Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενόχλησε πολλούς στις ΗΠΑ το κόμικς για τις αμβλώσεις [Μ.Μ., Νέα (Τα), 14/03/2012]


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλώς ή κακώς κάνοντας τέτοιου είδους συζητήσεις το μόνο σίγουρο είναι ότι πολλοί θα ξεφύγουν, τρανταχτό παράδειγμα τα σβησμένα σχόλια.Από αλλού ξεκινήσαμε και αλλού καταλήξαμε και δεν είναι αυτό που με ενοχλεί γιατί οι περισσότερες συζητήσεις την ίδια κατάληξη έχουν, αυτό που έθιξα εγώ είναι ένα γεγονός των ημερών, την ροπή που έχουν πολλοί προς την ηθικοπλασία, τα κούφια λόγια που δεν έχουν αντίκτυπο εάν δεν γίνουν πράξεις, η ευκολία μερικών να εκφράζονται ακραία.Σε αυτούς λοιπόν απευθύνθηκα που αρπάζουν την ευκαιρία για να γίνουν όσο πιο δογματικοί μπορούν.Ίσως να μην εκφράστηκα σωστά, έπρεπε να είμαι πιο ξεκάθαρη.. Το greek comics μου έχει δώσει την εντύπωση ενός φιλήσυχου φόρουμ και αυτό μ' αρέσει πολύ, στα άλλα φόρουμ που ανέφερα (πολιτικού περιεχομένου και αθλητικού) όπως καταλαβαίνεις ενδείκνυνται (το σηκώνει το κλίμα.. :P ) για ακραίες συπεριφορές!

 

 

Επέτρεψε μου Μαρία να διαφωνήσω σε αυτό. Ξέρεις τι καλό που είναι μερικές φορές το να μιλάς στον τοίχο; Σε κάνει ν' αναλογίζεσαι τι είναι η ζωή, τι είναι ο άνθρωπος, που οδηγούμεθα και άλλου τέτοιου είδους φιλοσοφικά ζητήματα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Επέτρεψε μου Μαρία να διαφωνήσω σε αυτό. Ξέρεις τι καλό που είναι μερικές φορές το να μιλάς στον τοίχο; Σε κάνει ν' αναλογίζεσαι τι είναι η ζωή, τι είναι ο άνθρωπος, που οδηγούμεθα και άλλου τέτοιου είδους φιλοσοφικά ζητήματα...

 

 

:lol: :lol: :lol:

και πάλι εδώ πρέπει να προσδιορίσουμε σημαντικούς παράγοντες.Τι χρώμα είναι βαμμένος ο τοίχος?Είναι οικολογικό, ακριλικό?Έχει ταπετσαρία..κτλ..κτλ.. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κυρίως τι χρώμα είναι βαμμένος ο τοίχος, ποια είναι τα πιστεύω του (δηλαδή αν πιστεύει ότι χρειάζεται ενίσχυση, μόνωση, κάποια κάδρα, ράφια με βιβλία κλπ) και πόσο στενός ή ευρύς είναι (μην φάει τετραγωνικά από τη βεράντα). Δεν είναι παίξε-γέλασε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ρε παιδιά, μην σβήνεται τα σχόλια, τώρα είμαι περίεργος για το τι έχει υποθεί:P!!!!

Στο θέμα, δεν θα εκφέρω γνώμη καθώς δεν έχω μήτρα...σε αυτό συμφωνώ απόλυτα με την kabuki, μπορεί να είναι εύκολο να τα συζητάμαε αυτά αλλά καλώς ή κακώς, ήμαστε στην απέξω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ρε παιδιά, μην σβήνεται τα σχόλια, τώρα είμαι περίεργος για το τι έχει υποθεί :P!!!!

Στο θέμα, δεν θα εκφέρω γνώμη καθώς δεν έχω μήτρα...σε αυτό συμφωνώ απόλυτα με την kabuki, μπορεί να είναι εύκολο να τα συζητάμαε αυτά αλλά καλώς ή κακώς, ήμαστε στην απέξω...

