Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το φινάλε του Stranger Things S04E04 είναι από τα συγκλονιστικότερα πράγματα που έχω δει στην τηλεόραση (και όχι μόνο?) εδώ και πολύ καιρό. Η Sadie Sink δικαιούται τουλάχιστον υποψηφιότητα στα Εμμυς και πιθανότατα να δικαιούται και ο σκηνοθέτης του επεισοδίου. 

Και αν αυτό το επεισόδιο είναι το δεύτερο καλύτερο σε ratings στο imdb για τη σειρά, αναρωτιέμαι τι θα δω στο S04E07 που έχει ακόμα ψηλότερο rating και άκρως ψαρωτικό τίτλο. "The Massacre at Hawkins Lab".

 

image.png

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια σειρά που είδα και ευχαριστήθηκα χωρίς να είναι made in Korea τελευταία είναι το spaghetti western tribute, That Dirty Black Bag. Ερημικό τοπίο, γρήγορα πιστόλια, αίμα, μια περίεργη σέκτα, χρυσοθήρες, πόρνες και όλα τα βασικά συστατικά. Στα υπέρ του, ο αργός ρυθμός που ταιριάζει γάντι στην ατμόσφαιρα.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Everything Everywhere All at Once

Θεοί του Ολύμπου, τι εμπειρία ήταν αυτή?!?!?! :D Σταχυολογώ από την wiki: "Everything Everywhere All at Once is a 2022 American absurdist comedy-drama action film" & "The film has been described as a "swirl of genre anarchy" and features elements of black comedy, science fiction, fantasy, martial arts film and animation."

Τα πάντα όλα. Τρελό διαμάντι. Χοροπηδούσα μέσα στο δωμάτιο ενώ την έβλεπα! Ανετότατο 8αρι και μόνο μετά την πρώτη θέαση. Πολύ δικαία η βαθμολογία της στο imdb (8,3 και 136η θέση). Πραγματικά ξεχωριστή και διαφορετική ταινία που σου μένει.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Gray Man. Με Gosling, Evans, de Armas, Bob Thorton και Wagner Moura. Έχω διαβάσει τα 7 πρώτα βιβλία της σειράς. Μια χαρά χαζομάρες για να περνάει η ώρα. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως στο διάολο απαύτωσαν έτσι το υλικό οι αφοί Ρούσσο. Έχουν ρίξει μέσα ένα κάρο σάλτσες για να το κάνουν εύπεπτο για τα πλήθη. Και του απαύτωσαν το ταμτιριριμ που το πέταγε. Εάν καούν στην κόλαση, θα είναι για αυτό που έκαναν στην ταινία. Το τζερτζελοξύλο ήταν μια χαρά (όπως και στα βιβλία). Οι σάλτσες όμως ήταν άνω ποταμών. Τόσοι καλοί ηθοποιοί πήγαν στράφι.

 

The Old Man με Bridges. Και αυτό βασισμένο σε μπεστ σέλλερ (αν και δεν το έχω διαβάσει). Θεϊκές κριτικές στο ρόττεν. 95% Εξαιρετική βαθμολογία και στο ιμδβ. 8.2. Αλλά... :) Οι κριτικές στο ρόττεν είναι όλες με βάση τα πρώτα 2 επεισόδια. Βαθμολογίες στο ιμδβ ανά επεισόδιο

8,6

8,3

8,3

7,2

7,1

7,7

6,9

 

και είναι ακριβείς ως προς το τι συμβαίνει. Ξεκινάει πάρα πολύ δυνατά. αλλά μετά το πάει στο πάρα πολύ μπίρι μπίρι, στην ανατροπή πάνω στην ανατροπή καθαρά όμως για την ανατροπή και καταντά ένα από τα βαρετότερα πράγματα που έχω βάλει να παίξουν. (γιατί από κάποιο σημείο και μετά ήθελα μόνο να δω που θα το πάει και τίποτα άλλο). Λέει ότι θα υπάρξει και δεύτερη σεζόν. Δεν σκοπεύω να την δω.

Και το Gray Man έχει στηθεί ώστε να είναι το ξεκίνημα ενός franchise. Νομίζω πως θα ζοριστούν. Ή άμα βγάλουν 2ο, δεν θα έχει με τίποτα το μπάτζετ του πρώτου.

 

2 ακόμα αθλιότητες που είδα ήταν το Princess και το Code Name Banshee. Το Man from Toronto ήταν ανεκτό καθαρά διότι το περίμενα φόλα αλλά ήταν μέτριο και τίμιο. Σαν μπλοκμπαστεροπεριπέτεια του Άρνι από τα 90ς. :)

 

:cheers5: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  721
  • Reputation:   5668
  • Achievement Points:  771
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

The Amazing Spider-Man (1977-1979)

 

File:SpideyTitle.jpg

 

Η πρώτη προσπάθεια για live action spiderman. Τίμια κατά την άποψη μου προσπάθεια για την εποχή που βγήκε. Εντάξει δεν υπάρχουν οι κλασικοί εχθροί του Spiderman, που να βρεθεί το budget και ο Πίτερ Πάρκερ θυμίζει περισσότερο Κλαρκ Κεντ αλλά μιλάμε για 45 χρόνια πριν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χθες είδα το Elvis. Αρκετά καλή ταινία, η μουσική εννοείται το δυνατό της χαρτί, όμως πολύ ωραίο και το editing και η συνολική ροή της. Κάνει μια κοιλιά στην μέση περίπου όμως συνολικά οι 2,5 ώρες που κρατάει περνάνε αβίαστα. Ο Χανκς προφανώς σε άλλο επίπεδο όπως πάνα αλλά και ο πρωταγωνιστής κάνει εξαιρετική δουλειά. Προτείνεται ανεπιφύλακτα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Criminal του 2016 με Kevin Costner, Gary Oldman, Tommy Lee Jones, Ryan Reynolds και Gal Gadot. Το ψιλοαδικούν οι βαθμολογίες που έχει. Είναι ωραία χαζομαρίτσα και μου θυμίζει λίγο παλιές ελληνικές ταινίες, όπου μια να πει κάτι ένας Φωτόπουλος, μια μια Βασιλειάδου, μια ένας Αυλωνίτης, γέμισε η ταινία, γελάσαμε και ας ήταν ουσιαστικά μάπα. 

