Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δεν ξέρω τι σας έχει ξετρελάνει τόσο με το Έτερος Εγώ, εμένα δεν μου είπε πολλά. Καλή προσπάθεια αλλά μέχρι εκεί. Έχοντας δει τόσες ξένες παραγωγές η σύγκριση είναι αναπόφευκτη, το ίδιο και το αποτέλεσμα αυτής. Πρέπει να γίνουν καλύτερες προσπάθειες και μάλιστα περισσότερο στον τομέα της σκηνοθεσίας, του σεναρίου και του μοντάζ. Και δεν είναι θέμα χρημάτων, χρήματα έχουν αρχίσει να πέφτουν, όχι πολλά αλλά πέφτουν. Θέλει προσπάθεια όμως ακόμα.

 

Πρόσφατα τελείωσα την τρίτη περίοδο του The Deuce, πολύ καλή, μου άρεσε πολύ η αναπαράσταση της εποχής των 70s. Περιγράφει τη ζωή στην 42η οδό του Μανχάταν την εποχή που βασίλευαν τα ναρκωτικά, η πορνεία, η πορνογραφία και άλλα τέτοια.

 

Μετά από την τρίτη προσπάθεια είδα ολόκληρο τον πιλότο του Πικάρντ. Δεν ενθουσιάστηκα. Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία όμως για τα επόμενα δυο επεισόδια.

 

Είδα τα δυο πρώτα επεισόδια της δεύτερης σεζόν του The Sinner. Με κράτησε για να δω τι γίνεται παρακάτω αλλά το βρίσκω κατώτερο της πρώτης.

 

Κατέβασα σε ανάλυση 1080p και widescreen και λέω να δω κάποια στιγμή τους Dukes of Hazzard. Απλά και μόνο τιμής ένεκεν, να θυμηθώ τα νιάτα μου.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

4 ώρες πριν, Sakperi είπε:

Δεν ξέρω τι σας έχει ξετρελάνει τόσο με το Έτερος Εγώ, εμένα δεν μου είπε πολλά. Καλή προσπάθεια αλλά μέχρι εκεί. Έχοντας δει τόσες ξένες παραγωγές η σύγκριση είναι αναπόφευκτη, το ίδιο και το αποτέλεσμα αυτής. Πρέπει να γίνουν καλύτερες προσπάθειες και μάλιστα περισσότερο στον τομέα της σκηνοθεσίας, του σεναρίου και του μοντάζ. Και δεν είναι θέμα χρημάτων, χρήματα έχουν αρχίσει να πέφτουν, όχι πολλά αλλά πέφτουν. Θέλει προσπάθεια όμως ακόμα.

 

Πρόσφατα τελείωσα την τρίτη περίοδο του The Deuce, πολύ καλή, μου άρεσε πολύ η αναπαράσταση της εποχής των 70s. Περιγράφει τη ζωή στην 42η οδό του Μανχάταν την εποχή που βασίλευαν τα ναρκωτικά, η πορνεία, η πορνογραφία και άλλα τέτοια.

 

Μετά από την τρίτη προσπάθεια είδα ολόκληρο τον πιλότο του Πικάρντ. Δεν ενθουσιάστηκα. Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία όμως για τα επόμενα δυο επεισόδια.

 

Είδα τα δυο πρώτα επεισόδια της δεύτερης σεζόν του The Sinner. Με κράτησε για να δω τι γίνεται παρακάτω αλλά το βρίσκω κατώτερο της πρώτης.

 

Κατέβασα σε ανάλυση 1080p και widescreen και λέω να δω κάποια στιγμή τους Dukes of Hazzard. Απλά και μόνο τιμής ένεκεν, να θυμηθώ τα νιάτα μου.:lol:

