Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Mary Poppins Returns 

 

[imdb=tt5028340]

 

Πολύ καλό sequel της πρώτης ταινίας που έπαιζε η Τζούλυ Άντριους. Θα ήταν πολύ άδικο να συγκρίνουμε τις δύο ταινίες και παρόλο που μπαίνω στον πειρασμό δεν θα το κάνω. Πολύ καλό καστ και σκηνοθεσία. Μιά μόνο παρατήρηση. Η ταινία είχε καλά τραγούδια, αλλά όχι αυτά που θα έπρεπε. Εννοώ ότι κανένα δεν σου μένει στο μυαλό, κανένα δεν σου εντυπώνεται. Συνήθως αυτού του είδους οι ταινίες έχουν τουλάχιστον ένα που να ξεχωρίζει, πολλές φορές και δύο. 7/10

 

Never grow old

 

[imdb=tt1158939]

 

Δυνατό και σκληρό γουέστερν, είχε πολλά πράγματα να πει. Κάποια τα είπε, κάποια όχι αρκετά. Βλέπεται πάντως με μεγάλο ενδιαφέρον. 7,50/10

Τον τελευταίο καιρό πάντως, αν προσθέσω και το The Sister brothers, είδα δύο πολύ αξιόλογα γουέστερν και έχω ενθουσιαστεί. :) 

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Dragged across concrete.

 

[imdb=tt6491178]

 

 

Η ταινία θίγει δυνατά ένα διαχρονικό και χιλιοειπωμένο θέμα. Ένας σκληρός αλλά τίμιος μέχρι αυτή τη στιγμή ντετέκτιβ, αποφασίζει για προσωπικούς αλλά και επαγγελματικούς λόγους, στα προθυρα της σύνταξης να δράσει εκτός νόμου για προσωπικό όφελος. Συμπαρασύρει μαζί μου και τον συνεργάτη του. Παρά το ενδιαφέρον του θέματος, η ταινία για κάποιο λόγο δεν κατάφερε να με αγγίξει. Την βρήκα πολύ ρηχή. 6/10 λοιπόν από μένα.

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ειδα προχθες το moonlight, τη νικητρια ταινια των Οσκαρ για το 2016. Νομιζω είναι απο τις κλασικες οσκαρικες ταινιες, που τις βλέπεις, σου αρέσουν, καταλαβαινεις οτι θα ειναι υποψηφιες λλα τις ξεχνας πολυ γρηγορα. Αυτο το "ολα ωραια αλλα ως εκει". Τουλαχιστον της δινω το οτι δε μας εδειξε για αλλη μια φορα την περιπτωση που καποιος μεγαλωνει μες στα σκ@τ@ (ανυπαρκτος πατερας, μανα ναρκομανης πορνη, bulling στο σχολειο) αλλα ως δια μαγειας κατορθωνει να ειναι πρωτος μαθητης και να ξεφευγει απο το βουρκο (αυτη η κανονικοποιηση της εξαιρεσης στο χολιγουντ). Ενα τιμιο 7,5+/10. Ηθελε κατι ακομα στο τελος για να κορυφωθει πιστευω.

 

Την επομενη ταινια ακομα απορω πως την ειδα. Εscape plan. Θυμαμαι καπου να διαβαζω, πιθανοτατα εδω μεσα, οτι ειναι καλη παρα το ψιλοαταλαντο καλτ καστ της. Οποτε οταν επεσε το ματι μου πανω της στο νετφλιξ λεω αντε μωρε,ας τη βαλω, ηθελα και κατι ψιλοαναλαφρο. Δεν ημουν και τελειως πεπεισμενος οτι θα ειναι καλη, κραταγα μικρο καλαθι. Ε στο πρωτο 20 λεπτο με μισαωρο με ειχα πιασει να χω κολλησει τα ματια μου στην οθονη,ωραια δραση,ωραιος ρυθμος, η υποθεση το πηγαινε ωραια, ειπα "βρε λες;". Ε και εκει που αρχιζα να πειθομαι οτι βλεπω μια καλη ταινια αρχισε το δευτερο μισο της ταινιες που αρχισαν να χαλανε ολα,λες και στερεψαν απο ιδεες. Στο τελος εμεινα με το "ε ταινια σταλονε-σβαρτζενεγκερ εβαλα να δω,τι περιμενα;". 6/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το ότι θα έβλεπε ο @Dr Paingiver Mary Poppins, ομολογώ δεν το περίμενα! :wow:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από τα πολλά και διάφορα που έχω δει τις τελευταίες βδομάδες, θα αναφέρω μερικές που μου έμειναν και κάποιες που βρήκα ανέλπιστα εξαιρετικές. 

