Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό σημαίνει πως ο τυπάς είναι καλός εντέλει. Πολύ καλός :) Μου την σπάει όποτε τον βλέπω, αλλά προφανώς τον επιλέγουν προκειμένου να την σπάει σε κόσμο. Και αφού το κατορθώνει... :D 

 

Μέχρι και στο Outlander, που δεν έχω δει, αλλά απ'ότι καταλαβαίνω έχει σημειώσει μια χ επιτυχία, είναι ο ανταγωνιστής και στις 3 σεζόν... :D (το μνημονεύω διότι εκτιμώ πως έχει γίνει αναγνωρίσιμος και από εκεί)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Στο night manager έκανε έναν από τους πράκτορες σωστά; Έχει κολλήσει το μυαλό μου 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ναι. Κάνει τον τυπά που στο φινάλε

 

όταν η έγκυος συλλαμβάνει τον Hugh Laurie, ο Laurie παίρνει τηλέφωνο τον Menzies για να τον ξελασπώσει, και ο Menzies δεν το σηκώνει

:) 

 

είναι ο άγγλος που πληρώνεται από τον Laurie (διότι υπάρχει και μια αμερικανίδα από τη CIA που παίρνει και αυτή λεφτά

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Χθες έβαλα να δω το red sparrow (2018) παρόλο που βαθιά μέσα μου ήταν από κεινες τις φορές που ήξερα από το hype πως θα ξενερώσω στο τέλος. Δυστυχώς ναι, η ταινία ήταν απογοητευτική. Στα θετικά της σημειώνω την κινηματογραφία, τα opening/closing sequences, την Charlotte Rampling και τον Matthias Schoenaerts που είχα συμπαθήσει από το rust and bone και το bullhead. Ο τύπος είναι λίγο απρόσωπο κρέας αλλά υπάρχουν στιγμές που τα δίνει όλα σαν ηθοποιός. Κατά τα άλλα η ταινία είναι μια απογόητευση για το είδος του spy thriller με μια Lawrence που παίζει χάλια, με ρώσικες προφορές όλων των ηθοποιών να είναι για γέλια, με το φιλμ να φτάνει στα όρια του snuff. Τα λάθη μπόλικα και βιαστικά στην εξέλιξη της ιστορίας, δεν υπήρξε σε κανένα σημείο ατμόσφαιρα ή σπασπένς στο οποίο βασίζονται τέτοιες ταινίες, απλά βασανιστήρια, βιασμοί, ξανά βιασμοί, το βυζί της Λώρενς για τους πεινασμένους, ξανά βασανιστήρια, ξεπετσιάσματα ανθρώπων κτλ. Αν χώνεις τόσο gore και πάλι καταλήγεις με μηδενική ένταση, κάτι κάνεις πολύ λάθος. 5/10 για τα θετικά και το ost, δεν υπολογίζω τα ονόματα που παίζουν γιατί και οι καλοί δεν μπόρεσαν να αποδώσουν με το μηδενικό character development. Ντάξει, οι Ρώσοι είναι κακοί, οι Αμερικάνοι οι απελευθερωτές. Ακόμα πουλάει αυτό το στερεοτυπικό απλοϊκό σενάριο στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού; :thinking: 

 

Πριν από το red sparrow όμως είδα και το Father Figures, κλασική Αμερικανική κωμωδία από τον σωρό με δύο τύπους που ψάχνουν τον βιολογικό τους πατέρα (Όουεν Γουίλσον και ο άλλος που έκανε τον οδοντίατρο από το Hangover). Αυτό το φιλμ ξέρει πολύ καλά τι είναι και τι προσφέρει, οπότε μια χαρά γέλιο έριξα. Κλασική ταινία για μπυρίτσα, ποπ κόρν και σαπίλα, δείτε την :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πανω απο δυο χρονια περιμενα να βγει η ταινια " Maze Runner: The death cure" , να την δω στο σινεμα,και οταν τελικα βγηκε,δεν μπορεσα για διαφορους λογους  να την δω. laser.gifP.gifP.gif

