Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΑΛΩ: Ο ΠΥΡΓΟΣ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΑΛΩ: Ο ΠΥΡΓΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Χρήστος Σταυρόπουλος
Σχέδιο:
Όθων Νικολαΐδης
Hμερ. έκδοσης:
03-2012
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
84
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Επιμέλεια:
Νίκος Καμπουρόπουλος
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-99804-3-2
Ονομαστική τιμή:
13.9€

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

XRONIKATHSALO_0001.jpg  XRONIKATHSALO_0001z.jpg

 

Ήμουνα πολύ επιφυλακτικός γιά την συγκεκριμένη έκδοση. Την φανταζόμουνα σαν μιά ακόμα περιπέτεια φαντασίας τύπου "'Αρχοντας των δακτυλιδιών". Όμως την διάβασα και έμεινα λαλάκας. Δεν περίμενα ποτέ να δω τέτοιο σχέδιο σε ελληνικό κόμικ. Όμως και το σενάριο, χωρίς να πρωτοτυπεί δένει άψογα μαζί του, είναι έξυπνο και δεν κάνει "κοιλιές". Μπράβο στους δημιουργούς και μπράβο και στην εκδοτική που προχώρησε σ' αυτή την έκδοση. Aς ελπίσουμε ότι θα βρει ανταπόκριση από το κοινό και θα συνεχιστεί.

Διαβάστε το.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Πολύ κακό κόμικ... πάρα πολύ δυσανάγνωστο... Οι φόρμες του σχεδίου είναι τόσο ακαθόριστες, που πολλές φορές δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις και οι ήρωες δεν ξεχωρίζουν μεταξύ τους. Ενοχλητική επίσης η απουσία φόντων. Η αφήγηση είναι προβληματική. Οι λεζάντες και τα μπαλονάκια βρίσκονται στριμωγμένα στην άκρη της σελίδας και δεν φαίνονται ή θέλουν πολύ κόπο για να διαβαστούν. Το σενάριο είναι πολύ μπερδεμένο- είχα φτάσει στην μέση του κόμικ και ακόμη δεν είχα καταλάβει την υπόθεση και, ντρέπομαι να το παραδεχτώ, αλλά προέβην σε μία πράξη που πάντοτε αποφεύγω: σταμάτησα την ανάγνωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ κακό κόμικ... πάρα πολύ δυσανάγνωστο... Οι φόρμες του σχεδίου είναι τόσο ακαθόριστες, που πολλές φορές δεν καταλαβαίνεις τι βλέπεις και οι ήρωες δεν ξεχωρίζουν μεταξύ τους. Ενοχλητική επίσης η απουσία φόντων. Η αφήγηση είναι προβληματική. Οι λεζάντες και τα μπαλονάκια βρίσκονται στριμωγμένα στην άκρη της σελίδας και δεν φαίνονται ή θέλουν πολύ κόπο για να διαβαστούν. Το σενάριο είναι πολύ μπερδεμένο- είχα φτάσει στην μέση του κόμικ και ακόμη δεν είχα καταλάβει την υπόθεση και, ντρέπομαι να το παραδεχτώ, αλλά προέβην σε μία πράξη που πάντοτε αποφεύγω: σταμάτησα την ανάγνωση.

 

Δυστυχώς αληθεύει... :( Τα παιδιά προσπαθούν να φτιάξουν ένα σύμπαν από το μηδέν αλλά η ιστορία των ξωτικών που πάνε να ληστέψουν το μεγαλύτερο θησαυροφυλάκιο της αυτοκρατορίας των ανθρώπων

και σκοτώνονται σχεδόν όλοι

δεν σε εισάγει ακριβώς. :( Το σκίτσο είναι εντυπωσιακότατο, αλλά έχει φάει τόσα φίλτρα (?) που το μάτι χάνεται ανάμεσα στα σκοτεινά περιβάλλοντα. Το σενάριο έχει τρελές λεπτομέρειες (εξού και η ανάγκη για οδηγό/εγκυκλοπαίδεια) και η συνέχεια προβλέπεται ακόμα πιο ενδιαφέρουσα. Btw, η πανοπλία του σκελετού ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!! :giati:

 

Σενάριο τόμου: 3+/10

Σκίτσο: 7+/10

 

Να και το εισαγωγικό δισέλιδο για να καταλάβετε περισσότερο το τι παίζει:

 

post-556-0-46881200-1339502196_thumb.jpgpost-556-0-47695300-1339502270_thumb.jpg

 

Keep rockin' guys. Καλή συνέχεια! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εμένα από την άλλη το κόμικ μου άρεσε.

 

Είναι Fantasy, ok? Αυτό σημαίνει ότι δεν θα το συγκρίνω με ιερά τέρατα, αλλά σε σχέση με άλλα fantasy comics μου φάνηκε εξαιρετική δουλειά.

 

Δεν είναι άνετο ανάγνωσμα, συμφωνώ σ'αυτό, αλλά όχι επειδή είναι κακό. Κάθε σελίδα έχει πολύ δουλειά, πολύ λεπτομέρεια και το μάτι έχει να περιπλανηθεί σε δωμάτια, αντικείμενα και χαρακτήρες.

Η ιστορά τελικά δεν είναι εισαγωγική του κόσμου, αλλά είναι κάτι σαν spoiler για το setting που έχει δημιουργηθεί - για να ψηνόμαστε (και να δουν αν ψηνόμαστε ώστε να συνεχίσουν).

Ναι, έχει πολλές λεπτομέρειες και σκάλισμα για να ενώσεις κάποια κομμάτια, αλλά προσωπικά το βρήκα πιο στρωτό και μου άρεσε περισσότερο από το Hedge Knight (που σε πετάει σαν prequel στον κόσμο του Game of Thrones και δεν ξέρεις τι λέει, τι γίνεται και ποιός είναι τι).

 

Το σενάριο είναι πολύ πιο κάτω από το σκίτσο σε αυτόν τον τόμο, κυρίως επειδή δεν έχει κάποια φοβερή πρωτοτυπία. Ευτυχώς, ό,τι χάνει σε ιστορία το έχει σε σκηνοθεσία. :)

 

Plus, επειδή έχει τόσο περιεχόμενο, διαβάζεται χαλαρά ξανά και ξανά, ενισχύοντας την αρχική εμπειρία :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

On 12/6/2012 στο 3:00 ΜΜ, DJO είπε:

Δυστυχώς αληθεύει... :( Τα παιδιά προσπαθούν να φτιάξουν ένα σύμπαν από το μηδέν αλλά η ιστορία των ξωτικών που πάνε να ληστέψουν το μεγαλύτερο θησαυροφυλάκιο της αυτοκρατορίας των ανθρώπων

 

και σκοτώνονται σχεδόν όλοι

δεν σε εισάγει ακριβώς. :( Το σκίτσο είναι εντυπωσιακότατο, αλλά έχει φάει τόσα φίλτρα (?) που το μάτι χάνεται ανάμεσα στα σκοτεινά περιβάλλοντα. Το σενάριο έχει τρελές λεπτομέρειες (εξού και η ανάγκη για οδηγό/εγκυκλοπαίδεια) και η συνέχεια προβλέπεται ακόμα πιο ενδιαφέρουσα. Btw, η πανοπλία του σκελετού ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!! :giati:

 

Σενάριο τόμου: 3+/10

Σκίτσο: 7+/10

 

Να και το εισαγωγικό δισέλιδο για να καταλάβετε περισσότερο το τι παίζει:

 

post-556-0-46881200-1339502196_thumb.jpgpost-556-0-47695300-1339502270_thumb.jpg

 

