Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

MV5BNDFmYjRkZWYtNjgyZS00YTY5LWIyMmQtZTI0


Erased (2016)

Δεν ξέρω αν υπάρχει κανείς απο σας που το έχει δει ή που να τον ενδιαφέρει το εν λόγω anime· την ολοκλήρωσα χθες και θα ήθελα να γράψω δύο λόγια.

Όπως είπα και πριν, πρόκειται για ένα anime το οποίο όμως βασίζεται σε ένα manga (νομίζω συμβαίνει συχνά ένα manga να γίνεται anime). Δεν έχω διαβάσει το manga αλλά απ' ό,τι διάβασα οι αλλαγές είναι μικρές. Πάμε λοιπόν στο anime:

Πρόκειται για μια μικρή σειρά 12 επεισοδίων (20 περίπου λεπτά /επεισόδιο) μυστηρίου. Κάποιοι έχω δει να το χαρακτηρίζουν και τρόμου αλλά νομίζω δεν του ταιριάζει ο χαρακτηρισμός horror.
Ο 29χρονος πρωταγωνιστής έχει την δυνατότητα να γυρίζει το χρόνο πίσω λίγα μόλις λεπτά λίγο πριν απο κάποιο τραγικό συμβάν (μη ρωτάτε πώς· απλά την έχει :Ρ ) . Αυτή του η δυνατότητα θα του χρησιμεύσει για να αλλάξει την ιστορία και να σώσει κάποιους ανθρώπους. Προσοχή: δεν σας ποστάρω το trailer διότι λέει αρκετά για την πλοκή (το official είναι κανα 3λεπτο) και θα αφαιρέσει όσο να ναι κάποιες αναπάντεχες στιγμές. Ήδη και απο την περιγραφή του imdb ακόμα, περιέχει ένα «spoiler» (το βάζω σε εισαγωγικά βέβαια διότι αυτό που αναφέρει συμβαίνει απο το πρώτο κιόλας επεισόδιο). Πάντως γνώμη μου είναι να μείνετε σε αυτό που περιέγραψα πιο πάνω, και με αυτή την πληροφορία να ξεκινήσετε να βλέπετε το anime χωρίς να διαβάσετε τίποτα επιπλέον.

Το anime λοιπόν ξεχωρίζει για το μυστήριό του, για το σασπένς, για την ωραία φωτογραφία, για τις πολύ καλές ερμηνείες. Προφανώς θα δείτε κάπως υπερβολικές αντιδράσεις ανθρώπων (πολλή συναισθηματικότητα, υπέρμετρη ωριμότητα παιδιών κτλ) που δεν συναντάμε στην πραγματική ζωή, αλλά έτσι είναι η τέχνη: καμιά φορά παρουσιάζει τα πράγματα λίγο πιο υπερβολικά για να μας τα τονίσει. Αυτό που κάπως με προβλημάτισε ήταν το τελευταίο επεισόδιο στο οποίο βρήκα υπερβολικές (ακόμα και για τα δεδομένα της ταινίας) σκηνές και εξελίξεις. Αν και όλη η σειρά μού άρεσε πάρα πολύ και με κρατούσε σε πολλή αγωνία, εν τούτοις θα προτιμούσα οι σεναριογράφοι να είχαν γράψει μια διαφορετική εξέλιξη στο τελευταίο επεισόδιο.

Τέλος να προσθέσω ότι το anime περιέχει σκηνές πολύ δυσάρεστες και στενάχωρες οπότε θα πρότεινα στους λίγο μικρότερούς μας φίλους να το αποφύγουν προς το παρόν. Θα πρότεινα να θεαθεί απο εφηβική ηλικία και άνω.

Αναφέρω επίσης ότι το anime έχει γυριστεί και σε ταινία το 2016, καθώς και σε live action σειρά το 2017. Απο μια ματιά που έριξα στη σειρά του 2017, μου έκανε εντύπωση η πολύ μεγάλη πιστότητα των ηθοποιών στο anime και η πολύ καλή ηθοποιία τους. Θα αφήσω να περάσει λίγο καιρός και θα δω και την σειρά του 2017.

Στο σύνολό της το anime Erased είναι μικρή σειρά, ουσιαστικά σαν να βλέπετε 2 ταινίες. Δείτε την.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το ημερολόγιο έδειχνε 16/10 Σάββατο και ήταν μεσημέρι. Πετυχαίνω βίντεο στον εσυσουλήνα σχετικά με το παιχνίδι του καλαμαριού που μέχρι τότε αγνοούσα την ύπαρξη του. Πωρώθηκα με το βιντέακι. Την επόμενη μέρα (17/10 ημέρα Κυριακή) λέω δε το ξεκινάω πρωινιάτικα... Το βράδυ το είχα τελειώσει. Βασικά θα είχα δει και τα εννιά επεισόδια πολύ νωρίτερα αν δε το διέκοπτα για να πάω στην Λέσχη που περνάω εξ' ίσου τέλεια.

Αν δε το καταλάβατε κόλλησα. Μία γενική άποψη θα ήταν ότι σε κάνει να δεις τα παιχνίδια που παίζαμε μικροί και όχι μόνο, με άλλο μάτι. Σειρά για γερό στομάχι και νεύρα. Μέχρι που και εγώ που έχω δει αρκετά θρίλερ στην ζωή μου σοκαρίστηκα σε αρκετά σημεία. Το ευρυματικότατο σενάριο και η άψογη σκηνοθεσία πλαισιώνονταν από υπέροχες ερμηνείες. Τα νεύρα στην τσίτα και η αγωνία στο κόκκινο κατά το μεγαλύτερος μέρος της σειράς.

Προς το παρόν υπάρχουν μόνο φήμες για την ύπαρξη δεύτερου κύκλου Αλλά από την στιγμή που σκίζει δε βλέπω τον λόγω γιατί να μη βγει. Έχει χαρακτηριστεί εξ' άλλου σειρά φαινόμενο κάνοντας πάταγο στο Netflix.

:hop::hop::hop:   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μετά από 7 επεισόδια μπορώ να πω κατηγορηματικά ότι αυτοί που μετέφεραν το Foundation του Asimov στη μικρή οθόνη θα σαπίσουν στην Κόλαση. Παρέα με αυτούς που κατέστρεψαν το The Watch του Pratchett.

 



Πάρα πολύ ωραία γραφικά, εκπληκτικές εικόνες ενίοτε, αλλά ρε φίλε... ρε φίλε... κατακρεούργησαν την υπόθεση, έφτιαξαν ένα έκτρωμα και σε κάποιους από τους ηθοποιούς μπορεί και να τους κατάστρεψαν την καριέρα τους

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

4 ώρες πριν, germanicus είπε:

:cheers5:

Ωραία όλα αυτά, αλλά δε μας είπες. Το Dune το είδες;  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τις προηγούμενες μέρες πέρασα μία αδιαθεσία και δε έμπαινα καθόλου διαδίκτυο. Είδα με μητέρα και αδελφή τα έξι (6) επεισόδια του "Καστάνανθρωπου." Πολύ καλή σειρά θρίλερ-μυστηρίου παραγωγής Netflix.

:hop::hop:  :hop: 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

11 hours ago, Tsaklas said:

Ωραία όλα αυτά, αλλά δε μας είπες. Το Dune το είδες;  :lol:

τι? έχει βγει νέα μεταφορά? που? πότε? πως???

