Μετάβαση στο περιεχόμενο

Playing Now...


Comic Book Guy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έχουμε και λέμε:

 

προχώρησα το Uncharted 3 μέχρι το 8ο επίπεδο. Φαίνεται πολύ καλό μέχρι στιγμής, η διαφορετικότητα του σε σχέση με τα προηγούμενα της σειράς είναι ότι δεν σε βάζει απευθείας στην δράση, σου δίνει πρώτα το backstory και αυτό είναι καλό.

 

ξεκίνησα το Killzone 3. Μια χαρά είναι μέχρι στιγμής, το 2 ήταν μέτριο, το 3 όμως φαίνεται βελτιωμένο. Το σενάριο δεν είναι ο δυνατός του τομέας, εμένα όμως με ικανοποιεί. Το gameplay δεν έχει κάποια καινοτομία, ότι κάνει όμως το κάνει καλά. Πολύ πιστολίδι με διάφορα όπλα!!! :yahoo: Ο τεχνικός τομέας όμως είναι απίστευτος! Τα γραφικά είναι από άλλον πλανήτη, τα textures είναι πανέμορφα, υπάρχει λίγο tearing, αλλά δεν κόβει τίποτα από την εμπειρία. Οι διάλογοι είναι καλοί και ο ήχος των πυρών ρεαλιστικός και σε βάζει στην ατμόσφαιρα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ξεκίνησα το Killzone 3

και δεν το τελείωσες ακόμη; με το ζόρι 5 ώρες ήταν το campaign του...

 

το 2 ήταν μέτριο, το 3 όμως φαίνεται βελτιωμένο

:trixes::slap:

 

Τα γραφικά είναι από άλλον πλανήτη,

Τον helghan ίσως;

 

υπάρχει λίγο tearing

Sorry, no tearing here... Your PS3 is about to explode... :boom:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σεξιστικό το Heavy Rain..? :thinking: Ούτε έμενα θα μου άρεσε να δω συνέχεια, είναι ολοκληρωμένη δουλειά!

Η πρώτη σκηνή με το γδύσιμο είναι μάλλον άκυρη και αχρείαστη. Κατα τα άλλα, νομίζω οτι ο όρος σεξιστικός παρα είναι βαρύς. Ίσως λιγουλάκι ανώριμο, όχι και σεξιστικό το Heavy Rain.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μιας και σε λίγο θα επιστρέψω στο Video Club, έχω λιώσει το U3. :P

 

και δεν το τελείωσες ακόμη; με το ζόρι 5 ώρες ήταν το campaign του...

 

 

:trixes::slap:

 

 

Τον helghan ίσως;

 

 

Sorry, no tearing here... Your PS3 is about to explode... :boom:

 

- Λίγο το έπαιξα, είμαι εκεί που φοράει το Exoskeleton (εκεί που παίρνει μήνυμα από την Jammer ντε)

- Από τον πλανήτη Sony θα έλεγα εγώ. :P

Η πρώτη σκηνή με το γδύσιμο είναι μάλλον άκυρη και αχρείαστη. Κατα τα άλλα, νομίζω οτι ο όρος σεξιστικός παρα είναι βαρύς. Ίσως λιγουλάκι ανώριμο, όχι και σεξιστικό το Heavy Rain.

 

Ανώριμο; :thinking: Υπάρχουν πολλά παιχνίδια για οποιαδήποτε κονσόλα που σου γεννούν τόσα συναισθήματα και διαχειρίζονται μερικά θέματα με εκπληκτική ωριμότητα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Με κάλυψε ο προλαλήσαντας.. :spidey_yeah_that: Άλλα πράγματα μπορείς να του καταλογίσεις άμα ψάξεις πολύ (δύσκολο βέβαια..), ανώριμο όμως δεν το λες σε καμία περίπτωση!

