Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είπα να κατεβάσω και να δω επιτέλους την σειρά ταινιών "Twilight" για να δω επιτέλους γιατί τόσος ντόρος. Μέχρι στιγμής έχω δει τις: "Λυκόφως" ("Twilight") (2008), "The Twilight Saga: Νέα Σελήνη" ("The Twilight Saga: New Moon") (2009) & "The Twilight Saga: Έκλειψη" ("The Twilight Saga: Eclipse") (2010) και κατάλαβα γιατί τόσον καιρό η αραχνοαίσθηση μου έλεγε να τις αποφύγω. Πλήρης ισοπέδωση του Γοτθικού τρόμου του Δράκουλα και οι λυκάνθρωποι ουσιαστικά είναι dire wolves, όπως τους γνωρίζουμε με την δυνατότητα να γίνονται άνθρωποι και φυσικά όχι λυκάνθρωποι. Δεν ξέρω τα βιβλία πόσο καλύτερα μπορεί να είναι αλλά με τις ταινίες βαρέθηκα απίστευτα. Όσο προχωράει κάτι γίνεται, βέβαια, γιατί παίρνουμε κι άλλες πληροφορίες για το σύμπαν αυτό αλλά σε γενικές γραμμές δε θα τις πρότεινα με την καμία... Ίσως φταίει ότι είχα καιρό να δω κάτι με "βρυκόλακα". Δεν ξέρω. Και πολύ το σκέφτομαι για να ξεκινήσω και κάτι "True Blood" ή "The Vampire Diaries", αν είναι μια από τα ίδια. Θα δω και τις υπόλοιπες βέβαια για να κλείσουμε κι αυτό το κεφάλαιο (τα γυρεύει ο απαυτός μου!).

 

Υ.Σ. Η πρωταγωνίστρια γιατί συμπεριφέρεται σαν τρόφιμος του ΠΙΚΠΑ; Έτσι είναι και στο βιβλίο; Έτσι τη θέλει ο ρόλος ή έτσι παίζει γενικότερα; Ομολογώ πως δεν την έχω πετύχει σε άλλη ταινία.

 

Υ.Σ.2 Έχω ακούσει ότι το φετεινό "Byzantium" φέρνει στα ίσα του τον μύθο του βρυκόλακα! Ανυπομονώ να μεταφραστεί για να το δω!!

 

Το True Blood είναι κλάσεις ανώτερο του Twilight. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το True Blood είναι κλάσεις ανώτερο του Twilight. 

 

Βασικά ήθελες να πεις "εγώ τέτοιες σαχλαμπούχλες δε βλέπω"! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Βασικά ήθελες να πεις "εγώ τέτοιες σαχλαμπούχλες δε βλέπω"! :spidey_yeah_that:

 

Εγώ τέτοιες σαχλαμπούχλες δεν βλέπω.  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Παιδιά εγώ έχω δει πολλές μα πάρα πολλές ταινίες....θα σας πω την αγαπημένη μου που την έχω δει πάνω από 8 φόρες και την έβλεπα ευχαρίστως και άλλες  οποίος δεν την έχει δει άπλα θα με ευχαριστεί...Δεν θα πω τίποτα για το story και σας συνιστώ να μην ψάξετε άπλα δείτε την.....

 

 

 

 

 

Green Street Hooligans
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29315
  • Group:  Member
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  96
  • Reputation:   600
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To rome with love

 

 O woody allen συνεχίζει την βόλτα του στην Ευρώπη, αυτή την φορά στην Ρώμη. Όσοι από σας είχατε δει το Vicky Cristina Barcelona, έχει το ίδιο στυλ (σε βάζει στην ατμόσφαιρα της πόλης) αλλά με πολύ περισσότερο το γνωστό του εγκεφαλικό χιούμορ. 

 Όσοι πάλι είχατε δει το midnight Paris... Μην φοβάστε, είναι κλάσης ανώτερο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Los Ultimos Dias, πολύ καλό dystopian sci-fi από την - με μεγάλη παράδοση στο χώρο του φανταστικού - Ισπανία.  Σε όσους άρεσε το Blindness και το Children of Men το βρίσκω δύσκολο να μην αρέσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μόλις είδα το Pacific Rim από torrent....ευτυχώς δηλαδή γιατί γλίτωσα και φράγκα! Μπόλικη δράση, τεράστια τέρατα που μάχονται με τεράστια ρομπότ χειριζόμενα από ανθρώπους....ντάξει, αν ήμουν 8 χρονών πιθανόν να το ξανάβλεπα! Δυστυχώς μεγάλωσα για τέτοιου είδους μέτριες ταινίες...

