Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt7768192]

 

+1 Το είδα και εγώ πριν μερικές εβδομάδες και δεν με ενθουσίασε. Βλέπονταν μεν, αλλά ήταν ένα απλό συνηθισμένο 6/10 :) Το πρόβλημά του ήταν ότι προσπάθησε να παντρέψει 2 βιβλία της Tana French (με το πρώτο εκ των 2, το In the woods, να έχει γνωρίσει ευρεία κριτική αποδοχή). 

Επιπρόσθετα όμως, επειδή την μεταφορά την είχε κάνει η Sarah Phelps, άκουσα καλά λόγια για αυτή (και ας είχε κάνει το ABC Murders με τον Malkovich που το παράτησα), οπότε "ξεκόλλησα" και είδα ένα άλλο μινι σιρις που είχε κάνει, το Ordeal by Innocence με Bill Nighy και Anna Chancelor (αμφότερες μορφές της βρετανικής τηλεόρασης). Δυστυχώς και αυτό ήταν μια από τα ίδια :) Βλέπονταν αλλά 6/10. Οπότε είμαι απίστευτα επιφυλακτικός με το άλλο μινι σιρις που γύρισε τις προάλλες, το Pale Horse που βασίζεται σε μυθιστόρημα της θείας Κρίστι και ενώ γουστάρω τον κεντρικό ηθοποιό, δεν με ενθουσιάζει η βαθμολογία. Πάντως έχει τουλάχιστον ένα που μάλλον αξίζει τον κόπο, αν και δυστυχώς ξέρω την πλοκή του γιατί είναι καραδιάσημο :)And then there were none, με Toby Stephens (Black Sails, James Bond Die Another Day), Sam Neill (Jurassic Park) και πάνω απ'όλα Charles Dance (Tywin Lannister βεβαίως βεβαίως) :) 

 

Αυτή τη στιγμη βλέπω την 1η σεζόν του Mindhunter.

 

[imdb=tt5290382]

Άκρως καλογυρισμένη. Αφηγείται τα ξεκινήματα του Behavioral Science Unit του FBI την δεκαετία του 70. Καλή και solid σειρά, αλλά δεν είναι "Top Rated TV: #137" στο imdb. Της παραέβαλαν ψηλή βαθμολογία σε σχέση με άλλες IMHO. Είμαι στο 8ο επεισόδιο και μου είναι απείρως προφανής η σεναριακή ροή που έχουν επιλέξει. Και την βρίσκω πολύ κλισέ :) Ευλογότατη, αλλά κλισέ :) Ίσως να μην έπρεπε να είναι 10 επεισοδίων, αλλά 6. Σίγουρα πάντως έχω ψηθεί για να δω και τη 2η σεζόν :) 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

7 ώρες πριν, germanicus είπε:

[imdb=tt5290382]

 

Άκρως καλογυρισμένη. Αφηγείται τα ξεκινήματα του Behavioral Science Unit του FBI την δεκαετία του 70. Καλή και solid σειρά, αλλά δεν είναι "Top Rated TV: #137" στο imdb. Της παραέβαλαν ψηλή βαθμολογία σε σχέση με άλλες IMHO. Είμαι στο 8ο επεισόδιο και μου είναι απείρως προφανής η σεναριακή ροή που έχουν επιλέξει. Και την βρίσκω πολύ κλισέ :) Ευλογότατη, αλλά κλισέ :) Ίσως να μην έπρεπε να είναι 10 επεισοδίων, αλλά 6. Σίγουρα πάντως έχω ψηθεί για να δω και τη 2η σεζόν :) 

 

 

:cheers5: 

 

Απίστευτη σειράρα το Mindhunter. Η 2η σεζόν είναι τρία επίπεδα πάνω από την πρώτη από όλες τις απόψεις!

 

[imdb=tt1632701]

 

Εγώ πάλι αν και δε μου αρέσουν οι σειρές με δικαστικά (παράτησα το Boston Legal στην 1η σεζόν) έχω κολλήσει με το Suits. Αρκετά καλή 1η σεζόν, αλλά η 2η έχει και πιο ενδιαφέρουσες υποθέσεις και καλύτερη κεντρική ιστορία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το Boston Legal είναι λατρεμένο. Είναι όμως διαφορετικά τα στυλ του μέσα σε αυτές τις 5 σεζόν. Οι πρώτες 3 είναι αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους. Έχουν κάποια story arcs στο background που κρατάνε πολλά επεισόδια και ειδικά την 3η σεζόν τα κάναν κάπως ρόιδο όταν προσπαθήσαν να μας κάνουν να νοιαστούμε για κάποιους δευτερεύοντες χαρακτήρες, τη σχέση τους και τους χαρακτήρες τους. Στην 4η και στην 5η όμως απογειώθηκε τελείως. Σταμάτησαν να ασχολούνται με τέτοιες χαζομάρες και επικεντρώθηκαν στην αυτοτέλεια των επεισοδίων μαζί με μια κριτική διαφόρων θεμάτων των ΗΠΑ (κάποια της εποχής (όπως η εκλογή του Ομπάμα), κάποια διαχρονικά όπως η οπλοκατοχή). Το γέλιο που έριξα ειδικά σε εκείνες τις 2 σεζόν ήταν απίστευτο :) οι δε Shatner και Spader απίστευτοι και με τρομερή χημεία :D 

Και δεν θα το έλεγα ακριβώς δικαστικό :) Χιουμοριστικό ήταν που απλώς τύγχανε να έχει δικηγόρους :) Προφανώς θέλει και κάποια επεισόδια για μπεις στο νόημα και να πιάσεις το χιούμορ :) 


:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt6412452]

 

