Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενόχλησε πολλούς στις ΗΠΑ το κόμικς για τις αμβλώσεις [Μ.Μ., Νέα (Τα), 14/03/2012]


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δυστυχώς οι ΗΠΑ παραμένουν βαθύτατα συντηρητική χώρα....
 

img512.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

http://www.guardian.co.uk/world/2012/mar/11/doonesbury-strip-texas-abortion-law

 

"Sue Roush, managing editor of Universal Uclick, said: "I can't say how many papers will choose ultimately to run or not run the series, but we've had inquiries from 30 to 40 papers asking about the substitutes."

 

30-40 από τις 1400, νομίζω ότι είναι μια χαρά :)

 

πάμε τώρα για καμία αποτέφρωση? :)

 

:cheers5:

 

υγ https://images.nonexiste.net/popular/wp-content/uploads/2012/03/Here-Are-All-the-Controversial-Doonesbury-Abortion-Strips-Your-Local-Paper-Is-Not-Running.jpeg

 

θα το επισύναπτα, αλλά θα το "πείραζε" το σύστημα και θα το μίκραινε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ώρες ώρες συναντώ κάτι ανθρώπους στη ζωή μου και αναρωτιέμαι "μα γιατί να μην κάνει άμβλωση η μάνα σου..."

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Τι είναι προοδευτικό και τι συντηρητικό; Υπάρχει σαφής απάντηση;

 

Μας ανήκουν τα παιδιά μας; Έχουμε πάνω τους δικαίωμα ζωής και θανάτου; Το ότι τα κυοφορούμε και γεννάμε τα καθιστά προέκταση του σώματός μας και συνεπώς εμπίπτουν στο θέμα της αυτοδιάθεσης του σώματός μας;

 

Πότε ο άνθρωπος γίνεται άνθρωπος και πότε καλλιέργεια κυττάρων;

 

Αν πιω δέκα ουίσκια και πατήσω με το αμάξι έναν άνθρωπο αθωώνομαι; Αν είμαι δηλαδή τελείως γιούχου στο σεξ αθωώνομαι; Δηλαδή δεν υπάρχει αντισύλληψη;

 

Το σεξ εχει ευθύνες. Αν δε μπορεί κανείς/καμιά να τις αναλάβει ας βολευτεί κατ'ιδίαν. Να μη μπλέκει και άλλους.

Και στο τέλος αυτό που εσύ σκοτώνεις άλλοι παρακαλάν να το αποκτήσουν και κουρελιάζονται οικονομικά και σωματικά - χώρια τη δοκιμασία στη σχέση του ζευγαριού - με εξωσωματικές και άλλα τέτοια. Ξοδεύουν επίσης κάποιοι χιλιάδες ευρώ για να αγοράσουν ένα παιδί...γιατί να μη μπορεί να γίνει αυτό νόμιμα - εδώ βέβαια μπαίνουν και οι τεράστιες ευθύνες του κράτους που κάνει την τσατσά στην εμπορία βρεφών με τους νόμους του για την υιοθεσία.

 

Το οτι τον αγώνα ενάντια στις εκτρώσεις τον αναλαμβάνουν διάφορες πουριτανές κυράδες και χριστιανοφασιστικές οργανώσεις εγχώριες και υπερατλαντικές δε σημαίνει οτι αυτομάτως έχουν άδικο, Μπορεί να αυτοί είναι θρησκόληπτοι και συντηρητικοί αλλά δε σημαίνει οτι η απέναντι πλευρά έχει δίκιο. Δείτε πρώτα ένα βρέφος να βγαίνει κομμάτια από τη μήτρα και ξανασυζητάμε.

 

Αν κάνεις παιδιά πάντως παθαίνεις αλλεργία με τα φονικά κάθε είδους. Αν ήξερα δηλαδή προγενετικά οτι ο γιος μου θα γεννηθεί αυτιστικός θα τον σκότωνα; Και τότε και τώρα μου φαίνεται αδιανόητο. Πριν τρία χρόνια συγγενικό ο0υ πρόσωπο έμεινε έγγυος για τρίτο παιδί σε ηλικία άνω των σαράντα. Όταν ο γιατρός τους είπε για την εξέταση σχετικά με το σύνδρομο Down, έβαλαν (και ο σύζυγος μαζί) τα γέλια: "Δηλαδή γιατρέ θα σκοτώσουμε έναν άνθρωπο επειδή μπορεί να είναι διαφορετικός;" του είπαν. Άνθρωποι που και ζορίζονται οικονομικά και δεν είχαν και καμιά απόλυτη ανάγκη για παιδί, δύο έχουν. Είπαμε: το σεξ έχει ευθύνες.

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από τη στιγμή που δεν έχει γεννηθεί ακόμα ένα έμβρυο, δεν είναι ακόμα άνθρωπος, πόσο μάλλον όταν οι εκτρώσεις γίνονται μές στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, που είναι απλά ένας πολυκύτταρος οργανισμός στο μέγεθος του νυχιού. Τα γυναικέια σώματα δεν είναι δοχεία του εμβρύου κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, παραμένουν δικά μας. Δεν θεωρώ την έκτρωση μορφή αντισύλληψης, αλλά συμβαίνουν κι ατυχήματα. Θεωρώ δικαίωμα της κάθε γυναίκας να αποφασίσει αν θέλει ή όχι ένα παιδί. Θεωρώ επίσης ότι το να φέρει κανείς στιον κόσμο ένα παιδί που δεν θέλει/ μπορεί να το αναθρέψει πολύ κακό για όλους. Θα μπορούσα να πώ πολλά ακόμα, αλλά σταματάω εδώ.

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Πολύ συζυτήσιμο το πότε γίνεται κάποιος άνθρωπος. Δε θα ήμουν τόσο σίγουρος για τα περί πολυκυτταρων οργανισμών. Έχω δει καρδια σε υπέρηχο πριν τους τρεις μήνες.Όταν αυτή σταμάτησε (παλίνδρομος κύηση) δεν ένιωσα να χάνεται ένας απλός "πολυκύτταρος οργανισμός"

 

Το σώμα είναι της γυναίκας, πράγματι. Αυτό που κυοφορεί σε ποιον ανήκει; Ή μήπως ισχύει το δίκιο του ισχυρότερου;

 

Αν δε θέλει να φέρει κανείς ακούσια ένα παιδί στον κόσμο λαμβάνει τα μέτρα του. Το ατύχημα όταν περιλαμβάνειι ανθρωποκτονία λέγεται δυστήχημα κα ιτιμωρείται νομικά. Και επιπλέον κανείς δεν είναι έτοιμος για ένα παιδί...

