Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβουλές σχετικά με τα Κόμιξ του Τερζόπουλου


Quackmore

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Επειδή, τον τελευταίο καιρό έκανα μια γενική επιθεώρηση, στα Κόμιξ μου και με λύπη διαπίστωσα ότι αρκετά τεύχη έχουν υποστεί μεγάλες φθορές, κυρίως στις ράχες τους και τα εξώφυλλα είναι έτοιμα να αποκοληθούν, ειδικά τεύχη από το 160 και πριν, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μετατρέψω μερικά τεύχη σε τόμους.Αν όχι όλα, σίγουρα αρκετά της 160άδας.Έτσι λοιπόν, θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας, αλλά και να ακούσω προτάσεις σχετικά με το αν είναι καλύτερο να τα αφήσω όπως είναι τώρα στις θήκες του Τερζόπουλου(πάλιες και καινούργιες), ή να τα μετατρέψω σε τόμους;Φυσικά το ενδεχόμενο να τα αφήσω ξέμπερκα και εκτός θηκών το αποκλείω, γιατί έτσι κινδυνεύουν ακόμα περισσότερο.

 

Παραθέτω και ένα παράδειγμα μετατροπής τευχών σε τόμους.

 

post-11351-0-68418200-1330423913_thumb.jpg

 

post-11351-0-11740600-1330423917_thumb.jpg

 

post-11351-0-18084800-1330423921_thumb.jpg

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1664
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σου προτεινω να βαλεις καθε τευχος σε ναυλον-σακουλα (υπαρχουν τυποποιημενες και πουλιουνται με το βαρος) που να χωραει ανετα το τευχος, ειτε κλειστη ειτε ανοιχτη. Ετσι αν παθει κατι το τευχος δεν θα χασεις κανενα κομματι. Το ναυλον την προστατευει κι οταν τα μεταφερεις.

Οι τομοι προσωπικα δεν μου αρεσαν ποτε. Ειναι κατι το μονιμο. Ουτε εχω εμπιστοσυνη σε αυτους που τους φτιαχνουν γιατι δεν "σεβονται" τα τευχη, και συχνα κοβουν με το ειδικο μαχαιρι χωρις να σε ρωτησουν τις ακρες. Ολα τα παλια τομακια με μικυ μαους αυτα εχουν υποστει. Ειτε πρεπει να εισαι παρων για να επιμενεις πιεστικα πως τους θελεις ειτε θα φτιαξεις μονος σου τους τομους, αν ξερεις. Ομως μου ειναι παντα δυσκολο να διαβασω οποιοδηποτε ειδος τομου με πολλα τευχη, ακομα και με αυτους που πουλουσε η ακτινα. Υπαρχει παντα η πιθανοτητα να αλλαξω γνωμη. Υπαρχει και η πιθανοτητα να πεσει και να σκιστει ή να καταστραφει το χαρτονι τους.

Η περιπτωση πουλησης τους ειναι πιο δυσκολη γιατι η γνωμη του καθε αγοραστη ποικιλει οπως και η τιμολογηση του, κι αν μετα καποιος χαλασει τον τομο για χαριν καποιου τευχους, ολα θα ειναι σε κακη κατασταση. Αυτα τα περνεμε τοσα χρονια με τα τομακια μικυ μαους.

Το πλεονεκτημα του τομου ειναι οτι μπορει να εχει ενα υπεροχο εξωφυλλο ενω ακομα και η πλατη με καποια εικονα μπορει να ομορφυνει την βιβλιοθηκη.

Θα εκανα και την εξης συγκριση, με συμφερει να πληρωσω μετατροπη σε τομους ή να ξαναγορασω τα τευχη?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τα κόμικς, ειδικά αυτού του είδους τα κόμικς, που είναι επιρρεπή σε φθορά και σε νοιάζει να μην χαλάσουν είναι σαν τα βινύλια: τα διαβάζεις ελάχιστες φορές και μετά τα βάζεις σε θήκες και δεν τα ξανανοίγεις. Φυσικά αυτή είναι η νοοτροπία του συλλέκτη και ως τέτοιος εκφράζω το παραπάνω. Επειδή έτσι αντιμετωπίζω τα ΚΟΜΙΞ, εκτός του πρώτου, τα υπόλοιπά μου τεύχη δεν έχουν υποστεί μεγάλες φθορές.

