Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

είδα hangover 3. κατώτερο του 2 το οποίο ήταν απλά βαρετό για εμένα. καμία πρωτοτυπία και αν δεν έκαναν το 2 και το 3, θα μου έμενε στο μυαλό το 1 σαν κάτι το καλό.

 

world war z. εντάξει διασκεδαστική ζομποταινία αλλά τπτ το ιδιαίτερο. έχει μία σκηνή όμως που αξίζει πραγματικά πολλά αστέρια. μιλάω για την σκηνή με brad pit που πίνει το αναψυκτικό. Εκεί έπεσε τρελό χειροκρότημα και γέλιο. Μόνο και μόνο για το cool της σκηνής αυτής αξίζει κανείς να τη δει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Νονός 1+2+3. Και ξαφνικά έχω μια πελώρια λαχτάρα για κανόλι :) Μπορεί εντέλει το 2 να είναι καλύτερο από το 1... μπορεί... Και κάθε φορά που τα ξαναβλέπω, βλέπω λεπτομέρειες που δεν είχα προσέξει. Ειδικά στο 2 (α) τη συμπεριφορά του γερουσιαστή που είναι στο τσεπάκι του Εβραίου (κατά τη κατάθεση του Πεντάτζελι) και (β) πόσο διαφορετικές αντιδράσεις έχουν τα αδέρφια όταν μαθαίνουν στο τέλος ότι ο Μάηκλ κατετάγη. Ειδικά οι αντιδράσεις των Σόννυ και Χέηγκεν. Ο ένας ένα "ποιος τους μπιπ ρε τους μπιπ? σιγά μην έπρεπε να τους στήσουμε και μπιπ. θα τους μπιπ ρε" (πως λέμε κλασσική αντίδραση Ελληνάρα :) ) και ο άλλος "ήταν προφανές από τις εξελίξεις ότι εκεί θα οδηγούμαστε".

Kiss the girls του 97 και Along came a spider του 01 με τον Morgan Freeman να παίζει τον detective Alex Cross του James Patterson. Δεν έχω διαβάσει κάποιο από τα βιβλία για να τις κρίνω ως μεταφορές. Οι βαθμολογίες στο imdb (6,4 και 6,2 αντίστοιχα) αντικατοπτρίζουν αρκετά καλά το τι είναι και τι θα δεις. Λάητ αστυνομικά του σωρού με κάποια στοιχεία τρόμου/ψυχολογικού θρίλλερ με το πρώτο να είναι κάπως πιο ενδιαφέρον από το δεύτερο. Χαζοαστυνομικό ήθελα να δω, χαζοαστυνομικό είδα, δεν έχω παράπονα και θα τα ξεχάσω πολύ γρήγορα :)

 

Magnificent Seven του 1960. Με έπιασε κάτι τις και ήθελα western (βασικά βρήκα ένα τόρρεντ με όλες τις ταινίες του Wayne και το ένα έφερε το άλλο :) ). Είχα χρόνια να το δω και θα κάνω κι άλλα τόσα :) Οι τεράστιες βαθμολογίες που έχει είναι καθαρά λόγω των ηθοποιών που διαθέτει (οι περισσότεροι από τους οποίους όμως δεν ήταν ονόματα ακόμα). Δώστε βάση και στο εξής... :) Ο μεξικανός που είναι ο κακός (ο Calvera) είναι ο Eli Wallach που έπαιξε τον Don Altobello στον 3ο Νονό :) (ο γέρος που έφαγε στο τέλος τα κανόλι στην όπερα ;) ) Κατά τα άλλα τυπικό western της προ σπαγγέτι εποχής με αρκετές over the top ερμηνείες. Θα προτιμήσω άλλα τυπικά western της εποχής :) (και δεν είχε και αρκετό James Coburn............................. γμτ!)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Magnificent Seven του 1960. Με έπιασε κάτι τις και ήθελα western (βασικά βρήκα ένα τόρρεντ με όλες τις ταινίες του Wayne και το ένα έφερε το άλλο :) ). Είχα χρόνια να το δω και θα κάνω κι άλλα τόσα :) Οι τεράστιες βαθμολογίες που έχει είναι καθαρά λόγω των ηθοποιών που διαθέτει (οι περισσότεροι από τους οποίους όμως δεν ήταν ονόματα ακόμα). Δώστε βάση και στο εξής... :) Ο μεξικανός που είναι ο κακός (ο Calvera) είναι ο Eli Wallach που έπαιξε τον Don Altobello στον 3ο Νονό :) (ο γέρος που έφαγε στο τέλος τα κανόλι στην όπερα ;) ) Κατά τα άλλα τυπικό western της προ σπαγγέτι εποχής με αρκετές over the top ερμηνείες. Θα προτιμήσω άλλα τυπικά western της εποχής :) (και δεν είχε και αρκετό James Coburn............................. γμτ!)