Keep rockin' guys. Καλή συνέχεια! ;)

 

Πες το ανωμαλία, αλλά εμένα μου αρέσει την ιστορία να την κατανοώ διαβάζοντας το ίδιο το κόμικ, όχι να μου την εξηγούν οι δημιουργοί, ο εκδότης, εισαγωγικά κειμενάκια και δενξερωγωτιαλλο... Και δεν μ ενδιαφέρει να έχει κάποιος δομήσει ένα ολόκληρο σύμπαν με τις δικές του ιδιαιτερότητες, αν δεν μπορεί να το παρουσιάσει στην τελική. Αν είναι με δύο σελίδες κείμενο στην αρχή να καταλαβαίνεις περισσότερα από 40 σελίδες κόμικς, καλύτερα να γράψεις μια νουβέλα, να κοτσάρεις και τις εικονογραφησούλες σου και να σαι άρχοντας. Το κόμικ είναι ένα πολύ δύσκολο μέσο, και παρατηρώ ότι οι δημιουργοί δεν έχουν γνώση ούτε σεναριογραφίας ούτε εικονογράφησης για ΚΟΜΙΚΣ. Λυπάμαι που το λέω, αλλά, αν συνεχίσουν έτσι, δεν έχουν καμία προοπτική.

Προφανώς δεν θέλω να μειώσω τους συγκεκριμένους δημιουργούς, απλώς εκφέρω άποψη και ίσως συμβουλή προς όλους τους επίδοξους δημιουργούς.

 

Υ.Γ. Ναι, η κριτική μου είναι σκληρή κι ανάλγητη. :flowers7:

 

On 12/6/2012 στο 5:09 ΜΜ, zoo είπε:

 

 

Δεν είναι άνετο ανάγνωσμα, συμφωνώ σ'αυτό, αλλά όχι επειδή είναι κακό. Κάθε σελίδα έχει πολύ δουλειά, πολύ λεπτομέρεια και το μάτι έχει να περιπλανηθεί σε δωμάτια, αντικείμενα και χαρακτήρες.

 

 

Plus, επειδή έχει τόσο περιεχόμενο, διαβάζεται χαλαρά ξανά και ξανά, ενισχύοντας την αρχική εμπειρία :beer:

 

 

Μα ακριβώς για αυτό είναι κακό ανάγνωσμα, δεν αναφερόμουν σε οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό του. Και βεβαίως, δεν είναι δύσκολο ανάγνωσμα από επιλογή.

Και το σχέδιο έχει πολλή λεπτομέρια χωρίς να έχει βάση.

 

Εξαρτάται ποια ήταν η αρχική εμπειρία :P

 

Σκέφτομαι να το ξαναπροσπαθήσω κάποια στιγμή πάντως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

(γενικότερα συμφωνώ με την Λένα...)

 

φέτος στο comicdom δεν είχα χρήματα και δεν μπόρεσα να αγοράσω τα κόμικς που ήθελα... βασικά, είχα χρήματα μόνο για ένα κόμικ και αποφάσισα με αυτά να αγοράσω τα Χρονικά της Άλω μιας και ήταν κάτι νέο και από "νέους" δημιουργούς.

 

Μπράβο λοιπόν για το ξεκίνημά σας παιδιά και μπράβο και στις εκδόσεις helm που ασχολήθηκε και με την ελληνική σκηνή!

 

Γενικά, το κόμικ με απογοήτευσε περισσότερο απ όσο περίμενα ("περίμενα", επειδή είχα ήδη μια ιδέα από τις σελίδες του μιας και το είχα τσεκάρει και στον πάγκο της helm αλλά και πριν από μήνες στο internet).

 

Σε καμία περίπτωση δεν μετάνιωσα για τα χρήματά μου, ένα κόμικ είχα την δυνατότητα να στηρίξω φέτος, προτίμησα αυτό που είναι και η αρχή των παιδιών (των υπολοίπων έτσι κι αλλιώς λίγο πολύ την ξέρω την δουλειά τους, ήθελα να δω κάτι καινούργιο).

 

Υπάρχουν, λοιπόν, πολλά και βασικά θέματα που πρέπει να λάβουν υπόψη τους οι δημιουργοί αλλά και ο εκδότης για μια καλύτερη συνέχεια:

 

όσον αφορά το σχέδιο, είναι εμφανές πως έχει γίνει πολύ δουλειά και σε καμία περίπτωση δεν είναι ξεπέτα. Ταλέντο και προσπάθεια υπάρχει... γνώση και σπουδή οπτικής επικοινωνίας, όμως, δεν υπάρχει και αυτός είναι και ο κύριος λόγος που κάνει το συγκεκριμένο κόμικ τόσο δυσανάγνωστο... τόσο πολύ δυσανάγνωστο!

 

Προσωπικά, ήθελα πολύ να το διαβάσω, προσπάθησα ειλικρινά, δεν τα κατάφερα και κάπου στη μέση της ιστορίας με ανάγκασε να το αφήσω κιόλας. Από ένα σημείο και μετά δεν καταλάβαινα καν τι γινόταν ενώ το σενάριο δεν κάλυπτε ούτε στο ελάχιστο τα κενά μου. Δεν μπορώ να κρίνω το σενάριο επειδή συνειδητά είχε αφήσει πολλά να ειπωθούν μέσω των εικόνων και από την στιγμή που δεν καταλάβαινα την εικόνα, δεν μπορώ να κατανοήσω το σενάριο ώστε και να το κρίνω.

 

Μιας και λέω για το σενάριο... δεν ξέρω ποιός είναι ο letterer αλλά έχει κάνει πολύ κακή δουλειά!!! Κακά μεγέθη γραμματοσειράς, άγαρμπα σχήματα μπαλονιών η και λεζάντων, κάκιστες επιλογές τοποθέτησής τους! Πολλές φορές τα κείμενα βρέθηκαν "στην κόψη του ξυραφιού" ακαλαίσθητα κολλημένα στις άκρες των σελίδων, αρκετές φορές χρειάστηκε να τσακίσω τη ράχη του εντύπου για να διαβάσω τα κείμενα... Και σε μερικές περιπτώσεις ακόμα και λανθάνουσα σειρά των μπαλονιών (θυμάμαι μια σελίδα που είχε 4-5 μπαλονάκια όλα κι όλα και παρ όλα αυτά διαβαζόντουσαν με λάθος σειρά). Γενικά, τα προβλήματα του lettering δυσκολεύουν πολύ περισσότερο την ήδη κακή ανάγνωση του κόμικ αυτού.

 

Κατά τ άλλα, θα μπορούσε να έχει και μια πιο ισορροπημένη CMYK αναλογία γιατί παραείχε πέσει μαύρο στην τύπωση.

 

 

Επαναλαμβάνω λοιπόν:

1. σωστή αφηγηματική ροή εικόνας! ώστε να καταλαβαίνει ο αναγνώστης τι βλέπει αλλά και τι γίνεται.

2. χαρακτηριστικότερο character design. για να μην μπερδεύονται μεταξύ τους οι χαρακτήρες της ιστορίας.

3. συνεργασία σεναρίου-εικόνας. ώστε να στηρίζει το ένα τις αδυναμίες του άλλου.

4. λειτουργικό lettering και σωστή γραφιστική επιμέλεια.