 

Προσωπικά είμαι ενάντια στη μετατροπή των τευχών σε τόμους. Χάνει πλέον αυτό το feeling του τεύχους κόμικς, που παίρνεις στα χέρια σου, το ξεφυλλίζεις και το χαίρεσαι. Το να αγοράσεις κάτι απ' την αρχή σε τόμο, όπως τα trade paperbacks είναι άλλο πράγμα. Το ξέρεις ότι αυτό θέλεις να πάρεις. Άλλα όσον αφορά τα κόμικς, προσωπικά, προτιμώ να έχω τεύχη στα όρια του να διαλυθούν παρά να τα δώσω και να τα κάνουν τόμο. Εξάλλου αυτή η κατάσταση του παλιού και έτοιμου για κατάρρευση τεύχους είναι κάτι πολύ πιο ζωντανό, κάτι το μαγικό μπορείτε να το πείτε, παρά ο εντελώς απρόσωπος τόμος.

 

Θα προτιμούσα να "ντύσω" τα κόμικς με εκείνο το διάφανο κολλητικό πλαστικό που πέρναγαν τα παζλ ή "έντυναν" πιο παλιά τα σχολικά βιβλία για να μην χαλάσουν, παρά να τα δώσω να τα κάνουν τόμους.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σκέψου: θες να τα διαβάζεις ξανά και ξανά ή θες να τα έχεις για την συλλογή σου; Αν είναι το πρώτο, μην τα μαζέψεις σε τόμους. Άλλο είναι το αίσθημα να ανοίγεις ένα προς ένα το τεύχος. Αν πιστεύεις ότι δεν θα ξανασχοληθείς τόσο πολύ με κόμικς στο μέλλον, και θες να έχεις κάτι όμορφο και προσεγμένο στην βιβλιοθήκη σου, τότε μάζεψε τα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  61
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  61
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4704 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Γεια σας και απο εμενα.

Εγω , επηδη θελω να τα διατηρησω οσα χρονια μπορω παραπανω, εχω κανει αρκετα σε τομους. Καποιοι μπορει να πουν οτι ειναι ιεροσυλεια να δενεις τα τευχη σε τομους. Εγω ομως , θελω να μπορουν να τα κληρονομησουν οι κορες μου, και να τα διαβαζουν αφοβα, τα εχω δεσει για να μην ανησυχω οτι θα σχιστουν η οτι θα χαθουν. Εχω δεσει τα ΚΟΜΙΞ μεχρι το 1995 και τα Μεγαλα Μικυ απο το 1981 μεχρι το 1995 νομιζω. Λογω κοστους, δουλειας, κλπ σταματησα να τα δενω αλλα πιθανον να καμω και αρκετα πιο παλια Μεγαλα Μικυ που εχουν φθορα.

Συμφωνω οτι χανεις την αισθηση του "τευχους" αλλα κατα τη γνωμη μου πιο σημαντικο ρολο παιζουν οι ιστοριες που ειναι γραμενες μεσα. Και οταν ειναι σε τομους μπορεις να τα χειριζεσαι "αφοβα" χωρις την εγνοια οτι θα τους κανεις ζημια.

Ομως το τι θα κανει ο καθενας εξαρταται απο το πως αισθανεται.

Δειτε εδω πως φαινονται στη βιβλιοθηκη μου:

 

Τα πορτοκαλι ειναι ΚΟΜΙΞ και τα σκουρα πρασινα πανω δεξια ειναι Μεγαλα μικυ. :thinking:

post-17682-0-17544800-1330445953_thumb.jpg

post-17682-0-78870900-1330446001_thumb.jpg

Επεξεργασία από Ανδρεας Σ.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Προσωπικά ανήκω στην ασυνήθιστη κατηγορία των συλλεκτών που δεν ενδιαφέρονται για την άψογη κατάσταση των τευχών της συλλογής τους. Και σίγουρα δεν συμμερίζομαι την άποψη που διατυπώνει ο Γεράσιμος στην πρώτη παράγραφο του ποστ του, ότι δηλαδή τα κόμικς "τα διαβάζεις ελάχιστες φορές και μετά τα βάζεις σε θήκες και δεν τα ξανανοίγεις". Αντίθετα, συμφωνώ με όσα λέει ο ίδιος στη συνέχεια καθώς και με τη γνώμη του Χρήστου.