Επεξεργασία από Comic Book Guy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

και εγω διαφωνω με το ανωριμο,και δε βρηκα τιποτα αχρειαστο μεσα.βασικα, τωρα που το σκεφτομαι δεν μπορω να βρω κατι που να με ενοχλησε (αντε ισως το σημειο με το σουυυρσιμο,αλλα οχι οτι δεν ηταν καλο ,απλα με κουρασε λιγο) .αν και το προηγουμενο της εταιρειας,το fahrenheit ,το εχω πιο ψηλα στη λιστα μου..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

και εγω διαφωνω με το ανωριμο,και δε βρηκα τιποτα αχρειαστο μεσα.βασικα, τωρα που το σκεφτομαι δεν μπορω να βρω κατι που να με ενοχλησε (αντε ισως το σημειο με το σουυυρσιμο,αλλα οχι οτι δεν ηταν καλο ,απλα με κουρασε λιγο) .αν και το προηγουμενο της εταιρειας,το fahrenheit ,το εχω πιο ψηλα στη λιστα μου..

 

Για μένα θα άγγιζε την τελειότητα αν είχε περισσότερα adventure στοιχεία..!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

με ποια εννοια ? ας πουμε σε φαση point & click,με αντικειμενα και συνδυασμο αυτων κλπ ?χμ δεν ξερω..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

με ποια εννοια ? ας πουμε σε φαση point & click,με αντικειμενα και συνδυασμο αυτων κλπ ?χμ δεν ξερω..

 

Σίγουρα όχι με την έννοια point & click καθώς δεν θα ταίριαζε κάτι τέτοιο αλλά θα ήθελα τουλάχιστον λίγους γρίφους, κάποια πρόκληση!Ίσως πάλι να γκρινιάζω χωρίς λόγο γιατί είναι αρκετά καλό όπως είναι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

ναι απο γριφους δεν ειχε τιποτα ιδιαιτερο.και μενα θα μαρεσαν..και θα ταιριαζαν κιολας νομιζω σε διαφορες φασεις.αν ηταν το συστημα πως το λεγαν με τα γυαλια του fbi λιγο πιο απαιτητικο ισως..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ναι απο γριφους δεν ειχε τιποτα ιδιαιτερο.και μενα θα μαρεσαν..και θα ταιριαζαν κιολας νομιζω σε διαφορες φασεις.αν ηταν το συστημα πως το λεγαν με τα γυαλια του fbi λιγο πιο απαιτητικο ισως..

 

Θα ταίριαζε σε πολλά σημεία και κυρίως στην ερεύνα για να οδηγηθείς σε στοιχεία..

Επεξεργασία από Comic Book Guy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

ναι αυτο λεω , μπορουσε να υπαρχει μεγαλυτερη εμφαση ,και να ειναι περισσοτερα πραγματα στο χερι σου , να ελεγχεις εσυ την ερευνα.τελος παντων, μην τα θελουμε ολα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Γκρινιάζουμε για να γκρινίαζουμε .. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανώριμο; :thinking: Υπάρχουν πολλά παιχνίδια για οποιαδήποτε κονσόλα που σου γεννούν τόσα συναισθήματα και διαχειρίζονται μερικά θέματα με εκπληκτική ωριμότητα;

Σόρρυ. Εννοούσα ρηχό, όχι ανώριμο. Και δεν αναφέρομαι στο παιχνίδι. Αναφέρομαι στη σκηνή με την ρηπόρτερ που ξεντύνεται, στο μπάνιο.

 

Όχι οτι παραπονιέμαι ( ;) ) , αλλά η κριτική για αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού πρέπει να αναγνωριστεί. Αλλά για να πούμε την αλήθεια, και τον αρσενικό πρωταγωνιστή βλέπουμε στην αρχική "πίστα" του παιχνιδιού ημίγυμνο. Χμμ...

 

 

 

Μπορούμε ίσως να συμπεράνουμε οτι το παιχνίδι υποδεικνύει και ένα απο τα σχετικά πιο άδικα κοινωνικά ταμπού. :P

 

Γκρινιάζουμε για να γκρινίαζουμε .. :P

Όχι, 'ντάξει, έχει δίκιο εδώ που τα λέμε.

