Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είδα χθες το First Man.

 

Η ταινία καταπιάνεται με την δράση του αστροναύτη Neil Armstrong, σε τέσσερις διαφορετικές στιγμές α) το 1961, που πέταξε με το X-15,

β) το 1965, οπού ήταν βασικός πιλότος στο διαστημικό πρόγραμμα Gemini 8, γ) το 1967, οπού και δοκίμασε το LLRV

και δ) το 1969, την μεγαλύτερη της καριέρας του, οπού ήταν επικεφαλής στο Apollo 11 και την στιγμή

που πάτησε στην Σελήνη:  "That's one small step for a man, one giant leap for mankind" 5765.gif

 

Εξαιρετική ταινία,  με αρκετές υποψηφιότητες σε διάφορους θεσμούς βραβείων, έφυγε νικήτρια μόνο τις 17 φόρες.

Αν είστε από αυτούς, που σας αρέσουν οι sci-fi ταινίες, το διάστημα και διάφορα τέτοια, το σίγουρο είναι ότι θα την ευχαριστηθείτε. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 8/10

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Retroplaymo Θα συμφωνήσω για το First Man. Την είδα και μου άρεσε πολύ. Από τις ερμηνείες μέχρι και την μουσική. Εκτός από την επαγγελματική πορεία του Armstrong, η ταινία περιγράφει και την σχέση του με την οικογένειά του και τους συναδέλφους του, καθώς και την τραγική στιγμή της ζωής του κατά την οποία έχασε από όγκο στον εγκέφαλο την μικρή κορούλα του. Το μόνο που με χάλασε (κι όχι σε όλη την διάρκεια της ταινίας) είναι η αργή σκηνοθεσία και τα μεγάλα πλάνα χωρίς λόγια. Γενικά όμως είναι μία αξιοπρεπής ταινία που άξιζε τα βραβεία που πήρε. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το First Man το ειδα περυσι στο σινεμα και ηταν αρκετα δυνατο

 

Προχθες Παρασκευη ειδα την ταινια του Γιωργου Λανθιμου "Η Ευνοουμενη".  Μου αρεσε παρα πολυ. Σιγουρα πιο Mainstream (αν μπορω να τις χαρακτηρισω ετσι) απο τις αλλες του ταινιες. Τρομερες ερμηνειες και μου αρεσε και η σκηνοθεσια και οι γρηγοροι ρυθμοι που ειχε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεύτερη βιογραφική που είδα: Bohemian Rhapsody.

 

Αν και την είχα για του πεταματού, τελικά αποδείχτηκε ταινιάρα!!! :wow:

 

Πέρα απο τις λεπτομέρειες που δεν ήταν γνώστες στο ευρύ κοινό για την ζωή του Freddie Mercury, στην ταινία βλέπουμε και την σχεση του με την υπόλοιπη μπάντα, καθώς και τις λάθος επιλογές που έκανε, τις οποίες τελικά αναγνώρισε και τις άφησε πίσω. Επίσης, μαθαίνουμε για την προσωρινή διάλυση των Queen αλλά και την επανένωση τους,  με αποκορύφωση την εμφάνιση τους στο Live Aid, στο στάδιο Wembley. Γούσταρα τρελά όταν ακούστηκαν μεγάλες γνωστές επιτυχίες, όπως: Another One Bites the Dust, Radio Ga Ga, I Want to Break Free, We Will Rock You, We Are the Champions, The Show Must Go On. 1900.gif

 

Εκπληκτικό το cast της ταινίας, άψογος ο Rami Malek στον ρόλο του Freddie Mercury,

εξαιρετικά ηχητικά και οπτικά εφέ, καταπληκτικός σχεδιασμός κουστουμιών.

Είστε ή δεν είστε φαν των Queen και της rock μουσικής σκηνής γενικότερα, η ταινία συστήνεται ανεπιφύλακτα. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 8,5/10.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Retroplaymo Η επόμενη ταινία που έχω στο πρόγραμμα για να δω. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

είχε κατέβει εδώ και καιρό λόγο του ότι έπαιζε ο Σβαρτσενέγκερ (βέβαια παίζει ελάχιστα).. είχα ακούσει ότι δεν είναι και τόσο καλή..