Γουστάρισα επίσης το μπρουτάλ του Costner. Αυτό μου θύμισε το περφόρμανς του Brosnan στο Foreigner και του Don Johnson στο Watchmen. Ηθοποιοί που ήταν γόηδες/Alpha male στα νιάτα τους. Και που φαίνεται ότι μπορούν να δώσουν εξαιρετικούς μπρουτάλ κακούς ή διφορούμενους χαρακτήρες ως ηλικιωμένοι. 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ψάχνοντας στο disney+ τις προάλλες αποφασίσαμε να δούμε το Air Force One. Αρχικά να πω ότι είμαι μεγάλος φαν του Ford, όχι για τα SW/IndianaJ/Bladerunner, αλλά ακριβώς για αυτού του τύπου τις ταινίες σαν τον Φυγά, το Φραντικ, Patriot games κτλ. Όλα παρόμοια μεταξύ τους και με μια ωραία αίσθηση 80s-90s που προσωπικά λατρεύω.:)

 

Καιρό είχα να δω τόσο διαφορετική ταινία από τη μέση και μετά. Είναι απίστευτο. Ξεκινάει τόσο ωραία και γνώριμα, κλασική ταινία απαγωγής, χαρούμενη οικογένεια, ξένοι πράκτορες, σχέσεις ΗΠΑ-Ρωσίας κτλ κτλ κτλ... Πολύ δυνατό ξεκίνημα.


Από την μέση περίπου και μετά... τα κασκαντερικά που γίνονται είναι τραγελαφικά. Αν ήξερα να βάζω σποιλερ από το κινητό θα το έκανα για να έδινα μια ιδέα σε αυτούς που δεν την έχουν δει.Και είναι και σημαντικές για την υπόθεση σκηνές, αυτό μου την δίνει.:lol:

 

Από κει που ψήθηκα για το νέο καλτ διαμαντάκι του Φορντ που νόμιζα ότι ανακάλυψα, κατέληξα να γελάω με την καρδιά μου. Αφού δεν έχεις budget ή/και τεχνογνωσία για τέτοιες σκηνές, λυπήσου μας και άλλαξέ τες.:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

15 hours ago, Θλιμμένος Μπούφος said:

Αφού δεν έχεις budget ή/και τεχνογνωσία για τέτοιες σκηνές, λυπήσου μας και άλλαξέ τες.:D

 

Δεν την θυμάμαι. Την είχα δει τω καιρώ εκείνο σινεμά. Είναι όμως και του 1997, έτσι? :) νομίζω πως είχε το budget. Όσον αφορά την τεχνογνωσία, έχουν περάσει και 25 χρόνια. Δεν θυμάμαι *τότε* να έλεγε κανείς ότι ήταν γελοία τα όποια εφέ :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  471
  • Reputation:   2306
  • Achievement Points:  477
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Oντως ειχε το budget εκτος απο την τελευταια σκηνη με την βουτια του αεροπλανου ,σε αυτην λεγαν απο τοτε οτι ηταν χαλια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

6 hours ago, germanicus said:

 

Δεν την θυμάμαι. Την είχα δει τω καιρώ εκείνο σινεμά. Είναι όμως και του 1997, έτσι? :) νομίζω πως είχε το budget. Όσον αφορά την τεχνογνωσία, έχουν περάσει και 25 χρόνια. Δεν θυμάμαι *τότε* να έλεγε κανείς ότι ήταν γελοία τα όποια εφέ :) 

 

:cheers5: 

1997 δεν είναι και πολύ παλιά βέβαια. Εκείνη τη χρονιά βγήκε ο Τιτανικός, ενώ λίγα χρόνια μετά είχαμε Matrix, LotR, Spider-Man και άλλα. Αν οι σκηνές δεν ήταν τόσο βασικές για την υπόθεση δεν θα με πείραζε, αλλά ηταν δυστυχώς :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6617
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

20 λεπτά πριν, Θλιμμένος Μπούφος είπε:

1997 δεν είναι και πολύ παλιά βέβαια. Εκείνη τη χρονιά βγήκε ο Τιτανικός, ενώ λίγα χρόνια μετά είχαμε Matrix, LotR, Spider-Man και άλλα. Αν οι σκηνές δεν ήταν τόσο βασικές για την υπόθεση δεν θα με πείραζε, αλλά ηταν δυστυχώς :lol:

Ναι αλλά οι ταινίες που αναφέρεις, κυρίως Matrix και LotR είναι που έκαναν το breakthrough και περάσαμε σε νέα γενιά ειδικών εφέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 hour ago, Argail said:

Ναι αλλά οι ταινίες που αναφέρεις, κυρίως Matrix και LotR είναι που έκαναν το breakthrough και περάσαμε σε νέα γενιά ειδικών εφέ.

Συμφωνώ, απλά εννοώ ότι δεν είναι τόσο παλιά η ταινία. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά είναι σαν να ανήκουν σε άλλη δεκαετία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μερικές ταινίες που είδα πρόσφατα:

 

Σμύρνη μου αγαπημένη

 

Τίμια και αξιοπρεπής παραγωγή για τα Ελληνικά δεδομένα, στον τομέα του συναισθήματος πετυχαίνει τον σκοπό της να μεταφέρει το δράμα γύρω από την καταστροφή της Σμύρνης. Απο εκεί και πέρα πιστεύω ότι θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη. Η αλήθεια είναι ότι θα χρειάζονταν περισσότεροι κομπάρσοι και μεγαλύτερο μπάτζετ για να αποδοθεί με επικότητα η καταστροφή. Το πρώτο μέρος της ταινίας που αφορά τη ζωή πριν από την καταστροφή θα έπρεπε να ήταν κάπως πιο σύντομο και συνοπτικό και γενικά η ταινία να εστιάζει περισσότερο στα όσα ακολούθησαν της κατάρρευσης του μετώπου. Μεγάλο αρνητικό και η ερμηνεία της Ντενίση καθώς αποτυγχάνει να αποτυπώσει το δράμα της καταστροφής. Τέλος η ταινία τελειώνει κάπως απότομα, θα μπορούσε να επιστρέψει στο παρόν όπως ξεκίνησε  ή να αφήσει κάποιο μήνυμα.  Βαθμολογία 7/10

