Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: THE DARK KNIGHT STRIKES AGAIN - Ο ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BATMAN: THE DARK KNIGHT STRIKES AGAIN - Ο ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Frank MIller
Σχέδιο:
Frank MIller
Hμερ. έκδοσης:
02-2012
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
248
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Χρήστος Τσέλιος
Επιμέλεια:
Frank MIller
Πρωτότυπος τίτλος:
Batman: The Dark Knight Strikes Again 1- 3 (DC, 2001)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
9-789604-97146-4
Ονομαστική τιμή:
24,90€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

SKOTINOSIPOTISXANAKTYPA_0001.jpg  SKOTINOSIPOTISXANAKTYPA_0001z.jpg

Μάλλον σήμερα, 29 Φλεβάρη του δίσεκτου 2012 κυκλοφόρησε μετά από σημαντική αναμονή το δεύτερο μέρος των περιπετειών του Σκοτεινού Ιππότη δια χειρός Frank MIller, σε συνέχεια του "Ο Σκοτεινός Ιππότης Επιστρέφει". Όσοι έχετε διαβάσει το πρώτο μέρος, ξέρετε περίπου τι ακολουθεί, όσο για τους υπόλοιπους, ας διαβάσουν τον πρώτο τόμο και μετά ας στραφούν εδώ, επειδή το έργο, αν και αυτοτελές, διαδραματίζεται μετά τα γεγονότα του πρώτου τόμου.
Για όσους δεν γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται, η ιστορία αφηγείται ουσιαστικά την εκδίκηση που επιχειρεί να πάρει ο Σκοτεινός Ιππότης εναντίον των εχθρών του, στους οποίους συμπεριλαμβάνεται και ένα απολυταρχικό αμερικανικό κράτος. Και ίσως σε καμία άλλη ιστορία ο Μπάτμαν να μην ήταν τόσο σκοτεινός όσο εδώ. Και εννοώ σκοτεινός σε επικίνδυνο βαθμό, αφού μιλάμε για ένα όργιο βίας και αυτοδικίας, το οποίο βεβαίως δικαιολογείται (υποτίθεται) από τον αγώνα του εναντίον του διεφθαρμένου κράτους, που δεν έχει κανένα φραγμό να δολοφονήσει χιλιάδες ανθρώπους για να πετύχει τους σκοπούς του (άρα δικαιολογείται κάθε μέσο εναντίον του - σας θυμίζει κάτι ;);). Και φυσικά τα ερωτήματα είναι άφθονα: είναι ο Μπάτμαν ήρωας ή ψυχασθενής; Και μήπως η αυτή η ψυχασθένεια χρησιμοποιείται ως άλλοθι για να καλύψει μια φασιστική ιδεολογία; Ή απλά όλα αυτά δεν πρέπει να τα παίρνουμε στα σοβαρά και ο Miller απλά σπάει πλάκα μαζί μας, καθώς και με τα κλισέ των υπερηρωικών κόμικς εν γένει;
(Αυτές είναι δικές μου σκέψεις και απορίες, τις οποίες μπορείτε να αγνοήσετε ή και να αμφισβητήσετε όσο έντονα θέλετε)
Το βιβλίο πάντως δεν πήρε και τις καλύτερες κριτικές. Ειδική μνεία, όχι απαραιτήτως θετική, για τους χρωματισμούς της Lynn Varley.
Εξαιρετική έκδοση, όπως πάντα από την Anubis. Και η τιμή στα όρια του λογικού.
(ΥΓ Αν βλέπετε πιξελάκια στα εξώφυλλα, να ξέρετε ότι τα έχει και το εξώφυλλο του τόμου. Αν αποκτήσει όμως κανείς άλλος τον τόμο, ας ρίξει κανένα σκανάρισμα, καλού-κακού, μπας και βγει καλύτερο από το δικό μου)

Ονομαστική τιμή: 24,90

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ουτε στο The dark knight returns ούτε εδώ μου αρέσουν τα σχεδια... :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ααχ.... ακόμα θυμάμαι το σοκ όταν το είχα κατεβάσει σκαναρισμένο. Προσπάθησα 5 φορές να διαβάσω διψήφιο αριθμό σελίδων. Πονοκέφαλος! Και πριν λίγες μέρες έμαθα ότι καμία σχέση δεν έχει αυτό το πράμα με το Dark Knight Returns... :(

 