 

αλλά ρε φίλε ήταν η έκπληξη.. απίστευτη.. γέλασα πολύ.. τοπ κωμωδία (για το είδος της) εντάξει τα παραλέω αλλά πέρασα πολύ καλά βλέποντας την

 

στο imdb την έχουν αδικήσει.. 4.7.. τουλάχιστον 8 για μένα.. ο λόγος για το Killing Gunther (2017)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

I know what you're talking about :) image.png

 

Από εκεί και πέρα. Κατασπάραξα το The Crown. 2 σεζόν μέχρι στιγμής που αφηγούνται τα πρώτα χρόνια της βασιλείας της Ελισάβετ της Βου. Πολύ δυνατές ερμηνείες, θελκτικά σενάρια, αρκετά πιστό στην ιστορική αλήθεια (όχι τελείως :) ). Τουλάχιστον στα δικά μου απαίδευτα μάτια. Οι χαρακτήρες ζωντανοί και πολυεπίπεδοι. Υπήρξαν κάποιες φορές που είπα ένα τεράστιο "so who gives a flying f*ck" για ανθρώπους που έτυχε να γεννηθούν σε κάποια οικογένεια, αλλά μολαταύτα με κράτησε εθισμένο σα ναρκωτική ουσία :) Επιπρόσθετα πολύ δυνατή παραγωγή. Ρούχα και σκηνικά, αψεγάδιαστα δεκαετίας 30-60 (έχει flashback σε γεγονότα και του ΒΠΠ και του μεσοπολέμου). Πιθανότατα να κάνει σε πολλούς. Και drama για όσους θέλουν κάτι "κοινωνικό" και history για μυστήριους σαν εμένα. 

 

MV5BMjAxOTA2Mjc3MF5BMl5BanBnXkFtZTgwMTMxMzIxNDM@._V1_SY1000_CR0,0,674,1000_AL_.jpg

 

Ανετότατο 7αράκι. Δικαιώνει τη θέση του ως Top Rated TV: #83 (με 8,7) 

 

Από εκεί και πέρα. Για όποιον τυχόν αναρωτιέται που αλλού έχει δει την Claire Foy που παίζει την Ελισάβετ, πλην του περσινού The Girl in the Spider's Web, 2010 Going Postal η τηλεοπτική μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου του Terry Pratchett :) (έχει παίξει και σε άλλα φυσικά. αλλά δεν τα έχω δει :) ούτε καν το Wolf Hall)

 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 ώρες πριν, germanicus είπε:

Από εκεί και πέρα. Για όποιον τυχόν αναρωτιέται που αλλού έχει δει την Claire Foy που παίζει την Ελισάβετ, πλην του περσινού The Girl in the Spider's Web, 2010 Going Postal η τηλεοπτική μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου του Terry Pratchett :) (έχει παίξει και σε άλλα φυσικά. αλλά δεν τα έχω δει :) ούτε καν το Wolf Hall)

 

Στις πρόσφατες ταινίες να πούμε ότι έχει παίξει και στο "First Man", την ταινία που περιέγραφε ο @Retroplaymo , λίγο πιο πάνω. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και την οποία δεν πρόκειται ποτέ μου να δω μιας και ως είδος ταινίας μου, ως θέμα, μου είναι συγκλονιστικά αδιάφορο :) 

 

εάν τώρα είχε και τίποτα Ρώσους κατασκόπους μέσα.... :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

14 λεπτά πριν, germanicus είπε:

εάν τώρα είχε και τίποτα Ρώσους κατασκόπους μέσα.... :lol: 

 

Θα σε στενοχωρήσω... :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και η ταινία σειρά που βλέπω αυτή τη στιγμή.  Endeavour S06E01. Χτες βγήκε το επεισόδιο.

 

Επειδή μπορεί κάποιος να μη ξέρει τι να δει σήμερα το βράδυ

 

@Θρηνωδός για σένα μιλάω :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μόλις μου έφτιαξες το βράδυ :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και είναι ένα πολύ καλό επεισόδιο :) 

 

κάποτε θα πρέπει να κάτσεις να δεις τα Morse. "Μα είναι παλιά". Ναι. Είναι παλιά και έχουν αρκετά ξεπερασμένη αισθητική. Είναι όμως κατά βάση καλά :) Δεν έχω μετανιώσει χιλιοστό που τα είδα και ας με ξένισαν στην αρχή επειδή ήταν παλιά. Και εν συνεχεία θα έχεις ακόμα περισσότερο βάθος στα Endeavour :) Δεν είναι καθόλου τυχαίο που από αυτά ξεπήδησαν εν συνεχεία 2 άλλα σώου. Αυτό εδώ και το Inspector Lewis που χτύπησε 9 σεζόν :) Πρακτικά δλδ μιλάμε για ένα franchise που ξεκίνησε το 1987!