 

:)

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

φοβερό. ο σκηνοθέτης του Cosmic Sin πάλι με τον Bruce Willis. Και με μερικούς ακόμα κοινούς ηθοποιούς. Όχι ότι έχει και πολλούς. :lol: Φοβερότερο? Ότι ακολουθούν άλλες 2 συνεργασίες τους. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι ρόλο βαράνε αυτές οι ταινίες. Μάλλον όλες τους direct-to-video. Που μοιάζει να είναι πλέον η ειδικότητα του Willis. Σε ένα θρεντ στο ρεντιτ με την ίδια απορία του τι ρόλο βαράνε, έπεσε η ιδέα ότι μιλάμε για ξέπλυμα χρήματος με ταινίες που γυρίζονται σε χώρες που έχουν φοροαπαλλαγές άμα γυριστούν εκεί. Στο ίδιο θρεντ αναφέρονται στην ηθοποιία του Bruce Willis στο άθλιο Cosmic Sin. Αντιγράφω το τι λένε διότι βλέπω να ισχύει 100% στο Apex.

 

There are only 3 shots in everyone of these movies.

1 Bruce actually appears with others in scene but only makes faces/grunts

2 Bruce is solo in shot when reading lines because he’s not actually on set with others in scene

3 Shot from behind of his photo double (these are so plentiful it takes me right out the movie, his character is forever facing the opposite direction of everything in the universe)

άθλια. τελείως άθλια. τόσο άθλια που μου θυμίζει εποχές φοιτητής στην ΟΥΖΑ να βλέπω σε κάτι τρισάθλια κανάλια της καλωδιακής κάτι τρισάθλιες ταινίες στις 3 τα μεσάνυχτα. :lol: Δεν είχε και κάτι καλύτερο πουθενά αλλού. Ή αυτά ή εκπομπές telemarketing. Στο ερώτημα "και γιατί δεν κοιμόσουν", δεν έχω καλύτερη απάντηση από το "ήμουν 20χρονος φοιτητής" :D 


ρε φίλε. δεν μπορώ ούτε να την σταματήσω, ούτε να την βάλω στο fast forward. είναι μια τεράστια αθλιότητα που είναι εθιστική. 

 

ίσως και να μην είμαι καλά και να χρειάζομαι ψυχίατρο :) είναι και αυτό μέσα στις πιθανότητες :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτή η ατάκα για το πως είναι γυρισμένες οι σκηνές του Bruce Willis ισχύει 100% με το Apex!!! Ανετότατα όλες οι σκηνές του έχουν γυριστεί με μόνο αυτόν :) Όταν συνομιλεί με άλλους χαρακτήρες, η κάμερα απλώς πάει από πρόσωπο σε πρόσωπο. Σε κάτι φάσεις που τους δείχνει μαζί, απλώς τον έχει πάρει από πίσω και άμα προσέξεις, βλέπεις ότι έχει άλλο σουλούπι και είναι όντως body double. Υπάρχουν άπειρες σκηνές επίσης όπου είναι μόνο ο body double. Πως? Απλά βλέπεις κάποιον που φοράει τα ρούχα του Willis να κάνει πράγματα χωρίς όμως να σου δείχνει το πρόσωπο. Και αυτό συμβαίνει πολύ συχνά! :D 

Ο δε τρόπος που παίζουν όλοι είναι απίστευτος :D Εμείς να μαζευόμασταν, θα κάναμε μια καλύτερη προσπάθεια. Ο ρυθμός που πέφτουν τα κλισέ δίνει άλλο νόημα στο "είναι γεμάτη κλισέ". Νόμιζα για άλλες ταινίες ότι ήταν τίγκα στα κλισέ. Αμ δε... 

 

Θρίαμβος της σαπίλας λέμε :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τηλεοπτικές μεταφορές 2 διάσημων σειρών βιβλίων. Μιας sci-fi και μιας fantasy.

Foundation. Είδα όλα τα επεισόδια όπως έβγαιναν. Με κάθε επεισόδιο εξοργιζόμουν όλο και περισσότερο. Ενδιαφέρον ότι δεν το παράτησα. Πιστεύω όμως ότι ήταν μια άθλια μεταφορά. Άθλια. Έχει κάποια πάρα πολύ ωραία γραφικά, αλλά... Τρισάθλιο. Διαβάζω αυτό τον καιρό ένα ζόρικο sci fi του Iain Banks. Το Surface Detail. Μια από τις κεντρικές ιδέες του είναι ότι κάποιες κοινωνίες στο μέλλον έχουν φτιάξει τεχνητές κολάσεις στις οποίες βασανίζονται αιώνια τα mind states κάποιων. Fascinating ως concept (συν ότι είναι Culture του Banks), οπότε με κρατάει, αλλά απίστευτα ζόρικο και ελάχιστα entertaining που με ζορίζει να το ολοκληρώσω. Ε. Σε μια τέτοια artificial hell πρέπει να στείλουμε τους τυπάδες που έκαναν αυτή τη μεταφορά. Ίσως να πρέπει να στείλουμε και όσους του έχουν βάλει πάνω από 5 στα 10 αστεράκια οπουδήποτε. 

 

Wheel of time οκ. Εδώ είμαστε στη μέση. 4 επεισόδια μέχρι στιγμής επί συνόλου 8. Τα 5 πρώτα βιβλία της σειράς τα είχα ξεσκίσει όταν είχαν βγει. Κάτι κουμούτσες που τις ξεπέταγα μέσα σε μια ημέρα με τρελό φανατισμό. Τα επόμενα 2 όμως σέρνονταν, μπήκε στη μέση στρατός και δουλειά, τα παράτησα. Ο,τι ξέρω για τα επόμενα είναι από περιλήψεις δεξιά-αριστερά. Δεν μου γεμίζουν το μάτι ακόμα οι διάφοροι ηθοποιοί. Από την άλλη νομίζω πως είναι καλοί και ταιριαστοί. Πως κολλάνε αυτά τα 2? Έλα ντε. Πιθανότατα η αξία τους να φανεί όταν γίνουν πλήρως fleshed out. Εάν το πηγαίνει βιβλίο και σεζόν, τότε είμαστε στα μισά του πρώτου βιβλίου. Που όπως είπα είναι κουμούτσα. Είναι και πολλοί οι χαρακτήρες. Άρα να είναι ένα "μέχρι να δεθείς"? Που ενώ στη κουμούτσα, έχεις δει τόσα μέχρι τη μέση, που έχεις φτιαχτεί, ενώ εδώ έχεις προλάβει να δεις ελάχιστα? Δεν ξέρω. Ας πούμε λοιπόν ότι δεν με έχουν καλύψει οι ηθοποιοί αλλά διαβλέπω πιθανότητες να με καλύψουν πλήρως στο μέλλον. Το βασικότερο μου πρόβλημα μάλλον είναι στο ότι ενώ έχουν πέσει λεφτά, αισθάνομαι ότι βλέπω "τηλεόραση" και όχι κινηματογράφο. Ξεκινάει το 4ο επεισόδιο με την πολιορκία και την πτώση ενός κάστρου. Και βλέπεις μόλις 4 ανθρώπους. 2 εξ'αυτών οι ηγέτες των αντιμαχόμενων πλευρών. Ρε φίλε, δεν κουρσεύεις ένα καλύβι. Κάστρο κουρσεύεις. Και μου δείχνεις μόλις 4? Έχει επίσης μια μάχη. Έχουν κουβαλήσει κομπάρσους. Αλλά... Ενώ στο GoT έβλεπες τις μάχες και αισθανόσουν ότι πολεμούσαν χιλιάδες, ότι γινόταν ο κακός χαμός, εδώ νομίζεις πως είναι καμια 50αριά από τη μια μεριά, καμία 50αριά από την άλλη... Λες και δώσαν ραντεβού στο φβ χουλιγκάνια από 2 ομάδες για να τις παίξουν σε μια αλάνα. Ζήνα με 2 φράγκα παραπάνω και με καλύτερο cgi :D Υλικό για κανάλι με διαφημίσεις και όχι για συνδρομητικό πολυτελείας :) Έχει όμως δράση. Things are happening. Άσε δε που ξέρω ότι θα έχει ακόμα περισσότερη δράση στη συνέχεια. Οπότε συνεχίζει να με κρατάει. Κάτι σαν πιτόγυρο ίσως. Δεν είναι γκουρμεδιά, ξέρεις ότι πιθανότατα μετά να βογκάς και να ψάχνεις σόδες για να χωνέψεις, αλλά το χτυπάς. Και στο τέλος λες ότι ίσως να έτρωγες κι άλλο ένα άμα το είχες μπροστά σου :D

 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 5/11/2021 στο 12:34 ΠΜ, germanicus είπε:

Στο ίδιο θρεντ αναφέρονται στην ηθοποιία του Bruce Willis στο άθλιο Cosmic Sin.