 

Το ιαπωνικό 7 Σαμουράι έκανα 3 μέρες να το δώ. Μια ώρα κάθε βράδυ. Δεν πήγαινε πιο γρήγορα. Μου έμεινε η σκηνή του Tοσίρο Μιφούνε που ούρλιαζε κλαίγοντας "που καταντήσαμε". samurai-suicide-smiley-emoticon.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα το Olympus has fallen. Λοιπόν πάρτε τον Τζον Μακλέιν από το αρχικό die hard σε ένα σενάριο από τον 7ο κύκλο του 24 και μπολιάστε τον με ισχυρές δόσεις Jack Bauer! Βουαλά: Olympus has Fallen! Μεγάλη παραγωγή, χιλιάδες πυροβολισμοί και σκοτωμοί, λίγη γνωστή american pride κι όμως η συνταγή δουλεύει όση ώρα το βλέπεις, ίσως γιατί είμαστε εθισμένοι σε αυτή. Ε άμα τελειώσει .....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

John Wayne Tall in the saddle του 1944. Κλασικό παραδοσιακό α/μ γουέστερν με κωμικές στιγμές. Δεν με χάλασε μια. Σαφώς και έχει κάποια ελαττώματα (παντού. και στο σενάριο και στη σκηνοθεσία και στην ηθοποιία), αλλά διασκέδασα :) ευτυχώς δεν είχε πουθενά τον ηλίθιο ζεν πρεμιέ με το κλαψομπιπ attitude (βασικά είχε έναν τέτοιο, αλλά τόσο δευτεροκλασσάτος ο ρόλος του που δεν με ενόχλησε). 

 

Και μου σύστησε την Ella Raines.... μια θεά στο 1,65

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg

 

οπότε ήδη το Phantom Lady του 44 πήρε σειρά. και μόλις διαπίστωσα ότι έχει παίξει και σε ένα Αρσέν Λουπέν.......... 

 

 

για αυτήν τώρα πως και δεν είχα ξανακούσει?.............................

 

oh well :)

 

:cheers5:

 

 

 

edit πάρτε και το τρέηλερ :) Ξέχασα να σχολιάσω ότι έχει ωραίες σκηνές ξύλου. Γεμάτα μπουκέτα που σκάνε στις μούρες. Από τα καλύτερα ξυλίκια που έχω δει σε τόσο παλιά ταινία :) στα φιλιά χάνουνε (όχι λίγο... πολύ :) ) αλλά oh well

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Hummingbird με τοι Στέηθαμ. Λοιπόν ,ο Στέηθαμ κλαίει. Δεν είναι από τις περιπέτειές του. Ναι εντάξει θας δεις και ξύλο, αλλά δεν εστιάζει εκεί. Περισσότερο μοιάζει με κοινωνικό δράμα ή με δραματική κομεντί παρά με οτιδήποτε άλλο έχει κάνει μέχρι στιγμής ο Statham. Εννοείται ότι πρέπει να το δουν όλοι οι φαν γιατί μας δίνει επιχειρήματα και για τις υποκριτικές ικανότητές του, αλλά επίσης προτείνεται και σε λοιπούς που θέλουν να δουν ένα μια ταινία που σε βάζει μεν να σκεφτείς, είναι όμως εύπεπτη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

World War Z: Η ταινία σίγουρα καταγράφει κάποιες πρωτiές στο τρόπο που εικονογραφεί τα ανθρώπινα σώματα σαν κυβάκια από lego, που χτίζουν πύργους ή σαν καρτες ντόμινο που πέφτουν η μία μετά την άλλη. Για ζομπιά, άκακο, αθώο και αβλαβές, δεν δείχνει ούτε μια δαγκωματιά σε σάρκα. Αυτή είναι η άλλη πρωτιά. Ταινία με ζόμπι για παιδιά. Τα ζόμπι είναι σκληροπυρηνικά και πυραυλοκίνητα , καμία σχέση με αυτά που σέρνονται στο Walking Dead και στη Ρομεριάδα. Έξυπνη η σύλληψη ότι τα ζόμπι είναι στην ουσία ξενιστές που μεταφέρουν κάποιο ιό. Εντπωσιακές σεκάνς αλλά στο τέλος μοιάζουν να τα μπάλωσαν όπως όπως. Αλλού για αλλού ο Brad Pitt, χωρίς άλλο ρόλο η ταινία. Η ισραηλινή κομάντο είναι απλά έξτρα δύναμη πυρός. H Mireille Enos είναι προσωπική αδυναμία από το The Killing και ήταν πολύ ευχάριστο που την είδα σε ένα blockbuster.

All in all: βλέπεται, έχει αρκετά καλό ρυθμό, τα χάνει προς το τέλος, αδιάφορος ο Pitt αν και κάποιες τέως μαθήτριες μου που συνάντησα είχαν πάει μόνο γι΄ αυτόν.

Και το δίλημμα είναι να πας να τη δεις , να την κατεβάσεις ή να περιμένεις το DVD? Λοιπόν σε τετοιες ταινίες αν αφαιρέσεις το στοιχείο του θεάματος (εικόνα, ήχος, ντάμπα-ντούμπα) μένουν λίγα γι αυτό φροντίστε.... 