Λογικότατη η τιμή! Χα! Και λέγαν αρχικά ~30... :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

στην αρχή όντως είχαν γράψει 30! Το είχα δει με τα μάτια μου! Πάντως για να πω και εγώ μια γνώμη, πραγματικά δεν μου άρεσε καθόλου το συγκεκριμένο...ούτε σχέδιο ούτε σενάριο, τίποτα!Μιλάμε το διάβαζα και παράλληλα βαρίομουν, αναριωτιόμουν για να κυκλοφορίσει αυτό, πως έχει πέσει έτσι ο Miller, γιατί το σχέδιό του είναι τόσο πρόχειρό και έκανα και το σταυρό που δεν το πήρα σε χαρτί! Τώρα που έχει περάσει καιρός, σκέφτομαι οτι θα ήθελα να τα διαβάσω και τα δύο back to back μπας και το εκτιμήσω περισσότερο αλλά δεν μπαίνω εύκολα στην διαδικασία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μήπως επειδή το έκαναν με μαλακό εξώφυλλο και όχι με χοντρό όπως το πρώτο, έπεσε η τιμή;

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12957
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   223
  • Achievement Points:  95
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

μεγάλη μάπα το strikes back. μεγάλη όμως.σενάριο 0 για να μην πω μείον. Ρεζιλεύει το πολύ καλό dark night returns

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  263
  • Reputation:   1129
  • Achievement Points:  263
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

That's Frank Miller to you ladies and gentlemen... Yπερεκτιμημένος μέχρι αηδίας...

Επεξεργασία από maullives
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Συμφωνώ για το υπερεκτιμημένος. Προτιμώ το Αλάνι τον Μουρ

 

:update:

Και ούτε το All Star Batman & Robin αξιζε. Το συζητάγαμε με τα παιδιά στο jemma στον Πειραιά και συμφωνήσαμε από κοινου πως το σενάριο είναι της πλάκας!

Επεξεργασία από Mouse
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Συμφωνώ για το υπερεκτιμημένος. Προτιμώ το Αλάνι τον Μουρ

 

:update:

Και ούτε το All Star Batman & Robin αξιζε. Το συζητάγαμε με τα παιδιά στο jemma στον Πειραιά και συμφωνήσαμε από κοινου πως το σενάριο είναι της πλάκας!

 

Αξίζουν όμως όλα τα υπόλοιπα! :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  97
  • Reputation:   251
  • Achievement Points:  97
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αξίζουν όμως όλα τα υπόλοιπα! :ego:

holly terror...
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

holly terror...

 

300, DKR, Sin City, Ronin, Daredevil. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αν διαβάσεις το Holy Terror θα καταλάβεις για τι μέγεθος αθλιότητας μιλάμε!

Πάντως έπιασα την έκδοση στα χέρια μου και μπορώ να πω πως δεν μου άρεσε καθόλου!Μου φάνηκε οτι έτσι και το ανοίξεις λίγο παραπάνω θα φύγουν τα φύλλα!Ας μας πει κανας άτυχος που το αγόρασε αν ισχύει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αν διαβάσεις το Holy Terror θα καταλάβεις για τι μέγεθος αθλιότητας μιλάμε!

Πάντως έπιασα την έκδοση στα χέρια μου και μπορώ να πω πως δεν μου άρεσε καθόλου!Μου φάνηκε οτι έτσι και το ανοίξεις λίγο παραπάνω θα φύγουν τα φύλλα!Ας μας πει κανας άτυχος που το αγόρασε αν ισχύει!

 

Είμαι από τους τυχερούς που το έχουν διαβάσει. :P Αλλά πιστεύω ότι τα αριστουργήματα του ξεπερνάνε την σαβούρα του. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ο Φρανκ είναι ή του ύψους ή του βάθους... ή θα μας δώσει κάτι πολύ καλό ή κάτι πολύ κακό... Το strikes back δεν μπορώ να το πω πολύ κακό αλλά ούτε και καλό. Ας ελπίσουμε ότι αν υπάρχει 3ο μέρος (που μάλλον θα υπάρξει) θα μας αποζημιώσει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Είχα πάρει την αμερικάνικη έκδοση και είχα σοκαριστεί απ' το πόσο κακο ήταν. Ντροπιάζει το αριστουργηματικό πρώτο μέρος. Δυστυχώς ο Μίλερ έχει πάρει εδώ και πολύ καιρό την κατιούσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Με αφορμή την κυκλοφορία του τρίτου μέρους σε λίγο καιρό, ξαναδιάβασα και το Returns και το Strikes Again και είπα να γράψω εδώ γιατί θεωρώ το Strikes Again ισάξιο με το Returns. 