 

No Country for old men: Πολύ καλή περιπέτεια μυστηρίου που κερδίζει κυρίως για την ερμηνεία του Χαβιέ Μπαρδέμ. Εξαιρετικός. 8/10

 

The Mule: Δεν περίμενα να μ'αρέσει τόσο. Αρκετά συναισθηματική με μια τίμια ερμηνεία από τον Ιστγουντ που γενικά βέβαια δυσκολεύεται να βγάλει συναίσθημα στην οθόνη, οπότε ένα παραπάνω. Μου έδωσε έντονα την αίσθηση της αυλαίας για τον ίδιο και την καριέρα του, μια αξιοπρεπέστατη αυλαία βέβαια χωρίς το τρελό βάθος υπόθεσης. 

 

Outlaw King: Νετφλιξική ταινία για τον Robert the Bruce, τον Βασιλιά της Σκωτίας και την δεύτερη σκωτσέζικη επανάσταση κατά των άγγλων το 1307. Περίμενα μούφα, κατέληξα να κολλήσω μέχρι να τελειώσει. Αξιοπρεπείς ερμηνείες από σχετικά άγνωστους ηθοποιούς (εγώ δεν ήξερα από πολλούς ρόλους τον Chris Pine) και αρκετά πιστή στην ιστορία, αυτό που μου έμεινε όμως ήταν το εκπληκτικό ost με την χορωδία που τραγουδούσε μεσαιωνικά σκοτζέζικα τραγούδια και ύμνους. Έδωσε πααααααρα πολλούς πόντους στην ταινία η μουσική της. 8/10

 

Hitchcock: Αν και τσίγκλησε πολλούς η συγκεκριμένη για το portrayal του αγαπημένου τους Χίτσκοκ, είναι αρκετά τίμια στο τι συνέβη στην πραγματικότητα με το Ψυχώ και τα γυρίσματα του, παραλείποντας βέβαια 1-2 λεπτομέρειες (π.χ. ότι το funding δεν ήταν από προσωπικό κεφάλαιο του Χιτσκοκ αλλά από τα έσοδα της τηλεοπτικής σειράς). Αλλά η ερμηνεία του Χοπκινς ήταν spot-on για όσους έχουν δει συνεντεύξεις του πραγματικού Χιτς και η Έλεν Μίρεν δίνει ρέστα ως Alma Reville. Η ταινία έχει την καλύτερη σκηνή της που έχω δει και της άξιζε όσκαρ μόνο και μόνο γι'αυτήν (ο μονόλογος της στον Χόπκινς στα 2/3 της ταινίας). 7/10

 

Και τώρα στα καλά. 

 

Unbreakable: Ντάξει, δεν χρειάζονται πολλά λόγια εδώ. Είδα την συγκεκριμένη αρχικά για να έχω μια εικόνα για το τι συμβαίνει στο glass και κατέληξα να μείνω με το στόμα ανοιχτό. Η ταινία δίνει νέο νόημα στην έννοια "υπερ-ηρωική ταινία" με ένα plot twist στο τέλος που με άφησε χαζό. 9/10

 

Stan & Olie: Ταινία αφιερωμένη στο πιο γνωστό κωμικό δίδυμο, αυτό του Χοντρού και Λιγνού. Φοβερή ταινία. Στην μισή με είχαν πάρει τα ζουμιά, πολύ φορτισμένη και μια ε-ξαι-ρε-τι-κη ερμηνεία από Coogan & Reilly. Δεν το ξερα ότι το είχε τόσο ο Reilly, οι πολλές χαζοκωμωδίες που είχε κάνει τον είχαν φέρει στα μάτια μου στο επίπεδο του Adam Sandler. Φοβερός όμως, μπράβο του. Όποιος γουστάρει έστω και λίγο Laurel and Hardy ας ετοιμαστεί για ένα πολύ συναισθηματικό ταξίδι των τελευταίων στιγμών του ζευγαριού. 9/10

 

The Professor and the Madman: Ταινία με πρωταγωνιστές Sean Penn και Mel Gibson, σχετικά με την ιστορία της συγγραφής του Oxford English Dictionary, του πιο γνωστού λεξικού παγκοσμίως. ΦΟΒΕΡΗ ταινία, που ενώ καταπιάνεται με ένα εκ πρώτης βαρετό θέμα, έχει τόσο καλή κινηματογραφία, σκηνοθεσία, φωτογραφία, κουστούμια και ερμηνείες από το πρωταγωνιστικό δίδυμο που σε καθηλώνει μέχρι το τέλος. Ο Γκίμπσον κάνει τον γλωσσολόγο που αναλαμβάνει το εγχείρημα να γράψει το λεξικό με την ομάδα του και ο Πεν τον σχιζοφρενή δολοφόνο που μέσα από το άσυλο αποτελεί τεράστια βοήθεια με τα γράμματα και τις συμπληρώσεις του στις λέξεις. Δείτε την οπωσδήποτε. 

