Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

7 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Καλά την φοβόμουν αυτή εδώ :) Coen καταστάσεις και ενώ δεν με απωθούν, δεν με ελκύουν όμως :) Το είχα ψυλλιαστεί, αλλά με παρέσυραν οι πάρα πολύ καλές βαθμολογίες γενικώς και ο χαρακτηρισμός της ως comedy/crime στο imdb. Ήταν και δεν ήταν :lol: Εξαιρετική ηθοποιία από Frances McDormand και Sam Rockwell. (η πρώτη λέει ότι εμπνεύστηκε από τον John Wayne γενικώς και ο δεύτερος από τον Lee Marvin στο The Man who shot Liberty Valance). Δεν με αφορούσε όμως η ιστορία :) 

 

 

Μαζι σου :) 

 

H μονη διαφορα ειναι οτι εμενα δε μου αρεσει η McDormand :)  Οχι γενικα.. Στη συγκεκριμενη και στο Fargo. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:) Νομίζω ότι δεν σου αρέσει σε αυτές τις ταινίες διότι δεν σου αρέσαν οι ταινίες αυτές καθαυτές :) (ούτε εμένα με είχε ενθουσιάσει το Fargo). Από εκεί και πέρα όμως, είναι τέτοια η μεταμόρφωσή της σε αυτές τις ταινίες που το σέβομαι απόλυτα ως ένδειξη καλής ηθοποιού :) 


O δε Rockwell με έψησε πάρα πολύ για να δω τα Moon και Vice. Τα είχα και τα 2 στα υπ'όψιν (μαζί με πολλά άλλα). Τώρα ψήνομαι λίγο παραπάνω :) 
 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο,τι εχω δει με αυτη.

 

 1.png

 

Σε καποιες απο αυτες δεν τη θυμαμαι καθολου :D Φαντασου ποσα χρονια πριν τις ειχα δει.

Απο αυτες που θυμαμαι: 1) Blood Simple (ηταν καλη), 2) Mississippi Burning (καλη) 3) Friends with money (ενοχλητικη οσο δεν παει, το ιδιο και η ταινια - η χειροτερη της Holofcener - και μου αρεσουν οι ταινιες της)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για το three billboards πιστεύω ότι η βαθμολογία στο imdb το αδικεί. Είναι ότι καλύτερο έχω δει τα τελευταία χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μόλις πρόσεξα τι άλλο έχει κάνει ο σκηνοθέτης :) Έχει κάνει το In Bruges που εκθειάζεται από πάρα πολλούς, αλλά δεν μου άρεσε παρόλο που γουστάρω αφάνταστα τον Colin Farrell και το Seven Psychopaths που με απογοήτευσε πάρα πολύ, παρά το cast του :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εμένα μου άρεσε αφάνταστα το Three Bilboards. Εξαιρετικές ερμηνείες από McDormand και Sam Rockwell, ωραία εξέλιξη της πλοκής και πολύ όμορφο τέλος. Ήταν από τις αγαπημένες μου ταινίες του 2017.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ούτε εγώ ξετρελάθηκα με το Three Billboards. Δεν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος, απλά δεν μου έκανε τόσο τρομερή εντύπωση όσο θα περίμενα με βάση αυτά που είχα ακούσει. Θυμάμαι στο γράψιμο είχα βρει πολλές συμπτώσεις στο σενάριο που με προβλημάτισαν λίγο. Ερμηνευτικά ισχύουν αυτά που είπατε, εξαιρετική. Αλλά γενικά δεν θα την χαρακτήριζα τόσο καλή όσο λένε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συμφωνώ με Τσάκλα.
Πολύ μέτρια ταινία με κακό/απότομο φινάλε.
Απορώ με το 8.2 στο IMDb :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα επιτέλους την "κλασική" ταινία Some Like it Hot.

 

Εντάξει αν πω ότι ξετρελάθηκα, θα πω ψέμματα· και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν είδα το "αριστούργημα" που κάποιοι κριτικοί λένε πως είναι. Βέβαια το χα ψυχανεμιστεί απο την αρχή πως όταν μια ταινία φέρνει ένα όνομα λόγω εποχής ή ηθοποιών που για τον α ή β λόγο έχουν περάσει στη σφαίρα του θρύλου, αυτόματα γίνεται ένα μικρό αριστούργημα.