 

Uncharted

 

Το είδα χωρίς να έχω υπόψη τα βιντεοπαιχνίδια. Κυνήγι θησαυρού με γρίφους και μπόλικη δράση, μια σύγχρονη εκδοχή του Indiana Jones. O Tom Holland είναι ιδανικός στον ρόλο του που είναι τέτοιος, που κάποιες στιγμές είναι σαν να βλέπεις τον Spider-man χωρίς κοστούμι! Μου άρεσε καθώς ήταν κάτι το διαφορετικό σε σχέση με αυτά που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια. Βαθμολογία 8/10

 

Jurassic World: Dominion

 

Το βρήκα καλύτερο από το Fallen Kingdom. Αν είστε φαν του franchise θα ικανοποιηθείτε πλήρως, η δράση και οι δεινόσαυροι είναι οκ. Στα αρνητικά τώρα, το σενάριο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και η ταινία γενικά δεν έχει να προσφέρει κάτι το καινούργιο σε σχέση με τις προηγούμενες.  Βαθμολογία 7/10  

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, είδα πρόσφατα ολόκληρο το Old Man με τον Bridges. Μου άρεσε πάρα πολύ. Όλο αυτό το δαιδαλώδες κατασκοπικό πλέγμα που στήνεται γύρω από τους πρωταγωνιστές, οι ανατροπές αλλά και οι καταπληκτικές ερμηνείες των ηθοποιών. Περιμένω το δεύτερο κύκλο πώς και πώς!

 

Κα ειδική μνεία στην ΕΡΤ1(και το ERTFlix που έχει κι εκεί τα επεισόδια) που βάζει ξανά τη κλασική σειρά με τις Περιπέτειες του Σέρλοκ Χολμς με τον αξεπέραστο Jeremy Brett. Αν προσέξετε την ερμηνεία του Brett, θα δείτε πως ο Cumberbatch έχει δανειστεί πολλά στοιχεία από το παίξιμο του πρώτου στη δική του (επίσης καταπληκτική) έκδοση του αγαπημένου μισάνθρωπου ντεντέκτιβ.

 

Και επίσης εξαιρετική, στο ίδιο κανάλι η σειρά με τον Ηρακλή Πουαρώ με πρωταγωνιστή τον David Suchet.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Μόλις τελείωσα το Παρά Πέντε. Ήθελα να το ξεκινήσω εδώ και αρκετό καιρό, αλλά κάθε φορά το ανάβαλλα για αργότερα. Το καλοκαίρι ήταν η κατάλληλη εποχή για να το δω μια και καλή.   

 

Μπορώ να πω με σιγουριά πως είναι μακράν η καλύτερη ελληνική σειρά που έχω δει μέχρι σήμερα. :cheers3:

Επεξεργασία από DM64007
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  586
  • Reputation:   4592
  • Achievement Points:  650
  • Days Won:  2
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Εχτές είδα στη τηλεόραση το "Who framed Roger Rabbit?", και ήταν υπέροχη ταινία. Δεν είχα ξαναδεί ποτέ μου τέτοια συνύπαρξη καρτούν και κανονικών ηθοποιών και το animation ήταν εξαιρετικό. Η πλοκή ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και αρκετά απλή για μυστήριο, κάτι που κατά τη γνώμη μου είναι θετικό. Επίσης υπήρχαν πολλές πετυχημένες κωμικές αλλά και σκοτεινές στιγμές.

 

Η σκηνή με το Ντόναλντ και το Ντάφυ στο πιάνο ήταν η αγαπημένη μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Πριν από 1 ώρα, DM64007 είπε:

 

Δεν είχες δει το Παρά Πέντε μέχρι τώρα :NoNo:Όντως εκπληκτική σειρά κι εγώ τη λατρεύω. Αν σου άρεσε, δες οπωσδήποτε τις Σαββατογεννημένες. Είναι πάλι του Καπουτζίδη, με εντελώς διαφορετική θεματολογία, εξίσου αστεία. Θυμάμαι, μου είχε κάνει εντύπωση, που  είχε αναφέρει η @ whatever , τα παρακάτω. Έκατσα, παρακολούθησα τη σειρά κι έχω να πω ότι είναι εξαιρετική. :)

Παράθεση

Τώρα, ίσως επειδή μεγάλωσα και θέλω κάτι πιο πολυδιάστατο, θα μου άρεσε να βλέπω μια ιστορία όπου ένας χαρακτήρας ξεκινάει ως μισογύνης, ρατσιστής, ομοφοβικός κτλ, αλλά με τον καιρό καταλαβαίνει το λαθος του και προσπαθεί να μετανοήσει, όπως συνέβη στις "Σαββατογεννημένες", με τον Σάββα να μαθαίνει σιγά σιγά τα λάθη του και να προσπαθεί να μετανοήσει που συμπεριφέρθηκε απαίσια στις τρεις πρώην συζύγους του.