 

 

Ήθελα καιρό να γράψω την άποψή μου αλλά κολλούσα επειδή τα μόνα θετικά που είχα να γράψω ήταν τα ειλικρινή "μπράβο για την αρχή!" και "μπράβο για την προσπάθεια!". Έμαθα όμως, παιδιά, πως ζητήσατε feedback (και πως γενικότερα δεν είχατε αρκετό feedback) και αυτός είναι και ο λόγος που το ξανασκέφτηκα. Άλλο θέμα αυτό αλλά, πραγματικά, γιατί πια ο κόσμος δεν δίνει feedback...;;; κάποτε έβγαινε μια έκδοση και τρέχαν όλοι να γράψουν την γνώμη τους... τώρα, τι;!;!

 

σας εύχομαι καλή συνέχεια παιδιά, την οποία και θα περιμένω...!

με εκτίμηση!

 

 

υγ. για τα "χρονικά της Άλω" έχω κάνει κάμποσες συζητήσεις (κυρίως με δημιουργούς) και όλοι στέκονται στα πράγματα που στέκομαι κι εγώ ή η Λένα (ενώ σχεδόν όλοι τους σέβονται την προσπάθεια). Υπάρχουν όμως και άνθρωποι που μιλάνε για το πόσο τους άρεσε το κόμικ αυτό... κάποιοι αναφέρονται στο σχέδιο και το ύφος (που όντως έχει κτιστεί μια ατμόσφαιρα λόγω ύφους σχεδίου και μπράβο) και αρκετοί και στην ιστορία... Να δηλώσω, λοιπόν, πως από την στιγμή που σε κάποιους αρέσει η ιστορία (που πρέπει να την καταλάβουν πρώτα για να τους αρέσει) αυτομάτως εγώ είμαι ηλίθιος που δεν την καταλαβαίνω!!! Οπότε σας ρωτάω...: πραγματιά την καταλαβαίνετε την ιστορία ρε παιδιά (όσοι λέτε πως σας αρέσει το κόμικ);; εγώ όσο και να προσπαθούσα δεν την καταλάβαινα... οπότε πείτε μου! όχι τίποτ άλλο, να καταλάβω και πόσο ηλίθιος είμαι..... τόσο πολύ έχω καλομάθει πια από κάποια αγαπημένα κόμικ ώστε να μην δέχομαι τίποτα "λιγότερο" ως ανάγνωσμα;!;!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

Ήμουνα πολύ επιφυλακτικός γιά την συγκεκριμένη έκδοση. Την φανταζόμουνα σαν μιά ακόμα περιπέτεια φαντασίας τύπου "'Αρχοντας των δακτυλιδιών". Όμως την διάβασα και έμεινα λαλάκας. Δεν περίμενα ποτέ να δω τέτοιο σχέδιο σε ελληνικό κόμικ. Όμως και το σενάριο, χωρίς να πρωτοτυπεί δένει άψογα μαζί του, είναι έξυπνο και δεν κάνει "κοιλιές". Μπράβο στους δημιουργούς και μπράβο και στην εκδοτική που προχώρησε σ' αυτή την έκδοση. Aς ελπίσουμε ότι θα βρει ανταπόκριση από το κοινό και θα συνεχιστεί.

Διαβάστε το.

 

:valtnino:

 

Να σας πω την αλήθεια, ύστερα από το θάψιμο που βλέπω στο τοπικ, σκέφτομαι να το αγοράσω και εγώ. :lol:

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Να σας πω την αλήθεια, ύστερα από το θάψιμο που βλέπω στο τοπικ, σκέφτομαι να το αγοράσω και εγώ. :lol:

 

και πολύ καλά θα κάνεις που θα το αγοράσεις : )

το αξίζει! για την δουλειά που έχει γίνει, και περιμένουμε και την δική σου γνώμη.

 

"θάψιμο" γίνεται κακοπροαίρετα... εδώ η "κριτική" γίνεται με καλή διάθεση...

ελπίζοντας προσωπικά να διαβάσω κάτι πολύ καλύτερο στο επόμενο τεύχος.

 

(έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να ήμουν προσβλητικός... ευγενικά ειλικρινής ήμουν κι εγώ κ υπόλοιποι)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

και πολύ καλά θα κάνεις που θα το αγοράσεις : )

το αξίζει! για την δουλειά που έχει γίνει, και περιμένουμε και την δική σου γνώμη.

 

"θάψιμο" γίνεται κακοπροαίρετα... εδώ η "κριτική" γίνεται με καλή διάθεση...

ελπίζοντας προσωπικά να διαβάσω κάτι πολύ καλύτερο στο επόμενο τεύχος.

 

(έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να ήμουν προσβλητικός... ευγενικά ειλικρινής ήμουν κι εγώ κ υπόλοιποι)

 

Πρέπει να ομολογήσω ότι η πιο καλή κριτική είναι αυτή που έχει και αιτιολογία και λεπτομέρειες και επιχειρήματα, και αυτή η κριτική είναι που θα λάβει κάποιος υπόψη του αν θέλει να βελτιωθεί.

 

Ακριβώς και γι' αυτό ευχαριστώ όλους αυτούς που έχουν κάτι βάσιμο να πουν και όχι τρολλιές και αηδίες.

 

Δεν θα μιλήσω για το σχέδιο και για το σενάριο, αφού αυτό είναι καθαρά δημιουργικό κομμάτι, απλά θα πω για την τοποθέτηση των μπαλονιών:

Είναι καθαρά θέμα γραφιστικής επιμέλειας, η οποία στην αρχή γινόταν με σκοπό να εκδοθεί το έργο σε άλλο φορμάτ. Αν όντως γινόταν αυτό, δεν θα υπήρχε πρόβλημα, και θα διαβαζόταν κανονικά χωρίς να πέφτει πάνω στην κόλλα ή στο όριο της σελίδας. Για λόγους καθαρά εκδοτικούς, δεν μπόρεσε να γίνει ο απαραίτητος έλεγχος, ώστε να διορθωθούν κάποια πράγματα. Το ξέρω ότι αυτό δεν θα έπρεπε να συμβεί, και δεν θέλω να δικαιολογήσω την έκδοση στο σύνολό της, επειδή πραγματικά θεωρώ ότι προσφέραμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε σε αυτό το φορμάτ.

 

Ευχαριστούμε και για τα άλλα ποστ, και θα επανέλθω όταν χρειαστεί κάποιος κάποια επεξήγηση.

Εξάλλου, δεν είναι απαραίτητο να το αγοράσει κάποιος για να πει την άποψή του, από την στιγμή που μπορεί να το διαβάσει στην ΛΕΦΙΚ.

Το αν επιλέξει να το αγοράσει, βοηθάει την κατάσταση και ενισχύει την πιθανότητα έκδοσης κάποιας "συνέχειας".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24956
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   111
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατ' αρχάς θέλω να ευχαριστήσω τους πάντες για τα σχόλιά τους. Γενικώς, η σιωπή ποτέ δεν έχτισε τίποτα, αλλά οι ιδέες και οι παρατηρήσεις, είναι ένας βασικός τρόπος εξέλιξης των πάντων. Είναι πάρα πολύ σημαντικό για κάθε προσπάθεια, να υπάρχει κάποιος που θα τονίσει λάθη και αδυναμίες, ανεξάρτητα αν υπάρχει εκ των προτέρων συμφωνία.

 

Σαφώς δεν μπορώ να πάρω θέση σε όλα, γιατί όπως είπα, η αισθητική, και η άποψη σε διάφορα πράγματα (είτε είναι βιβλίο, είτε κόμικ, είτε πίνακας) είναι απόλυτα προσωπικά, και φυσικά απόλυτα ισότιμα και σεβαστά.

