Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τελείωσα το Οζαρκ! Ειναι σειρά στο Netflix. Παρα πολυ καλή! Σχετίζεται με μια οικογένεια, όπου ο πατέρας κανει ξέπλυμα για λογαριασμό εμπόρου ναρκωτικών. Εχει ωραια ροη και συνεχόμενη αγωνία! Την προτείνω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραίο το φινάλε True Detective. Aναπάντεχες εξελίξεις και πολύ συναισθηματικό. Είχε το βάθος και την ένταση που έλειπε από όλα τα υπόλοιπα επεισόδια.

 

Δυστυχώς, όμως, για πρώτη φορά δεν περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη σεζόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Rust Creek.

 

[imdb=tt6610158]

 

Αμερικάνικη περιπέτεια, με στοιχειώδες σενάριο και τίποτε το εξαιρετικό. 5/10

 

και περνάμε στα περίεργα. Υπάρχουν ταινίες που καμιά φορά δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι έχει γίνει, παρόλα αυτά για κάποιο λόγο μου άρεσαν. Θες το καστ, θες η ατμόσφαιρα, θες το σενάριο, κάτι τέλος πάντων. Δυό τέτοιες ταινίες είδα μόλις και η βαθμολόγηση είναι τελείως υποκειμενική.

 

The man who killed Hitler and then the Bigfoot.

 

[imdb=tt7042862]

 

Την είδα απνευστί (σημαντικό για μένα το γεγονός της παρουσίας του Σαμ Έλιοτ). 7/10

 

Serenity

 

[imdb=tt6476140]

 

Αλληγορική ταινία με εξαιρετικό καστ. Πολύ καλή ατμόσφαιρα και σασπένς μέχρι το τέλος. Ίσως κατάλαβα τι έπαιξε, ίσως όχι, αλλά όπως προείπα για κάποιο λόγο μου άρεσε. 8/10  :) 

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τρία φιλμ τις τελευταίες μέρες, πέρα από το the dragon prince που έγραψα δύο λόγια στο θέμα του. :) Χλιαρά πράγματα βέβαια, και τα τρία τα έβαλα γιατί δεν είχα τίποτα καλύτερο να κάνω σε εκείνη την φάση και όχι επειδή είχα σκοπό να τα δω, τον τελευταίο καιρό περισσότερο είμαι στα κόμικς και τα βιβλία παρά τις ταινίες. 

 

Life - Sci-fi του '17 με Reynolds,Gyllenhaal και Rebecca Ferguson. Όπως η πλειονότητα sci-fi ταινιών που έχω δει, έχει καταπληκτική κινηματογραφία,φωτογραφία και λήψεις αλλά σενάριο γεμάτο ευκολίες και κενά. Τουλάχιστον τα ειδικά εφέ άξιζαν χωρίς να πνίγουν την ταινία παρόλο την θεματολογία της και το plot twist στο τέλος ανέβασε λίγο την ένταση αν και αναμενόμενο. 6/10

 

RED - Action-spy φιλμάκι του '10 με Willis, Malcovich ( :respect: ) Helen Miren, Morgan Freeman και Brian Cox σε ένα ensemble καστ που δεν απογοήτευσε καθόλου. Η ταινία είναι βασισμένη σε κόμικ του Warren Ellis, κάτι που είδα στους τίτλους αρχής :cool: πολύ γέλιο γενικά, την ευχαριστήθηκα. Ειδικά στην φάση με τον θεούλη Μάλκοβιτς και τα εκρηκτικά που άρχισε να ουρλιάζει, χτυπιόμουν από τα γέλια :lol: Συνοπτικά, συνταξιοδοτημένοι πράκτορες/κατάσκοποι επιστρέφουν στην ενεργό δράση για να βρουν αυτόν που τους κυνηγά για μια υπόθεση του παρελθόντος. 7/10 (τελικά έχει και δική της παρουσίαση στο φόρουμ :cool: )

 