Στην ταινία υπάρχει ένα ζόμπι που κάνει σαν πάπια, εντοπίστε το και ξεραθείτε στα γέλια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Από τα σχόλια που έχω διαβάσει γενικώς αλλά και από τις πρώτες σελίδες του βιβλίου, το WWZ ελάχιστη σχέση φαίνεται να έχει με το ομώνυμο βιβλίο πάντως :)

anyhow, είδα το Hondo του 53 με John Wayne. Western βασισμένο σε Louis L'Amour (τον οποίο αντικειμενικά γνωρίζω μόνο από την ύπαρξη πλήθους βιβλίων, αλλά δεν έχω διαβάσει κανένα :) ). Έχει έναν καλό πυρήνα στο σενάριο,αλλά είναι πολύ προβληματικό ως ανάπτυξη (ελλειματικό θα έλεγα. σα να βλέπεις ένα στιγμιότυπο εδώ, ένα εκεί), η κινηματογράφηση είναι πολύ πρόχειρη (τίποτα δεν φαντάζει ως αληθινό) και ας μην μιλήσουμε για τους Ινδιάνους.... άστο καλύτερα :) Το 7.1 που έχει στο imdb εκτιμώ ότι είναι περισσότερο απόρροια του ότι είναι Wayne (και ίσως και του ότι η καρδιά του σεναρίου είναι καλή) και λιγότερο του ότι είναι τέτοια ταινία. 5αράκι θα της ρίξω εγώ εκείθε :) Ίσως άμα ήταν α/μ να ήταν καλύτερο. (να είναι ίσως και αποτέλεσμα του ότι οι δημιουργοί ήξεραν να δουλέψουν το α/μ αλλά όχι το χρώμα? δεν ξέρω :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Α good day to die Hard. Πάω κι εγώ με τις προσδοκίες στον πάτο λόγω όλων όσων έχω διαβάσει και τι να δω. Πάλι καλά που δεν ήλπιζα σε τίποτα ειδάλλως μάλλον θα το έκλεινα. Η ταινία είναι η εξής: Βαρετή, αξιόλογη σκηνή καταδίωξης, βαρετή, πατέρας γιος αγαπιούνται, βαρετή. βαρετή ,βαρετή απομίμηση σκηνής από το πρώτο, βαρετό τέλος. Μα να βαριέσαι σε die hard ; Ντροπή! Θα το δείτε γιατί θέλετε να τα έχετε δει όλα τα die hard αλλά θα μετανιώσετε και θα ζητάτε το χρόνο σας πίσω. Χιούμορ για τα σκουπίδια, ότι να'ναι κακός και πάει λέγοντας. Και κλαίγοντας...

 

Ο Όλυμπος έπεσε. Και χτύπησε πολύ.Χτύπησε τουλάχιστον 300 άτομα σκοτώνοντας τα περισσότερα απ' αυτά. Πλέον το να παραβιάσεις τον λευκό οίκο έχει γίνει το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. Είμαι σίγουρος ότι κι εγώ άμα κάτσω ένα απόγευμα και το σχεδιάσω θα τον παραβιάσω άνετα. Τέλος πάντων πάνε κάτι τρομοκράτες εκει΄πέρα να φάνε τον Αμερικανό πρόεδρο, τα κάνουν όλα χάος ,έρχεται ο τσολιάς μας και σώζει την κατάσταση. Μου άρεσε, αν και είναι πιο προπαγάνδα και απ' την προπαγάνδα. Μόνο που δεν σηκώθηκαν να ψάλλουν τον Αμερικάνικο εθνικό ύμνο. Εν τω μεταξύ είμαι σίγουρος ότι άμα μπαίναν τρομοκράτες στην Ελληνική βουλή ο κόσμος θα 'ταν με τους τρομοκράτες...

 

Spring breakers. Το κατέβασα γιατί παίζουν όμορφες κοπέλες και το τρέηλερ σε προιδέαζε για τρελό πάρτυ. Είναι μακράν η πιο σεξιστική  ταινία που έχω δει μετά το doghouse. Το μόνο που έμαθα είναι ΟΛΑ τα κορίτσια λατρεύουν το ανδρικό μόριο και τα πολλά λεφτά. Δηλαδή εάν ο πραγματικός κόσμος ήταν έτσι, θα έβγαινα με εσώρουχο στο μπαλκόνι μου και τουλάχιστον 6 θεογκόμενες γειτόνισσες θα προφερόταν να μου κάνουν διάφορα. Λέω 6 γιατί στον πραγματικό κόσμο βγαίνουν μόνο τέσσερις... Πέρα απ' την πλάκα, δεν είναι καθόλου μα καθόλου καλή ταινία. Βασικά δεν έχει τίποτα να πει ούτε έχει κάποιο νόημα. Ειδικά στο τέλος, βαρέθηκα αφάνταστα.Δεν στήνεται ταινία με το σκεπτικό «δείξε βυζιά και άστα όλα τα υπόλοιπα». 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4011 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 sword of the stranger

 

στο  youtube υπάρχει ολόκληρη. Ωραία υπόθεση με νόημα, είναι άνιμε [ βλέπετε στα ιαπωνικα, με αγγλικους υπότιτλους, αλλά υπάρχει και μεταγλωτισμένη στα αγγλίκα ]

Κρατάει 93 λεπτά περίπου.  

ΠΛΟΚΗ : ένα ορφανό παιδάκι μένει πάλι μόνο του στο κόσμου, αφού αναγκάζετε να φύγει από τον ναό που έμενε, όταν δέχτηκαν επίθεση.

