Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ειδα προσφατα το mandalorian.. πολυ ωραια σειρα, καλυτερη απο τα σικουελ των star wars..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Είδα πρόσφατα την πρεμιέρα του Short Fuse στην τηλεόραση.

[imdb=tt5336902]

Για την πρώτη Ελληνική ταινία δράσης, το διασκέδασα άπειρα. Βέβαια είμαι σίγουρος πως η "ιδέα" της Ελληνικής ταινίας δράσης ήταν που την έκανε διασκεδαστική γιατί έχει πολυάριθμα ψεγάδια τα οποία δεν θα συγχωρούσα εύκολα αν ήταν ξένη. Ένα παράδειγμα είναι η ξεκάθαρη αντιγραφή από το franchise ταινιών Saw. Είμαι σίγουρος πως όσοι έχουν δει την ταινία θα συμφωνήσουν πως το καλύτερο κομμάτι είναι ο Μίλτος, που τον υποδύεται εξαιρετικά ο Τάσος Νούσιας. Δεν θα μπορούσα να είχα ζητήσει καλύτερο κακό από Ελληνική ταινία. Ανεξάρτητα από την ποιότητα, πιστεύω πως υπήρχαν αρκετά προβλήματα με την παραγωγή και το distribution αφού η πρώτη προβολή στην τηλεόραση έγινε 5 χρόνια μετά την κινηματογραφική πρεμιέρα και το DVD βγήκε πρώτα στην Ιαπωνία και μετά στην Ελλάδα. Γενικά πάντως ήταν ωραία εμπειρία και κάτι που δεν βλέπουμε συχνά στην Ελλάδα. Εύχομαι να καταφέρουν να βελτιωθούν σε ταινίες τέτοιου είδους.

@nikolas12 To Face/Off μου φέρνει πάντα στο μυαλό το Killer Bean: Forever, όπου ο πρωταγωνιστής έχει τα χρυσά πιστόλια του Castor Troy.

[imdb=tt1340108]

Από τις καλύτερες ταινίες δράσης που έχω δει. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Να ρωτησω κατι? επειδη ειμαι καινουργιο μελος στη λεσχη σας, μηπως μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως κανουμε παρουσιασεις ταινιων οπως παραπανω?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

1 λεπτό πριν, Μπιατριξ Κιντο είπε:

Να ρωτησω κατι? επειδη ειμαι καινουργιο μελος στη λεσχη σας, μηπως μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως κανουμε παρουσιασεις ταινιων οπως παραπανω?

1551363511_.thumb.png.9080d62a4d0cd18a0abba1ae68c177dd.png Πατάς το κουμπάκι που λέει imdb (δίπλα από το "ματάκι" για τα σπόιλερς) και θα σου εμφανιστεί αυτό: 1947868583_.thumb.png.a9c8a48d3ff42bf9b1e91075fed1869a.png

Μετά πηγαίνεις στο imdb και αντιγράφεις τον κωδικό της ταινίας από το url, τον βάζεις εκεί και πατάς το Insert. Για παράδειγμα, ο κωδικός του Mandalorian είναι tt8111088 και θα βγει έτσι:

[imdb=tt8111088]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Α, ενταξει. Ευκολο ειναι, ευχαριστω. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

[imdb=tt0279111]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν λίγο καιρό ολοκλήρωσα μέσα σε λίγες ώρες (σε δύο δόσεις) το "The Queen's Gambit". Μίνι σειρά του Netflix βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο που είχε βγει παλιότερα. Δεν είμαι λάτρης του σκακιού. Τα βασικά μόνο ξέρω. Η σειρά όμως είναι υπέροχη και καθηλωτική. Άψογο σενάριο και ηθοποιοί.

 

[imdb=tt10048342]

 

Πριν λίγες μέρες ολοκλήρωσα του τρεις κύκλους του Cobra Kai. Παιδί των 80's είχα λατρέψει τις δύο πρώτες ταινίες. Η τρίτη δεν έλεγε και πολλά αλλά η σειρά ξαναπήρε τα πάνω της με την Χίλαρυ Σουάνκ. Την εκδοχή με τον γιο του Will Smith την αφήνω απλώς ασχολίαστη. Δυστυχώς την έχω δει.