Δεν γίνεται σύγκριση με τις ξένες ταινίες του είδους που (εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου)  ο προϋπολογισμός τους είναι αρκετές τάξεις μεγέθους μεγαλύτερος από αυτόν της Ελληνικής ταινίας, άρα δεν μπορεί να υπάρξει τίμια σύγκριση. Όμως πραγματικά μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα Ελληνικής ταινίας παρόμοιου περιεχομένου που να είναι εφάμιλλή ή ανώτερη από το "Έτερος Εγώ" ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πούμε ακόμη ότι τα εφέ στο "Έτερος Εγώ" είναι των αδερφών Αλαχούζων που είχαν αναλάβει τα αντίστοιχα στο "Ανατομία Ενός Εγκλήματος" ('92-'95)! Μισοκοιμόμουν φαίνεται στο "Solomon Kane" και είχα στο μυαλό μου σύγχιση σε σκηνές με το graphic novel που κυκλοφόρησε πριν χρόνια η "Anubis", οπότε το κατέβασα σε Remux (ασυμπίεστο Blu-Ray 1080p για όσους δε γνωρίζουν) και την είδα! Απίθανη ταινία, ωραία μουσική και ΠΟΛΥ ανώτερη απ' την τελευταία σαχλαμάρα "Conan the Barbarian" με τον Jason Momoa..! Δυστυχώς την είχαν κόψει και δεν προβλήθηκε καν στους κινηματογράφους της Αμερικής (ομοίως και εδώ), επειδή σταυρώνεται ο Solomon Kane και η Εκκλησία δεν ήθελε να βγει προς τα έξω... Φίλε 1Superman1 κάνεις λάθος για το "Έτερος Εγώ"... Αναφέρεται στη διαφορετικότητα και μας ευαισθητοποιεί σε αυτό μιας και ο πρωταγωνιστής πάσχει από σύνδρομο Άσπεργκερ και δείχνει ότι είναι δύσκολο να προχωρήσει (ή ακόμη και να παραμείνει) σε σχέσεις, είτε φιλικές, είτε ερωτικές. Βάζει το ψυχολογικό κομμάτι και εκεί που λέει:

 

Spoiler

"και για μένα έχουν πει το ίδιο" όταν συζητάνε για τον ύποπτο που είναι έγκλειστος στην ψυχιατρική κλινική.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

5 ώρες πριν, Sakperi είπε:

Δεν ξέρω τι σας έχει ξετρελάνει τόσο με το Έτερος Εγώ, εμένα δεν μου είπε πολλά. Καλή προσπάθεια αλλά μέχρι εκεί. Έχοντας δει τόσες ξένες παραγωγές η σύγκριση είναι αναπόφευκτη, το ίδιο και το αποτέλεσμα αυτής. Πρέπει να γίνουν καλύτερες προσπάθειες και μάλιστα περισσότερο στον τομέα της σκηνοθεσίας, του σεναρίου και του μοντάζ. Και δεν είναι θέμα χρημάτων, χρήματα έχουν αρχίσει να πέφτουν, όχι πολλά αλλά πέφτουν. Θέλει προσπάθεια όμως ακόμα.

 

Πρόσφατα τελείωσα την τρίτη περίοδο του The Deuce, πολύ καλή, μου άρεσε πολύ η αναπαράσταση της εποχής των 70s. Περιγράφει τη ζωή στην 42η οδό του Μανχάταν την εποχή που βασίλευαν τα ναρκωτικά, η πορνεία, η πορνογραφία και άλλα τέτοια.

 

Μετά από την τρίτη προσπάθεια είδα ολόκληρο τον πιλότο του Πικάρντ. Δεν ενθουσιάστηκα. Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία όμως για τα επόμενα δυο επεισόδια.

 

Είδα τα δυο πρώτα επεισόδια της δεύτερης σεζόν του The Sinner. Με κράτησε για να δω τι γίνεται παρακάτω αλλά το βρίσκω κατώτερο της πρώτης.

 

Κατέβασα σε ανάλυση 1080p και widescreen και λέω να δω κάποια στιγμή τους Dukes of Hazzard. Απλά και μόνο τιμής ένεκεν, να θυμηθώ τα νιάτα μου.:lol:

Το The Deuce πολύ καλή σειρά εγώ είδα την πρώτη σεζόν και μου άρεσε πολύ. Τρομερή αναπαράσταση των 70s στην Νέα Υόρκη με George Pelekanos στο γράψιμο. Θέλω να δω και τις άλλες σεζόν άλλα δεν μπορώ να βρω ελληνικούς υπότιτλους.