 

 

15 λεπτά πριν, Orignal357 είπε:

 

Πολύ ωραία ταινία επίσης. Η σκηνή με τις δύο πάπιες, όντως είναι όλα τα λεφτά. Σε εμένα, άρεσε και η σκηνή με τον Μπαγκς και τον Μίκυ και τα αλεξίπτωτα προς το τέλος της ταινίας, αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο καλή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολλές βδομάδες τώρα δεν είχα χώρο πλέον στον υπολογιστή, δεν είχα ελεύθερο χώρο στους εξωτερικούς σκληρούς και σε μια προσπάθεια να βρω και ν' αγοράσω κόμικς, τα προηγούμενα 2 χρόνια είναι οι πρώτες χρονιές μετά από σχεδόν μια δεκαετία στις οποίες δεν αγόρασα νέο εξωτερικό σκληρό δίσκό όπως κάνω παραδοσιακά. Φέτος λέω πως θα αγοράσω αν ξεμπερδέψω με εφορίες, τακτοποιήσεις στην πολεοδομία, αμοιβή μηχανικού, μαστόρους και ιστορίες... Κατάφερα λοιπόν με τα πολλά να βρω ότι υπάρχει ακόμη διαθέσιμο, να ξεσκαρτάρω πράγματα που είχα να κάνω από καιρό και έχω ακόμη κάποια μικρά μικρά περιθώρια που εκκρεμούν, οπότε πέρα απ' τα όσα σχετίζονται με κόμικς, κατέβασα και παρακολούθησα τον τελευταίο κύκλο του "Stranger Things", "Doctor Who", "The Orville", "Star Trek: Strange New Worlds", ολοκλήρωσα επιτέλους τον 1ο κύκλο του "Black Summer" (για να διαπιστώσω ότι υπάρχει και 2ος που πρέπει τώρα να αναζητήσω...) και τώρα είδα το 1ο επεισόδιο της spin-off σειράς "House of the Dragon", ενώ εκκρεμεί να κατεβάσω τα υπόλοιπα επεισόδια του "Obi-Wan Kenobi".

 

Επίσης τελείωσα τη σειρά επιστημονικής φαντασίας "Devs" και πριν απ' το διάστημα αυτό είχα παρακολουθήσει τον 1ο κύκλο του "Star Trek: Lower Decks", τα τελευταία μεταφρασμένα story arcs της 1ης σειράς "Doctor Who" περιόδου Tom Baker, τους τελευταίους κύκλους "Star Trek: Discovery" & "Star Trek: Picard", τη σειρά "Foundation" του Isaac Asimov, τη σειρά "Invasion", τον 1ο κύκλο του "Max Headroom" (τώρα ξεκίνησε να μεταφράζεται και ο 2ος κύκλος!), τις σειρές κινουμένων σχεδίων "DOTA: Dragon's Blood" (τον 2ο κύκλο ουσιαστικά που βγήκε τον Ιανουάριο και εκκρεμεί να κατέβειο 3ος που κυκλοφόρησε, νομίζω, τώρα τον Αύγουστο...), "Ultraman" (κυκλοφόρησε και ο 2ος κύκλος, βέβαια, τον έχω κατεβάσει και θα τον πιάσω σύντομα), "Masters of the Universe: Revelation", "Arcane: League of Legends", "Record of Ragnarok" ("Shumatsu no Valkyrie"), ενώ ξεκίνησα και τη σειρά τον τελευταίο κύκλο του εκπληκτικού "The Expanse", τη spin-off σειρά "Vikings: Valhalla", τον 2ο κύκλο "The Witcher" (αφού προηγήθηκε φυσικά η ταινία κινουμένων σχεδίων "The Witcher: Nightmare of the Wolf"), το "Halo", το "The Ghost Bride", τον τελευταίο κύκλο του "The Blacklist", είδα το "The Wheel of Time" & τη spin-off κινουμένων σχεδίων "The Wheel of Time: Origins". Τέλειωσα επίσης το "Breaking Bad", είμαι στο τέλος της τελευταίας σαιζόν του "The Vampire Diaries", ξεκίνησα το "Shadow and Bone" και επιτέλους το "See"! Ξεκίνησα επίσης τον 5ο κύκλο  του "Ray Donovan", ο οποίος είναι επίσης πολύ καλός! Άλλη μία που ξεκίνησα αν και έχει παγώσει" καιρό και πρέπει να πάρω μπρος είναι το "Supernatural: The Animation". Έχω κατεβάσει και τον 2ο κύκλο του "Vienna Blood" και πρέπει να τον πιάσω κι αυτόν, ενώ ξεκίνησα επιτέλους το "Ripper Street"! Μία τελευταία που ξεκίνησα αλλά δεν έβρισκα μεταφράσεις και "πάγωσε" είναι το "Dexter: New Blood", η οποία είναι πολύ καλή, αρκεί να έχει δει κανείς την 1η σειρά "Dexter" για να χαμπαριάσει τι γίνεται. Πλέον πρέπει να υπάρχουν υπότιτλοι συγχρονισμένοι με την έκδοση που έχω, οπότε αφού αδειάσω και το λιγοστό χώρο που μου 'χει μείνει, θα μεταφέρω κάποια για να βάλω μπρος και με τη συγκεκριμένη.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  64
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  93
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Boku no pico 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14137
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

10 ώρες πριν, Γλομπος είπε:

Boku no pico 

Καλό φαίνεται:up:. Για πες και καμιά παραπάνω πληροφορία σε εμάς τους μη- animeκους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πριν καμιά 10αριά μέρες ξεκίνησε η δεύτερη σεζόν του βρετανικού The Capture. Δεν την ξεκίνησα ακόμα. Περιμένω να ολοκληρωθεί για να μη μένω με την αγωνία. Από την άλλη, ξαναείδα την πρώτη για να το φρεσκάρω (αν και ήταν αυτοτελής η σεζόν. ήθελα όμως να θυμηθώ τους χαρακτήρες). Ίδιο σασπένς όπως η πρώτη φορά :) νταξ. ένα τσικ λιγότερο αφού ήξερα τι παίζει. Ο ρυθμός όμως παρέμενε ο ίδιος. Επιπρόσθετα, επειδή παίζει πολύ παρακολούθηση από κάμερες (όλες τις κάμερες :) ) έχει μια αγωνία ακόμα και το να περπατάει κάποιος στο δρόμο. 

Άλλη σειρά που παίζει αυτό τον καιρό είναι η 7η σεζόν του αγαπημένου Shetland. Βρετανικό αστυνομικό που λαμβάνει χώρα στα ομώνυμα νησιά βόρεια της Σκωτίας. Από τα σώου που βλέπω και ξαναβλέπω :) Αυτό δεν άντεξα και το βλέπω όπως βγαίνει (το λέω διότι είναι μια ενιαία υπόθεση η κάθε σεζόν πλέον).

