Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

2 την έχουν δει μέχρι στιγμής και έχουν σχολιάσει :) Στις κομιξοταινίες, κομιξοσειρές και στα κινούμενα, προτιμάμε να κάνουμε το σχολιασμό στις αντίστοιχες παρουσιάσεις/τόπικ :) Πιο λογικό λχ το να πας στο τόπικ του φετινού Joker για να δεις τι είπαν τα διάφορα μέλη ειδικά για αυτό, παρά να σκαλίζεις αυτό εδώ όπου μιλάμε για οτιδήποτε μας καπνίσει :D 

 

Τα σχόλια των 2 προαναφερθέντων είναι από εδώ και κάτω :)  

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, Bilis είπε:

Επίσης παρατήρησα ότι έχει μία Fight Club αισθητική (μια σκηνή είναι ξεκάθαρα εμπνευσμένη από το  Fight Club). Τι πιστεύετε;

Όντως θύμισε καπως Fight Club αλλά και V for Vendetta περισσότερο αν μιλαμε για την ίδια σκηνή. Βέβαια όπως είπα και στο δικό μου ποστ οι πιο ξεκαθαρες επιρροές της ταινίας ήταν ο Ταξιτζής και το King of Comedy.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  115
  • Reputation:   695
  • Achievement Points:  216
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

είδα το sinner, πολύ καλή σειρά. 2 κύκλοι με διαφορετικό θέμα. Αυτοί που τους αρέσουν τα αστυνομικά θα το λατρέψουν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει και βλεπω ταινιες του ελληνικου κινηματογραφου των δεκαετιων '50 και '60. Αρκετα επιλεκτικα ενω προσπαθω να αποφευγω ταινιες των Σταυριδη, Γκιωνακη, Λογοθετιδη και Φωτοπουλου γιατι δεν ειναι του γουστου μου (θα κανω ομως μια εξαιρεση και θα δω τα ''Κιτρινα γαντια'' και τις δυο ''Λατερνες'' γιατι ειναι Σακελλαριος και στις λατερνες εχει Καρεζη) και ταινιες μιουζικαλ του Δαλιανιδη (ειδικα αυτες που ειναι προς τα τελη του '60 και μεσα στη χουντα) :)

 

Εχω μεχρι τωρα δει 3 ταινιες οι οποιες ειναι 8/10 και εχω ενθουσιαστει. Υποψη οτι εχω δει και αλλες ταινιες παλιοτερα (π.χ. ''Παπατρεχα'', ''Θου-βου'' κ.α.) που αξιζουν και αυτες 8αρακια.

  • Φωνάζει ο κλέφτης
  • Υπάρχει και φιλότιμο
  • Δις διευθυντής

Βεβαια επεσα πανω και σε stinkers οπως το ''Τρεις κουκλες κι εγω'' :lol:

 

Συνεχιζουμε δυνατα!!! :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Περίεργο σπορ. Πολύ περίεργο σπορ :) 

 

Για Φωτόπουλο όπως ειπώθηκε και αλλού, Καφετζού, αλλά υπάρχουν εκπληκτικές ατάκες στα "Θοδωρής και το δίκαννο" (η σκηνή με το τρανζιστοράκι και τις κάμπιες είναι ποίημα) όπως και στο "Φανούρης και το σόι του" (όπου θα μάθεις πως λέμε στην Ελλάδα το μπρέκφαστ :D

Τις επανεκτίμησα χάρη στη ραδιοφωνική εκπομπή RMG που εστιάζει πάρα πολύ στις χιουμοριστικές ατάκες από όλες αυτές και χάρη στο ότι η Μαρία τις καραγουστάρει οπότε περνάμε καλά όταν τις βλέπουμε :) (γελάει αυτή οπότε γελάω και εγώ μετά. Κάτι σαν τα γέλια κονσέρβα ίσως? :lol: )

 

Καταλαβαίνω πάντως τι λες για αυτούς τους 4. Ειδικά για Γκιωνάκη και Λογοθετίδη. Όπου τον μεν Γκιωνάκη δυσκολεύομαι να τον εκτιμήσω λόγω μιας δικαστικής περιπέτειας που είχε τη δεκαετία του 80 (όπου έπεσε πολύ στα μάτια μου) αν και λένε πως είναι εξαιρετικός δραματικός ηθοποιός (όταν παίξει σε τέτοιο ρόλο :) ), ο δε Λογοθετίδης ίσως και να πληρώνει το ότι έφυγε νωρίς. 1960... 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Λατρευω ελληνικες ταινιες της εποχης εκεινη. Υπηρχε μεγαλη παραγωγη τοτε οποτε η πλειονοτητα ειναι χαλια. Αλλα υπαρχει και ενας σεβαστος αριθμος μειοψηφιας (μερικες δεκαδες τις υπολογιζω) που ειναι πολυ καλες και αναλαφρες με τρομερο χιουμορ και πολυ καλες ερμηνειες. Βεβαια υπαρχουν παντα και τα διαφορετικα γουστα οποτε δεν γινεται να αρεσουν σε ολους ολοι οι ηθοποιοι.

 

Λογοθετιδη τον γουσταρω παρα πολυ και τις περισσοτερες ταινιες του τις βρισκω εξαιρετικες.

 

Ο Σταυριδης δεν μου αρεσει σε αλλες ταινιες αλλα τα Κιτρινα Γαντια ειναι σιγουρα μεσα στην δεκαδα των Best απο εκεινη την εποχη οχι βεβαια μονο για τον Σταυριδη αλλα για την ερμηνεια και των υπολοιπων.