Μπορώ να καταλάβω μια κοπελίτσα που από άγνοια ή χαζομάρα της ηλικίας μένει έγκυος και καταφεύγει στην έκτρωση επειδή οι γονείς και ο κοινωνικός της περίγυρος αποτελείται από κάφρους που θα σπεύσουν να την καταδικάσουν και να την σπρώξουν να το ρίξει. Εκεί άλλοι φταίνε και απαιτούνται πολύ περισσότερα πράγματα για να αλλάξει μία - και να 'ταν μόνο μία.. - άρρωστη και φαρισαϊκή συμπεριφορά. Με ενοχλεί όμως η προσπάθεια να δοθεί θεωρητικό υπόβαθρο και προοδευτική υπόσταση σε μια πράξη που είναι καθαρή αμερικανιά. Είμαι ισχυρότερος, έχω και δίκιο, σε σκοτώνω... δεν πάει έτσι. Προοδευτικός είναι (προσωπική άποψη) αυτός που πασχίζει να κάνει την κινωνία καλύτερη και με λιγότερα κόμπλεξ, με μεγαλύτερη ανοχή στην ιδιαιτερότητα και τα προβλήματα του άλλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καλά πολύ ζόρικο το θέμα. Παρόλο που δεν είμαι υπέρ της αποχής (abstinence που λένε οι Αμερικανοί) είμαι ακράδαντα κατά των εκτρώσεων. Η «χριστιανική» άποψη ότι από την στιγμή που συλλαμβάνεται ένα έμβρυο είναι άνθρωπος μου ηχεί πολύ πιο ρεαλιστική από τις υπόλοιπες περί άμορφης μάζας κυττάρων κλπ κλπ. Στην τελική εάν όντως δεν το θέλεις δώστο για υϊοθεσία. Υπάρχουν πάρα πολλά ζευγάρια που δεν έχουν δικά τους παιδιά και θα ήθελαν να υϊοθετήσουν ένα. Από το λάθος το δικό σου μπορούν να επωφεληθούν άλλοι, οπότε δεν βλέπω τον λόγο να το κάνει κάποια. Βέβαια δεν είμαι γυνάικα οπότε ίσως η γνώμη μου να μην έχει τόσο μεγάλη αξία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά θα κάνετε όλοι οι θεοσεβούμενοι να αφήσετε τις γυναίκες να κάνουν κουμάντο στο σώμα τους και τη ζωή τους όπως αυτές νομίζουν. Εδώ είναι το Greek Comics και όχι το Tea Party . Τι πάει να πει η χριστιανική άποψη; Η χριστιανική άποψη που έκαψε δεκάδες χιλιάδες γυναίκες ως μάγισσες στην Ευρώπη και την Αμερική από το 16ο μέχρι το 18ο αιώνα; Η χριστιανική άποψη κατά την οποία η Γη έχει ηλικία μικρότερη των 5000 ετών και είναι επίπεδη; Η χριστιανική άποψη του ενός γενοκτόνου θεού των εβραίων;

 

Και άμα η εγκυμοσύνη προκύψει από βιασμό τι γίνεται; Και άμα το παιδί έχει το άλφα ή βήτα ανίατο σύνδρομο και τυγχάνει να είναι το τρίτο ή τέταρτο παιδί μιας οικογένειας δεν σημαίνει η απόφαση να το κρατήσουν δραματική υποβάθμιση της ποιότητας της ζωής των υπολοίπων παιδιών τους (και να μη πω για το ψυχολογικό κόστος).

 

Καλό θα είναι να μην παίρνουμε θέση σε κάτι που δεν μας αφορά και να μη το παίζουμε κριτές των πάντων. Μια δεκαπεντάχρονη κοπέλα που έχει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη και καμία υποστήριξη από κανέναν θα καταστρέψει τη ζωής εξαιτίας μιας επιπολαιότητας της που μπορεί και μην είναι δική της αλλά του συντρόφου της; Η ακόμα μπορεί η κοπέλα να εφαρμόζει όλες τις μεθόδους αντισύλληψης αλλά τι να κάνουμε όπως γράφει και στο κουτί αυτές έχουν ποσοστό επιτυχίας 97%.

 

Και γιατί δε λέτε κάτι για τους γάτους που γίνονται λούηδες μόλις τύχει να γκαστρώσουν τη φίλη τους; Επειδή αυτοί δεν "σκοτώνουν" κανένα;

 

Και αν προοδευτικός είναι αυτός που αναγνωρίζει την ιδιαιτερότητα και τα προβλήματα του άλλου ας αφήσει αυτούς τους άλλους (τις άλλες) να πάρουν τις αποφάσεις χωρίς

ηθικοπλαστικά κηρύγματα και ψυχολογικούς εκβιασμούς.

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Επειδή στο όνομα του χριστιανισμού γίναν διάφορα θα καταδικάζεται κάθε άποψη που χρησιμοποιείται από χριστιανούς; Και ποιος θα δικαιούται εν τέλει να μιλά; κανείς υποθέτω γιατί όλοι έχουν λερωμένη τη φωλιά τους.

 

Για περιπτώσεις βιασμού έτσι κι αλλιώς η έκτρωση είναι δυνατή. Δεν το κρίνω γιατί και στο φόνο ακόμη υπάρχουν περιπτώσεις που δικαιολογείται.

 

Η οικογένεια δεν αφήνει πίσω κανέναν.Όλοι χτίζουν τη ζωή τους πάνω στα δεδομένα που τη συνθέτουν και αναλαμβάνουν μαζί με τα ωφέλη της οικογένειας και τις υποχρεώσεις. Επιπλέον ένα ειδικό άτομο έχει πολύ καλύτερη ζωή σε μια πολυμελή οικογένεια γιατί το βάρος μοιράζεται. Δυστυχώς, αντίθετα, ένα τέτοιο άτομο συχνά καταλήγει σε ιδρύματα αν δεν υπάρχει πια κανείς να το κοιτάξει - πεθαίνουν οι γονείς και δεν υπάρχουν αδέλφια. Όσο για την επιβάρυνση, ναι, είναι σημαντική: στους γονείς, στα αδέλφια, στο στενό και ευρύτερο οικογενειακό περιβάλλον, οικονομική και ψυχική. Το ξέρω καλά αυτό, πολύ καλά. Καλό θα ήταν λοιπόν αν κατά λάθος και παρά τον προγεννητικό έλεγχο μας προκύψει κανένα νταουνάκι, να το ξεπαστρεύουμε διακριτικά για να ζήσουμε όλοι καλύτερα αφού αυτό είναι το υπέρτατο κριτήριο. Τι πριν, τι μετά. Άλλωστε και το νεογέννητο μωρό δεν είναι πια και τέλεια σχηματισμένος άνθρωπος...

