Μετάβαση στο περιεχόμενο

Netbook


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απορία. Σκέφτομαι να πάρω ένα netbook. Κύριος στόχος είναι το να διαβάζω e-books και cbr ξάπλα και αραχτός :) Στην αρχή σκεφτόμουν για ταμπλέτα αλλά βλέποντας ότι (α) τα κόστη δεν είναι τόσο διαφορετικά (300 με 350) και (β) οι ταμπλέτες έχουν δικό τους είδος λειτουργικού (το λεγόμενο android (μην με πολυμπλέκετε :) στα κινητά απλώς θέλω να παίρνω τηλέφωνο και sms, και δε με χαλάει να ακούω ραδιάκι και να παίρνω και καμία φώτο... για καφέ, έχω βραστήρα, γκαζάκι και καφετιέρα :) )) προσανατολίζομαι προς τα netbook.

 

Οπότε τι ρωτάω? :) Προφανώς ότι πληρώνεις, παίρνεις :) Επειδή όμως δεν θέλω αύριο να ξυπνήσω και να διαπιστώσω ότι έκανα την πατατιά μου και αν είχα πάρει για τα ίδια λεφτά το από δίπλα, θα έκανα και εκείνο το παραπάνω που θέλω, είπα να ρίξω μια ερώτηση μπας και μπορεί κάποιος να μου πετάξει ένα "πρόσεχε εκείνο".

 

Συνολικά λοιπόν τι άλλο θα με ενδιέφερε να κάνει?

(α) να μπορεί να χειριστεί dos λογιστικές εφαρμογές. (ποτέ δεν ξέρεις :) ). Απ'ότι καταλαβαίνω, επειδή κάποια από τα πράγματα που χρησιμοποιώ φτιάχτηκαν τον καιρό τον άπαντα, θα πρέπει να αποφύγω όπως ο διάολος το λιβάνι 64bit αντικείμενα. Μερικές φορές κάποια dos δουλεύουν σε δαύτα (με κάτι emulation κλπ), μερικές όχι, οπότε καλύτερα να μην το ρισκάρω.

 

(β) ίντερνετ, γουάη φάη, σκυπε, κάμερα, μικρόφωνο, ηχεία, φαντάζομαι ότι το κάνουν όλα.

 

(γ) σύνδεση με τηλεόραση/κάποιες οθόνες, άμα υπάρχει ένα hdmi είμαι καβάλα στ'άλογο. (τα λέω καλά?) (να δω άμα μου καπνίσει κανά εργάκι/σώου κλπ)

 

(δ) να γράφω τίποτις, να έχω κανένα εξελάκι. (φαντάζομαι το openoffice θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του σε δαύτα)

 

(ε) προφανώς δεν με ενδιαφέρει το gaming :) μόνο κάτι ιντερνετικά δωρεάν χαζοπαίχνιδα παίζω.

 

Έχει κάποιος κάτι να μου πει/επισημάνει? Από μόνος μου, τα μόνα που έχω "αλιεύσει"/"κατανοήσει" είναι τα 32-64 μπιτ που προείπα και το 6cell μπαταρίες για μεγαλύτερη διάρκεια....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τα netbooks είναι μικρότερου μεγέθους (τις περισσότερες φορές και ισχύος) από τους κανονικούς φορητούς. Αν γουστάρεις να το παίρνεις αγκαζέ στο κρεβάτι για διάβασμα ή για ταξίδια θα έλεγα ταμπλέτα, αλλά χάνεις κάποια πράγματα. Επειδή ζητάς και το κάτιτις παραπάνω θα έλεγα να δεις κάτι ταμπλέτες με windows λειτουργικά για μεγαλύτερη σιγουριά - συμβατότητα με τις επιθυμίες σου.

 

α) dos εφαρμογές είναι ένα ρίσκο, ανάλογα το λειτουργικό με iOS/Android μάλλον τις ξεχνάς τελείως, τώρα με windows λειτουργικό (όποιο και να είναι) έχεις πολύ αυξημένες πιθανότητες να καταφέρεις συμβατότητες.

β) internet/wifi-wireless/skype/κάμερα-μικρόφωνο-ηχεία-ακουστικά σχεδόν όλα σε καλύπτουν πλήρως και ειδικά με τις ταμπλέτες που έχω δει πάνε όλα σφαίρα.