6 ιστοριούλες στη Δύση από τη ματιά των αδερφών Coen. Δεν την είχα πάρει πρέφα όταν είχε βγει στο Netflix. Τις προάλλες πρωτοείδα το κλασικό (απ'ότι καταλαβαίνω) meme με τον James Franco και το First Time?, με ιντρίγκαρε, τσέκαρα το τρέηλερ, καραγουστάρισα, οπότε.... :) 

 

Είναι ένα άκρως περίεργο αποτέλεσμα. Ως σύνολο δεν με κράτησε on the edge of my seat. Κάθε βινιέτα όμως από μόνη της? Well, κάθε βινιέτα χωριστά ήταν άκρως ενδιαφέρουσα με κάποιες (ίσως και όλες?) να αγγίζουν τα όρια του αριστουργήματος. Τα χρώματα και τα πλάνα είναι από άλλο πλανήτη. Το All Gold Canyon είναι βασισμένο σε ιστοριούλα του Jack London και μα τον Αλλάχ του αποτίουν τεράστιο φόρο τιμής. Κανονικά παίρνεις όλα τα πλάνα και τα καδράρεις στους τοίχους σου :) Αντίστοιχες ατάκες/τσιτάτα μπορούν να ειπωθούν για κάθε ιστοριούλα. Το πρόβλημά της είναι ότι είναι ανθολογία... Δεν αισθάνθηκα ότι έδεναν όλες μαζί. Κάθε μια σου χτύπαγε διαφορετικές χορδές και άγγιζε διαφορετικά συναισθήματα. 

 

7/10

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

[imdb=tt0106881]

 

Outstanding gem.. Από τον Peter Weir, εναν απο τους τελευταιους masters. :) :respect:

 

Σχετικα αγνωστη, σιγουρα underrated. Πρεπει να τη δει καποιος για να καταλαβει το μεγαλειο της.

 

Ελπιζω να παρει την αποφαση να κανει κι αλλη ταινια γιατι η τελευταια του, εκτος του οτι ηταν στα κλασικα ποιοτικα επιπεδα που μας εχει συνηθισει, φανταζει μακρινη αναμνηση (2010...)  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Ο επισκέπτης ShadowWarrior80

Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα την εξαιρετική μίνι σειρά Years and Years !!! (Bbc/Hbo). 

Η ιστορία μιας οικογένειας σε ένα κοντινό μέλλον στη Μεγάλη Βρετανία! Η σειρά καλύπτει μια δεκαετία περίπου. Το δε κοινωνικό και πολιτικό πλαίσιο απόλυτα πιστευτό και ρεαλιστικό. Μια συνέχεια του σήμερα με μαθηματική ίσως ακρίβεια !!

Εξαιρετικό , με πολύ χιούμορ και συγκίνηση !

 

 

On 20/3/2020 στο 12:44 ΠΜ, Γάντζος είπε:

Outstanding gem.. Από τον Peter Weir, εναν απο τους τελευταιους masters. :) :respect:

 

Σχετικα αγνωστη, σιγουρα underrated. Πρεπει να τη δει καποιος για να καταλαβει το μεγαλειο της.

 

Ελπιζω να παρει την αποφαση να κανει κι αλλη ταινια γιατι η τελευταια του, εκτος του οτι ηταν στα κλασικα ποιοτικα επιπεδα που μας εχει συνηθισει, φανταζει μακρινη αναμνηση (2010...)  

 

 

Ταινιάρα πραγματικά !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάνε καποια χρονια που ειχα εκδηλωσει την αγαπη μου γι' αυτην την ταινια εδω περα. Μαλιστα την εχω βαλει στις τοπ 5 αγαπημενες μου :) 

 

Ο σκηνοθετης εκανε tweet μια εξαιρετικη μοντερνα βερσιον του τρειλερ. 

 

 

[imdb=tt0076740]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt1502397]

 

το κλισέ, του κλισέ, το κλισέ, ω κλισέ :) 

 

ήλπιζα να διασκεδάσω περισσότερο. δεν συνέβη. μου φανήκαν όλα τόσο τετριμμένα. πιστή πάντως στις 2 προηγούμενες με έναν εκμοντερνισμό στις λήψεις. 6/10 τουλάχιστον γλύτωσα τα λεφτά μου που δεν την είδα στον κινηματογράφο :

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τι έγινε, κανείς δεν είδε τίποτα αυτές τις μέρες; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 λεπτό πριν, Sakperi είπε:

Τι έγινε, κανείς δεν είδε τίποτα αυτές τις μέρες; :lol:

 

Μάλλον έχουν δει όλοι τόσα πολλά, που θα γράψουν βιβλίο :lol: Εγώ λόγω δουλειάς, όταν γυρίζω το ρίχνω στο διάβασμα, αν και συνεχίζω να βλέπω αργά και σταθερά Suits και περιμένω να βγει το τελευταίο επεισόδιο της 5ης σεζόν Better Call Saul για να τη δω μονοκοπανιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

[imdb=tt0287969]

 

την έχει δει κανείς;

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt1791528]

 

βασισμένο σε βιβλίο του Pynchon. noir-μαστούρα θα έλεγα :) έχει όλα τα στοιχεία ενός νουάρ, αλλά δοσμένα με μια ανατρεπτική χίππικη ματιά (το voice over λχ είναι από γυναίκα). Δεν με ξετρέλανε, αλλά βλεπόταν ευχάριστα. Ένα τυπικό 7/10

 

 

[imdb=tt8367814]

 

η τελευταία ταινία του Guy Richie. Δεν είναι το πανηγύρι που ήταν οι κάννες και το Snatch. Ήταν διασκεδαστικότατη όμως. Τόσο που την είδα μια το βράδυ και μια την άλλη μέρα στο καπάκι :) 7/10

 

 

[imdb=tt0365686]

 