 

Πάμε γι' άλλα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μόλις είδα το Pacific Rim από torrent....ευτυχώς δηλαδή γιατί γλίτωσα και φράγκα! Μπόλικη δράση, τεράστια τέρατα που μάχονται με τεράστια ρομπότ χειριζόμενα από ανθρώπους....ντάξει, αν ήμουν 8 χρονών πιθανόν να το ξανάβλεπα! Δυστυχώς μεγάλωσα για τέτοιου είδους μέτριες ταινίες...

 

Πάμε γι' άλλα!!!

 

Με όλο τον σεβασμό (και χωρίς να έχω δει την ταινία ακόμα, αν έρθει στο τοπικό σινεμά θα πάω τρέχοντας), αλλά θεωρείς παιδικά τα τέρατα και τα τεράστια ρομπότ, αλλά όχι τα Disney κόμικς; :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

To rome with love

 

 O woody allen συνεχίζει την βόλτα του στην Ευρώπη, αυτή την φορά στην Ρώμη. Όσοι από σας είχατε δει το Vicky Cristina Barcelona, έχει το ίδιο στυλ (σε βάζει στην ατμόσφαιρα της πόλης) αλλά με πολύ περισσότερο το γνωστό του εγκεφαλικό χιούμορ. 

 Όσοι πάλι είχατε δει το midnight Paris... Μην φοβάστε, είναι κλάσης ανώτερο!

Στην αρχη νομιζα οτι ελεγες το One night in rome αλλα μετα ειδα Woody Alen και λεω ακυρο :Ρ

 

Band of (mothafking) brothers: Καλα επικη σειρα του WWII. Καμια σχεση με αμερικανιες (καλες και οι αμερικανιες, αλλα με μετρο :D ) βλακειες. Πρωτα απο ολα αναφερεται σε πραγματικα γεγονοτα και σε πραγματικους ανθρωπους (τα ονοματα ειναι ακριβως τα ιδια). Και δευτερον οι σφαιρες των γερμανων δεν ειναι απο πλαστικο ουτε και οι βομβες τους. Φευγουν ποδια χερια και οτι αλλο ειναι απαραιτητο για μια καλη ταινια πιου πιου :Ρ

(10 επεισοδια 1 ωρα το καθενα)

 

και... Memento... φοβερη ταινια (την εχω δει εδω και καμποσο καιρο) που με εχει επηρεασει αγρια και τωρα θελω τατου στο χερι μου "remember sami jankins" :D :D 

 

επισης coraline και paranorman ( coraline > paranorman )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4537 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

 

 

και... Memento... φοβερη ταινια (την εχω δει εδω και καμποσο καιρο) που με εχει επηρεασει αγρια και τωρα θελω τατου στο χερι μου "remember sami jankins"  :D  :D 

Αν το κάνεις το τατου(που το εγκρίνω άπειρα) , γράψε sammy jankis καλύτερα  :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις είδα το Pacific Rim από torrent....ευτυχώς δηλαδή γιατί γλίτωσα και φράγκα! Μπόλικη δράση, τεράστια τέρατα που μάχονται με τεράστια ρομπότ χειριζόμενα από ανθρώπους....ντάξει, αν ήμουν 8 χρονών πιθανόν να το ξανάβλεπα! Δυστυχώς μεγάλωσα για τέτοιου είδους μέτριες ταινίες...

ηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη!!!!!!! :giati:

 

Σεπτέμβρη έρχεται Κρις! :xm::yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6647
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άνθρωπος από αστάλι, http://www.imdb.com/title/tt0770828/?ref_=sr_1, μάλλον με απογοήτευσε, προτιμώ τη κλασική ταινία του '78 με τον Κρίστοφερ Ριβ

Oblivion http://www.imdb.com/title/tt1483013/?ref_=fn_al_tt_1 , πολύ καλή :best: , αν και περίμενα λίγο περισσότερη δράση ...