 

Γκιωνακης ετσι και ετσι αλλα ειχε μερικες καλες ταινιες και αυτος.

 

Φωτοπουλος πολυ καλος στο "Θοδωρο και δικανο" και σε μερικα ακομα (Φανουρης, Σωφερακι, Ωραια των Αθηνων, Καφετζου).

 

 

Και για να παμε σε καινουρια,, χθες Πεμπτη ειδα στο σινεμα "Η μαχη της επικρατησης". Αξιοπρεπες εργο με καλες ερμηνειες αλλα μεχρι εκει. Δηλ για καποιον που δεν εχει διαβασει και δυο πραγματα για τον Εντισον, τον Γουεστινγκχαουζ και τον μεγιστο Τεσλα δυσκολα θα του αρεσει πιστευω. Ενδεικτικο το οτι ειμασταν μολις 5 ατομα στην αιθουσα 1η μερα προβολης στην παρασταση των 9 ενω (και λογω εκπτωσης που εχει καθε Πεμπτη) γενικα το σινεμα ειχε πολυ κοσμο.

 

Επισης εδω και αρκετο καιρο ηθελα να δω και καμια ταινια απο τον σκηνοθετη μας Νικο Νικολαιδη.

 

Ξεκινησα με την "Πρωινη Περιπολο" του 1987. Σε γενικες γραμμες μου αρεσε. Ωραια η αισθητικη και η ατμοσφαιρα και θεωρω πετυχημενο το αποτελεσμα και μου εκανε εντυπωση πως την γυρισε εκεινη την εποχη.

 

Ειδα και το "The Zero Years" του 2005 το οποιο δεν μου αρεσε και τοσο. Πραγματευεται και αυτο μια μελλοντικη δυστοπια (ισως οχι και τοσο μακρινη δυστυχως)

 

 

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είμαι από εκείνους που έχουν δεις τις ασπρόμαυρες Ελληνικές κωμωδίες, πάνω από 15 φορές την κάθε μία. Ο λόγος απλός. Τις λατρεύει η μητέρα μου και τις έγραφε, όταν προβάλλονταν στην τηλεόραση, στο βίντεο. Ακόμα τις έχει φυλαγμένες σε άπειρες κούτες στην αποθήκη. Σε κασέτες, που είχε η κάθε μία, δύο ή τρεις ταινίες γραμμένες. Όταν επισκέπτομαι το πατρικό μου, μου ζητάει να τις βάζω στο YouTube, πλέον, κι εξακολουθεί να τις απολαμβάνει. :P 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είδα το Undone, πόνημα (και) του Raphael Bob-Waksberg, δημιουργού του BoJack Horseman. Καταρχάς, δεν μπορώ να τονίσω αρκετά πόσο με ικανοποίησε το art direction του. Ακόμα μια φορά δόθηκε η σωστή σημασία στο οπτικό κομμάτι ώστε να δημιουργήσουν ένα πρωτότυπο ενήλικο animation με ρόλο σημαντικότερο ακόμα και από του σεναρίου. Χρησιμοποιώντας το λεγόμενο rotoscoping, φαίνεται ότι εκμεταλεύτηκαν τις δυνατότητές του στο έπακρο κρατώντας τα θετικά από τους δύο κόσμους. Δηλαδή τις πραγματικές κινήσεις τους σώματος και εκφράσεις του προσώπου των ηθοποιών, χωρίς να χάνονται ή πιθανώς να υποβαθμίζονται από το animation, και τη δυνατότητα του animation να μην ακολουθεί ρεαλιστικά μοτίβα και να συνεχίζει να φαίνεται όμορφο και προσεγμένο, σε αντιδιαστολή με φθηνά ειδικά εφέ στο live action. Ουσιαστικά έφτιαξαν μια ιστορία για να ειπωθεί με το συγκεκριμένο μέσο, και αυτό είναι τουλάχιστον αξιοσέβαστο. Η υπόθεση πολύ καλή, επίσης. Ίσως όχι με πάρα πολύ πρωτότυπη θεματολογία, αλλά σίγουρα εκτελεσμένο σωστά, με λεπτομέρειες που της δίνουν χαρακτήρα και με τέλος ακριβώς στα μέτρα μου, ακόμα και αν δεν ερχόταν δεύτερη σεζόν. Πραγματικό must κατά τη γνώμη μου. Βάζω και ένα βιντεάκι για τις τεχνικές που χρησιμοποιεί.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ πρωτοποριακό. :wow: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Χθες ειδαμε το "Κρατικα Μυστικα" (Official Secrets) που αφορα την αληθινη ιστορια της Katharine Gun πο δουλευε για τις μυστικες υπηρεσιας του Η.Β. και η οποια αποφασισε να διαρευσει ενα εγγραφο το οποιο αποδεικνύει οτι οι ΗΠΑ θελανε να στησουν το ψηφισμα στον ΟΗΕ σχετικα με την εναρξη του πολεμου εναντιον στο Σανταμ Χουσειν (εκπληξουλα τελικα δεν ειχε οπλα μαζικης καταστροφης). Αξιοπρεπη ταινιουλα.