 

Εγώ τα κόμικς τα απολαμβάνω. Τα ψάχνω, τα ανοίγω όποτε χρειαστεί, σημειώνω επάνω τα λάθη που βρίσκω, συμπληρώνω στα περιεχόμενα του Μίκυ Μάους και του Μεγάλου Μίκυ τους τίτλους των μονοσέλιδων ιστοριών και τις σελίδες στις οποίες είναι δημοσιευμένες. Τα σέβομαι αλλά και τα αγαπώ. Τα αντιμετωπίζω όχι σαν πορσελάνινες κούκλες που φοβάσαι μήπως τις σπάσεις, αλλά σαν ζωντανά όντα που τα αγγίζεις και τα απολαμβάνεις. Το ξέρω ότι αυτό είναι ανορθόδοξο αλλά έτσι είμαι.

 

Θα χαρώ να τα κληρονομήσει η κόρη μου που τα αγαπά και αυτή και εξ αιτίας της έγινα συλλέκτης, αλλά ας τα πάρει όπως είναι. ΄Οσο για την πώλησή τους δεν είναι κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα.

 

Τέλος, ενώ δεν είμαι κάθετα αντίθετος με την ιδέα των τόμων και μάλιστα αγόρασα από τη Λέσχη δυο τόμους με διψήφια τεύχη του Μεγάλου Μίκυ που θα ήταν πολύ δύσκολο να τα βρω μεμονωμένα, δεν θα έδενα ποτέ σε τόμους τα τεύχη μου. Είναι δύσχρηστοι και κινδυνεύουν, όπως πολύ σωστά λέει ο Barkscarpa να υποστούν το περιβόητο "ξάκρισμα" από το μαχαίρι ενός αδέξιου βιβλιοδέτη. Δεν είναι τυχαίο ότι στην αγορά ένας τόμος έχει πολύ μικρότερη τιμή πώλησης από εκείνη που θα πλήρωνε κανείς αν αγόραζε άδετα όλα τα τεύχη που περιέχει. Και σ' αυτό συμβάλλει το γεγονός ότι, όπως υπαινίσσεται ο Γεράσιμος με τη φράση "το να αγοράσεις κάτι απ' την αρχή σε τόμο, όπως τα trade paperbacks είναι άλλο πράγμα", αγοράζοντας έναν τόμο δεν αποκτάς τα τεύχη στην αυθεντική μορφή με την οποία κυκλοφόρησαν, αλλά "μεταλλαγμένα" σε μια άλλη μορφή, αυτήν του τόμου.

 

Ακόμη, υπάρχουν άλλες δύο παράμετροι. Το κόστος της βιβλιοδεσίας και το αισθητικό αποτέλεσμα.

 