Και επειδή είχα φτιαχτεί τόσο από εκείνη, πήγα και χτύπησα μια άλλη του Richie που δεν είχα δει. Καραweird ταινία με τον Luc Besson να συνεισφέρει στο σενάριο. Η καλύτερη ατάκα που διάβασα για αυτήν είναι ότι δεν είναι καλή ταινία, αλλά αν είσαι φαν του Richie θα σου αρέσει. Τεράστια αλήθεια. Είναι ένα χάλι που προσπαθεί να χαράξει την ψυχολογία των χαρακτήρων στην οθόνη, αλλά είναι ένα διασκεδαστικό χάλι για εμένα. Άλλο ένα 7/10

 

 

[imdb=tt0385887]

 

άλλο ένα νεοnoir, άλλο ένα 7/10. Και αυτό βασισμένο σε βιβλίο, αλλά ενώ το βιβλίο λάμβανε χώρα στο σήμερα, εδώ το γύρισαν στα 50ς. Η ανατροπή του είναι ότι ο ντετέκτιβ πάσχει από σύνδρομο Τουρέτ. Δεν συγκλονίζει, αλλά εάν θέλετε μια όμορφη HD κινηματογράφηση των 50ς, με ήρεμες τζαζιές, here you are. Η χαμηλή του βαθμολογία στο imdb νομίζει πως αντικατοπτρίζει την ηρεμια της ταινίας. (δεν έχει τόσες πολλές αγριάδες ή κάποιο rough edge)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 10/4/2020 στο 9:12 ΜΜ, nikolas12 είπε:

 

Μάλλον έχουν δει όλοι τόσα πολλά, που θα γράψουν βιβλίο :lol: Εγώ λόγω δουλειάς, όταν γυρίζω το ρίχνω στο διάβασμα, αν και συνεχίζω να βλέπω αργά και σταθερά Suits και περιμένω να βγει το τελευταίο επεισόδιο της 5ης σεζόν Better Call Saul για να τη δω μονοκοπανιά.

 

Βίβλο θα γράψουν όχι απλά βιβλίο. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32104
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  28
  • Reputation:   114
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ξεκίνησα φιλμογραφία του Joel Schumacher...γνωστού ως και του πρωτοπόρου της νυχτεριδο-ρώγας :lol: και ομολογώ πως δεν είναι καθόλου κακός σκηνοθέτης. Για παράδειγμα, το Falling Down είναι μια θεσπέσια ταινιάρα για την κατάρρευση ενός ανθρώπου που δεν αντέχει άλλο τις αδικίες του συστήματος, ενώ το 8mm ένα πολύ γλοιώδες θρίλερ για τα αποτρόπαια άκρα της σχέσης ζήτησης-προσφοράς στην κοινωνία....Μου άρεσε πολύ το πόσο καλό storytelling και ταυτόχρονα ενδιαφέρουσες θεματικές έχει σε αυτές τις δύο ταινίες!

Επεξεργασία από doctor jimmy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt4108134]

 

Ένας κατάσκοπος και ένας νεαρός που ξέρει μόνο από κλάμπινγκ ερωτεύονται. Μέχρι που δολοφονείται ο ένας. Και ο άλλος ψάχνει να βρει τι έγινε. 

 

μαύρη μαυρίλα πλάκωσε, μαύρη σαν καλιακούδα :) 5 επεισοδιάκια με εξαιρετικό ρυθμό και ατμόσφαιρα. Αλλά μαύρο ρε συ φίλε.... Ίσως να μην είναι τυχαίο που όλη η σειρά έχει σκηνοθετηθεί από Βέλγο. Ποιος ξέρει πόσες γαλλικές ταινίες αστυνομικές ή περιπέτειες, μέσα στη μαύρη μαυρίλα, να έχει δει ο άνθρωπος. 

Εκπληκτικός Ben Whishaw (ο Q στα τελευταία Bond)

 

7/10 με άνεση. Quality stuff όπως quality είναι και οι λατρεμένοι Joy Division, μόνο τους αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι γιατί με νταουνιάζουν :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 15/4/2020 στο 8:20 ΜΜ, doctor jimmy είπε:

Ξεκίνησα φιλμογραφία του Joel Schumacher...γνωστού ως και του πρωτοπόρου της νυχτεριδο-ρώγας :lol: και ομολογώ πως δεν είναι καθόλου κακός σκηνοθέτης. Για παράδειγμα, το Falling Down είναι μια θεσπέσια ταινιάρα για την κατάρρευση ενός ανθρώπου που δεν αντέχει άλλο τις αδικίες του συστήματος, ενώ το 8mm ένα πολύ γλοιώδες θρίλερ για τα αποτρόπαια άκρα της σχέσης ζήτησης-προσφοράς στην κοινωνία....Μου άρεσε πολύ το πόσο καλό storytelling και ταυτόχρονα ενδιαφέρουσες θεματικές έχει σε αυτές τις δύο ταινίες!

 

Πλάκα πλάκα, πέρα από τις νυχτεριδο-ιστορίες έχει πολύ ενδιαφέρουσα φιλμογραφία. Δες το Φάντασμα της Όπερας, Ετυμηγορία και Πελάτη σίγουρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και θα προσθέσω και το Phone Booth, το βάλαμε να το δούμε με τον αδερφό μου σε φάση "Ας δούμε τίποτα να περάσει η ώρα" και κολλήσαμε πολύ άσχημα, πάρα πολύ καλή ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελείωσα χθες κι εγώ (ναι κάπως καθυστερημένα το ξέρω) το γνωστότατο αμερικάνικο sitcom How i met your mother και θα ήθελα να πω με τη σειρά μου την αποψάρα μου.