 

Προσωπικά πιστεύω πως το Strikes Again έκανε ακριβώς ότι και το Returns αλλά για την εποχή του. Μιλάμε για κόμικ του 2001-2002. To Returns ήταν μια πρωτοπορία του 86 και το Strikes Again (για μένα τουλάχιστον) μια πρωτοπορία του 2002. Το μεγαλύτερο πρόβλημα πιστεύω με την αρνητική αντίδραση είναι ότι συνήθως οι περισσότεροι περιμένουν τα sequel να είναι ίδια με τα αρχικά. Πράγμα το οποίο δε γίνεται. Κυρίως γιατί το Returns πχ για κάποιο λόγο έγινε επιτυχία. Είναι δύσκολο να κάνεις το ίδιο πράγμα και να πετύχεις ακριβώς το ίδιο θετικό αποτέλεσμα όταν όλες οι υπόλοιπες συνθήκες έχουν αλλάξει. Πόσω μάλλον όταν μιλάμε για 15 χρόνια διαφορά. Όταν γράφτηκε το Returns δεν είχα καν τελειώσει ο Ψυχρός Πόλεμος, οι υπολογιστές δεν ήταν και σε ιδιαίτερα ευρεία χρήση και το ίντερνετ ήταν περιορισμένο σε σχετικά επιλεγμένους φορεις. Παρόλα αυτά, ο σκελετός που υποστηρίζει και τα δύο κόμικς μου φαίνεται ακριβώς ο ίδιος και με κάνει να αναρωτιέμαι πως μερικοί θεωρούν τη συνέχεια προσβολή ή οτιδήποτε στο υποτιθέμενο αριστουργηματικό Returns. (Μια προσωπική μου εξήγηση είναι ότι πολύ απλά όσοι το θεωρούν αυτό δεν κατάλαβαν τι έκανε το Returns. Το οποίο προσωπικά θεωρώ ότι ήταν κάτι άπειρα παραπάνω από μια κουλ ιστορία με τρομοκράτες και πυρηνικά και άγριους άντρες. Αλλά για αυτό απλά θα αφήσω τον υπαινιγμό μου γιατί δε νομίζω πως θα προκαλέσει θετική εντύπωση η συνέχεια και δεν έχω ιδιαίτερη επιθυμία για λογομαχίες. Άλλωστε εκφράζω μια άποψη που μπορεί ο καθένας να προσπεράσει ως το παραλήρημα ενός τρελού που δεν έχει τι να κάνει Κυριακή απόγευμα)

 

Όταν μιλάω για ίδια δομή εννοώ την ιστορία κυρίως. Τι γίνεται στο Returns; Ο Μπάτμαν δε μπορεί να κάτσει σπίτι οπότε τα ξεσηκώνει όλα και νικάει τους τρομοκράτες ενώ παράλληλα ο Σούπερμαν απομακρύνει τη ρωσική εισβολή. Τι γίνεται στο Strikes Again; Ο Μπάτμαν δε μπορεί να κάτσει σπίτι οπότε ξεσηκώνει τους νέους ενάντια στους ιθύνοντες που έχουν όλα τα προσωπικά τους στοιχεία ενώ ο Σούπερμαν αντιμετωπίζει εξωγήινη εισβολή. Το μόνο που αλλάζει είναι 15 πολιτισμικής και κοινωνικής εξέλιξης. Και νομίζω πως είναι ξεκάθαρα λογικό μιας και δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνεται ο Μίλλερ. Μπορούμε απλά να ξαναδιαβάσουμε το Returns αν θέλουμε το Returns. 