Velvet Buzzsaw - Φετινό netflix original θριλεράκι με Gyllenhaal και κάτι ψιλοάγνωστους ηθοποιούς. Συμπαθητικό αλλά τίποτα ιδιαίτερο, λίγο τραβηγμένες οι εξτραβαγκάντ ερμηνείες του κόσμου της υψηλής τέχνης, υπόθεση κλεμμένη από Λοβκραφτ. Αυτό μαζί με την ερμηνεία του Γκίλενχαλ ήταν τα μόνα δυνατά της σημεία. 6/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αφού τους τάραξα στα διαγωνίσματα και στα τεστ, και αφου έχω περιθώρια για τέτοια, έβαλα τους μαθητές μου να δουν το ΜΑΤΡΙΞ του 1999. Η ταινία δείχνει-δε δείχνει τα χρονάκια της, ειδικά εκείνα τα σούπερ στιλάτα για την εποχή τους κινητά. Το καλό είναι ότι δεν υπάρχουν πολλά CGI τοπία, έχουμε υπαρκτούς χώρους, που για την αισθητική μου είναι ένα συν (Γι' αυτό δεν μπορώ να χωνέψω τα Χομπιτ, από τον Άρχοντα. Καλά έχει και άλλους πολλούς λόγους).

 

Το άλλο καλό είναι ότι έχει πολύ καλούς διαλόγους. Ακόμη και τα αγχωνικά αμερικάνικα θέματα της μοίρας και του πεπρωμένου είναι ίσως μια ιδέα λιγότερο στομφώδη. Προσέξτε τα λόγια της προφήτου και δείτε πόσο έξυπνα απαντάει στον Νίο χωρίς να του πει τίποτα σπουδαίο. Και οι ανησυχίες των δημιουργών δίνονται πολύ όμορφα. Τα κεντρικά νοήματα είναι μπροστά από την εποχή τους. Τώρα είναι δεδομένα.

 

Τους άρεσε, αφού είχε και τρελή δράση. Ένας δεν ήθελε να το δούμε γιατί θεωρεί τις ταινίες πριν το 2000, παλιομοδήτικες. Γκριντζ, κάτι τέτοιο είπε. :)

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Είδα το Bohemian Rhapsody και ψιλο-απογοητεύτηκα. Πολύ flat ταινία για το μέγεθος και την επιδραστικότητα του καλλιτέχνη Mercury.

Όπως και δεν κατάλαβα σε τι εξυπηρέτησε το να δείξουν ολόκληρη τη συναυλία τους στο Live-Aid. Καλύτερα να δεις το original στο youtube.

 

Κρίμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 ώρες πριν, x for xepeta είπε:

Ένας δεν ήθελε να το δούμε γιατί θεωρεί τις ταινίες πριν το 2000, παλιομοδήτικες. Γκριντζ, κάτι τέτοιο είπε. :)

 

Και μόνο γι'αυτό θα έπρεπε για τιμωρία να τους ξαναβάλεις διαγώνισμα! :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

3 ώρες πριν, Dredd είπε:

Είδα το Bohemian Rhapsody και ψιλο-απογοητεύτηκα. Πολύ flat ταινία για το μέγεθος και την επιδραστικότητα του καλλιτέχνη Mercury.

Όπως και δεν κατάλαβα σε τι εξυπηρέτησε το να δείξουν ολόκληρη τη συναυλία τους στο Live-Aid. Καλύτερα να δεις το original στο youtube.

 

Κρίμα!

 

Εντάξει, η ταινία αξίζει κυρίως (για να μην πω αποκλειστικά) για την ερμηνεία του Malek. Κατά τ' άλλα, αρκετά νερόβραστη για διάφορους λόγους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η ταινία για τον Mercury κόντεψε κάποια στιγμή να γίνει αριστούργημα. Μετά έβγαλαν τον Sacha Baron Cohen από το πρότζεκτ και κάθε ελπίδα χάθηκε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα :

Aquaman -Ποποοοοοοο.. Τι λες τωρα! Πολυ ωραια ηταν! wow.gif

Serenity - Χμμμμ δεν ξερω, πραγματικα.... Ετσι κι ετσι.thinking.gif

Ετερος Εγω - Μου ειχε τραβηξει το ενδιαφερον απ'οταν ειδα πρωτη φορα το trailer. Η καλυτερη ελληνικη ταινια που εχω δει εδω και πολλα χρονια!!best.gif:respect:

Βλεπω

Gran Hotel - Επιτελους βλεπω την σειρα αυτη. Κοντευω να τελειωσω την 1η season,ειναι πολυ καλη!yes.gif

Siren - Και αυτη μου αρεσει.cool.gif

Επεξεργασία από paola
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κάποιες που είδα τελευταία. :)

 

The Long Ships (1964)

 

Πραγματεύεται την αναζήτηση μιας τεράστιας χρυσής καμπάνας, την Μητέρα των Ήχων, από Βίκινγκς και Μαυριτανούς. 

 

Την συγκεκριμένη ταινία, την είχα δει πιτσιρικάς και ομολογώ ότι είχα εντυπωσιαστεί τότε! :wow: 

Τα χρόνια περάσαν, την ξέχασα, ούτε που την θυμόμουν μετέπειτα. :thinking:

Έως που μερικά χρόνια πριν, όταν και είχα φάει ένα σκάλωμα, όπου αχνοθυμόμουν κάποιες σκηνές αλλά καθόλου τίτλο, ηθοποιούς και λοιπά.

Την βοήθεια την είχαν δώσει τότε, τα παιδιά από το retromaniax, μέσα σε ελάχιστο χρόνο, μου την βρήκαν. 

Έκτοτε, είναι μόλις η δεύτερη φορά που την βλέπω και μπορώ να πω ότι ακόμα εντυπωσιάζομαι από το όλο στήσιμο της, παρόλο την ηλικία της. :)

Απ' ότι διαβάζω, ήταν βασισμένη στο ομότιτλο βιβλίο του Σουηδού Frans Gunnar Bengtsson.:)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 6,5/10

 

=================================

 

Hereafter (2010)

 

Τρεις άνθρωποι, τρεις διαφορετικές ιστορίες, με κοινό τους σημείο, την μετά θάνατον ζωή και την πίστη στο Θεό.

 

Δυνατό μεταφυσικό δράμα, υπό τις σκηνοθετικές οδηγίες του γερόλυκου Clint Eastwood, που σου δίνει αρκετή τροφή για σκέψη. Συστήνεται. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 7/10

 

====================================

 

Hot Pursuit (2015)

 

Μια τυπική αστυνομικός, στην προσπάθεια της να πάει την μοναδική μάρτυρα, στο Ντάλας, για να καταθέσει εναντίον ενός βαρώνου ναρκωτικών,

θα ζήσει απίστευτες περιπέτειες. 

 

Ούτε κρύο, ούτε ζέστη, έχει μερικές στιγμές καλούτσικες αλλά δεν είναι από τις ταινίες που θα σου μείνουν στην μνήμη. :antekale:

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 4,5/10

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ερχεται και η δευτερη σεζον Κομπρα Και στις 24 Απριλη.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πώς να παντρευτείτε έναν εκατομμυριούχο 1953

 

Η τελευταία ταινία της Marilyn Monroe  που βλέπω. Τουλάχιστον έπαιζε η  Lauren Bacall  που έκανε και παιχνίδι. Τρεις χαριτωμένες οπορτουνίστριες φιλενάδες βάζουν στόχο να παντρευτούν εκατομμυριούχους. Σκαρφίζονται τρελά γυναικεία κόλπα και παίζουν με τους άντρες. Τώρα πώς γίνεται να παίζουν τίμια και ταυτόχρονα χωρίς ήθος είναι άξιο συγγραφέα. Η Marilyn, ένα αγγούρι ως συνήθως, κάνει τη γλυκιά ανόητη καιροσκόπο. Η ταινία αυτή αν γυριζόταν στην εποχή μας θα έτρωγε κράξιμο από γυναικείες οργανώσεις και αντισεξιστικά νευρωτικά σάιτ. Δείτε το. Μόνο μια φορά.

 

Κατέβασα καμιά 10αριά ταινίες anime να συνέλθω. :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είδα το Fire & Ice του 1983.