Τελικα την ειδα τις προαλλες ,και μου αρεσε παρα πολυ,οπως και οι δυο προηγουμενες.Αγαπημενη τριλογια.yes.gif

Ειδα και τις σειρες

The Shannara cronicles

Shadowhunters
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23551
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Tελείωσα χθες την 4η και τελευταία σεζόν του Broen/Bron. Δεν έχω λόγια για αυτή τη σειρά και κυρίως για την απίστευτη Σοφία Χέλιν. Στο δε τέλος, η τελευταία ατάκα μπήκε στις 3 αγαπημένες μου τελευταίες ατάκες από ταινίες/σειρές (Lord of the Rings, Untouchables οι άλλες 2).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12917
  • Reputation:   94435
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Kurdy Malloy  Όντως,από τις αστυνομικές σειρές μυστηρίου που ξεχώρισα. Μέχρι στιγμής μου άρεσε περισσότερο ο πρώτος κι ο τέταρτος κύκλος. Ο δεύτερος κι ο τρίτος μου έβγαζαν ένα μπέρδεμα και μία υπερβολή. Ο τέταρτος πραγματικά τα σπάει. :respect:  

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23551
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από τις 31 Μαρτίου έχω δει τις εξής ταινίες:

 

Pa Negre(2010). Δραματική ταινία με στοιχεία μυστηρίου και εγκλήματος, η ιστορία της οποίας διαδραματίζεται στη μεταπολεμική Καταλανική επαρχία. Η ατμόσφαιρα είναι κάπως μουντή και ίσως καταθλιπτική, ελέω των γεγονότων και των δυσκολιών που περνάνε οι διάφοροι χαρακτήρες. Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ταινία, που κατάφερε να με κρατήσει στη τσίτα μέχρι το τέλος. 7/10
Song For A Raggy Boy. (2003). Δραματική ταινία, η ιστορία της οποίας βασίζεται σε αληθινά γεγονότα και μας δίνει την ευκαιρία να δούμε πως ήταν τα πράγματα σ'ένα Καθολικό αναμορφωτήριο αρρένων στην Ιρλανδία του 1939. Είναι μια ταινία έντονα ρεαλιστική, που καταφέρνει να προσφέρει εικόνες και κάποια έντονα συναισθήματα. Δυστυχώς δεν φαίνεται να είναι τόσο γνωστή όσο της αξίζει. 7/10
Patriots Day(2016). Ωραία και καλογυρισμένη ταινία, που παρουσιάζει με ρεαλιστικό τρόπο -και σε σημεία με στιλ ντοκιμαντέρ- τα γεγονότα γύρω από την τρομοκρατική ενέργεια στον Μαραθώνιο της Βοστόνης, τον Απρίλιο του 2013. Υπάρχουν κάποια δυνατά σκηνικά (π.χ. το κυνηγητό των δυο τρομοκρατών), όπως επίσης και κάποια βαρετά σημεία, καθώς και ορισμένες αναπόφευκτες αμερικανιές, σαν τελικό αποτέλεσμα όμως με άφησε πολύ ικανοποιημένο. 8/10