 

Ο Bruce Willis έχει δηλώσει επίσημα ότι βρίσκεται στα πρώτα στάδια του Αλτσχάιμερ. Έχοντας αυτήν την πληροφορία στο μυαλό εξηγούνται τα πάντα. Κινηματογραφούν κάποιες εκφράσεις του, τον βάζουν να διαβάσει κάποιες ατάκες και ντουμπλάρουν όλα τα υπόλοιπα. Γιατί; Γιατί πουλάει ο μπαγάσας. Γεγονός είναι ότι καθόμαστε και βλέπουμε όλες αυτές τις σαχλαμάρες που βγάζει τελευταία μόνο και μόνο επειδή παίζει αυτός. Είναι κάτι σαν τον Ελ Σιντ του Χόλυγουντ. Ο ίδιος γιατί παίζει σε αυτές τις μπούρδες ; Πιστεύω για να πληρώνει τους ετήσιους φόρους της περιουσίας του και μόνο γι' αυτό.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

image.jpeg.d02c4b809b9eaa69e10d0ebe302dd416.jpeg

 

 

Μεγάλος διαγωνισμός ! 

Πρώτο βραβείο σε όποιον μπορέσει να το δει ολόκληρο.

Δεύτερο βραβείο σε όποιον μπορέσει να γράψει την υπόθεση σε μία παράγραφο 50 λέξεων.

Τρίτο βραβείο σε όποιον βρει κάποια σχέση του τίτλου με την υπόθεση του έργου.

Αξέχαστες ερμηνείες, υπέροχοι διάλογοι.... 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καιρό έχω να γράψω εδώ, ας σας πω πέραν διαφόρων σειρών που συνεχίζονται τι είδα τελευταία:

 

Impeachment: American Crime Story (2021)

 

impeachment.jpg

 

Το American Crime Story το λάτρεψα στην πρώτη του αριστουργηματική σεζόν με OJ, δε μου άρεσε καθόλου η δεύτερη και περίμενα πως και πως την τρίτη αφού ασχολούνταν με το σκάνδαλο Lewinsky. Παρά τα μπρος πίσω στο timeline, η σειρά κάνει πάλι τα θαύμα της, άψογη δουλειά στο make up για να είναι όλοι ίδιοι με την πραγματική ιστορία, πολύ καλή αφήγηση, ταίριασμα των γεγονότων και ακριβής αποτύπωση δημοσίων σκηνών. Δεν είναι εξίσου καλό με OJ, αλλά βλέπεται ευχάριστα και αυτόνομα. Δεν ξέρω πότε θα βγει η τέταρτη μιας και κάθε σεζόν θέλει 2-3 χρόνια, από τη στιγμή που άφησαν την ιστορία του Τυφώνα Κατρίνα, περιμένω την ιστορία για το γνωστό club Studio 54 που θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον.

 

Bad Sport (2021)

 

bad sport.webp

 

Έχουν αρχίσει και ξεπηδούν στο Netflix διάφορες ντοκιμαντερίστικες σειρές και ειδικά οι αθλητικές και οι true crime μου αρέσουν πολύ. Το Bad Sport ήρθε πέρυσι με σκοπό να αναδείξει σκάνδαλα στον παγκόσμιο αθλητισμό από ποδόσφαιρο και μπάσκετ μέχρι πατινάζ (που ήταν και το αγαπημένο μου επεισόδιο ενώ δεν το περίμενα). Μου έκανε εντύπωση ότι είχε συνεντεύξεις ακόμα και με τους ενορχηστρωτές των σκανδάλων. Κάποια επεισόδια είναι αδιάφορα, κάποια εξαιρετικά, περιμένω να το συνεχίσουν.

 

Dark Side of the 90s (2021)

 

dark side.jpg

 

Είπαμε ντοκιμαντεράκια βλέπω τα πάντα. Μετά το Dark Side of the Ring που το έχω λατρέψει, ήρθε το spin off Dark Side of the 90s. Δέκα επεισοδιάκια, το κάθε ένα καταπιάνεται με ένα διαφορετικό θέμα που κυριαρχούσε τη δεκαετία του 90 και σου μιλά και για τις σκοτεινές πλευρές του. Κακά τηλεοπτικά σόου, σεξουαλικοποίηση των πάντων, ναρκωτικά, μόδα, grunge μουσική, γενικά έχουν πολύ πράγμα. Δεν ξέρω αν θα βρουν υλικό για συνέχεια, εμένα μου άρεσε αυτή η σεζόν.

 

Dexter: New Blood (2021-2022)

 

MV5BZTgxMGQ1OGMtYjlkNC00ZTVlLWIyYzItZDM4MzU0MGJiMDBjXkEyXkFqcGdeQXVyOTA3MTMyOTk@._V1_.jpg

 

Αν και τεράστιος φαν του Dexter, απογοητεύτηκα όπως όλοι από το φινάλε και περίμενα αυτή τη μίνι σειρά που θα ήταν και συνέχεια της ιστορίας να δω πως θα το πάνε. Οι τύποι δεν ξέρουν να γράφουν φινάλε τελικά. Τα πρώτα εννιά επεισόδια είναι φανταστικά. Τρομερή ατμόσφαιρα, ωραίοι χαρακτήρες, μετά από καιρό μια σειρά με ωραίο μυστήριο και καλή εξέλιξη πλοκής. Και in the most Dexter way, κάνουν ξανά ένα πολύ κακό φινάλε. Κρίμα για την προσπάθεια που έγινε να το χαλάσουν στο τέλος.

 

Don't Look Up (2021)

 

AAAABf07Ihf0o-BL7ks_pjwU1BfBJzxgHA8Ao8jMZ5dfJA8PZ_R7l-NyvQHtTj1TpmnL7lnR2SA8Nv4VGzEO9yJkmJ_fwArM.jpg

 

Άλλη μια ταινία του Adam McKay με φοβερό καστ να παίζει αρκετά καρικατουρίστικα και εμένα προσωπικά δε με χάλασε. Ήθελε να θίξει διάφορα θέματα με την παράνοια που ζούμε με τον ιό, απλώς αυτή τη φορά με αντικείμενο έναν κομήτη. Θεωρώ πως είπε όσα ήθελε να πει, χωρίς να είναι κακή, αλλά ούτε και εξαιρετική ταινία.