 

Για όσους αξιωθούν να δούνε το Crown να κάνω 2 σχόλια. (α) είναι εκπληκτικές οι μεταμορφώσεις που έχουν κάνει στους ηθοποιούς προκειμενου να μοιαζουν με τα πραγματικά πρόσωπα. Δεν το πετυχαίνουν 100% (και πως να συμβει κάτι τέτοιο. δύσκολο να έχεις και καλό ηθοποιο αλλά και να μοιαζει εξαρχης πολύ με την ιστορική φιγούρα), αλλά το πλησιάζουν πολύ και επιπρόσθετα βλέπεις κάποιους στο σώου και δεν χαμπαριάζεις ότι τους έχεις ξαναδεί :) (β) μια τέτοια περίπτωση η τύπισσα που παίζει την Μαργαρίτα, αδερφή της Ελισάβετ. Την Vanessa Kirby την ξαναείδαμε ως White Widow στο MI Fallout :) 

 

 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κάτι με είχε χαλάσει στο Inspector Morse και δεν ήταν ότι ήταν παλιακό. Δεν θυμάμαι αν είχα γράψει κάτι σχετικό στο θέμα, σίγουρα είχα γράψει για το maigret με τον Gambon. Εκείνο όντως με κούρασε απίστευτα, με εκνευρίζει και σαν ηθοποιός ο συγκεκριμένος. 'Ασχετο αλλά παλιότερα τα μπέρδευα συνέχεια.

 

Αλλά με το inspector morse νομίζω ότι το σταμάτησα για κάποιο διαδικαστικό λόγο, ίσως γιατί δεν έβρισκα υπότιτλους. Μόλις ξαναμπώ στην φάση των σειρών, θα κατεβάσω την πρώτη σεζόν πάλι. :up: 

 

Το crown το είδε φανατικά και η Μαριάννα και το παινεύει εξίσου. Είχαμε δει το the royal house of winsor αμέσως πριν, το ντοκιμαντέρ των 6?7? επεισοδίων για την βασιλική οικογένεια από την αλλαγή του saxe-coburg and gotha σε winsor και μετά, στο νετφλιξ. Δεν ακολούθησα στο crown γιατί μπούχτισα λίγο από την αγγλική μοναρχία. :lol: Το ντοκυμαντέρ σε περίπτωση που, δες το μέχρι το 4ο επεισόδιο που καλύπτει και αρχή της βασιλείας της Ελισάβετ. Μετά το γυρνάει σε υπερβολικό προμόσιο του Καρόλου και χάνεις κάθε ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τους τελευταίους 2-3 μήνες με έχει πιάσει μια φρενίτιδα με τα 80s. Οπότε σχεδόν κάθε βράδυ κάθομαι και βλέπω μια ταινία εκείνης της δεκαετίας. Ξεκίνησα με horror και splatter films και σταδιακά προχώρησα και σε άλλα είδη. Έτσι λοιπόν φτάσαμε στις teen sex comedies και συγκεκριμένα στο Joysticks.

Νεανική σεξοκωμωδία με φόντο ένα arcade centre. Δε χρειάζεται να ξέρετε τίποτα άλλο. Θα πω μόνο ότι είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα "it's so bad, it's... fun!" :lmao:

Παραθέτω το εκπληκτικό opening. "Totally awesome videogaaaaaaaaaames"

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@Murphy Pendleton Ωραίο Joystick πάντως, λειτουργικότατο! :wow:

 

Screenshot_3.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η Ζωή εν Τάφω

 

Τρία επεισόδια και είναι μια όαση μέσα στα τηλεοπτικά σκουπίδια της τελευταίας πενταετίας. Από το Εθνική Ελλάδος είχα να παρακολουθήσω τηλεοπτική σειρά περιμένοντας να προβληθεί κάθε βδομάδα. Αξιοπρεπέστατη, αλλά η ηθοποιία πάει περίπατο. Ούτε ο Μπέζος παίζει δυνατά. Έχω δει ερασιτεχνικές παραστάσεις με πιο πειστικές ερμηνείες.

 

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο του Στράτη Μυριβήλη. Μια παρέα αντρών ετοιμάζεται για τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο, αφού έχουν χορτάσει δυο Βαλκανικούς. Έχει μια ποικιλία αντιδράσεων και λόγων που λειτουργούν, και δίνουν πολύ όμορφα την εποχή. Μ' αρέσει που μεταφέρουν την πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα, χωρίς να χαρίζονται στο Βενιζέλο κάποιες φορές. Δε νοιώθω ότι έχει ένα στόχο, αλλά παρακολουθούμε μια καθημερινότητα ανθρώπων που αντιδρούν σε γεγονότα. Θα μου πείτε έτσι γίνεται. Κάπου κάπου ξεστομίζονται μεγάλα λόγια που σε κάνουν να σκεφτείς. Όχι ποιος θα κερδίσει το χάμπουργκερ. ούτε ποια έκλεψε την ιδέα για το γοβάκι που φορά.