Στο θέμα μας τώρα. Η σειρά είναι καλογυρισμένη. ο χαρακτήρας του Τζόνι είναι πολύ καλός. Μου άρεσε που πολλοί ηθοποιοί από τις παλιές ταινίες επέστρεψαν. Ο Ντάνιελ αρκετά καλό επίσης. Ο Martin Kove στον ρόλο του του John Kreese είναι απολαυστικός ως κακός. Δε περίμενα ότι θα μπορούσε να γίνει χειρότερος... Συνολικά μία πολύ προσεγμένη παραγωγή που αξίζει να την δείτε... Ειδικά οι θαυμαστές των παλιών ταινιών. Ετοιμάζεται και τέταρτος κύκλος.

 

[imdb=tt7221388]


:hop::hop::hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

[imdb=tt0276830]

 

Περίμενα να δω Μπλουμπερι και έπηξα στην ψυχεδέλεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ειδα το Da Vinci Code (2006) και μου άρεσε αρκετά. 

 

[imdb=tt0382625]

 

 

Είδα και αυτό, το οποίο μπορώ να πω με ενθουσίασε αρκετά. αν και δεν ειμαι φαν των ψυχολογικών θρίλερ. 

[imdb=tt6857112]

 

Επεξεργασία από Μπιατριξ Κιντο
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 16/1/2021 στο 12:18 ΜΜ, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Πριν λίγες μέρες ολοκλήρωσα του τρεις κύκλους του Cobra Kai. Παιδί των 80's είχα λατρέψει τις δύο πρώτες ταινίες. Η τρίτη δεν έλεγε και πολλά αλλά η σειρά ξαναπήρε τα πάνω της με την Χίλαρυ Σουάνκ. Την εκδοχή με τον γιο του Will Smith την αφήνω απλώς ασχολίαστη. Δυστυχώς την έχω δει.

Στο θέμα μας τώρα. Η σειρά είναι καλογυρισμένη. ο χαρακτήρας του Τζόνι είναι πολύ καλός. Μου άρεσε που πολλοί ηθοποιοί από τις παλιές ταινίες επέστρεψαν. Ο Ντάνιελ αρκετά καλό επίσης. Ο Martin Kove στον ρόλο του του John Kreese είναι απολαυστικός ως κακός. Δε περίμενα ότι θα μπορούσε να γίνει χειρότερος... Συνολικά μία πολύ προσεγμένη παραγωγή που αξίζει να την δείτε... Ειδικά οι θαυμαστές των παλιών ταινιών. Ετοιμάζεται και τέταρτος κύκλος.

 

Εγώ λέω να ξεκινήσω σήμερα τον τρίτο Κύκλο. ;)

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Παλιό αλλά αξεπέραστος  Peter Sellers

 

[imdb=tt0058586]

 

Επεξεργασία από fotdim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έχω αρχίσει αυτη τη σειρά, φαινεται ενδιαφέρουσα.

[imdb=tt7440726]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτός ο Peter Moffat έχει γράψει και τη μίνι σειρά "The Night Of" που ακούω ότι είναι καλή ενώ παίζει μέσα κι ο Bryan Cranston που στο "Breaking Bad" είναι όλα τα λεφτά (βρίσκομαι στη μέση της τελευταίας σαιζόν)! Μπαίνει στα υπόψιν! Τώρα βέβαια είμαι να κατεβάσω επιτέλους και να πιάσω το spin-off του, το "Better Call Saul".