Με όλα αυτά φυσικά δεν επιχειρώ να αμφισβητήσω το δικαίωμα του Δημήτρη και κάθε συλλέκτη να προστατεύσει τα κόμικς του από τη φθορά, δένοντάς τα σε τόμους ώστε να είναι λιγότερο ευάλωτα. Απλά, θα πρέπει να διαλέξει μερακλή βιβλιοδέτη και να είναι παρών στο δέσιμο του πρώτου τουλάχιστον από τους τόμους, ώστε να τού δώσει τις αναγκαίες οδηγίες και να πετύχει έτσι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν ξέρω, ειδικά για Μίκυ Μάους δεν το βρίσκω και πολύ ταιριαστό το να τα κάνεις τόμους. Η φθορά μπορεί να επέλθει και στην μορφή του τόμου, επιπλέον φυσικά της αρχικής που ούτως ή άλλως δεχτεί στο αρχικό δέσιμο. Ακόμη και τα φακελάκια με το χαρτόνι μου φαίνεται κάπως, αλλά προφανώς επειδή δεν είμαι συλλέκτης, αν και πάντα μου άρεσε τα πάντα να είναι όμορφα και περιποιημένα. Αλλά στα κόμικς μου, όπως και στα βινύλια, ακόμη και στα όποια CDs/DVDs/games κλπ ό,τι και να πάρω δηλαδή, μου αρέσει να τα προσέχω όσο μπορώ. ακόμη και όταν τα χρησιμοποιώ το κάνω ευλαβικά με περίσσια προσοχή. Κάποια φθορά, κιτρίνισμα, είναι φυσιολογικά με την πάροδο του χρόνου που μπορείς να το επιβραδύνεις με διαφόρους τρόπους, αλλά το δέσιμο νομίζω είναι μία άμεση και μόνιμη φθορά που μάλιστα την πληρώνεις κιόλας και δεν υπάρχει επιστροφή από αυτή. Παλιά το είχα σκεφτεί να δέσω τόμους κάποια αγαπημένα, αλλά τελικά μου φαίνεται μάλλον όπως είπα ήδη μη ταιριαστό με το αντικείμενο και μάλλον άσκοπο. Ωστόσο, νομίζω η μισή χαρά είναι η αγορά και η άλλη μισή φυσικά η ανάγνωση τους. Το να τα στοκάρω σε σημεία που δεν μπορώ να τα βλέπω και να τα χαίρομαι μου φαίνεται κάπως, αλλά είπαμε δεν είμαι συλλέκτης δεν καίγομαι να τα προφυλάξω 100% αν και όποιοι με ξέρουν γνωρίζουν ότι τα περισσότερα (ακόμη και τα πολυδιαβασμένα) είναι όπως τα πρωτοπήρα, άντε με την ελάχιστη δυνατή φθορά του χρόνου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Eμένα πάντως αισθητικά μου αρέσουν πολύ περισσότερο οι τόμοι :beer6:

Kι οι φώτο των τόμων που ανεβάσατε Αντρέα και Q είναι άψογες :best:

 

Τα επιχειρήματα που ανέφεραν οι υπόλοιποι ισχύουν, αλλά στην τελική πρόκειται κυρίως για θέμα αισθητικής (μορφή),

οπότε νομίζω ότι εξαρτάται από το γούστο του καθενός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15413
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ταπεινή μου γνώμη είναι, χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, ΜΗΝ ΤΑ ΔΕΝΕΙΣ ΣΕ ΤΟΜΟΥΣ!!! Ποτέ δεν θα έδενα τα δικά μου τεύχη σε τόμους γιατί ξέρω ότι αυτό σημαίνει την καταστροφή τους (πάντα κατ'εμέ!) Δεν θέλω να τα βλέπω κολλημένα τα θέλω "μαμάτα" όπως βγήκαν από το τυπογραφείο! Και να πω τη μαύρη αλήθεια, αν και μου έχει τύχει να βρω τόμους με σπάνια τεύχη, δεν τους πήρα απλά επειδή ήταν δεμένα.