 

Ξεκαθαρίζω πως το κειμενάκι θα είναι τελείως spoiler.  Οπότε διαβάστε το όσοι το έχετε δει ήδη (φαντάζομαι σχεδόν όλοι το χετε δει) ή όσοι δεν ενδιαφέρεστε για την πλοκή της σειράς :)

 

Διάβασα πολλές κριτικές σε φορουμ και μπλογκς και αν κάτι στο οποίο συμφωνούν σχεδόν όλοι είναι ότι η σειρά μοιάζει με τα "φιλαράκια". Σαφέστατα όμως η σύγκριση του HIMYM με τα friends, είναι αναπόφευκτη. Φαίνεται ότι οι δημιουργοί ήθελαν να δημιουργήσουν ένα "friends no2".

Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε πως η σειρά (απο δω και πέρα μιλάμε μόνο για το himym) ήταν "βουτηγμένη" στα περι σεξ/σχέσεων. Τονίζω πως γνωρίζω ότι πρόκειται για μια κωμωδία, θα ήθελα όμως να εστιάσω στους χαρακτήρες κάνοντας ένα "σοβαρό" ψυχογράφημα το οποίο άλλωστε βρίσκει προσοδοφόρο έδαφος ήδη και απο την δραματική πλευρά της σειράς (δεν πρόκειται δηλαδή για αμιγώς κωμωδία).

 

 

Τεντ Μόσμπι: Ο "βασικός" πρωταγωνιστής της σειράς και προσωπικά ο αγαπημένος μου χαρακτήρας. Άνθρωπος υπερβολικά ευαίσθητος, αυτό που ζήταγε ήταν να βρει μια κοπέλα να αγαπήσει. Επίσης μου άρεσε αυτό το cool αεράκι που έβγαζε αν και καταλαβαίνω πόσο εκνευριστικός γινόταν κάποιες φορές ο "αγκαλίτσας" Τεντ". Όμως πέρα απο την ευαίσθητη πλευρά του, γινόταν και πολύ γραφικός αλλά και γελοίος (κυρίως τον παράσερναν άλλοι). Αλλά οκ είπαμε· είναι κωμωδία και οι χαρακτήρες πρέπει να είναι γελοίοι! Ασυγχώρητο στον ίδιο το πόσο εμμονικός (σε τραγικό βαθμό ήταν).

 

Μπάρνεϊ Στίνσον: Ξέρω ότι πολλοί τον θεωρούν ως τον καλύτερο της σειράς. Για μένα ήταν ο "κακός" της ιστορίας. Ένας άνθρωπος ξεκάθαρα ανήθικος, δεν κοίταγε τίποτα άλλο παρα την πάρτη του. Σε επίπεδο κωμωδίας βέβαια τον θεωρούσα πολλές φορές απολαυστικό. Ερμηνευμένος απο ταλαντούχο ηθοποιό, δεν ήταν λίγες οι φορές που προσέφερε πραγματικές στιγμές γέλιου. Προσωπική όμως άποψη είναι ότι δεν του πήγαινε τόσο ο ρόλος του γυναικά (πόσο μάλλον του κατα συρροή καρδιοκατακτητή). Θα προτιμούσα έναν ρόλο γυναικά μεν αλλά να εστίαζε περισσότερο στην κάποια καφρίλα του και όχι τόσο στα "κατορθώματά" του να ρίχνει τη μια γυναίκα μετά την άλλη.
 
Ρόμπιν Σερμπάτσκι: Χωρίς υπερβολή μάλλον η "πέτρα του σκανδάλου" της σειράς. Μπορεί να μην είχε άμεσα τον πρωταγωνιστικό ρόλο αλλά ήταν το πρόσωπο χάρη του οποίου όπως φαίνεται (μπρρ...) βασίστηκε η αφήγηση του (πατέρα) Τεντ. Κατα τη γνώμη μου επίσης ένας ανήθικος χαρακτήρας που δέχτηκε τόση φιλία ενώ δεν άξιζε ούτε τη μισή.
 
Λίλι Άλντριν και Μάρσαλ Έρικσεν: Πρωταγωνιστές β'ρόλου θα λεγε κάποιος και οι μόνοι και πραγματικοί φίλοι του Τεντ στην πράξη. Ήταν εκεί στις δύσκολες στιγμές του, ήταν εκεί για λυπούνται για αυτόν, για να τον ακούν, να τον στηρίζουν ακόμα και όταν οι ίδιοι δεν ήταν στα καλύτερά τους (πχ κρίση στη σχέση τους, οικονομικά προβλήματα, προσωπικές στεναχώριες κτλ). Όπως θα έπρεπε να είναι ένας αληθινός φίλος. Υποδύθηκαν αμφότεροι απο καλούς ηθοποιούς. Η Λίλι ειδικά για μένα έβγαζε γέλιο μιας και η ηθοποιός που την ενσάρκωνε είχε κατα τη γνώμη μου ταλέντο και πολύ χιούμορ. Βέβαια  πολλές φορές λειτουργούσε υπογείως και δεν λογάριαζε κάποιες φορές ακόμα και τον ίδιο τον άντρα της. Δεν ήταν λίγες και οι φορές που είχε σαμποτάρει και τον Τεντ. Τα εντάσσω όμως αυτά στο πλαίσιο της κωμωδίας και τα αφήνω να προσπεράσουν. Ο Μάρσαλ ήταν ο φίλος ίσως που όλοι θα θέλαμε να έχουμε.
 
