Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104525
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μετά την αξεπέραστη "Αγρια συμμορία", κορυφαία ταινία του Πέκινπα κατά την άποψή μου είναι ο ''Σιδηρούς σταυρός". Και ναι.... η βία στις ταινίες του Πέκινπα έχει σκοπό και άποψη, δεν μπαίνει απλώς για να εξιτάρει τον θεατή.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27013
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και το "Wild Bunch" είναι κορυφαίο, εννοείται!! Λοιπόν, ξέρεις ποια άλλη έχω σε DVD εδώ και χρόνια του Sam Peckinpah, που δεν την έχω δει ποτέ μου; Το "Convoy" ('78)! Και πρέπει να είναι πάρα πολύ καλό! Όλο μαζεύεται υλικό, έχω πέσει και με τα μούτρα στις σειρές τα τελευταία χρόνια και έχω χάσει ωραίες ταινίες... Το Fighting Kentuckian. ('49) που λέει ο Νίκος, εάν υπάρχει μεταφρασμένο μ' ενδιαφέρει να το βρω οπωσδήποτε!! Λόγω Oliver Hardy περισσότερο..! Δεν χορταίνω ταινίες του (ειδικά με "Χοντρό-Λιγνό")!

 

 

Υ.Σ. Μιας και είπαμε για αδέσποτα σκυλιά, όμως..αφιερωμένο!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

τις ίδιες γκριμάτσες θα δεις! :lol:

 

μπααα για το Convoy δεν ψήνομαι με τη καμία. Εφάμιλλη βαθμολογία με το Osterman Weekend που δεν μου άρεσε (και ας γουστάρω και Peckinpah και Ludlum). 

 

Και αφού αφιέρωσες, θα απαντήσω με δυο αφιερώσεις. Δύο τραγούδια του Julian Lennon από το 1984. Το αφήνω ως άσκηση σε όσους μερακλήδες το γιατί τα αφιερώνω :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=vh4Cni_wp-Y

 

http://www.youtube.com/watch?v=NP4YHXnft1w

 

:cheers5:\

 

 

edit και τσίμπα και αυτό εδώ με αγάπη :D http://www.youtube.com/watch?v=Hnv7tXEBATc

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

μπααα για το Convoy δεν ψήνομαι με τη καμία. Εφάμιλλη βαθμολογία με το Osterman Weekend που δεν μου άρεσε (και ας γουστάρω και Peckinpah και Ludlum).

:ego: ντροπή! το convoy τα σπάει! να το δεις! :moutra:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To Vallote στέκει μέχρι σήμερα όπως και το Convoy για να μη πως ότι αν θυμάμαι καλά ένας φορτηγατζής λεγόταν "πάπιας". Το Too late for gooddbyes είναι σαν το Osterman Weekend. Ρετρό που δεν ακούγονται και δεν βλέπονται πλέον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ούτε μισός για το που κολλάγαν τα 2 βιντεάκια του Julian Lennon από το 84? :)

Και τα δυο έχουν σκηνοθετηθεί από τον Πεκινπα :) Οι τελευταίες του δουλειές ;)

She wore a yellow ribbon.... 1949 John Ford + John Wayne. Η δεύτερη της τριλογίας του ιππικού. Κουβαλάει τα χρονάκια της, αλλά δυνατή. Αυτή τώρα θέλει έναν μερακλή σκηνοθέτη και ένα σύγχρονο σεναριογράφο με κοχόνες και να ξαναγυριστεί. Το σηκώνει. Οι αδυναμίες της είναι καθαρά σεναριακές. Έχει μπόλικη πλοκή και τα 100 λεπτά διάρκειας την αδικούνε. Κάποια σημεία τη σηκώνουν την παραπάνω ανάπτυξη και ο σύγχρονος τρόπος γραφής σεναρίων τα διαθέτει. Μια σεκάνς που έχει γυριστεί ενώ μια καταιγίδα ετοιμαζόταν να ξεσπάσει είναι όντως επική. (Πήγα να ανεβάσω τη σκηνή στο youtube, αλλά με κάποιο τρόπο κατάλαβε το λογισμικό ότι είναι από ταινία/προστατευόμενο περιεχόμενο και μου έβγαλε ένα "το βίντεό σας είναι αποκλεισμένο παγκοσμίως"!!!! :lol: oh well).
 