Συνεπώς, προσωπικά προτιμώ τα καθαρά μεμονωμένα τεύχη, ίσως και για συναισθηματικούς λόγους: Ξέρω ότι το τάδε τεύχος βγήκε έτσι και δεν θέλω να το αλλάξω αυτό με τη καμία :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6052
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είμαι 100% αντίθετος στο να δένονται τεύχη σε τόμους Ο βασικός λόγος είναι η ενδεχόμενη φθορά που θα υποστούν κατά το δέσιμο (και η οποία μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη από την υπάρχουσα). Δεν μπορείς να εμπιστευτείς με τίποτα τον όποιο βιβλιοδέτη ότι θα κάνει σωστά τη δουλειά του. Μια λάθος μαχαιρία είναι αρκετή. Υπάρχουν βέβαια καλλιτεχνικά βιβλιοδετεία που σίγουρα δουλεύουν πιο επαγγελματικά αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο το κόστος είναι προσεγγίσιμο. Από την άλλη, η σωστή φύλλαξη των κόμικς από τη στιγμή που θα αγοραστούν είναι ο πλέον σίγουρος τρόπος για τη συντήρηση τους. Τοποθετώντας τα μέσα στα ειδικά σακουλάκια (αναγκαίο κακό) εξασφαλίζεις την αντοχή τους στον χρόνο ακόμα και αν τα διαβάζεις συχνά. Προσωπικά, αν και αγοράζω πολλά trades λόγω επαρχίας, επιμένω πως η αίσθηση που δημιουργεί ένα τεύχος είναι αναντικατάσταστη (και το συνειδητοποίησα μεγαλώνοντας). Τα μεγαλύτερα "θύματα" των trades και των τόμων γενικότερα είναι τα εξώφυλλα τα οποία χάνουν ένα μεγάλο μέρος της δυναμικής τους. Το πιο ενδεικτικό παράδειγμα είναι τα υπέροχα εξώφυλλα του Fables τα οποία σχεδόν "εξαφανίζονται" μέσα στα trade paperbacks κυρίως λόγω του χαρτιού που χρησιμοποιείται για την επανέκδοδη. Για πολλούς αυτά είναι "ψιλά γράμματα" αλλά από τη στιγμή που θεωρείς τον εαυτό σου συλλέκτη μιας σειράς τότε οφείλεις να διατηρήσεις το πρωτότυπο στην αρχική του μορφή. Η καλή συντήρηση είναι άλλο θέμα. Πριν από λίγο ξεφύλλιζα κάποια τεύχη του 1987 της σειράς Swamp Thing που πήρα από τον Θοδωρή (call me x for xepeta) και πραγματικά ήταν σαν να αγοράστηκαν χθες (Θοδωρή για 'σένα δουλεύω :lol: ). Αυτά!

:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η καλή συντήρηση είναι άλλο θέμα. Πριν από λίγο ξεφύλλιζα κάποια τεύχη του 1987 της σειράς Swamp Thing που πήρα από τον Θοδωρή (call me x for xepeta) και πραγματικά ήταν σαν να αγοράστηκαν χθες (Θοδωρή για 'σένα δουλεύω :lol: ). Αυτά!

 

Δούλος σας. bowing.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Eμένα πάντως αισθητικά μου αρέσουν πολύ περισσότερο οι τόμοι :beer6:

Kι οι φώτο των τόμων που ανεβάσατε Αντρέα και Q είναι άψογες :best:

 

Τα επιχειρήματα που ανέφεραν οι υπόλοιποι ισχύουν, αλλά στην τελική πρόκειται κυρίως για θέμα αισθητικής (μορφή),

οπότε νομίζω ότι εξαρτάται από το γούστο του καθενός.

 

Αν και δεν το θεωρώ μόνο θέμα αισθητικής συμφωνώ με τη Λένα ότι η τελική επιλογή θα γίνει από τον καθένα μας σύμφωνα με το γούστο του. De gustibus.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20423
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ΠΟΤΕ δεν θα σκεφτομουν να κανω τα περιοδικα μου τομους.Ειναι κατι που δεν μου αρεσει καθολου.Αγοραζω καμια φορα γιατι δεν γινεται αλλιως,εννοω να βρω τα τευχη που ψαχνω μεμονωμενα αλλα η ιδια να τα κανω τομους,με τιποτα.

Αγοραζω απο το 1983 εννοειται οτι θα εχουν καποιες φθορες,μικροτερες ή μεγαλυτερες με το περσαμα του χρονου.Εδω "φθειρομαστε" εμεις,δεν θα φθαρουν αυτα που ειναι φτιαγμενα απο χαρτι;

Τα πρωτα εχουν πιο πολλες φθορες γιατι ημουν παιδακι οταν τα πηρα,τα ειχα "λιωσει" απο το διαβασμα.Ομως τα αγαπω οπως ειναι και δεν θα τ'αντικαθιστουσα με αλλα σε καλυτερη κατασταση,γιατι δεν θα ειχαν την συναισθηματικη αξια που εχουν αυτα που εχω.