La Sconosciuta(2006). Δραματικό θρίλερ μυστηρίου, το οποίο κατάφερε να με κρατήσει από την αρχή μέχρι το τέλος, χάρη στην όλη παράξενη και κάπως κλειστοφοβική ατμόσφαιρα, αλλά και τον ιδιαίτερο τρόπο σκηνοθεσίας. Επίσης μου φάνηκε πάρα πολύ καλή η ερμηνεία της βασικής πρωταγωνίστριας. 8/10
You Were Never Really Here. (2017). Πρόκειται για μια ταινία που κάποιους μπορεί να τους ξετρελάνει χάρη στις ιδιορρυθμίες της, την όλη σκιαγράφηση του βασικού πρωταγωνιστή και της περίεργης και "άρρωστης" ατμόσφαιρας, όμως κάποιους άλλους μπορεί να τους εκνευρίσει χάρη στους αργούς ρυθμούς και τις ασάφειες της πλοκής. Προσωπικά με άφησε ως επί το πλείστον ικανοποιημένο και μου φάνηκε ως μια πολύ ιδιαίτερη και ενδιαφέρουσα προσπάθεια άσκησης ύφους. Είναι σίγουρα μια ιδιαίτερη ταινία, η οποία έχει κάτι το διαφορετικό να προσφέρει στο είδος των ταινιών θρίλερ. 7/10
A Quiet Place(2018). Η ταινία έχει μια εξαιρετική βαθμολογία στο IMDb αυτή τη στιγμή και, τώρα που την είδα, μπορώ να καταλάβω το γιατί. Πρόκειται για ένα αρκετά δυνατό και έντονο θρίλερ επιβίωσης, γεμάτο ένταση και αγωνία, με την ατμόσφαιρα να είναι αρκούντως μουντή και ανατριχιαστική και τις ερμηνείες εξαιρετικά πειστικές. Η σκηνοθεσία είναι πολύ καλή και προσεγμένη, με κάποια φοβερά πλάνα και ικανοποιητικά εφέ. Φυσικά υπάρχουν και κάποια κενά στην όλη πλοκή, ενώ κάποιες ερωτήσεις που μπορεί να προκύψουν μένουν αναπάντητες, όμως σαν τελικό αποτέλεσμα μου φάνηκε πολύ πάνω από τον μέσο όρο παρόμοιων ταινιών. 8/10
Avengers: Age Of Ultron(2015). Αν και δεν πέρασαν πάνω από τρεις μέρες από τότε που είδα την ταινία, με το χέρι στην καρδιά μπορώ να σας πω ότι δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Πέρασε και δεν ακούμπησε. Μέτριο και απλοϊκό σενάριο, γεμάτο ευκολίες και χρήσιμες συμπτώσεις, ανύπαρκτη εκβάθυνση στους χαρακτήρες, φοβερά αδιάφορος κακός, ατσούμπαλες προσπάθειες χιούμορ, ενώ το ατελείωτο πίου-πίου, μπανγκ-μπαγνκ, γκντουπ-γκντουπ με όλα αυτά τα εφέ των δεκάδων εκατομμυρίων δολαρίων με κούρασε σε βαθμό που από ένα σημείο και μετά η όλη παρακολούθηση της ταινίας πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα. Εντάξει, δεν την λες και κακή ταινία γενικά (για τα δεδομένα των σούπερ χίρο μπλοκμπάστερ ταινιών, πάντα), αλλά δεν... 6/10
The Witch(2015). Όποιος θέλει να δει μια... τρομακτική ταινία τρόμου, με μπόλικα jump scares, γρήγορους ρυθμούς και με την αγωνία να βαράει κόκκινο, καλύτερα να δει κάτι άλλο, μιας και η συγκεκριμένη ταινία έχει άλλα καλούδια να προσφέρει: Φοβερή ατμόσφαιρα και αισθητική σκοτεινού/μυστικιστικού παραμυθιού, ρεαλιστική αποτύπωση της εποχής και των δεισιδαιμονιών που επικρατούσαν ανάμεσα στους πουριτανούς αποίκους της Βόρειας Αμερικής, κάποιους δυνατούς συμβολισμούς, πειστικές ερμηνείες και ορισμένα φοβερά πλάνα. Σίγουρα δεν είναι για όλα τα γούστα. 8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είδα το Kodachrome με τους Elizabeth Olsen, Jason Sudeikis, Ed Harris. Συμπαθητικό road movie, χωρίς όμως να είναι κάτι το ιδιαίτερο. :)

 

Θέλω πολύ να δω το "A Quiet Place" με την αξιόλογη Emily Blunt.

 

Ολα τα μάτια αυτή την εβδομάδα είναι στραμμένα στους Avengers 3, που εμείς εδώ στο Ελλάντα θα το δούμε μία μέρα νωρίτερα από τα Αμερικανάκια. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τόσο το Lost in Space, όσο και το Commuter, αναπάντεχα με κράτησαν. Χωρίς να είναι κάτι το τρελό ή να προσφέρουν κάτι πρωτότυπο τα είδα πολύ ευχάριστα, ειδικά το πρώτο μέσα σε ένα σκ. Όσο για τον Νίσον που αναφέρθηκε νωρίτερα είναι προφανής η προσπάθεια του απλά να κρατά τον εαυτό του απασχολημένο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, Sakperi είπε:

Τόσο το Lost in Space, όσο και το Commuter, αναπάντεχα με κράτησαν. 