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στο Strikes Again βρίσκω το οτι είναι υπερβολικά φιλόδοξο. Κάτι που απομακρύνει αναγνώστες που ψάχνουν κάτι που να προσφέρει μόνο ευχαρίστηση (Saga). Το 86 τα πράγματα ήταν σχετικά πιο απλά. Για να προχωρήσει η ιστορία αρκούσε να δείξεις μικρά καρέ γεμάτα δράση, όλα συμπιεσμένα σε ένα γεμάτο βιβλίο, σαν να προσπαθείς να δεις τη νουάρ σειρά στην τετράγωνη τηλεόρασή σου. Η δημόσιες απόψεις εμφανίζονται από μερικούς παρουσιαστές μετρημένους στα δάχτυλα, και οι ήρωες που χρειάζεσαι είναι από το σύμπαν του Μπάτμαν και ο Σούπερμαν για να διατηρήσεις τα πράγματα απλά και λιτά μιας και ποιος είναι ο Hawk και ο Dove ας πούμε δε θαταν γνωστό και σε κάποιο ιδιαίτερα ευρύ κοινό. Το 2001 αντίθετα, η ιστορία εξαπλώνεται, γίνεται κινηματογραφική και όλα εξελίσσονται σε τεράστια καρέ ή splash pages, με τα μικρά καρέ αυτή τη φορά να χρησιμοποιούνται για λεπτομέρειες όπως χαρακτηριστικά του προσώπου ή κάτι παρόμοιο. Και εμφανίζονται οι πάντες από ήρωες και ακούς δημόσιες απόψεις από παντού. Από αμέτρητους παρουσιαστές, από τυχαίους πολίτες κτλ. Το 86 το πρόβλημα ήταν τα πυρηνικά, το 2001 οι πληροφορίες. Το 86 ο Σούπερμαν απλά είναι πατριώτης, το 2001 έχουν τα πάντα για τα αγαπημένα πρόσωπά του.

 

Τα background εξαφανίζονται για να πάρουν τη θέση τους κάπως φουτουριστικα χρώματα και κτίρια ή πόλεις που μοιάζουν να είναι φτιαγμένες σε πρόγραμμα υπολογιστή. Σημειώνω εδώ πως η colourist έχει παραμείνει η ίδια με το Returns. Τι έγινε, χάλασε και αυτή και ο Μίλλερ ή μήπως κάτι προσπαθούν να κάνουν; Το σκίτσο για όποιον δεν το παρατήρησε(που απότι βλέπω στο ίντερνετ είναι πολλοί) είναι καρτουνίστικο. Τα τεράστια πόδια, η υπερβολή των χαρακτηριστικών του προσώπου, και η σχετική γελοιότητα δεν είναι λάθη ή ανικανότητα του Φρανκ Μίλλερ να σκιτσάρει. Αμα ήταν έτσι κάποιος πρέπει να πει στον ποπάυ ότι έχει πολύ μεγάλα πόδια και χοντρά χέρια και είναι καιρός αυτοί που τον σκιτσάρουν να μάθουν ανατομία. Εδώ μιλάμε για παρωδία. Παρωδία η ποία ξεκίνησε από το τέλος του Returns. Από το Returns ακόμα, ένα από τα σχόλια του Μίλλερ ήταν ότι οι σουπερήρωες δεν είναι τίποτα παραπάνω από ιδέες στο χαρτί. Και  απότι φαίνεται πάντα έτσι τις μεταχειριζόταν. Όπως απολαμβάνει κάποιος να βλέπει τον Μίκυ Μάους σε ιστορία Star Wars και δεν του φαίνεται απλά κακό Star Wars σκίτσο, έτσι και στο Strikes Again προσωπικά δε μπορώ να πω ότι το σκίτσο είναι απαίσιο μιας και βρίσκω ότι υπηρετεί το σκοπό του Μίλλερ τέλεια. Όταν γίνεται ο plastic man τουαλέτα για ρουφάει έναν αστυνομικό δε νομίζω πως το προόριζε ο Μίλλερ για σοβαρό γεγονός. Αυτό που βλέπω εγώ στο κόμικ είναι μια προσπάθει να χειριστεί τους ήρωες σε ένα γελοίο επίπεδο που έχουν καταντήσει (μιλάμε για ανθρώπους που μπορούν να γίνουν τουαλέτα και να γίνονται μικροι σαν άτομα) και μέσα από αυτό να τους ανανεώσει και να τους προσαρμόσει σε μία νέα εποχή. Όπως λέει ο Σούπερμαν στη σελίδα 114 "We're beaten. Crushed. We're a joke. We're worse than a joke." Τα οποία βέβαια μας οδηγούν στο τέλος και στην τελευταία ατάκα του Μπάτμαν

I was sentimental--back when I was old.