Ως ταινία ήταν μια κωμωδία όπου σαν και αυτή έχουν κυκλοφορήσει αμέτρητες. Σε κάποια σημεία μου φάνηκε αρκετά αστεία (ο Τζακ Λέμον κατα τη γνώμη μου ήταν καταπληκτικός), σε αρκετά άλλα σημεία απλά χαζούλικη. Η Μέριλιν Μονρόε όντως σαγηνευτική.
Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω να χαρακτηριζόταν αριστούργημα, αν γυριζόταν το ίδιο σενάριο σήμερα με άγνωστους ηθοποιούς. Καταλαβαίνω βέβαια πως κάθε ταινία αποκτά και μια βαρύτητα ανάλογα της εποχής που γυρίστηκε (και πρέπει να είναι κατανοητό).

Κατα τα άλλα, κουλτουριάρηδες κριτικοί την αναγάγουν σε "αριστούργημα" για δύο μόνο λόγους:

1) Επειδή είναι παλιά ταινία (βλέπε: το παλιό="ποιοτικό")
2) Επειδή έπαιζε -η θρυλική πλέον- Μ. Μονρόε.

Γνώμη μου βεβαίως όλα αυτά. :)

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt7668870]

 

Η κόρη ενός τυπά εξαφανίζεται και αυτός ψάχνει να δει τι συνέβη. Όλη η ιστορία εξελίσσεται μέσα από screenshots, chats, youtube βιντεο κ.ο.κ.

 

Κάποιος έγραψε σε μια κριτική που σταχυολογήθηκε στο rotten tomatoes ότι είναι ένα gimmick και δουλεύει καθαρά διότι είναι η πρώτη φορά που εφαρμόζεται αυτό το gimmick. Δεν έχει και τόσο άδικο. :) Δεν έχει όμως και 100% δίκιο. Είναι καλοδουλεμένη. Έχει ρυθμό. Χρησιμοποιεί μεγάλη ποικιλία "κόλπων" για να αφηγηθεί την ιστορία, πρωτοτυπώντας και χωρίς να γίνεται βαρετό. Σε διάφορα σημεία κοίταξα πόση ώρα απομένει διότι με είχε φάει το άγχος :D 

 

7+/10 με άνεση :) Σφιχτό και φρέσκο :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt7661390]


Μου το ξαναθύμισε τις προάλλες ο Γάντζος, οπότε έβαλα να το δω. Είμαι στο 6ο από τα 9 επεισόδια και πηγαίνει μια χαρά. Έχει κάποια θεματάκια βέβαια. Ο Joe Cole (John Shelby από Peaky Blinders) φαίνεται σα να έχει ένα πρόσωπο που δεν καταλαβαίνει από μορφασμούς/εκφραστικότητα. Η δε Michelle Fairley (Catelyn Stark GoT) μοιάζει σα να έχει τυποποιηθεί στην σπαστική μαμά χήνα... :) Αλλά νταξ. Είναι διασκεδαστική.

 

Γιατί ποστάρω πριν το ολοκληρώσω? Διότι έπαθα την πλάκα της ζωής μου με το 5ο επεισόδιο. Σκηνοθετημένο από τον τυπά που είχε σκηνοθετήσει τα 2 Raid και έχει μέσα την επικούρα που είχαν τα επεισόδια με τις μεγάλες μάχες του GoT. Απίστευτη ένταση και απίστευτες σκηνές :) Εάν η σειρά αξίζει για κάτι, είναι να κάτσεις να δεις τα πρώτα 4 επεισόδια για να μπεις στο πνεύμα και μετά να δεις αυτό εδώ. Προσωπικά μου ήρθε τελείως από το πουθενά όπως μου είχε έρθει τελείως από το πουθενά το πρώτο Raid (ταινία δράσης από την Ινδονησία???... δεν το πίστευα μέχρι να το δω :) )  

 

Δεν είναι καθόλου τυχαίες οι βαθμολογίες των επεισοδίων. 8,8 - 8,5 - 8,4 - 9,2 και στο 5ο του έχουν χώσει ένα 9,6....  (οι ψήφοι επεισοδίων είναι μια βαθμολογία με τις δικές της ιδιαιτερότητες. Εξυπακούεται ότι συνήθως είναι φουσκωμένη διότι ψηφίζουν οι άνθρωποι που τους αρέσει κάποιο σώου (πράγματα όπως το Lost ή το GoT είναι τελείως ξέχωρα. εκεί τα παρακολουθούν υπερβολικά πολλοί, οπότε έχουν δικές τους ιδιαιτερότητες)). Μετά 8,3 - 8,2 - 8,6 - 7,8 (προφανώς κάτι ξενέρωσε στο τελευταίο.... :) λογικά θα ήθελαν ένα διαφορετικό φινάλε). 