 

Σίγουρα μπορώ να πω πως υπήρχαν τεχνικά λάθη, τα οποία μείωσαν αρκετά το αποτέλεσμα, όπως είχαμε πει και στην παρουσίαση της ΛΕΦΙΚ. Όπως κάθε νέα προσπάθεια, μπορώ να πω πως πάντα επιδέχεται βελτίωσης, τα συγκεκριμένα τεχνικά θέματα, σίγουρα δεν θα επαναληφθούν.

 

Θα πώ ένα πράγμα όμως, Όσον αφορά το σχόλιο με τα φίλτρα: Όχι, δεν έχει φάει φίλτρα, ο Όθωνας δεν τα χρησιμοποιεί πολύ. Το σκούρημα είναι ένα αποτέλεσμα διαφοράς εκτύπωσης/αρχείου. Αν δείτε την σελίδα της Helm με τα ψηφιακά, θα παρατηρήσετε μία διαφορά.

 

Το σχέδιο είναι πολύ καλό, και συμφωνώ πως τώρα παίρνει ένα 7/10 (πράγμα που σημαίνει ένα τουλάχιστον 9/10 αν ήταν στο σωστό φορμάτ (Α4, για το οποίο φτιάχτηκε) και με καλύτερη δουλειά του γραφίστα.)

 

Παρεπιπτόντως, έτυχε να ποστάρει ο gaijin ταυτόχρονα με εμένα... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πρέπει να ομολογήσω ότι η πιο καλή κριτική είναι αυτή που έχει και αιτιολογία και λεπτομέρειες και επιχειρήματα, και αυτή η κριτική είναι που θα λάβει κάποιος υπόψη του αν θέλει να βελτιωθεί.

 

αν αναφέρεσαι στην δικιά μου "κρητική" (αυτό καταλαβαίνω) σου ζητάω συγγνώμη και μπορείς αν θέλεις να μου πεις σε ποια σημεία της δεν αιτιολόγησα ή δεν επιχειρηματολόγισα ώστε να γίνω πιο συγκεκριμένος :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Οπότε σας ρωτάω...: πραγματιά την καταλαβαίνετε την ιστορία ρε παιδιά (όσοι λέτε πως σας αρέσει το κόμικ);; εγώ όσο και να προσπαθούσα δεν την καταλάβαινα... οπότε πείτε μου! όχι τίποτ άλλο, να καταλάβω και πόσο ηλίθιος είμαι....

 

 

Δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά γενικά, επειδή μου αρέσει το είδος, θα το πάρω, μιας και είναι από έλληνες δημιουργούς που έχουν πηγαίο ταλέντο. Μήπως δεν σου αρέσει το είδος και για αυτό δεν κατάλαβες τίποτα;

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

αν αναφέρεσαι στην δικιά μου "κρητική" (αυτό καταλαβαίνω) σου ζητάω συγγνώμη και μπορείς αν θέλεις να μου πεις σε ποια σημεία της δεν αιτιολόγησα ή δεν επιχειρηματολόγισα ώστε να γίνω πιο συγκεκριμένος :beer:

 

Εγώ ζητώ συγγνώμη αν παρεξηγήθηκαν τα γραφόμενά μου.

Θεωρώ ότι η δική σου κριτική είναι υποδειγματική. Ακριβώς επειδή αιτιολογείς τα πάντα. Δεν ήμουν ειρωνικός.

Πραγματικά σωστός τρόπος και είναι αυτά που θέλω να βλέπω.

Δεν εννοούσα κάτι για σένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αγόρασα το τεύχος στην εκδήλωση της Λέσχης και είχα την τιμή να μου το υπογράψουν τα παιδιά. Χθες το βράδυ έκατσα λοιπόν και το διάβασα.

 

Έχω να πω ότι σχόλια περί κακού κόμικ απέχουν μακράν και καλό θα ήταν τέτοιου είδους σχόλια να αποφεύγονται ή να συνοδεύονται από φράσεις του στυλ "προσωπική μου γνώμη είναι" ή "προσωπικά δεν μου άρεσε, για τους εξής λόγους", ειδικά όταν αυτοί που τα γράφουν δεν είναι οι υπέρτατοι δημιουργοί κόμικς ούτε έχουν στις πλάτες τους καμιά φοβερή εμπειρία ώστε να έχουν αποκτήσει το δικαίωμα να σχολιάζουν απόλυτα. Γιατί κάπου εκεί σταματάει η κριτική και ξεκινάει η δυσφήμιση.

 

Ναι εντάξει, το να μην μπορείς να διαβάσεις τα μπαλονάκια είναι ένα σοβαρό θέμα και ναι ορισμένα καρέ δεν ήταν ξεκάθαρα. Όμως αυτό δεν το κάνει ένα κακό κόμικ. Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ. Η δουλειά που έχει γίνει είναι εξαιρετική και πραγματικά υπήρξαν στιγμές που ξέχασα ότι επρόκειτο για δουλειά Ελλήνων δημιουργών, καθώς η πλοκή μου θύμισε διηγήματα fantasy, όπως εκείνα που εκδίδονταν στην Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας της Ωρόρα. Το σχέδιο του Όθωνα μου άρεσε καθώς είναι καλοδουλεμένο και λεπτομερέστατο.

 

Το σενάριο δεν ήταν καθόλου δύσκολο ή μπερδεμένο, ειδικά όταν στην ένατη σελίδα σου λέει ακριβώς περί τίνος πρόκειται, για να μην αναφερθώ και στο οπισθόφυλλο όπου υπάρχει η σύνοψη... Προσωπικά η πλοκή με απορρόφησε και μου δημιουργήθηκε η αγωνία να δω που θα καταλήξει. Αυτό που είναι, ας πούμε, άδικο είναι ότι συγκριτικά με τον κόσμο που θέλουν να φτιάξουν τα παιδιά (σχέδιο μεγαλεπήβολο και πραγματικά εύχομαι να πετύχει), το πρώτο αυτό τεύχος είναι πολύ περιορισμένο. Δηλαδή, σε βάζει μέσα σ' ένα ξένο κόσμο, σου δίνει κάποια στοιχεία, αλλά δεν σε αφήνει να δεις τη μεγάλη εικόνα, καθώς το μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας εξελίσσεται σε κλειστό χώρο. Από την άλλη όμως οι τελευταίες σελίδες σε προετοιμάζουν για κάτι μεγάλο και σε κάνουν να ανυπομονείς για τη συνέχεια.

 

Παιδιά, πραγματικά εξαιρετική δουλειά. Οι γνώσεις και το ταλέντο υπάρχουν, όπως υπάρχουν και οι προοπτικές για μιά πολύ καλύτερη συνέχεια. :beer:

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Πρέπει να ομολογήσω ότι η πιο καλή κριτική είναι αυτή που έχει και αιτιολογία και λεπτομέρειες και επιχειρήματα, και αυτή η κριτική είναι που θα λάβει κάποιος υπόψη του αν θέλει να βελτιωθεί.

 

Ακριβώς και γι' αυτό ευχαριστώ όλους αυτούς που έχουν κάτι βάσιμο να πουν και όχι τρολλιές και αηδίες.

 

 

Έχω να πω ότι σχόλια περί κακού κόμικ απέχουν μακράν και καλό θα ήταν τέτοιου είδους σχόλια να αποφεύγονται ή να συνοδεύονται από φράσεις του στυλ "προσωπική μου γνώμη είναι" ή "προσωπικά δεν μου άρεσε, για τους εξής λόγους", ειδικά όταν αυτοί που τα γράφουν δεν είναι οι υπέρτατοι δημιουργοί κόμικς ούτε έχουν στις πλάτες τους καμιά φοβερή εμπειρία ώστε να έχουν αποκτήσει το δικαίωμα να σχολιάζουν απόλυτα. Γιατί κάπου εκεί σταματάει η κριτική και ξεκινάει η δυσφήμιση.