Είδα και την πρώτη σεζόν Only murders in the building. Πολύ βραδυφλεγής ρε διάολε. Στα πρώτα επεισόδια ζορίστηκα να τα δω. Από ένα σημείο και μετά όμως ήμουν φέρε κι άλλο. Ίδιο πράμα και με την 2η. Είδα τα 2 πρώτα, αλλά είμαι "κρύος"... Μπορεί να ψηθώ όμως και σε αυτά με τον ίδιο τρόπο. Αργότερα... οψόμεθα. :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Καλό φαίνεται:up:. Για πες και καμιά παραπάνω πληροφορία σε εμάς τους μη- animeκους.

 

Αλήθεια τώρα; Hentai;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το καλοκαίρι πέρασε και επειδή είδα αρκετά πράγματα και ongoing και one-off, ας καταγράψω μερικά από αυτά, ξεκινώντας από τα πρώτα την περίοδο Ιουνίου-Ιουλίου: 

 

Greatest Events of WWII in Colour (2019)

WWII in Color: Road to Victory (2021)

 

AAAABfiK33jsvie_v5Hjz8rLDiOQxJ77IRjy1AzmrSfjqPGTYsZy6Lt-vaB_p7QcCPujngr3hL8_6ViAr6uzVb4eT696AWA9MaCUam5M.jpg

 

Δύο μίνι σειρές-ντοκιμαντέρ που βρήκα στο Netflix και επειδή τα ενδιαφέροντα πολεμικά ντοκιμαντέρ έχουν πάντα ενδιαφέρον, έκατσα και τα είδα με προσοχή. Και στα δύο έχουμε υλικό από τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο επεξεργασμένο και με χρώματα και φυσικά μιλάνε ιστορικοί και καθηγητές, ακόμα και κάποιοι που ήταν στον πόλεμο. Κάθε επεισόδιο πιάνει και μια διαφορετική μάχη και άλλα έχουν περισσότερο και άλλα λιγότερο ενδιαφέρον, σίγουρα όμως είναι πολύ καλά ντοκιμαντέρ όλα τους.

 

Atlanta Season 3 (2022)

 

01_GROUP_SHOT_ATLANTA_2951-750x400.jpg

 

Τέσσερα χρόνια μετά τη δεύτερη σεζόν του Atlanta, o Donald Glover και η παρέα του επιστρέφει για μια τρίτη σεζόν στις αρχές του 2022 και μια τέταρτη και τελευταία που ξεκινάει σε λίγες μέρες. Το σκηνικό μεταφέρεται στην Ευρώπη, ενώ αρκετά επεισόδια είναι random ιστορίες διαφορετικών ανθρώπων που δεν έχουν καμία σχέση με τη σειρά, αλλά θέλουν να περάσουν το νόημα της και τα κοινωνικά θέματα που θίγει ο Glover μέσω αυτής. Κλασικά είχε σκαμπανεβάσματα αλλά και πολλές αριστουργηματικές στιγμές.

 

ZeroZeroZero (2019-2020)

 

tv-sky-atlantic-now-tv-zerozerozero-instant-expert-hero-rebrand-lockup.jpg

 

Σειρά οχτώ επεισοδίων που ακούμε και τρεις διαφορετικές γλώσσες και έχει να κάνει με ναρκωτικά. Δε γίνεται να είναι κακή. Η όλη ιστορία αφορά τη μεταφορά ενός πλοίου με ένα τεράστιο φορτίο κοκαΐνης από το Monterrey του Μεξικό στο Gioia Tauro της Ιταλίας. Ουσιαστικά έχουμε συνεχόμενες αλλαγές εξουσίας, καθώς στην Ιταλία, ο Stefano εγγονός του Don Minu ο οποίος είναι το αφεντικό ενός τεράστιου συνδικάτου της Μαφίας προσπαθεί να σκοτώσει τον παππού του και να πάρει τη θέση του, στο Μεξικό μια ομάδα από enforcers θέλει να κόψει τα κεφάλια όσων τρέχουν το καρτέλ ναρκωτικών και να φτιάξει δική τους παραστρατιωτική ομάδα, ενώ οι brokers, μια αμερικάνικη οικογένεια στην οποία ανήκει το πλοίο αντιμετωπίζει πρόβλημα με τη μεταφορά και φυσικά έχει να αντιμετωπίσει τις συνεχείς αλλαγές των εξουσιών. Αρκετά καλή σειρά, ακριβή και με αργή σκηνοθεσία, αλλά ωραία εξέλιξη.

 

Catching Killers (2021-)

 

MV5BZWI2Mzg5NDgtNDkyZC00ZjNkLWEzMzEtYzBhNGIwMGNmZmY4XkEyXkFqcGdeQWxiaWFtb250._V1_.jpg

 

Ένα ακόμα true crime του Netflix, το οποίο μπορεί να μη βρήκα εξίσου καλό με άλλα, αλλά σου δίνει μια εντελώς διαφορετική οπτική πάνω στα εγκλήματα. Αφορά την επίλυση υποθέσεων δολοφονίας και πως τους έπιασαν και τα αφηγούνται οι ίδιοι οι υπεύθυνοι αστυνομικοί.

 

Blues Brothers (1980)

 

500x500.jpg

 

Ψιλοντροπή μου, αλλά ναι δεν είχα κάτσει ποτέ να δω την κλασική ταινία Blues Brothers. Αρκετά αστεία και κυρίως γεμάτη μουσικάρες και απίστευτο καστ, η συγκεκριμένη ταινία πραγματικά είναι απόλαυση από την αρχή ως το τέλος. Και εννοείται δεν έχω σκοπό να δω κάποιο sequel χωρίς John Belushi που είναι φανταστικός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεύτερο μέρος των κριτικών μου για το τι είδα το καλοκαίρι.