The colony http://www.imdb.com/title/tt1160996/ , παρά τη χαμηλή βαθμολογία του imdb τη βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσα, πάντως κάποιες σκηνές είναι πολύ σκληρές 18+

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Με όλο τον σεβασμό (και χωρίς να έχω δει την ταινία ακόμα, αν έρθει στο τοπικό σινεμά θα πάω τρέχοντας), αλλά θεωρείς παιδικά τα τέρατα και τα τεράστια ρομπότ, αλλά όχι τα Disney κόμικς; :)

Βασικά και τα Κόμικς του Disney αλλά και πολλά άλλα, είναι παιδικά!!! Απλά ο συλλέκτης τα βλέπει αλλιώς, σαν διαμάντια ένα πράμα!!! Η ταινία διαφέρει όμως. Εντυπωσιάζομαι με τέτοια τέρατα και καταστάσεις απλά δεν ενθουσιάστηκα τόσο....Με την ταινία, παράδειγμα The 7th Voyage of Sinbad (Το έβδομο ταξίδι του Σεβάχ) του 1958 που το είχα δει πιτσιρικάς ακόμα με συνεπαίρνει όταν βλέπω τα τέρατα που έχει και μάχονται μεταξύ τους!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95049
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είδα την ταινία "Ο Όλυμπος έπεσε"...!

Καλούτσικη ταινία με πολλή δράση...!

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσο πιστολίδι έπεσε και το πόσο εύκολα μπήκαν οι εισβολείς μέσα στον λευκό οίκο...!

Κλασική "αμερικανιά" βέβαια...!

 

 

Όλοι οι Αμερικάνοι στον λευκό οίκο είναι υπερπατριώτες που δεν λυγίζουν στον πόνο (άντρες-γυναίκες) και φυσικά περνάει εύκολα στο κοινό ότι έχουν πυρηνικά αλλά ξέρουν να τα διαχειρίζονται για το καλό τής ανθρωπότητας,σε αντίθεση με άλλους λαούς που ΔΕΝ θα πρέπει να έχουν γιατί σίγουρα θα τα χρησιμοποιήσουν για τρομοκρατικούς σκοπούς...! :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24291
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  376
  • Reputation:   2891
  • Achievement Points:  376
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4472 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

The Wolverine. Καλούτσικο ήταν, αλλά δεν εντυπωσιάστηκα. Αυτό που με εξέπληξε ευχάριστα ήταν η σκηνή μετά τους τίτλους τέλους! Ένα θα σας πω... X-Men!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

PACIFIC RIM. Pure awesomeness. απλά τα έσπασε. 8/10 από εμένα και αναμένουμε τη συνέχεια που από ότι διάβασα λίγο την ιδέα για το 2 ε όπως και να το κάνουμε θα θυμίζει αρκετά NGE.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μόνο που δεν νομίζω να βγει δεύτερο διότι πήρε @@ στο box office. Τέλος πάντων.

 

Spartacus του 1960 από τον Κιούμπρικ.

Έπος. Αυτό ακριβώς είναι το αίσθημα που σου βγάζει και πραγματικά παίζει στα ίσα τον Μπεν Χουρ. Τώρα κατά πόσον είναι εύκολο να καθήσεις να το δεις μονοκοπανιά είναι άλλη ιστορία. Εγώ το είδα σαν μίνι σειρά τριών επεισόδίων της μιας ώρας. Δεν πιστεύω ότι μπορεί ένας σύγχρονος θεατής να παλουκωθεί και να το παρακολουθήσει σερί για 3 ώρες και 16 λεπτά που διαρκεί διότι έχει παλιώσει αρκετά. Δυστυχώς είναι από τις ταινίες που δεν κρατάνε καλά στο πέρασμα του χρόνου και φαίνονται γερασμένες. Όχι φυσικά ότι είναι κακή ταινία, κάθε άλλο . Απλώς έχει παλιώσει αρκετά πλέον. Για ιστορικούς  λόγους πάντως πρέπει να την έχει δει κανείς. 