 

[imdb=tt2401256]

 

[imdb=tt3032476]

 

Ο νέος κύκλος "The Blacklist" ξεκίνησε και είδα τα 2 πρώτα επεισόδια, έπιασα το "The Expanse" απ' τον 2ο κύκλο που το είχα παγώσει, βρίσκομαι 2 επεισόδια πριν το τέλος του 4ου κι έχω πάθει την πλάκα μου... Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ν' αρχίσω να κατεβάζω και τον 5ο! Κατέβασα το "Έτερος Εγώ: Κάθαρσις" και με περιμένει επίσης να το πιάσω, συνεχίζω κανονικά με ότι μεταφράζεται σιγά σιγά από "Ιστορίες του Μπράντμπερι" ("The Ray Bradbury Theater") ('85-'92), "Lost in Space", "Out of the Unknown", "Απροσδόκητες Ιστορίες"/"Παράξενες Καταστάσεις" ("Amazing Stories") ('85-'87) τελειώνω με τη νέα σειρά "The Walking Dead: World Beyond", ενώ έχω μείνει επίτηδες στην αρχή του "Fear the Walking Dead" για να έχω μπροστά μου επεισόδια να δω μαζεμένα (αυτές οι δύο δεν έχουν βγει σε κόμικς απ' όσο γνωρίζω, γι' αυτό τις αναφέρω)! Παρακολούθησα το "Ju-On: Origins" μιας και έχω δει τη συντριπτική πλειοψηφία των ταινιών του franchise (τις 2 πρώτες Ιαπωνικές τηλεταινίες, τις 2 πρώτες Ιαπωνικές κινηματογραφικές πάλι απ' τον Takashi Shimizu και το 1ο αμερικανικό remake) και μ' έψησε φυσικά να αναζητήσω και τις υπόλοιπες ταινίες! Αν θυμάμαι καλά βγήκε 2η Αμερικανική και τουλάχιστον μία Ιαπωνική ακόμη. Δε συνιστάται σε όσους δεν έχουν δει τις ταινίες, δε θα καταλάβουν απολύτως τίποτα!

 

[imdb=tt0088591]

 

[imdb=tt10478048]


[imdb=tt2401256]

 

[imdb=tt0058836]

 

[imdb=tt0058824]

 

[imdb=tt5232792]

 

[imdb=tt0058836]

 

[imdb=tt0088478]

 

[imdb=tt12313914]

 

Τέλειωσα με τον 1ο κύκλο της διαδικτυακής σειράς "Star Trek: Short Treks" & άρχισα τον 2ο που μεταφράζεται, τέλος και με τον 3ο κύκλο "Star Trek: Discovery", όπως φυσικά και με το "Star Trek: Picard" από καιρό. Παρακολούθησα ωστόσο και κάποια ενδιαφέροντα ντοκιμαντέρ που αφορούν το "σύμπαν" του Star Trek όπως το "The Captains" (2011), το "For the Love of Spock" (2016) & το "The Captain's Summit" (2009).

 

[imdb=tt1946421]

 

[imdb=tt9059594]

 

[imdb=tt4572820]

 

[imdb=tt1394315]

 

Από μίνι σειρές είδα το "The Pale Horse" (2020) της Agatha Christie, στο οποίο πρωταγωνιστεί ο Rufus Sewell (του απίθανου "The Man in the High Castle"!), ο οποίος ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικός!

 

[imdb=tt10485750]

 

Τον 1ο κύκλο του "Vienna Blood" (2019), το οποίο είναι τύπου Sherlock Holmes με ένα μαθητή του Φρόυντ που βοηθά έναν ντετέκτιβ να εξιχνιάσει φόνους (βασίζεται σε σειρά μυθιστορημάτων του Frank Tallis).

 

[imdb=tt9179616]

 

Το εξαιρετικό νέο ντοκιμαντέρ "The Phenomenon" (2020) που καταπιάνεται με θέμα τα Α.Τ.Ι.Α.

 

[imdb=tt13095604]

 

Τη σουρεαλιστική μικρού μήκους τρόμου "Απεταξάμην" ('80), όπου μπορώ να πω με σιγουριά ότι "κάηκα" ελαφρώς.

 

[imdb=tt1196749]

 

Τη νέα σειρά ανθολογίας fantasy "Amazing Stories" (2020) μιας και παρακολουθώ, όπως είπα παραπάνω, ταυτόχρονα την παλιά. Το "Apple TV+" έχει μπει μέσα με φόρα και μεταφράζονται παραγωγές του και στα Ελληνικά!