Εσυ την είδες στα Αγγλικά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Να πούμε ακόμη ότι τα εφέ στο "Έτερος Εγώ" είναι των αδερφών Αλαχούζων που είχαν αναλάβει τα αντίστοιχα στο "Ανατομία Ενός Εγκλήματος" ('92-'95)! Μισοκοιμόμουν φαίνεται στο "Solomon Kane" και είχα στο μυαλό μου σύγχιση σε σκηνές με το graphic novel που κυκλοφόρησε πριν χρόνια η "Anubis", οπότε το κατέβασα σε Remux (ασυμπίεστο Blu-Ray 1080p για όσους δε γνωρίζουν) και την είδα! Απίθανη ταινία, ωραία μουσική και ΠΟΛΥ ανώτερη απ' την τελευταία σαχλαμάρα "Conan the Barbarian" με τον Jason Momoa..! Δυστυχώς την είχαν κόψει και δεν προβλήθηκε καν στους κινηματογράφους της Αμερικής (ομοίως και εδώ), επειδή σταυρώνεται ο Solomon Kane και η Εκκλησία δεν ήθελε να βγει προς τα έξω... Φίλε 1Superman1 κάνεις λάθος για το "Έτερος Εγώ"... Αναφέρεται στη διαφορετικότητα και μας ευαισθητοποιεί σε αυτό μιας και ο πρωταγωνιστής πάσχει από σύνδρομο Άσπεργκερ και δείχνει ότι είναι δύσκολο να προχωρήσει (ή ακόμη και να παραμείνει) σε σχέσεις, είτε φιλικές, είτε ερωτικές. Βάζει το ψυχολογικό κομμάτι και εκεί που λέει:

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

"και για μένα έχουν πει το ίδιο" όταν συζητάνε για τον ύποπτο που είναι έγκλειστος στην ψυχιατρική κλινική.

 

Αυτό που λες δεν αναφέρεται στην ταινία αλλά στη σειρά. Επίσης στην ταινία ο ήρωας τελικά δεν καταφέρνει να προχωρήσει σε σχέση. Τέλος η "διαφορετικότητα" που αναφέρομαι δεν είναι για ιδιόρρυθμους και παράλληλα ιδιοφυείς ανθρώπους , αλλά σε άλλες "ιδιαιτερότητες" που δεν αναφέρονται πουθενά στην ταινία , ούτε φυσικά είναι κύριος στόχος η "διαφορετικότητα" σε καμία περίπτωση..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

19 ώρες πριν, budd είπε:

Το The Deuce πολύ καλή σειρά εγώ είδα την πρώτη σεζόν και μου άρεσε πολύ. Τρομερή αναπαράσταση των 70s στην Νέα Υόρκη με George Pelekanos στο γράψιμο. Θέλω να δω και τις άλλες σεζόν άλλα δεν μπορώ να βρω ελληνικούς υπότιτλους.

Εσυ την είδες στα Αγγλικά;

 

Ναι, δυστυχώς κι εγώ δεν βρήκα ελληνικούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

20 ώρες πριν, 1SUPERMAN1 είπε:

Δεν γίνεται σύγκριση με τις ξένες ταινίες του είδους που (εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου)  ο προϋπολογισμός τους είναι αρκετές τάξεις μεγέθους μεγαλύτερος από αυτόν της Ελληνικής ταινίας, άρα δεν μπορεί να υπάρξει τίμια σύγκριση. Όμως πραγματικά μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα Ελληνικής ταινίας παρόμοιου περιεχομένου που να είναι εφάμιλλή ή ανώτερη από το "Έτερος Εγώ" ;

 

