Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρός Σερίφης Το Κόκκινο Βουνό. Western Event. Hard Rock Café Athens


conb

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=108644

 

Διοργάνωση: Ίδρυμα Σ.Ο.Φ.Ι.Α.

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με αφορμή την επέτειο 50 χρόνων από την κυκλοφορία του πρώτου τεύχους του «Μικρού Σερίφη», το Ίδρυμα Σ.Ο.Φ.Ι.Α. εκδίδει μια νέα ιστορία του δημοφιλούς ήρωα και παρουσιάζει μια έκθεση αφιερωμένη στο ιστορικό περιοδικό.

 

Τρίτη και 13, το Νοέμβριο του 1962 έκανε την εμφάνισή του ένα νέο παιδικό περιοδικό ο «Μικρός Σερίφης». Με το ψευδώνυμο «Κώστας Φωτεινός» ο Πότης Στρατίκης ξεκίνησε να γράφει τις ιστορίες του «Μικρού Σερίφη» στην άγρια δύση, σχεδόν για 30 χρόνια, μέχρι το Δεκέμβριο του 1991… 20 χρόνια αργότερα το Ίδρυμα Σ.Ο.Φ.Ι.Α. εκδίδει μια νέα ιστορία του Μικρού Σερίφη, Το Κόκκινο Βουνό!

Με μια δόση νοσταλγίας και ρομαντισμού το Ίδρυμα Σ.Ο.Φ.Ι.Α. ατενίζει το μέλλον και εκπλήσσει μέσα από τις δράσεις του συλλέκτες, φίλους των τεχνών και των γραμμάτων.

Ο συλλέκτης και ιδρυτής του Σ.Ο.Φ.Ι.Α. Συνδέσμου Οργανωμένων Φιλολογικών και Ιστορικών Αρχείων, Ρένος Μιχαηλίδης, έχει παραχωρήσει όλες τις συλλογές προς αξιοποίηση στο Ίδρυμα Σ.Ο.Φ.Ι.Α. με όραμα να εμπλουτίσει Μουσεία, Βιβλιοθήκες, Ερευνητικά Κέντρα κ.ά.

Το καινούριο τεύχος θα παρουσιαστεί στο πλαίσιο ενός Western Event στις 22 Μαρτίου 2012, στις 7 το απόγευμα στο Hard Rock Cafe της Αθήνας [Φιλελλήνων 18, Σύνταγμα].

Στον ίδιο χώρο θα φιλοξενηθεί και μια μικρή έκθεση - από τις 22 Μαρτίου έως τις 22 Απριλίου - αφιερωμένη στον «Μικρό Σερίφη» όπου και θα πωλείται αποκλειστικά το νέο τεύχος.

Η έκθεση θα περιλαμβάνει παλαιά τεύχη περιοδικών, παιχνίδια από τη συλλογή παιχνιδιών του Σ.Ο.Φ.Ι.Α. (μία από τις μεγαλύτερες του κόσμου!) και αφιερώματα στον συγγραφέα Πότη Στρατίκη.

 

Περισσότερες πληροφορίες στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.sofia-fou...nakoinoseis.asp

Στη διάθεσή σας για περισσότερες πληροφορίες.

 

Για το Ίδρυμα Σ.Ο.Φ.Ι.Α.

Ειρήνη Χαζάπη

210 3218691

 

Ίδρυμα Σ.Ο.Φ.Ι.Α.

Φιλελλήνων 18 - 10557 Αθήνα, Τηλ.: (+30) 210-3218691, Φαξ: (+30) 210-3240414.

Κύπρος Ιπποκράτους 66 - Παλαιά Λευκωσία 1015 - PO BOX 2148 - Τηλ.: (+357) 22452400, Φαξ: (+357) 22761878

W: http://www.sofia-foundation.gr/

E-mail: sofia@sofia-foundation.gr

 

links:http://www.facebook....47552665335411/

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5987 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

με προλαβες! ο adamsjim μου ζητησε να το αναρτησω κι επι τη ευκαιρια εχετε τους χαιρετισμους του και θα χαρει πολυ να σας δει εκει!

 

Δείτε κι εδώ:

 

http://mikrosserifis.blogspot.com/

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11884
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   423
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Γεια σας, βρε παιδιά! Να είστε καλά που κάνατε αυτή την ανάρτηση, γιατί εγώ δεν προλαβαίνω ούτε να φάω! Ελπίζω να δω πολλούς από εσάς στην εκδήλωση, η οποία θα έχει και κάποιες εκπλήξεις!

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4990 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εγω ειμαι ενας που σιγουρα θα ερθω και θα το χαρo!!!!!!!