 

δεν είπα να μη μιλάτε βρε :P, είπα απλά να είστε πιο προσεκτικοί όταν μιλάτε για θέματα που αφορούν κυρίως το άλλο μισό του πληθυσμού :)

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

dont worry, δεν τρομοκρατήθηκα και σταμάτησα τον χείμμαρο άποψης:)! Απλά συμφωνώ οτι δεν είναι το ίδιο να μιλάνε για αυτό το θέμα άντρες και γυναίκες:P!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

δεν έχω μήτρα...

 

:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Στο Q&A του Paskiewicz στο comicdom όταν ρωτήθηκε ποιά είναι η άποψή του για τις εκτρώσεις ,είπε την καλύτερη ατάκα επί του θέματος (παραφράζω).

 

-Εάν είσαι σίγουρη ότι το να κρατήσει το έμβρυο θα της κάνει τη ζωή μίζερη και θα της δημιουργήσει ένα σωρό προβλήματα, τότε... πρέπει οπωσδήποτε να το κρατήσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μπας σε καλό μου, μπήκα να ενημερωθώ και κατέληξα να διαβάζω ποστ από δυνατές πένες!

Χάρηκα ιδιαίτερα που είδα άτομα της άλλοτε εμπροσθοφυλακής του φόρουμ να εκφράζουν άποψη!

Επιφυλάσσομαι του δικαιώματος μου να επανέλθω με τοποθέτηση και την άποψη μου.

Πάντως για το πόσο δύσκολο είναι να αποφασίσεις ή να εφαρμόσεις ένα γενικό κανόνα επί του θέματος, έχω φίλο μου γυμναστή που ασχολείται με άτομα με αναπηρίες.

Είχαμε σχετική κουβέντα σε κάποια φάση, και ακόμη κι εκείνος έθετε στον εαυτό του το ερώτημα τι θα έκανε σε μια αντίστοιχη περίπτωση, που έχει άμεση γνώση και ξέρει ότι μπορεί να το βοηθήσει.

Επίσης νομίζω ότι με το παράδειγμα που έγραψα πιο πάνω και πάλι ξεφεύγω από το θέμα, καθώς και πάλι σκέφτομαι μονοδιάστατα ένα θέμα πολυδιάστατο...

 

Για να ελαφρύνω το κλίμα και για να επανέλθουμε στην αρχική ευθύνη του σεξ που ανέφερε ο Αλάγκτ, σας παραθέτω το ακόλουθο μήνυμα το οποίο αναγράφεται σε σπιρτόκουτο μιας μπυραρίας:

"DANGER: Keep away from children!

Use a condom"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Θα πω κι εγώ δυο λόγια, έχοντας διαβάσει προσεκτικά όλες τις απόψεις που διατυπώθηκαν παραπάνω. Σε καμιά περίπτωση δεν με εκφράζουν αυτά που υποστηρίζει τόσο ένθερμα ο alagt17. Δηλαδή εν γνώσει μας να επιτρέψουμε να έρθουν στον κόσμο δυστυχισμένες υπάρξεις με σύνδρομο down, θαλασσαιμία (μεσογειακή αναιμία) και τόσες άλλες γενετικές διαμαρτίες και ανωμαλίες για να μην διακόψουμε σε πρώιμο στάδιο μια κύηση; Σέβομαι την προσωπική του περίπτωση, έχει δίκιο να λατρεύει το παιδί του και εύχομαι να είναι πάντα όσο γίνεται πιο καλά, αλλά ως εδώ. Δεν σχολιάζω την άποψη του komicbest, περί "βίαιης δολοφονίας". ΄Ελεος. Ακόμη, μήπως πρέπει σώνει και καλά να γεννιούνται παιδιά ανήλικων και ανώριμων μητέρων που από άγνοια ή ακόμη και αμέλεια δεν πήραν τα μέτρα τους;

 

Διάβασα επίσης λιγότερο ή περισσότερο μετριοπαθείς απόψεις καλών φίλων όπως ο Yoshi, o AndreasD και ο zade, ενώ δεν κατάλαβα τις γριφώδεις σκέψεις της ξεχωριστής μου φίλης Comic Book Guy.