 

Σε κρατησε το ''The commuter''? Εχεις μεγαλη υπομονη :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εγω ειδα τι Den of thieves,φοβερη ταινια με 

Spoiler

παρα πολλα στοιχεια απο το HEAT με Ντενιρο και Πατσινο

 

Οποιος του αρεσουν οι ταινiες δρασης,δεν πρεπει να τη χασει! Της βαζω ενα 9/10!!Ξεχασα να πω οτι πρωταγωνιστει o Gerard Butler!:)

Επεξεργασία από kostas1969
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 hours ago, kostas1969 said:

Εγω ειδα τι Den of thieves,φοβερη ταινια με 

  Reveal hidden contents

παρα πολλα στοιχεια απο το HEAT με Ντενιρο και Πατσινο

 

Οποιος του αρεσουν οι ταινiες δρασης,δεν πρεπει να τη χασει! Της βαζω ενα 9/10!!Ξεχασα να πω οτι πρωταγωνιστει o Gerard Butler!:)

Έτσι για να μπει και η άλλη άποψη , εγώ την βρήκα μέτρια και τον Gerald Butler εκνευριστικό , που πρέπει να είναι και στα αλήθεια άλλωστε :)

Στον κόσμο του imdb άρεσε στους κριτικούς όχι , δείτε και διαλέχτε . Σε καμιά περίπτωση όμως δεν είναι  must see ώστε να έχει κάποιος άποψη.

 

Εγώ βάζω 9 στην ταινία που έχει o kostas1969 κρυμμένη ως spoiler , στο Den of thieves 5. Είχε πολλά πράγματα που μου την έσπασαν...

 

Είδα 2 καλές ταινίες που μου άρεσαν . Έχουν κοινό ότι ένα από τα βασικά στοιχεία τους είναι η σχέση μάνας και  κόρης.

Lady Bird (2017)

I, Tonya (2017)

 

καθώς και το Molly's Game (2017) . Για έμενα σίγουρα 1 σκαλί κάτω από τις άλλες 2.

Βασικά 1) Lady Bird (2017) 2) I, Tonya (2017)  3) Molly's Game (2017)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3199 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Εδώ και καιρό έχω ολοκληρώσει τις 2 σεζόν του Stranger Things. Από τις πλέον εμπορικές και πασίγνωστες σειρές του Netflix, έχει γίνει αρκετά mainstream σε μικρό χρονικό διάστημα και, βλέποντας γενικά πολλούς φίλους και γνωστούς να μιλάνε γι'αυτή, αποφάσισα να την ξεκινήσω (πράγμα που δεν έχω κάνει ακόμα με το Game of Thrones).

 

Η σειρά είναι πολύ δυνατή κι αυτό φαίνεται από την αρχή. Κυριολεκτικά. Από το πρώτο δευτερόλεπτο. Η εναρκτήρια σκηνή σου ανεβάζει παλμούς και εντίνει το ενδιαφέρον. Η πλοκή εξελίσσεται γρήγορα στην αρχή, αλλά στη συνέχεια σταθεροποιείται, αφήνοντάς σου τον κατάλληλο χρόνο να συνειδητοποιήσεις τις ξαφνικές αλλαγές. Ίσως το πιο δυνατό στοιχείο της σειράς, κατά τη γνώμη μου, είναι το καστ. Οι ρόλοι είναι σα να γράφτηκαν αποκλειστικά γι'αυτά τα άτομα. Ειδικά τα παιδιά. Δεν περίμενα μια σειρά με κεντρικούς χαρακτήρες παιδιά ηλικιών 13-14-15 να έχει τόσο καλή υποκριτική. Άλλο ένα άλλο στοιχείο που με ελκύει στη σειρά είναι η εποχή που διαδραματίζεται η ιστορία (80's) και κυρίως ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεται (ροκ μουσική, retro games, ποδήλατα, βόλτες, παλιές συσκευές κτλ.). Το σενάριο είναι πρωτότυπο, η σκηνοθεσία προσεγμένη, με όμορφα, ''καθαρά'' πλάνα.  Ανυπομονώ για την 3η σεζόν να δω πώς θα εξελιχθεί.