 

Για το θέμα της υποστήριξης μίλησα πριν. Έτσι κι αλλιώς δε στοχεύει κανείς εδώ το θύμα (τη δεκαπεντάχρονη κοπέλα) αλλά τους θύτες: τον κοινωνικό περίγυρο, τους υστερικούς γονείς, τον περιδεή ερωτικό σύντροφο (που οι γονείς του θα τον συμβουλεύουν πώς να ξεφορτωθεί το εμπόδιο για να μήν "καταστρέψει τη ζωή του"), Αντί λοιπόν το κοινωνικό σύνολο να κινηθεί προς την ηθική ενίσχυση των μελλοντικών γονιών, κρύβει με την έκτρωση το πρόβλημα πετώντας έναν άνθρωπο στα σκουπίδια. Είναι σαφές ποιος φταίει και τι πρέπει να γίνει.

 

Τέλος δεν κρίνω κανέναν. Δεν είμαι δικαστής και ανέκαθεν μου την έδιναν τα δικαστήρια καθώς και οι κάθε λογής εκβιασμοί. Ούτε και δέχομαι την ταύτιση με τους κάθε λογής φαρισαίους που σπεύδουν να καταδικάσουν τη γυναίκα θύμα, ίσως γιατί σκοπεύουν να αθωώσουν τους πραγματικούς ενόχους.Ούτως ή άλλως η γυναίκα θα πάρει την απόφαση αλλά να το κάνει όμως χωρίς ψευδαισθήσεις και εν πλήρει γνώσει των πράξεών της. Αυτό που με ενοχλεί - το ξαναλέω - είναι η όλη κάλπικη επιχειρηματολογία για μια πράξη που είναι διάτρητη ηθικά και με κάθε έννοια ηθικής, πλην ίσως της lifestyle ηθικής που προσωπικά μου είναι τελείως ξένη.

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23838
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  118
  • Reputation:   572
  • Achievement Points:  118
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4500 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πολύ σωστά τα λέτε παιδιά αν και επειδή οι απόψεις διίστανται αναγκάστηκα να αναιρέσω κάποιες "Ευχαριστίες".

Για μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη, ρωτήστε αυτό το τύπο.

 

post-23838-0-10113000-1331883633_thumb.jpg

Επεξεργασία από ScroogeMcKostas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Όταν η θρησκεία και κυρίως η πολιτική ασχολείται με οποιοδήποτε θέμα είναι κοινώς νομίζω αποδεκτό ότι το γ... τελείως και το αν τελικά είναι δίκιο ή άδικο είναι παντελώς άσχετο, στα πλαίσια των συμφερόντων και των όποιων πρόσχερων κερδών που θα αποκομίσουν οι "ενδιαφερόμενοι" από αυτό. Μην ξεχνάμε ότι την άμβλωση την κάνει η γυναίκα και είναι μία απόφαση και μία πράξη που θα κουβαλάει σε όλη της την ζωή και μπορεί να το μετανιώσει άπειρες φορές μέχρι να συναντήσει τον όποιο δημιουργό της (ή έστω το τέλος της δικής της ζωής). Μία απόφαση και μία πράξη που βαραίνει ουσιαστικά αποκλειστικά την ίδια, άσχετα αν κάποιες φορές υποτίθεται ότι την λαμβάνει από κοινού με άλλα πρόσωπα και με την όποια (πολλές φορές πρόσχερη) συμπαράσταση τους. Μία απόφαση για την οποία θα κριθεί από πολλούς άσχετους, αλλά κυρίως θα κρίνει πολλές φορές η ίδια τον εαυτό της, χωρίς να είναι πάντα το αποτέλεσμα αυτής της κριτικής το ίδιο, αν αντιλαμβάνεστε τί εννοώ. Δεν νομίζω ότι η άμβλωση (ή όχι) είναι ποτέ μία εύκολη απόφαση που την παίρνει η ενδιαφερόμενη έτσι ελαφρά την καρδία και αν όντως είναι όπως τα περιγράφει το κόμικ τα πράγματα, τότε στο Τέξας οι αρχές δεν προσπαθούν γλιτώσουν μία ζωή, αλλά να προκαλέσουν την ψυχολογική καταστροφή και τον κοινωνικό στιγματισμό μίας άλλης. Εντύπωση μου βέβαια είναι ότι το κακό στην Αμερική είναι ότι έχει στηθεί μία ολόκληρη βιομηχανία εκτρώσεων, την οποία πολλοί νέοι χρησιμοποιούν σαν ένα είδος επόμενου σταδίου "βολικής λύσης", κυρίως λόγω της κακής αντίληψης αντισύλληψης που έχουν ως κερδος πάλι τρίτων αλλά αυτό είναι ίσως άλλη κουβέντα.

 

Εγώ σαν πατέρας θεωρώ την κάθε εγκυμοσύνη ένα μικρό θαύμα και ακόμη μεγαλύτερο θαύμα την απροβλημάτιστη ολοκλήρωση της, αλλά εν τέλει εγώ έχω διαφορετικά χρωμοσώματα από αυτά που απαιτούνται για την σύλληψη και φιλοξενία ενός εμβρύου. Ουσιαστικά θεωρώ ότι μόνος μου σαφώς και δεν μπορώ να πάρω καμία απόφαση για την αρχή μίας νέας ζωής, πολύ περισσότερο δεν θα μπορούσα να αποφασίσω το τέλος της. Αν κάποιος αναφέρει ένα ας πούμε "εύστοχο" επιχείρημα υπέρ της άμβλωσης λόγω ας πούμε μίας "ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης ως αποτέλεσμα ενός βιασμού" που είδα ότι αναφέρθηκε παραπάνω. Αυτό τελικά τί σημαίνει; Ότι το έμβρυο φέρει κάποια ευθύνη για το συμβάν και θα πρέπει να τιμωρηθεί με ποινή μεγαλύτερη ακόμη και από αυτή του βιαστή "πατέρα" του; Θα μου πεις έξω από τον χορό, όλοι ξέρουμε να μιλάμε και σίγουρα δεν ξέρουμε πως θα αντιδρούσαμε σε τέτοιο ενδεχόμενο και σίγουρα θα έλεγα ποτέ να μην χρειαστεί να μάθει κανείς μας. Θεωρητικά μιλώντας, προσωπικά ίσως να θεωρούσα ιδανικό να μην υπάρχει τέτοια δυνατότητα, αλλά συνάμα να υπάρχει η πρόβλεψη από την κοινωνία να προστατευθεί η υποψήφια (από την όποια ατυχία) μητέρα ώστε να ολοκλήρωσει την εγκυμοσύνη πάση θησεία και μετά να δωθεί η δυνατότητα να επιλεγεί ο καλύτερος δυνατός δρόμος που θα ακολουθηθεί για το βρέφος (κάτι αναφέρθηκε για υιοθεσίες κλπ). Αλλά δυστυχώς αυτό προϋποθέτει να υπάρχει κοινωνική πρόνοια κάτι γενικά δύσκολο σε αυτόν τον πλανήτη με αυτά τα όντα που κατοικούν επάνω του, καθώς δεν δίνουμε σημασία σε ήδη γεννημένα παιδιά που πεθαίνουν (ή σκοτώνονται) κατά χιλιάδες ενώ θα μπορούσαν να σωθούν με πολύ απλό και ανέξοδο ουσιαστικά τρόπο, για τα αγέννητα θα ασχοληθούμε;