 

 

ps rotagiatipino εκ των εστερων εμαθα οτι με προλαβαν σε ποστ o τρομερος mr-d :P

Επεξεργασία από ConB
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104478
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Άφησα να περάσουν τρεις μέρες για να γράψω παρακάτω τις εντυπώσεις μου από την εκδήλωση.

 

Καταρχήν θέλω να πω ότι ήταν εξαιρετική η ιδέα του ιδρύματος για την έκδοση του επετειακού τεύχους αλλά και η πραγματοποίησή της. 'Ομως όταν θέλεις να κάνεις μιά σωστή παρουσίαση σε ένα τόσο σημαντικό γεγονός, οφείλεις να είσαι και σωστά προετοιμασμένος.

 

Τα καθίσματα λίγα σε σχέση με την προσέλευση του κόσμου, υποχρέωσαν τους περισσότερους να παρακολουθήσουν όρθιοι. Επίσης πολλοί από τους παρευρισκόμενους είχαν έλθει όχι για το γεγονός αλλά για τις δημόσιες σχέσεις, με αποτέλεσμα στο πίσω μέρος να γίνεται μεγάλη και ενοχλητική οχλαγωγία.

Και έρχομαι στους ομιλητές. Υπήρξε ομιλητής που ήταν και κουραστικός και τελείως εκτός θέματος. Ή δεν κατάλαβε που ήταν ή δεν ήξερε τίποτα για το γεγονός ή και τα δύο. Σε μιά τέτοια εκδήλωση πρέπει να προσέχεις στη επιλογή των ομιλητών. Δεν βάζεις κάποιο "όνομα" που αναλώνεται σε απλή και κουραστική παράθεση γνώσεων.

Διευκρινίζω: Ο Μικρός Σερίφης ΔΕΝ είναι κόμικ, είναι λαϊκό ανάγνωσμα.

Φωτεινή εξαίρεση σε όλα αυτά, ποιός άλλος, ο Κώστας Φωτεινός (Πότης Στρατίκης) με μεστό και περιεκτικό λόγο, είχε τη σοφία και την ταπεινοφροσύνη να ζητήσει συγνώμη που

διαβάζω από χειρόγραφο, αλλά όπλο μου είναι η πένα μου

Θα μου πείτε και ο άλλος ομιλητής χειρόγραφο διάβασε, ε! τι να πω, ίσως εκτός από λόγο να μην έχει ούτε πένα.

 

Στα συν της εκδήλωσης η προβολή της συνέντευξης του Πότη Στρατίκη που ανέδειξε όλο το μεγαλείο του.

 

Και κάτι τελευταίο. Διαβάζω στην αφίσα:

Στον ίδιο χώρο θα φιλοξενηθεί και μια μικρή έκθεση - από τις 22 Μαρτίου έως τις 22 Απριλίου - αφιερωμένη στον «Μικρό Σερίφη» όπου και θα πωλείται αποκλειστικά το νέο τεύχος.

Η έκθεση θα περιλαμβάνει παλαιά τεύχη περιοδικών, παιχνίδια από τη συλλογή παιχνιδιών του Σ.Ο.Φ.Ι.Α.

Αν με το "παιχνίδια από τη συλλογή του Σ.Ο.Φ.Ι.Α." εννοεί τα 25-30 πλαστικά στρατιωτάκια που ήταν στις προθήκες, τότε μπορώ να είμαι πολύ περήφανος για την δική μου συλλογή από μολυβένια στρατιωτάκια.

 

Άντε και ελπίζω σύντομα να παρουσιαστεί το τέλος των περιπετειών από τον κύριο Στρατίκη (που όπως είπε το έχει έτοιμο), σε μιά πιό προσεγμένη εκδήλωση.

 

:valtnino:

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5987 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ναι η αληθεια ειναι οτι κι εγω κουραστηκα κι αναρωτηθηκα τι συμβαινει. ολη η εκδηλωση ειχε μια συμπνοια και μια ομορφη και ομαλη πορεια. ωσπου ανεβηκε στο πανελ ο κυριος περι ου ο λογος!παντως ΚΑΤΙ ελειπε, δεν ξερω τι! δε μου αρεσε επισης το τοιχακι που χωριζε την εισοδο του οροφου απο τον κυριως χωρο, ηρθα με παρεα κι ημουν αναμεσα σε 2 στρατοπεδα, να πηγαινω στην παρεα μου, να πηγαινω και στην παρεα του GreekComics. Αν ειχα οπτικη επαφη θα ημαστε οκ. Καλος χωρος, καλη πρωτοβουλια, λιγη μεγαλυτερη προσοχη (κι ελπιζω οταν γραφτει το τελος και παρουσιασουν το τευχος να μην ερθει ο συγκεκριμενος κυριος να διαβασει ολες τις περιπετειες απο το 1ο τευχος γιατι θα τον μπουφλισω!!!)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.