 

Δεν ποστάρω σκηνές, διότι θα είναι τόσο εκτός context (αλλά και σπόιλερ). Σα να παίρνεις εκμεκ καταΐφι με καϊμάκι βουβάλου από τον Χατζή, να ξεχωρίζεις το καϊμάκι και να το τρως μόνο του. :) Δεν μπορεί να κριθεί έτσι. Η πιρουνιά πρέπει να έχει και καταΐφι και καϊμάκι :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το τέλεψα. Λογική η πτώση στη βαθμολογία των επεισοδίων. :) Νομίζω πως έγινε πολύ convoluted for its own good. Πολλοί ηθοποιοί παραείχαν poker face σε βαθμό που να αναρωτιέσαι εάν δεν μπορούσαν να παίξουν :) Είχε και διάφορες υπερβολές προς τη μια ή την άλλη κατεύθυνση.

 

Και πάρα πολλές επιρροές από GoT. :) 

 

Συνολικά ήταν διασκεδαστικό. Συνολικά είχε ρυθμό και ήμουν με αγωνία/περιέργεια του τι θα συμβεί. Απλώς δεν πολυπείσθηκα από κάποια πράγματα :)  Ψωμοτύρι τα δισεκατομμύρια,  ψωμοτύρι οι καταστροφές, αρχηγοί συμμοριών που δεν βλέπεις που είναι οι συμμορίες τους... Διάφορα πράγματα που δεν αντέχουν σε scrutiny. Βέβαια, άμα το καλοσκεφτεί κανείς, και τα James Bond είναι τίγκα σε πράγματα που δεν αντέχουν σε scrutiny, αλλά δεν παύουν να είναι διασκεδαστικά :) Τα μνημονεύω όλα αυτά για να εξηγήσω γιατί δεν είναι κάτι το τελείως εξαιρετικό. 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ερωτήσεις περί σειρών:

- Γιατί έφαγε τόσο θάψιμο το Snowpiercer; Δηλαδή στο όλο concept τι το τόσο διαφορετικό έχει από το Westworld; (αλληγορία της κοινωνίας κλπ) Δε με ενθουσίασε, αλλά δεν είναι και για τόσα ασόδυα που έχει πάρει.

- Γιατί δε θεωρείται το Westworld η χειρότερη σειρά από καταβολής ΗΒΟ; Πόσο πιο κάτω μπορεί να πάει μία σειρά;

- Γιατί δεν είναι στις τοπ σειρές των τελευταίων ετών το The Man in the High Castle; Τόσοι πολλοί είμαστε οι φανατικοί Φιλιπ Ντικ φανς που μας στραβώνουν οι αλλαγές με το βιβλίο; Το βλέπω τώρα και είναι πάρα πάρα πολύ καλύτερο από ότι περίμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

11 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Ερωτήσεις περί σειρών:

- Γιατί έφαγε τόσο θάψιμο το Snowpiercer; Δηλαδή στο όλο concept τι το τόσο διαφορετικό έχει από το Westworld; (αλληγορία της κοινωνίας κλπ) Δε με ενθουσίασε, αλλά δεν είναι και για τόσα ασόδυα που έχει πάρει.

- Γιατί δε θεωρείται το Westworld η χειρότερη σειρά από καταβολής ΗΒΟ; Πόσο πιο κάτω μπορεί να πάει μία σειρά;

- Γιατί δεν είναι στις τοπ σειρές των τελευταίων ετών το The Man in the High Castle; Τόσοι πολλοί είμαστε οι φανατικοί Φιλιπ Ντικ φανς που μας στραβώνουν οι αλλαγές με το βιβλίο; Το βλέπω τώρα και είναι πάρα πάρα πολύ καλύτερο από ότι περίμενα.

 

Εγώ για το Westworld τα έγραψα αναλυτικά στο δικό του θρεντ. Εμένα μου άρεσε η πρώτη σεζόν, μετά απίστευτη πτώση ποιότητας και γραψίματος. Πανέμορφο οπτικά, γελοίο σεναριακά. Το Snowpiercer δεν το έχω δει ακόμα για να κρίνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν ηταν υποψηφιο ουτε για ενα οσκαρ αυτο το διαμαντι... f*ck that...