 

Όσον αφορά τις ταινίες, τελευταία έχω πάθει γερό κόλλημα με το Back to the Future. Όπως ανέφερα και πριν, γενικά μου αρέσουν τα 80's και η όλη ατμόσφαιρα. Στο Back to the Future αυτό συνδυάζεται με ταξίδι στο χρόνο, δράση και συγκίνηση. Τις απόλαυσα και τις τρεις ταινίες και γενικά τις θεωρώ πολύ άρτιες σεναριακά και κυρίως τα εφέ είναι πολύ μπροστά για την εποχή τους, όπως ακριβώς και στο Jurassic Park. Απορώ πώς δεν το είχα δει νωρίτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ξεκίνησα πριν λίγες μέρες το Altered Carbon. Παιδιά, μην ακούτε τι λένε, ο Philip K. Dick το έχει γράψει αυτό :P 

Είμαι στο τρίτο επεισόδιο ακόμα και ακόμα δεν έχω κάνει :wow: με την υπόθεση ή τις ερμηνείες, αλλά damnit η αισθητική του είναι το κάτι άλλο. Πόσο mind blowing να ακούγεται σε μια σειρά με «αθανάτους» το Death have mercy της Vera Hall; Τρέχω για το τέταρτο :obelix:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Batman Ninja (2018): Τα έγραψα στην παρουσίαση, εικαστικά όμορφο, σεναριακά φτάνει τον πάτο σε μερικά σημεία. 5/10

 

Batman: Gotham by gaslight (2018): Τσεκάρετε και σε αυτό την υπάρχουσα παρουσίαση. Μπάτμαν στην late victoriana, πολύ καλό σενάριο, animation που κάπου έπασχε. 7/10 γιατί είχα καιρό να διασκεδάσω με animated της DC χωρίς να τσεκάρω τα ρολόγια

 

The Post (2017): Πολιτικό θρίλερ πάνω στα γνωστά Pentagon Papers, μια έκθεση πάνω στην πολιτική, κοινωνική και στρατιωτική ανάμειξη των ΗΠΑ στο Βιετνάμ από το 1945 μέχρι το 1967, και την προσπάθεια δημοσιογράφων της Washington Post να την αποκαλύψουν στο κοινό. Εξαιρετική ταινία με έναν Χανκς και μια Στριπ να κεντάνε με άριστες ερμηνείες. Στέκεται επάξια δίπλα στο αγαπημένο μου Goodnight and good luck, αποδεικνύοντας ότι το Χόλιγουντ ανέλπιστα έχει μεγάλο ταλέντο στο να κάνει ταινίες για τις πιο ντροπιαστικές στιγμές του κράτους που το φιλοξενεί. Σχεδόν μισό αιώνα μετά βέβαια. :) 9/10 με προοπτική να γίνει καθαρό δεκάρι μετά από μια επανάληψη. 

 

Guess who's coming for dinner (1967): Κλασική ταινία που περιγράφει τα επακόλουθα της σχέσης μιας λευκής κόρης φιλελεύθερων πλουσιών και ενός μαύρου επιτυχημένου γιατρού. Καταλαβαίνεις γιατί ο Πουατιέ έφαγε τόσο πόλεμο από τους μαύρους πάνθηρες, οι ρόλοι που δεχόταν να παίξει χρύσωναν το χάπι και στρογγύλευαν πολλά μυτερά αγκάθια. Καταλαβαίνεις επίσης πως η ταινία καταφέρνει να περάσει ένα για την εποχή σχετικά δυνατό αντιρατσιστικό μήνυμα και στην προσήλωση της παραμένει κάργα σεξιστική. Δεν μπορούμε  να τα έχουμε όλα, είναι το 1967 και από κάπου έπρεπε να αρχίσει. Κάλλιο αργά παρά ποτέ :) Της έβαλα ένα 7/10 για τους ανωτέρω λόγους και γιατί σε σημεία οι διάλογοι και οι αποφάσεις της κόρης δεν έβγαζαν κανένα νόημα πέρα από το να σοκάρουν γονείς και θεατές. 