 

Και σημερα ειδαμε τον νεο Εξολοθρευτη. Αναμεικτα τα συναισθηματα θα ελεγα. Ισως δεν ηξερα και εγω τι να περιμενω πια απο το franchise αυτο που το εχουν ξεχειλωσει. Μου αρεσε η επιστροφη της Σαρα Κονορ (badass οσο δεν παει) και ειχε μερικες καλες στιγμες σαν εργο, πιο μαζεμενο σεναριο και ηταν μαλλον το καλυτερο απο ολες τις συνεχειες μετα το Judgement Day. Απλα συγκρινομενο με τα δυο πρωτα σιγουρα υστερει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Κια την Παρασκευη ειδαμε την νεα ταινια του Αλμοδοβαρ το "Πονος κι Δοξα" για να ολοκληρωσουμε ενα τριημερο με καθε μερα σινεμα! Πολυ πολυ καλο και αυτο με τρομερη φωτογραφια και πολλα αυτοβιογραφικα στοιχεια μεσα. Εγω εχω δει 2-3 ακομα του Αλμοδοβαρ αλλα τωρα μου αναψε περισσοτερο το ενδιαφερον και θα κοιταξω καποια στιγμη να δω περισσοτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είδα επιτέλους Casa de Papel, οι 2 πρώτοι κύκλοι γαμάτοι, ο τρίτος μεγάλη απογοήτευση.

Επίσης, είδα Mandalorian, καλό, στο πνεύμα του Πολέμου των Άστρων και των γουέστερν, καλή παραγωγή, αδύναμη σκηνοθεσία.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εγώ είδα χθες το Doctor Sleep.

 

Πολύ ωραία ταινία. Από τις καλύτερες που έχω δει φέτος. Από τα τρέιλερ φοβόμουν θα το κάνουν τελείως απλό σενάριο τύπου mcu, ήρωας και αδιάφορος ανταγωνιστής που κυνηγιούνται. Αλλά είχα πολύ λάθος. Η κακια της υπόθεσης την οποία υποδύεται εξαιρετικά η Ρεμπεκα Φεργκιουσον έχει αρκετό screentime για να εδραιώσει την παρουσία της και να αναπτυχθεί σαν χαρακτήρας, χωρίς να ναι μάλιστα κάτι κοινότυπο, έχει στηθεί πολύ ωραία. Ο ΜακΓκρεγκορ πολύ καλός επίσης σαν μεγάλος Ντάνι από την Λάμψη, βασανισμένος χαρακτήρας και φυσιολογική συνέχεια του παιδιού που αφήσαμε στην ταινία του Κιούμπρικ. Το κοριτσάκι που μπαίνει σε κεντρικό ρόλο επίσης καλό και ενδιαφέρουσα προσθήκη.

 

Γενικότερα η όλη υπόθεση στήνει μια πολλή ωραία συνέχεια της Λάμψης, μεγαλώνοντας τον σύμπαν που γνωρίσαμε εκεί και δίνοντας περισσότερες πληροφοριες για πράγματα του μεταφυσικού που ο Κιούμπρικ επέλεξε να αγνοήσει από το βιβλίο του Κινγκ γιατί δεν είναι το στυλ του. Απ όσο έχω διαβάσει και ονλαιν, μην έχοντας διαβάσει τα βιβλία, εδώ γινεται μια πολύ ωραία προσπάθεια να παντρεψουν την μεταφορα του βιβλίου αλλά και την κινηματογραφικη συνέχεια της Λάμψης. Μια συνέχεια φυσική και όχι τόσο εμπορική, εμπνέεται από την παλιά ταινία και κάνει κάτι τελείως δικό του αντί να παίζει με την νοσταλγία και την αγάπη των φαν. Κάνει φυσικά και το απαραίτητο fan service χωρίς να το τρίβει στα μούτρα. Φαίνεται και από την προσθήκη άλλων ηθοποιών στους ρόλους της παλιάς ταινίας. Δεν σου τρίβει στα μούτρα έναν γερασμένο Νίκολσον ή μια γερασμένη Ντιβαλ, τους οποίους θα κάνει ψηφιακή απογήρανση κατά την σύγχρονη μόδα, για να καλύψει την οποία έλλειψη σεναρίου με έναν πρόσκαιρο ενθουσιασμό από τα τρέιλερ ότι α δες επέστρεψε ο τάδε, αλλά παίρνει νεα άτομα για τους νεαρούς τους ρόλους, σαν να σου λέει φίλε εδώ κάνουμε κάτι άλλο. Έχουμε μια ιστορία να πούμε και δεν θα βασιστούμε στην νοσταλγία σου για να το πουλήσουμε αλλά θα κάνουμε κάτι καινούργιο. Φυσικά πλήρωσε το τίμημα και δεν πάει καλά στο box office επειδή εν ετει 2019 τόλμησε να μην λέει στον τίτλο Shining 2 η κάτι παρόμοιο και παρέμεινε αυθεντικό.

 

Ωραία ταινία λοιπόν, φτιαγμένη για όλους και όχι κυρίως για εύκολα εντυπωσιασμενους εφήβους που γουστάρουν εύκολο τρόμο, όπως πχ το νέο It που κακα τα ψέματα γέρνει προς τα εκεί πάρα την αξιοπρεπή του προσπάθεια για και μια ωραία υπόθεση, προσπαθεί σαν τον προκάτοχό του να σου στήσει ατμόσφαιρα και αγωνία και όχι φτηνό τρόμο. Σε ένα βαθμό τα καταφέρνει. Και αυτό με φέρνει στα αρνητικά, ότι προφανώς ο Φλαναγκαν δεν είναι Κιούμπρικ και όποιες προσπάθειες για αναβίωση σκηνικών της Λάμψης φάνηκαν λίγο σαν απλή επανάληψη και όχι κάτι νέο φρέσκο με την δική του μάτια ή έστω με την σπιρτάδα του Κιούμπρικ. Επίσης σίγουρα σαν ταινία η Λάμψη δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό τόσο σε βάθος όσο και δημιουργικά, μην δουλευόμαστε. Κάνει κάτι άλλο αλλά το κάνει καλά. Ένα άλλο πράγμα που δεν μου άρεσε κινηματογραφικα ήταν η τάση του σκηνοθέτη πολλές φορές να εστιάζει σε ένα αντικείμενο στην κάμερα και να θολώνει πολύ φανερά το πίσω, προσωπικα με κούρασαν τέτοια πλάνα.

