Μετάβαση στο περιεχόμενο

B.P.R.D.


gotham-city

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Λοιπόν , εφ'όσον είδα απο τα διαφορα ποστ που υπαρχουν , οτι αρκετοι απο εδω μεσα γνωρίζουν πολλα για τη σειρα αυτη , θελω καποιες πληροφοριες...

Πρώτα πρωτα , αξιζει να την πάρω?

Δευτερον , τα tpb είναι αυτούσια ή συνεχιζονται και σε αλλα?

Τρίτον , είναι ασπρόμαυρο , οπως ο hellboy?

Τέταρτον , πρεπει να ξερω και την ιστορια του Hellboy για να το ξεκινησω?

 

Βασικα , θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος μπορουσε να μου δωσει γενικες πληροφοριες για την σειρα , οχι αυτες που λεει στο βιβικπεδια αλλα αυτες που θα ελεγε καποιος που εχει διαβασει και εχει ασχοληθει με τη σειρα...

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ....

 

ΥΓ. ακουσα κατι για omnibus , ισχύει ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

έλα κροκόδειλε,θέλουν πληροφορίες! -μα το μάτι της Θαντέρα,έρχομαι αμέσως!

 

Λοιπόν,το BPRD είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση κόμικ!Ξεκίνησε καθαρά για να βγούν μερικές ιστορίες αλλά στην πορεία άρχισαν να συνεργάζονται αρκετοί πραγματικά καλοί δημιουργεί και έτσι απο ένα σημείο και μετά το κόμικ άρχισε να απογειώνεται!Αυτό συμβαίνει περίπου απο τον τρίτο τόμο και μετά,όπου και η σειρά αποκτά σταθερό σχεδιαστή!Πρόσφατα πούλησα τα πρώτα έξι τομάκια που είχα και εμένα η βασική μου αντίρρηση ήταν το σχέδιο!Κατα την γνώμη μου το σχέδιο του Guy Davis ή σου αρέσει ή όχι!έχω διαβάσει όμως σε σκαν μέχρι τον τόμο 12 και πραγματικά γίνεται χαμός!Το δίδημο Mignola Arcudi ξέρει να γράφει ωραίες ιστορίες!Μετά τον δωδέκατο τόμο ξεκινάει καινούργια εποχή,με τον τίτλο Ηεll on Earth που είναι επίσεις πάρα πολύ καλή!

Συνολικά η σειρά έχει συλεχθεί(η πρώτη της εποχή,το War of Frogs) σε δώδεκα τομάκια!Πέρα απο αυτά ξεκίνησαν να τα μαζεύουν και σε μεγάλους τόμους,στιλ omnibus που ο κάθε τόμος περιλαμβάνει 3 τομάκια,σύνολο 4 μεγάλοι τόμοι που περιλαμβάνουν την πρώτη εποχή!Σκληρό εξώφυλλο και καλό χαρτί,αυτοί οι τόμοι παίζουν στα 22-23 ευρό απο bookdepo!Τέλος,είδα οτι σε κανα δήμηνο θα αρχίσουν να κυκλοφορούν και οι αντίσοιχες softcover εκδόσεις σε ακόμα καλύτερες τιμές,γύρω στα 15 νομίζω απο internet ή 20κάτι απο κανονικά μαγαζιά.Αφού τελικά ψήθηκα και τον προπαρήγγειλα τον πρώτο τόμο παρότι μόλις πριν τα Χριστούγεννα έδωσα τους άλλους δικούς μου :nek: !

 

Τέλος,να σου πω πως τα BPRD όπως και τα Hellboy είναι όλα με χρώμα!Μόνο στην Ελλάδα κυκλοφόρισαν τα δύο πρώτα α/μ κάτι που τα μειωνει πολύ στα μάτια μου!Ελπίζω να σε βοήθησα :beer: :beer: !

Επεξεργασία από Drunk Crocodile
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

φυσικα και βοηθησες...