 

Dazed and Confused του Λινκλέητερ

Πάντα οι ταινίες του έχουν ενδιαφέρον. Δεν είναι πάντα καλές, αλλά πάντα κάτι θα βρεις να σου αρέσει. Εδώ περιγράφει το καλοκαίρι του 1976 που η κλαση του αποφοίτησε από το λύκειο.  Από τη μια πραγματικά σε κάνει να θέλεις να μισήσεις τα Αμερικανάκια για την βλακώδη κουλτούρα τους αλλά από την άλλη δεν μπορείς παρά να παραξενευτείς και σε σημεία να γελάσεις ίσως και να ζηλέψεις του πρωταγωνιστές. Παράξενη ταινία, σίγουρα όχι για όλους αλλά γλυκιά κι ενδιαφέρουσα. Βέβαια σε ορισμένα σημεία είναι εκνευριστική για τον τρόπο που ωραιοποιεί τις χειρότερες πτυχές της Αμερικάνικης παράδοσης (πχ δέρνουμε τους μικρότερους γιατί είμαστε οι μεγαλύτεροι) αλλά ως σύνολο μου άρεσε. Όπως και κάθε ταινία του Λινκλέητερ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

οχι δεν πηρε τα @@@. Στην αρχή φάνηκε πως πάτωσε αλλά τα έβγαλε τα λεφτά του γι'αυτό ανακοινώθηκε και το sequel. βασικά έκανε τρελό άνοιγμα στο κινέζικο κοινό με αποτέλεσμα να αρχίσουν να σκέφτνται αν θα στοχεύσουν σε αυτό και να γράψουν την δυση στα @@@@.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σχεδόν αυτό που λέει ο rkornin, σε άρθρο, το οποίο είχα αποφασίσει να μην το ποστάρω εδώ όταν το πρωτοδιάβασα. Αλλά μιας και συζητήθηκε το θέμα...

 

Ή αλήθεια είναι πως αν υπολογίσουμε και τα διαφημιστικά έξοδα, ίσα που θα βγάλουν και ένα μικρό κέρδος για τον κόπο τους. Σίγουρα αν βγει δεύτερη ταινία, θα είναι πιο φθηνή.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H Συμμορία των Μάγων (Now you See Me) [2013]: Ποτέ δεν συμπαθούσα τις ταινίες τύπου heist, αλλά καμιά ταινία δεν με έχει εκνευρίσει τόσο πολύ. Εκθειάζει την δημαγωγισμό, τον βιτζιλαντισμό και τον νοητικό χειρισμό απ'την αρχή ως το τέλος, προβάλλοντας μια ομάδα αντιηρωών ως (και κοροιδεύει τους χαρακτήρες που θεωρούν το αντίθετο) ιδεολόγους. Νόμιζα σε κάποια φάση ότι έβλεπα μια έξυπνη παρατήρηση των αδυναμιών της ανθρώπινης φύσης, αλλά πήγαν μετά και βάλαν ένα υποτιθέμενο, "καθαρτικό" happy end, μην αφοδεύσω. Θέλω να καθίσω τον σεναριογράφο με τους γονείς του μέχρι να του ξαναμάθουν βασική ανθρωπιά. Σκηνοθετικά, (αν και ο σκηνοθέτης προφανώς δεν έχει δει καθρέφτη ποτέ στην ζωή του, γιατί δεν έχει ιδέα πως λειτουργούν) είναι ενδιαφέρουσα, γιατί παρουσιάζει διάφορα μοτίφ, πολλά απ'τα οποία έχουν σκοπό μόνο και μόνο να παίξουν με τον προσεκτικό αναγνώστη. Eίναι από τεχνική άποψη καλή ταινία... με την ίδια έννοια, όπως και το Birth of a Nation ήταν τεχνικά επαναστατικό για την εποχή του. 0/10 και πολύ του είναι. 