 

Γρίφοι στο παιχνίδι υπάρχουν, αλλά είναι πολύ σπάνιοι. Σε καμία περίπτωση το παιχνίδι είναι "κλασσικό" adventure. Αλλά... και υπάρχει μεγάλο "αλλά" εδώ, η έλλειψη γρίφων έχει τελικά, πολύ λίγα πράγματα να κάνει με τα πραγματικά adventure. Θυμηθείτε μόνο οτι δεν υπήρχαν γραφικοί γρίφοι στα text adventure.

 

Εξ ορισμού, τα adventure μπορούν να είναι μόνο τα παιχνίδια οπου παίζεις μια ιστορία, χωρίς να δημιουργείς δικό σου ρόλο (γιατί τότε γίνεται RPG). Παιχνίδια με επίλυση γρίφων είναι τα puzzle games. Και αυτά ναι, και αυτά μπορούν να έχουν ιστορία.

 

 

Αυτό που ξεχωρίζουν τα adventures είναι μάλλον το επικό στοιχείο των ιστοριών τους, ακόμα και αν η ιστορία δεν είναι έπος απο μόνη της. Θεωρώ δηλαδή, οτι το Heavy Rain είναι καταπληκτική προσπάθεια μεταφοράς adventure στις κονσόλες. Βέβαια, μετά ήρθε και το LA Noire κλάσεις ανώτερο gameplay.

Επεξεργασία από Tightwad Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σόρρυ. Εννοούσα ρηχό, όχι ανώριμο. Και δεν αναφέρομαι στο παιχνίδι. Αναφέρομαι στη σκηνή με την ρηπόρτερ που ξεντύνεται, στο μπάνιο.

 

Όχι οτι παραπονιέμαι ( ;) ) , αλλά η κριτική για αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού πρέπει να αναγνωριστεί. Αλλά για να πούμε την αλήθεια, και τον αρσενικό πρωταγωνιστή βλέπουμε στην αρχική "πίστα" του παιχνιδιού ημίγυμνο. Χμμ...

 

 

 

Μπορούμε ίσως να συμπεράνουμε οτι το παιχνίδι υποδεικνύει και ένα απο τα σχετικά πιο άδικα κοινωνικά ταμπού. :P

 

 

 

 

Ωπ, ωπ. Το παιχνίδι υποτίθεται πως είναι απόλυτα ρεαλιστικό, πως κάνεις πράγματα που σε άλλα παιχνίδια δεν πρόκειται να κάνεις (πλένεις τα δόντια σου, φτιάχνεις ομελέτα, ξυρίζεσαι κτλ.). Ο άλλος σηκώθηκε από τον ύπνο. Πως θα ήθελες να είναι; Με κοστούμι; :thinking:

 

Και ακόμη, η Madison δεν μπορούσε να κοιμηθεί και έκανε διάφορα πράγματα, ένα από αυτά ήταν και το ντους (το οποίο είναι πράγματι αποτελεσματικό :P). Πως θα έκανε ντους; (απ'ότι κατάλαβα, κατακρίνεις το γεγονός ότι έκανε ντους εξαρχής)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Γρίφοι στο παιχνίδι υπάρχουν, αλλά είναι πολύ σπάνιοι. Σε καμία περίπτωση το παιχνίδι είναι "κλασσικό" adventure. Αλλά... και υπάρχει μεγάλο "αλλά" εδώ, η έλλειψη γρίφων έχει τελικά, πολύ λίγα πράγματα να κάνει με τα πραγματικά adventure. Θυμηθείτε μόνο οτι δεν υπήρχαν γραφικοί γρίφοι στα text adventure.

