Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δίκη ο σκιτσογράφος Plantu


mr-d

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ΔΙΑΚΩΜΩΔΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑ

Σε δίκη ο σκιτσογράφος Plantu

Ενώπιον του δικαστηρίου καλείται να παρουσιαστεί ο διάσημος σκιτσογράφος της εφημερίδας "Le Monde", Plantu, έπειτα από καταγγελία μιας καθολικής οργάνωσης για ένα σκίτσο του που δείχνει τον Πάπα Βενέδικτο ΙΣΤ' να παρενοχλεί σεξουαλικά ένα παιδί.

 

newego_LARGE_t_1101_54031801_type12128.jpg

 

Η εισαγγελία του Παρισιού ζήτησε στις 8 Φεβρουαρίου την παραπομπή στο πλημμελειοδικείο του σκιτσογράφου και του Ερίκ Φοτορινό, του πρώην διευθυντή του Monde Magazine, που δημοσίευσε το αμφιλεγόμενο σκίτσο τον Απρίλιο του 2010.

Με τίτλο "Παιδεραστία: ο Πάπας παίρνει θέση", το σκίτσο έχει δημοσιευθεί από τις 22 Μαρτίου 2010 στον ιστότοπο του σκιτσογράφου (www.plantu.net).

Η καταγγελία έγινε από τη Γενική Συμμαχία κατά του Ρατσισμού και υπέρ του Σεβασμού της Γαλλικής και της Χριστιανικής Ταυτότητας (AGRIF) για "πρόκληση διακρίσεων, μίσους ή βίας εναντίον ενός ατόμου ή μιας ομάδας ανθρώπων εξαιτίας της καταγωγής τους ή της συμμετοχής ή της μη συμμετοχής τους σε μία εθνότητα, μία φυλή ή μία θρησκεία".

 

ethnos.gr

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Ρε δε πάτε να .... &^%#$#$^Υ& που έχετε γίνει ρόμπα ξεκούμπωτη διεθνώς! :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βασικά, εδώ το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο.

 

Μπορείς να συκοφαντήσεις ένα συγκεκριμένο πρόσωπο για παιδεραστεία, μόνο και μόνο επειδή λαμβάνει μέρος -σε κάποιο βαθμό- στην πολιτική ζωή; Πρέπει κάπου να τραβηχθεί μια γραμμή, πιστεύω. Αν το πρόσωπο ήταν ένας τυχαίος επώνυμος πολίτης, τότε εννοείται οτι θα πρόκειται για καθαρή πρόταση συκοφαντίας.

 

Αλλά όταν μιλάμε για ένα "πολιτικό" πρόσωπο; Εντάξει, σίγοθρα η σάτυρα πρέπει να έχει το ελεύθερο να κατακρίνει τα κακώς κείμενα με τρόπο υπερβολικό, αλλά ποιό ακριβώς είναι το όριο της υπερβολής;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η σάτυρα δεν πρέπει να έχει όρια. Ποτέ και για κανέναν λόγο. Εάν είναι καλόγουστη το κοινό θα την αποδεχτεί και δεν θα προσβληθεί. Εάν είναι κακόγουστη το ίδιο το κοινό σου θα σε απορρίψει.

 

Εν τω μεταξύ αντί να ντρέπεται η καθολική εκκλησία που στους κόλπους της έχουν βρεθεί επανειλημμένα παιδεραστές κατηγορεί αυτούς που τους παρουσιάζουν την αλήθεια. Σουρεαλισμός...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η σάτυρα δεν πρέπει να έχει όρια. Ποτέ και για κανέναν λόγο. Εάν είναι καλόγουστη το κοινό θα την αποδεχτεί και δεν θα προσβληθεί. Εάν είναι κακόγουστη το ίδιο το κοινό σου θα σε απορρίψει.

 

Εν τω μεταξύ αντί να ντρέπεται η καθολική εκκλησία που στους κόλπους της έχουν βρεθεί επανειλημμένα παιδεραστές κατηγορεί αυτούς που τους παρουσιάζουν την αλήθεια. Σουρεαλισμός...