 

Gettysburg [1993]: Και ναι.. κάθισα και είδα μια ταινία που κρατάει 4,5 ώρες (δεν υπερβάλλω). Αναφέρομαι στην extended έκδοση της ταινίας. Πίστευα ότι θα το μετανιώσω, αλλά έκανα λάθος. Ασχολείται με την Μάχη του Γκέττυσμπερκ του Αμερικάνικου Εμφυλίου, και παρακολουθεί την δράση μέσα από κάποιος συγκεκριμένους στρατηγούς/αξιωματικούς απ'τις δυο πλευρές, καθώς εξετάζει τον ιστορικό χαρακτήρα τους. Η σκηνοθεσία είναι πάρα πολύ καλή, και κρατάει γερά ακόμα και σήμερα, με τα πεδία των μαχών ιδιαίτερα να είναι τεράστια, χωρίς καθόλου χρήση CGI. Η ταινία έχει τις κοιλιές της, αλλά δεν θα την έλεγα καθόλου βαρετή και είναι γενικά ιστορικά ακριβής. Προσωπικά μου άρεσε πολύ, αλλά θεωρώ μεγάλα αρνητικά σημεία το γεγονός ότι είναι δύσκολο να έχεις μια καθολική εικόνα για το πως εξελίσσεται η μάχη, και την συνεχή ενθύμηση για το πόσο μάγκας, καραμπουζουκλής, πανέξυπνος και αλάθητος είναι ο Λόγκστρητ. 7/10 επιεικώς γιατί μου αρέσουν οι πολεμικές ταινίες.

 

Lord of the Flies [1990]: Βιβλίο μισητό από όλους τους αγγλόφωνους μαθητές, γιατί πρέπει να γράψουν τέστ σ'αυτό. Κρίμα όμως, γιατί αν το διάβαζαν λίγο μεγαλύτεροι θα έβλεπαν ότι εξετάζει τα πιο σκοτεινά σημεία της ανθρώπινης φύσης, και πως εφαρμόζονται κατ'επέκταση στα πολιτεύματα μας, καθώς και τι σημαίνει "εξουσία" και που υπάρχει πραγματικά. Οι χαρακτήρες αναπτύσσονται πάρα πολύ άρτια. Η ταινία του '90 είναι σχετικά όμορφη σκηνοθετημένη. Δεν μου έρχεται κάποιο σφάλμα που έχει αυτή τη στιγμή, αλλά δεν δίνει την αίσθηση του τέλειου. 9/10

 

Σταυροί στο Μέτωπο (Paths of Glory) [1953]: Aπ'τις πρώτες ταινίες του Κιούμπρικ. Για την εποχή της θα την έλεγα τέλεια σκηνοθετημένη, και η ατμόσφαιρα που δίνει ταιριάζει υπέροχα τον Πρώτο Παγκόσμιο. Σεναριακά, η ταινιά είναι το άκρο αντίθετο της "Συμμορίας των Μάγων". Οι χαρακτήρες δεν αναπτύσσονται ιδιαίτερα, και η ταινία δεν είναι τόσο πολύπλοκη και multilayered όσο η ΣτΜ, αλλά έχει ένα άψογο μήνυμα. Την επόμενη φορά που κάποιος θέλει να το παίξει ιδεαλιστής, όπως στο ΣτΜ, να ρίξει μια ματιά στους Σταυρούς, για να δει ήθος και ανθρωπιά. 8/10

 

Θα έγραφα και για το "Ουδέν νεώτερον από το Δυτικόν Μέτωπον", αλλά 2 ταινίες Α' ΠΠ σε ένα πόστ, πάνε πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

oblivion. αν και στους περισσότερους δεν πολυάρεσε εμένα με ενθουσίασε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

χτες είδα το this is the end . άκρως διασκεδαστικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Καιρό έχω να δω ταινία. Βασικά αυτή την εποχή βλέπω σειρές. Ή μάλλον δουλεύω και παίζει στο background σαν να έχω αναμμένη την τηλεόραση ή γυρνάω σπίτι και τα 15 λεπτά που τρώω βλέπω κάτι και στα 5 επόμενα μέχρι να με πάρει ο ύπνος βλέπω κάτι ακόμα :) Και έχω φάει απίστευτο κόλλημα με ελληνική σειρά που δεν το φανταζόμουν :) Είμαι 132% σίγουρος ότι είναι συνδυασμός του ότι (α) δεν είμαι 100% προσηλωμένος και (β) το πρωτογενές υλικό είναι εξαιρετικό :)

 

Ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα :)

 

μιλάμε το έχω λιώσει :) 

 