 

Εξ ορισμού, τα adventure μπορούν να είναι μόνο τα παιχνίδια οπου παίζεις μια ιστορία, χωρίς να δημιουργείς δικό σου ρόλο (γιατί τότε γίνεται RPG). Παιχνίδια με επίλυση γρίφων είναι τα puzzle games. Και αυτά ναι, και αυτά μπορούν να έχουν ιστορία.

 

 

Αυτό που ξεχωρίζουν τα adventures είναι μάλλον το επικό στοιχείο των ιστοριών τους, ακόμα και αν η ιστορία δεν είναι έπος απο μόνη της. Θεωρώ δηλαδή, οτι το Heavy Rain είναι καταπληκτική προσπάθεια μεταφοράς adventure στις κονσόλες. Βέβαια, μετά ήρθε και το LA Noire κλάσεις ανώτερο gameplay.

 

Τα adventure παιχνίδια,δύο πράγματα τα χαρακτηρίζουν:η ιστορία και οι γρίφοι.Είτε είναι πάνω στην συνομιλία,είτε στον συνδυασμό αντικειμένων στο inventory κ.τ.λ.

Ακόμη και τα text adventures ένας τεράστιος γρίφος ήταν στην ουσία αφού έψαχνες να βρεις τι πρέπει να κάνεις για να προχωρήσεις.

 

Τα adventure τι σχέση έχουν με το epic;Η κάτι έχεις καταλάβει λάθος εσύ ή εγώ.Διευκρίνισε μου λίγο τι εννοείς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ωπ, ωπ. Το παιχνίδι υποτίθεται πως είναι απόλυτα ρεαλιστικό, πως κάνεις πράγματα που σε άλλα παιχνίδια δεν πρόκειται να κάνεις (πλένεις τα δόντια σου, φτιάχνεις ομελέτα, ξυρίζεσαι κτλ.). Ο άλλος σηκώθηκε από τον ύπνο. Πως θα ήθελες να είναι; Με κοστούμι; :thinking:

 

Και ακόμη, η Madison δεν μπορούσε να κοιμηθεί και έκανε διάφορα πράγματα, ένα από αυτά ήταν και το ντους (το οποίο είναι πράγματι αποτελεσματικό :P). Πως θα έκανε ντους; (απ'ότι κατάλαβα, κατακρίνεις το γεγονός ότι έκανε ντους εξαρχής)

 

Εμένα ξέρεις τι με πείραξε, ότι όταν έπλεναν τα χέρια τους δεν χρησιμοποιούσαν σαπούνι..!Ντροπή τους.. :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωπ, ωπ. Το παιχνίδι υποτίθεται πως είναι απόλυτα ρεαλιστικό, πως κάνεις πράγματα που σε άλλα παιχνίδια δεν πρόκειται να κάνεις (πλένεις τα δόντια σου, φτιάχνεις ομελέτα, ξυρίζεσαι κτλ.). Ο άλλος σηκώθηκε από τον ύπνο. Πως θα ήθελες να είναι; Με κοστούμι; :thinking:

 

Και ακόμη, η Madison δεν μπορούσε να κοιμηθεί και έκανε διάφορα πράγματα, ένα από αυτά ήταν και το ντους (το οποίο είναι πράγματι αποτελεσματικό :P). Πως θα έκανε ντους; (απ'ότι κατάλαβα, κατακρίνεις το γεγονός ότι έκανε ντους εξαρχής)

Χέχ, κοίτα. Δεν είμαι σίγουρος πώς να το διατυπώσω χωρίς να φανώ καραπουριτανός, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια. Όταν έκανε ντούς ο Μπαμπάς (Ήθαν δεν τον λένε; Ξεχνάω), κατέβασε το σώβρακο και αυτό ήταν. Δεν έιχαμε close-up, πάτα για να βγάλεις το φανελάκι αργά-αργάάάά και ↓ για το σλιπάκι, α λα Μάντισον. Εντάξει, δε με χάλασε. Και δεν ήταν και σεξιστικό. Αλλά ήταν λίγο φτηνό. Λιγουλάκη, μα τον Λάκη.