Αυτό που με πείραξε περισσότερο στη σειρά ήταν η ανηθικότητα των χαρακτήρων όταν μάλιστα προβαλλόταν έντονα η αξία της φιλίας. Ο "αδελφός" Μπάρνεϊ,  έπαιρνε τις γυναίκες, σαμποτάριζε καριέρες φίλων του και δεν δίστασε να πάρει την γυναίκα με την οποία είχε παλαιότερα σχέση αλλά παρέμενε τρελά ερωτευμένος ο "φίλος" του ο Τεντ. Θυμηθείτε ότι ο Μπάρνεϊ αργότερα πόσες φορές με θράσσος επικαλείται τον "αδελφικό κώδικα" όντας ο μόνος που πραγματικά τον παραβίαζε συστηματικά. Εδώ πραγματικά ταιριάζει το: "με τέτοιους φίλους τι να τους κάνεις τους εχθρούς"! Και πως βέβαια να μην είναι τόσο άθλιος ένας άνθρωπος που γενικά βλέπει τις γυναίκες σα σκουπίδι και σαν αναλώσιμα υλικά μιας ημέρας. Θυμηθείτε επίσης τη σκηνή όπου ο Μπάρνεϊ φτύνει τον Τεντ σε μια σπουδαία του μέρα (γινόταν γιορτή προς τιμήν του) και αποφασίζει να κάνει πρόταση γάμου στην Ρόμπιν..Φυσικά και η ίδια άδειασε τον Τεντ (αφού πρώτα έλεγε ένα σωρό ψέμματα) αδιαφορόντας τελείως για έναν "φίλο" που ήξερε ότι την αγαπούσε τρελά. Σαν κερασάκι στην τούρτα ο Μπάρνεί του στέλνει και sms ότι αρραβωνιάστηκε δίνοντάς του τη χαριστική βολή..είπαμε όμως· με τέτοιους φίλους..
 
Σχετικά με την Ρόμπιν απο που να αρχίσει και που να τελειώσει κανείς. Δεν διστάζει όχι μόνο να πάει με τον φίλο του πρώην της, αλλά ακόμα και να πηγαίνει εναλλαξ μεταξύ τους ανάλογα με την διάθεσή της. Πάντα ο αγκαλίτσας και ξενέρωτος Τεντ, ήταν εκεί να την περιμένει, να την ακούσει, να την παρηγορήσει και να της δώσει δύναμη. Αν θέλουμε να είμαστε όμως απόλυτα ειλικρινείς, μπορούμε να βρούμε μια ομοιότητα στο ζεύγος Ρόμπιν-Μπάρνεϊ, μια ομοιότητα που και οι ίδιοι αληθώς είχαν παρατηρήσει. Στις τελευταίες σεζόν ακολουθεί ο συγκεκριμένος διάλογος ο οποίος είναι και ο μόνος που δικαιολογεί (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) την ύπαρξη αυτού του απεχθούς ζευγαριού:
 
(Ρόμπιν) -I'm such a mess. Why do you even like me?

(Μπάρνεϊ) -I guess, cause you're almost as messed up as I am.

 

 

(Μετάφραση για τους φίλους που δεν γνωρίζουν αγγλικά):

 

-Πραγματικά είμαι για τα μπάζα. Αλήθεια ποιός άντρας πρέπει να είναι τόσο ανόητος για να ασχοληθεί με μια γυναίκα όπως εμένα;
-Υποθέτω γιατί ὅμοιον ὁμοίῳ ἀεὶ πελάζει. Είμαστε και οι δυό για τα πανηγύρια. Γι'αυτό και ερωτευτήκαμε ο ένας τον άλλον. Κόλλα πέντε!

 

 

 

Ανέφερα αυτά που με χάλασαν πολύ στη σειρά αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είχε και πολλά θετικά στοιχεία. Το θετικότερο και ωραιότερο κατ'εμέ στοιχείο που είχε η σειρά ήταν οι συναισθηματικές-δραματικές σκηνές. Ήταν ωραία γραμμένες, σε άγγιζαν στην καρδιά αλλά δεν σε ψυχοπλάκωναν. Αναφέρω στην τύχη μερικές σκηνές που μου έρχονται τώρα στο μυαλό όπως όταν η Ρόμπιν έμαθε ότι δεν μπορεί να γίνει μητέρα, η "έκρηξη" της Λίλι στον Τεντ για το πως είναι να είσαι μητέρα, η σκηνή του Μπάρνεϊ με την κορούλα του, και φυσικά οι υπέροχες σκηνές του Τεντ με την γυναίκα του. Ειδικά η τελευταία σκηνή στον σταθμό όπου γνωρίζονται για πρώτη φορα ο Τέντ με την Τρέϊσι, ήταν για μένα απο τις ομορφότερες ρομαντικές σκηνές που έχω δει σε ταινία (και έχω δει αρκετές). Αληθινή, ανεπιτήδευτη, τρυφερή και συγκινητική. Στο να φανούν βέβαια ωραίες οι σκηνές με την γυναίκα του Τεντ, έπαιξε ρόλο και η καταπληκτική Cristin Milioti. Δεν ξέρω αν το χετε δει αλλά η συγκεκριμένη ηθοποιός δέχτηκε πολλές  κριτικές λόγω της "συνηθισμένης" εμφάνισής της. Υπήρχαν και πολλοί που την θεωρούσαν και άσχημη. Η ηθοποιός για μένα ήταν υπέροχη και εμφανισιακά αλλά και υποκριτικά. Πραγματικά υποδήθηκε τέλεια τον ρόλο της γυναίκας που έδωσε στον λυπημένο Τεντ αυτό που ζητούσε μια ζωή. Αγάπη και αφοσίωση.