 

Είδα και την α/μ Gunga Din του 39 με Cary Grant, Douglas Fairbanks Jr, Joan Fontaine και Victor McLaglen. Όντως το Indiana Jones Temple of Doom έχει κοπιάρει διάφορες ιδέες (αλλά τις έχει εκτελέσει πολύ καλύτερα :D ). Τώρα δεν ξέρω πως να τη κρίνω..... Με τα σημερινά στάνταρ η ταινία είναι μια απλή χαζοπεριπέτεια :) Σε ορισμένες στιγμές ήθελα να το κλείσω, σε ορισμένες ήμουνα "αυτό εδώ έχει πλάκα".... Πλέον είναι κυρίως για παιδικές ηλικίες :lol: Με τα στάνταρ του τότε αδυνατώ να τη κρίνω. Σαφώς και έχει τα χρονάκια της. Τα πολλά χρονάκια της. Άμα θα μπορούσα να πω κάτι είναι Tarzan και Johnny Weismuller. Ένα τέτοιο συναίσθημα μου ξύπνησε. Παλιά α/μ ταινία που έβλεπα όταν πήγαινα δημοτικό :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

The Lone Ranger

 

5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27013
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ είδα το "The Lone Ranger" και ουσιαστικά είδα "Πειρατές Της Καραϊβικής" στο Φαρ Ουέστ. Έριξα και γέλοιο σε κάποιες φάσεις! Πέρασα πολύ καλά! Για τα μουσικά κομμάτια που ανέβασες Νίκο δεν ήξερα ότι τα 'χει σκηνοθετήσει ο Sam Peckinpah. Nice finding! :best: Το "World War Z" επίσης μέτρησε!! Νομίζω πως είναι καιρός να πιάσω κάποιες ταινίες με ζόμπι που έχω στην άκρη και δεν έχω δει ακόμη όπως τις δύο τελευταίες του George Romero ("Diary Of The Dead" (2007) & "Survival Of The Dead" (2009))! Έχουμε καιρό μέχρι τον επόμενο κύκλο "The Walking Dead" και πρέπει να περνάει η ώρα! :) Προτείνετε καμία (σοβαρή όμως, δε μ' ενδιαφέρουν μαύρες κωμωδίες) αν γνωρίζετε! :idea: Και απ' τις τελευταίες, δε με πειράζει. Αρκεί να ξέρετε ότι "παίζει" μεταφρασμένη. Σας προλαβαίνω με το εκπληκτικό "Η Πόλη Των Ζωντανών Νεκρών" ("City Of The Living Dead") ("Paura Nella Citta Dei Morti Viventi") ('80) του Lucio Fulci και το "Zombi 2: Το Νησί Των Καταραμένων"/"Τα Ζόμπι Χτυπάνε Μεσάνυχτα" ("Zombie Flesh-Eaters") ("Zombi 2") ('79) του ιδίου, που τις έχω ήδη δει.

 

 

Έχω κατεβάσει και το "Europa Report" (2013) να το δω μια απ' αυτές τις μέρες, μιας και στους κινηματογράφους μας δεν το βλέπω να 'ρχεται... Εχθές πήγα στους "The Last Drive" που ήρθαν για δεύτερη φορά απ' τα μέρη μας και ήθελα να τους δω και έχασα την πρεμιέρα του "Star Trek Into Darkness" αλλά απόψε δεν την χάνω με τίποτα!! :yahoo: Είδε κανείς το "Η Συμμορία Των Μάγων" ("Now You See Me") (2013); Καλό είναι; :thinking: Μπήκαν οι άλλες προτεραιότητες και με βλέπω να μην προλαβαίνω να την δω στον κινηματογράφο... Αν την έχει και την άλλη βδομάδα, ίσως ξεκλέψω χρόνο να την τσεκάρω.

 

Το "Gunga Din" ('39) το αναζητώ κι εγώ χρόνια τώρα να το δω, αλλά μεταφρασμένο. Δεν το 'χω βρει ακόμη... Επίσης αναζητώ την μικρού μήκους "Gunga Din" ('11) και ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθεί μεταφρασμένη (αν και δεν είμαι σίγουρος αν έχει κάποια κάρτα διαλόγων).  :pray:  Ακούγεται ωραία και η ταινία του '39!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

star trek into darkness..... 5/10......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Έλα μωρέ τώρα που το θες και μεταφρασμένο... :) Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι όλοι πρέπει να μιλάμε άπταιστα αγγλικά :) Ανετότατα βλέπεται με αγγλικούς υπότιτλους :)