 

Τέλος πάντων, θα έλεγα ότι όπως και να έχει, άσχετα με το τί πιστεύω εγώ για το θέμα των αμβλώσεων, δεν μπορώ να κρίνω την γυναίκα που θα κληθεί να φτάσει σε μία τέτοια απόφαση και πράξη. Βεβαίως κάποιες πάλι μάλλον το έχουν βρει και σύστημα και κατατάσσονται σε άλλου είδους κατηγορία ανθρώπων, νομίζω όμως ότι είναι άλλου είδους κουβέντα αυτή.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μάλιστα... βλέπω ότι όταν πολλοί αναφέρουν ως επιχείρημα "υπέρ" των αμβλώσεων, "ενήλικα" πρόσωπα ως μάλλον ατυχή παραδείγματα. Βέβαια κατά λάθος στην ίδια φωτογραφία θα μπορούσε να είναι ο Γκάντι (για να έχω το ίδιο γεωγραφικό περίπου πλαίσιο) ή έστω για πιο κοντινό μας παράδειγμα ο γνωστός μας (και κατά κάποιο τρόπο ευεργέτης των γυναικών) Γεώργιος Παπανικολάου. Ποτέ δεν ξέρεις από πριν ποιος είναι αυτός που πρόκειται να γεννηθεί. Η πλάκα - αστείο - ειρωνία οτιδήποτε μπορεί να το αποκαλέσει κάποιος είναι ότι σε κάποιες χώρες (π.χ.: Ελλάδα) δεν υπάρχει αποδοχή της θανατικής καταδίκης ακόμη και για τα πιο επαχθή εγκλήματα, γιατί δεν μπορούμε και καλά να λάβουμε την ύψιστη απόφαση να στερήσουμε την ζωή κάποιου και μόνο ο Θεός μπορεί να το κάνει αυτό. Την στιγμή που στις ίδιες χώρες επιτρέπεται η άμβλωση; Κάπως διπρόσωπη η πολιτική και η κοινωνία θα έλεγα σε αυτή την περίπτωση. Εγώ να μου επιτραπεί να πω ότι είμαι μάλλον κατά των αμβλώσεων αλλά σίγουρα υπέρ της θανατικής καταδίκης κακοποιών που διέπραξαν συγκεκριμένα αδικήματα εις βάρος ανθρώπων ή του κοινωνικού συνόλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επειδή σιγά-σιγά η συζήτηση ανοίγει και μπαίνουν και άλλοι συνομιλητές. Και επειδή είναι ζόρικο θέμα συνολικά. Παρακαλείστε όπως συνεχίσετε να κρατάτε το ίδιο καλό επίπεδο στην κουβέντα με σεβασμό στην προσωπικότητα των συνομιλητών σας.

 

Δεν έχει υπάρξει ούτε κρούσμα, ούτε ένδειξη. Υπάρχει όμως ο φόβος (εκ μέρους μου έστω)

 

Ευχαριστώ :thanks:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είναι μερικές επιλογές να μη σου τύχουν να χρειαστείς να διαλέξεις.

Και όπως λέει ο Neil Gaiman στο Death - The High cost of Living: "I choose to keep it, but thank God I had a choice".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σωστός, πάντως δεν μπορώ να κατακρίνω τέτοιου είδους επιλογές προσώπων, αλλά κατακρίνω 100% τις επιλογές της πολιτικής ηγεσίας που επιλέγει περίεργους αν μην τι άλλο τρόπους στο θέμα αυτό για την και καλά αποτροπή των εκτρώσεων. Όπως πάντα αντί της πρόληψης μέσω π.χ. της σωστής ενημέρωσης, καταφεύγουν στην εκ των υστέρων και καλά αντιμετώπιση του προβλήματος, κάτι που θεωρώ ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων θα μπορούσε από πολύ νωρίς να έχει απλά αποφευχθεί. Τώρα το να σου λέει έχεις την δυνατότητα της επιλογής, αλλά παράλληλα να σε τιμωρεί προκαταβολικά και με τον χείριστο τρόπο για μία επιλογή που ουσιαστικά έχεις ήδη πάρει, είναι από τα αλόκοτα της υπόθεσης. Νομίζω θα ήταν πιο τίμιο να σου απαγορεύει την έκτρωση παρά να σου φέρεται με τέτοιο τρόπο, ίσως ένας ακόμας βιασμός στο κορμί και την ψυχή των γυναικών στο όνομα δεν ξέρω τίνος, της θρησκείας - της πολιτείας - της κοινωνίας; Λες και ενδιαφέρθηκαν μέχρι εκείνη την στιγμή για τους ανθρώπους και τις ανάγκες τους ή θα ενδιαφερθούν αργότερα.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αναφέρεσαι όμως Νεκ στην Αμερικάνικη πολιτεία, σωστά? Διότι στην Ελλάδα δεν έχω δει κάποια τοποθέτηση κωλυμάτων, είτε πρακτικών, είτε ψυχολογικών, είτε κοινωνικών. Έχω ζήσει, ως σχετικά κοντινός αλλά όχι άμεσος ενδιαφερόμενος 1 άμβλωση, γνωρίζω άλλες 3 περιπτώσεις και δεν μου δόθηκε σε καμία περίπτωση να καταλάβω ότι υπήρξε κάποιο εξωτερικό κώλυμα. Και συνολικά δεν έχω δει αυτό το θέμα να υπάρχει ως θέμα συζήτησης-προβληματισμού της ελληνικής κοινωνίας (δλδ δεν μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι η ελληνική κοινωνία - ελληνικό κράτος, το αντιμετωπίζει ως κάτι το ιδιέταιρο, ως κάτι διαφορετικό από μια επέμβαση by-pass (για να μην πω σκωληκοειδίτιδας)). Συνολικά ούτε μισή διαφήμιση δεν έχω δει από κάποιους που είτε επιθυμούν να αποτρέψουν κάτι τέτοιο, είτε πιστεύουν ότι είναι κάτι που χρήζει υποστήριξης (ψυχολογικής και όχι μόνο). (σε αντιδιαστολή, θέματα που φαίνεται να ενδιαφέρουν περισσότερο είναι η βία στο σπίτι, τα ναρκωτικά, οι μετανάστες, διάφορες παθήσεις, η αρκούδα στη Πίνδο, η ανακύκλωση κ.ο.κ.).