 

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts (2022)

 

hogwarts.jpg

 

Για κάτι τέτοια αγαπώ HBO Max. Reunion του Harry Potter με επιστροφή του καστ, συζητήσεις μεταξύ των πρωταγωνιστών, συνεντεύξεις με τους ηθοποιούς και τους σκηνοθέτες, συγκίνηση, κλάμα από μέρος τους, γενικά ήταν ένα απίστευτα ευχάριστο και νοσταλγικό δίωρο από την αρχή έως το τέλος. Αν είστε φαν των ταινιών, δείτε το χωρίς καμία επιφύλαξη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, nikolas12 said:

Για κάτι τέτοια αγαπώ HBO Max. Reunion του Harry Potter με επιστροφή του καστ, συζητήσεις μεταξύ των πρωταγωνιστών, συνεντεύξεις με τους ηθοποιούς και τους σκηνοθέτες, συγκίνηση, κλάμα από μέρος τους, γενικά ήταν ένα απίστευτα ευχάριστο και νοσταλγικό δίωρο από την αρχή έως το τέλος. Αν είστε φαν των ταινιών, δείτε το χωρίς καμία επιφύλαξη.

 

Ευτυχώς αυτή που δεν λέμε το όνομά της εμφανίστηκε ελάχιστα και από παλιές συνεντεύξεις οπότε δεν χάλασε την συνολική εμπειρία, η οποία σίγουρα ήταν συγκινητική. Όχι πως κάποιος που είναι Potterhead θα μάθει κάτι καινούργιο απαραίτητα, αλλά μόνο και μόνο για την νοσταλγία και για να βλέπεις αυτούς τους ανθρώπους μαζί αξίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

1 hour ago, StefanosPap said:

Ευτυχώς αυτή που δεν λέμε το όνομά της εμφανίστηκε ελάχιστα και από παλιές συνεντεύξεις οπότε δεν χάλασε την συνολική εμπειρία, η οποία σίγουρα ήταν συγκινητική. Όχι πως κάποιος που είναι Potterhead θα μάθει κάτι καινούργιο απαραίτητα, αλλά μόνο και μόνο για την νοσταλγία και για να βλέπεις αυτούς τους ανθρώπους μαζί αξίζει.

Απλά η γυναίκα είναι 56 ετών. Τα μοντέλα της δικής της γενιάς δεν έχουν τις πιο πρόσφατες ενημερώσεις και έτσι έχει τις λίγο παλιότερες «απόψεις» από τα νεότερα μοντέλα. Μετά από μία ηλικία αλλάζεις δυσκολότερα την γνώμη σου. Μέχρι σχετικά πρόσφατα ήταν up-to-date με τις «ορθές» mainstream απόψεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 hours ago, jimakoszs97 said:

Απλά η γυναίκα είναι 56 ετών. Τα μοντέλα της δικής της γενιάς δεν έχουν τις πιο πρόσφατες ενημερώσεις και έτσι έχει τις λίγο παλιότερες «απόψεις» από τα νεότερα μοντέλα. Μετά από μία ηλικία αλλάζεις δυσκολότερα την γνώμη σου. Μέχρι σχετικά πρόσφατα ήταν up-to-date με τις «ορθές» mainstream απόψεις.

 

Μάλλον δεν έχεις δει όλα όσα έχει πει και κάνει γιατί δεν μιλάμε μόνο για "παλαιότερες και μη ορθές απόψεις". Ειδικά όταν μιλάμε πως κάποια από τα πράγματα που έχει πει είχαν ως σκοπό να γεμίσει παραπάνω η τσέπη της. Αλλά επειδή ξεφεύγουμε από το topic ας το κλείσουμε κάπου εδώ και ίσως βρεθεί η ευκαιρία κάποια άλλη στιγμή να το αναλύσουμε παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 σειρές που έχω ολοκληρώσει πριν απο λίγο καιρό:

 

The Witcher (2η σεζόν)

 

Στην 1η σεζόν γνωρίσαμε τους χαρακτήρες και τον κόσμο του Witcher, εδώ είδαμε το σενάριο να είναι πιο ξεκάθαρο σχετικά με το που οδηγούνται τα πράγματα και τον ρόλο που θα έχει ο κάθε χαρακτήρας. Είχε λιγότερη δράση συγκριτικά με την 1η σεζόν, αλλά χτίζει για τη συνέχεια και οι απαιτήσεις στις επόμενες σεζόν θα είναι περισσότερες. Στα θετικά του σεναρίου και οι δολοπλοκίες μεταξύ των βασιλείων με το σκηνικό να θυμίζει GOT.  

 

The Wheel of Time 

 

Το μεγαλύτερο θετικό είναι το σενάριο και χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία μπορώ να πώ με βεβαιότητα ότι πρόκειται για μια εξαιρετική ιστορία, παρά το ότι είναι σαφής η επιρροή από τον Τόλκιν και το Star Wars. Τελειώνοντας την σειρά όμως αισθάνθηκα ότι κάτι της λείπει. Οπτικά δεν γεμίζει το μάτι, ενώ οι ερμηνείες στους βασικούς ρόλους με εξαίρεση την εξαιρετική Rosamund Pike δεν πείθουν. Πιστεύω ότι αν τα βιβλία μεταφέρονταν στη μεγάλη οθόνη με καλύτερο casting, θα μιλούσαμε για το νέο LOR.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38615
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  773 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Γεια σας και από μένα. Είμαι καινούργιος στο forum, η ταινία που θεωρείται από τις αγαπημένες μου και μάλιστα την είδα πρόσφατα είναι το The Crow (1994 film), και παίζει ο γιος του Μπρους Λι, ο οποίος σκοτώθηκε στα γυρίσματα αυτής της ταινίας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 min ago , seriani said:

Γεια σας και από μένα. Είμαι καινούργιος στο forum, η ταινία που θεωρείται από τις αγαπημένες μου και μάλιστα την είδα πρόσφατα είναι το The Crow (1994 film), και παίζει ο γιος του Μπρους Λι, ο οποίος σκοτώθηκε στα γυρίσματα αυτής της ταινίας

 

Cult Classic πλέον. Μετά τα σκάτωσαν βέβαια, αλλά δεν βαριέσαι. Άξιζε η πρώτη ταινία τουλάχιστον

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

48 min ago , seriani said:

Γεια σας και από μένα. Είμαι καινούργιος στο forum, η ταινία που θεωρείται από τις αγαπημένες μου και μάλιστα την είδα πρόσφατα είναι το The Crow (1994 film), και παίζει ο γιος του Μπρους Λι, ο οποίος σκοτώθηκε στα γυρίσματα αυτής της ταινίας

 

 

Και βεβαια μιας και ειμαστε κομιξοφορουμ μην ξεχασουμε να αναφερουμε οτι ηταν μεταφορα του ομωνυμου κομικ (δημιουργος James O'Barr) που εχει βγει και στα ελληνικα.  παρουσιαση εδω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 12/2/2022 στο 7:26 ΜΜ, Hayate είπε:

The Witcher (2η σεζόν)

 

Στην 1η σεζόν γνωρίσαμε τους χαρακτήρες και τον κόσμο του Witcher, εδώ είδαμε το σενάριο να είναι πιο ξεκάθαρο σχετικά με το που οδηγούνται τα πράγματα και τον ρόλο που θα έχει ο κάθε χαρακτήρας. Είχε λιγότερη δράση συγκριτικά με την 1η σεζόν, αλλά χτίζει για τη συνέχεια και οι απαιτήσεις στις επόμενες σεζόν θα είναι περισσότερες. Στα θετικά του σεναρίου και οι δολοπλοκίες μεταξύ των βασιλείων με το σκηνικό να θυμίζει GOT.  