 

Τα adventure παιχνίδια,δύο πράγματα τα χαρακτηρίζουν:η ιστορία και οι γρίφοι.Είτε είναι πάνω στην συνομιλία,είτε στον συνδυασμό αντικειμένων στο inventory κ.τ.λ.

Ακόμη και τα text adventures ένας τεράστιος γρίφος ήταν στην ουσία αφού έψαχνες να βρεις τι πρέπει να κάνεις για να προχωρήσεις.

 

Τα adventure τι σχέση έχουν με το epic;Η κάτι έχεις καταλάβει λάθος εσύ ή εγώ.Διευκρίνισε μου λίγο τι εννοείς.

Άποψη: Αυτός ο ορισμός δεν ισχύει απόλυτα.

 

Εφόσον δεχτούμε οτι ισχύει, τότε τα πρώτα text adventures παύουν να είναι adventures. Το κύριο χαρ/κό τους ήταν οτι ήλεγχες τη ροή της ιστορίας, χωρίς να ελέγχεις την προσωπικότητα του πρωταγωνιστή κάτι που επεκτείνεται με την έλλειψη action gameplay στα περισσότερα μετέπειτα adventure.

 

Οι γρίφοι μπήκαν λίγο αργότερα, έτσι ώστε να δυσκολέψουν και να κάνουν πιο ενδιαφέρον το gameplay.

 

Εμένα ξέρεις τι με πείραξε, ότι όταν έπλεναν τα χέρια τους δεν χρησιμοποιούσαν σαπούνι..!Ντροπή τους..

ΠΕΣ'ΤΑ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Άποψη: Αυτός ο ορισμός δεν ισχύει απόλυτα.

 

Εφόσον δεχτούμε οτι ισχύει, τότε τα πρώτα text adventures παύουν να είναι adventures. Το κύριο χαρ/κό τους ήταν οτι ήλεγχες τη ροή της ιστορίας, χωρίς να ελέγχεις την προσωπικότητα του πρωταγωνιστή κάτι που επεκτείνεται με την έλλειψη action gameplay στα περισσότερα μετέπειτα adventure.

 

Οι γρίφοι μπήκαν λίγο αργότερα, έτσι ώστε να δυσκολέψουν και να κάνουν πιο ενδιαφέρον το gameplay.

 

Τα text adventure ήταν ένας ολόκληρος γρίφος στην ουσία.Εφόσον έψαχνες τι πρέπει να κάνεις για να εξελιχθεί η ιστορία του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

δεν ξερω τι εκαναν τα πρωτα adventures,αλλα απο τη στιγμη που τα επιασα εγω,δεν νοουνται χωρις γριφους. broken sword, monkey island, και τετοιου ειδους παιχνιδια, χωρις γιρφους και σπαζοκεφαλιες δεν ειναι τιποτα.οσο για το heαvy rain,δεν ενιωσα ποτε πως πουλαει σεξ η κατι τετοιο ωστε να ειναι ρηχο.ρηχο ειναι το dead or alive :beach volleyball, οχι το heavy rain. δεν αρκει η εμφανιση λιγης γυναικειας σαρκας ωστε να ειναι ρηχο,σιγουρα οχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

οσο για το heαvy rain,δεν ενιωσα ποτε πως πουλαει σεξ η κατι τετοιο ωστε να ειναι ρηχο.ρηχο ειναι το dead or alive :beach volleyball, οχι το heavy rain. δεν αρκει η εμφανιση λιγης γυναικειας σαρκας ωστε να ειναι ρηχο,σιγουρα οχι.

Μα δεν έβγαλα το παιχνίδι ρηχό. Είπα τη συγκεκριμένη σκηνή φτηνή. Η σκηνή με το "σέξ" (δεν είναι, αλλά τέσπα :P), λίγες ώρες αργότερα είναι καλοφτιαγμένη. Το "Press Up to Remove Sovrako" ήταν ολίγον άκυρο. Δάτς όλ φόλκς, αν δεν το αναφέρατε, ούτε που θα το θυμόμουν. Το παιχνίδι είναι γεμάτο κατα-πλη-κτικές σκηνές.