γ) σύνδεση για να βλέπεις τηλεόραση από το tablet χλωμό, να βλέπεις τα του tablet μέσω hdmi στην τηλεόραση παίζει συνήθως με ειδικό καλώδιο. Κάποια προγράμματα σου παρέχουν την δυνατότητα να βλέπεις διαδικτυακά κανάλια και να ακούς ραδιόφωνο (μέσω wifi).

δ) excelάκια παίζουν σε όλες σχεδόν τις ταμπλέτες, αλλά με τις windows based δεν μιλάς για συμβατότητα αλλά για 100% αυτό που θέλεις.

ε) το gaming (το casual κυρίως) παίζει να τρώει τον περισσότερο χρόνο και χωρο στις ταμπλέτες, μετά ίσως και την χρήση διαδικτύου.

 

Το ipad κοστίζει αλλά πετάει στο διαδίκτυο, το ίδιο και τα νέα android tablets. Προγράμματα για cbr/cbz/pdf και avi/mkv υπάρχουν σε όλες. Αν πας σε windows tablet θα έχεις αυτό που ξέρεις σε πιο κόμπακτ κατάσταση. Γενικά λένε πολύ και αν γουστάρεις κυκλοφορούν και πληκτρολόγια (συνήθως blue-tooth ή βάσεις docking) που πακέτο η ταμπλέτα γίνεται αμέσως netbook/mini laptop. Το φόρουμ του greekcomics από ότι είδα σε ipad μέσω safari τραβάει ζόρια με το shoutbox και το κάνει χάλια, σχεδόν μη προσβάσιμο - λειτουργικό. Δεν δοκιμάσαμε με τυχόν άλλον browser. Πάντως τα κόστη από netbook σε tablets είναι λίγο διαφορετικά, ήτοι τα netbooks είναι πιο φτηνά αλλά τα tablets είναι μάλλον καλύτερη επένδυση αν με ρωτάς (θα το χαρείς μάλλον περισσότερο).

μία κατηγορία το iPad μόνο του (περιμένεις λογικά θα βγει καινούργιο σε κάνα δίμηνο και θα πεσουν οι τιμές στα παλιά)

μία κατηγορία τα androids (μου είχε γυαλίσει το Asus Traansformer Prime TF201, βγαίνει το TF700, έχει και βάση που γίνεται dock και μοιάζει με netbook.

μία κατηγορία τα windows tablets, ίσως πιο κοντά σε αυτό που θέλεις δεν ξέρω όμως λόγω λειτουργικού αν χάνουν σε ταχύτητες λειτουργίας - δεν έχω επαφή.

 

και μία κατηγορία τα netbooks ή ultra slim laptops που έχω χάσει τις εξελίξεις να πω την αλήθεια γιατί δεν με ενδιέφεραν ποτέ πολύ.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2855
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Eγώ πήρα πριν κάναδυο χρόνια ένα από τα κλασικά οικονομικά 10'' netbook, (με σκληρό!!! προσοχή σε αυτά που δεν έχουν) με τον intel atom κλπ επεξεργαστή, ακριβώς για τη χρήση που λες, ως 2ος υπολογιστής για ιντερνετ-κομιξ-καμιά ταινία αλλά τελικά κάνει τα πάντα που θέλω (εκτός από τελευταία games) οπότε έγινε πρώτος.. Δε συζητώ για excel, σφαίρα τρέχει βαριά σχεδιαστικά προγράμματα που χρειάστηκα στο πανεπιστήμιο. Τώρα hdmi δεν έχει αλλά το vga μου φτάνει μια χαρά για σύνδεση με την τηλεόραση (εκτός από ήχο, που χρειάζεται 2ο καλώδιο). Τώρα για dos τουλάχιστον για τα παιχνίδια εχω βρει ένα emulator που το λένε d-fend reloaded και είναι τρομερό, δεν ξερω αν το είδες, τα ρυθμίζει όλα μόνο του ταχύτητες κλπ μεγάλη διαφορά από το απλό dosbox. Φαντάζομαι θα κάνει και για εφαρμογές. Και στα ποδαράκια μια χαρά, σκυλί, εντάξει τα tablet θα ηταν καλύτερο σε αυτό αλλά είναι λίγο ακριβότερα και τα ψιλοφοβάμαι κιόλας γιατί όπως λέει και η κυρά είμαι τσαπατσούλης και μου πέφτουν όλα κάτω.