Καλό το build up, αλλά εδώ φάγανε σχεδόν ολόκληρη σεζόν με build up. Πρέπει να κάνει μεγάλο breakthrough την 3η σεζόν, αλλιώς θα το φάει η μαρμάγκα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν αυτό θα ήταν ένα τεράστιο ποστ, ωστόσο αποφάσισα να το χωρίσω στα δύο. Τις τελευταίες μέρες ήμουν άρρωστος (ευτυχώς όχι με covid) και έκατσα αρκετές μέρες μέσα, διάβασα τα κόμικς μου και είδα αρκετές σειρές και ταινίες και τελείωσα και άλλες παλιότερες. Μιας και αύριο θα είμαι καλά, είπα να φτιάξω ένα ποστ με κάποιες που ξέχασα να βάλω στο προηγούμενο ή που τις τελείωσα αυτές τις μέρες και κάποιες που τις είδα αυτές τις μέρες που ήμουν μέσα. Ξεκινάμε με το τι είδα τις τελευταίες πέντε μέρες όντας άρρωστος:

 

Catch Me If You Can (2002)

 

catch-me-if-you-can.jpeg

 

Την είχα καιρό στη λίστα αυτήν την ταινία, DiCaprio είναι που τον λατρεύω, παίζει και ο Tom Hanks, σκηνοθετεί ο Spielberg, όλα δείχναν καλά σημάδια. Τη βρήκα στο Netflix και την είδα και είναι πράγματι μια πολύ ευχάριστη ταινία, στην οποία απεικονίζεται η πραγματική ζωή ενός απατεώνα, ο οποίος έχοντας πάει σε άλλο επίπεδο την πλαστογραφία, καταφέρνει και περνάει μια πολύ καλή ζωή, παρά το κυνήγι που έχει εξαπολήσει το FBI εναντίον του. 

 

JoJo Rabbit (2019)

 

MV5BZGIzMWMzMTgtZjNmOC00ZTMyLWJkZDItZWUxNGQ0OWNhMzFhXkEyXkFqcGdeQXRyYW5zY29kZS13b3JrZmxvdw@@._V1_.jpg

 

Κάθε χρόνο έχω ένα πακετάκι με Oscar Movies που θέλω να δω, αλλά τελευταία έχω μείνει 2-3 χρόνια πίσω. Από το 2019 λοιπόν JoJo Rabbit, μια ταινία που προσωπικά δε βρήκα οσκαρική, αλλά έχει ωραία μηνύματα. Απεικονίζει με τον καλύτερο τρόπο το τυφλό μίσος του ρατσισμού και του ναζισμού, το πόσο γρανάζι σε θέλουν για να μισείς κάτι που τυχαία δεν έγινες και φυσικά το πόσο ωραία κλείνει με τον πρωταγωνιστή να αποτινάσσει το μίσος από πάνω του και να ακολουθεί αυτό που πραγματικά νιώθει.


Ο Απατεώνας του Tinder (2022)

 

o_apateonas_tou_tinder_2022.jpg

 

Προσπαθώ να βλέπω ταινίες που γίνονται viral στο Netflix και εν προκειμένω έχουμε ένα δίωρο ντοκιμαντέρ με την ιστορία του Απατεώνα του Tinder και συνεντεύξεις με τρία θύματά του. Ο συγκεκριμένος απατεώνας έκανε φιλίες ή σχέσεις με κοπέλες από dating apps, πλασάροντας τους ότι είναι γιος δισεκατομμυριούχου και βγάζοντας τες σε πανάκριβα ραντεβού με ιδιωτικά τζετ, σεφ κτλ, στην πραγματικότητα ωστόσο κρατούσε επαφές με τόσες γυναίκες, στις οποίες έλεγε ότι ξαφνικά μπλόκαραν οι λογαριασμοί του και απομυζούσε ποσά για να τα τρώει με τις επόμενες. Φυσικά έχει κάνει πολλές ακόμα απατεωνιές, αλλά βλέπουμε την ιστορία των τελευταίων θυμάτων του και συνέντευξη με τους δημοσιογράφους που ερεύνησαν πρώτοι το σκάνδαλο και το δημοσίευσαν στην εφημερίδα τους. Πολύ καλό και κρίμα που οι κοπέλες αυτές δε θα δικαιωθούν δικαστικά.

 

High Score: Η Χρυσή Εποχή του Gaming (2020)

 

High_Score_title_card.jpg

 

Μίνι σειρά έξι επεισοδίων από το Netflix, εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, η οποία αναλύει όλη την εξέλιξη του Gaming από τα 70s μέχρι τα 90s μιλώντας για τα arcades, το Atari, δημοφιλή παιχνίδια όπως το Space Invaders και το Pacman, κονσόλες όπως η Sega, fighting games όπως το Street Fighter και το Mortal Kombat έχοντας και συνεντεύξεις με αρκετούς πρωταθλητές και δημιουργούς παιχνιδιών ή στελέχη εταιριών. Πάρα πολύ καλό.

 

How to Become a Tyrant (2021)

 

AAAABRZsS1XO6iW4Y-kfa_4Yy8Yq45eEgw1cM_ln4b6-QWqaLe76mTM0uBdq7ODA07bwSxVT8o3S2U9nsFYw5cI9zeArmnRF.jpg

 

Άλλη μια μίνι σειρά-ντοκιμαντέρ του Netflix όπου ο Peter Dinklage είναι ο αφηγητής. Ουσιαστικά η σειρά έχει σαν βάση ένα "Εγχειρίδιο" όπου σου λέει πως να γίνεις τύραννος. Δηλαδή πως παίρνεις την εξουσία, πως τη διατηρείς, πως χειρίζεσαι εσωτερικούς και εξωτερικούς αντιπάλους και πως εξασφαλίζεις τη συνέχεια σου. Η αφηγηματική ροή είναι συνεχής και κάθε επεισόδιο πιάνει άλλον τύραννο. Συνολικά είναι έξι επεισόδια και βλέπουμε τους Hitler, Saddam Hussein, Idi Amin, Stalin, Gaddafi και δυναστεία των Κιμ. Σίγουρα έχει ιστορικές ανακρίβειες, αλλά είναι fast paced με 25λεπτα-30λεπτα επεισόδια και δεν κουράζει.

 

Γαλάζιο Όνειρο: Ο Δρόμος προς το Γουέμπλεϊ (2021)

 

AAAABRp9QSHxFeGGTf_zbw7hjdPYb6QDS_JL0LWj4lOkoABbNRkU08q6YnzFREDk7Bflt6ZGNLhXrY0eHLJ4Mx86NrsLggFU.jpg

 

Αθλητικό ντοκιμαντεράκι μίας ώρας με backstage υλικό από την προετοιμασία και τις προπονήσεις της Εθνικής Ιταλίας στο Euro 2021. Δεν είναι κάτι οργανωμένο τύπου συνεντεύξεις, αλλά περισσότερο κάμερα σε χώρους προπόνησης και συσκέψεις πριν τους αγώνες που δείχνουν το κλίμα στην ομάδα πριν και μετά από κάθε αγώνα μέχρι την κατάκτηση του τροπαίου.