 

Η οπτική μου γωνία βέβαια είναι από μια μεγαλούπολη όπου κανείς δεν ξέρει κανέναν και η ιδιωτική ζωή είναι αρκετά προφυλαγμένη (η άλλη πλευρά του νομίσματος είναι η αποξένωση :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μιλάω για την πηγή συζήτησης του αρχικού θέματος, ήτοι το τί έκανε η πολιτεία του Τέξας το οποίο από ότι αντιλήφθηκα στηλιτεύτηκε από το κόμικ. Συνάμα εκφράζω και την προσωπική μου άποψη επί του θέματος άσχετα το τί μπορεί να ισχύει στην Ελλάδα, στην οποία νομίζω υπάρχει νομικό πλαίσιο που περιορίζει τις επιλογές σου (απαγορεύει την άμβλωση δηλαδή) από μία εμβρυακή ηλικία και μετά, που κατά την γνώμη των επιστημόνων αναγνωρίζεται η ενεργοποίηση της αυτόνομης ζωής του εμβρύου και ηθικά πλέον μιλάνε για νέα οντότητα με δικαιώματα κλπ. Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες και προτιμώ να μην χρειαστεί ποτέ να μάθω, αν και έχω γνώση περιστατικών κοντινών προσώπων όπως λες αλλά δεν το συζήτησα ποτέ γιατί τότε πιστεύω ήταν απόφαση "έκτακτης ανάγκης" και όχι πραγματική επιλογή θα έλεγα. Το αν είναι κάτι το ιδιαίτερο ή όχι όπως το λες, μάλλον περισσότερο σχετίζεται με τον κοινωνικό ιστό της περιοχής και το οικογενειακό περιβάλλον παρά το κράτος της Ελλάδας γενικότερα, αν και τελικά νομίζω το αν είναι ή όχι κάτι ιδιαίτερο αφορά αποκλειστικά την ενδιαφερόμενη. Πάντως ένδειξη είναι ότι εμείς οι άνδρες που ουσιαστικά δεν έχουμε άμεση σχέση με το θέμα, προβληματιζόμαστε πολύ για αυτό, πόσο μάλλον μία γυναίκα που έρχεται αντιμέτωπη με αυτό. Το χειρότερο για αυτές από ότι βλέπω δεν είναι μόνο η επιλογή που θα παρθεί, αλλά δυστυχώς ότι σε κάποιες περιπτώσεις φτάνουν στο σημείο να μετανιώνουν αργότερα την απόφαση τους και πολύ χειρότερα να επιθυμούν μία εγκυμοσύνη και να μην έρχεται. Στην Ελλάδα επίσης έχω την εντύπωση σε κάποιες οικογένειες προτιμούν την άμβλωση και ως δυνατότητα αποφυγής του κοινωνικού ευτελισμού παρά για οποιονδήποτε άλλο λόγο και πιστεύω ότι θα οδηγούνταν σε αυτή (ή το πράττουν) ακόμη και παράνομη να ήταν (είναι).

 

Υ.Γ.: Βλέπω όμως την υπογραφή σου και διαβάζω περί ανθρώπινων δικαιωμάτων. Σωστά αναγνωρίζουμε τα δικαιώματα που σαφώς έχει μία γυναίκα, αλλά πότε αποκτά δικαιώματα ένα έμβρυο τελικά; Πολύ περισσότερο πότε θεωρούμε ότι αποκτά η ζωή ψυχή, αν υπάρχει κάτι τέτοιο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το πρώτο πράγμα που έχει προτεραιότητα δεν είναι ούτε οι γονείς, ούτε οι συγγενείς, ούτε η κοινωνία, ούτε η θρησκεία. Προτεραιότητα έχει το παιδί και μόνο το παιδί. Είναι δυνατόν να μάθω εγώ ότι το παιδί μου θα γεννηθεί με σύνδρομο Down ή με κάποια (ακραία) μορφή αναπηρίας και θα το αφήσω εγώ να υποφέρει; Θα βάλω τον εγωιστικό μου εαυτό πάνω απ' τη ζωή και το μέλλον του παιδιού; Και δεν μιλάμε για μένα, αν θα έχω τη δύναμη ή τη θέληση να μεγαλώσω ένα τέτοιο παιδί - γιατί φυσικά παιδί μου είναι και θα το μεγαλώσω όσο καλύτερα μπορώ - αλλά για το ίδιο το παιδί. Τα προβλήματα που θα έχει μεγαλώνοντας και η αδυναμία του να ενταχθεί σε μία κοινωνία που το μόνο που θα κάνει είναι να το βλέπει ως διαφορετικό και να μην του δίνει την ευκαιρία να ενταχθεί σε αυτή. Γονείς που αποφασίζουν να φέρουν στη ζωή ένα τέτοιο παιδί, χωρίς να λάβουν υπόψη τους όλες τις παραμέτρους, είναι απίστευτα εγωιστές.

 

Και ας μην μιλήσουμε μόνο για Down ή αναπηρία. Μπορούμε να φανταστούμε τι αλλαγές θα επιφέρει στη ζωή ενός κοριτσιού που θα αναγκαστεί να γεννήσει ένα παιδί στα 14 της χρόνια; Να σταματήσει να είναι δηλαδή παιδί και να γίνει μητέρα, επειδή κάποιος αρρωστημένος την κακοποίησε σεξουαλικά. Και εντάξει πάω πάσο όσον αφορά Προοδευτικές χώρες (το π κεφαλαίο για να ξεχωρίζουν από τις χώρες όπου το προοδευτικός είναι απλά διακοσμητικός τίτλος) όπου υπάρχει η μέριμνα, κοινωνική και κρατική, ώστε το παιδί να λάβει τεράστια ψυχολογική και πρακτική υποστήριξη και ευκαιρίες ώστε να ζήσει μία κανονική ζωή, και ταυτόχρονα η κατάλληλη παιδεία στους γονείς-παπούδες και στην μητέρα πώς να αντιμετωπίσουν την καινούργια αυτή κατάσταση. Αλλά τι γίνεται σε χώρες όπως η δικιά μας, θρησκευοκρατούμενες και δαχτυλοδεικτούμενες ως επι των πλείστων, όπου ο πουριτανισμός πάει σύννεφο; Τι είναι πιο σημαντικό γι' αυτούς τους γονείς-παπούδες σε αυτή την περίπτωση; Η ανήλικη κόρη τους, και πρόσφατα μητέρα, όπου η επιλόχεια κατάθλιψη θα έχει βαρέσει κόκκινο, ή το τι θα πει ο περίγυρος και ο παπάς της γειτονιάς;

 