 

 

 

Είναι πολύ λυπηρό οι δημιουργοί να ζητούν feedback, αλλά όταν ακούν πράγματα που δεν τους αρέσουν, να κακοχαρακτηρίζουν και να επιτίθενται.

Νομίζω δεν χρειάζεται να είσαι ο Φρανκ Μίλλερ για να έχεις το δικαίωμα να εκφέρεις άποψη. Ούτε θεωρώ την άποψή μου προσβλητική για κανέναν. Αν κάποιος την εξέλαβε έτσι, ζητώ ταπεινά συγγνώμη.

Figolfin, δεν έχουμε γνωριστεί, δεν με γνωρίζεις και δεν μπορείς να κρίνεις τι και πόση εμπειρία έχω στα κόμικς. Όχι ότι έχει σημασία, αλλά να ξεκαθαρίσω ότι δεν αντιμετωπίζω κανέναν δημιουργό περισσότερο αυστηρά από όσο εαυτό μου. Κι επειδή θεωρώ ότι όποιος δημιουργός εκδίδει κάτι επαγγελματικά, θέλει να κάνει κάτι σοβαρό, το αντιμετωπίζω κι εγώ με την σειρά μου με σοβαρότητα. Ίσως να εκφράστηκα με λάθος λέξεις και να φάνηκα κακεντρεχής και υπερβολική. Ξαναζητώ συγγνώμη.

 

Κι επειδή δεν θέλω να το κουράσω, σε αυτό το θέμα δεν έχω πρόθεση να ξαναγράψω, εκτός από όταν ξαναδιαβάσω το κόμικ και εάν αλλάξει η άποψή μου γι αυτό. Δεν χαρακτηρίζομαι από αδιαλλαξία και σίγουρα μπορεί να κάνω και λάθος. Επίσης, αν ο οποιοσδήποτε θέλει να πει κάτι για μένα, αρνητικό, θετικό, ουδέτερο, υπάρχει τοπικάκι με τα σχέδιά μου. Εκεί προσβάλτε με και βρίστε με όσο θέλετε. Είστε πραγματικά καλοδεχούμενοι να το κάνετε και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είναι κρίμα να καταλήξει αυτό το θρεντ σε άσχετα μονοπάτια.

 

Ζητώ συγγνώμη και πάλι σε όσους θεωρούν ότι προσβλήθηκαν από τα γραφόμενά μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είναι πολύ λυπηρό οι δημιουργοί να ζητούν feedback, αλλά όταν ακούν πράγματα που δεν τους αρέσουν, να κακοχαρακτηρίζουν και να επιτίθενται.

Νομίζω δεν χρειάζεται να είσαι ο Φρανκ Μίλλερ για να έχεις το δικαίωμα να εκφέρεις άποψη. Ούτε θεωρώ την άποψή μου προσβλητική για κανέναν. Αν κάποιος την εξέλαβε έτσι, ζητώ ταπεινά συγγνώμη.

Figolfin, δεν έχουμε γνωριστεί, δεν με γνωρίζεις και δεν μπορείς να κρίνεις τι και πόση εμπειρία έχω στα κόμικς. Όχι ότι έχει σημασία, αλλά να ξεκαθαρίσω ότι δεν αντιμετωπίζω κανέναν δημιουργό περισσότερο αυστηρά από όσο εαυτό μου. Κι επειδή θεωρώ ότι όποιος δημιουργός εκδίδει κάτι επαγγελματικά, θέλει να κάνει κάτι σοβαρό, το αντιμετωπίζω κι εγώ με την σειρά μου με σοβαρότητα. Ίσως να εκφράστηκα με λάθος λέξεις και να φάνηκα κακεντρεχής και υπερβολική. Ξαναζητώ συγγνώμη.

 

Κι επειδή δεν θέλω να το κουράσω, σε αυτό το θέμα δεν έχω πρόθεση να ξαναγράψω, εκτός από όταν ξαναδιαβάσω το κόμικ και εάν αλλάξει η άποψή μου γι αυτό. Δεν χαρακτηρίζομαι από αδιαλλαξία και σίγουρα μπορεί να κάνω και λάθος. Επίσης, αν ο οποιοσδήποτε θέλει να πει κάτι για μένα, αρνητικό, θετικό, ουδέτερο, υπάρχει τοπικάκι με τα σχέδιά μου. Εκεί προσβάλτε με και βρίστε με όσο θέλετε. Είστε πραγματικά καλοδεχούμενοι να το κάνετε και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είναι κρίμα να καταλήξει αυτό το θρεντ σε άσχετα μονοπάτια.

 

Ζητώ συγγνώμη και πάλι σε όσους θεωρούν ότι προσβλήθηκαν από τα γραφόμενά μου.

 

Κατ' αρχήν, ούτε εγώ ούτε ο Figolfin είμαστε δημιουργοί του κόμικ. Ο ένας είναι ο Vorranor, και ο άλλος δεν έχει δώσει κάποια απάντηση ακόμα.

 

Δεύτερον, θεωρώ τιμητικό για κάποιον να ζητάει την άποψη των αναγνωστών του και των συναδέλφων του. Το "Είναι πολύ λυπηρό οι δημιουργοί να ζητούν feedback, αλλά όταν ακούν πράγματα που δεν τους αρέσουν, να κακοχαρακτηρίζουν και να επιτίθενται." το θεωρώ τραγικό σαν άποψη, ειδικά από την στιγμή που "αν ο οποιοσδήποτε θέλει να πει κάτι για μένα, αρνητικό, θετικό, ουδέτερο, υπάρχει τοπικάκι με τα σχέδιά μου". Εκτός αν το "feedback" σημαίνει κάτι άλλο και δεν ξέρω αρκετά καλά αγγλικά.

 

Σε ευχαριστώ για την στάση σου πάντως, αλλά δεν θα ήθελα να ζητάς συγγνώμη από την στιγμή που εκφέρεις την άποψή σου.

Υπάρχουν άλλοι τρόποι να προσβάλεις κάποιον και αυτό δεν είναι ένας από αυτούς, αφού εκφέρεις την δική σου άποψη.

Δεν θα το τραβήξω άλλο, δεν θέλω ούτε εγώ να πάει αλλού το θέμα. Ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του. Απλά θεωρώ ότι μόνο η σωστή κριτική, θετική ή αρνητική, μπορεί να προσφέρει. ΑΒΑΣΙΜΑ (αντικειμενικά) σχόλια δεν προσφέρουν τίποτα και δεν βοηθούν κάποιον να έχει μια σωστή άποψη.

Τα γούστα είναι υποκειμενικά. Αλλά κάποια πράγματα (ειδικά στο σχέδιο) είναι αντικειμενικά. Π.χ. όταν ένας ουρανός είναι έναστρος και το βλέπεις σε ένα σχέδιο ότι έχει άστρα, δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχει άστρα. Αυτό ας πούμε το θεωρώ αηδία και το να γράφεται κάτι τέτοιο στο ίντερνετ το θεωρώ τρολλιά.

 

Τέλος πάντων, αν συνεχίσω μόνο κακό θα κάνω και στις εκδόσεις και στο έργο οπότε σταματάω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Όχι δεν είμαι δημιουργός του κόμικ, αλλά πραγματικά δεν αντέχω τέτοια κριτική οπουδήποτε και αν αυτό γίνεται: είτε είναι σε κόμικ, σε βιβλίο, σε άλμπουμ, σε οτιδήποτε.