 

Επίσης η σειρά μου άρεσε πολύ και σκηνοθετικά. Η σειρά βρίθει απο flashbacks τα οποία σχεδόν ποτέ δεν τα βρήκα κουραστικά (με κούραζαν μόνο όταν με κούραζε και το ίδιο το επεισόδιο). Υπέροχη ήταν και η σκηνή στην τελευταία σεζόν όπου ο κουμπάρος Τεντ λύνει ένα σταυρόλεξο και στοχάζεται το μέλλον ενώ ταυτόχρονα δίπλα του ο μελλοντικός έγγαμος εαυτός του εξιστορεί στην γυναίκα του για τότε που καθόταν εδώ πριν κάποιο καιρό και στοχαζόταν το μέλλον του!  Τέλος δεν ξέρω αν παρατηρήσατε και το σκηνοθετικό "τρικάκι" ότι δηλαδή η πραγματική γνωριμία του Τεντ με την Τρέισι έγινε πραγματικά στο τέλος. Ακόμα και όταν έδειχνε τον Τεντ με την Τρέισι μαζί, δεν είχε δείξει πως είχαν πραγματικά γνωρίστεί, πότε ανταμώθηκαν για πρώτη φορά. Ούτε και τότε που τους έδειξε στο πρώτο ραντεβού. Πρώτα απο την γνωριμία, προηγήθηκε ακόμα και η πρόταση γάμου! Η σκηνή της πρώτης τους πραγματικής γνωριμίας συνέβει αμέσως μετά τον θάνατο της ίδιας της Τρέίσι! Αν ήμουν σκηνοθέτης θα έβαζα τον Τεντ ύστερα απο το θάνατο της γυναίκας του να κοιτά στο κενό αλλά όλα να αλλάζουν γύρω του και να μεταφέρεται στο σταθμό μένοντας να κοιτά την..ζωντανή πλέον γυναίκα του! Όπως και να χει πάντως ήταν πραγματικά μια υπέροχη σκηνή που αξίζει να την ξαναδεις.

Δεν θα κρύψω επίσης ότι η σειρά χάρισε αρκετές στιγμές γέλιου. Είχε φοβερές ατάκες και ο Μπάρνεϊ σε πολλές στιγμές ήταν απλά απολαυστικός. Αν κατα τη γνώμη μου τον άφηναν έτσι κάφρο χωρίς όμως να συμπεριφέρεται στις γυναίκες σα να ήταν σκουπίδια, και αν βέβαια οι σεναριογράφοι δεν τον είχαν μπλέξει σε αυτό το χαζοειδύλλιο με την Ρόμπιν, νομίζω θα ήταν καταπληκτικός. Eπίσης νομίζω υπήρχαν και στιγμές που ήταν κάπως πολυεπίπεδες. Οι σεναριογράφοι "έκρυβαν" κάποια θέματα τα οποία ίσως χρειάζονται και άλλες θεάσεις για να γίνουν κατανοητά. Άν γκουγκλάρετε θα δείτε ότι υπάρχουν αρκετές "θεωρίες" στην ιστορία αυτή. Κατα τη γνώμη μου αν όλη η σειρά είχε συμπτυχθεί σε 2-3 σεζόν, θα μιλάγαμε για κάποιο αριστούργημα. Όμως όπως γνωρίζουμε σε μια αμερικάνικη σειρά όπου τα κέρδη είναι αστρονομικά, το ρητό "η τέχνη για την τέχνη" δεν υφίσταται. Όσο μπορούν θα προσπαθήσουν να αρμέξουν την αγελάδα.

 

Τέλος θα κλείσω με αυτό που δίχασε ( ; ) πολλους και δεν είναι άλλο απο το ίδιο το τέλος της σειράς. Προσωπικά καθεαυτό σα σεναριακό τρικάκι εμένα μου άρεσε. Διότι πέρα απο τον τίτλο "How i met your mother" υπάρχει και ένας (αφανής) υπότιτλος "Ηοw i still love your aunt Robin". Είπαμε ξανά και πριν πως ουσιαστικά όλη η σειρά ήταν η αγάπη του Τεντ γύρω απο το πρόσωπο της Ρόμπιν με πρόσχημα την γνωριμία της μητέρας των παιδιών του Τεντ (δες και τι λέει η κόρη στο τέλος). Προτιμώ το εναλλακτικό τέλος κυρίως για το άσχημο φέρσιμο της Ρόμπιν στον Τεντ. Δεν της άξιζε η αγάπη του και ο ίδιος έπρεπε να την είχε ξεχάσει οριστικά.

 

Για το τέλος ένα όμορφο τραγούδι απο την τελευταία σκηνή του πραγματικού ζευγαριού/
 


Και βέβαια όπως πολύ εύστοχα αναφέρει κάποιος στο youtube:

 

Yellow Umbrella > Blue French Horn.


 


 
Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@lovecom

Καλό, να αναδημοσιευτεί στη Σκοπιά και στο Ξύπνα!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

[imdb=tt8420184]

 

Ξεκίνησα λοιπόν ως μεγάλος μπασκετόφιλος στο Netflix τα πρώτα 2 επεισόδια του The Last Dance. Δε μπορούσα να περιμένω να βγουν όλα μαζί τα επεισόδια και τα είδα. Οι μπασκετικοί όροι έχουν υποτιτλιστεί τραγικά σε κάποια σημεία. Όταν είδα ότι θα πρόκειται μόνο για το τελευταίο πρωτάθλημα των Bulls ξενέρωσα, γιατί ήθελα να δω όλη την ιστορία του Michael Jordan στους Bulls, αλλά το πιο καταπληκτικό είναι ότι για να μας εξηγήσουν πως φτάσαμε στις τριβές του 97-98 μας κάνουν συνέχεια αναδρομές και ως επί το πλείστον με χρονολογική σειρά. Αριστούργημα έως τώρα, δε μπορώ να περιμένω να έρθουν τα επόμενα!
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξαιρετικό :) ζούσα Σικάγο από Νοέμβρη 94 μέχρι Οκτώβρη 96, οπότε μιλάμε για hometown team και τα ρέστα :D  Άρα μου μιλάει λίγο παραπάνω :) 

 