Επεξεργασία από imageiras
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τώρα που το λέει ο φίλος imageiras, άμα πάρεις αυτά τα netbooks που είναι ουσιαστικά mini laptops θα έχεις ένα τούμπανο pc σε combact μέγεθος, μέχρι και torrents και λοιπά θα κατεβάζεις από αυτό και θα κάνεις και όλα όσα ξέρεις χωρίς να σκέφτεσαι συμβατότητα, χωρητικότητα, προσαρμογές, κλπ. Μην πας για netbook αυτό καθ αυτό δηλαδή, μάλλον θα πετάξεις τα λεφτά σου. Κάνα 10" ~ max 12" laptopάκι σε κόβω. Νομίζω παίζουν και κάνα δυο που γυρίζει η οθόνη και γίνονται και ταμπλέτες, ίσως να έχουν και οθόνη αφής που είναι η τεράστια διαφορά μεταξύ netbooks και tablets (πέραν του όποιου λειτουργικού). Θα δώσεις κάτι παραπάνω αλλά θα σου μείνει να το χαρείς, τα κλασικά - φτηνά netbooks δεν κάνουν τίποτα το σπουδαίο, χώρια που συνεχώς κάτι θα σου λείπει από χώρο ή ισχύ.

 

Τώρα άμα είναι να σου πέφτουν όλα κάτω από τώρα... άστα να πάνε, τουλάχιστον η κυρά να μην έχει παράπονα, τα υπόλοιπα φτιάχνονται. :P

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2855
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Τώρα άμα είναι να σου πέφτουν όλα κάτω από τώρα... άστα να πάνε, τουλάχιστον η κυρά να μην έχει παράπονα, τα υπόλοιπα φτιάχνονται. :P

 

Από τα χέρια, από τα χέρια μόνο προς το παρόν.. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εγώ πάντως που είμαι λαπτοπάκιας και θέλω και μεγάλη οθόνη (15" τουλάχιστον) -με φαντάζεστε μπροστά σε καμιά δεκάρα, θα την βάζω στην παλάμη μου- έσκασα μια χιλιάρα σε 12 άτοκες και πήρα ένα HP Pavilion DV6-6115ev με επεξεργαστή intel core i7, μνήμη RAM 4 GB και σκληρό 750 GP και πετάει. Από ipad κλπ. δεν έχω ιδέα. Αν κατάλαβα καλά Νικόλα μου όμως εσύ δεν θες κάτι τέτοιο, γιατί αυτό δεν παίρνεται εύκολα αγκαλιά στο κρεββάτι. ΄Ετσι, λοιπόν, το αναφέρω απλά ως ιδέα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έχω αγοράσει ταμπλέτα Flytouch 3, με android και 10" οθόνη. Την πήρα για κάτι πιο light πράγμα από laptop, για να μπορώ να το κουβαλάω και στα ιδιαίτερα μαθήματα. Η τιμή ήταν σχετικά φτηνή (150 γιούργια) και γι' αυτό που κάνει είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Ιντερνετ μπαίνει (wifi & καλώδιο), επεξεργασία και δημιουργία word & excel έχει, διαβάζω pdf & cbr, ταινίες βλέπω, μουσική ακούω, παιχνιδάκια παίζω, καμερούλα έχει, hdmi έχει, usb έχει κ.α. Πάντως όταν παίρνεις android το ξέρεις από πριν ότι έχει μάπα wifi δέκτη και μάπα μπαταρία. Το αποδέχεσαι και προχωράς. Και με το κινητό μου που είναι android τα ίδια τραβάω.

 

Προσωπικά εγώ netbook δεν θα έπαιρνα ποτέ. Με τις τιμές των λάπτοπ να έχουν φτάσει εκεί που έχουν φτάσει, και με τις σχετικά καλές προδιαγραφές (όχι φυσικά για βαρβάτο gaming), η αγορά τους είναι καλή και οικονομική. Ειδικά αν πάρεις κανα Turbo-X, που όλα τα εσωτερικά του είναι όπως και των άλλων, απλά το καλουπι συναρμολογείται εδώ, είναι ακόμα πιο συμφέρουσα αγορά. Με το netbook και στραβώνεσαι και δεν μπορείς να γράψεις καλά.