Ουτε σε σακουλακια τα βαζω ξεχωριστα ουτε κανω ιδιαιτερα πραγματα.Απλα φροντιζω να ειναι σε μια καλη κατασταση,δεν θα τα μουτζουρωσω δεν θα τα τσαλακωσω αλλα με τον χρονο δεν μπορεις να τα βαλεις.Τα φροντιζω οσο μπορω και τα εχω διαβασει πολλες φορες στην ζωη μου.Δεν αγοραζω περιοδικα για να τα διαβασω μια μονο φορα και μετα "πακετο" και στην ακρη.Ουτε θα παθω υστερια αν δω οτι κιτρινισαν σε καποια σημεια.

Η γνωμη μου παντως ειναι :οχι τομοι.Δεν συγκρινονται με τα κανονικα τευχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Επαναλαμβάνομαι βέβαια, αφού τα είπα και παραπάνω, αλλά θέλω να τονίσω ότι όσα λέει, και μάλιστα τόσο απλά και ωραία, η καλή μου φίλη Paola με εκφράζουν απόλυτα.

 

Δεν μπορούμε να τα βάλουμε με τον χρόνο κι έτσι προσέχουμε τα κόμικς μας όσο γίνεται, τα προστατεύουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αλλά δεν παθαίνουμε υστερία αν δούμε ότι κάπου κιτρίνισαν ή τσαλακώθηκαν ή κάποιος συνδετήρας σκούριασε. ΄Αλλωστε, κάτι τέτοιο είναι αναπόφευκτο για όσους, όπως εγώ, αγοράζουμε και μεταχειρισμένα.

 

Βέβαια έχουμε και κάποιες μικροδιαφορές:

Κατ' αρχήν εγώ, όπως ξαναείπα, χωρίς φυσικά να τα μουντζουρώνω, διορθώνω λάθη ή σημειώνω σε κάποια από αυτά -κακώς ίσως- διάφορα χρήσιμα κατά τη γνώμη μου στοιχεία. Ακόμη, αν πέσουν στα χέρια μου κάποια κομμάτια σε καλύτερη κατάσταση από αυτά που έχω, τα αντικαθιστώ. Τέλος, δυστυχώς δεν κράτησα, όπως εκείνη, τα κόμικς που διάβαζα στα 7-8 μου χρόνια. Αν το είχα κάνει, θα ήμουν κάτοχος αρκετών σπάνιων τευχών του "Γέλιο και Χαρά", Disney και μη.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εχω την εντυπωση οτι τα τελευταια χρονια ορισμενα κομικς εχουν, εσκεμμενα, κακη βιβλιοδεσια και ανισχυρη κολλα στη ραχη, ωστε να διαλυονται ευκολα, και να καταπολεμηθει η αγορα των μεταχειρισμενων.

 

Ονοματα δεν λεμε, συνειδησεις δεν θιγουμε :P

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1664
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για το θεμα τομων εχω γραψει τη γνωμη μου και με τα υπολοιπα που γραφτηκαν νομιζω οτι εχει ηδη καλυφθει αρκετα το θεμα.

Σε καποιο αλλο θεμα εχω δει σε λινκ πως καποιος αποκατεστησε ενα παλιο τευχος, Γελιο+Χαρα αν θυμαμαι καλα. Συνηθως το προβλημα, εκτος του σχισιματος, ειναι ενα σκουριασμενο συραπτικο κλιπ που χαλαει και το υπολοιπο κομματι της πλατης. Σε αυτες τις περιπτωσεις μπορει να αποκατασταθει η ζημια με τα αρχιτεκτονικα σελοτεϊπ (invisible tape) αλλα επειδη κυκλοφορουν πολλες μαρκες εγω προτιμω μια γνωστη μαρκα που οντως ειναι "αορατη" και ξερω οτι δεν θα μου χαλασει περισσοτερο την πλατη. Κι επειδη αυτα κυκλοφορανε εδω και πολλα χρονια δεν μετανιωσα που το δοκιμασα σε καποια τευχη.