Καλά κάνεις και διαφωνείς γιατί αλλιώς δεν θα είχαμε να πούμε τίποτα. Έκατσα λοιπόν χθες και προσπάθησα να δω τη σειρά. Λέω προσπάθησα γιατί κάπου στη μέση έπεσε μαύρο όχι γιατί με κοίμησε η σειρά αλλά λόγω του προχωρημένου της ώρας. Η σειρά είναι καλύτερη από την ταινία αλλά έχει περιθώρια βελτίωσης. Δεν θα σταθώ σε στυλιστικά ατοπήματα που έχουμε δει και σε ξένες παραγωγές που σκοπό έχουν να γοητεύσουν το μάτι αλλά απέχουν από την πραγματικότητα. Π.χ. δεν βάζεις έναν σχιζοφρενή που μόλις έχει διαπράξει φόνο κι έχει ακόμα αίματα πάνω του σε ένα κατακόκκινο δωμάτιο! Το κόκκινο είναι διεγερτικό χρώμα που αποφεύγεται, και σίγουρα δεν το φοράνε οι νοσοκόμοι που περιφέρονται στους διαδρόμους ψυχιατρικής κλινικής αλλά περισσότερο αυτοί που μπαινοβγαίνουν στα χειρουργεία. Τεσπά, αυτά είναι πταίσματα. Αυτό που με ενοχλεί ακόμα στις ελληνικές παραγωγές είναι η απουσία ρεαλισμού και ερμηνειών. Είναι πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με το κόστος της παραγωγής, ούτε με τις δυνατότητες των ηθοποιών αλλά με την κατεύθυνση που τους δίνεται. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος. Κυριακή βράδυ, καθόμουν στο pc κι άκουγα τις ειδήσεις, όταν τελείωσαν συνέχισε το πρόγραμμα με ελληνική ταινία, Καλώς Ήρθε το Δολάριο. Εγώ συνέχισα να κάθομαι στο pc και την ταινία την άκουγα γιατί βαριόμουν να σηκωθώ. Όση ώρα την άκουγα, και το έχω προσέξει και με άλλες παλιές ελληνικές ταινίες, η εκφορά του λόγου ήταν ρεαλιστική, ήταν σαν να μιλάνε καθημερινοί άνθρωποι δίπλα σου. Στο Έτερος Εγώ αυτό δεν το βρήκα. Όχι σε όλους. Βρήκα εκπληκτικό τον Λαγούτη και την ερμηνεία του, πολύ καθημερινή, πολύ ρεαλιστική. Όπως και του μουστάκια τύπου που ανέκριναν για το φόνο της πόρνης, προς το τέλος του δεύτερου επεισοδίου που τον είδα γιατί λίγο νωρίτερα είχα ξυπνήσει, επειδή είχα πιαστεί από τον καναπέ. Γενικά, βλέπεις τους έλληνες ηθοποιούς, όχι σε αυτή τη σειρά μόνο, να λένε τις ατάκες αλλά να μην τις ζουν. Και δεν είναι το θέμα ή το περιεχόμενο που το επιτάσσει αυτό. Δεν μπορούμε να παρουσιάζουμε νουάρ ιστορίες με τεχνάσματα 80+ χρόνων, χρειαζόμαστε κάτι πιο σύγχρονο. Άλλος ο κόσμος και η συμπεριφορά του το 1930 και άλλος το 2020. Όποιος έχει δει το Killing, σουηδικό ή αμερικάνικο δεν έχει σημασία, θα καταλάβει τι εννοώ. Σίγουρα έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στη φωτογραφία και στις γωνίες λήψης αλλά θέλει λίγο ακόμα δουλίτσα στον πυρήνα της αφήγησης. Για μένα πάντα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Όποιος έχει δει Nordic noir δε βλέπει κάτι άλλο. Αυτό.

 

Τώρα αν είναι καλό για ελληνικό ή καλό γενικά και άλλες τέτοιες κουβέντες είναι άσκοπες. Είναι καλό ή κακό για το χρόνο μου. Αν δω σειρές στην τηλεόραση 1 με 2 ώρες τη μέρα θέλω αυτές οι ώρες να αξίζουν. Όχι να αξίζουν σε Έλληνες. Να αξίζουν. και _

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

3 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Όποιος έχει δει Nordic noir δε βλέπει κάτι άλλο. Αυτό.