Συναντάει μετά από λίγο καιρό ένα ξένο, όπου με τα χίλια ζόρια τον πείθει να τον βοηθήσει. Έτσι αρχίζει η ιστορία. [ΔΕΝ λέω παραπάνω].  Γενίκως απευθήνεται σε ηλικίες 16+ /ίσως και πιο πάνω χωρίς να γίνεται βαρετή και ανούσια για τους μεγαλύτερους, με ωραία υπόθεση που αντλεί στοιχεία και από την ιστορία και προβάλλει κάποιοες ξεχασμένες αξίες,

 

Αν έχετε λίγο χρόνο αξίζει να την κοιτάξετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Από τα σχόλια που έχω διαβάσει γενικώς αλλά και από τις πρώτες σελίδες του βιβλίου, το WWZ ελάχιστη σχέση φαίνεται να έχει με το ομώνυμο βιβλίο πάντως :)

 

anyhow, είδα το Hondo του 53 με John Wayne. Western βασισμένο σε Louis L'Amour (τον οποίο αντικειμενικά γνωρίζω μόνο από την ύπαρξη πλήθους βιβλίων, αλλά δεν έχω διαβάσει κανένα :) ). Έχει έναν καλό πυρήνα στο σενάριο,αλλά είναι πολύ προβληματικό ως ανάπτυξη (ελλειματικό θα έλεγα. σα να βλέπεις ένα στιγμιότυπο εδώ, ένα εκεί), η κινηματογράφηση είναι πολύ πρόχειρη (τίποτα δεν φαντάζει ως αληθινό) και ας μην μιλήσουμε για τους Ινδιάνους.... άστο καλύτερα :) Το 7.1 που έχει στο imdb εκτιμώ ότι είναι περισσότερο απόρροια του ότι είναι Wayne (και ίσως και του ότι η καρδιά του σεναρίου είναι καλή) και λιγότερο του ότι είναι τέτοια ταινία. 5αράκι θα της ρίξω εγώ εκείθε :) Ίσως άμα ήταν α/μ να ήταν καλύτερο. (να είναι ίσως και αποτέλεσμα του ότι οι δημιουργοί ήξεραν να δουλέψουν το α/μ αλλά όχι το χρώμα? δεν ξέρω :) )

 

:cheers5:

Από JW μου αρέσουν μόνο τα The Searchers και El Dorado.Σίγουρα τα έχεις δει,αν όχι τρέχα :D

Γενικά δεν μαρέσει το στυλ των western του και σε σύγκριση με τα ιταλικά δεν πιάνει μία.Κατά τη γνώμη μου πάντα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ποια ιταλικά? :) Βγάλε τα 3 των Leone/Eastwood και τα άλλα 2 του Leone (Duck you sucker και Once upon the time in the west) και ποια είναι τα ιταλικά που είναι καλύτερα? :) (δλδ ουσιαστικά βγάλε έναν σκηνοθέτη... :) )

 

Είναι τέτοιο το στυλ του και το ύφος του που κυριολεκτικά γεμίζει την οθόνη. To El Dorado δεν το θυμάμαι (αν και αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα :) το έχω ήδη κατεβάσει και θα το δω προσεχώς). Πολλά πράγματα έρχονται και από την παιδική ηλικία ενός εκάστου. Τρίτες βράδια, ΥΕΝΕΔ (αν θυμάμαι καλά) γουεστερνάκι με τη φαμέλια (δλδ τον πατέρα μου :) δε νομίζω ότι κάθονταν η μάνα μου). Ξυπνάνε υποσυνείδητες/ασυνείδητες αναμνήσεις/αισθήματα  :) Όπως βλέπεις μάπα θεωρώ και εγώ τη συγκεκριμένη ταινία και είμαι σίγουρος ότι και οι άλλες που έχω κατεβάσει, στο 90% μάπες θα είναι :) Αλλά είναι John Wayne ρε διάολε. Bigger than life ;) Αν και αυτός ο άνθρωπος "σχεδόν" γεννήθηκε γέρος!!! Με εξαίρεση το Stagecoach που είναι 32 και φαίνεται απίστευτα πιτσιρικάς, ακόμα και στο Tall in the saddle που είναι 37 έχει ήδη σπάσει το πρόσωπο του...

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ε πως ρε συ έχουν βγάλει καλά spaghetti..

 

Δεν μιλαώ βέβαια για σκηνοθέτες αποκληστικά και μόνο ιταλούς αλλά για spaghetti γενικότερα :)

 

Αλλά υπάρχουν και άλλα πολύ καλά Magni7,Keoma,Wild Bunch,Pat Garrett and Billy the Kid,Navajo Joe,Django και πολλά άλλα :D

 

Το El Dorado μου άρεσε γιατί δεν είναι τόσο ''χολιγουντιανό'' όσο τα υπόλοιπα και το Searchers ακόμα λιγότερο..