Το θέμα αυτό είναι από τα πιο ζόρικα που υπάρχουν και φυσικά κανείς άλλος δεν μπορεί να πάρει αυτή την απόφαση από τους ίδιους τους γονείς. Αλλά όταν ακούω δικαιολογίες περί φόνου και "ας πρόσεχε" και άλλα τέτοια με πιάνει κάτι. Ειδικά όταν προέρχονται από ομάδες που, εν έτει 2012, πιστεύουν ακόμη ότι το προφυλακτικό είναι αμαρτία και αν κάνεις προγαμιαίο σεξ θα καείς στην κόλαση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Φίλε μου figofin μια χαρά ζουν τα ΑΜΕΑ αν η οικογένεια αναλάβει τις ευθύνες της. Χαίρονται και λυπούνται όπως όλοι μας. Βιώνουν απλώς μεγαλύτερη μοναξιά από τους άλλους - δυσκολεύονται βλέπεις στην επικοινωνία, στο πάρε-δώσε και σε τέτοια πράγματα. Αλλά όλοι έχουν δικαίωμα στη ζωή - αλλιώς που θα σταματήσει η αναζήτηση της "υγείας" και "καθαρότητας"; Κάνε μια βόλτα σε ένα ειδικό σχολείο ή σε ένα ΕΕΕΕΚ και προσπάθησε να δεις χωρίς διάθεση οίκτου τους μαθητές εκεί. Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μην υπάρξουν; Είναι λιγότερο άνθρωποι από τους άλλους; Και εν τέλει αν εγωϊσμός είναι το να επιμένει κανείς να έλθει στη ζωή ένα τέτοιο άτομο αντί να το "αποσύρει από την κυκλοφορία" (αφού η λέξη "φόνος" ενοχλεί), δεν είναι εγωϊσμός το να θέτει την ακλοπέραση του υπεράνω όλων, και της ίδιας της ζωής ακόμη;

 

Αν η χρόνια υποανάπτυξη της χώρας μας στο ηθικό και πολιτιστικό επίπεδο οδηγεί στη στοχοποίηση της μελλοντικής ανύπαντρης μητέρας και την οδηγεί στην έκτρωση (που αυτό κιαν είναι εκβιασμός) πρέπει να πιέσουμε προς την προστασία της μητέρας και του παιδιού και όχι προς την αποδοχή μιας άλλου είδους νοσηρότητας. Και εν τέλει δεν είναι ρε παιδιά και τόσο τραγικά τα πράγματα. Και στην επαρχία που ζω ένα σούσουρο γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις (ανύπαντρης μητέρας) αλλά τελικά το αποδέχονται οι πάντες και πολλοί πια λένε και μπράβο που είχε το κουράγι να το κάνει. Η πλάκα είναι οτι οι ηθικολόγοι και παπαδόπληκτοι που καταδικάζουν τις αμβλώσεις, αυτοί συνήθως είναι που καταδικάζουν και τις ανύπαντρες μητέρες!!! Αλλά κάτι τέτοιοι ταλιμπάν, αν υπάρχει παράδεισος θα προτιμήσουν μπαίνοντας μέσα να φάνε το κλειδί της πόρτας για να μην μπουν και άλλοι...

 

Υστερόγραφο: Για να τα γράψω όλα αυτά έδιωξα τον Χριστάρα από τον υπολογιστή όπου είναι στρωμένος όλη μέρα. Σκέφτομαι οτι αν δεν είχε γεννηθεί μπορεί η ζωή μου να ήταν ευκολότερη. Όμως χάρις σε αυτόν γίναμε και εγώ και η γυναίκα μου καλύτεροι άνθρωποι και καλύτεροι δάσκαλοι (αν δεν αγαπάς τα παιδιά στη δουλειά μας είναι καλύτερο να κάνεις κάτι άλλο γιατί και εσύ υποφέρεις και πολύ περισσότερο τα παιδιά, μικρά ή μεγάλα.Και πόσα παραδείγματα τέτοιων άχρηστων βλέπω καθημερινά....) Επιπλέον δεν θα γνώριζα τις λύσεις και το τέλος σε δεκάδες παιγνίδια PS2, PS3, XBOX360, PSP και PC. Σιγά μην τερμάτιζα ποτέ το Mortal Combat 9 ή τα τρία God of War ή τα Prince of Persia και ένα σωρό άλλα. Τελικά ολοι είναι κάπου χρήσιμοι και ικανοί. Όλοι ανεξαιρέτως.

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αρχικά απαντώ στο θέμα περί θρησκείας. ΝΑΙ όταν μια θρησκεία υποστηρίζει κάτι με επιχειρήματα και ΝΑΙ όταν υποστηρίζει μια άποψη με τεκμήρια (οποιουδήποτε είδους) οφείλω να της το αναγνωρίσω. Ακριβώς όπως οφείλω ως άνθρωπος να της εναντιωθώ όταν μια άποψη που προβάλλει εναντιώνεται στην λογική ή στο συλλογικό συμφέρον (προσέξτε το συλλογικό ,όχι το ατομικό). Μπορείς να πεις 10 ηλιθιότητες και 1 σωστό πράγμα. Θα διαφωνήσω μαζί σου και στις 10 ηλιθιότητες, αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου στο σωστό πράγμα. Αυτό λέει η κοινή λογική.

 

Τώρα το ίδιο το θέμα των εκτρώσεων την άποψή μου την έγραψα παραπάνω και δεν σκοπεύω να επεκταθώ πολύ. Εκείνο πάντως που πάντα μα πάντα συμβαίνει σε συζητήσεις τέτοιου είδους είναι ότι δεν υπάρχουν σαφή πλαίσια διαλόγου. Δηλαδή ενώ ξεκινάμε να μιλάμε για τις εκτρώσεις σε μια αναπτυγμένη δυτική κοινωνία όπου η εγκυμοσύνη πρόκυψε από «ατυχία» μετά καλαήγουμε να μιλάμε για εκτρώσεις παιδιών με διάφορα σύνδρομα ,σε εκτρώσεις όπου απειλείται η ζωή της γυναίκας , σε εκτρώσεις σε υπερπληθισμένες αφρικανικές και ασιατικές χώρες κλπ .