 

[imdb=tt5165368]

 

Είδα τον πιλότο της σειράς "The Powers of Matthew Star" ('82-'83), της οποίας το πιλοτικό επεισόδιο "Starr Knight" δεν προβλήθηκε στο ξεκίνημά της αλλά στο τέλος, ως bonus!

 

[imdb=tt0083467]

 

Πήρα μια γεύση λοιπόν για το πως ξεκινάει κι ελπίζω να συνεχίσει να μεταφράζεται, από το 1ο επεισόδιο αυτή τη φορά. Ολοκληρώθηκε η μετάφραση και η θέαση από πλευράς μου της τηλεοπτικής σειράς "Cleopatra 2525" (2000-2001) και ο ίδιος μεταφραστής έπιασε την πιλοτική τηλεταινία (όπου την έχω δει ήδη φυσικά!) "Max Headroom: 12 Minutes Into Our Future" ('85), για να πιάσει μετά απ' αυτήν και τη σειρά "Max Headroom" ('85-'87)! Πρόκειται για δυστοπικό κόσμο και ακούω χρόνια γι' αυτή, χωρίς ο ίδιος να την έχω πετύχει στην τηλεόραση στο παρελθόν!

 

[imdb=tt0206476]

 

[imdb=tt0089568]

 

[imdb=tt0092402]

 

Είδα την κινουμένων σχεδίων "Dragon's Dogma" (2020) η οποία προέρχεται από κάποιο βιντεοπαιχνίδι που δε γνωρίζω. Πρόκειται για anime και δεν ήταν άσχημο. Περισσότερο όμως μου άρεσε η τύπου anime Αμερικανική σειρά "Blood of Zeus" (2020)!

 

[imdb=tt10011298]

 

[imdb=tt10009170]

 

Εάν δεν κάνω λάθος έχει πάρει το πράσινο φως για τουλάχιστον 3 σαιζόν ακόμη! Είδα και τον 1ο κύκλο της σειράς "Lovecraft Country", ο οποίος ήταν όλα τα λεφτά από πολλές απόψεις! Ξεκίνησα μια μίνι σειρά η οποία λέγεται "Devs" (2020). Βέβαια, εμένα  μου "πέφτει λίγο βαριά", αλλά με λίγη σοδίτσα όλα λύνονται. :)

 

[imdb=tt8134186]

 

Τέλος, ολοκλήρωσα τον 2ο κύκλο "The Mandalorian" (όσα :respect: και να βάλω είναι λίγα!) και ξεκίνησα τον 2ο κύκλο "His Dark Materials" (2019-202?), που είναι μεταφορά της σειράς βιβλίων του Philip Pullman και ο κόσμος είναι απίθανος! Είναι κι άλλες, κυρίως ταινίες, όπου θα τις αναφέρω σε επόμενο σχόλιο.

 

[imdb=tt5607976]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πάντως, το Έτερος Εγώ ειναι καταπληκτικό. Και οι δύο κύκλοι. Εντάξει, και η ταινία άξιζε αλλά η σειρά ακόμα πιο τέλεια! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

The Mandalorian

 

(ΣΟΥΠΕΡ σειρά... Παρότι από τις τελευταίες ταινίες μόνο το Rogue One έλεγε κάτι, το Mandalorian ήρθε και έδωσε τρελό Boost στο συγκεκριμένο σύμπαν. Και έπεται και συνέχεια με spin off σειρές πολλά υποσχόμενες... Για την τελευταία τριλογία δεν θα αναφερθώ καθόλου. Για τα σκουπίδια... Δείτε το Mandalorian ανεπιφύλακτα...

 

Cobra Kai

 

Γενικά το έχουν πάει πολύ καλά με το σενάριο σε όλες τις σαιζόν. Στην τελευταία υπάρχει και η εμφάνιση του μεγάλου Dee Snider (Twisted Sister) που δίνει μια ακόμα πιο έντονη νοσταλγία στα 80's... Την ξεκίνησα για χαβαλέ μιας και πιτσιρικάς αγαπούσα τις ταινίες. Αλλά μέχρι τώρα το έχουν πάει καλά... Δείτε την όσοι δεν την έχετε πιάσει ακόμη.