Δεν είναι μόνο μουσική και έρωτας με λίγα λόγια :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

βάλε τίτλους στο τραπέζι :) Από τους 6 που έριξες οι μισοί είναι σπαγκέτι οι άλλοι μισοί κανονικά αμερικάνικα (και το υπέροχοι 7 το έθαψα τις προάλλες ;) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν από τι θυμάμαι τώρα και με λίγο βοήθεια από το Google να τα δικά μου αγαπημένα:

Dollars Trilogy

Navajo Joe

Arizona Colt

God's Gun

Kid Vengeance

Once upon a Texas train

Magnificent 7

Keoma

Return of Sabata 

The great silence

Forgotten Pistolero

Blindman

Django

Αυτά μου έρχονται τώρα.μερικά έχω να τα δω χρόνια αλλά θυμάμαι ότι μου είχαν αφήσει πολυ καλή εντύπωση.Χρειάστηκε να ψάξω τα Blindman & Forgotten Pistolero γιατί θυμόμουν ότι είχαν ιταλικούς τίτλους..

Σίγουρα ξεχνάω πολλά αλλά αυτά πιστεύω φτάνουν :D

Αλλά!Δεν εννοώ ξαναλέω αυτά που έγιναν *μόνο* από ιταλούς σκηνοθέτες/ηθοποιούς :)

 

Υπάρχουν και αμερικάνικα spaghetti,και μεξικάνικα και από τον Καναδά και από την Ευρώπη και από άλλες χώρες.

Ποια είπες ότι είναι αμερικάνικα; :thinking:

Επεξεργασία από Θλιμμένος Μπούφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

το 7 και τα Wild Bunch & Pat Garrett & Billy the kid του θεούλη Peckinpah

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το Django με το Φράνκο Νέρο δεν το λες καλό ρε συ. Βίαιο ναι, αλλά καλό; Πολύ δύσκολα. Η πλοκή του είναι αλλοπρόσαλη και δεν υπάρχει καν συνέπεια και συνέχεια. Δεν λέω ότι δεν μου άρεσε, απλά δεν είναι καλό. Μάλλον θα συμφωνήσω με τον germ, άμα βγάλεις έναν σκηνοθέτη (το Λεόνε) τα περισσότερα Ιταλικά δεν είναι καλά. Εκτός εάν βάλουμε μέσα και αυτά που έχουν βγάλει οι Bud Spencer/Terrence Hill που προσεγγίζουν την κωμωδία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

το 7 και τα Wild Bunch & Pat Garrett & Billy the kid του θεούλη Peckinpah

 

:cheers5:

Ναι αλλά πάλι είναι spaghetti :D

Αυτό εννοούσα ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:) Κάποια λίστα που να τα καταγράφει ως σπαγκέτι? :) 

 

τσέκαρε επίσης και την υπόλοιπη εργογραφία του Πεκινπα. Εάν σου άρεσαν τόσο πολύ τα συγκεκριμένα τότε *πρέπει* να δεις το Getaway με Steve McQueen (και μια Ali McGraw που τα σπέρνει) και το Bring me the head of Alfredo Garcia. Κι άσε μετά τα γατάκια να εκθειάζουν την άσκοπη και αποκλειστικά για λόγους στυλ βια του Ταραντίνο :) (καλή είναι, αλλά του Πεκινπα έχει *και* σκοπό). Θα μου πεις υπάρχουν και τα Straw Dogs (που δεν με ενθουσιάσαν *τόσο*) και τα Cross of Iron..... oh well... κάτσε δες τες όλες :) http://www.imdb.com/name/nm0001603/filmorate#director

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κοίτα,εγώ δεν τα έχω πετύχει σε καμία λίστα γιατί δεν το ψάχνω τόσο το θέμα αλλά είχα διαβάσει,και το είχα διαχωρίσει έτσι στο μυαλό μου,ότι τα western χωρίζονται σε 3 κατηγορίες.

1-Αμερικάνικα/χόλυγουντ (βλ John wayne και άλλοι άγνωστοι)Αυτά αλλιώς τα λες και ''κλασσικά''.

2-Ιταλικά/spaghetti.(βλ. Lee Van Vleef,Eastwood κτλ)Αυτά τα κάνουν ιταλοί σκηνοθέτες (αρχικά).Μετά λόγω της μεγάλης διάδοσης τους άρχισαν και αμερικάνοι να κάνουν τέτοιο στυλ western και σταδιακά και άλλες χώρες..

3-Καινούργια.Αυτά δεν ανήκουν καθαρά σε καμία από τις 2 κατηγορίες γιατί παίρνουν επιρροές και από άλλα είδη έργων (βλ Robert Duval και άλλοι καινούργιοι(στα western))

Μιλάμε για καθαρά western πάντα..100%

Γενικά στα αμερικάνικα αυτός που τα κάνει γίνεται κάτι σαν ''σταρ'' ενώ στα ιταλικά είναι απλά ένας μπ*στ*ρδος που τον νοιάζει μόνο το τομάρι του :)

Και επίσης στα αμερικάνικα είναι πιο παιδικό το σενάριο.Συνήθως ξες καομπόιδες-ινδιάνοι-πεζικό κτλ Λούκυ Λουκ στυλ :P Ενώ στα spaghetti η ιστορία είναι χίλιες φορές πιο ρεαλιστική..

 

Εγώ έτσι τα έχω στο μυαλό μου από τότε που το πέτυχα αυτό κανα 2 φορές στο ιντερνετ και το θέμα είναι ότι επιβεβαιώνομαι σχεδόν κάθε φορά.