 

Τι άλλο, σαν φανμπόι που ειμαι σίγουρα θα προσκυνουσα σε μια επιστροφή Νίκολσον κάπως αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι το ζητούμενο και θα ήταν φτηνό.

 

Όπως και να χει μια εξαιρετική ταινία για όσους έχουν δει την Λάμψη.

8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Χθες Πεμπτη ειδαμε το Φορντ εναντιον Φεραρι (ή ΛεΜαν 1966). Ενδιαφερουσα ταινια για τον μηχανονικητο αθλητισμο αν ακαι ειχαν αλλαξει καποια γεγονοτα και επισης γελασα γιατι ειχαν κανει τους Ιταλους "κακους" σαν καρικατουρες! Ενταξει αμερικανικη ταινια με αμερικανους ηρωες (και ενα Αγγλο) αλλα το παρακανανε σε μερικα πραγματα.

 

Σημερα πηγαμε στον Ιρλανδο του Σκορτσεζε. 3,5 ωρες μια καλης ταινιας απο τον μετρ του ειδους δηλ μαφιοζικες βιογραφιες. Γενικα μειναμε ικανοποιημενοι απο σεναριο, σκηνοθεσια και ερμηνειες. Το μονο που μας χαλασε λιγο ηταν οτι στις σκηνες που ηταν νεωτεροι οι πρωταγωνιστες μας και τους ειχαν κανει πιο νεους με επεξεργασια (κυριως Ντενιρο και Τζο Πεσι) φαινοταν καπως ψευτικο το αποτελεσμα και οχι ταιριαστο με τις κινησεις. Σε καποιες φασεις εβλεπες κεφαλι 40αρη με σβαρνιστα βηματα 80αρη απο τον Ντενιρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

@albertus magnus σας ζηλεύω "εσάς" που πάτε κάθε μέρα σε άλλο έργο χαχαχα

 

Είδα κι εγώ το Ford v Ferrari. Πολύ ωραία ταινία. Όμορφη ταινία. Είχε από ολα δράση, ένταση, χιούμορ, αγωνία, συγκίνηση. Ο Μπειλ πολύ καλός, ρεσιτάλ ερμηνείας και μου φαίνεται καλύτερα να τον προτιμούν σε ρόλους με βρετανική προφορά γιατί αποδίδει καλύτερα. Ο Ντειμον επίσης καλός, δυναμικός, συγκινητικός. Την παράσταση σίγουρα κλέβουν και ο Τζος Λούκας νομίζω λέγεται που κάνει έναν τόσο σπαστικό χαρακτήρα που θέλεις να του δώσεις μπουνιά αλλά και ο ηθοποιός που κάνει τον Φορντ σου μένει για την ερμηνεία του. Γενικά πολύ καλό καστ σε μια καλογραμμένη ταινία. Αληθινή ιστορία κιόλας που εντυπωσιάζει. Δεν είχα διαβάσει τίποτα για την όλη ιστορία και δικαιώθηκα. Οι αγώνες πολύ ωραία κινηματογραφημενοι, με ένταση και αγωνία που δεν σ αφήνουν στιγμή. Γενικά γουστάρω αθλητικές ταινίες με ένταση για το αποτέλεσμα κλπ παρόλο που δεν παρακολουθώ καθόλου αθλήματα. Πάντως δεν είναι ταινία που απευθύνεται σε φάνς των αγωνιστικών μόνο εννοείται, επειδή έχω ακούσει και τέτοιους ενδοιασμούς. Είναι ωραία ταινία γενικότερα.
Με δεμένο στιβαρό σενάριο που σου παρουσιάζει με πολύ ακριβή δομή τα γεγονότα χωρίς να φάει χρόνο από το αγωνιώδες κομμάτι της ταινίας αργότερα. Στα αρνητικά θα βάλω μόνο ότι έκλεισε κάπως άγαρμπα η ταινία για να συμπεριλάβει και ένα άλλο μέρος της αληθινής ιστορίας που θεωρώ μειώνει λίγο τα προηγούμενα σαν κλιμάκωση, δεν ταιριάζει. Μπορούσαν να το βάλουν αλλιώς. Ήταν το μόνο σημείο που ένιωσα ότι η ταινία τραβάει πολυ πάρα τις 2μιση ώρες διάρκεια. Ισχύει κι αυτό που αναφέρθηκε κιόλας για την καρικατούρα των Ιταλών αλλά δεν με πείραξε πάρα πολύ. Αμερικάνικη ταινία είναι για επίτευγμα των Αμερικάνων (το πρώτο αμερικάνικο αυτοκίνητο που κέρδισε στο Λε Μαν), δεν περίμενα κάτι πιο προσγειωμένο και πλήρως αντικειμενικό, αλλά μια ωραία ταινία γενικότερα. Για κάτι υποψηφιότητες Όσκαρ που λένε δεν ξέρω, θεωρώ για προσαρμοσμενο σενάριο σίγουρα αξίζει μια υποψηφιότητα, ισως και για σκηνοθεσία. Για ηθοποιία τώρα θα έλεγα μάλλον για β ανδρικό έναν Μπειλ θα μπορούσε να δοθεί υποψηφιότητα. Ο Ντειμον δεν κάνει και κάτι τόσο εκπληκτικό παρόλο που είναι καλός. 