 

His Dark Materials

 

Χαίρομαι που την έπιασαν σε μορφή σειράς ώστε να δικαιώσουν τα βιβλία μιας και η ταινία του 2007            The Golden Compass/Αστέρι του Βορρά (Εδώ γελάμε κλασικά με την Ελληνική μετάφραση), είναι ναι μεν ευχάριστη να την παρακολουθήσει κάποιος, αλλά απέχει πολύ από την σειρά στην οποία να σημειώσω ότι ο δημιουργός Phillip Pullman δήλωσε ότι ιστορία έχει σχεδόν παρθεί αυτούσια από τα βιβλία. Καλή παραγωγή γενικώς από το BBC ως συνήθως και ξαναλέω ότι η ιστορία αξίζει. Το μόνο μείον αν μπορεί να πει κάποιος, είναι ότι μερικές φορές ξεδιπλώνεται λίγο αργά η ιστορία. Αλλά στην δεύτερη σαιζόν σε έχει βάλει καλά μέσα στην ιστορία και δεν περιμένεις αυτό που ακολουθεί. Ιδικά το πως τελειώνει σηματοδοτεί το χαμό που θα γίνει στην τρίτη και τελευταία σαιζόν καθότι βιβλίο και σαιζόν. Συνιστάται...

 

 Blood of Zeus

 

Σειρά animation του Netflix στην οποία με τράβηξε το εξώφυλλο του ήρωα που μου θύμισε το πρόσωπο του Τηλέμαχου στην σειρά Ulysses 31 ('81/'82). Καλή ήταν αλλά δεν ενθουσιάστηκα για τόση διαφήμιση που έχει πέσει στην σειρά. Απλά καλή θα έλεγα προσωπικά. Θα υπάρξει και δεύτερη σαιζόν, για να δούμε.

 

Doom Patrol

 

Περίεργη σειρά γενικώς όπως και οι χαρακτήρες... Και οι δυο σαιζόν καλές με την τελευταία ακόμα καλύτερη από την πρώτη. Χρειάζεται να μπεις καλά στο κλίμα της ομάδας Doom Patrol διότι συμβαίνουν διάφορα παράδοξα. Η δεύτερη σαιζόν τελειώνει λίγο απότομα αλλά όπως ανέφερα πιο πάνω είναι καλύτερη από την πρώτη κατ'εμέ. Την συνιστώ επίσης...

 

The Boys

 

Εντάξει εδώ τι να πούμε. Καφρίλες φουλ, γέλιο και άλλα διάφορα. Κυρίως όμως η σειρά πραγματεύεται με το τι πάει λάθος σε όλη αυτή την Superhero κουλτούρα μέσα από ένα συγκεκριμένο σενάριο αποκαλύπτοντας την ''σαπίλα'' που υπάρχει πίσω από κάθε όμορφη στολή με ιδανικά κ.λ. Και οι δύο σαιζόν καλές και δεν βαριέσαι καθόλου. Τουλάχιστον εγώ δεν βαρέθηκα. Επίσης την προτείνω με κλειστά μάτια.

 

Ο Σατανικός Κύκλος του Χίτλερ

 