 

Αν αυτή και το Stan & Ollie δεν σαρώσουν στα επόμενα όσκαρ, ο θεσμός θα είναι για γέλια. Ειδικά ο Sean Penn πρέπει να του στείλουν το όσκαρ α' ανδρικού από τώρα, δεν παίζει ανταγωνισμός. Ήταν μακράν η καλύτερη ερμηνεία του και από τις καλύτερες που έχω δει στον κινηματογράφο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

2 hours ago, Θρηνωδός said:

Outlaw King: Νετφλιξική ταινία για τον Robert the Bruce, τον Βασιλιά της Σκωτίας και την δεύτερη σκωτσέζικη επανάσταση κατά των άγγλων το 1307. Περίμενα μούφα, κατέληξα να κολλήσω μέχρι να τελειώσει. Αξιοπρεπείς ερμηνείες από σχετικά άγνωστους ηθοποιούς (εγώ δεν ήξερα από πολλούς ρόλους τον Chris Pine) και αρκετά πιστή στην ιστορία, αυτό που μου έμεινε όμως ήταν το εκπληκτικό ost με την χορωδία που τραγουδούσε μεσαιωνικά σκοτζέζικα τραγούδια και ύμνους. Έδωσε πααααααρα πολλούς πόντους στην ταινία η μουσική της. 8/10

 

 

Μάλλον δεν βλέπεις αρκετές Βρετανικές σειρές :) Πρέπει να το διορθώσεις αυτό :) Φτιάχνουν εξαιρετικά αστυνομικά :) Ψάξε και τα λιγότερο γνωστά. Ένα τσεκάρισμα που έκανα στα ονόματα στο imdb, όλα από τη Βρετανική τηλεόραση :) Από εκεί και πέρα, έχω αηδιάσει μέχρι τα κατάβαθα της ψυχής μου με το Braveheart. Τόσο απίστευτα πολύ, που ζορίζομαι να με πείσω να την δω. Και ας παίζει ο τιτανομεγιστοτεραστιοανυπέρβλητος Σταννις δε Μαννις :) Βλέπω και κάτι συναισθηματικές σάλτσες στο τρέηλερ.... :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ντάξει σίγουρα τους έχω πετύχει κάπου κάποιους από αυτούς (προφανώς στους άγνωστους δεν μέτραγα τον Στάναρο ο οποίος παρεμπιπτόντως παίζει και στο the professor and the madman τον ψυχίατρο/διευθυντή του ασύλου που είναι έγκλειστος ο Πεν) αλλά δεν μου μένουν, ειδικά όταν είναι σε 2-3ους ρόλους. Έχω καταλήξει εδώ και καιρό όταν το pool βρετανών ηθοποιών πάντα μένει σε υψηλές δεκάδες και όχι παραπάνω, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι να έχουν παίξει στα περισσότερα. Κλασικό να βλέπουμε μια βρετανική σειρά με την μαριάννα και κάθε 5' να σταματάμε και να προσπαθούμε να δούμε ποιος θα θυμηθεί πρώτος που είδαμε τελευταία φορά τον τάδε και τον δείνα. :lol: 

 

Μου θύμησες ένα σκηνικό που είχαμε κλείσει τουρ στον πύργο του λονδίνου και ο ξεναγός μας ήταν beefeater  και έκραζε ασταμάτητα τον Γκίμπσον και το Braveheart. :lol: Έχοντας δει και εκείνο, το outlaw king είναι κλάσεις ανώτερο. Αν όμως δεν σε πείθει αυτό για να το ξαναδείς, άκου το ost τουλάχιστον. Δυστυχώς δεν βρήκα μεμονωμένα βιντεάκια με τους ύμνους που χρησιμοποίησαν (που btw, στο imdb γράφει ότι είναι πιστοί στους ορίτζιναλ :cool: ). 

 

Ένας άκυρος συσχετισμός: Ο Γκίμπσον μεταξύ του braveheart και του Professor and the madman έμαθε να κάνει πολύ πολύ πολύ καλύτερη σκωτσέζικη προφορά. :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

The Favourite

 

Μου άρεσε πάρα πολύ. Μπράβο στον Λάνθιμο.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

6 ώρες πριν, Θρηνωδός είπε:

The Mule: Δεν περίμενα να μ'αρέσει τόσο. Αρκετά συναισθηματική με μια τίμια ερμηνεία από τον Ιστγουντ που γενικά βέβαια δυσκολεύεται να βγάλει συναίσθημα στην οθόνη, οπότε ένα παραπάνω. Μου έδωσε έντονα την αίσθηση της αυλαίας για τον ίδιο και την καριέρα του, μια αξιοπρεπέστατη αυλαία βέβαια χωρίς το τρελό βάθος υπόθεσης. 