 

[imdb=tt0100150]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

η πλέον αγαπημένη μου από όσες ταινίες των Coen έχω δει :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

[imdb=tt8579674]

 

Κατάφερα επιτέλους να το δω. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να το παρακολουθήσω στον κινηματογράφο για να απολαύσω τα οπτικά και ηχητικά εφέ του, αλλά δυστυχώς δεν είχα χρόνο τότε για να πάω και το έβαλα στη λίστα μου. Πράγματι όλα όσα ακούγονται για την ταινία ισχύουν, πάρα πολύ ωραία ιστορία, απλή πλοκή, πανέμορφη οπτικά, άριστη κινηματογραφία από τον μετρ Roger Deakins και φυσικά τρομακτικά καλή σκηνοθεσία από τον Sam Mendes. Αυτό που με ενθουσίασε όπως τους περισσότερους είναι το concept του one shot, το οποίο πολύ σοφά επιλέχθηκε από τη στιγμή που μιλάμε για μια στρατιωτική αποστολή, ως nerd με κάτι τέτοια προσπάθησα να εντοπίζω τις ραφές αλλά εκτός από μερικές δε βρήκα κάτι πολύ εξόφθαλμο όπως πχ στο Birdman. Έχει γίνει εξαιρετική δουλειά.

 

Τώρα αν προτιμούσα να κερδίσει αυτή ή το Parasite, θα συνέχιζα να προτιμώ το νοτιοκορεάτικο αριστούργημα για πολλούς διαφορετικούς λόγους, αλλά σίγουρα το 1917 ήταν πάρα πολύ δυνατό, προσφέρει στο θεατή συγκινήσεις και αξίζει να του δώσετε την προσοχή σας :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ προτιμούσα να κερδίσει το Jojo Rabbit !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, gotham-city είπε:

Εγώ προτιμούσα να κερδίσει το Jojo Rabbit !!

 

Το έχω στη λίστα, δεν το έχω δει ακόμα, αλλά και μόνο που υπάρχει το όνομα του Taika Waititi σε αυτή την ταινία και μάλιστα στην παραγωγή, το σενάριο, τη σκηνοθεσία ΚΑΙ τον πρωταγωνιστικό ρόλο, καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για κάτι πολύ καλό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34398
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   525
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1794 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

the hand that rocks the cradle 1992  καλούτσικο 90s θρίλερ

 

https://www.athinorama.gr/cinema/movie/to_xeri_stin_kounia-1004506.html

 

[imdb=tt0104389]

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2357 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

[imdb=tt2383068]

 

Είδα το The Sacrament, μια horror ταινία βασισμένη σε μια από τις τραγικότερες ιστορίες αιρέσεων, σαν θέμα το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον. Η ταινία είναι γυρισμένη με την τεχνική του found footage, γενικά με κουράζει άλλα εδώ νομίζω λειτούργησε σωστά. Ωραία ταινία με μια κλιμακωμένη αγωνία και με αρκετά δυνατές σκηνές, από την ταινία ξεχωρίζει η ερμηνεία του Gene Jones ως ο αρχηγός της αίρεσης ο οποίος είναι απολαυστικός.

Καλή ταινία γενικά άλλα στο τέλος σου αφήνει και την αίσθηση ότι χάθηκε η ευκαιρία για κάτι καλύτερο.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

[imdb=tt0445934]

 

Είχα καιρό στη λίστα μου κάποιες κωμωδίες των 00s, κυρίως αυτές του Will Ferell και όλης της παρέας της αμερικανικής κωμωδίας τύπου Seth Rogen, Steve Carrell, Paul Rudd που έβγαλαν αρκετές στα μέσα των 00s. Είχα δει τις πιο κλασικές όπως το Anchorman και το 40 Year Old Virgin, οπότε μου έμειναν κάποιες λίγο πιο "δεύτερες" στη λίστα και μία από αυτές ήταν το Blades of Glory. Με κύρια κωμική τετράδα τους Ferell, Heder, Arnett, Poehler και την Jenna Fischer, γνωστή και ως Pam από το The Office δημιουργούν μια διασκεδαστική κωμωδιούλα με στοιχεία από αθλητικές ταινίες. Ούτε κακή, ούτε φυσικά στο επίπεδο του αξεπέραστου Anchorman, διαρκεί μόλις 1μιση ώρα και για όποιον του αρέσει ο παλιός καλός Ferell θα του φανεί διασκεδαστική :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

@nikolas12 στην ίδια φάση είμαστε. Κι εγώ αυτό τον καιρό με αφορμή την νέα κωμωδία του Judd Apatow (King of Staten Island) αλλά και την επερχόμενη ταινία-παρωδία Eurovision που θα βγάλει ο Ferrel στο τέλος του μήνα, σκοπεύω να τσεκάρω διάφορες κωμωδίες των 00s. 

