλο (αλλωστε το οπισθοφυλλο δεν ηταν συνεχομενο με το εξωφυλλο) και καποια καρε να αλλαζαν,πχ η 2η ιστορια τελειωνει αποτομα και ισως το τελευταιο καρε αξιζε να ειναι μονοσελιδο για να δειξει πιο ωραιο και επιβλητικο..

 

αυτα :D περιμενω τι μας επιφυλασσεις για μετα :beer:

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάλλιο αργά παρά ποτέ, κριτική από fanzines.gr:

 

Το The Last Terrestrial Romance έμεινε για ένα χρόνο στην κούτα, χωρίς να το διαβάσω, έτσι ακριβώς όπως το πήρα από το CCA2012. Ο βασικός λόγος ήταν το εξώφυλλο του μιας και το σχέδιο μου φάνηκε τελείως παρωχημένο και δε με προδιέθετε για κάτι αξιόλογο. Στο athens zinefest γνώρισα από κοντά τον Παναγιώτη, ο οποίος έφερε μαζί του το Exotic City Cabaret [εκκρεμεί παραπομπή], και σκέφτηκα να δώσω στο “ρομάντζο” μια ευκαιρία, έστω και αργοπορημένα. Και τελικά την άξιζε!

Η ιδέα της ιστορίας μπορεί να μην παρουσιάζει πολλές πρωτοτυπίες, αλλά είναι σχετικά καλά δουλεμένη. Υπάρχουν αδυναμίες (όπως λ.χ. η ανυπαρξία κίνησης, σα να διαβάζεις… φωτό-ρομάντζο), αλλά δεν επηρέασαν σε μεγάλο βαθμό την καλή εντύπωση που μου άφησε η ρετρό αυτή διαστημική ιστορία. Τέλος, να αναφέρω πως στην έκδοση συμπεριλαμβάνεται ακόμη ένα μικρότερο κόμικ, σε διαφορετικό στυλ αλλά εξίσου ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GeoTrou changed the title to THE LAST TERRESTRIAL ROMANCE .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.