Μετάβαση στο περιεχόμενο
Dark Chris

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Είδα χθες το First Man.

Η ταινία καταπιάνεται με την δράση του αστροναύτη Neil Armstrong, σε τέσσερις διαφορετικές στιγμές α) το 1961, που πέταξε με το X-15,

β) το 1965, οπού ήταν βασικός πιλότος στο διαστημικό πρόγραμμα Gemini 8, γ) το 1967, οπού και δοκίμασε το LLRV

και δ) το 1969, την μεγαλύτερη της καριέρας του, οπού ήταν επικεφαλής στο Apollo 11 και την στιγμή

που πάτησε στην Σελήνη:  "That's one small step for a man, one giant leap for mankind" 5765.gif

Εξαιρετική ταινία,  με αρκετές υποψηφιότητες σε διάφορους θεσμούς βραβείων, έφυγε νικήτρια μόνο τις 17 φόρες.

Αν είστε από αυτούς, που σας αρέσουν οι sci-fi ταινίες, το διάστημα και διάφορα τέτοια, το σίγουρο είναι ότι θα την ευχαριστηθείτε. :)

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 8/10

:cheers5:

• Like 8

Κοινή χρήση αυτής της καταχώρησης

Σύνδεσμος προς την καταχώρηση
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

@Retroplaymo Θα συμφωνήσω για το First Man. Την είδα και μου άρεσε πολύ. Από τις ερμηνείες μέχρι και την μουσική. Εκτός από την επαγγελματική πορεία του Armstrong, η ταινία περιγράφει και την σχέση του με την οικογένειά του και τους συναδέλφους του, καθώς και την τραγική στιγμή της ζωής του κατά την οποία έχασε από όγκο στον εγκέφαλο την μικρή κορούλα του. Το μόνο που με χάλασε (κι όχι σε όλη την διάρκεια της ταινίας) είναι η αργή σκηνοθεσία και τα μεγάλα πλάνα χωρίς λόγια. Γενικά όμως είναι μία αξιοπρεπής ταινία που άξιζε τα βραβεία που πήρε. :) 

:beer: 

• Like 6

Το First Man το ειδα περυσι στο σινεμα και ηταν αρκετα δυνατο

Προχθες Παρασκευη ειδα την ταινια του Γιωργου Λανθιμου "Η Ευνοουμενη".  Μου αρεσε παρα πολυ. Σιγουρα πιο Mainstream (αν μπορω να τις χαρακτηρισω ετσι) απο τις αλλες του ταινιες. Τρομερες ερμηνειες και μου αρεσε και η σκηνοθεσια και οι γρηγοροι ρυθμοι που ειχε.

• Like 5

Δεύτερη βιογραφική που είδα: Bohemian Rhapsody.

Αν και την είχα για του πεταματού, τελικά αποδείχτηκε ταινιάρα!!! :wow:

Πέρα απο τις λεπτομέρειες που δεν ήταν γνώστες στο ευρύ κοινό για την ζωή του Freddie Mercury, στην ταινία βλέπουμε και την σχεση του με την υπόλοιπη μπάντα, καθώς και τις λάθος επιλογές που έκανε, τις οποίες τελικά αναγνώρισε και τις άφησε πίσω. Επίσης, μαθαίνουμε για την προσωρινή διάλυση των Queen αλλά και την επανένωση τους,  με αποκορύφωση την εμφάνιση τους στο Live Aid, στο στάδιο Wembley. Γούσταρα τρελά όταν ακούστηκαν μεγάλες γνωστές επιτυχίες, όπως: Another One Bites the Dust, Radio Ga Ga, I Want to Break Free, We Will Rock You, We Are the Champions, The Show Must Go On. 1900.gif

Εκπληκτικό το cast της ταινίας, άψογος ο Rami Malek στον ρόλο του Freddie Mercury,

εξαιρετικά ηχητικά και οπτικά εφέ, καταπληκτικός σχεδιασμός κουστουμιών.