 

Την είδα το Σάββατο. :)

Αρκετά συμπαθητική ταινία, με έναν εξαιρετικό Eastwood, που για αυλαία, αν είναι αυτή η τελευταία του ταινία, καταπιάνεται με έναν πιο χαλαρό ρόλο,

που αναδεικνύει ένα κοινωνικό, θα τολμούσα να πω, πρόβλημα, το τι μπορούν να φτάσουν να κάνουν τα γεροντάκια όταν δεν αρκεί το εισόδημα. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 7,5/10

:cheers5:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα την σειρα " A discovery of witches" . Ειχα διαβασει το βιβλιο παλιοτερα. Πολυ ωραια ηταν η σειρα.

Και τις ταινιες:

" The Nun" .  dc8791c4979ed2a1e8f0aaa263aa4baf.gifΜου αρεσε,την ειδα ευχαριστα! tongue.png

"valerian and the city of a thousand planets". Καλα οτι εχανα σημεια,και δεν καταλαβαινα τι εβλεπα.tongue.png Αλλα ευχαριστα την ειδα και αυτη.

"mortal engines" . Μου αρεσε πολυ,και απορω που δεν τα πηγε πολυ καλα.

"the snowman" . Μου αρεσε ,παιζει κι ο αγαπημενος μου Magneto,αλλα το βιβλιο δεν το εχω διαβασει ακομη για να συγκρινω.(Που ολοι λενε οτι το βιβλιο ειναι πολυυυ καλυτερο)

"wind river". Ωραια ταινιουλα.

"Robin Hood".Ειδα το ονομα και σταθηκα,εχω μια αδυναμια στον Ρομπεν.

 

TΙ ΤΕΡΑΤΟΥΡΓΗΜΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΩΡΕ:::::::: :trixes::papas:   

Πολλες φορες ειπα να την σταματησω,αλλα ηθελα και να δω που το παει.Τι να πω; Απο τις χειροτερες ταινιες που εχω δει.Και παλι πρωταγωνιστει ο ιδιος που ειχε παιξει στην ταινια "Kingsman-ο Χρυσος κυκλος" που επισης ειναι στις χειροτερες που εχω δει.Α παπααα..

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είδα το Papillon (2017). :)

 

Αν σας αρέσουν τα prison films, σίγουρα θα το ευχαριστηθείτε.

Εξαιρετικός ο Rami Malek (Bohemian Rhapsody) για άλλη μια φορά, επίσης και ο Charlie Hunnam (King Arthur)  πολύ καλός στον ρόλο του Πεταλούδα.

Θαρρώ πως στέκεται επάξια απέναντι στην ταινία του 1973, με τους Steve McQueen και Dustin Hoffman.

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 7,5/10

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο της νέας μίνι σειράς του HBO, Chernobyl.

Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΟ :up:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ξέχασα να γράψω, αλλά την προηγούμενη βδομάδα έπαιξε σε οθόνη η καλύτερη μάχη έβερ. Avengers, Game of Thrones, Barry. Το 5ο επισόδειο της δεύτερης σεζόν έγραψε ιστορία.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αυτήν την ταινία χρόνια την έψαχνα. Γυρισμένη το 1969 σε μέρη της Τανζανίας και σε στούντιο στην Αγγλία, αφηγηται την περιπέτεια ενός κοριτσιού από την Αγγλία, γεννημένο στην Κένυα, όταν μετά την ανεξαρτησία της χώρας αναγκάζεται να επιστρέψει στη Βρετανία με τον πατέρα της. Όμως έχοντας βρει ένα γαλάγο και μη θέλοντας να τον αποχωρηστεί, το σκάει από το πλοίο για το Λίβερπουλ και βρίσκει έναν ντόπιο Κενυατη φίλο της και μαζί προσπαθούν να γλιτώσουν από τις Αρχές και τους λαθροκυνηγους, μιας και επικυρηξαν τον φίλο της για απαγωγή.

Πολύ ωραίες τοποθεσίες, δείχνει και σκηνές με ζώα και αξίζει την εκδοση σε blueray/Dvd. Μόνο σε κασέτα το 1993 κυκλοφόρησε και πρόσφατα ανέβηκε. Ακόμα άγνωστη με κάτω από 1000 προβολές.

Αν και από metro goldwin meyer, δεν γνωρίζουν ποιος κατέχει τα δικαιώματα.