 

΄Ομως συντάσσομαι με όσα υποστηρίζουν η Kabuki (μού κάνει εντύπωση το γεγονός ότι είναι η μόνη κοπέλα που είπε θαρραλέα τη γνώμη της), ο figolfin, ο bonadrug, και -αν τους ερμήνευσα σωστά- ο germ και ο x for xepeta. Κι ακόμη περιμένω να δω τι θα μας πει ο turbovolos του οποίου το post μου άρεσε πολύ.

 

Και προχωρώ, αφήνοντας κατά μέρος τις ιατρικά (γενετικές κ.ά. ανωμαλίες) ή ηθικά (κύηση μετά από βιασμό ή εκμετάλλευση της μειωμένης πνευματικής αντίληψης της γυναίκας) επιβεβλημένες αμβλώσεις, υπέρ των οποίων τάσσομαι ανεπιφύλακτα.

 

Ασφαλώς να γίνει κάθε προσπάθεια να αποφευχθεί μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, αν όμως συμβεί;

 

Τότε θεωρώ δικαίωμα των μητέρων (που σε πάρα πολλές περιπτώσεις σηκώνουν μόνες το βάρος της ευθύνης αφού πολλοί κατ΄ όνομα μόνο άντρες το βάζουν στα πόδια μόλις μάθουν ότι πρόκειται να γίνουν πατεράδες, σαν να μην πήραν μέρος στην πράξη που είχε αυτό το αποτέλεσμα) ή των γονιών που κρίνουν ότι για κάποιο λόγο η εγκυμοσύνη αυτή που δεν κατέστη δυνατόν να αποτραπεί πρέπει να διακοπεί, να προχωρήσουν σε άμβλωση, με την προϋπόθεση ότι το έμβρυο θα έχει διανύσει λίγες μόνο εβδομάδες ζωής και ότι η ιατρική αυτή πράξη θα πραγματοποιηθεί με όλους τους κανόνες της επιστήμης.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Αυτό που θέλω να τονίσω, από προσωπική πείρα, είναι ότι σε καμιά περίπτωση δεν πρόκειται για εύκολη απόφαση. Πέραν των ειδικών περιπτώσεων, γενετικές ασθένειες - βιασμός κλπ, το πρώτιστο κριτήριο θα πρέπει να είναι το αν κάποιος είναι έτοιμος, συναισθηματικά, κοινωνικά ακόμα και οικονομικά, ώστε να μεγαλώσει ένα παιδί με τον καλύτερο, κατά τις αντιλήψεις του, τρόπο. Η συνειδητή απόφαση είναι ούτως ή άλλως δύσκολη αλλά βλέποντας γύρω μου τόσους ανάξιους γονείς και τόσα δυστυχισμένα παιδιά, είναι πιστεύω επιβεβλημένη.

Και βεβαίως, και είμαι απολύτως απόλυτος σε αυτό, η απόφαση ανήκει πρωτίστως στη γυναίκα που καλείται να υποστεί στο μεγαλύτερο βαθμό τις ψυχολογικές, κοινωνικές και σωματικές συνέπειες.

Γι' αυτό αγόρια και κορίτσια απολαύστε τη ζωή σας, σε όλο της το μεγαλείο και την ποικιλία, αλλά μην ξεχνάτε να πέρνετε τα κατάλληλα μέτρα ώστε να ελέγχετε την πορεία σας και να είστε εντάξει με τον εαυτό σας και τους δίπλα σας! Η άγνοια σε ενήλικους υπεύθυνους πολίτες δε δικαιολογείται με τίποτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.