 

 

 

 

Τα text adventure ήταν ένας ολόκληρος γρίφος στην ουσία.Εφόσον έψαχνες τι πρέπει να κάνεις για να εξελιχθεί η ιστορία του.

Όντως ισχύει αυτό για τα περισσότερα text adventures. Πάντως, στα πολύ πρώτα, με το πρώτο να έχει να κάνει με εξερεύνηση σπηλαίων, παρακαλώ πολύ, οι γρίφοι απουσίαζαν. Δεν λέω οτι το τελικό αποτέλεσμα ήταν καλό, αλλά τι να κάνουμε.

 

Στη τελική, νομίζω οτι έχει πιο πολύ ενδιαφέρον να προσδιορίσουμε τον ορισμό του γρίφου. Τα Heavy Rain και LA Noire είχαν γρίφους για σένα;

 

-

 

Και μιας που πιάσαμε τα adventure, έχει παίξει κανείς

; Διαβάζετε Τσουρινάκη στο PC Master; Επεξεργασία από Tightwad Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

υποτιθεται οτι απλα σε εβαζε πιο μεσα στο χαρακτηρα,το οτι εκανες καθημερινα πραγματα τοσο αναλυτικα,και μαλιστα νομιζω δουλευε καλα αυτο.(press up to remove sovrako χαχα).syberia 2 απο τα ωραια του ειδους! θα το ξαναπιασω μου φαινεται καποια στιγμη :) οσο για γριφους, το χεβυ ρεην δεν ειχε, το λα νοιρ δεν το εχω παιξει ακομη ,αλλα τον τελευταιο καιρο οτι παιχνιδι εχω παιξει ,με εχει απογοητευσει με τους γριφους του. βλ. uncharted(αν και το 3 εκανε καλυτερη προσπαθεια απο το 2 ομολογουμενως) , silent hill:homecoming, και δε θυμαμαι τι αλλο. καθολου απαιτητικοι δυστυχως ,εχω χρονια να ''κολλησω'' σε ενα γριφο και μου χει λειψει αυτο , ειναι ωραια να κολλας για ωρα και ξαφνικα να το σκεφτεσαι και να το βρισκεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Uncharted βασικά είναι περισσότερο σαν ταινία Indiana Jones παρά σαν τα κλασσικά, πιο αργά adventure. To Heavy Rain έχει πιστεύω γρίφους, αλλά πολύ σπάνιους. Αν το σκεφτείς, όλες σχεδόν οι αποστολές με τα σημάδια που σου αφήνει στο κουτί ο δολοφόνος έχουν γρίφους, ή είναι οι ίδιες γρίφοι.

 

Το LA Noire, ε, δεν έχει κλασσικούς γρίφους. Χρειάζεται μεν να χρησιμοποιήσεις το νιονιό κάτω απο το σκάλπ σου, αλλά με το να είσαι παρατηρητικός, να αναγνωρίζεις φατσικές εκφράσεις και να κάνεις συνειρμούς μεταξύ στοιχείων και καταθέσεων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το Uncharted βασικά είναι περισσότερο σαν ταινία Indiana Jones παρά σαν τα κλασσικά, πιο αργά adventure. To Heavy Rain έχει πιστεύω γρίφους, αλλά πολύ σπάνιους. Αν το σκεφτείς, όλες σχεδόν οι αποστολές με τα σημάδια που σου αφήνει στο κουτί ο δολοφόνος έχουν γρίφους, ή είναι οι ίδιες γρίφοι.

 

Το LA Noire, ε, δεν έχει κλασσικούς γρίφους. Χρειάζεται μεν να χρησιμοποιήσεις το νιονιό κάτω απο το σκάλπ σου, αλλά με το να είσαι παρατηρητικός, να αναγνωρίζεις φατσικές εκφράσεις και να κάνεις συνειρμούς μεταξύ στοιχείων και καταθέσεων.