Είχα διαβάσει παλιά το βιβλίο και είχα δει και τη σειρα κινουμένων σχεδίων. Αρκετά καλή, αν και λείπουν σκηνές που θα ήταν ομολογουμένως δύσκολες, πχ η μάχη με τη λεοπάρδαλη ή να βάλουν το ζώο δεμένο σε σπαγγο μέσα σε σωλήνα  στο τελος. Αλλά το δείχνει που τρώει αλογάκι της Παναγίας τουλάχιστον. Είναι και νυκτοβια ζώα

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Είδα το Brightburn.
Η ταινία ήταν καλύτερη από ότι την περίμενα. Όχι βέβαια κάτι το ιδιαίτερο αλλά περνούσες ευχάριστα τη μιάμιση ώρα που διαρκούσε.
Αγαπημένη μου σκηνή αναμφίβολα η τελευταία.
 

Spoiler

Ο Michael Rooker σε ρόλο conspiracy theorist κάνει αναφορά σε μια διεστραμμένη εκδοχή της Justice League :lmao:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt7131622]


εξαιρετικό! Σε τρελά κέφια και ο Ταραντίνο και το καστ. Ειδικά όμως ο Ταραντίνο κάνει τρελούς παπάδες. Με τη πλοκή, με το ρυθμό, με τη κάμερα, με διάφορα κινηματογραφικά και τηλεοπτικά είδη. Απίστευτα πράγματα. Έχει υλικό για πολλές ώρες συζήτησης. 

 

8/10 με τρελή άνεση.

 

Επίσης, έχει post credits scene. You have been informed :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32927
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  47
  • Reputation:   154
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2139 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  19

31 λεπτά πριν, germanicus είπε:

εξαιρετικό! Σε τρελά κέφια και ο Ταραντίνο και το καστ. Ειδικά όμως ο Ταραντίνο κάνει τρελούς παπάδες. Με τη πλοκή, με το ρυθμό, με τη κάμερα, με διάφορα κινηματογραφικά και τηλεοπτικά είδη. Απίστευτα πράγματα. Έχει υλικό για πολλές ώρες συζήτησης. 

 

Ειδικά το τέλος. Δεν θα κάνω spoiler. Τρομερή ταινία αν και είχε λίγες σκηνές (το τονίζω ΛΙΓΕΣ οι οποίες μπορεί να θεωρηθούν ασύνδετες με την πλοκή).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

βάραγα παλαμάκια και ούρλιαζα εκεί :) κανονικά. μέσα στο σινεμά. :) 

 

δεν το συνηθίζω :) 

 

:cheers5: 

 

εδιτ και είχα λιώσει και από τα γέλια. όλα μαζί :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Χτες είδα το Die Unsichtbaren, Αγγλικός τίτλος The Invisibles
 

image.thumb.png.21f685bc05bb26dc5163d0ebdaf7a4a9.png

 

Ενώ ο Τζόζεφ Γκόμπελς δήλωσε το 1943 ότι «το Βερολίνο ήταν απαλλαγμένο από Εβραίους», 7.000 κρύφτηκαν και  1.700 κατάφεραν να επιβιώσουν στη ναζιστική πρωτεύουσα μέχρι το τέλος του Β 'Παγκοσμίου Πολέμου.

Η ταινία παρακολουθεί τις ιστορίες 4 από αυτούς.

 

Πιο πολύ θα έλεγα ότι είναι δραματοποιημένο ντοκιμαντέρ, αλλά προσωπικά την βρήκα αρκετά καλή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mόλις γύρισα απο (θερινό) σινεμά αφου είδα το Blade Runner 2049. Δεν είχε το σοκ της πρωτοτυπίας του πρώτου αλλά εμένα μου άρεσε. Δεν με τρέλανε τόσο σαν σενάριο αλλά η φωτογραφία και η Ana de Armas ήταν χάρμα οφθαλμών.

 

Τίμιο σίκουελ.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O Tarantino έκανε μια ταινία για όλους τους τρελαμένους σινεφίλ, νομίζω ότι μόνο αυτοί θα μπορέσουν να την απολαύσουν πραγματικά . Δεν ήμουν σίγουρος για το που θα κάτσει η μπίλια αλλά το τέλος είναι μαγικό. If only.......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

θα σκάσω άμα δεν μοιραστώ πράματα :D :D  :D σε σπόιλερ. Για το Once upon a time in hollywood. 