WOW !!! Η ταινία είναι μια βουτιά στον κόσμο του Frazetta :)

Υπάρχει ολόκληρη στο youtube

 

 

Επίσης, το Green Book ήταν υπέροχο!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

7 ώρες πριν, Lord Makro είπε:

Είδα το Fire & Ice του 1983.

 

Έχουμε κάνει ολόκληρη παρουσίαση κύριος :ego: μόνο ένα ξερό "το είδα" και πάπαλα; :moutra2:

 

Αλλά την να περιμένεις από την νέα γενιά :antekale: αχαριστία, δεν εκτιμάει τον κόπο μας!  :moutra:
 

Spoiler


:lol:


 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σου πατάω καρδούλα, απλά και μόνο για το "νέα γενιά" :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τις τελευταίες ημέρες έχει γίνει ένας χαμούλης με το Love Death + Robots, μια animation σειρά του Netflix. Μικρά επεισόδια, (5-15 λεπτά) αυτοτελή, με διαφορετικό στυλ το καθένα. Έχω δει τα οχτώ πρώτα και θεωρώ ότι αξίζει τον ντόρο που γίνεται, παρότι το animation δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις του γούστου μου. Η επιστημονική φαντασία στα καλύτερά της :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είδα το Triple frontier. 

 

[imdb=tt1488606]

 

Αρκετά καλή περιπέτεια που ξεφεύγει λίγο από την πεπατημένη. Καλό καστ και καλή σηνοθεσία. 6,50/10 :)

 

:Paingiver:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 hours ago, GeoTrou said:

Τις τελευταίες ημέρες έχει γίνει ένας χαμούλης με το Love Death + Robots,

Πράγματι τα περισσότερα επεισόδια αυτής της σειράς είναι ένα και ένα. Υποδειγματικά σε εκτέλεση και σύλληψη, άλλες φορές τρομακτικά και άλλες φορές αστεία αλλά και μαύρα.  Αξίζει και με το παραπάνω τον ντόρο που γίνεται. 

Προσωπικά  το βλέπω και σαν αποζημίωση μετά την απόλυτη αποτυχία και ξενερα του φετινού animfest 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4441 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

11 ώρες πριν, GeoTrou είπε:

Τις τελευταίες ημέρες έχει γίνει ένας χαμούλης με το Love Death + Robots, μια animation σειρά του Netflix. Μικρά επεισόδια, (5-15 λεπτά) αυτοτελή, με διαφορετικό στυλ το καθένα. Έχω δει τα οχτώ πρώτα και θεωρώ ότι αξίζει τον ντόρο που γίνεται, παρότι το animation δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις του γούστου μου. Η επιστημονική φαντασία στα καλύτερά της :) 

 

Την ολοκλήρωσα κι εγώ τη σειρά προχθές. Εξαιρετική. Ελάχιστες ήταν οι ιστορίες που βρήκα αδιάφορες. Προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όλους.

Και όπως συνηθίζεται σε τέτοιες ανθολογίες, ας γράψω τα τρία καλύτερα και τα τρία χειρότερα επεισόδια κατά την άποψή μου.

 

Καλύτερα:

Beyond the Aquila Rift (με διαφορά το καλύτερο για εμένα. Αγαπάμε Greta :lol:)

Sonnie's Edge

Zima Blue

 

Χειρότερα (αδιάφορα):

The Dump

When The Yogurt Took Over

Ice Age

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το "Beyond the Aquila Rift" δε μου έκανε τόσο κλικ λόγω animation. Καλή ιστορία που παίζει με το ερώτημα «τι είναι πραγματικότητα», αλλά τι να το κάνω το CGI; Το "When the Yogurt took Over" μου άρεσε περισσότερο :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Love Death + Robots είναι εξαιρετικό. Δεν υπάρχει κακό επεισόδιο. Κάποια είναι απλώς καλά , κάποια πολύ καλά και κάποια όπως το Beyond the Aquila Rift εξαιρετικά.