 

Sonic 2 (2022)

 

116428051_3405886122756994_344810124705233383_n.jpg

 

Το πρώτο Sonic ήταν για μένα μια αρκετά μεγάλη έκπληξη, γιατί από τις διορθώσεις που έγιναν μετά τις λογικές πρώτες αντιδράσεις, οι συντελεστές έδειξαν μεράκι που σπανίζει στις μέρες μας. Αυτό συνεχίζεται και στη δεύτερη ταινία με την προσθήκη των Knuckles και Tails, απόλυτα πιστούς στα designs των βιντεοπαιχνιδιών και σε συνάρτηση με το εξαιρετικό overacting του Jim Carrey για ακόμα μία ταινία έχουμε ένα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Οι σκηνές δράσης είναι αρκετά εμπνευσμένες και εκμεταλλεύονται στο έπακρο τις δυνατότητες κάθε χαρακτήρα, ενώ ταυτόχρονα έχουμε ένα πολύ καλό δέσιμο μεταξύ του Sonic και του ζευγαριού Tom-Maddie όσο και της τριάδας Sonic-Knuckles-Tails. Όλα δείχνουν ότι πάμε για sequel με έναν ακόμα πολύ δυνατό αντίπαλο, οπότε μπορώ να πω ότι το περιμένω να το δω.
 

Jackass Forever (2022)

 

MV5BN2NjZTAxYTctNTA4Ni00OTA2LWFiMjAtMDAwODg3ZmJmNWRkXkEyXkFqcGdeQWxiaWFtb250._V1_QL75_UX500_CR0,0,500,281_.jpg

 

H υπέροχη παρέα που στιγμάτισε τα παιδικά χρόνια όλης της γενιάς μας με τα stunts της, επιστρέφει φέτος ίσως για τελευταία φορά πιο γερασμένη, αλλά και ανά σημεία εξίσου ακραία με το ένδοξο παρελθόν της. Φοβερά stunts, χιούμορ, γέλιο, άλλη μια τρομερά κάφρικη προσθήκη στο franchise.

 

Dark Side of the 90s Season 2 (2022)

 

143c2a68-e402-4475-b470-02bd4b219ee3.jpg

 

Πρέπει να έχω ξαναμιλήσει για τη σειρά που καλύπτει με επεισόδια-ντοκιμαντέρ διάφορες σκοτεινές πτυχές των 90s και το καλοκαίρι επέστρεψε ξανά για μερικά αξιομνημόνευτα επεισόδια. Αυτά που αφορούσαν τηλεοπτικές εκπομπές, αλλά και τα δύο επεισόδια για το UFC με κέρδισαν πιο πολύ απ' όλα.

 

Trainwreck: Woodstock '99 (2022)

 

AAAAQXUvZjmvfN7ew2mmfMS3INubt-MrPZS2GXutnE0MZ2oGjWvJUsQkEuREywWijGxaFJFdrNWKCO4JhHuyRN_RnNFw-vHowiyk6I-SzKRRFKdPpSvVhdYcCxAZuYD0XNYkd__LUWL7sVO15R_87MFijof4jk0.webp

 

Μίνι ντοκιμαντέρ του Netflix για την προσπάθεια των υπεύθυνων του πρώτου Woodstock μαζί με μια άλλη εταιρία να αναβιώσουν το θρυλικό φεστιβάλ μετά από 30 χρόνια. Μιλάνε οι διοργανωτές, οι υπεύθυνοι, ακόμα και οπαδοί που εξηγούν το πως μια τόσο θυμωμένη και αγριεμένη γενιά νέων ανθρώπων αποφάσισε μετά από 3 μέρες κάκιστης διοργάνωσης με σκουπίδια παντού, ελάχιστα νερά, υπερτιμολογημένα φαγητά να διαλύσει ό,τι έβρισκε μπροστά της. Πραγματικά συγκλονιστικό.

 

Seinfeld (1989-1998)

 

Cast-Jason-Alexander-Seinfeld-Michael-Richards.webp

 

Η σειρά που ασχολείται με το τίποτα, έχει ανέβει καιρό στο Netflix και ήταν καλή αφορμή να κάτσω να τη δω για μερικούς μήνες. Είναι σίγουρα προϊόν της εποχής της με διαφορετικό χιούμορ, ανά σημεία έχει σκηνές που δε θα δεις εξίσου εύκολα σήμερα, έχει τρομερές επεισοδιάρες χωρίς ουσιαστική θεματική, αλλά κυρίως έχει τον τεράστιο Jason Alexander ως George Costanza, ένας από τους αγαπημένους μου κωμικούς ρόλους που δε μπορώ να καταλάβω πως έχασε τα βραβεία από τον έτερο συμπρωταγωνιστή Michael Richards που σε όλη τη σειρά ως Kramer τον έβρισκα απίστευτα cringe. Όπως και να 'χει έχει τα πάνω της και τα κάτω της αλλά είναι μια καλή κωμωδία των late 80s και 90s.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρακολούθησα τον 3ο κύκλο του "Death, Love + Robots", χωρίς να εχω δει βέβαια ακόμη τον 2ο... Σε κάποιον εξωτερικό σκληρό δίσκο τον έχω και θα τον πιάσω κι αυτόν σύντομα. Είδα επίσης τις live action & animated μικρού μήκους: "Clones" (2015) με τον απίστευτο Rutger Hauer :respect:, "Carrier" (2021), "Adam" (2015), "Adam: The Mirror" (2017) & "Adam: The Prophet" (2017), εκ των οποίων οι δύο τελευταίες είναι του σκηνοθεσίας του τεράστιου Neill Blomcamp. div.gif Ωραίες οι ιδέες του Veselin Efremov, ελπίζω κάποια στιγμή να μεταφραστούν άλλες τρεις δουλειές του (μικρού μήκους πάλι) που αφορούν το χώρο του Φανταστικού.

 

Έχω ξεκινήσει τη σειρά "The Lord of the Rings: The Rings of Power", μέχρι στιγμής καλά πάει, μας την έσκασαν όμως μιας και είχαν ανακοινώσει ότι κάθε κύκλος θα περιέχει 20 επεισόδια και τελικά ξεμείναμε στον 1ο με 8... Επίσης είχαν ανακοινώσει 5 κύκλους και πλέον νομίζω πως έχουν ανακοινωθεί μονάχα 4. Για να δούμε πως θα κυλήσουν...