Μαζευτείτε. Θα απαγγείλω :D 

 



μέρα μεσημέρι με ντάλα ήλιο, με μοναδικό εχθρό γυναίκες και είχε ανέβει η αγωνία στα ύψη :) ανετοτατότατα έτσι όπως την είχε γυρίσει θα μπορούσε σε εκείνο το σημείο να γυρίσει σε σπλατερια :) είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό για το πως είχε πετύχει να με έχει τελείως τρομαγμένο, τελείως on the edge of my seat, με ανοιχτό χώρο και με μόνο γυναίκες. εξυπακούεται ότι περίμενα την χειρότερη δυνατή εξέλιξη όπως προχωρούσε μέσα. Και η Dakota Fanning έδινε τρελά ρέστα στον ρόλο της ψυχασθενούς bitch... το κοριτσάκι από το Man on Fire + War of the Worlds... 

 

η σκηνή με τον τυπά που γυρνάει με το άλογο στο ράντσο ήταν τελείως σκηνή από western. Western στο 1969. ειχα πάθει αποπληξία. :) 

 

διαβάζω κάποια αρνητικά σχόλια για το ξυλίκι "Μπρους Λη"-Μπραντ Πιτ και χτυπιέμαι για το πόσο λίγο έχουν καταλάβει κάποιοι τη σκηνή και πόσο εύκολα ξεχνάνε το παρελθόν του Ταραντίνο. Ο Ταραντίνο που μας έδωσε την Ούμα Θέρμαν με τη κίτρινη στολή του Μπρους Λη δυσσεβής ως προς αυτόν? :) Are we serious? Τις τσιρίδες και τις ατάκες, προσωπικά τις εξέλαβα ως πλακίτσα κάποιου που αγαπάει τον Μπρους Λη (προφανώς με δεδομένο το Kill Bill). Και συν τοις άλλοις το ξυλίκι (α) ήρθε ισοπαλία, δεν έχασε ο Λη και (β) μας κατέστησε σαφές ότι ο χαρακτήρας του Πιτ είναι bad ass, έκανε establish τα credentials του δείχνοντας ότι μπορεί να "παίξει" στα ίσα τον Λη και έτσι κατέστη "λογικό" το φινάλε :) 

 

Τρελό γέλιο το φινάλε. Χτυπιόμουν στην καρέκλα, χτυπιόμουν στο σινεμά, ούρλιαζα και γέλαγα ταυτόχρονα :) Ειχε χτίσει τελείως αντιπαθητικούς τους συγκεκριμένους χαρακτήρες, υπάρχει φυσικά και η ιστορία που κουβαλάν αυτοί οι χαρακτήρες, οπότε ήταν τρελή απόλαυση όλα όσα έγιναν. Από τον σκύλο μέχρι το κυριολεκτικό λιώσιμο της μάπας της Ντακότα.

 

ο Di Caprio έδωσε τρελά ρέστα στο ρόλο. οι σκηνές στο γύρισμα, πριν το γύρισμα, όταν γυρνάει, όταν κλατάρει, όταν χτυπιέται μόνος του, όταν πετάει την πιτσιρίκα, όταν γυρνάει τρομαγμένος και την ρωτάει άμα την χτύπησε, το φινάλε, όλα αυτά ήταν απίστευτα :) απίστευτα :) απίστευτα και τα σκηνικά όπου έπαιζε επιτηδευμένα χάλια :) και στο χορευτικό αλλά και στη Μεγάλη Απόδραση :) Τόσες εξαιρετικές σκηνές γενικώς. well, και όπως λέει σε συνεντεύξεις, ο τρόμος ότι μπορεί να τα σκατώσεις σε ένα γύρισμα, η ανασφάλεια ότι μπορεί να έχει περάσει η μπογιά σου, όλα αυτά, είναι πράγματα που έχουν βιώσει και συνεχίζουν να βιώνουν όλοι τους (τεράστια ανθρώπινη αλήθεια αυτό στις συνεντεύξεις τους. ή έστω βγαίνει έτσι :) διότι νταξ... ηθοποιοί είναι :) μπορούν να προσποιούνται ακόμα και εκεί και να λένε ωραία λογάκια :) )  

 

χοντρός χαβαλές με τα πόδια. "Εχω φετίχ και το ξέρετε όλοι, ε?" οκ τότε. Πάρτε τα με παπούτσια, πάρτε τα βρώμικα, πάρτε τα "διαστρεβλωμένα" πάνω στο παμρπρίζ του αυτοκινήτου :D Είμαι τόσο σίγουρος ότι εκεί αυτοσαρκάζονταν.