 

Τώρα αν είναι καλό για ελληνικό ή καλό γενικά και άλλες τέτοιες κουβέντες είναι άσκοπες. Είναι καλό ή κακό για το χρόνο μου. Αν δω σειρές στην τηλεόραση 1 με 2 ώρες τη μέρα θέλω αυτές οι ώρες να αξίζουν. Όχι να αξίζουν σε Έλληνες. Να αξίζουν. και _

Σας έχει φάει η ξενομανία νομίζω :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προϋπόθεση για μένα είναι να υπάρχει ελληνική μετάφραση. Εάν δεν υπάρχει, δε μ' ενδιαφέρει στο ελάχιστο... Θα βρω άλλα να δω. Νομίζω πάντως πως για Ελληνική προσπάθεια είναι πολύ καλή και περιμένω πως και πως τον επόμενο κύκλο! Δε θα συνεχίσω την κουβέντα μ' εσένα @1SUPERMAN1 διότι "ξεφεύγεις" και πετάς spoilers χωρίς να σου καίγεται καρφάκι για εκείνους που ακόμη δεν την έχουν παρακολουθήσει. Τη χειρότερη διαφήμιση κάνεις με τα spoilers.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

13 ώρες πριν, 1SUPERMAN1 είπε:

Σας έχει φάει η ξενομανία νομίζω :antekale:

 

Δεν νομίζω πως είναι θέμα ξενομανίας. Βλέπεις έναν αγώνα ευρωλίγκα και μετά έναν αγώνα σούπερλίγκ, δεν μπορείς να μην αναρωτηθείς τι βλέπω τώρα; Η διαφορά κάνει την εμφάνιση της και αναπόφευκτα ακολουθεί η σύγκριση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

3 hours ago, Sakperi said:

 

Δεν νομίζω πως είναι θέμα ξενομανίας. Βλέπεις έναν αγώνα ευρωλίγκα και μετά έναν αγώνα σούπερλίγκ, δεν μπορείς να μην αναρωτηθείς τι βλέπω τώρα; Η διαφορά κάνει την εμφάνιση της και αναπόφευκτα ακολουθεί η σύγκριση.

Αφού στην Euroleague παίζουν μπάσκετ και στην Superleague ποδόσφαιρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

5 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

Αφού στην Euroleague παίζουν μπάσκετ και στην Superleague ποδόσφαιρο.

Ένας λόγος παραπάνω για να αναρωτηθείς τι βλέπω εγώ τώρα;;;;:lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

7 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Προϋπόθεση για μένα είναι να υπάρχει ελληνική μετάφραση. Εάν δεν υπάρχει, δε μ' ενδιαφέρει στο ελάχιστο... Θα βρω άλλα να δω. Νομίζω πάντως πως για Ελληνική προσπάθεια είναι πολύ καλή και περιμένω πως και πως τον επόμενο κύκλο! Δε θα συνεχίσω την κουβέντα μ' εσένα @1SUPERMAN1 διότι "ξεφεύγεις" και πετάς spoilers χωρίς να σου καίγεται καρφάκι για εκείνους που ακόμη δεν την έχουν παρακολουθήσει. Τη χειρότερη διαφήμιση κάνεις με τα spoilers.

Φίλε Mandrake δεν κατάλαβα τί εννοείς με τον όρο spoilers. Αν εννοείς ότι μαρτυρώ την εξέλιξη της υπόθεσης δε νομίζω ότι έχεις δίκιο , μόνο ένα πολύ μικρό μέρος έδωσα και ίσως όχι το πιο ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, 1SUPERMAN1 είπε:

Φίλε Mandrake δεν κατάλαβα τί εννοείς με τον όρο spoilers. Αν εννοείς ότι μαρτυρώ την εξέλιξη της υπόθεσης δε νομίζω ότι έχεις δίκιο , μόνο ένα πολύ μικρό μέρος έδωσα και ίσως όχι το πιο ενδιαφέρον.

Αφορά τον πρωταγωνιστή και τη ζωή του. Σε κουτάκια φίλε, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 27/2/2020 στο 5:22 ΠΜ, Mandrake είπε:

Αφορά τον πρωταγωνιστή και τη ζωή του. Σε κουτάκια φίλε, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο!