Είδα δύο ταινίες αυτές τις μέρες που μου προκάλεσαν διαμετρικά αντίθετα συναισθήματα:

If Beale Street Could Talk, πραγματικά ένα από τα χειρότερα φιλμ που έχω δει ποτέ μου κι έχω δει χιλιάδες, αληθινό αίσχος ! Σκηνοθετικά και σεναριακά!

The Sisters Brothers! Αληθινά το απόλαυσα. Εξαιρετικό γουέστερν, στα καλύτερα του είδους για τον αιώνα μας.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ξαναείδα το Are You Here του Matthew Weiner (Mad Men) και τη δεύτερη φορά το βρήκα ακόμα καλύτερο. ΠΙστεύω πως καταφέρνει να κρατήσει την ατμόσφαιρα μιας ρομαντικής κομεντί του Hollywood ενώ παράλληλα το σενάριο είναι καλογραμμένο και έχει βάθος. Ειδικά οι διάλογοι δε γίνεται να πάνε λάθος.

 

Είδα, επίσης, και το The Other Side of the Wind, την τελευταία ταινία του Orson Welles που δεν τελείωσε ποτέ. Μόνο το μοντάζ είχε μείνει και είπανε ότι είχε αφήσει πολλές σημειώσεις οπότε μπορούσαν να το κάνουν και το έκαναν. Βγήκε στο netfilx παρέα με ένα ντοκιμαντέρ, They'll Love Me When I'm Dead, για τον Welles και τα γυρίσματα της ταινίας και το είδα κι αυτό. Η ταινία εξαιρετική εμπειρία και νομίζω η καλύτερη περιγραφή της είναι αυτήν που έδωσε ο Welles στον John Huston. "It's about a miserable prick." Εξαιρετική ατμόσφαιρα, εξαιρετικά γυρισμένη, εξαιρετικά γραμμένη (άσχετα αν από το ντοκιμαντέρ φαίνεται ότι μόνο ο Welles ήξερε τι γινόταν (και αυτό παίζεται κιόλας)) ο Huston άριστος. Αξίζουν και τα δύο χωρίς αμφιβολία. Θα κάνω καιρό να ξεχάσω την αίσθηση που μου άφησε η ταινία. Το ντοκιμαντέρ δείχνει και σε τι απελπιστική κατάσταση έφερε τον Welles η έλλειψη χρηματοδότησης. Μερικά πράγματα ήταν απλά θλιβερά.

 

Και είδα και το Syriana. Είχα την ελπίδα ότι θα μάθαινα κάτι πάνω στο θέμα αλλά δε φαίνεται να ήθελαν να μάθουμε εμείς που δεν ξέρουμε, απλά να απολαύσουν τον εγωισμό τους αυτοί που ξέρουν. Εν ολίγοις, δεν κατάλαβα τίποτα. Μου έδωσε την αίσθηση ότι η σκηνοθεσία, το έντιτ και η μουσική υπόκρουση έκαναν την ταινία να φαίνεται πολύ πιο σημαντική απότι ήταν. Πολλές ελείψεις και καθόλου πραγματικό βάθος στους χαρακτήρες και σε αυτά που γινόταν. Η πιο ξεκάθαρη ένδειξη για αυτό είναι ότι ο Clooney θεωρούταν supporting role. Άμα αυτός που είναι και στο πόστερ θεωρείται supporting γίνεται ξεκάθαρο ότι η ταινία δεν έχει lead role. Η σημαντικότερή μου απορία, βέβαια, είναι γιατί ο Clooney έπρεπε να παχύνει για το ρόλο.

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είδα το Jacknife.

 

Η ταινία περιγράφει την σχέση μεταξύ δυο βετεράνων του Βιετνάμ, του δύσκολου να επανενταχτεί στην κοινωνία Megs (Robert De Niro)

και του αλκοολικού πλέον Dave (Ed Harris), καθώς και την σχέση μεταξύ της αδερφής του Dave, της Martha (Kathy Baker), με τον Megs.