Είστε ή δεν είστε φαν των Queen και της rock μουσικής σκηνής γενικότερα, η ταινία συστήνεται ανεπιφύλακτα. :)

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 8,5/10.

• Like 5

@Retroplaymo Η επόμενη ταινία που έχω στο πρόγραμμα για να δω. :) 

• Like 4

είχε κατέβει εδώ και καιρό λόγο του ότι έπαιζε ο Σβαρτσενέγκερ (βέβαια παίζει ελάχιστα).. είχα ακούσει ότι δεν είναι και τόσο καλή..

αλλά ρε φίλε ήταν η έκπληξη.. απίστευτη.. γέλασα πολύ.. τοπ κωμωδία (για το είδος της) εντάξει τα παραλέω αλλά πέρασα πολύ καλά βλέποντας την

στο imdb την έχουν αδικήσει.. 4.7.. τουλάχιστον 8 για μένα.. ο λόγος για το Killing Gunther (2017)

• Like 6

I know what you're talking about :) image.png

Από εκεί και πέρα. Κατασπάραξα το The Crown. 2 σεζόν μέχρι στιγμής που αφηγούνται τα πρώτα χρόνια της βασιλείας της Ελισάβετ της Βου. Πολύ δυνατές ερμηνείες, θελκτικά σενάρια, αρκετά πιστό στην ιστορική αλήθεια (όχι τελείως :) ). Τουλάχιστον στα δικά μου απαίδευτα μάτια. Οι χαρακτήρες ζωντανοί και πολυεπίπεδοι. Υπήρξαν κάποιες φορές που είπα ένα τεράστιο "so who gives a flying f*ck" για ανθρώπους που έτυχε να γεννηθούν σε κάποια οικογένεια, αλλά μολαταύτα με κράτησε εθισμένο σα ναρκωτική ουσία :) Επιπρόσθετα πολύ δυνατή παραγωγή. Ρούχα και σκηνικά, αψεγάδιαστα δεκαετίας 30-60 (έχει flashback σε γεγονότα και του ΒΠΠ και του μεσοπολέμου). Πιθανότατα να κάνει σε πολλούς. Και drama για όσους θέλουν κάτι "κοινωνικό" και history για μυστήριους σαν εμένα. 

MV5BMjAxOTA2Mjc3MF5BMl5BanBnXkFtZTgwMTMxMzIxNDM@._V1_SY1000_CR0,0,674,1000_AL_.jpg

Ανετότατο 7αράκι. Δικαιώνει τη θέση του ως Top Rated TV: #83 (με 8,7) 

Από εκεί και πέρα. Για όποιον τυχόν αναρωτιέται που αλλού έχει δει την Claire Foy που παίζει την Ελισάβετ, πλην του περσινού The Girl in the Spider's Web, 2010 Going Postal η τηλεοπτική μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου του Terry Pratchett :) (έχει παίξει και σε άλλα φυσικά. αλλά δεν τα έχω δει :) ούτε καν το Wolf Hall)

• Like 7

9 ώρες πριν, germanicus είπε:

Από εκεί και πέρα. Για όποιον τυχόν αναρωτιέται που αλλού έχει δει την Claire Foy που παίζει την Ελισάβετ, πλην του περσινού The Girl in the Spider's Web, 2010 Going Postal η τηλεοπτική μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου του Terry Pratchett :) (έχει παίξει και σε άλλα φυσικά. αλλά δεν τα έχω δει :) ούτε καν το Wolf Hall)

Στις πρόσφατες ταινίες να πούμε ότι έχει παίξει και στο "First Man", την ταινία που περιέγραφε ο @Retroplaymo , λίγο πιο πάνω. :) 

• Like 4

και την οποία δεν πρόκειται ποτέ μου να δω μιας και ως είδος ταινίας μου, ως θέμα, μου είναι συγκλονιστικά αδιάφορο :) 

εάν τώρα είχε και τίποτα Ρώσους κατασκόπους μέσα.... :lol: 

• Like 1
  • Ουδέτερο 1
  • Αστείο 3

14 λεπτά πριν, germanicus είπε:

εάν τώρα είχε και τίποτα Ρώσους κατασκόπους μέσα.... :lol: 

Θα σε στενοχωρήσω... :lol: 

• Αστείο 2

και η ταινία σειρά που βλέπω αυτή τη στιγμή.  Endeavour S06E01. Χτες βγήκε το επεισόδιο.

