Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έχω βάλει σε 17 ταινίες 10/10, από τις 2258 που έχω βαθμολογήσει στο imdb. 0.75% για να καταλάβεις :) το network είναι μία από αυτές, σε τόση εκτίμηση το έχω. :) Το goodnight and good luck άλλη μία :) 

 

Το network διδάσκει καλύτερα σε 2 ώρες την έννοια της προπαγάνδας, της λογοκρισίας και της χειραγώγησης των media απ'ότι πανεπιστήμια διδάσκουν σε χρόνια :) ατάκα φίλου που δουλεύει στον χώρο της ενημέρωσης στο εξωτερικό για δεκαετίες. :) Είναι τόοοοοσο άψογη. 

 

Ελπίζω να έπεισα να το επισπεύσεις  :lol: :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

18 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

 goodnight and good luck άλλη μία :) 

 

Ουτε αυτην την εχω δει (αν και την ξερω). Δε με ειχε τραβηξει το summary στο imdb.. αλλα πρεπει.

 

18 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

από τις 2258 που έχω βαθμολογήσει στο imdb.

 

Τωρα σε παρακαλω παρα πολυ εξηγησε μου το νουμερο.. ουτε που το γνωριζα :) Κριμα που δεν εχεις letterboxd να δω τι και τι εχεις δει και τι βλεπεις σε real χρονο καθε μερα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

για του λόγου το αληθές :) 

 

1.png

 

και είναι κάμποσες (250-300) σαβούρες που είχα δει πριν ανοίξω τον λογαριασμό και δεν μπήκα ποτέ στον κόπο να τις ψάξω μια μία και να μοιράζω άσσους, μόνο τις καλές έβαλα (του στιλ 6+)  :lol: 

 

Για το letterboxd το είχα δει παλιότερα που το είχες αναφέρει αλλά και μόνο στην σκέψη να βάλω από την αρχή τόσες βαθμολογίες κουράστηκα :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ας με διορθωσει ο @germanicus αν κανω λαθος, αλλα νομιζω οτι μπαινουν αυτοματα με το που κανεις import τις ταινιες απο το imdb στο letterboxd. Ο Νικος το εκανε και ξερει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

what he said. Μπαίνουν αυτόματα, φτάνει να τις καταλάβει. Υπάρχει θέμα σε τηλεοπτικές σειρές κυρίως. :) Όχι όμως κάτι το τόσο φοβερό και τρομερό.

 

Το Good Night and Good Luck είναι μια πάρα πολύ καλή ταινία Κώστα. Δες την. Βέβαια, εγώ της έχω βάλει 7άρι. Αλλά είναι πάρα πολύ καλή. Αξίζει. "If we dig deep into our history and our doctrine, we will remember we are not descended from fearful men." Διαχρονική φράση :) Και διαχρονική στιγμή αυτό που συνέβη και εξιστορείται στην ταινία :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 4/5/2018 στο 11:55 ΜΜ, germanicus είπε:

Υπάρχει θέμα σε τηλεοπτικές σειρές κυρίως.

 

Το letterboxd ειναι καθαρα μια εφαρμογη για ταινιες (για κινηματογραφο δηλαδη). Εχω παρατηρησει ομως οτι περιλαμβανει και παρα πολλα tv-movies αλλα και αρκετα mini-series (το πολυ 3-4 επεισοδιων αν δεν κανω λαθος). Οχι κανονικες σειρες με 10+ επεισοδια και περισσοτερες της μιας σεζον :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ίσως. Αλλά εγώ έχω και σειρές και επεισόδια στο imdb και το letterboxd πήγε να κάνει κάτι απίστευτες ταυτίσεις :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και εγώ βαθμολογώ επεισόδια σειρών οπότε... :lol: 

 