I kill giants (2017): Βασισμένο σε κόμικ. Πάνω σε ένα δεκατριάχρονο κορίτσι με πολλά πραγματικά προβλήματα που ξεφεύγει στην φαντασία της δημιουργώντας έναν κόσμο όπου υπάρχουν γίγαντες και αυτή τους πολεμάει. Δεν τρελάθηκα. Νόμιζα ότι ήταν από αυτές τις φορές που στο τέλος θα δείξουν πως τελικά δεν τα φανταζόταν (έδωσε δύο-τρία χιντς προς αυτή τη κατεύθυνση) αλλά τελικά επιβεβαιώνει την σύνοψη. Ένα 6/10, δεν είχε τίποτα αξιομνημόνευτο και ο Κυριαζής στο fb του είχε γράψει πως έχει και ελάχιστη σχέση με το κόμικ, σχεδόν το πετσοκόβει σε σημεία. 

 

Hot Fuzz (2007): Αγγλική παραγωγή, παρωδία των ταινιών δράσης με αστυνομικούς ή/και μυστήρια. Πολύ γέλιο, θυμίζει Τζόνι Ίνγκλις αλλά πιο συμμαζεμένη και με ποιοτικά αστειάκια και μπόλικες αναφορές. Ακόμα και 8/10 του έβαλα, δύσκολος βαθμός για κωμωδία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

[imdb=tt0210296]

 

Υπάρχει στο Youtube με υπότιτλους

Είδα την ταινία του Ροσσελίνι για το Σωκράτη. Απορώ πως δεν είχα πάρει χαμπάρι τόσο καιρό πως υπήρχε. 

Αν και τηλεταινία, πιστεύω είναι από τις καλύτερες για ιστορικά πρόσωπα που έχω δει. Μακάρι να μας τη δείχνανε στο σχολείο. Αφιερώνει τα 30 πρώτα λεπτά στην εγκαθίδρυση των 30 Τυράννων και το γκρέμισμα των τοιχών και την τελική τους ήττα από τους εξόριστους Αθηναίους. Η ταινία έχει πολύ διάλογο αλλά δεν είναι καθόλου ξερός. Ακούς μέρος της φιλοσοφίας του και της αγάπης του για την αλήθεια, ενώ το οικογενειακό δράμα με μια σπαρακτική Ξανθίππη με έκανε να αλλάξω γνώμη για την εικόνα που είχα για αυτή. Τα περισσότερα ονόματα των διαλόγων αναφέρονται, όπως και ο Λυσίας που προσφέρεται να τον υπερασπιστεί. Κάποιος άλλος του απαγγέλει τις Νεφέλες.Η στιγμή της απολογιας, της καταδίκης και της εκτέλεσης μένουν αξέχαστες. Αν και γυρίστηκε στην Ισπανία, απεικόνισαν αρκετά πειστικά τη ζωή στην αρχαία Αθήνα. Δείχνουν με λεπτομέρεια τη διαδικασία εκλογής των αντιπροσώπων της δικής, ενώ και η καθημερινότητα κάθε άλλο από λαμπερή είναι. Μου κάνε εντύπωση που δείχνει και το σταύρωμα των αντιφρονούντων από τους 30. 

Ο Σωκράτης από τους πειστικούς που έχω δει. Αν σας αρέσει η φιλοσοφία των Αρχαίων, την προτείνω. 

Τώρα δεν ξέρω αν θα δω τον Αυγουστίνο,τον Καρτέσιο και τον Πασκάλ, αλλά από αυτούς προτιμώ έτσι και αλλιώς το Σωκράτη.