και εγω ειδα στο bookdepo Οτι θα βγει ο πρωτος omnibus τομος σε softcover Και μαλιστα σε πολυ προσιτη τιμη οπως ειπες και σκεφτομαι να το παρω και εγω...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟ INFO... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

γενικά έχει το καλό οτι μπορείς να το διαβάσεις άνετα ακόμα και αν δεν έχεις διαβάσει Hellboy.Οι ιστορίες απο τις δύο σειρές κινούνται παράλληλα και ότι γίνεται στο ένα επειρεάζει σχετικά και το άλλο αλλά δεν είναι ανάγκη να έχεις διαβάσει και τα τεύχη της άλλης σειράς για να προχωρίσεις,δηλαδή δεν θα σου δημιουργηθούν κενα!Γενικά είναι το σύμπαν του Hellboy είναι πολύ καλοδουλεμένο και με μεγάλο αριθμό πραγματικά καλών ιστοριών!Υπάρχουν ακόμα ιστορίες από τα πρώτα χρόνια του BPRD αμέσως μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο που είναι καθάρα ιστορίες τρόμου!Οι δύο ιστορίες που έχουν βγεί ως τώρα λέγονται 1946 και 1947 και ειδικά στο πρώτο είχε κάτι σκηνές που σου κόβουν το αίμα!Επίσεις υπάρχουν και η σειρά Witchfinder που διαδραματίζεται το πρώτο τομάκι στην Βικτωριανή Αγγλία και το δεύτερο πλέον στην άγρια δύση(και τα υπόλοιπα εκεί θα γίνονται) και το Lobster Johnson που είναι στην ουσία pulp μεταφυσικές περιπετειες που διαδραματιζονται στα τέλη της δεκαετίας του '30!

Όρεξη να έχει κανείς :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τα τομακια ειναι στο κανονικο μεγεθος , οπως ειναι ολα τα tpb , hc , σωστα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ναι,το κλασσικό μέγεθος αμερικάνικου κόμικ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

xmmmmmmmmmm

 

ξέρεις κάτι?.... δεν είναι όμως Hellboy. Και για να ακριβολογούμε δεν είναι Hellboy σε σχέδιο Mignola. Το οποίο είναι ένα αντικείμενο έξω από κάθε φαντασία κατ'εμέ. Ένα από τα καλύτερα πράγματα που έχω διαβάσει σε κόμικ.

 

Από εκεί και πέρα, τα γουστάρησα, στην αρχή το σχέδιο με ξένιζε, μετά το συνήθισα και θεώρησα ότι κολλάει. Τα διάβαζα όλα μανιωδώς, αλλά από κάποιο σημείο και μετά, μου μειώθηκε το ενδιαφέρον. Θες διότι ήταν μια φάση που πέρασα λόγω του εξαιρετικού Hellboy (σε σχέδιο Mignola)? Θες διότι όντως έκανε κοιλιά? ... Τι να σου πω?..... Μάπα δεν ήταν πάντως. Και στα πρώτα διασκέδασα και πιθανώς να τα ξαναδιάβαζα σε κάποια φάση :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ισχύει οτι δεν είναι Hellboy και ισχύει οτι κάνει σε κάποια σημεία μια κοιλιά αλλά έχω την εντύπωση πως αυτό έγινε γιατί άργησαν να κάνουν ένα πλάνο για το πως θα πάει η σειρά.Δηλαδή μου φαίνεται πως ξεκίνησαν και βάζαν πολύ πράγμα και μετά αποφάσισαν να το πάνε σοβαρά και να ετοιμάσουν μια γενική πλοκή για το που πηγαίνουν τα πράγματα.

 

Πάντως germ,έχεις δίκιο που λες οτι δεν υπάρχει Hellboy σαν του Mignola αλλά όπως σου έλεγα,τα τελευταία που έχουν στο σχέδιο τον Fegredo είναι καταπληκτικά!Πέρα απο το οτι ο τύπος έχει τρομερό σχέδιο,δεν κοπιάρει στεγνά τον Mignola και κρατάει παράλληλα την ατμόσφαιρα έτσι όπως πρέπει να είναι!Επίσεις,μου φαίνεται οτι ο Mignola,όσο μεγαλώνει φτιάχνει ακόμα καλύτερες ιστορίες γιατί όλη η τριλογία που έχει σχεδιάσει ο Fegredo είναι ένα τρομερό κράμα μυθολογίας βορείων λαών με καταπληκτική πλοκή οπου ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στην επόμενη σελίδα!Πραγματικά τσέκαρέ τα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

τελικα μαθαμε τιποτα για τις softcover εκδοσεις του omnibus????

στο σαιτ των εκδοσεων δν λεει παντως ακομη κατι ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

τσεκάρω κατα διαστήματα αλλά μάλλον τα πήρε το ευρηκα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.