 

Aφήνοντας στην άκρη όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις και επικεντρωνόμενοι στην βασική που ουσιαστικά είναι και αυτή που μας αφορά («ατύχημα» σε δυτική ανεπτυγμένη κοινωνία με υγιές έμβρυο) δύο είναι τα κυριότερα τεκμήρια. Πρώτον ότι δεν μιλάμε για ένα κουβάρι από κύτταρα χωρίς συνείδηση και συναίσθηση ,αλλά για έναν ζωντανό άνθρωπο και δεύτερον ότι μπορείς κάλλιστα να το δώσεις για υϊοθεσία και να βοηθήσεις τον συνάνθρωπό σου. Νομίζω ότι το δικαίωμα για ζωή ενός ανθρώπου ,είναι ανώτερο από το δικαίωμα αυτοδιάθεσης του σώματος. Τέλος, αρκατά έγραψα σοβαρά για σήμερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρώτον ότι δεν μιλάμε για ένα κουβάρι από κύτταρα χωρίς συνείδηση και συναίσθηση ,αλλά για έναν ζωντανό άνθρωπο και δεύτερον ότι μπορείς κάλλιστα να το δώσεις για υϊοθεσία και να βοηθήσεις τον συνάνθρωπό σου. Νομίζω ότι το δικαίωμα για ζωή ενός ανθρώπου ,είναι ανώτερο από το δικαίωμα αυτοδιάθεσης του σώματος. Τέλος, αρκατά έγραψα σοβαρά για σήμερα.

 

Από τη στιγμή που ο πολυκύτταρος οργανισμός δεν έχει εγκέφαλο και νευρικό σύστημα κατα το χρονικό διάστημα που γίνεται η έκτρωση, όχι δεν έχει συνείδηση και συναίσθηση.

 

Μέχρι να αποκτήσει, δεν θεωρώ ότι μιλάμε για ζωντανό άνθρωπο, απλά για ζωντανό οργανισμό. Αυτό το οποίο απασχολέι είναι το "εν δυνάμει άνθρωπος".

 

Η ευκολία που μιλάτε διάφοροι για υιοθεσίες με ενοχλέι. Προφανώς δεν το έχετε ψάξει. Τα παιδιά υιοθετούνται δύσκολα, μετά από πολλή γραφειοκρατία, αναμονή, χρήμα, λαδώματα, ρουσφέτια, πλήθος παιδιών ζούνε σε ιδρύματα καθόλου "ανθρώπινα" ενώ υπάρχουν οικογένειες που θέλουν να τα υιοθετήσουν, ακριβώς για να συντηρείται αυτή η βιομηχανία αγοραπωλησίας μωρών. Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα... - δεν είναι όμως.

 

Το θέμα της αυτοδιάθεσης του σώματος - και ειδικά του γυναικείου-, δεν είναι τρέντυ άρθρο στην Athens Voice, πρόκειται για μια κατάκτηση πολύ πρόσφατη στη νεώτερη ιστορία, ένας βασικός κρίκος στην αλύσίδα της προσπάθειας κατάκτησης ισότιμης συμπεριφοράς.

 

Επίσης, θα θελα να πω ότι πολύ εύκολα μιλάτε όσοι δε διαθέτετε μήτρες και δε θα έπρεπε. Δηλαδή μην κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας, στην ελλάδα ζούμε. Η συντριπτική πλειοψηφία των εκτρώσεων συμβαίνει επειδή οι άντρες "ενοχλούνται" από τα προφυλακτικά και πιέζουν τη σύντροφό τους να κάνουν σεξ χωρίς, "μην ανησυχείς, θα τραβηχτώ".

 

Οι εκτρώσεις/εγχειρήσεις δεν είναι ούτε θα μπορούσαν να είναι "χόμπυ", "μέθοδος αντισύλληψης από επιλογή" για καμία γυναίκα. Είναι μια επώδυνη διαδικασία, στην οποία μπαίνει κάποια για να αποφύγει την ακόμα χειρότερη - δεδομένων των συνθηκών - κατάληξη. Και είναι επώδυνη, όχι για τον πολυκύτταρο οργανισμό χωρίς εγκέφαλο και νευρικό σύστημα, αλλά για τη γυναίκα που την υφίσταται.

 

Ναι, υπάρχει και το χάπι, που μακροπρόθεσμα σακατεύει τις γυναίκες που το χρησιμοποιούν. Το ξέρω και από προσωπική πείρα και λόγω της δουλειάς μου έχω συναντήσει πληθώρα περιστατικών.

 

Αυτό το αναφέρω, γιατί πρέπει να είστε λίγο πιο προσεκτικοί όταν μιλάτε για καταστάσεις στις οποίες δεν θα βρεθείτε ποτέ, όσο κι αν βρεθείτε στο χωλ αναμονής του νοσοκομείου, ενώ η άλλη είναι στο χειρουργείο.

 

:beer6:

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Απο ποτε θεωρειται "προοδος" να αφαιρουμε μια ζωη και απο ποτε "συντηρητισμος" το να μην γινουμε δολοφονοι;

Οι εκτρωσεις- δολοφονιες επιτρεπονται για διαφορους λογους.Ενας ειναι η ανωριμοτητα και η επιπολαιοτητα των υποψηφιων γωνεων αλλα και γενικοτερα η προσπαθεια μειωσης του ρυθμου αυξησης του πληθυσμου.Το οτι ειναι ομως νομιμο δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα και ηθικο.Προκειται καθαρα περι βιαιης δολοφονιας απο την πρωτη κιολας μερα της συλληψης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

στιγμή που στις ίδιες χώρες επιτρέπεται η άμβλωση; Κάπως διπρόσωπη η πολιτική και η κοινωνία θα έλεγα σε αυτή την περίπτωση. Εγώ να μου επιτραπεί να πω ότι είμαι μάλλον κατά των αμβλώσεων αλλά σίγουρα υπέρ της θανατικής καταδίκης κακοποιών που διέπραξαν συγκεκριμένα αδικήματα εις βάρος ανθρώπων ή του κοινωνικού συνόλου.

Το πρόβλημα με τις αμβλώσεις είναι οτι υπάρχει η άποψη οτι εφόσον γίνονται πρίν το έμβρυο αναπτύξει νευρικό σύστημα, δεν είναι νοήμον ον...

 

Αν και ισχύει αυτό, η ηθική διαμάχη επικεντρώνεται στο αν η καταστροφή εν δυνάμει ζωής είναι όσο κακή όσο η καταστροφή υπάρχουσας ζωής. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοσκεφτώ. Το ζήτημα έχει τεράστιες διαστάσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια ερώτηση. Το Χριστιανισμό γιατί τον αναφέρετε; Γιατί θεωρείτε δεδομένο ότι αυτός στον οποίο απευθύνεστε είναι Χριστιανός; Γιατί σαν επιχείρημα είναι κενό για πολλούς.

 

Αυτήν την στιγμή στο γυμνάσιό μας έχουμε μια 14χρονή έγκυο που οι γονείς της τη στέλνουν στο Νυχτερινό Γυμνάσιο για να είναι λιγότερο πιεσμένη στην κατάστασή που είναι. Με την κοινωνική ηθική μας θα καταστρέψουμε και γω δεν ξέρω πόσες ζωές.