 

Και ότι αφήνεις, σε αφήνει. Χτες πήρα μια βιβλιοθήκη από το ΙΚΕΑ. 39 κιλά. Και είχα θέμα να την κουβαλήσω. Και αναρωτιώμουν πως στο διάολο κάποτε σήκωνα 25 κιλά στο κάθε χέρι για δικέφαλους και τρικέφαλους :lol: Άμα το έκανες πριν 20-25 χρόνια..... :lol: Και από την ανάποδη, έγινε πανικός μεταξύ ενός η/υ στο γραφείο που έκανε αυτόματα update στα windows και ήρθε σε conflict με ένα επαγγελματικό λογισμικό, η εταιρεία μου έδωσε οδηγίες για διόρθωση, αλλά έπεφτα σε μια ρύθμιση του η/υ στην οποία δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν. Και φυσικά ο μόνος τρόπος για να βρω τη λύση ήταν να γκουγκλάρω στα αγγλικά. (ενώ τα windows ήταν ελληνικά. μη :relax: ).... Δεν υπάρχει ελληνική γλώσσα. Μια ιδιαιτερότητα του 0,25% του πλανήτη είναι :) 1 στους 400 :)

 

Εν πάση περιπτώσει. Είδα το περσινό Bourne Legacy. Δεν ήταν τόσο κακό όσο με είχαν οδηγήσει να πιστεύω οι κριτικές. Δεν ήταν καν κακό. Και δεν θα πάρω και όρκο ότι ήταν χειρότερο από τα Bourne 2+3 (τα οποία εάν είναι καλύτερα, αυτό οφείλεται αποκλειστικά στον εξαιρετικό Damon). Από μόνη της, χωρίς τις Bourne αναφορές ίσως να πέρναγε απαρατήρητη, αλλά μάλλον θα έμπαινε σε αυτά τα "διαμαντάκια" που κόβουν λίγα εισιτήρια και τα παίρνεις πρέφα 3-5 χρόνια μετά. Από τα τεράστια μείον της ήταν (α) ο Edward Norton (εάν είναι δυνατόν!!!!) και (β) ότι αφήνουν εξ'επιτηδες loose threads έχοντας το ένα μάτι ανοιχτό σε συνέχειες.... Ένα άλλο μείον της είναι ότι φλερτάρει πάρα πολύ με science fiction. Χωρίς όμως να φιλοδοξεί να είναι science fiction. Πάρα πολύ καλός στο συγκεκριμένο ρόλο ο Jeremy Renner (που έκανε τον Hawkeye στο Avengers) Ακόμα και μια σκηνή καταδίωξης που διαθέτει, ενώ αρχικά πήγε να με εκνευρίσει (θεωρώ τις μακρόσυρτες σκηνές ξύλου και καταδίωξης ως υπεκφυγές για απουσία σεναρίου), εντέλει πρέπει να ομολογήσω ότι είχε μια σεναριακή εξέλιξη μέσα της. Anyhow. pas mal. pas mal at all. ποπκορνάκι και άγιος ο Θεός :best:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ωραία... τη μια λέω ότι το Bourne Legacy φλερτάρει με την επιστημονική φαντασία και μετά τσακ μου σκάει στη μάπα το κάτωθι:

 

 

 

Using lentiviral vectors to replace mutated genes in blood stem cells, scientists successfully treat two rare diseases apparently without causing harmful side effects.

 

http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/36481/title/Gene-Therapy-Coming-of-Age-/

 

 