Συνολικά ένα 8,5/10 και την προτείνω σε όλους, σίγουρα από τις αγαπημένες μου της χρονιάς. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt0259733]

 

92 επεισόδια των 100 λεπτών, 46 υποθέσεις, 9 σεζόν. 

 

Η ξερή περιγραφή του είναι "οι περιπέτειες ενός Cold Case Unit". Για κάποιο λόγο μου είχε κολλήσει ότι θα ήταν κάτι CSI τύπου και αυτό μου το έκανε απωθητικό (παρόλο που γούσταρα το CSI). Καμία σχέση :) Γέλασα με το πρώτο επεισόδιο, όπως προσπαθούσαν να βρούνε τα πατήματά τους και τους έβγαιναν πολύ κλισαρισμένοι οι χαρακτήρες. Έστρωσαν όμως και κόλλησα. Δεν θα το μνημονεύω όπως το Midsomer Murders (που διόλου τυχαία έχει φτάσει τις 20 σεζόν :) ), αλλά  προφανώς δεν φτάνεις 9 σεζόν αστυνομικά στη Βρετανία χωρίς να έχεις μια χ ποιότητα :) Με σχετικά "σκοτεινά" και "ειδεχθή" εγκλήματα. Πέρασα ταμάμ. 7/10

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 27/10/2019 στο 1:58 ΜΜ, Indian είπε:

Είμαι από εκείνους που έχουν δεις τις ασπρόμαυρες Ελληνικές κωμωδίες, πάνω από 15 φορές την κάθε μία. Ο λόγος απλός. Τις λατρεύει η μητέρα μου και τις έγραφε, όταν προβάλλονταν στην τηλεόραση, στο βίντεο. Ακόμα τις έχει φυλαγμένες σε άπειρες κούτες στην αποθήκη. Σε κασέτες, που είχε η κάθε μία, δύο ή τρεις ταινίες γραμμένες. Όταν επισκέπτομαι το πατρικό μου, μου ζητάει να τις βάζω στο YouTube, πλέον, κι εξακολουθεί να τις απολαμβάνει. :P 

 

 

:beer: 

Έχε υπόψιν βέβαια ότι εάν τις είχε αντιγράψει πολύ πίσω, ίσως έχει και καλύτερες κόπιες από τα άθλια τελεσινέ που υπέστησαν από τα κανάλια τα τελευταία 25 χρόνια... Άλλοι τίτλοι τέλους και αρχής, μικρότερη διάρκεια με μονταρισμένες σκηνές, ΝΕΕΣ σκηνές με πλάνα της Αθήνας πολύ πιο μετά από την εποχή της ταινίας και τέτοια ωραία... Στο "Retromaniax" υπάρχει σχετική ενότητα και όλα αυτά τα χρόνια, οι θιασώτες του Παλιού Ελληνικού Κινηματογράφου (ο Νέος και ο Σύγχρονος Ελληνικός Κινηματογράφος δεν κινδυνεύουν ακόμη!) έχουν ανακαλύψει..τέρατα! Αυτά τα "ωραία" έρχονται και δένουν με την τεράστια καταστροφή του αρχείου της δημόσιας τηλεόρασης απ' το '82 και πίσω... Η μόνη σωτηρία είναι με την ψηφιοποίησή τους σε Blu-Ray/4K, αλλά μάλλον πως μονάχα με της "Φίνος Φιλμ" και της "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος" φαίνεται να ασχολούνται, κατά κύριο λόγο. Η "Graal" είχε αναλάβει κάποτε όλες την ψηφιακή αποκατάσταση των διασωθέντων ταινιών "Φίνος Φιλμ" αλλά έχουν περάσει ήδη πολλά χρόνια από τότε που το ξεκίνησε και το διαφήμιζε, αλλά ακόμα τίποτα... Είναι ευχάριστο τουλάχιστον το γεγονός ότι ολοκλήρωσαν και παρέδωσαν 165 ταινίες! Η 2η έχει αγοράσει με τα χρόνια και μικρότερες εταιρίες που δεν υφίστανται πλέον, οπότε προχωράει σιγά σιγά και σε κάποιες ψευτό-HD που παίζουν τα κανάλια, με καλύτερη μεν εικόνα αλλά στην κυκλοφορία τους σε Blu-Ray θα κριθούν όλα!

 

:beer:

 

Από ταινίες δεν έχω πάει ακόμη να δω τον τελευταίο "Εξολοθρευτή" και το sequel της "Λάμψης", μιας και τα οικονομικά μου ήταν χάλια αυτές τις μέρες, πήγαν φίλοι και είδαν την 1η βέβαια και μου μετέφεραν αυτό που λέει ο albert παραπάνω, ότι είναι όντως η 3η καλύτερη του franchise μετά τις πρώτες δύο, οπότε ελπίζω να τα καταφέρω μέχρι την Τετάρτη, διότι δε βλέπω να κάθεται περισσότερο στις αίθουσες... Το "Joker" εν τω μεταξύ το παίζει ακόμα! :D   Την Κυριακή κλείσαμε με άλλη παρέα να πάμε να δούμε το "Doctor Sleep"! Και πολύ το τρενάραμε. Για τον ίδιο λόγο εγώ, βέβαια... ΕΑΝ την παλέψω και προλάβω να κατεβάσω να δω το 1ο, ενδεχομένως η παραπάνω ταινία να είναι το "Zombieland: Διπλή Βολή"! Αφού έχω ξαναπιάσει το υποείδος για τα καλά με τις διάφορες σειρές, ας προσπαθήσω να δω κι αυτήν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 16/11/2019 στο 7:57 ΠΜ, Mandrake είπε:

Έχε υπόψιν βέβαια ότι εάν τις είχε αντιγράψει πολύ πίσω, ίσως έχει και καλύτερες κόπιες από τα άθλια τελεσινέ που υπέστησαν από τα κανάλια τα τελευταία 25 χρόνια... Άλλοι τίτλοι τέλους και αρχής, μικρότερη διάρκεια με μονταρισμένες σκηνές, ΝΕΕΣ σκηνές με πλάνα της Αθήνας πολύ πιο μετά από την εποχή της ταινίας και τέτοια ωραία... Στο "Retromaniax" υπάρχει σχετική ενότητα και όλα αυτά τα χρόνια, οι θιασώτες του Παλιού Ελληνικού Κινηματογράφου (ο Νέος και ο Σύγχρονος Ελληνικός Κινηματογράφος δεν κινδυνεύουν ακόμη!) έχουν ανακαλύψει..τέρατα! Αυτά τα "ωραία" έρχονται και δένουν με την τεράστια καταστροφή του αρχείου της δημόσιας τηλεόρασης απ' το '82 και πίσω... Η μόνη σωτηρία είναι με την ψηφιοποίησή τους σε Blu-Ray/4K, αλλά μάλλον πως μονάχα με της "Φίνος Φιλμ" και της "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος" φαίνεται να ασχολούνται, κατά κύριο λόγο. Η "Graal" είχε αναλάβει κάποτε όλες την ψηφιακή αποκατάσταση των διασωθέντων ταινιών "Φίνος Φιλμ" αλλά έχουν περάσει ήδη πολλά χρόνια από τότε που το ξεκίνησε και το διαφήμιζε, αλλά ακόμα τίποτα... Είναι ευχάριστο τουλάχιστον το γεγονός ότι ολοκλήρωσαν και παρέδωσαν 165 ταινίες! Η 2η έχει αγοράσει με τα χρόνια και μικρότερες εταιρίες που δεν υφίστανται πλέον, οπότε προχωράει σιγά σιγά και σε κάποιες ψευτό-HD που παίζουν τα κανάλια, με καλύτερη μεν εικόνα αλλά στην κυκλοφορία τους σε Blu-Ray θα κριθούν όλα!

 

Αν δεν έχουν αποθηκευτεί σωστά παίζει να έχουν καταστραφεί κιόλας, λόγω της ευπάθειας της μαγνητικής ταινίας. Άσε που η ανάλυση τους στα 250p τις κάνει πολύ δύσκολες στη θέαση. 

Πω πω, τι μου θύμησες με το μοντάζ σύγχρονων σκηνών, ο τσοπάνης που το έκανε θα έπρεπε να ευνουχιστεί στην πλατεία Συντάγματος για παραδειγματισμό. Απίστευτη ενέργεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα το Σάββατο το Irishman του Σκορσέζε και έχω να πω ότι είναι ένα έπος και πιστεύω μια από τις καλύτερες ταινίες του σκηνοθέτη. Ο Σκορσέζε γυρίζει στα γνώριμα (γκανγκστερικά) μονοπάτια του και μέσα σε τρεισήμισι ώρες μας δείχνει τον κόσμο της μαφίας με αίμα, βία, χιούμορ άλλα και συγκίνηση μέσα από μεγάλες ερμηνείες. Για τους ηθοποιούς τι να πεις, Ντε νίρο  και Πατσίνο καταπληκτικοί ενώ αυτός που πιστεύω κλέβει την παράσταση είναι ο Τζο Πέσι ο οποίος είναι επιβλητικός. Αξίζει να την δει κάποιος στον σινεμά, μην φοβηθείτε τις τρεισήμισι ώρες που διαρκεί η ταινία δεν θα καταλάβετε πως θα περάσουν.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα χθες ξανά ύστερα απο 10+ χρόνια το The Lion, the Witch and the Wardrobe. Ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν γιατί πρόσφατα μπήκα στον κόσμο των βιβλίων του αγαπημένου C.S. Lewis (Για όσους δεν το γνωρίζουν τα "χρονικά της Νάρνια" είναι σειρά βιβλίων που έπειτα γυρίστηκαν σε σειρές και ταινίες). Όταν το πρωτοείδα (φοιτητής τότε), θυμάμαι δεν μου άρεσε καθόλου. Μετα βίας είχα δει ως τη μέση. Αυτές τις μέρες όταν άρχισα το ομώνυμο βιβλίο, απλά ξετρελάθηκα. Το κατατάσσω (ίσως) στο ωραιότερο παραμύθι που διάβασα ποτέ. Απλά μαγεύτηκα απο αυτό τον κόσμο. Έτσι λοιπόν είπα να δώσω μια δεύτερη (ή τρίτη δεν θυμάμαι :Ρ ) ευκαιρία στην ταινία για να δω πως αποδόθηκε (μιας και είχα διαβάσει πλέον το βιβλίο) αλλά και τι πιστότητα είχε.