 

Προφανώς έχει λατρέψει το Justified. Έβαλε τον Walton Goggins στο Hateful 8, κοπάνισε τον Timothy Olyphant σε αυτό εδώ. Ο οποίος οκ... ξέρει πως φοριέται το Stetson, δεν χρειάστηκε να κάνει και πολλά. Ομολογώ πως σε μεγάλο βαθμό ήθελα κάτι παραπάνω και από αυτόν αλλά και από τον Πατσίνο, αλλά νομίζω πως έκαναν αυτό που έπρεπε να κάνουν και υπηρέτησαν σωστά τους ρόλους τους. Φυσικά έπεσα ανάποδα από τα γέλια με τις over the top μονομαχίες :D  :D:D Οι οποίες είναι προφανές πως είναι over the top για να είναι over the topo, είναι προφανές και από ολόκληρη την ταινία αλλά και από τις 2 προηγούμενες ότι τα γουστάρει τα western γενικώς, είναι προφανές λοιπόν ότι he is just poking fun at something that he loves, που έρχεται και κουμπώνει και με αυτά που έλεγα πριν για τα περι Μπρους Λη :) 

 

ουφ :)  και μου βγαίνουν συνέχεια κι άλλα για να βγάλω από μέσα μου :) τη βλέπω τη δουλειά.... με βλέπω να ξαναπληρώνω για να το δω στον κινηματογράφο. Χρόνια είχα να ενθουσιαστώ έτσι με ταινία :) και φυσικά έχω σκίσει όλα τα βιντεάκια με τις συνεντεύξεις που έχουν δώσει οι συντελεστές δεξιά αριστερά. Και φυσικά είμαι στο process του να ξαναδώ όλες τις προηγούμενες. Μέχρι και το Jackie Brown που τότε με είχε απογοητεύσει. Ίσως μετά από 20 χρόνια να το δω με άλλη ματιά και να το εκτιμήσω :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εχθές είδα την ταινία S.W.A.T. στον ΣΚΑΪ καλούτσικη θα έλεγα, γενικά είμαι λάτρης του είδους.

Τον Αύγουστο, που'ναι παχιές οι μύγες παίζει και καμιά καλή ταινία....:lol:

swat.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για να αποφασίσω αν θα πάω να δω τον νέο Ταραντίνο έβαλα να ξαναδώ το Inglourious Basterds. Και θυμήθηκα γιατί τον έκοψα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, Kurdy Malloy είπε:

Για να αποφασίσω αν θα πάω να δω τον νέο Ταραντίνο έβαλα να ξαναδώ το Inglourious Basterds. Και θυμήθηκα γιατί τον έκοψα...

Βλέπω πολύ κράξιμο για το Inglourious Basterds και δεν καταλαβαίνω γιατί. Προσωπικά μου είχε φανεί εξαιρετική ταινία.

 

Όσον αφορά τώρα το Once Upon a Time in Hollywood. Το είδα κι εγώ την περασμένη Παρασκευή. Ήταν πάρα πολύ αργό όντως, έως και κουραστικό σε κάποια σημεία. Προσωπικά δεν το χα ξαναπάθει με τον Ταραντίνο σε τέτοιο βαθμό, ακόμα και το Hateful Eight που το κατηγορούν πολλοί για φλυαρία και έλλειψη ουσίας, δεν με έκανε να βαρεθώ. Παρ'όλα αυτά, είναι όμορφη ταινία. Απλά είναι της υπομονής. Όπως είπαν και παραπάνω αφορά κυρίως τους σινεφίλ που θα πιάσουν τις αναφορές και θα εκτιμήσουν 5 πράγματα παραπάνω. Αλλά εκτός αυτού πραγματικά ένιωσα ότι υπήρχαν σκηνές που θα μπορούσαν να λείπουν. Το τέλος φοβερό και γενικά όντως είναι ταινία που χωράει συζήτηση, οπότε δεν θα πω ότι είναι κακή. Απλά απευθύνεται πιο πολύ σε συγκεκριμένο κοινό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@Kurdy MalloyΤο Basterds δεν μου άρεσε. Αντιθέτως με είχε εκνευρίσει και του είχα ρίξει 5αράκι. Από τη ταινία έχω συγκρατήσει το παίξιμο του Waltz και μερικές κουλ σεκάνς που είναι προφανώς γυρισμένες για να είναι κουλ σεκάνς :) Ως εκ τούτου, εάν τον είχες κόψει, δεν καταλαβαίνω γιατί να ξαναδοκιμάσεις μπας και με το Basterds. :) (εκτός άμα δεν την είχες δει, είδες τις καλές βαθμολογίες και είπες να τσεκάρεις μπας και). 