 

Αυτά λοιπόν είναι ό,τι είδα τις τελευταίες μέρες, σύντομα νέο εκτενές ποστ με το τι είδα γενικά τον τελευταίο μήνα και ποιες σειρές τελείωσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όλο έλεγα να γράψω το δεύτερο μέρος και όλο το αθετούσα, πρόσθεσα και 1-2 ταινίες οπότε έρχομαι τώρα με όσα έχω δει γενικά από τον περασμένο Νοέμβρη έως Φεβρουάριο:

 

Explained (2018-)

The Mind Explained (2019-2021)

Sex Explained (2020)

Whose Vote Counts Explained (2020)

Coronavirus Explained (2020)

Money Explained (2021)

 

MV5BMjI5YzI5MjgtY2Y3Yi00MjUyLTg3OTctYjU4OWRhOTViNjA1XkEyXkFqcGdeQXVyNDY2MDM5OTc@._V1_.jpg

 

Μου αρέσουν πολύ τα βίντεο του Vox στο Youtube και χάρηκα πολύ που τώρα έχουν τη δική τους επεξηγηματική σειρά στο Netflix. Σε κάθε επεισόδιο του Explained σου εξηγούν ένα οποιοδήποτε θέμα επιστημονικά, κοινωνιολογικά ή με άλλες προσεγγίσεις. Συνήθως καταπιάνονται με ποικίλα θέματα που δεν έχεις ιδέα ή που θες να μάθεις από τα eSports και το κρίκετ μέχρι την αστρολογία, τα τατουάζ, τα cryptos και πάρα πολλά άλλα θέματα. Αν το ψάξετε θα βρείτε κι εσείς σίγουρα κάτι ενδιαφέρον.

 

Επίσης έχει πέντε μίνι σειρές, το Mind που έχει δύο σεζόν των πέντε επεισοδίων σχετικά με λειτουργίες του εγκεφάλου, το Sex πέντε επεισοδίων σχετικά με θέματα σεξουαλικής φύσεως, το Money πέντε επεισοδίων για το χρηματοπιστωτικό σύστημα και τα χρήματα, το Coronavirus τριών επεισοδίων σχετικά με τον κορονοϊό και το Whose Vote Counts τριών επεισοδίων σχετικά με τις εκλογές. Όλα βλέπονται γρήγορα και ευχάριστα, έχει πολύ ωραίες αφηγήσεις από γνωστούς ηθοποιούς και γενικά ο καθένας θα βρει κάτι που του αρέσει σε αυτές τις σειρές.

 

The Movies That Made Us (2019-)

 

image-w1280.webp

 

Άλλο ένα διαμάντι του Netflix που άργησα να ανακαλύψω. Κάθε επεισόδιο πιάνει μια κλασική ταινία και μιλάει με ηθοποιούς, παραγωγούς, το σκηνοθέτη και άλλους που συμμετείχαν, δείχνει backstage υλικό και μας λένε πως γυρίστηκε. Κάθε επεισόδιο είναι εξαιρετικό, ειδικά αν έχεις δει την ταινία και σου αρέσει, το λατρεύεις περισσότερο. Αγαπημένα μου για το Home Alone και το Jurassic Park.

 

Ο Δράκουλας των Εξαρχείων (1983)

 

Drakoulas_ton_Eksarxeion1.jpg

 

Καλτ διαμαντάκι της δεκαετίας του 80 με κλασικές σκηνές και φυσικά Τζίμη Πανούση, Τζούμα, εμφάνιση Νικόλα Άσιμου, γενικά είναι ένα προϊόν άλλης εποχής, αρκετά underground που μου άρεσε.

 

Jeffrey Epstein: Filthy Rich (2020)

 

filthy.jpg

 

Ντοκιμαντέρ τεσσάρων επεισοδίων του Netflix σχετικά με τη ζωή και τα εγκλήματα του καταδικασμένου sex offender Jeffrey Epstein. Είναι πραγματικό σοκαριστικό ανά σημεία να βλέπεις τα θύματα του να μιλάνε για το πως τα προσέγγισε, για το πως τα βίασε, για το πως βρέθηκαν πλούσιοι φίλοι του μαζί τους, για το νησί που είχε κτλ. Είναι πάρα πολύ καλό, αλλά σκληρό.

 

Allen v Farrow (2021)

 

allen-v-farrow-i-nea-seira-ntokimanter-tou-hbo-gia-ti-skandalodi-ypothesi-tou-gounti-alen7.jpg

 

Κι αυτό ντοκιμαντέρ τεσσάρων επεισοδίων σχετικά με όλη την ιστορία του Γούντι Άλλεν και της Μία Φάρροου, όπου τα μέλη της οικογένειας Φάρροου αφηγούνται για τις καταγγελίες και τα δικαστήρια που έγιναν, για το πως ερωτεύτηκε ο Άλλεν την υιοθετημένη κόρη της Φάρροου και πολλά άλλα. Ενώ είναι καλό, έχει ένα αρνητικό, δηλαδή είναι μονόπλευρο. Η πλευρά Άλλεν εκφράζεται μέσα από μια ηχητική του συνέντευξη και γενικά κανείς από τη δική του οικογένεια δε συμμετέχει σε όλο αυτό.

 

No Country for Old Men (2007)

 

Cteq_NoCountryForOldMen.jpg

 

Το είχα δει πριν καιρό και είπα να το ξαναδώ τώρα. Σίγουρα είναι μια εξαιρετική ταινία με τρομερούς χαρακτήρες, απλώς το πρόβλημα είναι καθαρά δικό μου. Είναι πολύ αργό για τα γούστα μου και ναι μεν η αργή σκηνοθεσία των Κοέν είναι που το κάνει τόσο καλό, απλώς εγώ δε διασκεδάζω τόσο με τέτοιες ταινίες. Αξίζει πάντως να το δει κάποιος που του αρέσει τα neo Western και φυσικά να προσέξει την ερμηνειάρα του Χαβιέ Μπαρδέμ.

 

Schumacher (2021)

 

1489580.jpg

 

Το είδα καπάκι μετά την τέταρτη σεζόν του Drive to Survive και το είχα στη λίστα από τότε που βγήκε. Περίμενα πολύ περισσότερα. Ουσιαστικά μιλάει για τη ζωή του τεράστιου Σουμάχερ, αλλά κλασικά επικεντρώνεται στα πρώτα χρόνια, τη μεταγραφή στη Φεράρι και τη δυσκολία να πάρει το πρώτο πρωτάθλημα και μετά τα συνεχόμενα πρωταθλήματα απλώς τα ξεχνάει κάπως. Το έχω ξαναπεί. Αν θες να αναλύει μερικές σεζόν μιας αθλητικής καριέρας, κάνε μόνο για αυτές. Ή θα μου καλύψεις όλες τις σεζόν του ή μια φάση της καριέρας του. Επίσης περιμέναμε όλοι ότι ίσως τον βλέπαμε, ίσως η οικογένεια του που εμφανίζεται, μας έδινε ένα update για την υγεία του. Το ότι όλοι μιλάνε σε παρελθοντικό χρόνο για εκείνον λες και είναι νεκρός μας ξεριζώνει την καρδιά ακόμα περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

1 ώρα πριν, nikolas12 είπε:

No Country for Old Men (2007)

 

Το είχα δει πριν καιρό και είπα να το ξαναδώ τώρα. Σίγουρα είναι μια εξαιρετική ταινία με τρομερούς χαρακτήρες, απλώς το πρόβλημα είναι καθαρά δικό μου. Είναι πολύ αργό για τα γούστα μου και ναι μεν η αργή σκηνοθεσία των Κοέν είναι που το κάνει τόσο καλό, απλώς εγώ δε διασκεδάζω τόσο με τέτοιες ταινίες. Αξίζει πάντως να το δει κάποιος που του αρέσει τα neo Western και φυσικά να προσέξει την ερμηνειάρα του Χαβιέ Μπαρδέμ.