Και για το τέλος. Πολύ πολύ πρόσφατα τελείωσα αυτήν την σειρά ντοκιμαντέρ δέκα επεισοδίων του Netflix. Είναι του 2017, στην IMDB γράφει ότι είναι του 2018... Το κάθε επεισόδιο έχει διάρκεια 52 λεπτά (λίγο - πολύ) και είναι δραματοποιημένη. Ξεκινάει από την εποχή του τέλους του 1ου παγκοσμίου πολέμου και καταλήγει στην πτώση του τρίτου ράιχ και το τέλος του 2ου παγκόσμιου. Όμως δεν είναι απλά άλλη μια ιστορική σειρά για τον χίτλερ. Η διαφορά και ιδιαιτερότητα της σειράς είναι ότι εισχωρεί βαθιά στον κάθε χαρακτήρα (χιμλερ - Ρούντολφ Ες - Χάιντριχ - Γκαίριγκ κ.α.), δείχνοντας τι ''άνθρωποι'' ήταν και πώς πήραν την εξουσία... Για όποιον ενδιαφέρεται να του λυθούν απορίες στο συγκεκριμένο ζήτημα, λόγου χάρη το πώς πήραν την εξουσία κ. λ. Το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ θα τον ευχαριστήσει. ΒΈΒΑΙΑ, επειδή τυχαίνει να έχω διαβάσει ένα - δύο βιβλία πάνω στο θέμα να πω ότι δεν τα λέει και όλα... Αλλά ότι αφορά τις προσωπικότητες του τρίτου ραιχ έχουν κάνει καλή δουλεία. Την συνιστώ...

 

https://www.imdb.com/title/tt6600720/

 

 

 

 

Ερώτηση : Ποιά η γνώμη σας για τις σειρές ''ARROW''& ''FLASH''??? Δεν τις έχω δει ακόμη και έχοντας ακούσει διάφορα δεν ξέρω. Λέω να ξεκινήσω την σειρά ''Sherlock'' που παίζουν και καλοί ηθοποιοί μέσα όπως ο Cumberbatch. Εντωμεταξύ το Wandavision ξεκίνησε με τα δύο πρώτα επεισόδια διαθέσιμα. Την ξεκίνησα εννοείται και περιμένουμε και άλλες όπως το Titans και το Falcon & the winter Soldier τον Μάρτιο. Αυτά τα λίγα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τωρα που το είδα πιο πάνω.. έχω μια απορία: γιατι στο imdb στο Mandalorian λέει ότι έχει 24 επεισόδια ενώ έχει 16 (μέχρι στιγμής τουλάχιστον); τι φάση; :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

21 λεπτά πριν, Μπιατριξ Κιντο είπε:

Τωρα που το είδα πιο πάνω.. έχω μια απορία: γιατι στο imdb στο Mandalorian λέει ότι έχει 24 επεισόδια ενώ έχει 16 (μέχρι στιγμής τουλάχιστον); τι φάση; :giati:

Απ'όσο ξέρω είναι και τα 8 επεισόδια που έχουν επιβεβαιωθεί για την τρίτη σεζόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Mandrake Πολλές σειρές βλέπω! Τι έγινε? Πήρες άδεια από την δουλειά? :lol:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Indian είπε:

@Mandrake Πολλές σειρές βλέπω! Τι έγινε? Πήρες άδεια από την δουλειά? :lol:

 

 

:beer5:

 

Ναι! Μόνιμη άνευ αποδοχών από τον Μάρτιο του 2019! :D Έχε χάρη που δε βάζουμε για παραγωγές που σχετίζονται με κόμικς σε αυτό εδώ το νήμα (ακούς @rythmhawk ; ), αλλιώς θα σου 'λεγα ποιες είναι πραγματικά οι "πολλές". :PPP:  Άσε με και ξεκίνησε "Vikings" πάλι και "American Gods", ενώ άρχισαν και οι υπερηρωικές σιγά σιγά, οπότε δε με βλέπω πάλι να πιάνω 1-2 παλαιότερες fantasy που ήθελα... :( Τουλάχιστον σκοράρισα με το "The Expanse" και είμαι 1 επεισόδιο πριν το τέλος της 4ης σαιζόν! :spidey_yeah_that:

 

[imdb=tt3230854]

 

[imdb=tt2306299]

 

[imdb=tt1898069]

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Ναι! Μόνιμη άνευ αποδοχών από τον Μάρτιο του 2019!