 

Κάνω εδώ και πολύ καιρό κριτικές, όχι σε κόμικς, και τέτοιου είδους κριτική δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Φυσικά και είναι δικαίωμα του καθενός να ασκήσει κριτική και φυσικά η αρνητική κριτική είναι καλή για τον εκάστοτε δημιουργό, αλλά να είναι κριτική και όχι να μοιάζει με επίθεση.

 

Αν προσέβαλα κάποιον να ζητήσω κι εγώ με τη σειρά μου συγγνώμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τί γίνεται ρε παιδιά με τη διακίνηση;

 

Εγώ προσωπικά έχω δείξει έμπρακτο ενδιαφέρον στις εκδόσεις σας, απ' το ξεκίνημά μου στη "σκηνή" ακόμα,αλλά δεν είδα να θέλετε να το σμπρώξετε στα Ελληνικά δρώμενα.

 

Δεν πειράζει,καλά νάστε,έχω αρκετές χιλιάδες τίτλους που θα μου πληρώσουν τους λογαριασμούς μου,μέχρι να βγω στη σύνταξη ή να τα βροντήξω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24956
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   111
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για αποφυγή οιασδήποτε παρεξήγησης, θα ήθελα να επιβεβαιώσω πως ο μόνος δημιουργός που μίλησε εδώ είμαι εγώ. Ο Gaidjin δεν είναι δημιουργός, αλλά είναι ο εκδότης του τίτλου. Οπότε, νομίζω πως το post μου είναι ξεκάθαρο πως δέχομαι κάθε κριτική, και σέβομαι όλες τις κριτικές ισότιμα. Επίσης ξεκάθαρα είπα πως δεν θα πάρω καμμία θέση. Θα διατηρήσω αυτή τη γραμμή του να μην πάρω θέση, γιατί έχω αρκετά την αίσθηση της μοναδικότητας του καθένα και σέβομαι επίσης το γούστο του καθένα.

 

Επίσης θέση δεν θα πάρω για το πως κριτικάρει ο οιοσδήποτε τις κριτικές του άλλου, για ένα απλό λόγο. Ξέρω πολύ καλά πως όποιος γράφει ο,τιδήποτε, εκτίθεται. Και ο εκτιθέμενος, πάντα θα πρέπει να είναι έτοιμος να δεχθεί κριτική.

 

Αυτό όμως που θα κάνω, είναι να απαντήσω σε όσες ερωτήσεις οποιοσδήποτε θέλει να θέσει, και επίσης να καταγράψω όλες τις κριτικές, και να δω τι έχω να κερδίσω από την καθεμία από αυτές.

 

Αυτά είχα απλά να πω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ρε Μάριε, γι'αυτό υπάρχουν τα κινητά. :P

 

(είμαι ο μόνος που βλέπω πολιτισμένη συζήτηση η οποία φαίνεται και από τις εκατέρωθεν συγγνώμες; :) )

 

+ οι κάρτες του signing event :D! Θα τις βρείτε στον 2ο όροφο, όπου υπάρχει ακόμα πράμα από την παρουσίαση και για αγορά. ;)

 

post-556-0-17787700-1339841410_thumb.jpg

post-556-0-23058300-1339841414_thumb.jpg

Lathaniel - Archmage

post-556-0-19237400-1339841418_thumb.jpg

Knights Of The (Human) Guard - Master Executioner

:giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μήπως δεν σου αρέσει το είδος και για αυτό δεν κατάλαβες τίποτα;

 

δεν έχει καμία σχέση το είδος, διαβάζω τα πάντα και δεν κρίνω ένα κόμικ με βάση μόνο την θεματολογία του (/το είδος του). Κρίνω ένα κόμικ στο σύνολό του... και στο σύνολό του, το συγκεκριμένο κόμικ, όπως έγραψα και παραπάνω, το θεωρώ κακό.

 

ΕΓΩ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, το θεωρώ κακό, δεν προσπαθώ να την επιβάλλω την γνώμη μου και μην παραξενεύονται οσοι έχουν αντίθετη γνώμη. Μπορεί σε κάποιους σας να φαίνεται περίεργο που δεν μου αρέσει αλλά ο καθένας μας κρίνει με βάση την παιδεία του. Οπότε να ξέρεις, figolfin, πως όσο "περίεργη" φαίνεται σε σένα η κρίση μου, άλλο τόσο "περίεργη" φαίνεται σε μένα η δική σου. Αλλά και οι δυο είναι συμαντικές για τους δημιουργούς (τους οποιουσδήποτε δημιουργούς).

 

κι αν τα σχόλιά σου δεν πάνε και σε μένα αλλά συγκεκριμένα στην NkA, να σου θυμίσω πως συμφωνώ μαζί της και το σημείωσα αυτό. Ο μόνος λόγος που δεν "παρεξειγούμε" κι εγώ ο ίδιος (γιατί περί παρεξηγήσεως πρόκειται) είναι όχι επειδή λέω κάτι διαφορετικό από την NkA αλλά επειδή κάθομαι και διαβάζω 10 φορές το ότι γράφω ανησυχώντας πως θα παρεξηγηθούν οι προθέσεις μου (κάτι που, όμως, καταλήγει κουραστικό!). Δηλαδή, φίλε Gaidjin, αν ξεχαστώ μια μέρα και γράψω αρνητικά σχόλια χωρίς να τα φιλτράρω καμιά 10αριά φορές πρώτα θα έχω την ίδια αντιμετόπιση;; σκεφτείτε λίγο αυτό (όχι τίποτ άλλο... σε περίπτωση που όντως μια μέρα ξεχαστώ...) Οι προθέσεις πάντα φιλικές είναι και οι περισσότεροι εδω μέσα το γνωρίζουν αυτό. Το αρνητικό της υπόθεσης είναι το ότι γράφεις απρόσωπα και αυτό δεν βοηθάει τους άλλους, ειδικά σε αρνητικά σου σχόλια, να καταλάβει πως, παρ όλα αυτά, οι προθέσεις σου παραμένουν θετικές....

 

Όσον αφορά τα ελληνικά κόμικς γενικότερα, αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ, είναι πως ακόμα έχουμε απαίδευτους αναγνώστες κόμικ όπως και απαίδευτους δημιουργούς. Οι περισσότεροι (αναγνέστες και δημιουργοί) θεωρούν πως "το καλό σχέδιο κάνει και το καλοσχεδιασμένο κόμικ" και αυτή η άποψη φαίνεται παντού. Αυτή την άποψη, λοιπόν, εγώ την θεωρώ λανθασμένη πέρα για πέρα όσο περίεργο κι αν σας φαίνεται. Αλλά!!! είναι μια άποψη που συμμερίζονται και οι επαγγελματίες δημιουργοί κόμικς και δεν το κρήβουν. Κάθε χρόνο, στο ComicDom για παράδειγμα, έχουμε την ευκαιρία να διδαχθούμε απο σημαντικούς δημιουργούς (μέσω των σεμιναρίων τους) και να ακούσουμε και να καταννοήσουμε την άποψη αυτή και την σημασία της από τους ίδιους. Και όχι μόνο, και σε θεωρητικά βιβλία υπάρχει και οπουδήποτε αλλού αφορά την σπουδή κόμικ. Αναφέρομαι σε αυτό που οι αμερικάνοι πολύ σωστά αναφέρουν ως "storytelling" και που εμείς λέμε "αφήγηση-οπτική επικοινωνία" και υπογραμίζω! δεν έχει να κάνει με το σχέδιο αλλά με το πως το χρησημοποιείς το σχέδιο για να πεις μια ιστορία.