Εξακολουθώ να μην σε πολυκαταλαβαίνω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

11 hours ago, 1SUPERMAN1 said:

Εξακολουθώ να μην σε πολυκαταλαβαίνω...

Με το «κουτάκια» εννοεί τα spoilers που μπορείς να βάλεις μέσα το κείμενο σου και όποιος θέλει να το κλικάρει για να διαβάσει. Είναι το εικονίδιο με το μάτι, αριστερά από το εικονίδιο του imdb.

Screenshot.thumb.png.57f79dd58a7df21a75c82548c2fe7cf1.png

παράδειγμα:

Spoiler

εδώ μέσα τα spoilers

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

On 26/2/2020 στο 10:45 ΠΜ, Sakperi είπε:

 

Η διαφορά κάνει την εμφάνιση της και αναπόφευκτα ακολουθεί η σύγκριση.

 

Το πρόβλημα είναι η σύγκριση, κι είναι το αντίθετο απ' αυτό που θα πίστευε κάποιος.

 

Την ελληνική παραγωγή δε θα τη συγκρίνουμε συνήθως με την αμερικάνικη. Αυτόματα μπαίνει σε άλλη κατηγορία με διάφορες δικαιολογίες, στην τοπική και σχετικά ερασιτεχνική. Κάποιες δικαιολογίες έχουν βάση, πχ το κόστος παραγωγής και το μέγεθος της αγοράς. Προφανώς και δε δικαιολογεί η Ελλάδα μια ακριβή παραγωγή. Στο σενάριο όμως και στην υποκριτική δε γίνεται να υπάρχουν δικαιολογίες. Κοστίζει περισσότερο να γράψεις το σενάριο σωστά ή να παίξει κάποιος αξιοπρεπώς; Κοστίζει χρόνο αλλά αν αγαπάς τη δουλειά σου δεν τον σκέφτεσαι. Δεν πνίγονται και στη δουλειά αυτοί που ασχολούνται με αυτές τις τέχνες.

 

Το καλούτσικο λοιπόν θα θεωρηθεί αριστούργημα και το κακό μέτριο. Η κριτική ίσως δεν επιτραπεί κιόλας εκ των πραγμάτων. Στην Ελλάδα δεν ξέρεις τί γίνεται, μπορεί να σε βρίσουν για την κακή κριτική, να σε εκφοβίσουν ή και να σε πάνε στα δικαστήρια.

 

Αυτοί που δε συγκρίνουν με το αντικειμενικά καλό αλλά με το σχετικό ντόπιο "καλό", πιστεύουν ότι βοηθάνε την ελληνική παραγωγή ενώ κάνουν το αντίθετο στην ουσία, της κόβουν τα πόδια γιατί ρίχνουν τον πήχη σε κάτι στο οποίο ο πήχης είναι ήδη χαμηλά. Δίνουν πάτημα στο άρπα κόλλα και στις μεθόδους του χωριού. Στο χωριό το μέτριο φτάνει κι είναι εύκολο να είσαι πρώτος. Στο χωριό επίσης, οι θέσεις είναι λίγες και πιασμένες. Γι αυτό κι αν είσαι καλός προσπαθείς να πας στην πόλη.

 

Αν θέλουμε καλή ελληνική παραγωγή λοιπόν, πρέπει να κάνουμε στο κακό σενάριο και στην κακή υποκριτική την κριτική που τους ταιριάζει. Έτσι θα ανέβει η ποιότητα και θα έρθουν και στην επιφάνεια οι καλύτεροι που ίσως υπάρχουν. 