Αν και έχεις δίκιο, δεν νομίζω οτι είναι η εκκλησία. Απο τα συμφραζώμενα μάλλον οργάνωση soccer moms βλέπω να είναι.

 

Κάτσε, όμως, zade. Η κριτική χωρίς έλεγχο σε πρόσωπα μη καθαρά πολιτικά είναι καλό πράγμα; Δηλαδή αν κάποιος σχεδιάσει έναν τύπο που μου μοιάζει και βάλει σε συννεφάκι "Ο Tightwad είναι μάπας!", και το εκδώσει σε όλη τη χώρα, δεν καταπατούνται τα προσωπικά μου δικαιώματα;

Επεξεργασία από Tightwad Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι, γίνεται γκριζόμαυρη διαφήμιση και γίνεσαι πασίγνωστος με άμεσο αποτέλεσμα υπογραφή συμβολαίων σε μεγάλους εκδοτικούς οίκους.

 

Μάπα;

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άν σε κανά 20 χρόνια κάνετε δημοσκόπηση για να ξεχωρίσετε και το δικό μου το φύλο, εγώ παίρνω το αρκουδάκι μου και φεύγω απο τώρα.

Επεξεργασία από Tightwad Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Η σάτυρα δεν πρέπει να έχει όρια. Ποτέ και για κανέναν λόγο. Εάν είναι καλόγουστη το κοινό θα την αποδεχτεί και δεν θα προσβληθεί. Εάν είναι κακόγουστη το ίδιο το κοινό σου θα σε απορρίψει.

 

Εν τω μεταξύ αντί να ντρέπεται η καθολική εκκλησία που στους κόλπους της έχουν βρεθεί επανειλημμένα παιδεραστές κατηγορεί αυτούς που τους παρουσιάζουν την αλήθεια. Σουρεαλισμός...

Ειδικά η σάτιρα που στρέφεται εναντίον προσώπων που κατέχουν δημόσιες θέσεις και εξουσία! Ο Πάπας, στο βαθμό μάλιστα που διεκδικεί για τον εαυτό του το προνόμιο του αλάθητου περιλαμβάνεται σαφώς σε αυτή την κατηγορία. Όπως φυσικά και κάθε άλλος μεγαλοσχήμων εκπρόσωπος κοσμικής ή θεικής εξουσίας.

Να υπενθυμήσω μόνο ότι η επίσημη καθολική εκκλησία έχει δώσει εκατομμύρια σε εξωδικαστικούς συμβιβασμούς για να θάψει το θέμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κάτσε, όμως, zade. Η κριτική χωρίς έλεγχο σε πρόσωπα μη καθαρά πολιτικά είναι καλό πράγμα; Δηλαδή αν κάποιος σχεδιάσει έναν τύπο που μου μοιάζει και βάλει σε συννεφάκι "Ο Tightwad είναι μάπας!", και το εκδώσει σε όλη τη χώρα, δεν καταπατούνται τα προσωπικά μου δικαιώματα;

 

Η σάτυρα δεν είναι κριτική. Κριτική σημαίνει παρουσιάζω τις απόψεις μου και αντικρούω τις απόψεις κάποιου άλλου με βάση επιχειρήματα. Σάτιρα σημαίνει απλά αντικρούω τις απόψεις/πεποιθήσεις/συμπεριφορές κάποιου άλλου με κυριότερο σκοπό την διακωμώδηση. Επίσης απρόκλητη σάτιρα δεν υπάρχει. Κανένας δεν σατιρίζει κανέναν απλά επειδή έτσι του ήρθε. Πάντα υπάρχει λόγος που γίνεται η σάτιρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η σάτυρα δεν είναι κριτική. Κριτική σημαίνει παρουσιάζω τις απόψεις μου και αντικρούω τις απόψεις κάποιου άλλου με βάση επιχειρήματα. Σάτιρα σημαίνει απλά αντικρούω τις απόψεις/πεποιθήσεις/συμπεριφορές κάποιου άλλου με κυριότερο σκοπό την διακωμώδηση. Επίσης απρόκλητη σάτιρα δεν υπάρχει. Κανένας δεν σατιρίζει κανέναν απλά επειδή έτσι του ήρθε. Πάντα υπάρχει λόγος που γίνεται η σάτιρα.