 

Δύσκολη ταινία, καθώς καταπιάνεται με το μετατραυματικό στρες όσων πολέμησαν στο Βιετνάμ και την προσπάθεια τους στην επανένταξη

και την αποδοχή στην κοινωνία. Θυμίζει λίγο το πρώτο Rambo, ειδικά το soundtrack, παρά ταύτα αξιόλογη ταινία.

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 6,5/10

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είδα το The mule.

 

[imdb=tt7959026]

 

Καλή ταινία σκηνοθετημένη από τον Κλιντ Ίστγουντ με πρωταγωνιστή το ίδιο, κομμένη και ραμένη στα μέτρα του. :) Μοιάζει λίγο απλοϊκή στην εξέλιξη, αλλά τελικά δεν είναι και τόσο. Αξίζει τον κόπο. 7/10 :) 

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Την έχω στο πρόγραμμα να την δω. Όπως και να το κάνουμε το όνομα του Ίστγουντ είναι μία εγγύηση στον χώρο. Είμαι περίεργος να δω αν το έχει ακόμα σε αυτή την ηλικία. :)

 

 

:beer:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είδα το Mortal engines.

 

[imdb=tt1571234]

 

 

Πολύ καλή ταινία φαντασίας, βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Philip Reeve. Είχα διαβάσει παλιότερα το βιβλίο και οφείλω να ομολογήσω ότι εδώ έχουμε μια εντυπωσιακή μεταφορά του στην μεγάλη οθόνη. Ευτυχώς η τεχνολογία επιτρέπει πλέον να γυριστούν ταινίες που παλιότερα φάνταζε αδύνατο. Πετυχημένη και η επιλογή του καστ. :) 8/10 Τη συνιστώ, αν και φαντάζομαι ότι οι φανς του είδους δεν περιμένουν εμένα, την ξέρουν ήδη. :) 

 

:Paingiver:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την τελευταία βδομάδα είδα τις δύο ταινίες του Jordan Peele

 

[imdb=tt5052448]

 

και

 

[imdb=tt6857112]

 

ειδικά το get out  εξαιρετικό - θα χα φύγει απ αυτό το σπίτι πετώντας... :D

το us είχε κάποιες αδυναμίες, νομίζω ότι οι επεξηγήσεις στο πως και γιατί το αποδυνάμωσαν στο τέλος, παρόλαυτα την απόλαυσα

 

Ο Jordan Peele θα είναι επίσης αφηγητής στο νέο Twiligt zone που ξεκινά τον Απρίλιο :dance:

[imdb=tt2583620]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έβαλα να δούνε οι μαθητές μου το Contact. Σκέφτηκα ότι το θέμα με το σήμα μέσα στο σήμα, μέσα στο σήμα έχει σχέση με το μάθημά τους.

 

Τους άρεσε. Σε κάποια σημεία ενθουσιάστηκαν. Πχ. όταν έφτασε η στιγμή και είδαν ότι κατασκευάστηκε δεύτερη μηχανή μερικά αναφώνησαν. Καλό αυτό. Δε βλέπουν μόνο Σπάιντερ-μαν και Άκουαμαν!

Εδώ εγώ ένοιωσα ανατριχίλες ενθουσιασμού σε κάποια σημεία της ταινίας, και ας την έχω δεί 5-6 φορές.

 

Άχρηστη πληροφορία: Ο ήχος του εξωγήινου σήματος είναι ο ήχος του T.A.R.D.I.S. του Doctor Who, με μια μικρομίξη. :valt:

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το "Μωρέ, κουράγιο !"  ή "Safety Last !" που ήταν ο αρχικός τίτλος αυτής της απίστευτα κωμικής ταινίας του βωβού κινηματογράφου. Ο χαρισματικός Χάρολντ Λόϊντ το 1923 σε μια μοναδική ερμηνεία με απίστευτα κι επικίνδυνα γκανγκς. Ίσως μία από τις καλύτερες ταινίες του είδους που δεν πρόκειται να γυριστούν με αυτόν τον τρόπο , ποτέ ξανά.

Υπάρχει υποτιτλισμένη στο youtube.

1070350283_SAFTYLAST.thumb.jpg.2219ae83c02065f8d10749aaa74e3a62.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.