βέβαια εκεί χάνεται η μπάλα στα ratings και πολλοί στα πέριξ τσινάνε στην ιδέα να βαθμολογείς επιμέρους επεισόδια σειρών και όχι όλη την σειρά μαζί ή τουλάχιστον σεζόν. Δεν τους καταλαβαίνω, μια χαρά κάθε επεισόδιο των 40min+ κερδίζει έναν βαθμό. Άντε με εξαίρεση τα sitcoms που εκεί ξεχωρίζουν για πραγματικά καλό βαθμό 1-2 επεισόδια στα 24 της κάθε χρονιάς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εγώ για να ρίξω το επίπεδο θα αναφέρω ότι είδα τελευταία το Gifted, το Josie, το L' Amant Double και τη σειρά The Deuce. Το πρώτο, καλό ταινιάκι, πιο πολύ από όσο περίμενα και με μια ενδιαφέρουσα ιστορία, προβλέψιμη μεν και με αρκετά κλισέ αλλά οκ. Το δεύτερο, άξιολυσμόνητο. Το τρίτο, ενδιαφέρον και αυτό, με το γνωστό γαλλικό ύφος. Η σειρά πολύ καλή, με πιστή αναπαράσταση της εποχής των 70s αλλά κάπως ωραιοποιημένη παρουσίαση, αμερικανιά γαρ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

έχω δει τα 4 πρώτα επεισόδια από cobra kai, η σειρά σπέρνει στην κυριολεξία, πρέπει να είναι από τις εκπλήξεις που δεν περίμενε κανείς

σε όσους άρεσε το karate kid είναι must!

 

κι εγώ στο χαβαλέ το ξεκίνησα κι απλά πωρώθηκα χαχα!!!

 

cobra-kai-william-zabka.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

3 ώρες πριν, mr-d είπε:

έχω δει τα 4 πρώτα επεισόδια από cobra kai, η σειρά σπέρνει στην κυριολεξία, πρέπει να είναι από τις εκπλήξεις που δεν περίμενε κανείς

σε όσους άρεσε το karate kid είναι must!

 

κι εγώ στο χαβαλέ το ξεκίνησα κι απλά πωρώθηκα χαχα!!!

 

cobra-kai-william-zabka.jpg

 

 

 

Έχω κατεβάσει τα 2 πρώτα και δεν έχω βρει ακόμα το κουράγιο να τα δω μην απογοητευτώ. Άντε να δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αποκλείεται να ησουν fan του Karate KId και να μη σου αρέσει το Cobra Kai. Μιλάμε πράγματι για πόρωση!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Τα τελειωσα χθες τα cobra kai και τα βρηκα πολυ καλα!!! Πολυ καλα ομως!  Περιμενα διαφορετικο το τελευταιο επεισοδιο αλλα μαλλον το εκαναν ετσι για να

 

Spoiler

δικαιολογησουν την δευτερη σεζον που θα βγει.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το τελείωσα κι εγώ.. πολύ καλό από το πουθενά! άριστα 10! χαχα

 

δεν θέλω να γράψω κάτι άλλο.. απλά σε όσους έκανε κλικ το καράτε κιντ δείτε το, μόνο αυτό.. :D 

 

 

Επεξεργασία από mr-d
ᶘᵒᴥᵒᶅ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από τις 23 Απριλίου έχω δει τις εξής ταινίες:

 