Υπάρχουν διάφορες στιγμές που εμφανίζονται όλα τα κακά των Ελλήνων ηθοποιών, σκηνοθετών και σεναριογράφων :) Έχει όμως το χαβαλέ της ρε διάολε :) 2 50λεπτα επεισόδια η κάθε ιστορία, οπότε δίνεται η δυνατότητα να αναπτυχθεί η πλοκή. Επιπρόσθετα δεν υπάρχει μια "τυποποίηση" των ιστοριών. Κάθε μια έχει αρκετά διαφορετική πλοκή, ήρωες, αντιήρωες, αριθμό εγκλημάτων και είδος εγκλημάτων ώστε να μη βαριέσαι (λχ ο τρόπος που εξελίσσεται το κάθε επεισόδιο CSI ή NCIS είναι τόσο απίστευτα τυπικός και προβλέψιμος, που έως ένα σημείο δεν τα αντέχω πλέον :)

 

Ως σύμπαν έχει πάρει τους χαρακτήρες των δεκαετιών 50-60 (για τους οποίους έγραφε ο Μαρής) και τους έχει φυτέψει στη σύγχρονη εποχή. Δεν έχει κανείς σήμερα Ελληνίδες παραδουλεύτρες και ψυχοκόρες σπίτι του, υπάρχει και το dna αδερφάκι μου, στα χαμόσπιτα σε γειτονιές τύπου Κοκκινιά ζούνε πλέον Πακιστανοί και όχι προλετάριοι που ήρθαν από την επαρχία :)... Ίσως επειδή έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του Μαρή και έχω βιώσει κάποια πράγματα λόγω ηλικίας (είτε ρεαλιστικά ο ίδιος, είτε αποτυπωμένα/μεταφερμένα στο πανί ή σε ένα βιβλίο) δεν με ξένισαν αρκετά. Όταν το καλοσκέφτομαι, γελάω αλλά στη πραγματικότητα μου ασκεί μια γοητεία αυτό το πράγμα και πρακτικά με ψυχαγωγεί (escapism γαρ). 

 

Από εκεί και πέρα πρώτα είδα την δεύτερη σεζόν και τώρα τελειώνω την πρώτη.... Η πρώτη είναι μάλλον πιο "λουσάτη" σε επίπεδο πλάνων/κομπάρσων/γυρισμάτων, η δεύτερη έχει φροντίσει περισσότερο κάποιες λεπτομέρειες (λχ στη δεύτερη οι ασφαλίτες κυκλοφορούν με πολιτικά στον χώρο εργασίας τους και έξω κατά τη διάρκεια της δουλειάς). Τα σπίτια και οι χώροι φαντάζουν αληθινά σπίτια και αληθινοί χώροι. Με "βάθος" στις λεπτομέρειες, στη διακόσμηση και στη φυσικότητά τους. Σεναριακά έχει γίνει ενδιαφέρουσα προσαρμογή/διασκευή των ιστοριών. Στα βιβλία δεν είναι παντού ο Μπέκας, ενώ εδώ αναγκαστικά έχουν αλλάξει κάποια πράγματα για να τον χωρέσουν. Ενίοτε ίσως και να είναι καλύτερα τα επεισόδια από τα βιβλία :) λχ τα επεισόδια "Έγκλημα στην Ύδρα" τα βρήκα εξαιρετικότατα ενώ το βιβλίο δεν μου είχε κάνει τόση εντύπωση :) Εάν μάλιστα γινόντουσαν λίγο πιο "ρεαλιστικοί" (είναι αρκετά family safe τα επεισόδια) θα ήμουν κατενθουσιασμένος σε μερικά :) 

 

Επιπρόσθετα περνάνε άπειροι ηθοποιοί από τη σειρά, τους οποίους έχω ξανασυναντήσει από άλλες αγαπημένες ταινίες μέχρι και διαφημιστικά σποτ :) (στο Ο δολοφόνος φορούσε σμόκιν λχ παίζει ο τυπάς που πουλάει αλλαντικά στη διαφήμιση του Υφαντής). Με μερικούς εντυπωσιάστηκα πλήρως (λχ ο Γιώργος Χρανιώτης που κάνει έναν απίστευτο λαϊκό τύπο στο Ψυχραιμία του Περάκη (πρώην μπάτσος, νυν σεκιουριτάς) και στο Έγκλημα στην Ύδρα κάνει κάτι το τόσο απίστευτα διαφορετικό που χρειάστηκε να τσεκάρω ξανά και ξανα για να βεβαιωθώ ότι είναι ο ίδιος ηθοποιός (και απορώ γιατί δεν έχω ακούσει περισσότερα για αυτόν)), μερικές είναι απλά θεές και δηλώνω ερωτευμένος :) και στο τέλος βλέπω φέτος το φθινόπωρο να οργώνω τα θέατρα για να δω μερικούς ανθρώπους δια ζώσης :)