το έβαλα σε σπόιλερ για όσους δεν έχουν δει ακόμα την ταινία. χοντρικά (όπως φαντάζομαι ότι είναι εύκολο να καταλάβει κανείς ;) ) κάτι που συμβαίνει στη ταινία και εκτιμούσα ότι είναι sci-fi βλέπω ξαφνικά ότι δεν είναι και τόσο... :) ίσως να μη δουλέψει ποτέ όπως λέει στη ταινία, αλλά.... :) (σκεφτείτε αναλογία του "ρομπότ που σου καθαρίζει το σπίτι" με αυτές τις αυτόματες σκουπίτσες που υπάρχουν που ρολλάρουν στο δάπεδο και μαζεύουν μόνες τους ότι βρούνε)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Prisoner of Zenda. Τη βερσιόν του 1937. Μα τον Αλλάχ, διασκεδαστικότατη. Διασκεδαστικότατη λέω. Εάν την ξαναέφτιαχναν σήμερα, σίγουρα θα είχαν ωραιότερα μπουντρούμια (στη συγκεκριμένη η καθαρίστρια πήγαινε στην υπόγα και σφουγγάριζε πρωί μεσημέρι βράδυ :) ), ίσως να είχαν καλύτερο πρωταγωνιστή (πολύ γερασμένος εμφανισιακά ο Ronald Colman), σίγουρα η πρωταγωνίστρια θα έπαιζε καλύτερα από την Madeleine Carroll στις δραματικές σκηνές. Αποκλείεται όμως να είχαν ορισμένα από τα double entendre αστεία, δε νομίζω ότι θα έπιαναν αυτό το fun που διαθέτει (που σε κάνει να θες κι άλλες swashbuckling ταινίες), αποκλείεται να είχαν έναν τόσο γοητευτικό κακό όπως ο Douglas Fairbanks Jr (που δίνει τρελά ρέστα). Διασκεδαστικότατη ξαναλέω :) Και νομίζω ότι εκείνο το 7.7 που διαθέτει στο imdb αντικατοπτρίζει ξεκάθαρα ότι όσοι θελήσαμε να κάτσουμε να τη δούμε, δεν απογοητευθήκαμε στο ελάχιστο (εξυπακούεται πως άλλα τα γούστα αυτού που θέλει να δει μια α/μ ταινία του 37 και άλλα αυτού που θέλει μια έγχρωμη του 2010 (είτε μιλάμε για περιπέτεια, είτε για κωμωδία κ.ο.κ.)).

 

Θυμίζω ότι η ταινία βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του Anthony Hope, το οποίο "γέννησε" τη Ρουριτανία και μια κουλτούρα/αγάπη για λογοτεχνία γύρω από ιστορίες από φανταστικά βασίλεια/πριγκηπάτα της Κεντρικής Ευρώπης με ξίφη και μυστήριες στολές (το Τεντεν Σκήπτρο του Οττοκάρ πηγάζει από αυτό το γένος). Είχα διαβάσει το βιβλίο μικρός (να ήταν καμιά "παιδική" abridged έκδοση?), το είχα λατρέψει, σαφώς και ακόμα λατρεύω το Σκήπτρο του Οττοκάρ, και σαφώς και αυτή η ταινία ήταν κάτι το οποίο χώραγε βελτίωσης, αλλά νομίζω πως είναι ότι καλύτερο έχω δει γύρω από αυτό το είδος σε ταινία :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

RED 2

 

10/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

"Ο Μοναχικος Καβαλαρης"

 

6.5/10

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29315
  • Group:  Member
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  96
  • Reputation:   600
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αλπεις του Λάνθιμου. Υπόθεση πολύ ενδιαφέρουσα (μάλλον κλεμμένη και αυτή όπως ο κυνόδοντας),σε κάνει να δεις την ταινία αλλά μέχρι εκεί. Πολύ περίεργο στυλ σκηνοθέτη ,σαν να προσπαθεί να τα κάνει όλα να φαίνονται ότι έγιναν από ατάλαντους.(σκηνοθεσία,ηθοποιία,ηχοληψία κτλ.) Ακόμα και ο Άρης Σερβετάλης που παίζει και τον θεωρώ πολύ καλό ηθοποιό,εκεί φαίνεται σαν εμένα που έπαιζα σε θεατρικό στην 6η Δημοτικού..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

the lone ranger 6/10 και red 2 5/10.

 

πολύς ντόρος για το τπτ. το μόνο θετικό ήταν πως είχαν ενδιαφέρον χαρακτήρες. κατά τα άλλα πολύ κατώτερες από αυτό που περίμενα. Και οι 2 είναι διασκεδαστικές βέβαια αλλά δεν αξίζει να τις δει κανείς στον κινηματογράφο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  74
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4628 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Great Expectations...Ωραία ταινία εποχής με καλούς ηθοποιούς και δυνατές ερμηνείες(Helena Bonham Carter εγγύηση)

 

 

8,5/10

Επεξεργασία από Μπλέκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5753 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

The lone ranger

 