Guardians Of The Galaxy Vol. 2(2017). Σχόλιο εδώ. 7/10
Spider-Man: Homecoming(2017). Σχόλιο εδώ. 7/10
Doctor Strange(2016). Σχόλιο εδώ. 7/10
Avengers: Infinity War(2018). Σχόλιο εδώ. 8/10
Small Town Crime(2017). Ενδιαφέρον και ψυχαγωγικό Neo-noir δράμα, με μυστήριο, κάμποση βία και έναν συμπαθητικό πρωταγωνιστή. Γενικά είναι όσο σφιχτοδεμένο και σκληρό χρειάζεται για να κρατήσει το ενδιαφέρον των οπαδών του είδους από την αρχή μέχρι το τέλος. Ούτε πρωτοτυπεί ούτε έχει κάποια ιδιαιτερότητα σαν ταινία -ενώ σίγουρα έχει και τις αδυναμίες της-, όμως βλέπεται πραγματικά ευχάριστα. 7/10
Kidnap(2017). Συμπαθητικό θριλεράκι για να περάσει γρήγορα και σχετικά ψυχαγωγικά η ώρα, αλλά από κει και πέρα τίποτα το ιδιαίτερο ή το σημαντικό από άποψη πλοκής, ερμηνειών, σκηνοθεσίας κλπ. Τέτοιες ταινίες γυρίζονται με το κιλό κάθε χρόνο και μετά από λίγο καιρό ξεχνιούνται. Κάποια σημεία της ταινίας μου άρεσαν έως ένα βαθμό, κάποια άλλα με άφησαν αδιάφορο, γενικά πάμε παρακάτω... Χαριστικά: 6/10
Bad Influence(1990). Ένα μάλλον παραγνωρισμένο δραματικό θρίλερ της δεκαετίας του '90, που θα έπρεπε να είναι πιο γνωστό, γιατί είναι πραγματικά πολύ καλό και ενδιαφέρον. Μου φάνηκε αρκετά σκοτεινό και σε σημεία αγχωτικό, το μόνο σίγουρο είναι ότι με κράτησε στην τσίτα μέχρι το τέλος. Το σενάριο είναι αρκετά καλογραμμένο (βλέπε David Koepp), ενώ και η σκηνοθεσία σίγουρα είναι προσεγμένη (βλέπε Curtis Hanson). Όπως και να'χει, είναι ένα πολύ ψυχαγωγικό θρίλερ, χαρακτηριστικό παράδειγμα των θρίλερ της δεκαετίας του '90. 7/10
The Sugarland Express. (1974). Αυτή είναι από τις πρώτες ταινίες του τιτανοτεράστιου Steven Spielberg. Πρόκειται για ένα κωμικοτραγικό κοινωνικό δράμα με στοιχεία εγκλήματος και μπόλικο κυνηγητό στους υπέροχους δρόμους του Τέξας. Η πλοκή είναι απλή και συγκεκριμένη αλλά ενδιαφέρουσα, οι διάφορες σκηνές δράσης καλογυρισμένες και κατά κάποιο τρόπο απολαυστικές, η σκηνοθεσία αρκετά καλή και η φωτογραφία εξαιρετική, ενώ και οι ερμηνείες γενικά μου φάνηκαν ικανοποιητικές. Οπωσδήποτε πέρασα ωραία. 7/10
Atomic Blonde(2017). Σχόλιο εδώ. 7/10
High-Rise(2015). Πέρυσι τον Νοέμβριο διάβασα το καταπληκτικό ομότιτλο μυθιστόρημα του J. G. Ballard (κυκλοφορεί στα ελληνικά από τις εκδόσεις Κέδρος), πάνω στο οποίο βασίζεται η συγκεκριμένη ταινία. Όπως καταλαβαίνετε, κάποιες συγκρίσεις μεταξύ των δυο ήταν αναπόφευκτες. Δεν θα πολυλογήσω, το βιβλίο κερδίζει κατά κράτος, τόσο σε στιλ όσο και σε περιεχόμενο. Βέβαια, σαν σκηνοθετική προσπάθεια θα την χαρακτήριζα τίμια και συμπαθητική, κατανοώντας κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες, αλλά, δεν ξέρω, κάτι έλειπε από την ταινία. Κάτι στους χαρακτήρες, κάτι στον τρόπο εξέλιξης της πλοκής... Το βιβλίο έχει βάθος στους χαρακτήρες και τις σκέψεις τους, ενώ στην ταινία μου φάνηκαν κάπως επιφανειακοί. Σίγουρα σαν ταινία είναι διαφορετική από τις συνηθισμένες, κάπως τρελή και ιδιόρρυθμη, όχι για όλα τα γούστα. Επίσης θεωρώ ότι έγινε καλή δουλειά ως προς τη φωτογραφία, τα κουστούμια και τις διάφορες σκηνές τρέλας. 6/10
No Man's Land(1987). Πρόκειται για ένα μάλλον παραγνωρισμένο δραματικό θριλεράκι με στοιχεία δράσης και εγκλήματος, αν λάβει κανείς υπόψιν τον μικρό αριθμό των αξιολογήσεων στο IMDb (μέχρι τώρα είναι αρκετά κάτω από 4.000). Κακώς! Έχουμε να κάνουμε με μια αρκετά cool και ψυχαγωγική ταινία, από αυτές που χαρακτηρίζουν με έντονο τρόπο τη δεκαετία του '80. Λος Άντζελες, κυνηγητά με σούπερ αυτοκίνητα (έχασα τον αριθμό των Porsce που εμφανίζονται στην ταινία) ρούχα, μουσική επένδυση, όλα μυρίζουν 80's. 7/10