 

Μέτρια, αλλά στους τυφλούς βασιλεύει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είδα το Creed II . :)

 

Στην ουσία πρόκειται για μια νεότερη εκδοχή του Rocky 4 αλλά πιο συναισθηματική,

χωρίς αυτό να σημαίνει ότι λείπουν οι σκηνές με μπουνίδια.  box.gif

Ίσα - ίσα, που πέφτουν εκατέρωθεν μπούφλες τόσο από τον Adonis όσο και από τον Drago. boxing.gif

Αρκετά καλή ταινία, ενώ δεν λείπουν οι συγκινήσεις και οι αναμνήσεις, τουλάχιστον σε εμάς που μεγαλώσαμε με αυτές, καθώς υπάρχουν μπόλικες αναφορές

στις προηγούμενες ταινίες Rocky. Στο σημείο που παραλίγο να τα με πάρουν τα ζουμιά, ήταν που ο Sly λέει στον Adonis: "It's your time now" 

δείχνοντας έτσι ότι  κρεμάει μια και καλή τα γάντια του Boxing Gloves.gif μετά από οχτώ ταινίες. :(

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 8/10

 

 

:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλά, 3η σεζον True Detective δεν εχει δει κανείς?!

 

Θυμάμαι πριν κάτι χρόνια όταν παιζόταν η πρώτη (επικη) και η δευτερη (κατώτερη εμφανώς της πρώτης) σεζόν γινοταν τρομερό τζερτζελο εδώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

14 min ago , Γάντζος said:

Καλά, 3η σεζον True Detective δεν εχει δει κανείς?!

 

Θυμάμαι πριν κάτι χρόνια όταν παιζόταν η πρώτη (επικη) και η δευτερη (κατώτερη εμφανώς της πρώτης) σεζόν γινοταν τρομερό τζερτζελο εδώ :)

Εγώ προσωπικά δε θέλω να θυμάμαι ότι υπάρχει 3η σεζόν. Θα έγραφα συνολικό ποστ όταν τελείωνε. Είναι ό,τι πιο μέτριο παίζει. Αδιάφοροι χαρακτήρες, αδιάφορη πλοκή, αδιάφορη αισθητική, αδιάφοροι ηθοποιοί. Μόνο το στήσιμο της πλοκής έχει ένα ενδιαφέρον. Και να μη δω το τελευταίο επεισόδιο δε με πειράζει. Κρίμα, δεν περίμενα τέτοια απογοήτευση. Το τελευταίο επεισόδιο της 2ης σεζόν παραμένει το καλύτερο επεισόδιο που έχει παιχτεί ποτέ στην Τιβί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προσωπικά περιμένω να βγει όλη η σεζόν για να την δω στο σύνολο. Η πρώτη σεζόν νομίζω ότι ήταν η καλύτερη, ενώ η δεύτερη (απ'ότι θυμάμαι) με κούρασε λίγο. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εγώ την παρακολουθώ σε εβδομαδιαία βάση και μπορώ να πω ότι μου αρέσει. Η αισθητική θυμίζει έντονα τη πρώτη σεζόν χωρίς όμως να φτάνει το μεγαλείο της. Πάρα πολύ καλός ο Mahershala Ali στο ρόλο του αλλά αυτός που με εξέπληξε ευχάριστα ήταν ο Stephen Dorff. Θεωρώ ότι αυτός είναι ο καλύτερος ρόλος της μέχρι τώρα καριέρας του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

13 ώρες πριν, Blackbeard είπε:

Το τελευταίο επεισόδιο της 2ης σεζόν παραμένει το καλύτερο επεισόδιο που έχει παιχτεί ποτέ στην Τιβί.