Επειδή μπορεί κάποιος να μη ξέρει τι να δει σήμερα το βράδυ

@Θρηνωδός για σένα μιλάω :lol: 

• Like 5
  • Respect 1

Μόλις μου έφτιαξες το βράδυ :D 

• Like 4
  • Ευχαριστώ 1

και είναι ένα πολύ καλό επεισόδιο :) 

κάποτε θα πρέπει να κάτσεις να δεις τα Morse. "Μα είναι παλιά". Ναι. Είναι παλιά και έχουν αρκετά ξεπερασμένη αισθητική. Είναι όμως κατά βάση καλά :) Δεν έχω μετανιώσει χιλιοστό που τα είδα και ας με ξένισαν στην αρχή επειδή ήταν παλιά. Και εν συνεχεία θα έχεις ακόμα περισσότερο βάθος στα Endeavour :) Δεν είναι καθόλου τυχαίο που από αυτά ξεπήδησαν εν συνεχεία 2 άλλα σώου. Αυτό εδώ και το Inspector Lewis που χτύπησε 9 σεζόν :) Πρακτικά δλδ μιλάμε για ένα franchise που ξεκίνησε το 1987!

Για όσους αξιωθούν να δούνε το Crown να κάνω 2 σχόλια. (α) είναι εκπληκτικές οι μεταμορφώσεις που έχουν κάνει στους ηθοποιούς προκειμενου να μοιαζουν με τα πραγματικά πρόσωπα. Δεν το πετυχαίνουν 100% (και πως να συμβει κάτι τέτοιο. δύσκολο να έχεις και καλό ηθοποιο αλλά και να μοιαζει εξαρχης πολύ με την ιστορική φιγούρα), αλλά το πλησιάζουν πολύ και επιπρόσθετα βλέπεις κάποιους στο σώου και δεν χαμπαριάζεις ότι τους έχεις ξαναδεί :) (β) μια τέτοια περίπτωση η τύπισσα που παίζει την Μαργαρίτα, αδερφή της Ελισάβετ. Την Vanessa Kirby την ξαναείδαμε ως White Widow στο MI Fallout :) 

• Like 4
  • Ευχαριστώ 1

Κάτι με είχε χαλάσει στο Inspector Morse και δεν ήταν ότι ήταν παλιακό. Δεν θυμάμαι αν είχα γράψει κάτι σχετικό στο θέμα, σίγουρα είχα γράψει για το maigret με τον Gambon. Εκείνο όντως με κούρασε απίστευτα, με εκνευρίζει και σαν ηθοποιός ο συγκεκριμένος. 'Ασχετο αλλά παλιότερα τα μπέρδευα συνέχεια.

Αλλά με το inspector morse νομίζω ότι το σταμάτησα για κάποιο διαδικαστικό λόγο, ίσως γιατί δεν έβρισκα υπότιτλους. Μόλις ξαναμπώ στην φάση των σειρών, θα κατεβάσω την πρώτη σεζόν πάλι. :up: 

Το crown το είδε φανατικά και η Μαριάννα και το παινεύει εξίσου. Είχαμε δει το the royal house of winsor αμέσως πριν, το ντοκιμαντέρ των 6?7? επεισοδίων για την βασιλική οικογένεια από την αλλαγή του saxe-coburg and gotha σε winsor και μετά, στο νετφλιξ. Δεν ακολούθησα στο crown γιατί μπούχτισα λίγο από την αγγλική μοναρχία. :lol: Το ντοκυμαντέρ σε περίπτωση που, δες το μέχρι το 4ο επεισόδιο που καλύπτει και αρχή της βασιλείας της Ελισάβετ. Μετά το γυρνάει σε υπερβολικό προμόσιο του Καρόλου και χάνεις κάθε ενδιαφέρον.