 

Παραδόξως μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Στοιχεία τα οποία είχα βρει αρνητικά (όπως και αρκετος κόσμος), δηλαδή αργή εξέλιξη, πολύ παιδικό, καθόλου σκοτεινή ατμόσφαιρα κτλ, πλέον δεν με επηρέασαν. Η φωτογραφία ήταν πολύ όμορφη όπως και η πιστότητα (εκτός απο λίγες αλλαγές), αλλά φυσικά και η μουσική! Να σημειώσω πως στην αναζήτησή μου στο google για την ταινία, διαπίστωσα πως έχουν γυριστεί και παλαιότερα ταινίες· το 1988 αλλά και το 1967! Eίδα ελάχιστα απο την σειρά του 1988 (καλά για αυτή του 1967 ούτε λόγος..απλά δεν βλεπότανε..). Πιο πιστή στο βιβλίο αλλά σήμερα φαντάζει και αρκετά αστεία όσο αφορά τα εφέ (οι κάστορες πχ είναι άνθρωποι μασκαρεμένοι) αλλά και ο Άσλαν ο οποίος είναι στην ουσία ένα μεγάλο λούτρινο...ας μη μιλήσουμε για τα εφέ..Κακά τα ψέμματα η ταινία του 2005 παρ όλες τις αμερικανιές (αναπόφευκτο), απέδωσε έναν κόσμο που μόνο σύγχρονα εφέ μπορούν να παραστήσουν. Συγκρίνετε πχ την χειμωνιάτικη Νάρνια της ταινίας με αυτή της σειράς του 1988. Η ταινία έβγαζε μια "θανατερή" αλλά και "απόκοσμη" παγωμένη ομορφιά (άρχισα τα ποιητικά μου..) ενω στη σειρά, η Νάρνια σαν πρώτη σκηνή δείχνει ένα συνηθισμένο βράδυ σαν και αυτό στο χωριό σου με λίγα χιόνια τριγύρω..Να κάνουμε λόγο φυσικά και για την λευκή μάγισσα της ταινίας την οποία υποδύθηκε η Tilda Swinton η οποία κατ εμέ ήταν καταπληκτική και συνάμα τόσο..παγερά όμορφη! Νομίζω δεν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη επιλογή!

 

Να πω επίσης μια λεπτομέρεια που με χάλασε; Δεν καταλαβαίνω γιατί την ντουλάπα την είχαν σκεπάσει με σεντόνι. Μου φάνηκε αρκετά "μη ρεαλιστικό" ένα μικρό κοριτσάκι να πάει να τραβήξει ένα σεντόνι που σκέπαζε κάτι, όταν δεν είχε άδεια (πόσο μάλλον όταν είχε λάβει ρητές εντολές απο την αυστηρή οικονόμο του σπιτιού). Θα προτιμούσα να στέκει εκεί χωρίς κάλυψη, συνηθισμένη, αδιάφορη και εύκολα προσβάσιμη, η οποία μπορεί εύκολα να χρησιμοποιηθεί για..κρυψώνα.

 

Σίγουρα το βιβλίο -και κατ'επέκταση η ταινία-έκρυβαν πολλές αλληγορίες. Κάποιες απο αυτές ήταν απλά ξεκάθαρες, κάποιες λιγότερο φανερές. Εξάλλου μιλάμε για το ευφάνταστο μυαλό του τεράστιου καθηγητή Clive Staples Lewis. Ο ίδιος μόνο "φτηνά" βιβλία δεν έγραφε.

 

Όσοι αγαπάτε τους παραμυθένιους κόσμους, μπορείτε αν θέλετε να δείτε την ταινία, αλλά επιβάλλεται να διαβάσετε το υπέροχο αυτό παραμύθι. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι μέχρι σήμερα έχει ξεπεράσει (αν πιστέψουμε τη wiki) σε πωλήσεις τα 85 εκατ. ενώ όλη η σειρά τα 120 εκατ.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αυτήν την περίοδο βλέπω το The Boys. Θα πω περισσότερα όταν τελειώσω στο σχετικό θέμα, αλλά πραγματικά δηλώνω κατενθουσιασμένος. Απίστευτα βίαιο, πανέμορφο, πανέξυπνο και ξεκάθαρα σατιρικό προς όλη την υπερηρωική κουλτούρα. Με source material από Garth Ennis και δημιουργό τον Eric Kripke που έφτιαξε το Supernatural δεν περίμενα κάτι λιγότερο. Πραγματικά κάθε λεπτό και απόλαυση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt4786824]

3η σεζόν :) Και να μου το λέγατε ότι θα τα έβλεπα αυτά εδώ, δεν θα σας πίστευα :) Καλογυρισμένα. Και έχω την εντύπωση ότι η βασιλική οικογένεια δεν καταλαβαίνει πόσο την ξεφτιλίζει αυτή η σειρά :) ΙΜΗΟ η Ελισάβετ παρουσιάζεται ως μια μικροαστή αγράμματη νοικοκυρά. Η Μαντάμ Σουσού αλλά να τη σαρκάζει ο σεναριογράφος με βρετανικό χιούμορ :) Γενικώς όλοι τους άχρηστοι κηφήνες. Χωρίς να το διατυμπανίζει ότι τους αποκαλεί άχρηστους κηφήνες :D Και ταυτόχρονα το κάστινγκ είναι επικό. Κρεμ ντε λα κρεμ. 