Η αλλη λυση που θα ειχα ειναι η επαναγορα ενος αψογου τευχους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω, για την άμεση ανταπόκριση σας, στο ερώτημα μου.Διάβασα πολύ προσεκτικά όλες τις απαντήσεις σας, ώστε να να μπορέσω να βγάλω ένα τελικό συμπέρασμα.

 

Καταρχήν να αναφέρω ότι και εγώ δεν είμαι από τους συλλέκτες που θα προστατέψουν με πολλούς τρόπους τα τεύχη τους.Δηλαδή ούτε, σε θήκες τα βάζω, ούτε χρησιμοποιώ νάυλον σακουλάκια, ούτε τα έχω μέσα σε κάποιο μπαούλο, ούτε σε κάποιο πατάρι.Η μόνη προστασία που προσφέρω στα τεύχη μου, είναι να τα έχω τοποθετημένα με αριθμητική σειρά, μέσα σε μια βιβλιοθήκη με τζαμένιες πόρτες, κι αυτό γιατί θέλω να μπορώ να τα διαβάζω εύκολα ανά πάσα στιγμή.Τώρα όσον αφορά το δέσιμο τευχών σε τόμους, γενικώς είμαι κατά και δεν θα το έκανα για καμιά σειρά της συλλογής μου, Disney και μη.

 

Το Κόμιξ όμως, αποτέλει την εξαίρεση, κι αυτό γιατί αρκετά τεύχη μετά το #110 και μέχρι το #160 έχουν αρκετές φθορές και μάλιστα σε ορισμένα κινδυνεύει να βγει το εξώφυλο και σε άλλα έχει βγει ήδη, αλλά ή το έχω κολλήσει με ζελοτέιπ, ή κράτησα το τεύχος χωρίς εξώφυλλο.Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση όπως αναφέρω και στο πρώτο ποστ, να κάνω ορισμένα τεύχη τόμους, ώστε να μην κινδυνεύουν περισσότερο.Σαφώς και άλλα τεύχη μου έχουν φυσικές φθορές, αλλά σε αυτά τα τεύχη του Κόμιξ, είχα βάλει και εγώ το χεράκι μου λόγω ηλικίας.Σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι, μετά το 2000 άρχισα να αγοράζω τις θήκες του Τερζόπουλου, πρώτα αυτές με τους συνδετήρες που πιάνουν τα τεύχη από πάνω και από κάτω και στην συνέχεια τις χάρτινες.Έτσι λοιπόν, αυτή είναι η μόνη σειρά που παρέχω μια επιπλέον προστασία, εκτός από την προαστασία της βιβλιοθήκης.

 

Έτσι, λαμβάνοντας υπόψην τις απαντήσεις σας, απ΄ τις οποίες βγάζω το συμπέρασμα ότι: οι περισσότεροι είστε κατά της μετατροπής τευχών σε τόμους, το κόστος της μετατροπής αυτής θα είναι αρκετά μεγάλο, θα πρέπει να βρεθεί κάποιος επαγγελματιάς βιβλιοδέτης, υπάρχει κίνδυνος να καταστραφούν τα τεύχη με ένα λάθος του και τέλος ακόμα και με τους τόμους, δεν θα γλιτώσω την φθορά, αλλά ίσως προκληθεί μεγαλύτερη, ή απλώς ίσως να την καθυστερήσω για λίγο.Οπότε, εφόσον τα έχω ήδη και στις θήκες του Τερζόπουλου,για τις οποίες έχω δόσει ουκ ολίγα χρήματα και οι οποίες κάνουν καλά την δουλειά τους και κρατάνε τα τεύχη στην αρχική τους μορφή, αποφάσισα να μην τα μετατρέψω σε τόμους, για τους παραπάνω λόγους που ανέφερα.

 

Να σας ευχαριστήσω και πάλι για την ανταπόκριση, τις συμβουλές και την βοήθεια σας. :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν ειναι μετα το #110 μπορεις απλα να τα ξανα- αγορασεις. Δεν νομιζω να σου βγει αρκετα ακριβοτερα απο το δεσιμο.Ασε που θα σου μεινουν και τα διαλυμενα ωστε να μπορεις να τα διαβαζεις χωρις να φθειρεις τα "καλα".