 

Μιας και έχω πέσει με τα μούτρα στην Ηρωική Φαντασία, λέω να ξεκινήσω την πενταλογία ταινιών "Mythica" που κατέβασα. Οι ταινίες είναι οι εξής: "Mythica: A Quest for Heroes" (2014), "Mythica: The Darkspore" (2015), "Mythica: The Necromancer" (2015), "Mythica: The Iron Crown" (2016) & "Mythica: The Godslayer" (2016). Πρόκειται για ταινίες που χρηματοδοτήθηκαν μερικώς απ' το "Kickstarter", έχοντας συλλέξει 94.294$ και πρωταγωνιστεί ο τηλεοπτικός Ηρακλής, Kevin Sorbo.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Προσπαθώ όλο τον Οκτώβρη να βρω χρόνο να γράψω τι είδα ή και τι τελείωσα το Σεπτέμβρη

 

Dirty Money (2018-)

 

Dirty_Money.png

 

Ως άνθρωπος που έχω σπουδάσει οικονομικά, είδα ότι το Netflix έχει βγάλει μια σειρά με επεισόδια-μικρά ντοκιμαντέρ για οικονομικά και εταιρικά σκάνδαλα και δε γινόταν να μην το τιμήσω πραγματικά. Αν σας αρέσουν τέτοιες υποθέσεις, δείτε το, είναι πάρα πολύ καλό. Το ένα επεισόδιο έχει κατέβει λόγω μιας μήνυσης εναντίον των δημιουργών και δεν το βρήκα πουθενά, τα υπόλοιπα είναι εξαιρετικά. Τραπεζικά σκάνδαλα όπως το ξέπλυμα χρήματος από καρτέλ, απάτες όπως αυτή της Volkswagen, φαρμακευτικές απάτες και ντοκιμαντέρ που αποδεικνύουν τις απατεωνιές του Trump και του γαμπρού του. Φυσικά υπάρχουν καλύτερα και μετριότερα επεισόδια αλλά όλα έχουν να δώσουν.

 

The Figo Affair: The Transfer that Changed Football (2022)

 

MV5BZmIwNTNjNmYtOGQ3OC00MjRmLTk5YzctY2Q0MGQ0MmYwZWM0XkEyXkFqcGdeQXRyYW5zY29kZS13b3JrZmxvdw@@._V1_QL75_UX500_CR0,0,500,281_.jpg

 

Ένα ακόμα ποδοσφαιρικό ντοκιμαντέρ του Netflix, στο οποίο ο Figo επιχειρεί να ξεπλυθεί, αλλά καταφέρνει να φανεί ακόμα πιο ψεύτης :lol: Μιλάνε όλοι (ΜΑ ΟΛΟΙ) όσοι ενεπλάκησαν στη μεταγραφή του, ακόμα και ο Florentino Perez και βλέπουμε την καριέρα του Figo, πως έγινε αρχηγός και δέθηκε με τη Barcelona και φυσικά τι ακριβώς συνέβη και μεταγράφηκε στη Real. Το κακό είναι ότι μιλάνε και άλλοι οπότε αν διασταυρώσεις τις πληροφορίες καταλαβαίνεις ότι κάποιος λέει μπαρούφες, γενικά είναι κάπως αστείο που επιχειρεί να βγάλει την ουρά του απ' έξω αλλά ο κόσμος δε μάσησε. Είναι ωραίο όμως και αξίζει.

 

Uncharted (2022)

 

αρχείο λήψης (1).jpg

 

Video game movie είπα να δω και εννοείται όπως σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις ήταν στην καλύτερη μέτριο. Περιπέτεια που συνδυάζει στοιχεία από action movies όπως το Mission Impossible και ταινίες με αρχαιολόγους πρωταγωνιστές όπως το Tomb Raider. O Holland το προσπαθεί μεν, αλλά κατά τ' άλλα δεν είναι κάτι το ξεχωριστό, ακόμα και αν έχει κάποιες ανατροπές που επιχειρούν να σε ενθουσιάσουν.

 

Borat Subsequent Moviefilm (2020)

 

borat-2-sequel.jpg

 

Το πρώτο Borat είναι πραγματικό αριστούργημα και δεν ξέρω πως επιχείρησαν να φέρουν ένα sequel του, αλλά στη σύγχρονη, Trumpική Αμερική που βρισκόταν μάλιστα εν μέσω της πανδημίας. Σίγουρα δεν καταφέρνουν να πιάσουν τη μαγεία του πρώτου, αλλά μερικές φάρσες είναι πάρα πολύ αστείες και ειδικά το κομμάτι με τη συναυλία μπαίνει στις αγαπημένες μου Borat στιγμές.

 

Cosmos: Possible Worlds (2020)

 

Cosmos Possible Worlds.jpg

 

Να είναι καλά το Disney Plus που έχει στο πακέτο του το National Geographic, ήθελα καιρό να το δω αυτό. Ντοκιμαντέρ 13 επεισοδίων με τον
Neil deGrasse Tyson να μας παρασύρει σε ένα αστρικό ταξίδι και όχι μόνο. Ο διάσημος αστροφυσικός εξερευνά το σύμπαν, αλλά και τη Γη μέσα από ενδιαφέρουσες ιστορίες με κάθε επεισόδιο να είναι eye candy. Πολύ ωραία ντοκιμαντέρ και με ενδιαφέρουσα θεματολογία, μακάρι να βγει κι άλλο Cosmos. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

250px-Cabinet_of_curiosities_title_card.

Είδα τα δυο πρώτα επεισόδια του Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities και αθ δω και τα υπόλοιπα σίγουρα. Πολύ καλή σειρά φαίνεται, έξυπνο σενάριο, καλοί ηθοποιοί παρελαύνουν σε κάθε επεισόδιο και η παρουσία του Del Toro δίνει μια κάποια εγγύηση. Σε όσους είναι φαν του συγκεκριμένου τέλος πάντων

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 hour ago, v hunter d said:

250px-Cabinet_of_curiosities_title_card.