 

Σήμερα από σκηνοθεσίες Judd Apatow είδα πρώτη φορά το 40 Year Old Virgin. Aρκετά διασκεδαστική ταινία, ο Στιβ Καρελ είναι αμίμητος στις εκφράσεις του και στο delivery των ατακών, με έπιασα αρκετές φορές να γελάω και γενικά ήταν έτσι μια feel-good ταινία να περάσει κανείς ένα καλοκαιρινό βραδάκι, χωρίς να πρόκειται για κάποιο κινηματογραφικό αριστούργημα προφανώς, αλλά γι'αυτό που είναι, σε αποζημιώνει και με το παραπάνω. Μου άρεσαν πολύ και οι δευτερεύοντες χαρακτήρες της ταινίας, ο καθένας αρκετά ξεχωριστός χαρακτήρας που πλαισιώνει ωραία το κωμικό vibe της ταινίας. 

 

Σύντομα θα τσεκάρω και τα Funny People, Knocked Up από Αpatow ενώ από Ferrel θα δω σίγουρα Anchorman, Old School, το 1ο Zoolander και τον Ελεεινό Ιππότη της Ασφάλτου. 

 

Γενικά ένας ενδιαφέρων τρόπος που λειτουργώ τους τελευταίους μήνες στο πώς βλέπω ταινίες, είναι τέτοιοι μαραθώνιοι. Πριν από αυτά έκανα μαραθώνιο ταινιών Spike Lee με αφορμή την νέα του πολεμική ταινία Da 5 Bloods που κυκλοφόρησε στο Netflix την Παρασκευή. Ας πω και για όλα μια αποτίμηση. Γενικά ο Σπάικ Λι δεν με ενθουσίασε σαν σκηνοθέτης συνολικά. Πριν επιδοθώ στον συγκεκριμένο μαραθώνιο, είχα δει μόνο το BlackKlansman που μ'άρεσε πάρα πολύ και θεωρώ είναι η πιο ενδιαφέρουσα ταινία του και το 25th Hour που μου πέρασε λίγο αδιάφορο. Γενικά δεν ξέρω τι με απωθεί στις ταινίες του, είναι κυρίως μια ακυρίλα που έχει στους διαλόγους σε προσπάθεια να 'ναι κωμικοί και αρκετές φορές μια απουσία κεντρικής υπόθεσης που με κρατάει. Πάντως είναι σίγουρα από τους σκηνοθέτες που έχουν προάγει πολύ δυνατά το black empowerment και γι'αυτό πάντα έχει το respect μου, στα μηνύματα που θέλει να περάσει, είναι πάντα on point. Στον μαραθώνιο αυτόν λοιπόν τσέκαρα τα:

  • Do the Right Thing: ταινία που δυστυχώς παραμένει επίκαιρη όσον αφορά τον φυλετικό ρατσισμό, πολύ δυνατή νοηματικά, σαν ταινία ήθελε λίγο παραπάνω υπόθεση για τα γούστα μου αλλά ήταν από αυτές που εκτίμησα περισσότερο
  • Mo' Better Blues: αδιάφορη, κυρίως ο Ντένζελ Γουάσινγκτον άξιζε
  • Jungle Fever: αρκετά ενδιαφέρουσα, από αυτές που με έψησαν παραπάνω 
  • Malcolm X: επίσης πολύ δυνατή ταινία νοηματικά και σημασιολογικά για τα μηνύματά της, ένα έμβλημα του αντιρατσιστικού σινεμά, λίγο κουραστική όσον αφορά την διάρκεια, φοβερός παλι ο Ντένζελ
  • Clockers: καλή υπόθεση, αδιάφορη εκτέλεση
  • Ηe Got Game: ενδιαφέρουσα
  • Summer of Sam: αν είχε μείνει crime/thriller όπως πλασάρεται στην αρχή θα ήταν πολύ καλύτερη, αλλά αρκετά ενδιαφέρουσα
  • Inside Man: από τις αγαπημένες μου, φοβερή crime/heist ταινία, ξεκάθαρα έχει αντιγραφεί πολλές φορές σε heist ταινίες μετέπειτα, ακόμα και στο Casa de Papel

Όσον αφορά το νέο Da 5 Bloods, ίδια συνταγή. Ηχηρά αντιρατσιστικά μηνύματα αλλά πολύ πρόχειρο σενάριο με πολλά κλισέ.