 

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στο Frailty (2001) φανερωνεται η απειρια του Bill Paxton πισω απο την καμερα (πρωτη του δουλεια). Το εργο ομως πασχει και σε αλλους τομεις δυστυχως. Δεν ειναι κακη ταινια αλλα ειναι μια μικρη απογοητευση (αν σκεφτει κανεις ποσο καιρο ηθελα να την δω)

 

Το The post (2017) ειναι ενα ενδιαφερον πολιτικο θριλερ με αρκετα βαρετα σημεια. Φερει ομως τη σφραγιδα του Steven Spielberg και αυτος απο μονος του ειναι λογος για να δει καποιος την ταινια. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι επιπεδου ''All the president's men'' :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@BladeRunner1992  βλέπω No man's land, δεν προσεχω τη χρονολογια και τρωω σκάλωμα μ αυτα που γραφεις για την ταινια, καθως νομιζα οτι μιλαγες γι αυτην :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έχω πιάσει τις ταινίες του MCU με τη σειρά που βγήκαν (ένεκα ψυχαναγκασμού δεν μπορώ να πάω κατευθείαν στο Infinity War :lol:). Τώρα πόσο θα αντέξω, δεν ξέρω :P.

Iron Man (1): Δεν συμπάθησα αμέσως τον χαρακτήρα και σε γενικά πλαίσια βρήκα πολλά ενοχλητικά κλισέ. Αλλά ήταν καλή εισαγωγική και εν τέλει δεν με απογοήτευσε όσο φανταζόμουν στην αρχή. Της έδωσα ένα 6/10.

The Incredible Hulk: Αυτή είχε σκηνικό και υπόθεση πολύ πιο κοντά στα γούστα μου, αλλά ήταν σαφώς πιο αδύναμη. Άνευρη σε όλη τη διάρκεια και χωρίς να καταλάβεις κάποια κλιμάκωση. Αν και ίσως να πέρασα καλύτερα, της έδωσα 5/10.

Iron Man 2: Και επειδή φυσικά δεν θα ήμουν νορμάλ με τις ταινίες, αυτή μου άρεσε περισσότερο απ' όλες κόντρα στην κοινή γνώμη! Οκ, είχε λίγο χαζούλη κακό και σε δευτερεύοντα ρόλο, αλλά το κύριο subplot ήταν άκρως ενδιαφέρον σε όλη τη διάρκεια της ταινίας. Ο κακός ήταν εκεί πιο πολύ για τις σκηνές δράσης, που δεν ήταν καθόλου άσχημες. 7/10.

Από σειρές βλέπω το τρίπτυχο του procrastinator: Friends, The Big Bang Theory και Young Sheldon:blush2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πριν από 1 ώρα, BladeRunner1992 είπε:

The Sugarland Express. (1974). Αυτή είναι από τις πρώτες ταινίες του τιτανοτεράστιου Steven Spielberg. Πρόκειται για ένα κωμικοτραγικό κοινωνικό δράμα με στοιχεία εγκλήματος και μπόλικο κυνηγητό στους υπέροχους δρόμους του Τέξας. Η πλοκή είναι απλή και συγκεκριμένη αλλά ενδιαφέρουσα, οι διάφορες σκηνές δράσης καλογυρισμένες και κατά κάποιο τρόπο απολαυστικές, η σκηνοθεσία αρκετά καλή και η φωτογραφία εξαιρετική, ενώ και οι ερμηνείες γενικά μου φάνηκαν ικανοποιητικές. Οπωσδήποτε πέρασα ωραία. 7/10

 

Όλη η δουλειά σε αυτή την ταινία είναι η σκηνοθεσία που καταφέρνει να σε κρατά και τη σκιαγράφιση των looser χαρακτήρων της. Όσον αφορά την πλοκή, μιλάμε για μια ταινία που γυρίστηκε πριν 44 χρόνια (!) η αφήγηση πιο περίπλοκων ιστοριών εμφανίστκε κάποια χρόνια μετά.