Ο ορισμός του παιδικού γουέστερν. Γενικά βλέπεται ευχάριστα, υπάρχει αρκετή δραση, χιούμορ και το σενάριο είναι αρκετά καλό. Το μεγάλο αρνητικό είναι ότι ο κεντρικός χαρακτήρας είναι αδιάφορος και όλο το έργο το σηκώνει ο θεούλης Τζόνι Ντεπ σαν Ινδιάνος (Ντόντο). Η ταινία θα ικανοποιήσει τις μικρότερες ηλικίες, εγώ προτιμώ πιο ενηλικά και σοβαρά γουέστερν. Βαθμολογία 6,5/10

 

Pacific Rim

 

Βάλτε τους Power Rangers, τον Godzilla και το Battleship σε ένα δόχειο, ανακατέψτε γέρα και το αποτέλεσμα είναι αυτό. Παρά τα εκπληκτικά εφέ, η ταινία δεν με κέρδισε καθώς την βρήκα αρκετά βαρετή και θα την πρότεινα μόνο στους φαν του είδους. Βαθμολογία 5/10.    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

the wolverine 8/10 από εμένα. ενώ δεν έχει σαν ταινία πολλά πολλά έχει κάτι που στο σύνολο σου αφήνει μία πολύ καλή αίσθηση.

 

το the pacific rim βγήκε???? που το είδες???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5753 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

the wolverine 8/10 από εμένα. ενώ δεν έχει σαν ταινία πολλά πολλά έχει κάτι που στο σύνολο σου αφήνει μία πολύ καλή αίσθηση.

 

το the pacific rim βγήκε???? που το είδες???

 

Εδώ στην Κύπρο βγήκε, αλλα δεν το είδα στο σινεμά. Ας είναι καλά τα torrents που γλύτωσαν την τσέπη μου απο αυτή την μετριότητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

...Και επιβάρυναν την όραση σου με τις κακές ποιότητας rips που κυκλοφορούν πάντα στην αρχή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3600
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4537 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

ειδα το the dictator και δεν εχω λογια. πολυ καλο χιουμορ, καλυτερες ερμηνειες, σωστη σατιρα και καφριλικι. sasha baron cohen για παντα. απο τους πιο ταλαντουχους ηθοποιους και κωμικους. ειδα ακομη το broken city με τον mark whalberg τον οποιο θεωρω απο τους καλυτερους ηθοποιους της γενιας. εχει φαει θαψιμο και μετριοτητες η ταινια, αλλα εγω τη γουσταρα με χιλια. φοβερο soundtrack,φοβερο απλα, πολυ καλος ο mark, πατησε και καποια κλισε στη μαπα με ωραιο τροπο,και ειχε καλο σεναριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Oblivion: πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα που δεν αναπτύσσεται επαρκώς με μεγάλα προβλήματα ρυθμού και συνοχής και με εκνευριστικά πολύ Tom Cruise! Δύσκολοι καιροί για επιστημονική φαντασία πάντως μετά και το περσινό φιάσκο του Prometheus και το ανεκδιήγητο After Earth για να μη μιλήσω για John Carter και το remake του Total Recall. Όλα τα λεφτά στο Elysium λοιπόν, στον άνθρωπο που έδωσε νέα πνοή στο είδος με το District 9...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

είδα το Lone Ranger...

Ταινιάρα...Καλή περιπέτεια και για όσους το είδαν, εκεί στο τρένο στο τέλος τι πλάκα που έχει :) Πεθάναμε στα γέλια!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

World War Z

 

Αναμασημένη υπόθεση, μου θύμισε κάτι μεταξύ I am Legend και Walking Dead. Αρκετή δράση, ωραία ζόμπι, μπόλικα κλισέ, γενικά βλέπεται ευχάριστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εχω δει μπολικες τον τελευταιο καιρο,θα ειμαι γενικα συνοπτικος

 

GATTACA: οσοι δε το χετε δει δειτε το,αποκλειεται να σας χαλασει.Πολυ εξυπνη,με καλη ροη και ερμηνειες,σε βαζει σε σκεψεις,προσφερεται για θεαση με παρεα και μετεπειτα συζητηση. sci-fi,παιδια με επιλεγμενα γονιδια,παιδια με τυχαια γονιδια,εταιριες που προσλαμβανουν με βαση τη γενετικο σου προφιλ... 10/10

 

ice age 4:η σειρα αξιζει ακομα,αρκετα αστεια μπορω να πω..αν σας αρεσαν τα αλλα 3 κυμαινεται στα ιδια επιπεδα

 

Pi:60000$ μπορουν να κανουν μια καλη ταινια!τουλαχιστον ο Αρονοφσκι το καταφερε.Ψυχωτικος μαθηματικος προσπαθει να εξηγησει τα παντα με τα μαθηματικα,ενας ωραιος "μεντορας",κατι παραθρησκευτικες οργανωσεις..Δεν ειναι τοσο μαθηματικη όσο ακουγεται μιας και η ιστορια ξεφευγει αλλα δημιουργει καλη ατμοσφαιρα. 