Προσπαθώ να τη συγκρίνω αυτή εδώ με τις άλλες του ταινίες, αλλά ειλικρινά δεν μου έρχεται κάτι 100%. Δεν είναι Pulp fiction, δεν είναι Kill Bill, δεν είναι πάρα πολλά πράγματα... Βλέπω τις συνόψεις των διαφόρων κριτικών στο rottentomatoes για τις διάφορες ταινίες του. Οι οποίες συνόψεις είναι συνήθως πολύ spot on the money. Άμα τις πιάσουμε χρονολογικά, βλέπουμε στην προηγούμενη, το Hateful 8 ένα "The Hateful Eight offers another well-aimed round from Quentin Tarantino's signature blend of action, humor, and over-the-top violence -- all while demonstrating an even stronger grip on his filmmaking craft." και σε αυτό εδώ ένα "Thrillingly unrestrained yet solidly crafted, Once Upon a Time in Hollywood tempers Tarantino's provocative impulses with the clarity of a mature filmmaker's vision." Τα μπολνταρίσματα δικά μου. Δεν υπάρχει τέτοια φρασεολογία στις προηγούμενες κριτικές. They are onto something :) Και αυτό που έγραψε προηγουμένως ο Μανώλης "O Tarantino έκανε μια ταινία για όλους τους τρελαμένους σινεφίλ, νομίζω ότι μόνο αυτοί θα μπορέσουν να την απολαύσουν πραγματικά". Είδα τέτοια πράγματα σε αυτή την ταινία. Και αυτά είναι που με ενθουσίασαν. Όχι η πλοκή και το σενάριο, αλλά η τεχνική του. 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Βλέπω πολύ κράξιμο για το Inglourious Basterds και δεν καταλαβαίνω γιατί. Προσωπικά μου είχε φανεί εξαιρετική ταινία.

Δεν έχει τα 2 βασικά χαρακτηριστικά που είχαν όλες οι ταινίες του Ταραντίνο. Δεν είχε τίποτα καινούργιο, σαν αφήγηση ή σαν σύνθεση και δεν ήταν διασκεδαστικό με την ένοια του ευχάριστου, όχι με την ένοια του κωμικού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αυριο θα παω στον Ταραντινο και εχω υψηλες προσδοκιες με αυτα που εχω ακουσει. Ειμαι και φαν γενικως των αλλων ταινιων οποτε νομιζω θα μου αρεσει.

 

Χθες παντως ειδα την πολυπαθη (ως προς τον τροπο κυκλοφοριας της) ταινια του Γουντι Αλλεν και περασα πολυ καλα. Κλασικη Γουντιαλενικη ταινια με πολυ Νεα Υορκη μεσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Διπλοποσταρω για να γραψω και εγω για την ταινια του Ταραντινο. Απολαυστικη σε μεγαλο βαθμο η ταινια αποτιει φορο τιμης σε μια ολοκληρη εποχη που εβγαλε και αυτες τις ταινιες που λατρεψε ο ιδιος ο Ταραντινο και μας εδωσε τις δικες του εκδοχες χρονια αργοτερα. Δυνατες ερμηνειες, πολυ ωραια τα ρουχα, εξαιρετικες οι σεκανς που δειχνουν ταινιες ή τηλεοτπικες σειρες μεσα στην ταινια και ενα τελος "Ταραντινικο" οσο δεν παει. Για μεγαλυτερη αναλυση διαβαστε το spoiler του Γερμανικου. Με βρισκει συμφωνο σε μεγαλο βαθμο!

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

On 26/8/2019 στο 2:47 ΜΜ, germanicus είπε:

και φυσικά έχω σκίσει όλα τα βιντεάκια με τις συνεντεύξεις που έχουν δώσει οι συντελεστές δεξιά αριστερά.

Για δώσε καμιά καλή.

 

On 26/8/2019 στο 2:47 ΜΜ, germanicus είπε:

Και φυσικά είμαι στο process του να ξαναδώ όλες τις προηγούμενες. Μέχρι και το Jackie Brown που τότε με είχε απογοητεύσει. Ίσως μετά από 20 χρόνια να το δω με άλλη ματιά και να το εκτιμήσω

Ταινιάρες. ΟΛΕΣ. Και το Jackie Brown. Και το Death Proof.

 

Στο οποίο Death Proof,

Spoiler

 

πρωταγωνιστής ήταν ο Kurt Russell, ο οποίος υποδυόταν τον Mike, έναν stuntman του hollywood, και τον οποίον Mike στο τέλος τον φάγανε 4 κοπέλες, μεταξύ των οποίων και η Zoe Bell, η οποία με τη σειρά της υποδυόταν την Zoe, μία stuntwoman to hollywood.

 

Ο Kurt Russell και η Zoe Bell λοιπόν εμφανίστηκαν και οι 2 στο Once Upon A Time κι έπαιξαν το αντρόγυνο που απέλυσε τον stuntman Cliff από το Green Hornet.

:boom:

 

Η Zoe Bell μπάι δε γουέι ήταν η stunt double της Uma Therman στα Kill Bill.

 

 

Επεξεργασία από Matt
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.