 

[imdb=tt7798634]

7.1 στο imdb, 88% στο rotten. Και η αλήθεια βρίσκεται στο rotten. :D Επίπεδο Get Out + Cabin in the Woods. :D Με περισσότερο black humor όμως. Φρέσκια και διασκεδαστικότατη. :) 8/10 από εμένα. Με τρελό ενθουσιασμό. Σημειώνουμε το όνομα της ηθοποιού που παίζει την κεντρική ηρωίδα. Samara Weaving. Εξαιρετικότατη. Καίρια υποσημείωση. Δεν βλέπω ταινίες τρόμου. Αυτή εδώ είναι κάτι άλλο :)  ... well... το έδωσα το στίγμα νομίζω. Get Out + Cabin in the Woods. Εάν σας άρεσαν εκείνες, δεν βλέπω γιατί να μη σας αρέσει αυτή εδώ :) Κοζάρετε το τρέηλερ. Τίμιο. Εάν σας κάνει αυτό, θα σας κάνει και η ταινία :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

[imdb=tt0060862]

 

 

Εξαιρετικό απ' όλες τις απόψεις. Δε θα μπορούσε να φτιαχνόταν αυτό σήμερα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

[imdb=tt0065214]

 

Ακατέργαστο διαμάντι... "This time we do it right."  

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ω ναι. ω ναι :) βια με νόημα. σε κραυγαλέα αντίθεση με τον Ταραντίνο που είναι βια για στυλ :) 

 

Θεούλης Πεκινπα. Θεούλης. Καρακρίμα που είναι ελάχιστες οι ταινίες που δεν του τις άλλαξαν τα στούντιο. Τεράστιο κρίμα. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 11/25/2019 at 12:10 AM, Γάντζος said:

Ακατέργαστο διαμάντι... "This time we do it right."

 

Όχι ακατέργαστο, αγαπητέ, σκηνοθετημένο και χορογραφημένο με μαέστρία, έχει επηρεάσει τις περισσότερες ταινίες δράσης των τελευταίων 50 ετών .

 

Όποιος δεν το έχει δει να τρέξει ....χθες ! Εννοείται το director's cut.

 

Υ.Γ. Θεός ο Borgnine, η μεγαλύτερη φάτσα που έχει περάσει από το Χόλυγουντ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είδα πριν λίγο στο σινεμά τον "Χορό της πραγματικότητας" του γνωστού και αγαπητού μας Jodorowsky.

OYAOY! Τι να πει κανείς για τον Jodo; Εμπειρία!

Προφανώς δεν είναι κάτι συνηθισμένο, ένας φίλος έφυγε πριν το ημίχρονο (!) και λίγο μετά την έκανε και ολόκληρη η πίσω σειρά μου :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα εχθές μια ταινία τρόμου, το DEMONS 2 του LAMBERTO BAVA και σε συνεργασία DARIO ARGENTO πολύ καλό και με καλά εφέ, συστήνετε ΑΦΟΒΑ στους λάτρεις του τρόμου. Έτος 1986 με μουσική THE SMITHS, PETER MURPHY και άλλων. ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ ΣΤΙΣ ΟΘΟΝΕΣ ΣΑΣ.....:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt8080122]


Forest Whitaker, Vincent D'Onofrio... Νομίζω πως βλέπεται αλλά καθαρά λόγω αυτών των 2. Είδα μεν τα 9 επεισόδια της πρώτης σεζόν (Κυριακή βγαίνει το τελευταίο), αλλά δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα... Ίσως να βλέπεται και επειδή ασχολείται με κάποια ιστορική περίοδο. Μάλλον είναι περισσότερο για όσους ενδιαφέρονται για τo civil rights movement των 60ς και ίσως να το εκτιμούσα περισσότερο εάν αυτό ήταν μέρος της ιστορίας μου. Ως έχει, δεν είμαι αμερικάνος, οπότε... :) 

 

[imdb=tt9179616]

Θελκτικό premise. Στο στυλ των βρετανικών 90λεπτων επεισοδίων. Βασίζεται και σε συγκεκριμένη σειρά αστυνομικών μυθιστορημάτων που λαμβάνουν χώρα στη Βιέννη στις αρχές του 20ου αιώνα όταν δίδασκε εκεί ο Freud. Είδα το πρώτο επεισόδιο. Συμπαθητικό, αλλά όσο συμπαθητικές ήταν και οι πρώτες σεζόν του Murdoch Mysteries που έχω δει. Βλέπεται μεν, αλλά δεν είναι κάτι που θα προτείνω. Πολύ clean η κινηματογράφηση (θα την ήθελα πιο βρώμικη) και δεν με έπεισε η λύση του μυστηρίου (θεωρώ ότι δεν θα μπορούσαν να τον καταδικάσουν σε κανένα δικαστήριο. παρεκτός σε κανά Μεσαίωνα και αυτό καθαρά γιατί έτσι θα γούσταρε αυτός που θα δίκαζε). Anyhow. Θα δω και το δεύτερο. Από βίτσιο :) 

 

Για την ώρα ξαναείδα μια από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών (αν όχι την καλύτερη), το Νονό, και ξαναβλέπω μια άλλη από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών, τον Νονό ΙΙ :D Ψάρωσα από το Godfather of Harlem και το ψάξιμο που έκανα για να δω τι είχε συμβεί στην πραγματικότητα όσον αφορά το σκέλος της Ιταλικής Μαφίας :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

[imdb=tt0060355]

 

6αρακι... Δεν ειναι κακο, αλλα δεν ειναι και καλο :) Με James Garner (ξεχωριζει) και Sidney Poitier. Κατα τη γνωμη μου εχει εξαιρετικο soundtrack.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.