 

Δηλαδή δεν μπορείς να δεις το Wild Bunch με όλη την βρωμιά των ηθοποιών και όλα αυτά που συναντάς σε ένα spaghetti και να πεις είναι αμερικάνικο.Στα οποία πήγαιναν 2 χρόνια στην έρημο και αν τους έβλεπες ήταν λες και έβγαλαν μόλις μάσκα προσώπου :lol:

 

Τέλοσπαντων,ξεφύγαμε λίγο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5454 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Eiδα το Olympus has fallen και μπορω να πω οτι περασα καλα.Μπολικη δραση και καλο pacing,δεν με κουρασε.Πολυ καλυτερο απο πχ Die Hard 5(δεν εχω ξαναδει πιο βαριεστημενο Bruce Willis).Eιδα επισης και το springbreakers το οποιο ειναι απο τα μεγαλυτερα σκουπιδια της τελευταιας δεκαετιας και ευχομαι να μην χαραμησει κανενας το χρονο του να το δει.Σημερα θα τσεκαρω το καινουργιο Evil Dead μιας και εχω ορεξη για splatter.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

κατ'αρχάς το Magnificent Seven του 60, επιρροές από το Για μια χούφτα δολάρια του 64 δεν γίνεται να είχε :D

 

και άλλοι άγνωστοι??? :) θα έρθω να σε δείρω!!!!!!! :) :) :) 

 

τσάκα τσάκα

Gary Cooper, James Stewart, Gregory Peck, Henry Fonda, Robert Mitchum, Kirk Douglas, Burt Lancaster και πάει λέγοντας :) Όλα τα μεγαθήρια έχουν κάνει western. (μολόγα... το έγραψες για να με πικάρεις!!! :D :D :D )

 

anyhow :) καταλαβαίνω τη διαφοροποίηση που πας να κάνεις και το πως λες κάποια από μετά την πρώτη του Λεόνε ως σπαγκέτι επειδή είχε επιρροές. Δεν θα το συμμεριστώ ως άποψη (για εμένα τα σπαγκέτι, πλην του Λεόνε είναι όπως είπε και ο zade πολύ μετριότητες, και ως σπαγκέτι λέω μόνο πράγματα που έχουν Ιταλούς μπλεγμένους κάπως), αλλά καταλαβαίνω πως το λες :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12517
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χθες πήγα στην πρεμιέρα του Lone Ranger! :D

 

Κλασικά, πήγα πολύ θετικά προκατειλημένος λόγω Ντεπ και Βερμπίνσκι! Βέβαια, ευτυχώς ή δυστυχώς, σε αυτήν την ταινία παρ' όλο που ο Ντεπ είναι ο πιο εκκεντρικός και διασκεδαστικός χαρακτήρας, δεν μονοπωλεί την ταινία, δεν κλέβει την παράσταση στο 100%. Ουσιαστικά είναι στο 50 - 50 με τον Χάμερ, με κάποιες αυξομειώσεις κατά τη διάρκεια της ταινίας. :D

 

Πολύ καλή ταινία συνολικά, αν και δεν είχε την δράση που περίμενα σε όλη της τη διάρκεια. Ουσιαστικά απ' την αρχή μέχρι λίγο πριν το τέλος προετοιμάζεται για την τελική μάχη καλών κακών, που έχει τα πάντα (γέλιο, ξύλο, πιστολίδι). Σίγουρα από τις καλύτερες ταινίες του 2013.

Με ενόχλησαν λίγο μερικά μικρά σεναριακά κενά που είτε δεν αναπτύχθηκαν επαρκώς είτε παραλείφθηκαν για να προχωρήσει η ταινία.

 

Όσο για το soundtrack γενικά καλό, καουμποϊκοϊνδιάνικο κτλ., αλλά όπου χρησιμοποιούσε το φινάλε του William Tell Overture του Ροσίνι, ανατρίχιαζα! :D

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτή ήταν η πρώτη θετική κριτική που διάβασα για το Lone Ranger.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12517
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αυτή ήταν η πρώτη θετική κριτική που διάβασα για το Lone Ranger.

 

Ούτε στο παιδί που ήρθε μαζί μου άρεσε πολύ και απορώ γιατί... :P Το μόνο για το οποίο θα μπορούσε να το κατηγορήσει κανείς είναι έλλειψη δράσης στο πρώτο μέρος, που αποζημιώνεται και με το παραπάνω στο τέλος της ταινίας, και μερικές σεναριακές ασυνέχειες που 'νταξει δε χαλάνε το ζουμί.

 

Όταν το δει και κανείς από 'δω ας πει τη γνώμη του :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12983
  • Reputation:   95092
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λοιπόν από τι θυμάμαι τώρα και με λίγο βοήθεια από το Google να τα δικά μου αγαπημένα:

Dollars Trilogy

Navajo Joe

Arizona Colt

God's Gun

Kid Vengeance

Once upon a Texas train

Magnificent 7

Keoma

Return of Sabata 

The great silence

Forgotten Pistolero

Blindman

Django

Αυτά μου έρχονται τώρα.μερικά έχω να τα δω χρόνια αλλά θυμάμαι ότι μου είχαν αφήσει πολυ καλή εντύπωση.Χρειάστηκε να ψάξω τα Blindman & Forgotten Pistolero γιατί θυμόμουν ότι είχαν ιταλικούς τίτλους..