Αν και έχεις απόλυτο δίκιο στη διάκριση της σάτυρας απο την κριτική, διαφωνώ για την "απρόκλητη σάτυρα".

 

Δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας για να κάνεις γελοιογραφείες. Μου τη δίνει ένας οποιοσδήποτε, και μπορώ κάλλιστα να τον ζωγραφίσω με μια μυτόγκα ΝΑ, με το συμπάθειο, να κάνει τρελό και παλαβό drug smuggling. Αν πάω μετά και σκορπίσω αντίτυπα του σχεδίου εδώ και εκεί, κραδαίνοντας την ασπίδα της "σάτυρας", αυτό δεν με κάνει συκοφάντη;

 

Εάν ναι, τότε πρέπει να μπεί και κάποιος ηθικός φραγμός στη σάτυρα...

Δεν μιλάω για τη συγκεκριμένη υπόθεση, η οποία σίγουρα θα τελειώσει με το γκρούπ των καθολικών να πληρώνουν τα έξοδα της δίκης, αλλα γενικότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

όχι, δεν πρέπει να υπάρχει κανένας φραγμός στη σάτυρα..

αν είναι καλή και γελάσει ο κόσμος τότε πέτυχες..

αν είναι κακή και είσαι συκοφάντης θα φας τα μούτρα σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

όχι, δεν πρέπει να υπάρχει κανένας φραγμός στη σάτυρα..

αν είναι καλή και γελάσει ο κόσμος τότε πέτυχες..

αν είναι κακή και είσαι συκοφάντης θα φας τα μούτρα σου.

Μα δεκτά και σεβαστά όλα αυτά, αλλά αν νομίζετε οτι προτείνω νομικό φραγμό στη σάτυρα κάνετε λάθος, παιδιά. Όχι γιατί η σάτυρα δεν μπορεί να καταντήσει συκοφαντία, αλλά είναι πολύ επικίνδυνη η λογοκρισία, απλά δεν αξίζει το ρίσκο.

 

Σίγουρα, πρέπει, πάντως, να θέτουμε ηθικούς φραγμούς στους εαυτούς μας.

 

Το αν εγκρίνει η κοινωνία ή όχι τα σχέδια μου μου είναι ασήμαντο. Αν ήταν να πράττουμε σύμφωνα με τη κοινώς αποδεκτή νορματιβιστική, κοινωνική ηθική, τότε θα είμαστε ανήθικοι και ναι, γιατί όχι, και πρόβατα.

Επεξεργασία από Tightwad Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι γράφεις..

δλδ αν είσαι καλλιτέχνης και σατυρήσεις κάτι, για να γελάσει ο κόσμος (κοινωνία) δεν θα το κάνεις;

για πoιον αλλον λόγο να το κάνεις; για να ικανοποιήσεις το εγώ σου;;; χαχαχαχαχ

 

Το αν εγκρίνει η κοινωνία ή όχι τα σχέδια μου μου είναι ασήμαντο. Αν ήταν να πράττουμε σύμφωνα με τη κοινώς αποδεκτή νορματιβιστική, κοινωνική ηθική, τότε θα είμαστε ανήθικοι και ναι, γιατί όχι, και πρόβατα.

 

τώρα πραγματικά πως ένας καλλιτέχνης που δημιουργεί κάτι για να διασκεδάσει η κοινωνία καταλήγει να είναι πρόβατο δεν μπορώ να καταλάβω..

 

το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ... μπεεεεεεεεεεε :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι γράφεις..