Είναι κομματάκι αδιανόητο το να ζεις κάπου στην Αμερική και να μην υποστηρίζεις ειδικά την τοπική ομάδα. 24 ομάδες στο NHL, 29 NBA, 32 NFL, 29 MLB άρα κατά Μ.Ο. έχεις 2,3 ομάδες σε κάθε πολιτεία :) (όχι απλά σε κάθε πόλη....). Και προφανώς μπορεί να έχεις απλά μια στο baseball και καμία στα άλλα 3 :) 

 

Bulls είχα κατορθώσει να δω δια ζώσης μόλις μια φορά. Σε preseason game. Είχαμε πάρει εισιτήρια στο τρίτο (3!!!) διάζωμα και δεν έβλεπα τίποτα! :D Λες και παίζαν σε τραπουλόχαρτο :) κάπως έτσι μου έχει μείνει :) 

 

:cheers5: 

 

edit το δε επόμενο επεισόδιο λέει πως θα είναι με τον Rodman! :D  :D:D αναμένω απίστευτο χαβαλέ! :) (τον καραγούσταρα τον παλαβιάρη! :) (μπορούμε να προσπεράσουμε κάποια πρόσφατα ταξίδια του ως μέρος του σαλταρίσματός του :) για εντερτέηνμεντ τον βλέπαμε εξ'αλλου :) όχι επειδή είναι φιλόσοφος :D )) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

15 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Όταν είδα ότι θα πρόκειται μόνο για το τελευταίο πρωτάθλημα των Bulls ξενέρωσα, γιατί ήθελα να δω όλη την ιστορία του Michael Jordan στους Bulls,

Υποθέτω ότι θα τη δούμε όλη, μην ανησυχείς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/4/2020 στο 3:14 ΜΜ, germanicus είπε:

 

βασισμένο σε βιβλίο του Pynchon. noir-μαστούρα θα έλεγα :) έχει όλα τα στοιχεία ενός νουάρ, αλλά δοσμένα με μια ανατρεπτική χίππικη ματιά (το voice over λχ είναι από γυναίκα). Δεν με ξετρέλανε, αλλά βλεπόταν ευχάριστα. Ένα τυπικό 7/10

 

η τελευταία ταινία του Guy Richie. Δεν είναι το πανηγύρι που ήταν οι κάννες και το Snatch. Ήταν διασκεδαστικότατη όμως. Τόσο που την είδα μια το βράδυ και μια την άλλη μέρα στο καπάκι :) 7/10

 

Και επειδή είχα φτιαχτεί τόσο από εκείνη, πήγα και χτύπησα μια άλλη του Richie που δεν είχα δει. Καραweird ταινία με τον Luc Besson να συνεισφέρει στο σενάριο. Η καλύτερη ατάκα που διάβασα για αυτήν είναι ότι δεν είναι καλή ταινία, αλλά αν είσαι φαν του Richie θα σου αρέσει. Τεράστια αλήθεια. Είναι ένα χάλι που προσπαθεί να χαράξει την ψυχολογία των χαρακτήρων στην οθόνη, αλλά είναι ένα διασκεδαστικό χάλι για εμένα. Άλλο ένα 7/10

 

 

άλλο ένα νεοnoir, άλλο ένα 7/10. Και αυτό βασισμένο σε βιβλίο, αλλά ενώ το βιβλίο λάμβανε χώρα στο σήμερα, εδώ το γύρισαν στα 50ς. Η ανατροπή του είναι ότι ο ντετέκτιβ πάσχει από σύνδρομο Τουρέτ. Δεν συγκλονίζει, αλλά εάν θέλετε μια όμορφη HD κινηματογράφηση των 50ς, με ήρεμες τζαζιές, here you are. Η χαμηλή του βαθμολογία στο imdb νομίζει πως αντικατοπτρίζει την ηρεμια της ταινίας. (δεν έχει τόσες πολλές αγριάδες ή κάποιο rough edge)

 

:cheers5: 

Όταν είχα τις "Δυο Καπνισμένες Κάνες" και την "Αρπαχτή" για πρώτη φορά, είχα πετύχει άλλη μια ταινία με τον "Τούρκο" Vinnie Jones στα DVD club, την οποία μου πρότεινε φίλος συμφοιτητής από Θεσσαλονίκη και ήταν όντως καλή! Τότε νομίζαμε πως είναι και αυτή του Guy Ritchie (αν και δε θυμίζει ιδιαίτερα) λόγω του "Τούρκου", το "Βρώμικο Ίνδαλμα" ("Mean Machine") (2001)! Για τσέκαρέ τη, μπορεί να σου αρέσει!

 

[imdb=tt0291341]

 

Κι εφόσον σου αρέσει ο Quentin Tarantino, τσέκαρε και το Γαλλικό "Συμμορία: Ντόμπερμαν" ("Dobermann") ('97) του Jan Kounen! Είναι ο ίδιος που σκηνοθέτησε αργότερα το "Blueberry"! Η Monica Bellucci έχει ρολάρα! Δε μιλάει και πολύ αλλά δε βαριέσαι. :lol:Το είχα δει τη δεκαετία του '90 σε βιντεοκασέτα και φυσικά ψάχνω από τότε τις μικρού μήκους του "L'age de Plastic", "Gisele Kerozene" και "Vibroboy"... Δεν έχω παρακολουθήσει την πορεία του σκηνοθέτη, έκτοτε...

 

[imdb=tt0118996]

 

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και ποιος δεν ήταν ερωτευμένος με αυτή την μαγική ομάδα, τότε? :love4:

 

Θυμάμαι ότι είχα γεμίζει με τεράστιες αφίσες το δωμάτιό μου (μαζί και με άλλα αστέρια της εποχής) κι αγόραζα επιμελώς τα αθλητικά περιοδικά για να ενημερώνομαι. Κι εννοείται ότι είχα και τις κάρτες που κυκλοφορούσαν τότε. Ωραίες εποχές.