 

Wolverine: μεεεεεεεεεεεεεεχ...πολυ λιγος wolverine ρε παιδια...και γενικα μαπα η ιστορια..ισως γραψω πιο πολλα στο θεμα της.. 5-6/10 βαρια..

 

good will hunting: μαθηματικη (και οχι μονο) ιδιοφυια με ψυχολογικα προβληματα που μπαινουν εμποδιο στην εξελιξη του.Καλες ερμηνεις (ειδικα του Ρομπιν Γουιλλιαμς στο ρολο του ψυχολογου του matt damon) 8+/10

 

Πουλια (του χιτσκοκ) : ο κυριος λογος που ειπα να ποσταρω εδω... ΤΡΑΓΙΚΟ,ΑΘΛΙΟ,ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΟ όσο λιγα κατα τη γνωμη μου..ΙΙΙΙΙΙΙσως το '63 να προκαλουσε φοβο σε παιδια αλλα πραγματικα τραβαγα τα μαλλια μου οταν διαβασα κριτικες (αφοτου ειδα την ταινια) που τη χαρακτηριζαν ως απιστευτο θριλερ που σε ακταβαλει,σε φοβιζει,σε σε σε...ΟΛΟ το σινεμα γελαγαμε με τη γελοιοτητα των παντων!των πουλιων,των ηθοποιων,των ηχητικων εφε,με ολα!!εχω δει αρκετες παλιες ταινιες που μ αρεσαν και δε με πειραζει γενικα η παλαιοτητα μιας ταινιας αλλα για αυτην πραγματικα πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να παιζεται ακομα. Δυστυχως δεν μπορω να ξεχωρισω την καλη σκηνοθεσια αλλα και παλι,μια ταινια με καλη σκηνοθεσια και μαπα ιστορια δε μπορει να παιζεται 50χρονια.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27013
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είπα να κατεβάσω και να δω επιτέλους την σειρά ταινιών "Twilight" για να δω επιτέλους γιατί τόσος ντόρος. Μέχρι στιγμής έχω δει τις: "Λυκόφως" ("Twilight") (2008), "The Twilight Saga: Νέα Σελήνη" ("The Twilight Saga: New Moon") (2009) & "The Twilight Saga: Έκλειψη" ("The Twilight Saga: Eclipse") (2010) και κατάλαβα γιατί τόσον καιρό η αραχνοαίσθηση μου έλεγε να τις αποφύγω. Πλήρης ισοπέδωση του Γοτθικού τρόμου του Δράκουλα και οι λυκάνθρωποι ουσιαστικά είναι dire wolves, όπως τους γνωρίζουμε με την δυνατότητα να γίνονται άνθρωποι και φυσικά όχι λυκάνθρωποι. Δεν ξέρω τα βιβλία πόσο καλύτερα μπορεί να είναι αλλά με τις ταινίες βαρέθηκα απίστευτα. Όσο προχωράει κάτι γίνεται, βέβαια, γιατί παίρνουμε κι άλλες πληροφορίες για το σύμπαν αυτό αλλά σε γενικές γραμμές δε θα τις πρότεινα με την καμία... Ίσως φταίει ότι είχα καιρό να δω κάτι με "βρυκόλακα". Δεν ξέρω. Και πολύ το σκέφτομαι για να ξεκινήσω και κάτι "True Blood" ή "The Vampire Diaries", αν είναι μια από τα ίδια. Θα δω και τις υπόλοιπες βέβαια για να κλείσουμε κι αυτό το κεφάλαιο (τα γυρεύει ο απαυτός μου!).

 

Υ.Σ. Η πρωταγωνίστρια γιατί συμπεριφέρεται σαν τρόφιμος του ΠΙΚΠΑ; Έτσι είναι και στο βιβλίο; Έτσι τη θέλει ο ρόλος ή έτσι παίζει γενικότερα; Ομολογώ πως δεν την έχω πετύχει σε άλλη ταινία.