 

Παρεπιμπτόντως ο Άλφα έχει δικό του κανάλι στο youtube και έχει ανεβασμένα εκείθε τα επεισόδια, οπότε με το κατάλληλο plug in (λχ ant video downloader) κατεβάζετε τα flv και τα κάνετε χάζι με την ησυχία σας χωρίς σύνδεση αργότερα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4537 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Είδα στο σινεμα το this is the end , και είχα χρόνια να γελάσω με αμερικάνικη κωμωδία. Το βρήκα πολύ αστείο, με πολύ καλές ερμηνείες και ιδέες,και με πολύ καλή παρουσίαση και στήσιμο ενός μέτριου σεναρίου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

to this is the end είναι μία άκρως διασκεδαστική καφρίλα. μου θύμισε αρκετά το dogma του Kevin Smith επειδή είχε ένα μεγάλο πρωτοκλασατο cast. Εντάξυ το σενάριο απλά δεν υπάρχει αλλά ποιος νοιάζεται για το σενάριο σε μία τέτοια ταινία. Οι χαρακτήρε ς μετρούν και η ηθοποιία και αυτά τα 2 ήταν πολύ καλοφτιαγμένα. Ηταν πραγματικά διασκεδαστική ταινία κωμωδία thriller ή ότι ήταν τελος πάντων με εξαιρετικές ερμηνείες.

 

Είδα και το after earth αλλά μου φάνηκε απίστευτα βαρετό.........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29315
  • Group:  Member
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  96
  • Reputation:   600
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

παιδια είναι ακριβώς το ίδιο καστ με το pineapple express. Αυτή η ταινια έχει περάσει στο έτσι, δεν την διαφήμισαν αρκετά. Αλλά έχει απίστευτες σκηνές μέσα!! Ειδικά η σκηνή που ο James Franko

παει να σπάσει το παρμπριζ του αυτοκινήτου με είχε κάνει να πέσω κάτω από τα γέλια!!

 Αν βρει κανείς λινκ για download για το this is the end ας στείλει :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95049
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είδα εχθές στον ΑΝΤ1 το Blindness και στον υπολογιστή το Hangover Part 3...!

 

Συμπαθητικές ταινίες και οι δύο,χωρίς όμως να με εντυπωσιάζουν...!

Το Blindness είναι πολύ ψυχοπλακωτική ταινία με λίγο παρατραβηγμένο σενάριο,που στο τέλος σε αφήνει με την απορία...!

Το τρίτο μέρος του Hangover έχει κάποιες καλές στιγμές που βγάζουν γέλιο (γι'άλλη μία φορά ο πατριώτης μας δίνει ρεσιτάλ τρέλας) και μία συμπαθητική υπόθεση αλλά μέχρι εκεί...!

Δεν μετάνιωσα που τις είδα,αλλά δεν θα τις ξαναδώ...! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

o james franco είχε βραβευτεί για την ερμηνεία του στο pineapple express. απλά θεική ταινία που πράγματι λόγω μη διαφήμισης είχε περαστεί έτσι. θυμήθηκα και το superbad που είχα δει πριν κάτι μήνες. αν πάρεις το cast αυτών των 2 ταινιών βγάζεις το cast του this is the end. απλά επική καφρίλα θα το χαρακτήριζα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4537 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Superbad για πάντα. McLovin- Hawaiian Organ Donor. Το pineapple τα σπασε αν και από ένα σημείο και μετά έγινε πολύ action και με κούρασε λίγο.Ο franco για μένα είναι από τους καλύτερους σημερινούς ηθοποιούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

McLovin Hawaiian Organ Donor μα πόσο επικός  χαρακτήρας. Mα ποιος καμμένος θα δεχόταν ρόλο που θα ονομαζόταν The Mother Fucker......Christopher Mintz Plasse..... δεν λέω τπτ παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.