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εγώ πάντως που είμαι λαπτοπάκιας και θέλω και μεγάλη οθόνη (15" τουλάχιστον) -με φαντάζεστε μπροστά σε καμιά δεκάρα, θα την βάζω στην παλάμη μου- έσκασα μια χιλιάρα σε 12 άτοκες και πήρα ένα HP Pavilion DV6-6115ev με επεξεργαστή intel core i7, μνήμη RAM 4 GB και σκληρό 750 GP και πετάει. Από ipad κλπ. δεν έχω ιδέα. Αν κατάλαβα καλά Νικόλα μου όμως εσύ δεν θες κάτι τέτοιο, γιατί αυτό δεν παίρνεται εύκολα αγκαλιά στο κρεββάτι. ΄Ετσι, λοιπόν, το αναφέρω απλά ως ιδέα.

 

Τρύφωνα, τον υπολογιστή που γράφεις αν τον πήρες για να παίζεις Need for Speed και Batman Arkham City το καταλαβαίνω. Αλλά αν δεν παίζεις παιχνίδια νομίζω ότι ήταν λίγο υπερβολική η αγορά του. Και με 500 ευρώ έπαιρνες αξιοπρεπέστατο υπολογιστή..Τέτοια χαρακτηριστικά μόνο gamers τα θέλουν. Εκτός αν κρύβεται κάτι σκοτεινό πίσω απ' την επιλογή σου :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν παίζω ούτε έχω παίξει ποτέ κανένα παιχνίδι με τον υπολογιστή (εκτός από καμιά πασιέντζα) φίλε Μίνω. Απλά θέλω ένα laptop, τουλάχιστον 15ρι όπως είπα, με γρήγορο επεξεργαστή, αξιόπιστο, με μεγάλη χωρητικότητα σκληρού και επαρκή μνήμη RAM, που να μην είναι turbo γιατί δυσπιστώ. Και δεν έχω μετανιώσει για την αγορά μου. Ξέρω ότι υπάρχουν και φτηνότεροι. Η μόνη σκοτεινή πλευρά της επιλογής μου συνίσταται στο ότι μπορεί το laptop μου να αρέσει στον Μίκυ και να θελήσει να μπει μέσα και να με επισκεφθεί αυτοπροσώπως :mafia:.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Έχω πάρει στην κόρη μου ένα Acer Aspire One D255. Έβαλα και ένα γίγα μνήμη επιπλέον (2 συνολικά), WinXP (σιγά μην το βαρύνω τζάμπα με τα 7αρια) και δουλεύει τα πάντα. Μου αρέσει αλλά η οθόνη που είναι 10' είναι πολύ μικρή...εγώ πια και με 15αρα δε βολεύομαι εύκολα και θέλω από 17' και πάνω (ιδανική η 22αρα). Επειδή λοιπόν θείε Νίκο τα'χεις πια τα χρονάκια σου πάνε για ένα laptop κοντα στα 400-450 ευρώ ή και παραπάνω (τι τα λυπάσαι τα λεφτά, σε ένα-δυο μήνες θα γίνουν κατοχικά δισεκατομύρια)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Φίλε alagt17 επειδή τελευταία φορά το φορητό που πήραμε στην γυναίκα μου ήταν 17" (κάνα 500άρικο HP-Compaq με 500GB HDD/4GB Ram/512ΜΒ γραφικά κλπ καλούδια) ΑΝ το ιδανικό σου είναι 22" καλό θα ήταν να σκεφτείς μήπως χρειάζεσαι οφθαλμοχειρούργο. :P

 

Λοιπόν, παραμένει γεγονός ότι για σοβαρή δουλειά και γενική χρήση, θέλεις κανονικό PC (desktop/laptop) με μεγάλη οθόνη. Μόνο αν κάνεις πολλά ταξίδια και θέλεις την δουλειά σου μαζί, χρειάζεσαι φορητό μικρού μεγέθους (10" max 12"). Τώρα τα netbooks και οι ταμπλέτες είναι πολυτέλεια, για τον χαβαλέ και για να παίζουν τα παιδιά. Οπότε αν είναι για τέτοια δουλειά κρατάς το PC σου για δουλειά και για emails/internet/comics/movies/συντροφιά σε ταξίδια άντε και κρεβάτι :P παίρνεις ταμπλέτα και ξεμπερδεύεις. Αν θέλεις να δουλεύεις και κάνα σοβαρό πρόγραμμα, πετάς τον παλιό υπολογιστή και παίρνεις ένα φορητό 17" που άμα λάχει μπορείς να το κουβαλάς και μαζί σου (ο Νίκος μπορεί) αλλά κρεβάτι/τουαλέττα/καναπέ το ξεχνάς.