Σίγουρα ξεχνάω πολλά αλλά αυτά πιστεύω φτάνουν :D

Αλλά!Δεν εννοώ ξαναλέω αυτά που έγιναν *μόνο* από ιταλούς σκηνοθέτες/ηθοποιούς :)

 

Υπάρχουν και αμερικάνικα spaghetti,και μεξικάνικα και από τον Καναδά και από την Ευρώπη και από άλλες χώρες.

Ποια είπες ότι είναι αμερικάνικα; :thinking:

 

Αυτό το Arizona Colt με έχει στοιχειώσει...! :P

Θέλει να το δει ο πατέρας μου και δεν το έχω βρει πουθενά με υπότιτλους...! :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11401
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ το έχω από την Real News :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10962
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  218
  • Reputation:   1007
  • Achievement Points:  273
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

θα συνεχίσω λίγο και εγώ τη λίστα με τα western

τα περισσότερα και πιο αγαπημένα(leone-peckinpah) έχουν ήδη ειπωθεί οπότε η λίστα μου θα είναι μικρή

 

the long riders

chato's land

silverado

the life and times of judge roy bean

the last hard men

beyond the law(lee van cleef)

butch cassidy and sundance kid

και ότι μα ότι έχει γυρίσει ο clint eastwood

 

γιατί δεν αρέσουν στον germanicus τα straw dogs και cross of iron;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7121
  • Reputation:   27018
  • Achievement Points:  7456
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Τον Clint Eastwood τον έχω πολύ ψηλά, τόσο σαν ηθοποιό όσο και σαν σκηνοθέτη! Τα γουέστερν που έχει παίξει είναι το ένα καλύτερο απ' άλλο! Και αυτό οφείλεται εν πολλοίς στον Sergio Leone και στη μαγική μουσική του Ennio Morricone, φυσικά (να δω πότε θα ξανάρθει Ελλάδα για ν' ανέβω να τον δω επιτέλους...). Εννοείται πως ένα "High Plains Drifter" ('73) είναι must, όπως και είναι ασυγχώρητος όποιος δεν έχει δει τους "Ασυγχώρητους" ('92)!! Όσον αφορά τα spaghetti, western υπάρχουν πολλές καλές ταινίες που θα μπορούσε να δει κανείς. Δεν είναι Sergio Leone βέβαια αλλά έχει βγάλει ωραία ταινιάκια και ο Paolo Bianchini ("Ο Θεός Πλάθει... Εγώ Σκοτώνω" ("Dio Li Crea... Lo Li Ammazzo!") ('61) ή το "Ο Ήρωας, Το Κάθαρμα Και Ο Προδότης" ("Quel Caldo Maledetto Giorno Di Fuoco") ('65)), ο Sergio Corbucci (εμένα μου άρεσε πολύ το "Django" ('66) με τον Franco Nero, πάντως ή η ταινιάρα "Ο Εκδικητής Του Διαβόλου" ("Il Grande Silenzio") ('68), το "The Mercenary" ("Queimada") ('69) κ.α.!), ο Duccio Tessari (δυο ταινίες τουλάχιστον με τον Ringo!), μέχρι και οι Riccardo Freda και Enzo Castellari έχουν κάνει πολύ ωραία γουέστερν (όπως την "Επιστροφή Του Τζόννυ Γιούμα" ("La Morte Non Conta I Dollari") ('67), κάποιες ταινίες με τον Django)! Και λέω "μέχρι" γιατί αυτούς τους δύο ή τον Sergio Corbucci πιο πολύ τους έχω συνδέσει στο μυαλό μου απ' τις ταινίες τρόμου που έχουν βγάλει!)!! Υπάρχουν ταινίες με τον Django και τον Sartanna, υπάρχουν μέχρι και απομίμες του Django, αλλά είναι αρκετά καλές! Τις ταινίες με τον Ringo που τις βάζεις; Σε γενικές γραμμές είναι γούστα, βέβαια και άλλοι προτιμούν μονάχα κλασικά γουέστερν. Προσωπικά θα δω κανένα John Wayne χτυπητό (θα κρατήσω και στην συλλογή μου) αλλά δε μ' ενδιαφέρει να παρακολουθήσω φιλμογραφία του... Too much American for me... Πολύ θείος Σαμ ρε παιδάκι μου... Κατά τ' άλλα Gary Cooper, James Stewart, Robert Mitchum και λοιπούς, εννοείται! Αλλά όχι ότι δεν υπάρχουν καλά σπαγγέτι γουέστερν... Κι εγώ αναζητώ αρκετές ακόμη μεταφρασμένες στα Ελληνικά, όπως το "Keoma" ('76) του Enzo Castellari ή το "Τρεις Γκρίνγκος Και Ο Διάβολος Μαζί Τους"/"Αυτοκρατορία Καθαρμάτων" ("Ed Ora... Raccomanda L'anima A Dio!") ('68), αλλά ακόμα τίποτα... Εάν σ' ενδιαφέρει Νίκο, έχω την ταινία "Τεξ, Ο Αετός Της Δύσης"/"Στο Ναό Των Αζτέκων" ("Tex E Il Signore Degli Abissi") ('85) που πρέπει να είναι και η μοναδική κινηματογραφική μεταφορά απ' το κόμικ των Giovanni Luigi Bonelli & Aurelio Galleppini! Το μετέφρασε ένα παλικάρι στο tsibato.info το οποίο δυστυχώς, έκλεισε... Αν σ' ενδιαφέρει μπορώ να στο στείλω με κανένα Dropbox! :beer:

 

 

Με ένταση παρακαλώ!!!