 

Σίγουρα θα το δω, λοιπόν, όταν βγει. Και για ενημέρωση, αλλά περισσότερο για να μου ξυπνήσουν αυτές οι όμορφες αναμνήσεις! :)

 

6 ώρες πριν, germanicus είπε:

Bulls είχα κατορθώσει να δω δια ζώσης μόλις μια φορά.

 

Τώρα ανέβηκες περισσότερο στην εκτίμησή μου! :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ τελευταία έπιασα δύο σειρές (δε βάζω μυαλό...) του "Netflix" (κατεβασμένες φυσικά, δεν έχω τέτοιο πράγμα...). Η μία Ισραηλινής παραγωγής (όπου πέρασε από crash test 2-3 επεισόδιων σε περίπτωση που ήταν Ισραηλινή προπαγάνδα και το πέρασε...) το "Fauda" (μάλλον σημαίνει "Χάος"), όπου έχω δει τους δύο πρώτους κύκλους μέχρι στιγμής, μιας και διάβασα στα ίντερνετς ότι θυμίζει "Homeland" (ούτε καν...) και το Νοτιοκορεατικό "Kingdom" (μιας και είμαστε προ των πυλών με τον κορονοϊό! :P ), επειδή διάβασα ότι είναι καλύτερο απ' το "The Walking Dead". Ούτε καν και αυτό... Όταν βλέπω ζόμπιζ-δρομείς, παίζουν τα διαόλια μου... Εγώ τα θέλω με την οπτική του George Romero! Σεναριακά επίσης, το "The Walking Dead" είναι μακράν καλύτερο και κακώς μπαίνω στη διαδικασία να τα συγκρίνω καν! Συμπέρασμα: Καλές προτάσεις, δεν πέρασα άσχημα, αλλά καλύτερα να μη λαμβάνω σοβαρά υπόψιν τι γράφεται δεξιά κι αριστερά στο διαδίκτυο. Τουλάχιστον έκανα την αρχή με τις Νοτιοκορεατικές, διότι έχω καμιά 20αριά ήδη (κυρίως απ' το χώρο του Φανταστικού, αλλά και κάποιες που είναι μεταφορές από manga και web comics και δεν ανήκουν στα είδη αυτά) και δεν το έπαιρνα απόφαση να τις ξεκινήσω! Μην πάρω φόρα και "χάσω τη μπάλα" μονάχα... Ας κλείσω κάποιες σειρές ακόμη...

 

[imdb=tt4565380]

 

[imdb=tt6611916]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Υποθέτω ότι θα τη δούμε όλη, μην ανησυχείς

 

Yeap, θεωρώ ότι κάθε επεισόδιο θα κάνει μια αναδρομή στο παρελθόν για να δούμε πως φτάσαμε στις τριβές του 97-98 καλύπτοντας όλη την πορεία του Jordan και δείχνοντας και κάποια highlights και από τους συμπαίκτες του που ήταν σημαντικοί σε αυτήν την πορεία (Pippen που τον είδαμε ήδη, Rodman, Kukoc). Μόνο ανυπομονησία για αύριο λοιπόν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξαιρετικά και τα επεισόδια 3+4. Το σώου με έχει κάνει να ψάχνομαι για να δω κανά τελικό από εκείνη την εποχή :)

 

Από εκεί και πέρα. Ανακάλυψα έναν εξαιρετικό όρο. Cozy Mysteries. Νομίζω πως η ορολογία είναι αρκετά διαφωτιστική ως προς το περιεχόμενο. :)  Εκεί υπάγονται (ή το προσεγγίζουν πάρα πολύ) και κάποια πραγματάκια που γουστάρω όπως το λατρεμένο Midsomer Murders ή το ευχάριστο Death in Paradise. Την έπεσα σε αυτά λοιπόν, και χαβαλεδιάζω/χαβαλέδιασα με τα κάτωθι σώου αυτής της κατηγορίας που είναι όλα τους 7αράκια (αλλά δυστυχώς, όπως τα περισσότερα αγγλικά αστυνομικά, βρίσκονται δύσκολα μετά από κάποια χρόνια...)

 

[imdb=tt8974594]

[imdb=tt0377253]

[imdb=tt5015548]

 

γοητευτικά και easy going :) Το Rosemary & Thyme είναι κάπως παλιομοδίτικο. Το Queens of Mystery έχει κάποια αρώματα από μεταφορές πραγμάτων όπως η δουλειά του Terry Pratchett (έχει κάτι το παραμυθοειδές μέσα του). Το δε Agatha Raisin με κάνει σχεδόν σε κάθε επεισόδιο να γελάω φωναχτά σε κάποια φάση :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Θέλω να ανοίξω δεκάδες λογαριασμούς στο imdb για να φλομώσω στους άσους το Westworld. Έχει εξελιχθεί σε απίστευτο αίσχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Θέλω να ανοίξω δεκάδες λογαριασμούς στο imdb για να φλομώσω στους άσους το Westworld. Έχει εξελιχθεί σε απίστευτο αίσχος.

 

Ωχ, μάζευα τα επεισόδια να τα δω όλα μαζί και τα σχόλια που βλέπω γενικά είναι αρνητικά. Η 2η σεζόν με απογοήτευσε γιατί λειτούργησε σαν το Lost, δηλαδή απαντούσε 1 ερώτημα και δημιουργούσε άλλα 5, οπότε φαντάζομαι ότι συνεχίζει με την ίδια λογική;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ το βλέπω από συνήθεια και γιατί έχω περιέργεια να δω που θα το φτάσουν. Στο 6ο επεισόδιο εμφανίστηκε επειδή έτσι βόλευε και ένα transformer :damn: :wall: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.