 

Δεν τελειώνω όμως εδώ, μιας και όπως είπα ήταν πολεμική ταινία, έκανα κι έναν μαραθώνιο πολεμικών ταινιών. (Μην τρομάζετε, βλέπω όλα αυτά ένα μήνα περίπου, δεν τα είδα σε μια βδομάδα :lol:)

  • Apocalypse Now: φοβερή ταινία, αντάξια της φήμης της, παίρνει λίγο τον χρόνο της αλλά το όλο ταξίδι-εσωτερική αναζήτηση του Μάρτιν Σιν και το πώς σιγά-σιγά αναπτύσσεται η οπτική του για τον Μπράντο, του οποίου έχουν προσδωθεί μυστικιστικές διαστάσεις κατά την διάρκεια της ταινίας, απλά καθηλωτικά, όπως και όλο το τελευταίο 20λεπτο της ταινίας. Όσοι την έχουν δει καταλαβαίνουν, προσπαθώ να μην σποιλάρω.
  • Saving Private Ryan: όσο κι αν φαίνεται απίστευτο, δεν το είχα δει ποτέ. Από τις καλύτερες εναρκτήριες σκηνές στην ιστορία του σινεμά και γενικά καταπληκτική ταινία συνολικά με πολλαπλά νοήματα για το σώσιμο της ψυχής του στρατιώτη στον πόλεμο.
  • Ran: πρώτη μου επαφή με Κουροσάβα. Κάθε πλάνο είναι σαν ζωγραφία, πραγματικά φοβερή φωτογραφία και σκηνοθεσία μαχών σε συνδυασμό με μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία με χαρακτήρες γεμάτους τραγικότητα.
  • Platoon: ενδιαφέρουσα, σε σχέση με άλλες αρκετά πιο συμβατική, αλλά ο όλος διχασμός στο στρατόπεδο και οι ερμηνείες, σου κρατάνε το ενδιαφέρον αμείωτο
  • Τhin Red Line: λίγο πλατιάζει και η απουσία κεντρικής υπόθεσης δεν είναι του γούστου μου αλλά πολύ ενδιαφέρουσα μια πιο θρησκευτική σκοπία στα βιώματα του πολέμου, που ταίριαξε
  • Johnny Got His Gun: σουρρεαλισμός στο μεγαλείο του, ταυτόχρονα συγκλονιστική αλλά και αφαιρετική, το 2ο ίσως παραπάνω από τα γούστα μου. 
  • Full Metal Jacket: φοβερό το 1ο μέρος με την εκπαίδευση των στρατιωτών, ρεσιτάλ ο λοχίας και συγκλονιστική κατάληξη, αλλά το 2ο μισό με τα πραγματικά στρατόπεδα δεν με κέρδισε τόσο
  • The Hurt Locker: πιο σύγχρονη, είχε τσιμπήσει και το Οσκαράκι της αλλά συνολικά μου φαίνεται υπερεκτιμημένη. Είχε ένταση σε άλλες σκηνές αλλά σε κάποιες άλλες απλά αδιάφορη, οι πολλές ιστορίες που προσπαθεί να διηγθεί είναι άνισες
  • The Deer Hunter: Με κούρασε προσωπικά, θεωρώ πλατιάζει αρκετά αν και η χαρμόσυνη αρχή με την μακάβρια κατάληξη και η όλη αντίθεση μεταξύ αυτών, όπως και το τελευταίο μισάωρο, μ'άρεσαν

Αυτά από μένα, χαρά στο κουράγιο όσων το διάβασαν όλο :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2357 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

[imdb=tt4276820]

 

Πολύ καλή βιογραφική ταινία για τον Ray Kroc ,τον άνθρωπο που μετέτρεψε τα Mc Donalds στην αυτοκρατορία που όλοι γνωρίζουμε σήμερα τον οποίο υποδύεται εξαιρετικά ο Μάικλ Κίτον.