 

Κακά τα ψέματα: Λίγοι Έλληνες δημιουργοί γνωρίζουν την σημασία του storytelling... οι περισσότεροι βασίζονται στο σχέδιο και μόνο. Όπως επίσης λίγοι είναι οι Έλληνες αναγνώστες που καταφέρνουν να κρίνουν ένα κόμικ από το σύνολο του και όχι μόνο από το σχέδιο: "έχει καλό σχέδιο άρα είναι καλοσχεδιασμένο κόμικ, μου αρέσει κι ας δυσκολεύομαι να το διαβάσω" .... σόρρυ αλλά ειλικρινά, τέτοιου τύπου ήταν τα περισσότερα από τα θετικά σχόλια του Πύργου. Μήπως, λοιπόν, θα πρεπε να αναλογιστούμε κάποια πράγματα ως αναγνώστες και ως δημιουργοί;; :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, μου φάνηκε όταν το πήρα στα χέρια μου πολύ αξιόλογο εξαιτίας του σκίτσου και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα τα όσα έλεγαν οι δημιουργοί. Οπότε, θα πω κάποια πράγματα γενικά, που μου ήρθαν στο μυαλό διαβάζοντας τη συζήτηση. :)

 

Ένα δύσκολο στην κατανόηση κόμικ, θεωρώ ότι εχει μεγάλες πιθανότητες να είναι κακό, όπως επίσης έχει και μεγάλες πιθανότητες να είναι εξαιρετικό. Αυτό μπορεί να έχει να κάνει με την ικανότητα ή όχι ενός δημιουργόυ να το αποδώσει, μπορεί να έχει να κάνει όμως και με πλήθος συμβολισμών, σημειολογία του είδους, γνώση ιστορικών και άλλων γεγονότων που πραγματεύεται ένα κόμικ, εξοικείωση με συγκεκριμένες αφηγήσεις κλπ. Το ίδιο θεωρώ ότι έχει να κάνει και με άλλα βιβλία εκτός κόμικς, ταινίες, ακόμα και μουσική. Οπότε δε με αποθαρρύνει κάποιος βαθμός δυσκολίας.

 

Δε θεωρώ επίσης ότι για να εκφέρει κάποιος γνώμη αν του άρεσε ένα κόμικ ή όχι (ειδικά εδώ μέσα) , είναι απαραίτητο να είναι ειδήμονας, να έχει διαβάσει τα άπαντα ενός είδους, να είναι δημιουργός... ούτε καν απαραίτητα να έχει παιδεία στα κόμικς.

 

Τα γούστα, ακόμα κι όταν υπάρχουν 2-3 αντικειμενικά κριτήρια, παραμένουν υποκειμενικά. Όσο περισσότερες απόψεις - και μάλιστα αντίθετες μεταξύ τους - γράφονται εδώ μέσα, πλουτίζουν τη συζήτηση. Ειδικά όταν γράφονται με επιχειρήματα και καλή διάθεση.

 

Κάτι τελευταίο. Είναι εύκολο, όταν δεν υπάρχει άμεσος διάλογος, μέσω των γραπτών, να δημιουργούντα ενίοτε παρεξηγήσεις (για αποφυγή τέτοιων χρησιμοποιούμε τα εμότικονς συνήθως μες στο φόρουμ :P ). Επειδή έχω την πολυτέλεια να γνωρίζω τους περισσότερους εδω μέσα ξέρω ότι τίποτα δεν ειπώθηκε με απαξιωτική πρόθεση. Στο βαθμό που το ύφος δεν είναι υβριστικό ή ειρωνικό, θεωρώ ότι είναι καλό να το ξεπεράσει κανείς και να μείνει στην ουσία των λόγων κάποιου.

 

υγ. θα το διαβάσω το απόγευμα για να σας πω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη! :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24956
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   111
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γειά και πάλι!

 

Λοιπόν... Όπως είπα είναι καλή ιδέα να είναι λήξαν το θέμα. Δεν χρειάζεται συνέχεια για το ποιός είπε τι, πως και γιατί. Μπορεί μια αντιπαράθεση να παράγει posts, αλλά θα προτιμούσα η αντιπαράθεση να είναι παραγωγικότερη. Συνεχίζω να μην έχω θέση στις κριτικές που λαμβάνει το κόμικ, αλλά θα ήθελα να μιλήσω για τις γενικότερες αρχές που ο φίλος Geokon λέει για τα κόμικ, παραθέτοντας την γενικότερη άποψη μου.

 

Ένα κόμικ, είναι σύνθεση. Η σύνθεση αυτή περιλαμβάνει κάποια βασικά συστατικά, σαν ένα φαγητό. Ένα φαγητό, μπορεί να έχει πολλές κριτικές, ανάλογα με την γεύση κάποιου, τις αλλεργίες του, καθώς και την δυνατότητα του chef να το δημιουργήσει. Επίσης, σε ένα φαγητό, οι ισορροπίες στις γεύσεις για να υπάρξει ένα ικανοποιητικό, ή πολύ καλό, ή τέλειο αποτέλεσμα είναι πολύ σημαντικές. Τέλος, ένας ικανός μάγειρας (για να μην ξεχνάμε και την Ελληνική λέξη), πρέπει πάντα να έχει στο μυαλό του τις ιδιομορφίες του κοινού στο οποίο απευθύνεται. Για παράδειγμα, δεν θα δημιουργήσει ένα φαγητό γεμάτο λίπη και βαρύ, για άτομα που τα στομάχια τους έχουν διαλυθεί μετά από ολονύκτιο πάρτυ.

 

Οπότε, ένας δημιουργός, πρέπει να έχει στο μυαλό του, (κρατώντας τον παραλληλισμό με το φαγητό), τα ακόλουθα. Σε ποιό κοινό θα απευθυνθεί; (Αν το κοινό είναι ευρύ, τόσο πιο δύσκολη είναι η σύνθεση. Αν είναι εξειδικευμένο, η σύνθεση είναι πιο εύκολη). Τί ισορροπία αφήγησης/σχεδίου θα διατηρήσει, σκεπτόμενος τις ενδεχόμενες συνέχειες; Ποιά είναι η ψυχολογία του κοινού του από δίαφορους παράγοντες (κυρίως εξωγενείς ) Σκεπτόμενος ο δημιουργός με ένα τέτοιο τρόπο, (Ο σεναριογράφος), δίνει κατευθυντήριες στον ζωγράφο, ο οποίος όμως εκεί προσθέτει την δική του τέχνη, η οποία έχει και αυτή τις δικές της ιδιομορφίες. Την προσωπική του πινελιά, τα concepts, την γενικότερη ατμόσφαιρα. Και αυτό τελικά βγάζει ένα προϊόν σκέψης και τέχνης. (Δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ την λέξη τέχνη, αλλά εδώ εννοώ την κατασκευή ενός πράγματος.)

 

Όλα αυτά οδηγούν σε αποφάσεις. Οι αποφάσεις αυτές, (ξαναγυρνώντας στο παράδειγμα του φαγητού), είναι: Λιγότερο ή περισσότερο αλάτι, καυτερό ή όχι, συνοδευτικά τέτοιου τύπου ή άλλου, κλπ. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, λιγότερη ή περισσότερη αφήγηση, βαρύτερο ή ελαφρύτερο σχέδιο, χαλαρότερη ή πιο έντονη ατμόσφαιρα. Οι αποφάσεις αυτές μπορούν (και το κάνουν) να οδηγήσουν σε ένα αποτέλεσμα. Φυσικά, σε εμένα προσωπικά, δεν μου αρέσει το πορτοκάλι, και απεχθάνομαι τον τραχανά. Αλλά βλέπω να μαγειρεύουν γενικώς με πορτοκάλι, και μερικές φορές όντως, χρησιμοποιούν τραχανά. Σίγουρα, δεν θα διάλεγα τα συγκεκριμένα πιάτα σε ένα μενού ενός gourmet εστιατορίου, αλλά σίγουρα άλλοι θα τα επέλεγαν.