 

Επεξεργασία από petran79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@petran79  Εγω μπορω να τη βρω αλλα θα ηταν προτιμοτερο για τους υπολοιπους (πιστευω) να εβαζες με καποιο τροπο το λινκ της ταινιας στο κειμενο σου (π.χ πατώντας το ''σύνδεσμο'' αφου εχεις επιλεξει πρωτα τη λεξη της ταινιας στο κειμενο σου). :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είδα επιτέλους τους Εκδικητές... άλλη μια ντουμ ταρατα τζουμ σινε-εκδοχή που εμένα προσωπικά έχει αρχίσει να με κουράζει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

48 min ago , Sakperi said:

Είδα επιτέλους τους Εκδικητές... άλλη μια ντουμ ταρατα τζουμ σινε-εκδοχή που εμένα προσωπικά έχει αρχίσει να με κουράζει. 

Τι ακριβώς περίμενες να δεις; :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

3 ώρες πριν, Θρηνωδός είπε:

Τι ακριβώς περίμενες να δεις; :) 

 

Η ερώτηση σου είναι εύλογη, όπως και η απάντηση μου, τίποτα. Ειδικά μετά το ελεεινό Θωρ 3 (thank God for downloading). Απλά, σαν γνήσιος μαρβελάκιας, έχοντας διαβάσει τόμους ιστοριών της και γνωρίζοντας το βάθος που είχαν (γιατί είχαν) μόνο απογοήτευση μπορώ να νιώσω. Η Ντίσνεϋ τα έχει γ...σει όλα πλέον. Για να μην μπούμε στη διαδικασία να κάνουμε συγκρίσεις με Μπάτμαν του Νόλαν και του Μπάρτον ή Σπάιντερ-Μαν του Σαμ Ράιμι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Την τελευταία βδομάδα έχω κολλήσει με το σκάνδαλο watergate, περνώντας από wiki και το βιβλίο των woodward και Bernstein "All the president's men" (είναι σχετικά μικρό σε μορφή αναφοράς και διαβάζεται εύκολα παρόλο τα πολλά ονόματα). Τελικά είδα και δύο ταινίες σχετικά, το "All the president's men" (1976) βασισμένο στο βιβλίο με Ρόμπερτ Ρέντφορντ και Ντάστιν Χόφμαν στους ρόλους των δημοσιογράφων της Washington Post  και το πρόσφατο "Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House" (2017). 

 

Η δεύτερη ήταν αρκετά απρόσμενη έκπληξη μιας και δεν είχε ακουστεί καθόλου η κυκλοφορία της. Πρωταγωνιστής ο Liam Neeson επιτέλους σε ρόλο που του αξίζει, υποδυόμενος τον Mark Felt, πρώην υποδιευθυντή του FBI που με το ψευδώνυμο "Deep Throat" πάσαρε στους δύο δημοσιογράφους πληροφορίες που οδήγησαν στο ξεσκέπασμα του σκανδάλου και εν τέλει στην πτώση της κυβέρνησης Νίξον. 

 

Αμφότερες οι ταινίες είναι εξαιρετικά πολιτικά δράματα με άψογες ερμηνείες (η δεύτερη ακόμα περισσότερο από την πρώτη). Συστήνω για λάτρεις της σύγχρονης πολιτικής ιστορίας, διαπραγματεύονται ίσως το μεγαλύτερο εσωτερικό σκάνδαλο της πολιτικής σκηνής των Η.Π.Α.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειχα να δω κατι χρονια το Irma la Douce, θυμομουν αμυδρα καποιες σκηνες, αλλα ως εκει.:)

 

 

Jack Lemmon & Shirley MacLaine, "κουμπωνουν" ιδανικα στην οθονη και με την βοηθεια του υπολοιπου cast και των εξαιρετικων σκηνικων,  καταφερνουν να σου "μεταδωσουν"  την ομορφη αισθητικη εικονα της Παριζιανικης Τρουμπας. :)

 

Το 7,4 πιστευω την αδικει λιγακι, τουλαχιστον ενα 8αρακι της αρμοζει. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

5 ώρες πριν, Θρηνωδός είπε:

 "All the president's men" (1976) "Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House" (2017). 