 

Υ.Σ.2 Έχω ακούσει ότι το φετεινό "Byzantium" φέρνει στα ίσα του τον μύθο του βρυκόλακα! Ανυπομονώ να μεταφραστεί για να το δω!!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οι ταινιες δεν εχουν μεγαλες αλλαγες απο τα βιβλια και ναι, αυτη η Μπελα που βλεπεις στην ταινια ειναι η Μπελα του βιβλιου.

Το "true bllod"δεν το εχω δει.εχω δει ομως ολα τα επεισοδια του "Vampire Diaries".Ενταξει ειναι διαφορετικο απο το Λυκοφως,η πρωταγωνιστρια ειναι δυναμικη γινονται πολλα και διαφορα,αλλα υπαρχει δραση και ανατροπες.Σε ολα τα επεισοδια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Τρεις ταινίες.

 

Trance: Γενικά θεωρώ τον Danny Boyle λίγο υπερεκτιμημένο, έχει όμως ταλέντο. Κι αυτό φαίνεται στην συγκεκριμένη ταινία. Σε γενικές γραμμές μου άρεσε αν και το σενάριο καταφεύγει αρκετές φορές σε διάφορες ευκολίες και μετά το 50' κάπου στο χαλάει γιατί το πάει αλλού ωστόσο ως σύνολο είναι αρκετά καλό. Κάτι που μου ερχόταν συνέχεια στο νου πάντως ήταν ο Πολ Βερχόφεν (Ολλανδός σκηνοθέτης ) και το πόσο έμοιαζε η σκηνοθεσία του Μπόιλ με αυτή του Βερχόφεν. Επίσης πολλά είχα διαβάσει για την full frontal σκηνή της Rosario Dawson και δεν ήξερα τι να περιμένω αλλά τελικά μου έδωσε την εντύπωση ότι αποδόθηκε έτσι απλά για να γουστάρει ο θεατής.Δηλαδή η αιτολόγηση που δινεται είναι κάπως παιδαριώδης. Τέλος πάντων για παρέα είναι καλή ταινία.

 

Sex, lies & Videotape : O Steven Soderbergh είναι βλάκας. Το ήξερα από όλες τις ταινίες του που έχω δει και έχω καταφέρει να μην μου αρέσει καμία αλλά το επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά. Αυτή η ταινία ήταν το ντεμπούτο του, και τότε που βγήκε είχε συνεπάρει τους κριτικούς και ήταν αυτή που ανανέωσε το ρεύμα του ανεξάρτητου κινηματογράφου. Μάλλον ο ανεξάρτητος κινηματογράφος έχει ρίξει πολύ τα στάνταρ του δεν εξηγείται αλλιώς. Άνθρωποι που μιλάνε για σεξ. Και μιλάνε και μιλάνε και μιλάνε και βουλώστε το επιτέλους μη σας πάρει ο διάολος όλους! Βαρέθηκα και το τελευταίο μισάωρο το είδα σε fast forward. Και ούτε τότε βελπόταν.

 

Only God Forgives. Σε πολλούς δεν άρεσε το Drive και το καταλαβαίνω. Είναι αργή ταινία ,είναι παράξενη , γενικά δεν είναι και πολύ εύκολα προσβάσιμη. Ε το only god forgives είναι όλα τα παραπάνω στον υπερθετικό βαθμό. Mέχρι κι εγώ που γενικά έχω μεγάλες αντοχές στις αργόσυρτες ταινίες ένιωσα τις αντοχές μου να δοκιμάζονται, ειδικά στο πρώτο μισάωρο. Ωστόσο με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Ίσως είναι περισσότερο στυλ παρά ουσία και μόνο προς το τέλος θυμάται ότι κάτι θέλει να πει αλλά είναι πολύ καλή ταινία. Ο Ρεφν έχει μια θαυμαστή ικανότητα να δημιουργεί χαρακτήρες και αυτό φαίνεται κι εδώ. Μπορεί να μην εκμευταλλεύεται τον Gosling όσο θα έπρεπε αλλά ο Ταϋλανδός που παίζει τον κακό είναι αξιοθαύμαστος,το ίδιο και η Κριστίν Σκοτ Τόμας που είναι η μάνα του Γκόσλινγκ . Σίγουρα θα το πρότεινα σε όσους λάτρεψαν το Drive και σίγουρα θα έλεγα να το αποφύγουν όσοι το μίσησαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

.....μια ευθεια γραμμη ολη η ταινια....5/10

σσ. η γυαλινη πισινα αξιζε!! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.