 

Πριν από 1 ώρα, BladeRunner1992 είπε:

No Man's Land(1987). Πρόκειται για ένα μάλλον παραγνωρισμένο δραματικό θριλεράκι με στοιχεία δράσης και εγκλήματος, αν λάβει κανείς υπόψιν τον μικρό αριθμό των αξιολογήσεων στο IMDb (μέχρι τώρα είναι αρκετά κάτω από 4.000). Κακώς! Έχουμε να κάνουμε με μια αρκετά cool και ψυχαγωγική ταινία, από αυτές που χαρακτηρίζουν με έντονο τρόπο τη δεκαετία του '80. Λος Άντζελες, κυνηγητά με σούπερ αυτοκίνητα (έχασα τον αριθμό των Porsce που εμφανίζονται στην ταινία) ρούχα, μουσική επένδυση, όλα μυρίζουν 80's. 7/10

 

Τι είπες τώρα;;; Αυτή τη ταινία την είχα δει στο άσχετο όταν προβγήκε στις αίθουσες. Μέτρια μεν αλλά την θυμάμαι αρκετά καλά άρα κάτι πρέπει να είχε. Δεν την ξανάδα από τότε.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Μια από τις αγαπημένες:

 

 

 

Και ο Francis Ford Coppola να προσπαθεί να μιμηθεί το αρχαίο δράμα στη μορφή του, χωρίς να κατανοεί ακόμα την ουσία του:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Cobra Kai τα σπάει. Nuff said. Θέλω τη 2η σεζόν χτες :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Commuter. Liam Neeson. Μια χαρά :) Της σειράς, μια που την είδα, μια που θα την ξεχάσω, αλλά μια χαρά :) Τιμιότατο 6αράκι. 

 

Red Sparrow. Jennifer Lawrence. Αυτή η τύπισσα πρέπει να αρέσει σε όσους "ψωνίζουν με το κιλό". Πως λέμε Βουγιουκλάκη, πως λέμε Μονρόε, πως λέμε Jayne Mansfield? Κάτι τέτοιο. Καμία σχέση με θεές όπως η Lauren Bacall. :) Γύρω στο 15λεπτο πήγα να το παρατήσω. Η και καλά εκπαίδευση ήταν για τον *λογοκρισία*. Και μεταφορικά, και κυριολεκτικά :) Εντέλει το είδα μέχρι τέλους. Πολλές μπαμπούσκες. Πάρα πολλές μπαμπούσκες. Convoluted storyline λέει στο rottentomatoes ως ένα από τα αρνητικά του. Well, αυτό όμως ήταν που με κράτησε. Το να δω πόσες ήταν εντέλει οι μπαμπούσκες. Maskirovka στον βαθμό που ακόμα και μετά το τέλος, δεν θα πάρω όρκο ούτε για τα κίνητρα, ούτε για τον τυχοδιωκτισμό, ούτε καν για το αν το αποτέλεσμα ήταν αυτό που φάνηκε και όχι κάτι άλλο :)  6αράκι αλλά όχι τόσο τίμιο. Όποιος πάντως θέλει σέξυ κατασκοπικό, στυλιζάρισμα και μουσικάρες, να τσεκάρει Atomic Blonde που βασίζεται και σε κόμικ. Από την άλλη με δελέασαν πραγματάκια που διάβασα στη wiki για το βιβλίο στο οποίο βασίζεται, από τη μια διότι πήρε  Edgar Award for Best First Novel by an American Author αλλά κυρίως για αυτό το "James Burridge and Michael Bradford, reviewing the book for the CIA's website, praised the book for its authentic depiction of surveillance and countersurveillance techniques, calling it "accurate [and] richly detailed", and positively comparing the book's plausibility to the work of John le Carré. Burridge and Bradford also praised the characters as having been richly drawn, and for the avoidance of cliches, "

 

Ξαναείδα και καμπόσα επεισόδια από το αριστούργημα που λέγεται Band of Brothers :cool: 

 

Είδα και κάτι μαγνητοσκοπημένα σεμινάρια για δηλώσεις εισοδήματος. Δεν τα προτείνω. Καλύτερα ηλιοθεραπεία για να γεμίσετε και βιταμίνη Δ. Ή ύπνο για να στρώσετε επιδερμιδα :)  