 

Αμφότερες οι ταινίες είναι εξαιρετικά πολιτικά δράματα με άψογες ερμηνείες (η δεύτερη ακόμα περισσότερο από την πρώτη). 

 

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :notalk:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αν διαβάσεις το βιβλίο πάνω στο οποίο πάτησε η ταινία με τον Ρεντφορντ θα καταλάβεις γιατί η δεύτερη είναι καλύτερη από την πρώτη σε επίπεδο απόδοσης. :) 

 

Αν κατάλαβες ότι πήγαινε σε επίπεδο ερμηνειών ο χαρακτηρισμός, λάθος κατάλαβες :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αααα εσυ το βλεπεις απο αλλη σκοπια. Εγω δεν εχω διαβασει τα βιβλια. Το βλεπω απο τη σκοπια του ''ποια ειναι καλυτερη ταινια συνολικα''. Και εκει δε χωραει αμφιβολια οτι το ''All the president's men'' ειναι αιωνες καλυτερη ταινια. Ισως το καλυτερο πολιτικο θριλερ (σιγουρα το καλυτερο των '70ς).  :)

 

Και στα '90ς ο Pakula πηγαινε και εκανε το ''Presumed innocent'' και εριξα καντηλια :moutra:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

55 min ago , Γάντζος said:

Και στα '90ς ο Pakula πηγαινε και εκανε το ''Presumed innocent'' και εριξα χριστοπαναγια :moutra:

έκανε και το pelican brief όμως και το έσωσε. Πάντως καλύτερη ταινία του για μένα είναι το Klute. Στο χώρο του πολιτικού φιλμ δείτε οπωσδήποτε και το  All the Kings Men του Ρομπερ Ροσέν.

Απο τα νεας εσοδείας το Den of Thieves μου φάνηκε εντελώς ασυμμάζευτο και ανεστίαστο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μπα, το goodnight and good luck δεν συγκρίνεται στον τομέα του πολιτικού δράματος με κανένα άλλο. Καλό το president's men αλλά πάσχει λίγο σε support ρόλους εκτός του Ρεντφορντ και του Ρομπαρτς που έκανε τον Μπεν Μπράντλι. Άλλωστε, πόσο εύκολα λέμε ότι μια ταινία είναι το καλύτερο πολιτικό θρίλερ όταν έχει κατά το δοκούν αλλάξει γεγονότα από την πραγματικότητα για συγκεκριμένους λόγους; :) Βγήκε το '76 επί προεδρίας Ford, επίσης ρεπουμπλικανού και έπεσε μπόλικη λογοκρισία σε κάποια πράγματα. 

 

Δεν παύει να είναι μια πολύ καλή ταινία all the way, αλλά απέχει πολύ από το καλύτερο πολιτικό θρίλερ, ακριβώς επειδή προσπερνά (δεν θα πω ούτε υπηρετεί ούτε συγκρούεται) με σκοπιμότητες της εποχής του. Κάργα λογικό αν σκεφτείς ότι άρχισε να γυρίζεται 1,5 χρόνο μετά τα γεγονότα. Επειδή όμως όταν είχα δει το goodnight and good luck είχα ψάξει πάρα πολύ την όλη ιστορία με τον Murrow και τον McCarthy, η ταινία είναι 101% ακριβής και γι'αυτό παραμένει στην κορυφή. Ακολουθεί το The Post, Network (υπό την πιο ευρεία έννοια του κοινωνικοπολιτικού δράματος), truman, all the kings men, recount και all the president's men. 

 

Edit: Και ίσως το darkest hour αν και δεν το έχω δει ακόμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σωστος! Το ''The Pelican brief'' ηταν τιμιο :)  Ωραιο και το Klute (κυριως λογω της ερμηνειας της Fonda) αλλα λιγα κλικ καλυτερο το αλλο paranoid thriller του Pakula, το ''The Parallax view''. Πολυ suspense :)

 

9 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

Ακολουθεί το The Post, Network 

 

Δεν τα εχω δει ακομα και ανυπομονω :) Η πρακτικη με εχει κρατησει πισω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.