• Like 5

Τους τελευταίους 2-3 μήνες με έχει πιάσει μια φρενίτιδα με τα 80s. Οπότε σχεδόν κάθε βράδυ κάθομαι και βλέπω μια ταινία εκείνης της δεκαετίας. Ξεκίνησα με horror και splatter films και σταδιακά προχώρησα και σε άλλα είδη. Έτσι λοιπόν φτάσαμε στις teen sex comedies και συγκεκριμένα στο Joysticks.

Νεανική σεξοκωμωδία με φόντο ένα arcade centre. Δε χρειάζεται να ξέρετε τίποτα άλλο. Θα πω μόνο ότι είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα "it's so bad, it's... fun!" :lmao:

Παραθέτω το εκπληκτικό opening. "Totally awesome videogaaaaaaaaaames"

• Like 7

@Murphy Pendleton Ωραίο Joystick πάντως, λειτουργικότατο! :wow:

Screenshot_3.jpg

• Like 2
  • Αστείο 2

Η Ζωή εν Τάφω

Τρία επεισόδια και είναι μια όαση μέσα στα τηλεοπτικά σκουπίδια της τελευταίας πενταετίας. Από το Εθνική Ελλάδος είχα να παρακολουθήσω τηλεοπτική σειρά περιμένοντας να προβληθεί κάθε βδομάδα. Αξιοπρεπέστατη, αλλά η ηθοποιία πάει περίπατο. Ούτε ο Μπέζος παίζει δυνατά. Έχω δει ερασιτεχνικές παραστάσεις με πιο πειστικές ερμηνείες.

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο του Στράτη Μυριβήλη. Μια παρέα αντρών ετοιμάζεται για τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο, αφού έχουν χορτάσει δυο Βαλκανικούς. Έχει μια ποικιλία αντιδράσεων και λόγων που λειτουργούν, και δίνουν πολύ όμορφα την εποχή. Μ' αρέσει που μεταφέρουν την πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα, χωρίς να χαρίζονται στο Βενιζέλο κάποιες φορές. Δε νοιώθω ότι έχει ένα στόχο, αλλά παρακολουθούμε μια καθημερινότητα ανθρώπων που αντιδρούν σε γεγονότα. Θα μου πείτε έτσι γίνεται. Κάπου κάπου ξεστομίζονται μεγάλα λόγια που σε κάνουν να σκεφτείς. Όχι ποιος θα κερδίσει το χάμπουργκερ. ούτε ποια έκλεψε την ιδέα για το γοβάκι που φορά.

Μέτρια, αλλά στους τυφλούς βασιλεύει.

• Like 2

Είδα το Creed II . :)

Στην ουσία πρόκειται για μια νεότερη εκδοχή του Rocky 4 αλλά πιο συναισθηματική,

χωρίς αυτό να σημαίνει ότι λείπουν οι σκηνές με μπουνίδια.  box.gif

Ίσα - ίσα, που πέφτουν εκατέρωθεν μπούφλες τόσο από τον Adonis όσο και από τον Drago. boxing.gif

Αρκετά καλή ταινία, ενώ δεν λείπουν οι συγκινήσεις και οι αναμνήσεις, τουλάχιστον σε εμάς που μεγαλώσαμε με αυτές, καθώς υπάρχουν μπόλικες αναφορές

στις προηγούμενες ταινίες Rocky. Στο σημείο που παραλίγο να τα με πάρουν τα ζουμιά, ήταν που ο Sly λέει στον Adonis: "It's your time now" 

δείχνοντας έτσι ότι  κρεμάει μια και καλή τα γάντια του Boxing Gloves.gif μετά από οχτώ ταινίες. :(

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 8/10

• Like 5

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Οροι χρήσης μας.