Είδα τα δυο πρώτα επεισόδια του Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities και αθ δω και τα υπόλοιπα σίγουρα. Πολύ καλή σειρά φαίνεται, έξυπνο σενάριο, καλοί ηθοποιοί παρελαύνουν σε κάθε επεισόδιο και η παρουσία του Del Toro δίνει μια κάποια εγγύηση. Σε όσους είναι φαν του συγκεκριμένου τέλος πάντων

Το είδα και γω και μου έμεινε μόνο το τελευταίο επεισόδιο. Μπορώ να πω ότι ξεκινάει πολύ δυνατά, όμως χάνει την ορμή του σιγά σιγά. Τα πρώτα επεισόδια είναι σίγουρα τα καλύτερα με διάφορα.

 

Πάντως η κινηματογράφιση και τα σκηνικά είναι απίστευτα. Σαν πίνακες οι περισσότερες σκηνές. :)

 

Είναι σαν να διαβάζεις tales from the crypt, με ότι αυτό συνεπάγεται. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μη φτάσουμε πάλι τέλη του μήνα για να πω τι είδα τον Οκτώβρη, οπότε ξεκινάμε από μέσα Νοέμβρη :lol:

 

The Beatles: Get Back (2021)

 

scale.jpg

 

Peter Jackson σε μουσικό ντοκιμαντέρ για τους Beatles και στο Disney+; Που υπογράφω; Με άπειρο υλικό από τις ηχογραφήσεις του τελευταίου τους άλμπουμ (και του comeback τους σε ζωντανές εμφανίσεις), ο Peter Jackson φτιάχνει τρία επεισόδια επικών διαστάσεων (περίπου 3 ώρες το καθένα) που απεικονίζουν τις τελευταίες μέρες του θρυλικού συγκροτήματος. Αν και όλοι είχαμε μια εικόνα ότι πλέον δεν μιλιόντουσαν, η πραγματικότητα είναι διαφορετική και απεικονίζεται εδώ. Επίσης η κατάσταση του υλικού και η εικόνα για την εποχή είναι φανταστική. Πολλά backstage, πολλή μουσική, πολλή από τη μαγεία των Σκαθαριών. Must watch αν σας αρέσουν.

 

Mike (2022)

 

MV5BMTE2Y2VlZGMtM2UyYy00ZDUyLWJkNTAtZWU3MmEzNjRmYmFhXkEyXkFqcGdeQWxiaWFtb250._V1_.jpg

 

Μίνι σειρά του Hulu που μας ήρθε εδώ μέσω Disney+ το Mike απεικονίζει τη ζωή και την καριέρα του Iron Mike Tyson. Ακούστηκαν πολλά για ανακρίβειες κτλ, αλλά εν προκειμένω η σειρά δεν είναι γενικότερα τόσο αξιομνημόνευτη και ευτυχώς προς το τέλος μικραίνουν τα επεισόδια και υπάρχει καλύτερη ροή αν και πολλά θέματα περνιούνται γρήγορα. Ο Trevante Rhodes πάντως είναι πολύ καλός ως Tyson, πετυχαίνει τέλεια τον τρόπο ομιλίας του πυγμάχου και γενικότερα το vibe του.

 

The Redeem Team (2022)

 

The-Redeem-Team-Wallpaper-and-Images-2022.webp

 

Δεν υπάρχουν μεγαλύτεροι υπερόπτες από τους Αμερικάνους όσον αφορά το μπάσκετ και το πως αντιμετώπισαν τα χαστούκια που έφαγαν το 2004 στους Ολυμπιακούς της Αθήνας από την Αργεντινή και το Μουντομπάσκετ της Ιαπωνίας από την Εθνική Ελλάδος είναι τρανταχτά παραδείγματα. Το Redeem Team απεικονίζει την προσπάθεια της Εθνικής τους το 2008 στο Πεκίνο να πάρουν ξανά το χρυσό. Ανά σημεία γελάς με τη γελοιότητα κάποιων από αυτά που έκαναν ως προετοιμασία, από την άλλη είναι ένα πολύ καλό ντοκιμαντέρ που σε βάζει στην ψυχοσύνθεση τους και αποτίει φόρο τιμής στον σπουδαίο Kobe Bryant που είναι και ο αγαπημένος μου παίκτης.

 

Under the Banner of Heaven (2022)

 

thumbnail_image001-1.webp

 

Κι άλλη μίνι σειρά που είδα στο Disney+ με τον Andrew Garfield να υποδύεται έναν Μορμόνο αστυνομικό που πρέπει να διαλευκάνει τη δολοφονία μιας γυναίκας και του παιδιού της που ήξερε από την Εκκλησία. Η πίστη του Garfield δοκιμάζεται όταν καταλαβαίνει ότι η οικογένεια της που είναι επιφανείς Μορμόνοι και μέλη της κοινότητας κρύβεται πίσω από όλα και προσπαθεί να διαλευκάνει ποιος ακριβώς έκανε τι, αλλά και ανακαλύπτει άγνωστες πτυχές της θρησκείας που πιστεύει και της ιστορίας της. Βάσει υπόθεσης το περίμενα πιο ενδιαφέρον από αυτό που αποδείχτηκε, αλλά έχει έναν πραγματικά τρομερό Garfield και καλές ερμηνείες γενικά.

 

Οι ιστορίες του Αστυνόμου Μπέκα (2006-2008)

 

hqdefault.jpg

 

Διάσπαρτα επεισόδια της σειράς είχα δει αρκετά, αλλά ποτέ δεν το έβαλα κάτω να τις δω με τη σειρά όλες. Έτσι ξεκίνησα το καλοκαίρι και το τελείωσα τον Οκτώβρη να βλέπω τις ιστορίες του Αστυνόμου Μπέκα και για τα ελληνικά δεδομένα και την εποχή που βγήκε θεωρώ ότι είναι μια καλή προσπάθεια. Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, αλλά μου άρεσε το πως απέδωσε τον Μπέκα ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης. Κατά τ' άλλα προφανώς υπάρχουν καλές υποθέσεις και μέτρια επεισόδια, αλλά συνολικά το πρόσημο είναι θετικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.