Το οποίο είναι πολύ περίεργο να βγαίνει από το στόμα ενός 60αρη. 'Η μήπως όχι;


Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Συγχαρητήρια για την ανάλυσή σου. Δεν έχω λόγια. :spidey_yeah_that:

 

Αλλά δε συμφωνώ σε τίποτα. :P Το θεωρώ τόσο απαίσιο και αρπαχτή που νομίζω τον μείωσε σαν καλλιτέχνη. Που δυστυχώς δεν ήταν ο πάτος του, αλλά συνεχίζει κάθε φορά χειρότερα :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Συγχαρητήρια για την ανάλυσή σου. Δεν έχω λόγια. :spidey_yeah_that:

 

Αλλά δε συμφωνώ σε τίποτα.

 

:lol: Εντωμεταξύ αυτό σκεφτόμουν όταν το έγραφα. Ότι είναι τόσο εύκολο να διαφωνήσει κάποιος και να το αναλύσει με άλλο τρόπο και να καταλήξει σε κάποιο εντελώς αντίθετο συμπερασμα το ίδιο σίγουρος με μένα :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Mε έψησες πάντως να το ξαναδιαβάσω τώρα. Πέραν του ότι ούτε καν το θυμάμαι, μου κέντρισες το ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όταν το πρωτοδιάβασα ήμουν με ένα τεράστιο wtf στο πρόσωπό μου. Το είχα θεωρήσει μεγάλη μπαλαφάρα και το σχέδιο με είχε ξενίσει πλήρως.

 

Πλέον το θεωρώ πάρα πολύ καλό. Ο τρόπος που χειρίζεται ο Frank Miller τον μοναδικό σοβαρό χαρακτήρα της DC και το υπόλοιπο γελοίο τσούρμο χαρακτήρων της είναι εκπληκτικός :D :D :D 

 

Και εδώ, και στα πρώτα του Batman και φυσικά και στο All Star Batman που όπως έχω ξαναπεί, το λάτρεψα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απορία. Το Petri dish πως μεταφράστηκε από την Anubis? Τρυβλιο Petri?

Εμφανίζεται στην κάτωθι σελίδα (10η του κόμικ) τελευταίο καρέ

 

The Dark Knight Strikes Again 1 pg10.jpg

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

δίσκος καλλιέργειας μικροβίων :frape:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Και τρυβλίο και δισκίο Petri. :)

Επίσης, μου δίνεις πάσα για να πω ότι μια καθηγήτρια στη σχολή, είχε μετατρέψει αρκετά από δαύτα σε τασάκια. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μεταφράστηκε και τρυβλίο ή δισκίο Petri σε κάποιο άλλο σημείο του κόμικ? :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν έχω ιδέα πώς μεταφράστηκε στο κόμικ. :P

Πάντως εμείς λέμε «Πιάσε ένα Petri/τρυβλίο/δισκίο».

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Κι εμείς σκέτο Πετρί το λέμε, αντε μερικοί ελληνολάτρες να το πουν τρυβλίο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Τρυβλιο Petri ειναι παιδια. Δεν εχω ματακουσει ποτέ τη φραση "δισκίο Petri", 6 χρόνια με βιολογιες, γενετικες, μικροβιολογιες, και μικροβιολογους :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Τρύβλιο Petri είναι η κανονική του ονομασία. Αν όμως έμενε έτσι στο κόμικ, μόνο οι έχοντες σχέση με βιολογία, χημεία κλπ θα το καταλάβαιναν. Έτσι όπως μεταφράστηκε (δίσκος καλλιέργειας μικροβίων), έγινε κατανοητό και από τους μη μυημένους στην ορολογία. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σχετικό είναι Παύλο :) Το "petri dish" το πρωτοσυνάντησα όταν διάβασα αυτή τη σελίδα πριν από 15 χρόνια :) Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα το τι ήταν :) Μου έκανε δε τόση εντύπωση, που ακόμα θυμάμαι την πρώτη φορά που άκουσα/διάβασα τον όρο :) (το είχα δει, αλλά δεν ήξερα πως λέγονταν)

 

πάντως το πως ακριβώς εγώ ρωτάω 

"Απορία. Το Petri dish πως μεταφράστηκε από την Anubis? Τρυβλιο Petri?

 
Εμφανίζεται στην κάτωθι σελίδα (10η του κόμικ) τελευταίο καρέ"
 
και μετά από την απάντηση του Διονύση, διαβάζω για το πως το αποκαλεί ο κόσμος γενικώς, well... :)
 
:cheers5:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.