Η ιστορία πίσω από την εδραίωση των Mc Donalds έχει πολύ ενδιαφέρον, η ταινία δεν είναι τέλεια έχει τα θέματα της παρόλα αυτά βλέπετε πολύ ευχάριστα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 6/15/2020 at 1:45 AM, Tsaklas said:
  • Apocalypse Now: φοβερή ταινία, αντάξια της φήμης της, παίρνει λίγο τον χρόνο της αλλά το όλο ταξίδι-εσωτερική αναζήτηση του Μάρτιν Σιν και το πώς σιγά-σιγά αναπτύσσεται η οπτική του για τον Μπράντο, του οποίου έχουν προσδωθεί μυστικιστικές διαστάσεις κατά την διάρκεια της ταινίας, απλά καθηλωτικά, όπως και όλο το τελευταίο 20λεπτο της ταινίας. Όσοι την έχουν δει καταλαβαίνουν, προσπαθώ να μην σποιλάρω.
  • Saving Private Ryan: όσο κι αν φαίνεται απίστευτο, δεν το είχα δει ποτέ. Από τις καλύτερες εναρκτήριες σκηνές στην ιστορία του σινεμά και γενικά καταπληκτική ταινία συνολικά με πολλαπλά νοήματα για το σώσιμο της ψυχής του στρατιώτη στον πόλεμο.
  • Ran: πρώτη μου επαφή με Κουροσάβα. Κάθε πλάνο είναι σαν ζωγραφία, πραγματικά φοβερή φωτογραφία και σκηνοθεσία μαχών σε συνδυασμό με μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία με χαρακτήρες γεμάτους τραγικότητα.
  • Platoon: ενδιαφέρουσα, σε σχέση με άλλες αρκετά πιο συμβατική, αλλά ο όλος διχασμός στο στρατόπεδο και οι ερμηνείες, σου κρατάνε το ενδιαφέρον αμείωτο
  • Τhin Red Line: λίγο πλατιάζει και η απουσία κεντρικής υπόθεσης δεν είναι του γούστου μου αλλά πολύ ενδιαφέρουσα μια πιο θρησκευτική σκοπία στα βιώματα του πολέμου, που ταίριαξε
  • Johnny Got His Gun: σουρρεαλισμός στο μεγαλείο του, ταυτόχρονα συγκλονιστική αλλά και αφαιρετική, το 2ο ίσως παραπάνω από τα γούστα μου. 
  • Full Metal Jacket: φοβερό το 1ο μέρος με την εκπαίδευση των στρατιωτών, ρεσιτάλ ο λοχίας και συγκλονιστική κατάληξη, αλλά το 2ο μισό με τα πραγματικά στρατόπεδα δεν με κέρδισε τόσο
  • The Hurt Locker: πιο σύγχρονη, είχε τσιμπήσει και το Οσκαράκι της αλλά συνολικά μου φαίνεται υπερεκτιμημένη. Είχε ένταση σε άλλες σκηνές αλλά σε κάποιες άλλες απλά αδιάφορη, οι πολλές ιστορίες που προσπαθεί να διηγθεί είναι άνισες
  • The Deer Hunter: Με κούρασε προσωπικά, θεωρώ πλατιάζει αρκετά αν και η χαρμόσυνη αρχή με την μακάβρια κατάληξη και η όλη αντίθεση μεταξύ αυτών, όπως και το τελευταίο μισάωρο, μ'άρεσαν

Αυτά από μένα, χαρά στο κουράγιο όσων το διάβασαν όλο :lol:



άγριο :lol: Τεράστια η ατάκα για το Hurt Locker και το Όσκαρ του. Την είχα βρει ενδιαφέρουσα, δεν θυμόμουν ότι είχε πάρει Όσκαρ, αλλά όταν κάθεσαι και την χώνεις παρέα με κάποιες από τις άλλες, φαίνεται όντως τόσο γελοίο το να έχει πάρει Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας :D  Δεν στέκεται δίπλα σε κάποιες, ούτε με σφαίρες :) 

Από την άλλη βλέπω τον ανταγωνισμό εκείνης της χρονιάς, ποιες ήταν οι άλλες προτάσεις, και μιλάμε για ξεραΐλα :D 

image.png

Βλέπω και τις αγγλόφωνες γενικώς της χρονιάς στο imdb (όσες έχουν πάνω από 50000 ψήφους) και ούτε εκεί βλέπω κάτι που να έχω δει και να με συγκλόνισε (κάποιες με τα τρικς τους είχαν πάει στα Όσκαρ της προηγούμενης χρονιάς)

:cheers5: 


ΥΓ Εάν ακόμα ψήνεσαι να δεις πολεμικές, 2 σύγχρονες και σπηντάτες είναι το Black Hawk Down του 2001 που έχει μέσα μέχρι και Ornaldo Bloom και Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister) καθώς και το     
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (2013) του Michael Bay.  Δεν θα τις μνημονεύεις ποτέ όπως το Apocalypse ή το Private Ryan, δεν θα χασμουρηθείς όμως σε καμία φάση όσο τις βλέπεις :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 λεπτά πριν, germanicus είπε:



άγριο :lol: Τεράστια η ατάκα για το Hurt Locker και το Όσκαρ του. Την είχα βρει ενδιαφέρουσα, δεν θυμόμουν ότι είχε πάρει Όσκαρ, αλλά όταν κάθεσαι και την χώνεις παρέα με κάποιες από τις άλλες, φαίνεται όντως τόσο γελοίο το να έχει πάρει Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας :D  Δεν στέκεται δίπλα σε κάποιες, ούτε με σφαίρες :) 

Από την άλλη βλέπω τον ανταγωνισμό εκείνης της χρονιάς, ποιες ήταν οι άλλες προτάσεις, και μιλάμε για ξεραΐλα :D 

image.png

Βλέπω και τις αγγλόφωνες γενικώς της χρονιάς στο imdb (όσες έχουν πάνω από 50000 ψήφους) και ούτε εκεί βλέπω κάτι που να έχω δει και να με συγκλόνισε (κάποιες με τα τρικς τους είχαν πάει στα Όσκαρ της προηγούμενης χρονιάς)

:cheers5: 


ΥΓ Εάν ακόμα ψήνεσαι να δεις πολεμικές, 2 σύγχρονες και σπηντάτες είναι το Black Hawk Down του 2001 που έχει μέσα μέχρι και Ornaldo Bloom και Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister) καθώς και το     
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (2013) του Michael Bay.  Δεν θα τις μνημονεύεις ποτέ όπως το Apocalypse ή το Private Ryan, δεν θα χασμουρηθείς όμως σε καμία φάση όσο τις βλέπεις :) 

Ναι το Black Hawk Down το έχω στη λίστα, μαζί με τα Γράμματα από το Ίβο Τζίμα, το ρώσικο Come and See που έχω ακούσει φοβερά λόγια και το κλασικό "Η Γέφυρα του Ποταμού Κβάι". Θα τα δω κάποια στιγμή, αλλά προς το παρόν ξεσκάω με κωμωδίες. :lol:

 

Όσο για το 2009, το Inglorious Basterds πχ μ'άρεσε πολύ παραπάνω αν και καταλαβαίνω ότι δεν είναι ακριβώς πάνω στα γούστα της επιτροπής. Και το Up εννοείται από τα πολύ καλά της Πίξαρ (αν και έχει υπερεκτιμηθεί όσο δεν πάει λόγω του πρώτου 15λεπτου), αλλά εννοείται δεν ήρθε ακόμα η ώρα που θα δώσουν Όσκαρ σε animated. Αυτά μου άρεσαν θεωρώ καλύτερα από το Hurt Locker, αλλά όπως είπα δύσκολα να έκλεβαν τις εντυπώσεις της Ακαδημίας. Το Avatar υπερεκτιμημένο ως γνωστόν, έκανε ντόρο λόγω 3D και ξεχάστηκε, σε βαθμό που απορώ ποιος θα δει αυτά τα 4-5 σίκουελ που ετοιμάζει ο Κάμερον. Τα υπόλοιπα δεν τα έχω δει. Όντως όμως δεν ήταν τόσο δυνατή χρονιά φαίνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Προσωπικα από τις υποψήφιες μόνο το "The hurt locker" και το "Basterds" αξίζουν να είναι σ' αυτήν την κατηγορία :)

 

Ωραιες προτάσεις @germanicus Στο ίδιο μήκος κύματος είναι και το "Lone survivor" και το "The kingdom" 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το The Kingdom δεν το έχω μέσα μου ως "πολεμική" ταινία. Ούτε που θυμάμαι σε ποιον κλάδο ήταν οι χαρακτήρες. Στρατιωτικοι? FBI? κάτι άλλο? 

 

κάπως έτσι θα μπορούσε ίσως να πει κανείς και για το 13 hours, αλλά είναι τόσο ξεκάθαρο ότι μιλάμε για Seals. Πρώην μεν, Seals δε. Ξεκάθαρα :) Αυτό το στοιχείο τους είναι τρομερά έντονο σε όλη την ταινία και ας είναι "σεκιουριτάδες"-"μισθοφόροι". 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 16/6/2020 στο 7:00 ΜΜ, Tsaklas είπε:

απορώ ποιος θα δει αυτά τα 4-5 σίκουελ που ετοιμάζει ο Κάμερον.

εγώ :fiou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν ξέρω πόση σχέση έχει είτε με τα μυθιστορήματα είτε με τις μεταφορές σε κινηματογράφο-τηλεόραση. Ξέρω όμως ότι τα 2 επεισόδια μέχρι στιγμής είναι αναπάντεχα διασκεδαστικά  :) 

 

[imdb=tt2077823]

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.