 

Ωχ, δεν το ήξερα! Κρίμα. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Ναι! Μόνιμη άνευ αποδοχών από τον Μάρτιο του 2019! :DΈχε χάρη που δε βάζουμε για παραγωγές που σχετίζονται με κόμικς σε αυτό εδώ το νήμα (ακούς @rythmhawk), αλλιώς θα σου 'λεγα ποιες είναι πραγματικά οι "πολλές". :PPP:

Πως δεν ακούω...:gnews: χαχαχα. Και δεν έγραψα στο παραπάνω σχόλιο μου ποσες ταινίες έχω δει τελευταία... Αλλά μιας και το ανέφερα προτείνω το ''Another Round'' και το animation  ''Soul''

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, Indian είπε:

 

Ωχ, δεν το ήξερα! Κρίμα. :(

 

Εντάξει, έτσι κι αλλιώς τρίχες έπαιρνα κι εκεί για χρόνια, δε βαριέσαι... Προπέρσινα ξινά σταφύλια. Εσύ τι κάνεις τέτοια ώρα εδώ μέσα; Δεν έχουμε δρομολόγιο αύριο; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 λεπτά πριν, rythmhawk είπε:

Πως δεν ακούω...:gnews: χαχαχα. Και δεν έγραψα στο παραπάνω σχόλιο μου ποσες ταινίες έχω δει τελευταία... Αλλά μιας και το ανέφερα προτείνω το ''Another Round'' και το animation  ''Soul''

 

Και δεν τις αναφέρεις; Αλλά βάζε και κανένα σύνδεσμο στην "IMDB" με το εργαλείο που υπάρχει παραπάνω, για να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται! :yes:  Το "Soul" το 'χω κατεβάσει αλλά δεν το είδα ακόμη...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Και δεν τις αναφέρεις; Αλλά βάζε και κανένα σύνδεσμο στην "IMDB" με το εργαλείο που υπάρχει παραπάνω, για να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται! :yes:  Το "Soul" το 'χω κατεβάσει αλλά δεν το είδα ακόμη...

Ναι το είδα μόλις πριν λίγο...Ακόμα μαθαίνω εδώ μέσα... Διότι στην προηγούμενη ανάρτηση μου έκανα Copy/paste από την IMDB. Λέω να ξεκινήσω το ''ARROW'' και το ''Legends of Tomorrow''. Το έχω κάνει κυπριακό:lol: Ένα από τα δύο σίγουρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 λεπτά πριν, rythmhawk είπε:

Ναι το είδα μόλις πριν λίγο...Ακόμα μαθαίνω εδώ μέσα... Διότι στην προηγούμενη ανάρτηση μου έκανα Copy/paste από την IMDB. Λέω να ξεκινήσω το ''ARROW'' και το ''Legends of Tomorrow''. Το έχω κάνει κυπριακό:lol: Ένα από τα δύο σίγουρα.

 

Το ξαναλέω γιατί μάλλον δεν το 'χεις προσέξει... Δεν αναφέρουμε σε αυτό το νήμα οτιδήποτε έχει να κάνει με κόμικς. Συζητάμε για παραγωγές εκτός comic adaptations! :)  Για παραγωγές που αφορούν κόμικς, γράφουμε στις επί μέρους παρουσιάσεις! Να τις πιάσεις! Αν και κάποιοι από δω μέσα μάλλον πως θα διαφωνήσουν. :lol: Ξέχασα ν' αναφέρω πως τέλειωσα πριν αρκετές βδομάδες και το "Supernatural", όπου τέλειωσε οριστικά στον 15ο κύκλο... :(  Στο "The Vampire Diaries" είμαι προς τη μέση του 6ου κύκλου και θα έπρεπε ίσως να έχω ξεκινήσει και το spin-off "Οι Αρχέγονοι" ("The Originals") αλλά προς το παρόν έχω κατεβάσει μονάχα τον 3ο κύκλο (αυτόν βρήκα μπροστά μου τότε, αυτόν κατέβασα...), επομένως ακόμα δεν...

 

[imdb=tt0460681]

 

[imdb=tt2632424]

 

Μια άλλη σειρά που ολοκλήρωσα είναι το "Mr. Mercedes" του Stephen King, ενώ απ' το "Castle Rock" (πάλι δικό του!) εκκρεμεί να δω τον 2ο κύκλο...

 

[imdb=tt4354880]

 

[imdb=tt6548228]

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είδα αυτην με τον Τζάκι Τσαν, αρκετα καλή.