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9267
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  232
  • Reputation:   2658
  • Achievement Points:  242
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5508 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πολύ όμορφος ο τόμος στις φωτογραφίες που συμπεριέλαβες. Μου φαίνεται πολύ πιό όμορφος από αυτούς που κυκλοφορούν από τον Τερζόπουλο.

Όσον αφορά στο αν πρέπει να "δένει" κανείς τα κόμικς του, συμφωνώ με όλες τις προηγούμενες απόψεις. Δηλαδή αν έχεις τα χρήματα και σου αρέσει αισθητικά καλώς, αλλά αν ενδιαφέρεσαι για την συλλεκτική-χρηματική αξία των τευχών, σε καμία περίπτωση δεν το κάνεις.

 

Είχα αγοράσει μερικά από τα "ντοσιέ" που έδινε ο Τερζόπουλος αλλά τελικά μου φάνηκαν σχεδόν άχρηστα όσον αφορά την προστασία των τευχών.

Οι θήκες που διαθέτει μέχρι και σήμερα είναι πολύ καλύτερες, αλλά και αυτές τίποτα το ιδιαίτερο.

 

 

Κατα τη γνώμη μου, ο καλύτερος τρόπος για να προφυλάξει κανείς τα τεύχη του είναι τα ειδικά σακουλάκια με το χαρτόνι.

Δεν έχει σημασία αν είσαι αφοσιωμένος αναγνώστης ή φανατικός συλλέκτης. Σε όλες τις περιπτώσεις τα τεύχη σου είναι πλήρως προφυλαγμένα, αλλά και άμεσα διαθέσιμα όταν επιθυμείς να τα διαβάσεις. Επίσης το κόστος για να αγοράσεις 200 τέτοια σακουλάκια πρέπει να είναι το ίδιο, αν δεν κάνω λάθος, με το να "δέσεις" 20 τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9630
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Οι φώτος με τους τόμους Δημήτρη πως τους έκανες? Σε τι είδους καταστήματα αναλαμβάνουν τέτοια? Κοστίζει πολλά?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Οι φώτος με τους τόμους Δημήτρη πως τους έκανες? Σε τι είδους καταστήματα αναλαμβάνουν τέτοια? Κοστίζει πολλά?

 

Βασικά αυτές τις φώτογραφίες, τις βρήκα τυχαία, στο προφίλ ενός μέλους του facebook, το οποιό σχολιάζει και στα προφίλ των περιοδικών του Τερζόπουλου και έτσι τις παρέθεσα εδώ, σαν παράδειγμα.Πάντως ο κάτοχος των τόμων, λογικά, θα ζήτησε από τον βιβλιοδέτη, ή κάποιον άλλο που ειδικεύεται σε αυτόν τον τομέα, να φτιάξει ένα σχέδιο του Καρλ Μπαρκς με τον Σκρούτζ, το σήμα του Κόμιξ και να γράψει τους αριθμούς των τευχών που περιέχει ο κάθε τόμος πάνω στο δέρμα του εξωφύλλου.Αυτό ίσως να έγινε με κάποια ειδική μέθοδο χάραξης και τα σχέδια, πρέπει να βγήκαν σαν ανάγλυφα.Πάντως νομίζω ότι και το δέρμα ευνοεί για τέτοιες ενέργειες.Τώρα για τις μεθόδους που χρησιμοποιούν δεν ξέρω και πολλά πράγματα, άλλα λογικά θα έβαλε και το χεράκι του κάποιο μηχάνημα, για να βγει αυτό το αποτέλεσμα.Σίγουρα πάντως το άτομο που έχει τους τόμους αυτούς πρέπει να ήξερε καλά που πρέπει να απευθυνθεί, γιατί για τέτοια σχέδια, δεν νομίζω να απευθύνεσαι μόνο σε έναν απλό βιβλιοδέτη. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.