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Point of no return (1993): Οπως εχω πει και παλιοτερα, εχω μεγαλη υπομονη. Εδω κρατηθηκα με δυσκολια. Απειρες οι φορες που κουνουσα τα χερια μου απο απογνωση γι' αυτο που εβλεπα. Απειρες οι φορες που πηρα cringy γκριματσες. Κακό. Ειδικα οι διαλογοι (f*ck). Το αστειο ειναι οτι η ταινια χαρακτηριζεται ''action''. Το πολυ να ειχε 10 λεπτα action. Tragic. Αμα ειναι ετσι και το original ''La femme nikita'' του Besson να ξερω να το αναβαλλω. :)

 

@germanicus Δε θα ξεχασω ποτε την πρωτη φορα που εβαλα να δω το Band of brothers. Ποτέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

6 hours ago, Γάντζος said:

 Αμα ειναι ετσι και το original ''La femme nikita'' του Besson να ξερω να το αναβαλλω. :)

θα σου απαντήσω με 5 φωτογραφίες. 

 

1988 blob.png

 

1990 blob.png

 

1994 blob.png

 

1997 blob.png

 

και μετά? ... well. και μετά. 1999 blob.png και δεν ξαναέφτασε ποτέ σε εκείνο το εξαιρετικό peak διαρκείας. 

 

τώρα, γιατί εσύ πήγες και είδες την κόπια, η οποία έχει και τρομερά χαμηλότερη βαθμολογία.... εσύ ξέρεις :) στρατηγικό λάθος. :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Όντως, το Cobra Kai γ...., παίζει αρκετά με νοσταλγία και πριν σε πιάσει η αναπόληση με έναν έξυπνο τρόπο έρχεται και στο αποδομεί. Τουλάχιστον ο Γουίλ Σμίθ φάνηκε επιχειρηματικά έξυπνος και μετά το θλιβερό αλλά εμπορικά επιτυχημένο remake με το γιό του δέχτηκε να προχωρήσει αυτή η σειρά.

 

Είδα και το Beirut, πάρα πολύ καλό, πολύ περισσότερο από ό,τι περίμενα. Μυστικές υπηρεσίες Αμερικής, Παλαιστίνης, Ισραήλ και ανταλλαγή ομήρων στη Βηρυτό του 1982. Εξαιρετικός ο Τζον Χαμ και κλασσικά καλή η Ρόζαμουντ Πάικ αν και σε περιορισμένο ρόλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα μονοκοπανια,την σειρα "The Terror".   Ωραια σειρα,αξιζει να την δειτε,μονο 10 επεισοδια.:popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32680
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  22
  • Reputation:   268
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είδα Το μικρό ψάρι του Οικονομίδη.Αρκετά καλή με ωραία μυνήματα.Την συνιστώ.

Επεξεργασία από Retrenf
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα το Anon, πολύ καλό σενάριο, πολύ ωραία ιδέα, αλλά θα μπορούσε να είναι ένα επεισόδιο του Black Mirror. Χάρηκα πάντως που ξαναείδα τον Clive Owen. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί σταμάτησε να θεωρείται πρώτης διαλογής σταρ και ξέπεσε στα αζήτητα... 7/10

[imdb=tt5397194]

 

Είδα το The Girl From The Song, μια indie αναλαφριά, χαριτωμένη, bittersweet κομεντί (;). Πολύ το συμπάθησα και η γαλλιδούλα που παίζει είναι γλύκα. 6/10

[imdb=tt6336270]

 

Είδα και όλη την πρώτη σεζόν του δανέζικου sci-fi του netflix, the rain. Τίποτα που να μην έχετε ξαναδεί, αλλά στο δανέζικο. Την ολοκλήρωσα τη σεζόν, άρα ένα 6/10 το έχει. Θα πρέπει βέβαια να μην έχω πολλά πράγματα να δω όταν βγει η δεύτερη σεζόν για να τη δω κι εκείνη...