Επεξεργασία από Otis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2737
  • Achievement Points:  356
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

the-fugitive-5.thumb.jpg.6d17dd9913e1c08def9ec6867ee98d62.jpgΜια άλλη σειρά που ολοκλήρωσα προσφάτως είναι "The fugitive", "Ο φυγάς" στην Ελλάδα, με τον David Janssen. Προβλήθηκε στις ΗΠΑ μεταξύ 1963-67. Αν και τα 2 τελευταία επεισόδια της 4ης χρονιάς τα είχα παρακολουθήσει προ ετών, αυτό δεν μου μείωσε καθόλου το ενδιαφέρον. Το κυρίαρχο δίδυμο που πρωταγωνιστεί είναι ο γιατρός Kimble, καταδικασθείς άδικα εις θάνατον για το φόνο της γυναίκας του, και ο αστυνόμος Gerard, που τον καταδιώκει ασταμάτητα.

 

Αξίζει να αναφερθεί ότι η σειρά σταμάτησε στο 28ο επεισόδιο, που προβλήθηκε στις 11/4/1967, ενώ τα 2 τελευταία, τα 29 και 30 προβλήθηκαν 4 και πλέον μήνες μετά, στις 22 και 29/8/1967 αντιστοίχως!!! Αυτή η αναμονή και αγωνία για την τελική έκβαση συνετέλεσαν προφανώς ώστε η τηλεθέαση των 2 τελευταίων επεισοδίων να εκτιναχθεί στα ύψη με αποτέλεσμα το τελευταίο επεισόδιο να είναι έως και σήμερα το 3ο δημοφιλέστερο στην ιστορία της αμερικάνικης τιβί!!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τελικά στη σειρά ποιός ήταν ο ένοχος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2737
  • Achievement Points:  356
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Spoiler

Ο ένοχος ήταν γνωστός απο την αρχή, δηλ. ο μονόχειρας τον οποίο ο Φυγάς(γιατρός Kimble) αναζητούσε ταυτόχρονα με την προσπάθεια του να διαφυγει απο την καταδίωξη της αστυνομίας. Ο μονόχειρας, πάντως, εμφανίζεται συνολικά σε λίγα απο τα 120 επεισόδια. Ο αστυνόμος Gerard, που καταδιώκει διαρκώς τον Kimble, αρνείται να αποδεχτεί την ύπαρξη του μονόχειρα, όμως δίνει μια ενδιαφέρουσα ψυχαναλυτική ερμηνεία, υποστηρίζοντας ότι ο φυγάς είναι στην πραγματικότητα πεπεισμένος για την ύπαρξη αυτού του μονόχειρα στον οποίο έχει υποσυνείδητα φορτώσει τη δικιά του ενοχή.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 5/3/2020 στο 11:28 ΠΜ, Sakperi είπε:

Τελικά στη σειρά ποιός ήταν ο ένοχος;

source.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt8201186]

 

Περσινό βρετανικό tv mini series 6 επεισοδίων. Έπαθα την πλάκα μου με το σασπένς των πρώτων 4 επεισοδίων :) Στο μεν πρώτο επεισόδιο έριχνα καντήλια για τον τρόπο που παρουσιάζονταν στα πρώτα 30 λεπτά και πως έπαιζε με τον θεατή ο σκηνοθέτης ανεβάζοντας συνέχεια την αγωνία/περιέργεια :) Στο τέλος κάπως-κάπου το έχασε. Δεν είναι τυχαίο που τα επεισόδια έχουν στο imdb βαθμολογίες 8.2 - 8.4 - 8.5 - 8.4 - 8.5 - 7.6. Χωρίς όμως να είναι παράλογο το φινάλε. Απλώς είχε γίνει τόσο μπερδεγουέη η φάση που δε νομίζω ότι μπορούσε να τελειώσει κάπως διαφορετικά. (δεν είναι πάντως αυτό που ίσως νομίζετε το φινάλε :) είναι και αυτό unconventional IMO :) ) . 

 

Director + Writer είναι ο Ben Chahan που ήταν Director στην 2η σεζον του Missing (έχω δει μόνο την πρώτη) και ο οποίος εκτιμώ ότι θα βγάλει κι άλλα αξιόλογα πραγματάκια στο μέλλον.