Συμφωνώ απολύτως, και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που δεν ξετρελάθηκε με την ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Operation Mincemeat

 

 

έχει μέσα ηθοποιούς που γουστάρω (Kelly Macdonald, Matthew Macfadyen, Jason Isaacs). Αφορά μια περίοδο που βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα (ΒΠΠ) καίτοι δυσκολεύομαι να βρω ταινίες/σειρές που να μου αρέσουν. Φτιάχτηκε τώρα και όχι πριν από 50-70 χρόνια. Όλα τα συστατικά για να βγει κάτι ενδιαφέρον.

Ε, μου έσπασε τον *. H ***ηλίθια*** που έγραψε το σενάριο έχει ξεμείνει 70 χρόνια πίσω. Η μόνη σχέση που έχει με πολεμικές/κατασκοπικές ταινίες είναι από εκείνη την εποχή. Εάν κάποιος θεούλης κάτσει και κόψει όλες τις σκηνές με ένα τελείως άχρηστο ρομάντζο, δεν αποκλείεται (α) να μη χαθεί τίποτα από την ιστορία και να μπορεί να την παρακολουθήσει κανείς χωρίς απορίες για το σενάριο και (β) να γίνει μια αξιοπρεπέστατη ταινία. Εδώ χρειαζόμαστε το "viewer's cut" αντί για το "director's cut". 

Κάποιος να πάρει επίσης την μπομπίνα και να την χώσει στον * του οιουδήποτε μανατζαραιου γούσταρε αυτό τον χειρισμό του Ian Fleming. Χάντρες και καθρεφτάκια είτε για ηλίθιους, είτε για μικρά παιδιά (είτε και για χαζοχαρούμενους... :) )  

 

5/10 και επιεικής είμαι.

 

Οι δε κριτικοί που του έδωσαν 84% στο ροττεν, πρέπει να εκτελεστούν με συνοπτικές διαδικασίες. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Διάφορα πραγματάκια που είδα εδώ και δύο μήνες καθώς και την περίοδο του Πάσχα

 

Peaky Blinders Season 6 (2022)

 

AAAAQUDCrCRzusK7v2dvxB5BDR2ZNthaObjk-Zeh9uX3Dd23yIg3Lgednj9i7UHVt9TPzr37081acIbXZWz4nlQfRCmhEBtPP7u7DugRHBtKQ1NbT4M-Pxc6bDnePF6sDYHvQ9Aat4UZXt4ubU0TBCvoo-6Q4JU (1).jpg

 

Τελείωσε και αυτή η σειράρα με την έκτη της σεζόν και όπως αναμενόταν, το τέλος θα έπιανε πολλά από τα ανοιχτά θέματα που μας είχε αφήσει η πέμπτη για να τελειώσει την ιστορία της οικογένειας Σέλμπι. Αν και κάποια δεν καλύφθηκαν όσο θα έπρεπε, ήταν κατά τη γνώμη μου μια καλή σεζόν και ένα ταιριαστό φινάλε για μια από τις πιο ιδιαίτερες και όμορφες σειρές που μας έχει προσφέρει η αγγλική τηλεόραση.

 

Killing Eve (2018-2022)

 

200412-killing-eve-cs-1121a.jpg

 

Την έπιασα κάπου στα τέλη Φεβρουαρίου με αφορμή την κυκλοφορία της τέταρτης και τελευταίας σεζόν και την τελείωσα λίγες ημέρες μετά το φινάλε. Κάθε σεζόν εξερευνά την περίεργη σχέση μεταξύ της Eve και της Oksana, με την πρώτη να είναι πράκτορας και τη δεύτερη δολοφόνος. Μέσα σε αυτό το διάστημα θα κυνηγηθούν και θα συνεργαστούν πολλές φορές χτίζοντας μια πολύ ιδιαίτερη χημεία μεταξύ τους. Sandra Oh και Jodie Comer είναι φανταστικές, αλλά η σειρά είναι ο ορισμός του κάθε πέρυσι και καλύτερα. Κάθε σεζόν έχει άλλη συγγραφέα και η πρώτη με την ταλαντούχα Phoebe Waller-Bridge είναι πάρα πολύ καλή, η δεύτερη είναι και αυτή ωραία, αλλά μετά χαλάει πάρα πολύ και δίνω έμφαση στο πραγματικά άθλιο φινάλε. Αυτά να τα έχετε υπ' όψιν σας αν θέλετε να το δείτε.

 

The Puppet Master: Hunting The Ultimate Conman (2022)

 

1256.webp

 

Netflix true crime τριών επεισοδίων με την απίστευτη ιστορία του Άγγλου Robert Hendy-Freegard και την όλη ιστορία του για το πως επί δύο δεκαετίες έκανε απατεωνιές αποσπώντας ποσά αλλά και το πως σήμερα καταφέρνει και κρατάει αποκομμένη μια μητέρα από τα δύο παιδιά της και τον πρώην σύζυγό της. Σοκαριστικό ανά σημεία αν αναλογιστείς τι έχει κάνει ο τύπος.

 

The Raincoat Killer: Chasing a Predator in Korea (2021)

 

image-w1280.webp

 

Κορεάτικο true crime στο Netflix και αυτό με τρία επεισόδια σχετικά με την ιστορία σύλληψης του Raincoat Killer, ενός δολοφόνου που πραγματικά τάραξε τα νερά στη Νότια Κορέα αν αναλογιστεί κανείς το μέγεθος των εγκλημάτων του και κυρίως τη βιαιότητα τους. Από τα true crime που αξίζουν και αυτό.

 

Anatomy of a Scandal (2022)

 

anatomy-of-a-scandal-streaming-netflix.webp

 

Μίνι σειρά του Netflix σχετικά με έναν Υπουργό των Συντηρητικών στην Αγγλία που αποκαλύπτεται ότι απάτησε τη γυναίκα του με μια υφιστάμενή του, η οποία όμως τον κατηγορεί για βιασμό μετά το χωρισμό τους. Έτσι το βρώμικο παρελθόν του θα έρθει στο φως κατά τη διάρκεια της δίκης. Μου αρέσουν οι αγγλικές σειρές και αυτή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά βλέπεται γρήγορα και ευχάριστα.

 

Μαραθώνιο όλες τις ταινίες του Οικονομίδη: Σπιρτόκουτο (2002), Η Ψυχή στο Στόμα (2006), Μαχαιροβγάλτης (2010), Το Μικρό Ψάρι (2014), Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς (2020)

 

t0u48991.jpg

 

Τι καλύτερο από τις μέρες του Πάσχα να κάνεις μαραθώνιο τις ταινίες του Οικονομίδη; Ξεκίνησα Μεγάλη Παρασκευή και τελείωσα το Μεγάλο Σάββατο το βράδυ, βλέποντας και τις πέντε μεγάλου μήκους ταινίες του Ελληνοκύπριου. Ταινίες σκληρές, ταινίες σχετικά με τη βία, την οικογένεια, την τοξικότητα στο εργασιακό περιβάλλον, σίγουρα αληθινές και δυνατές και σίγουρα όχι τόσο επιφανειακές. Άλλες μου άρεσαν περισσότερο όπως το Μικρό Ψάρι που το βρήκα μια πολύ ώριμη ταινία με την υπογραφή του πάντα εξαιρετικού Βαγγέλη Μουρίκη και άλλες μου άρεσαν λιγότερο. Θεωρώ ότι από τις ακραίες φωνές και τα συνεχή βρισίδια στο Σπιρτόκουτο υπάρχει μια ωραία μετάλλαξη στο μαύρο χιούμορ της Μπαλάντας. Γενικά οι ερμηνείες είναι δυναμικές και παρά την έντονη βωμολοχία καταλαβαίνεις το σκοπό της ταινίας αν θέλεις φυσικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ταινίες που έχω δεί πρόσφατα:

 

Sonic 2

 

Την βρήκα καλύτερη από την πρώτη. Δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο απο πλευράς σεναρίου και δράσης, όμως βλέπεται πολύ ευχάριστα και είναι ιδανική επιλογή για όσους έχετε παιδιά.  Οι νέοι χαρακ,τήρες δίνουν επιπλέον ενδιαφέρον στην ταινία, θα έλεγα ότι είναι πιο κοντά στο βιντεοπαιχνίδι σε σχέση με την πρώτη ταινία  και είναι η απόλυτη νοσταλγία για όσους έλιωναν (μαζί και εγώ) το Sonic στο Megadrive στα 90ς!  Βαθμολογία 7/10

 

Fantastic Beasts:  The Secrets of Dumbledore

 

Δεν είχε τη δράση  που είχαν οι προηγούμενες 2 ταινίες, είχε όμως περισσότερο ενδιαφέρον και μυστήριο αφού από την μια ασχολείται με το παρελθόν του Dumbledore και από την άλλη μας έχει δείξει κάποια πράγματα  από τον κόσμο των μαγών που δεν είχαμε δεί στις ταινίες του Harry Potter. Γενικά, όσοι είστε φαν του Potter θα μείνετε ικανοποιημένοι και αυτή τη φορά.   Βαθμολογία 7/10

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1642 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ηθελα κατι χαλαρο για να δω καθως τρωω και εβαλα το Chip n Dale Rescue Rangers.

Χωρις να ειναι τιποτα το ιδιαιτερο ,φαιρνοντας λιγο σε Roger Rabbit,ειναι "χαζα" διασκεδαστικο,με ενα  μικρο ταξιδι αναμνησεων για οσους αγαπασησαν τα καρτουν στα 80s-90s με "cameos " που ξεπαιρνουν σε αριθμο αυτα που φανταζοταν οι fun οτι θα ειχε το Multiverse of madness.. μαζι.

Οι ηθοποιοι που δινουν τις φωνες στους 2 πρωταγωνιστες εχουν τρομερη χημεια.

Επεξεργασία από Riddick
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  707 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα το "Everything Everywhere All at Once". Κωμωδία φαντασίας του παραλόγου με θέμα την ύπαρξη πολλών συμπάντων και την ύπαρξη ή απουσία νοήματος. Ωραία ταινία με πολλά στοιχεία που μου άρεσαν και με κάποια λιγότερα που θα προτιμούσα να λείπουν. Θα την ήθελα ίσως λίγο περισσότερο "κινέζικη" κι όχι τόσο "αμερικάνικη" αλλά αυτά είναι και προσωπικά γούστα. Και σίγουρα θα την ήθελα ακόμα πιο παράλογη αλλά μάλλον τότε θα άρεσε μόνο σε εμένα. Τέλος πάντων 140 λεπτά που περνάνε γρήγορα και ευχάριστα. Μια Michelle Yeoh αγέραστη που γεμίζει όλη την ταινία, ο Ke Huy Quan(ο πιτσιρίκος από τα Ιντιάνα Τζόουνς) σε μεγάλη φόρμα και ο θρυλικός James Hong να "δένει" το γλυκό. Σε μικρότερο ρόλο δίνει ρέστα η Jamie Lee Curtis. Όλοι  αυτοί, σουλατσάρουν και αναστατώνουν το πολυσύμπαν. Θα το ζηλέψει και ο Benedict Cumberbatch. Ε, αυτά. Τι άλλο θέτε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  707 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ολοκλήρωσα και το δεύτερο κύκλο του Witcher. Μου άρεσε σε γενικές γραμμές. Μου άρεσε περισσότερο από τον πρώτο. Μου αφήνει την αίσθηση αυτή η σειρά πως ενώ μπορούσε να γίνει αριστούργημα, οι σεναριογράφοι και οι σκηνοθέτες την κρατούν απλά καλή με τα λάθη τους. Και δε χρειάζεται πάντα μεγάλο budget για να φτιάξεις κάτι καλό. Φαντασία χρειάζεται, ιδέες και ταλέντο. 

 Στα συν, ο πρωταγωνιστής. Στα πλην ότι δεν είναι ακριβώς πρωταγωνιστής αφού δίνεται (υπερβολικά) μεγάλο βάρος στους δεύτερους χαρακτήρες. Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία για να ξέρω πως παρουσιάζονται εκεί οι ήρωες. Στη σειρά πάντως μέχρι τώρα έχουμε ασχοληθεί με όλους τους άλλους εκτός από αυτόν. Πολύ λίγα έχουμε μάθει και φαίνεται να έχει μικρότερη σημασία στην εξέλιξη της υπόθεσης από κάποιους άλλους χαρακτήρες.

 

Και μια που είπα για τους άλλους χαρακτήρες, μεγάλο ατού της σειράς η Σίρι. Εκεί έχει γίνει πολύ καλή δουλειά από όλους. Από την άλλη αυτή η Γένεφερ μου είναι εξαιρετικά αντιπαθής. Η δε ικανότητά της είτε με μαγεία είτε χωρίς να κάνει πάντα το κάτι παραπάνω είναι κάτι μάλλον ενοχλητικό. Ούτε η άλλη μάγισσα (η κακιά, του Νιφλγκάαρντ)είναι κάτι το εξαιρετικό, ούτε η βασίλισσα των ξωτικών. Σαν κάπως κακογραμμένοι χαρακτήρες μου φαίνονται. Επίσης, τα ξωτικά παρουσιάζονται έτσι ώστε να μην ενδιαφέρεται κάποιος αν θα ζήσουν ή θα εξαφανιστούν. Ο Βέσεμιρ είναι ο κλασικός τύπος μέντορα. Μου αρέσει η παρουσίασή του. Ο βάρδος ελπίζω κάποια στιγμή να συνοδεύσει το τσίπουρο κάποιου τέρατος. Οι άλλοι χαρακτήρες, με μικρότερη μέχρι τώρα συμμετοχή, είναι καλοί. Σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Συμπάθειά μου η αρχιμάγισσα Τισσαία. 

 

Το χτίσιμο του κόσμου δεν είναι καλό. Θέλει δουλειά, θέλει ποικιλία(ναι, εδώ χρειάζεται και κανένα δολάριο παραπάνω) αλλά δε μιλάμε και για τίποτα φριχτές καταστάσεις. Νομίζω πως αν ξεκαθαρίσει ο σκηνοθέτης τι ακριβώς θέλει να δείξει, το πράγμα θα βελτιωθεί κι άλλο στον τρίτο κύκλο.

 

Εξαιρετική η Αθανής Μητέρα και η σύνδεσή της με τον γνωστό σλαβικό μύθο της Μπάμπα Γιάγκα. Ευφυεστατο!

 

Ανακεφαλαιώνοντας, θα δω τον τρίτο κύκλο αλλά δε θα μετράω και τις μέρες μέχρι να βγει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ήταν τόσο πολύ και εκτεταμένο το build up σε όλο το δεύτερο κύκλο που περιμένω την απόλυτη επικούρα ή το απόλυτο φλοπ στον επόμενο κύκλο. Γενικά μου αρέσει το build up και αυτό που λένε οι πολλοί αργή εξέλιξη, αλλά εδώ νομίζω σπάσαμε ρεκόρ. Ελπίζω και εύχομαι για καλό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.