[imdb=tt6656238]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Δύο που ξεχωρίζουν για τον ήχο τους. Κάθε φορά κάτι νέο προσέχεις και μαθαίνεις αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο. Και κατά τα άλλα πολύ ενδιαφέρουσες:

 

Arthur Piantadosi και άλλοι. Ο ήχος έχει πάντα πολλούς συντελεστές.:

 

 

 

Walter Murch:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ένα ψάρι που το έλεγαν Γουάντα

 

Έχοντας ένα δίωρο μάθημα απροσδιόριστης θεματολογίας, αποφάσισα να συζητάμε και να βλέπουμε ταινίες με θέμα ανθρώπους που η ζωή τους στάθηκε σκληρή από την πρώτη μέρα. Το θέμα ήταν "αγαπώ την εικόνα του σώματός μου" και συζητούσαμε για παραπληγικούς, αυτιστικούς, χοντρούς, ανορεξικούς κλπ. Το όνομά μου είναι Σαμ, Τι βασανίζει τον Γκιλμπερ Γκρέιπ, και διάφορα ντοκιμαντερ με παραπλήσιο θέμα. Βέβαια το κοινό μου στο νυχτερινό σχολείο είναι ενήλικες αδιάφοροι και απαξιωτικοί στα πάντα, έτσι είπα τελευταία βδομάδα να τους δείξω μια από τις καλύτερες κωμωδίες όλων των εποχών. Γελούσαν λιγότερο απ' ότι περίμενα, αλλά κυλήσαμε καλά. Ας δούμε κάτι άσχετο μπας και γίνουν πιο δεκτικοί στις απαιτήσεις (γελάσαμε τώρα) του σχολείου τους.

 

Για μένα αυτή η ταινία είναι τα γυμνασιακά μου χρόνια. Οι παρέες που πηγαίναμε κινηματογράφο και χαμπουργκεράδικα. Η ταινία έχει χάσει κάτι από τη γοητεία της αλλά ακόμη την αγαπώ.

 

 

Σύντομη Σχέση 1945

 

Μια κλασική ασπρόμαυρη ταινία για μια γυναίκα που χωρίς να υπάρχει τρομερός λόγος, δημιουργεί σχέση με έναν άνγωστο. Η παράνομη αυτή σχέση την εξιτάρει και τη γεμίζει, και παλεύει με τις τύψεις και τις ενοχές. Συμπαθητικη, και πρέπει να είναι από τις πρώτες του είδους.

 

 

Να με φωνάζεις με το όνομά σου

 

Θα έλεγα ότι είναι ο "Λολίτος". 17χρονος νέος ερωτεύεται τον κατά πολύ μεγαλύτερό του καλεσμένο στο εξωχικό τους. Το ειδύλιο προχωράει όλο και περισσότερο και είναι αρκετά τολμηρό χωρίς να δείξει πολλά. Βρε πάλι προκαλεί σε διάφορες σκηνές. Κόντεψε τα όσκαρ με τον πιτσιρικά, πράγμα που είναι εκτός της λογικής μου. Υποτίθεται ότι το τελευταίο παρατεταμένο βλέμμα του θυμίζει την Γκλεν Γκλόουζ στο Επικίνδυνες σχέσεις. ΧΑ!!! Νομίζει!!

 

Spoiler

Ο τρόπος που η οικογένεια αντιμετωπίζει το θέμα και ειδικά η εξομολόγηση του πατέρα ήταν μία από τις πιο συγκλονιστικές σκηνές που έχω δει.

 

Κάποιοι τη σύγκριναν με τις ταινίες του Βισκόντι και Αντονιόνι. Είναι ηλίθια η σύγκριση, είναι σα να συγκρίνεις τωρινή ελληνική ταινία με αυτές του Δαλιανίδη. Ίσως εννοούνε πχ. το Θάνατος στη Βενετία του Βισκόντι, που δεν έχει και πολύ σχέση. Εκεί παρουσιάζει το θαυμασμό ενός μεσήλικα για ένα 15χρονο νέο που μένει ως εκεί. Θεωρήθηκε σταθμός στην 7η τέχνη.

 

Από Αντονιόνι ξέρω μόνο τη Νύχτα, μαι ταινία που θυμίζει λίγο το Μάτια Ερμητικά Κλειστά.

Spoiler

Ένα ζευγάρι σε σύψη προσπαθεί να διαλυθεί απατώντας ο ένας τον άλλον. Δεν τα καταφέρνουν και η ανια τους οδηγεί τον έναν πίσω στον άλλον.

 

 

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.