 

Οπότε, βάζεις κάτι το αν πραγματικά σου χρειάζεται, αν έχεις λεφτά για πέταμα και το λέω αυτό γιατί όπως τα κινητά συνεχώς βγαίνουν καινούργια και καλύτερα ενώ φυσικά λεφτά από αυτό δεν προβλέπω να βγάλεις, αν το έχεις μόνο για καλοπέραση θα το έχεις. Από την άλλη όπως λέει και ο φίλος alagt τί τα φ-ι-λάς τα λεφτά; Γιατί να πάρεις φορητό (δεν ξέρουμε αν θα έχουμε ρεύμα)... στόκαρε σε κονσέρβες/papierdeκωλ/μακαρόνια/γκαζάκια (όχι για επανασταση για μαγείρεμα, αλλά τώρα που το σκέφτομαι πάρε μπόλικα)/νερό/ουίσκι(για το κρύο)/κλπ τέτοια και παράτα τα netbooks και τις πολυτέλειες... χωρίς ρεύμα δεν θα μπορείς ούτε κόμικ να διαβάσεις, ευτυχώς που έχεις συλλογή - άσε που άμα χριεαστεί για το κρύο έχεις και υλικό για κάψιμο. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

WinXP (σιγά μην το βαρύνω τζάμπα με τα 7αρια)

 

χα! λάθος! τα win7 (η έκδοση που ειναι για netbooks (starter?? δεν θυμάμαι τώρα) ) είναι πιο ελαφρια και γρήγορα απο τα WinXP :idea:

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν, ήρθε σήμερα στο γραφείο η κόρη του αφεντικού με έναν HP mini που από ότι λέει η ίδια το έχει βολευτεί και κάνει όλη της την δουλειά στην σχολή με αυτό (το ξέρω αφού εγώ της το είχα βρει πέρυσι περίπου για αγορά αφού της είχε χαλάσει ένας Vaio που είχε). 10.1" με μεγάλο σκληρό (25GB) και συμπαθητική μνήμη (1GB) για τις βασικές λειτουργίες, πολύ όμορφη κατασκευή, "αρκετά" φορητός αφού είναι μικρός και έχει διάρκεια μπαταρίας μεγάλη (λέει για 10 ώρες) πλην όμως αρκετά (έως πολύ) πιο βαρύς από τα tablets. Θετικό βέβαια ότι με τα Win7 Starter ουσιαστικά δεν χρειάζεται να μάθεις κάτι νέο από άποψη λειτουργικού και προγραμμάτων. Όλα αυτά στα 250~300€ ανάλογα την CPU και με το τροφοδοτικό από ότι μου λέει (δεν το έχω δει) να μοιάζει σαν των κινητών. Κάτι τέτοια μηχανήματα ΟΚ, σε κάνουν να αναθεωρείς κάποια μικρά πράγματα. Εγώ έχω ένα asus στην μικρή (της το έδωσε "δώρο" η νονά της όταν πήρε καινούργιο) που απέχει παρασάγγας από αυτό, εξού και η αρχική μου άποψη. Κάτι τέτοιο ΟΚ, αν μπει το θέμα τιμής και συμβατότητας σε συνδυασμό με την φορητότητα και την ποιότητα, είναι τελικά μία πολύ καλή λύση. Δες τα και αυτά Νίκο, αφού τελικά δεν είναι άσχημα σαν ιδέα, καθως έχουν ποιότητα, φορητότητα, καλές επιδόσεις και είναι αρκετά οικονομικά τόσο σε σχέση με τις ταμπλέτες όσο και με τους φορητούς (μισή τιμή με αυτά). Ενώ σε βασικές λειτουργίες παραγωγικότητας (κείμενα, εξελόχαρτα, βασικές επεξεργασίες εικόνων, κλπ) μπορούν να σε βολέψουν πιστεύω μία χαρά.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.