δλδ αν είσαι καλλιτέχνης και σατυρήσεις κάτι, για να γελάσει ο κόσμος (κοινωνία) δεν θα το κάνεις;

για πoιον αλλον λόγο να το κάνεις; για να ικανοποιήσεις το εγώ σου;;; χαχαχαχαχ

Μα ο αντικειμενικός σκοπός της πολιτικής σάτυρας, και ο λόγος που δεν ασκείται λογοκρισία πάνω της, είναι να κατακρίνει τα κακώς κείμενα, έτσι δεν είναι;

 

Π.χ ευχαρίστως να κάνω σάτυρα σε κάτι αξιο κριτικής όπως οι πολιτικοί μας, αλλά γιατί να βάλω στον Μήτσο τον Φούρναρη που δεν έχει κάνει τίποτα ο άνθρωπος, μια μυτόγκα και όπως προείπα, να τον βάλω να κάνει "τρελό και παλαβό drug smuggling".

 

Πσσσ... στα καρβέλια τα κρύβει ρεεεεε!

 

Γιατί άν η σάτυρα είναι για το να γελάσουμε εις βάρος πραγματικών προσώπων και όχι να υποδείξουμε κατακριτεές τάσεις και παραδείγματα προς αποφυγή... τότε νομίζω οτι κάποιος πρέπει να σατυρήσει τη Μαντάμ Σάτυρα.

 

 

τώρα πραγματικά πως ένας καλλιτέχνης που δημιουργεί κάτι για να διασκεδάσει η κοινωνία καταλήγει να είναι πρόβατο δεν μπορώ να καταλάβω..

 

το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ... μπεεεεεεεεεεε :P

Αυτό που παρατήρησα είναι οτι το μόνο ηθικό μέτρο που προτείνεις είναι αυτό της κοινωνίας. Αν η κοινωνία βρεί το σχέδιο σου καλό και ηθικό, μπράβο. Αν σοκαριστεί και λιποθυμήσει απο την έλλειψη μέτρου σου (Ω Μοντιιιιιιιιιιε! Λε σαβουάρ βίβρ μου θίγεται, σάκρε μπλου!) , η σάτυρα σου είναι κακή.

 

Εγώ πιστεύω οτι πρέπει να καλλιεργούμε δεοντολογία απο μόνη μας. Η κοινωνία, και κατ' επέκταση η νορματιβιστική της ηθική είναι βάναυση, και κατα εποχές ρατσιστική.

 

Αν την δεκαετία του 1950, ας πούμε, έκανε ένας γελοιογράφος σάτυρα στις φυλετικές ανισότητες στην Αμερική, και αυτό δεν άρεσε καθόλου στους αναγνώστες, καθιστά τη σάτυρα αυτή κακή; Ίσα-ίσα, η σάτυρα πρέπει να είναι επαναστατική, και να μη κολώνει καθόλου στο να υποδεικνύει τα λάθη και τις αρνητικές τάσης της πλειοψηφίας.

 

Αλλιώς, είναι κριτική εκ του ασφαλούς, που όπως είπα, τη βρίσκω άχρηστη, για σάτυρα.

 

Άχρηστη με την έννοια οτι οταν κάνω πολιτική σάτυρα πρέπει να μεταφέρω και κάποιο βαθύτερο νόημα... αν ο καλλιτέχνης ήθελε να κάνει μόνο χιούμορ, να έπιανε δουλειά στη Ντίσνευ.

Επεξεργασία από Tightwad Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παντού υπάρχουν όρια. Η σάτιρα (ορθή γραφή από τo λατινικό satira και όχι σάτυρα που αναφέρεται στους σατύρους, τις αρχαίες θεότητες) είναι επιτρεπτή σχεδόν απεριόριστα αλλά έχει ως ακραίο όριο τη συκοφαντία.

 

Και μια διευκρίνηση: Η θεωρητική άποψη που διατυπώνω παραπάνω δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με την δίωξη του μεγάλου Plantu αφού είναι προφανές ότι με το σκίτσο του δεν υποδηλώνει ότι ο Πάπας είναι παιδεραστής/παιδόφιλος, οπότε θα υπήρχε το στοιχείο της συκοφαντίας, αλλά στο πρόσωπο του Ποντίφηκα σατιρίζει, έστω και ακραία, την Καθολική Εκκλησία, από εκπροσώπους της οποίας διαπράχθηκε διαπιστωμένα το αδίκημα αυτό, γεγονός που έχει παραδεχθεί δημόσια και καυτηριάσει ο ίδιος ο Πάπας.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.