 

[imdb=tt0116704]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το 10 Cloverfield Lane.

 

Και με μάγεψε,ταινιάρα!!

Ανατροπές και αμφιβολίες παντού.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είδα το Legends Of The Fall (1994), πολύ καλή και δεν το περίμενα για να είμαι ειλικρινής.. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 24/1/2021 στο 3:02 ΜΜ, O Φρατζάτος είπε:

Το 10 Cloverfield Lane.

 

Και με μάγεψε,ταινιάρα!!

Ανατροπές και αμφιβολίες παντού.

 

Όντως, πολύ καλή ταινία! Ο John Goodman δίνει μία εξαιρετική ερμηνεία. :clap2:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μετά από αρκετές ημέρες κούρασης και προβλημάτων (νομίζω φάνηκε και από την παντελή έλλειψη παρουσίας εδώ) κατάφερα χθες να χαλαρώσω λίγο και να δω μερικές ταινίες. Ξεκινάμε λοιπόν.

 

[imdb=tt0250258]

 

Έχω δει αρκετές γερμανικές ταινίες λόγω του ότι πήγα σε ελληνογερμανικό σχολείο και τις έβλεπα για εξάσκηση. Ο γερμανικός κινηματογράφος μου αρέσει πολύ, αλλά για κάποιο λόγο το Das Experiment δεν είχα κάτσει ποτέ να το δω. Και ναι είναι τόσο καλή ταινία όσο περίμενα. Βασίζεται σε πραγματικό πείραμα που συνέβη στο Stanford το 1971 (έχει ωραίο βίντεο ο Vsauce για όποιον θέλει να μάθει περισσότερα). Ουσιαστικά έχουμε ένα πείραμα όπου μια ομάδα 20 αντρών χωρίζεται τυχαία σε φυλακισμένους και φύλακες και δίδονται κάποιοι κανόνες που πρέπει να τηρηθούν. Οι επιστήμονες παρατηρούν τη συμπεριφορά και των δύο ομάδων, το πως μεταλλάσσονται όταν υποτάσσονται ή όταν τους δίνεται εξουσία, αλλά και το κατά πόσο διαβρώνονται ή αλλάζει ο χαρακτήρας τους και παραβαίνουν τους κανόνες και τα όρια του πειράματος. Πολύ σκληρή, αλλά σίγουρα φανταστική.

 

Μετά το πείραμα, είπα να δω δύο ελληνικές κωμωδίες που τις είχα δει σε μικρότερη ηλικία, αλλά σε αυτήν που είμαι τώρα σίγουρα θα τις καταλάβαινα καλύτερα. Εμπιστεύτηκα τους Ρέππα-Παπαθανασίου και τα γιγάντια καστ τους.

 

[imdb=tt0298954]

 

Από τις πιο ωραίες σάτιρες στον παλιό ελληνικό κινηματογράφο που ούτως ή άλλως δε μου πολυαρέσει. Ηθελημένο overacting, πολλές διαφορετικές ιστορίες που συνδέονται με flashbacks και από διαφορετικές εποχές (για μεγαλύτερο εύρος στο κομμάτι της σάτιρας) και γενικότερα πολύ διασκεδαστικό αποτέλεσμα.

 

[imdb=tt0220016]

 

To Safe Sex μου άρεσε ανέκαθεν είτε ως σειρά είτε ως ταινία. Αν και δεν είναι τόσο καλό όσο το Ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο, θεωρώ πως για το 1999 που βγήκε αποτελούσε μια ταινία μπροστά από την εποχή της και σίγουρα καυτηρίαζε το συντηρητισμό και τον μικροαστισμό της κοινωνίας αυτής. Σε αρκετά σημεία υπάρχει διάχυτη υπερβολή ως προς το βρισίδι ή τις βρώμικες ατάκες, αλλά εμένα δε με πείραξε καθόλου. Ίσα ίσα ο τρόπος που συνδέει το τεράστιο καστ της στο τέλος δείχνει ότι και η ροή της και το γράψιμο της είναι πολύ καλά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.