 

 

 

Υ.Σ. Κι εγώ απορρώ όπως ο φίλος παραπάνω πως είναι δυνατόν να μη σου αρέσει μια ταινία όπως είναι το "Αδέσποτα Σκυλιά"... Πολύ δυνατή ταινία!! Τον "Σιδηρούν Σταυρό" τον έχω και σε DVD αλλά ακόμη ν' αξιωθώ να τον δω, οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Άμα με ξαναδιαβάσετε, θα δείτε ότι έγραψα για τις άλλες 2 του Πεκινπα "δεν με έχουν ενθουσιάσει τόσο". Δεν είπα ότι είναι κακά :) Ατίθαση Συμμορία και Getaway όμως είναι από άλλο πλανήτη :) Και ο Αλφρέδος Γκαρσία έχει μια απίστευτη σκληράδα.

 

Fighting Kentuckian. 1949. John Wayne. Παίζει και ο Oliver Hardy (από Χοντρός-Λιγνός). John Wayne. Έχει και ένα ωραίο τραγουδάκι. John Wayne. Έχει και ωραίο premise: 1818, οπαδοί του Ναπολέοντα εξορισμένοι στην Αμερική παίρνουν εκτάσεις γης από την Αμερικάνικη κυβέρνηση ώστε να στήσουν τον οικισμό τους. Το συγκεκριμένο σκέλος είναι αληθινό ιστορικά, η ιστορία που αφηγείται όχι. John Wayne. Μίγμα γουέστερν-κωμωδίας. John Wayne

 

...

 

οκ. μάπα ήταν :lol: και ας έπαιζε ο youknowho :) αλλά!!!!.... αλλά!!!.... Βλέπεις αυτή και μετά κάθεσαι και βλέπεις την πρώτη από την τριλογία του ιππικού του John Ford. Fort Apache 1948. Henry Fonda και ο John Wayne σε λιγότερο κύριο ρόλο. Και κάνεις τη σύγκριση στο τι είδες στη μια και τι στην άλλη. Στο ένα κάτι που ο σκηνοθέτης και ο σεναριογράφος έχουνε μείνει 20 χρόνια πίσω, στην εποχή του βωβού κινηματογράφου, και στο άλλο έναν που μπορεί να είχε κάνει όνομα από τον βωβό, αλλά δεν είχε ξεμείνει εκεί, είχε ένα δικό του στυλ (απέραντα τοπία) και μπορούσε να πει μια ιστορία. Κλασσική ταινία ιππικού, δίνει δίκια στους ινδιάνους, και όπως θα έλεγε ο ΘουΜπου κλασικό αμερικάνικο/χόλυγουντ. Με τα καλά του και με τα κακά του. Σίρλεϋ Τέμπλ για τα μπάζα, και στους β ρόλους διάφορες κλασικές φυσιογνωμίες. Ο Sgt Major O'Rourke (ο πατέρας του νεαρού) είναι ο Ward Bond που έχει παίξει σε άπειρες ταινίες του Ford παρέα με τον Wayne. Ο λοχίας Mulcahy (αυτός με την πίπα) είναι ο Victor McLaglen, πρώην μπόξερ, με ένα Όσκαρ καλύτερου αντρικού ρόλου το 1935 (και προτάθηκε για β ρόλου το 52). Στην εργογραφία του έχει επίσης και το Gunga Din του 39 (παρέα με Cary Grant και Douglas Fairbanks) που έχει ωραία βαθμολογιούλα στο imdb, που στηρίζεται σε ομώνυμο ποιήμα του Kipling και στοιχεία της ταινίας χρησιμοποιήθηκαν και στο Indiana Jones Temple of Doom. Τέλος, παίζει και ο Pedro Armendariz, αυτός που κάνει τον λοχία που μιλάει Ισπανικά. Αυτό τον πιτσιρικά (νεαρότατος φαίνεται στη ταινία) θα τον ξαναπετύχουμε στο Απτη Ρωσία με Αγάπη όπου έπαιζε τον Τούρκο σύμμαχο του Bond, τον Kerim Bey. 

 

και τώρα σειρά έχει η δεύτερη της τριλογίας του ιππικού, το She Wore A Yellow Ribbon :)

 

:cheers5:

 

 

 

edit Ξέχασα να σχολιάσω ότι (α) αναρωτιέμαι εάν αυτή η ταινία έβαλε τις βάσεις για τους λοχίες οι οποίοι ουρλιάζουν και τρέχουν τα φαντάρια (β) ότι το καψόνι στο στρατό είναι μια διαχρονική έννοια :lol: και (γ) ότι είναι πέραν πάσης αμφιβολίας πως *αυτή* την ταινία είχαν στο μυαλό τους Gosciny + Morris όταν έφτιαχναν το λατρεμένο 20ο Σύνταγμα Ιππικού (ΛΛ) :) tn_LLMamouth_0034.jpg από τους Ιρλανδούς μέχρι τον ατσαλάκωτο διοικητή :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.