 

Γυρίζοντας στο κόμικ, θα το αγγίξω ελαφρά τώρα. Το φαγητό "άρπαξε" από τεχνικούς λόγους. Πολλές φορές, αν η μπριζόλα είναι ξερή, ακόμα και αν είναι από το καλύτερο κρέας, δεν αρέσει και τόσο. Κάποιοι βέβαια την προτιμούν ξερή, κάποιοι άλλοι όμως όχι (η πλειοψηφία). Στην συκεκριμένη περίπτωση, ναι, το κόμικ άρπαξε, και μπορώ να πώ πως αυτό είναι αρνητικό, προσθέτει πολύ κούραση. Θα ήταν το ίδιο αν ήταν σε A4; Αν τα περιθώρια ήταν καλύτερα; Αν τα μπαλονάκια ήταν πιο σωστά τοποθετημένα; Όχι, θα ήταν μακράν διαφορετικό. Το συγκεκριμένο ατύχημα (το οποίο όμως δύσκολα θα μπορούσε να αποφευχθεί υπό τις παρούσες συνθήκες - σκεφτείτε που και πως ζούμε τα τελευταία χρόνια) μείωσε κατά πολύ την συνολική προσπάθεια.

 

Τώρα: Γιατί δεν απαντώ στις κριτικές; Γιατί θέλω να σκεφτώ και να αξιολογήσω. Δεν θέλω να τοποθετηθώ απολογούμενος, ή να απορρίψω αλλαζονικά. Όλες οι προτάσεις, οι κριτικές, τα καλά ή κατακριτικά λόγια, είναι σαν το κρασί. Πρέπει να μπούν στο βαρέλι, και να "ζυμωθούν" και να βγάλουν αποτέλεσμα. Σαφώς όπως σωστά είπε ο Gaidjin, τα επιχειρήματα βοηθούν. Το να πεί κανείς "το φαΐ αυτό δεν μου αρέσει, γιατί δεν είναι καλό" και "το φαΐ αυτό δεν είναι καλό γιατί η ισορροπία του πιπεριού εκμηδένισε την γεύση του κρέατος" είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Σαφώς μέχρι στιγμής, μπορώ να πω, πως τα καλά λόγια, είναι περισσότερα από τα κακά όχι μόνο σε αυτή την forum, και πως ένα controversy σε λογικά πλαίσια είναι θετικό. Και αυτό μας δίνει κουράγιο για την προσπάθεια. Σίγουρα, ο εκδότης, θα το ακύρωνε το όλο σχέδιο, αν δεν υπήρχε αυτό το αποτέλεσμα. Το σχέδιο συνεχίζει, (εγωισμός δεν υπάρχει στα οικονομικά) άρα είναι καλά τα πράγματα. Και αφού συνεχίζει, τότε εμείς θα πρέπει να παράξουμε κάτι καλύτερο.

 

Τέλος, θα ήθελα να πώ ακόμα ένα πράγμα. Σχόλια όπως "οι δημιουργοί είναι αδαείς" ή "οι δημιουργοί είναι χωρίς (αν δεν γίνει κάτι αόριστο) προοπτική", φυσικά είναι πράγματα που ξεπερνούν τα όρια του κόμικ του ίδιου. Είναι σίγουρα διαφορετικά από το "αυτό το κόμικ είναι κακό". Φυσικά οι δημιουργοί δεν είναι θεοί. Δεν γεννηθήκαμε με στριπάκια κόμικ, καθώς και δεν ήρθε η νεράιδα και μας έχρισε τους δημιουργούς που θα φέρουμε την επανάσταση στον πλανήτη. Η δουλειά είναι αυτή που θα μας ξεκινήσει, και θα μας βελτιώσει. Παρ' όλα αυτά, δουλέψαμε, δουλεύουμε και θα δουλεύουμε. Αυτό έχει αξία για εμάς. Καθώς αξία έχει το γεγονός ότι είχαμε την γενναιότητα, να κάνουμε αυτό το τόλμημα.

 

Αυτά προς το παρόν.

Επεξεργασία από Vorranor
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24956
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   111
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμμ.. μου πέταξε ένα smiley σε ένα συνδυασμό πλήκτρων και δεν μπορώ να το επεξεργαστώ. :)

 

A... τελικά μπορούσα και το έφτιαξα, μπερδεύτηκα γιατί στον IE το <Επεξεργασία> έδειχνε απενεργοποιημένο... Συμπαθάτε με για την έλλειψη εμπειρίας μου στο θέμα αυτό. :)

Επεξεργασία από Vorranor
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Geokon,δεν μπορεί να υπάρξει «απαίδευτο κοινό». Απαίδευτος, μπορεί να είναι μόνο ο δημιουργός που είτε δεν θέλει, είτε δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες του εκάστοτε κοινού.

 

 

EDIT:Οι δημιουργοί της Αλώ δεν μου φαίνονται απαίδευτοι.

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24114
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  56
  • Reputation:   195
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

νκα; σε διαβάζω και δυστυχώς η ροή των σκέψεων σου νιώθω ότι καταλήγει σε αδιέξοδο. κάπου έγραψες "ανάλγητη κριτική" τι σημαινει αυτό; γιατί δεν την έχω ξανασυναντήσει... δεν χρειάζεται να ζητάς και να ξαναζητάς συγνώμη. κουράζεις περισσότερο.

Επεξεργασία από Mafaldaa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πολύ καλή δουλειά που την διάβασα όμως δύσκολα..

Και εγώ μπερδεύτηκα και όντως είχε κάποια λάθη (μπαλονάκια και λοιπά..) όπως αναφέρθηκε απο τους περισσότερους.. Αλλά μου άρεσε πολύ το σχέδιο.. μακάρι να ήταν λίγο πιο "φωτεινό"..

 

:beer:

Επεξεργασία από Melandros
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πεινασα με το ποστ του φιλου Vorranor!! :-P

 

Ας πω κι εγω κατι για το κομικ με κινδυνο να παρεξηγηθω!Δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο,η δικη μου εμπειρια απο αυτο ειναι η εξης: το ξεφυλλισα,εντυπωσιαστηκα απο το σχεδιο,διαβασα το εισαγωγικο κειμενο (το οποιο καλως η κακως πιστευω οτι δεν πρεπει να υπαρχει σε κομικς για λογους που αναφερθηκαν και πιο πανω),μου φανηκε ενδιαφερουσα η υποθεση,ξεκινησα το κομικ και μετα απο καμια δεκαρια σελιδες το παρατησα νιωθοντας κουρασμενος και απιστευτα βαριεστημενος!Το τι φταιει ακριβως δε μπορω να το προσδιορισω και γι'αυτο δεν κανω ακομα κριτικη,απλα αναφερω πως ενιωσα.Δυστυχως αυτη η πρωτη εντυπωση ηταν τοσο εντονη και εχει μεινει ακομα.Τωρα, 2,5 μηνες μετα καθεται στη βιβλιοθηκη μου χωρις να μου κανει καμια ορεξη να το κατεβασω και να του δωσω αλλη μια ευκαιρια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ctrl+F "συγγνώμη"

12 αποτελέσματα :fiou:

:lol:

Επεξεργασία από johnny
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.