 

Για εμένα το Heavy Rain δεν έχει γρίφους, σου δίνει κάποιες επιλογές και ανάλογα με το τι θα διαλέξεις εξελίσσεται η ιστορία.Τα σημάδια (όπως αποκαλείς) που σου αφήνει στο κουτί ο δολοφόνος μπορεί να είναι θεωρητικά γρίφοι (για την ιστορία του παιχνιδιού) αλλά στην ουσία δεν επηρεάζουν την εξέλιξη του εφόσον δεν χρειάζεται να τους λύσεις για να προχωρήσεις.Το LA Noire δεν το έχω παίξει ακόμα.. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Συνεχίζω με Assassin's Creed: Revelations! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Συνεχίζω με Assassin's Creed: Revelations! :yahoo:

 

Σε ρώτησε κανείς..? :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για εμένα το Heavy Rain δεν έχει γρίφους, σου δίνει κάποιες επιλογές και ανάλογα με το τι θα διαλέξεις εξελίσσεται η ιστορία.Τα σημάδια (όπως αποκαλείς) που σου αφήνει στο κουτί ο δολοφόνος μπορεί να είναι θεωρητικά γρίφοι (για την ιστορία του παιχνιδιού) αλλά στην ουσία δεν επηρεάζουν την εξέλιξη του εφόσον δεν χρειάζεται να τους λύσεις για να προχωρήσεις.Το LA Noire δεν το έχω παίξει ακόμα.. :(

Χμμ. Οφ δε τοπ οφ μαι χέντ...

 

-Πρέπει να τρέξει ο λογισμός σου γρήγορα στα σωστά στοιχεία ή θα πεθάνεις απο υπερβολική δόση στην προτελευταία (;) αποστολή με τον Νόρμαν.

-Ο Ήθαν πρέπει να προσέξει το πρότυπο (πάττερν) των πεταλούδων αν δεν θέλει να πάθει ηλεκτροπληξία στην αποθήκη.

-Αν δεν δώσεις τις σωστές απαντήσεις στον τρελογιατρό θα φάς πόρτα.

-Το δωμάτιο με τα φίδια επίσης ενέχει γρίφο. Περίπου.

-Δεν μπορείς να μιλήσεις με την Άνν Σέπαρντ αν δεν την προσεγγίσεις σωστά, δηλαδή σκεφτείς να πάρεις μια ορχιδέα και να κάνεις το σωστό οριγκάμι.

-Αν δεν βρείς τον σωστό κωδικό στο διαμέρισμα του δολοφόνου, πάς παντού. Μετά την έκρηξη προφανώς, χουέ. χουέ. :P

 

Πάντως οι αποστολές οπού σε κυνηγά η αστυνομία έχουν πολύ πλάκα. Τόσο αργά που πάνε θέλει προσπάθεια για να σε πιάσουνε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μάλλον αντιλαμβανόμαστε αλλιώς το τι είναι γρίφος.. :)

πχ: Θεωρώ χαρακτηριστικό παιχνίδι adventure το Broken Sword.To Heavy Rain δεν μπορεί να θεωρηθεί adventure και ας έχει κάποια υποτυπώδη στοιχεία αναζήτησης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το θυμάμαι το BS. 'Ντάξ, δεν μπορώ να καταλάβω τι σημασία έχει η δυσκολία ή η συχνότητα εμφάνισης των γρίφων εφόσον υπάρχουνε, αλλά δεκτές όλες οι απόψεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το θυμάμαι το BS. 'Ντάξ, δεν μπορώ να καταλάβω τι σημασία έχει η δυσκολία ή η συχνότητα εμφάνισης των γρίφων εφόσον υπάρχουνε, αλλά δεκτές όλες οι απόψεις.

 

Άρα και το uncharted είναι adventure..?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.