 

Άσε που είμαστε και το Γυμνάσιο που έρχονται τα παιδιά από το Ορφανοτροφείο, τα παιδιά που τα παρκάρανε η ζωή σε ένα μεγάλο Ίδρυμα. Αυτά που ήταν στα αζήτητα των ραφιών υιοθεσίας. Εκεί να δείτε ιστορίες για αγρίους. Να ντρέπεσαι που είσαι άνθρωπος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Διαγράφτηκαν τα ποστς που ξεφεύγουν από το πνέυμα του φόρουμ.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον το συγκεκριμένο θέμα. Κι αυτό γιατί δεν έχω ξεκάθαρη άποψη για το θέμα, όποτε όλες οι απόψεις είναι ενδιαφέρουσες.

 

Διάβασα για βιολογία, για συνείδηση, για 12 εβδομάδες, για πρώτη μέρα, για τα διακιωμάτα της γυναίκας, του άντρα, του εμβρύου ή του πολυκύτταρου οργανισμού....

 

Εγώ θέλω να βάλω άλλη μια παράμετρο στην, έτσι κι αλλιώς πολύπλοκη αυτή κατάσταση, την ΨΥΧΗ. Η κοινωνία μας, εμείς οι ίδιοι δηλαδή, παλεύουμε χιλιάδες χρόνια με την κατανόηση της και δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα.

 

Αλλά έστω ότι μπορούμε να ορίσουμε τί είναι αυτό που λέμε ψυχή, εμπίπτει και αυτό στον κανόνα των 12 εβδομάδων; Το προς έκτρωση έμβρυο πότε αποκτά την "ψυχή" του; Μέχρι τις 12 εβδομάδες είναι απλά μια "σούπα" και μία ημέρα μετά γίνεται κάτι μαγικό;

 

Βάζω ερωτήματα γιατί πολύ απλά δεν έχω τις απαντήσεις... Απλά εύχομαι να μην βρεθώ ποτέ στη θέση του να πρέπει να πάρω ή να συμμετάσχω σε μια τέτοια απόφαση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4503 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είναι χαρακτηριστικό του Έλληνα να έχει άποψη για τα πάντα, όταν όμως έρχεται η ώρα να δράσει κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα επαναπροσδιορίζει τα μαξιλάρια του καναπέ, βάζει στην τηλεόραση την αγαπημένη του εκπομπή και κοινώς βολεύεται στις υπάρχουσες καταστάσεις.Η διαφορά της νεολαίας είναι ότι έχει άποψη για τα πάντα και θα την δηλώσει για να την μάθουνε όλοι σε ένα σωρό φόρουμ και όταν έρθει η ώρα να πράξει θα βολευτεί καλύτερα πίσω από τον υπολογιστή και θα ποστάρει το υπέρτατο comment.. Είμαστε απλά όλοι παρατηρητές και με το να παρατηρείς δεν αλλάζεις καταστάσεις..

Γι αυτό μη βγάζουμε την ουρά μας απ' έξω προσπαθώντας να μετρήσουμε ποιανού η άποψη κρύβει περισσότερη ηθική.. Μ 'αρέσει να μπαίνω σε αυτό το φόρουμ και να συζητώ για κόμιξ, αν ήθελα να συζητήσω για πολιτική θα έμπαινα στου Κούλογλου, αν πάλι ήθελα να συζητήσω για τον ολυμπιακό και για το γεγονός του αποκλισμού του θα έμπαινα στο red dna.. :P

Επεξεργασία από Comic Book Guy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

mmm Κούλογλου... :hug2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μ 'αρέσει να μπαίνω σε αυτό το φόρουμ και να συζητώ για κόμιξ, αν ήθελα να συζητήσω για πολιτική θα έμπαινα στου Κούλογλου, αν πάλι ήθελα να συζητήσω για τον ολυμπιακό και για το γεγονός της απόκλισης του θα έμπαινα στο red dna.. :P

 

well... στον Κούλογλου και στο red dna όμως δεν βρίσκονται οι φίλοι μου :) και μπορεί με κάποιους από τους συμμετάσχοντες στο θρεντ να μην έχω πει ούτε γειά in real life, με κάποιους άλλους όμως μιλάω στο κιν μέρα παρά μέρα :) Και θυμίζω ότι στόχος του φόρουμ δεν είναι να μιλήσουμε για τα κόμιξ, αλλά να περάσουμε καλά, έχοντας ως κυριότερο άξονα τα κόμιξ. Θα μου πεις, και είναι αυτό εδώ μια ευχάριστη κουβέντα?.... well... καλός είναι και ο Μπέργκμαν μερικές φορές, έτσι? :) Όσο όλοι σέβονται την προσωπικότητα των συνομιλητών τους.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4503 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

well... στον Κούλογλου και στο red dna όμως δεν βρίσκονται οι φίλοι μου :) και μπορεί με κάποιους από τους συμμετάσχοντες στο θρεντ να μην έχω πει ούτε γειά in real life, με κάποιους άλλους όμως μιλάω στο κιν μέρα παρά μέρα :) Και θυμίζω ότι στόχος του φόρουμ δεν είναι να μιλήσουμε για τα κόμιξ, αλλά να περάσουμε καλά, έχοντας ως κυριότερο άξονα τα κόμιξ. Θα μου πεις, και είναι αυτό εδώ μια ευχάριστη κουβέντα?.... well... καλός είναι και ο Μπέργκμαν μερικές φορές, έτσι? :) Όσο όλοι σέβονται την προσωπικότητα των συνομιλητών τους.

 

:cheers5:http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=26331&hl=&fromsearch=1

 

Καλώς ή κακώς κάνοντας τέτοιου είδους συζητήσεις το μόνο σίγουρο είναι ότι πολλοί θα ξεφύγουν, τρανταχτό παράδειγμα τα σβησμένα σχόλια.Από αλλού ξεκινήσαμε και αλλού καταλήξαμε και δεν είναι αυτό που με ενοχλεί γιατί οι περισσότερες συζητήσεις την ίδια κατάληξη έχουν, αυτό που έθιξα εγώ είναι ένα γεγονός των ημερών, την ροπή που έχουν πολλοί προς την ηθικοπλασία, τα κούφια λόγια που δεν έχουν αντίκτυπο εάν δεν γίνουν πράξεις, η ευκολία μερικών να εκφράζονται ακραία.Σε αυτούς λοιπόν απευθύνθηκα που αρπάζουν την ευκαιρία για να γίνουν όσο πιο δογματικοί μπορούν.Ίσως να μην εκφράστηκα σωστά, έπρεπε να είμαι πιο ξεκάθαρη.. Το greek comics μου έχει δώσει την εντύπωση ενός φιλήσυχου φόρουμ και αυτό μ' αρέσει πολύ, στα άλλα φόρουμ που ανέφερα (πολιτικού περιεχομένου και αθλητικού) όπως καταλαβαίνεις ενδείκνυνται (το σηκώνει το κλίμα.. :P ) για ακραίες συπεριφορές!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.