 

Αιώνες καλύτερη από το πολυακουσμένο Bodyguard.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μια ταινία που θεωρείται το αριστούργημα του Πολωνού σκηνοθέτη Κριστόφ Ζανούσι είναι το "Επιφοίτηση" (Iluminacja ο πρωτότυπος τίτλος) γυρισμένη το  1973. Είναι μια βαθιά υπαρξιακή ταινία όπου πραγματεύεται πάρα πολλά θέματα σε έναν καταιγιστικό ρυθμό εικόνων που εναλλάσσονται με στοιχεία ντοκιμαντέρ και  με τον ιδιαίτερο τρόπο του Ζανούσι. Απλά δείτε τη,  ώστε να πάρετε μια ιδέα για τον τρόπο που εισάγει ο σκηνοθέτης τις σχέσεις επιστήμης , θρησκείας, ζωής , θανάτου , κοινωνίας και του βαθύτερου νοήματος της ζωής , μέσα από ένα δικό του φιλοσοφικό πρίσμα. Παρά την παλαιότητά της, η ταινία νομίζω ότι δεν έχει χάσει κανένα από τα νοήματά της ακόμα και σήμερα. Όταν την είχα πρωτοδεί , αρκετά μικρός ηλικιακά , με είχε σημαδέψει για το υπόλοιπο της ζωής μου. Πολλά από τα νοήματά της επαληθεύτηκαν εντυπωσιακά κατά τη διάρκεια της ζωής μου...

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είδα να μνημονεύεται στο GC'S Movie / TV Series ZONE (Νέα, Trailers, Πρεμιέρες κτλ.) και θυμήθηκα να σχολιάσω. Η σειρά Hunters με Al Pacino. Άντεξα να δω 2 επεισόδια. Άντεξα. Απάλευτη. Δεν τη διαγράφω πλήρως αφού είχε κάποιες καλές στιγμές, παίζει και ο Pacino, αλλά αδερφάκι μου..................... 

 

Πολύ pulp. Περισσότερο απ'όσο γουστάρω αυτή τη στιγμή και χωρίς τη ματιά του Tarantino.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Τελευταια είδα το παλιο ελληνικο μια τρελη τρελή τρελή οικογένεια.

 

Ωραία ταινιουλα μου φανηκε, καποιες στιγμές είχαν πλάκα, αλλά μέχρι εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μνηστεία-Γάμος-Δολοφονία = 3 σκαλοπάτια, Γάμος-Δολοφονία= 2 σκαλοπάτια

 

το motto των Frey :D

 

2 τρελή. Όχι 3. Με τη θρυλική Πάστα Τυρέλ (βασίλισσα των ταρτών), την Μίκα Τυρέλ, και τον Αλέκο Τζανετάκο στο ρόλο του Τζέφρεϋ Μπαράθεον.

 

 

 

Όταν μεγαλώσεις, θα την εκτιμήσεις περισσότερο :) 

 

:cheers5: 

 

υγ all in good fun, έτσι? :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Επιδής ήθελα να χαλαρώσω και να περάσω ευχάριστα 2 ωρίτσες είδα χτες το JUMANJI THE NEXT LEVEL

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Για τον ίδιο λόγο έκατσα να δω The Spy Who Dumped Me, κάποια στιγμή με πήρε ο ύπνος, όταν ξύπνησα δεν με ένοιαξε καθόλου!

Shut In, με την Naomi Watts, καλό θρίλερ που ακολουθεί όμως την πεπατημένη.

Επίσης, έκατσα μετά από καιρό να το Spiderman: Into the Spider-Verse, ομολογώ πολύ καλύτερο από ό,τι περίμενα. Σχεδόν καλύτερο και από κάποιες ταινίες της σειράς.

Έχω βαλθεί να αδειάσω το δίσκο από τις 50+ ταινίες που έχω μαζέψει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είδα και το Dublin Murders, μίνι αστυνομική σειρά 8 επεισοδίων, αν και ξεκινάει με ένα έγκλημα που πρέπει να εξιχνιαστεί η προσοχή πέφτει στο παρελθόν των δυο αστυνομικών. Το αρχικό έγκλημα μπαίνει στην άκρη και προσπαθούν να πουν ουσιαστικά τρεις ιστορίες. Και δεν το καταφέρνουν με ικανοποιητικό τρόπο. :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.