Αν και μία προφανής υπερβολή υπάρχει, χαίρομαι να υπάρχει κι άλλος που του άρεσε η 2η σεζόν True Detective. Όσοι εκθειάζουν την 1η σεζόν το λένε για όλη τη σεζόν ή για τα 7,5 πρώτα επισόδεια; Γιατί το τελευταίο μισό επισόδειο ήταν για γέλια. Χωρίς να είναι αυτός ο στόχος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όταν πρωτοεμφανίστηκε ο Ledoux στο φινάλε του S01E03 είχα πάθει σοκ :) 
 

 

 

Τα πρώτα 4 επεισόδια ήταν διαμάντια. Μετά κάπου σταμάτησε να είναι "από άλλο πλανήτη" και ήταν απλώς οκ, μια χαρά. Στο τελευταίο με ξαναέφτιαξε και συνολικά με είχε αφήσει πλήρως ικανοποιημένο (και όχι μόνο).

 

Σε κραυγαλέα αντίθεση η 2η σεζόν δεν παλεύονταν. Δεν παλεύονταν σε τέτοιο βαθμό που *ακόμα* δεν έχω δει κανονικά το 8ο επεισόδιο. Απλώς σκηνές και να μου φύγει η απορία του τι έγινε εντέλει. Δεν σκοπεύω να το δω ποτέ.

 

Όσον αφορά την 3η σεζόν, την περίμενα με ενδιαφέρον. Βλέποντας όμως απουσία σχολίων στο ίντερνετ γενικά, δεν έχω κατορθώσει να ξεπεράσω το ξενέρωμα που έφαγα από τη 2η σεζόν. Καταγράφεται στη λίστα μου το ότι βγαίνουν επεισόδια, αλλά περιμένω κατ'αρχάς να ολοκληρωθεί και κατά δεύτερο λόγο να βρω κάποτε το κέφι και τη διάθεση για να την δω :) Αλλά στο μεσοδιάστημα, όταν θα έχω την όρεξη για κάτι που να μου θυμίζει την ατμόσφαιρα της πρώτης σεζόν, υπάρχει το πρόσφατο Twin Peaks που δεν το έχω δει ακόμα (κυρίως διότι έχω ξεχάσει τα παλιά και θέλω να τα δω ξανά πρώτα). 

 

Κάποια σώου υπερβαίνουν τη μικρή οθόνη :) Lost, Battlestar Galactica (το νέο) και True Detective με είχαν να ψάχνω και να κουβεντιάζω τα διάφορα σενάρια συνωμοσίας στο ίντερνετ :) και το GoT βεβαίως βεβαίως. Priceless moments :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Για να πω και πιο σοβαρά τη δική μου άποψη, η πρώτη σεζόν ήταν σείρα κάτι εξωπραγματικό. Αλλά νομίζω παλιώνει εύκολα. Παλιότερα ήθελα να τη βλέπω συνεχώς και τώρα δε μου κάνει αίσθηση. Την έκανε ξεχωριστή από τις άλλες σειρές το ότι ήταν απίστευτα καλογραμμένη, ότι είχε πρωτόγνωρη αισθητική-θεματολογία και τους καλύτερους ηθοποιούς που θα μπορούσε να έχει η συγκεκριμένη σεζόν.

 

Η δεύτερη πιστεύω χωρίς αμφιβολία ότι ήταν πολύ καλύτερη σε πλοκή, θεματολογία, στήσιμο, ιδέα, γράψιμο. Αλλά έχασε πάρα πολύ λόγω ηθοποιών. Ο Κόλιν Φάρελ έκανε εκπληκτική δουλειά. Ο Βινς Βον και ο Κιτς είχαν τα καλά τους και είχαν και τα κακά τους. Η McAdams είχε μόνο κακά, δεν της βγαίνει το μάτσο. Οπότε αυτό είχε ως συνέπεια πολλοι διάλογοι να ακούγονται γελοίοι ή παράξενοι. Πολλοί παραπονέθηκαν ότι ήταν οι ίδιες οι λέξεις γελοίες και όχι ο τρόπος που τις απέδιδε ο ηθοποιός. Αυτοί οι ίδιοι θεωρούν ότι η πρώτη σεζόν είναι αριστούργημα και απ'ότι φαίνεται και το ότι η ατάκα "μυρίζω την ψυχόσφαιρα" είναι νορμάλ. Δε σκέφτηκαν ούτε μια στιγμή ότι απλά ο Μακόναχι ήταν πολύ καλός στη δουλειά του. Επίσης, λίγη προσοχή στο συγκεκριμένο θέμα δε βλάπτει. Ο μόνος χαρακτήρας που λέει παράξενες ατάκες είναι ο Φρανκ (Βινς Βον), ο οποίος προσπαθεί να γίνει από ερασιτέχνης μαφιόζος επίσημος επιχειρηματίας και όλη του η ζωή κινείται γύρω από το να ξεφύγει από το φτωχό παρελθόν του. Οπότε το να έχει μάθει απ'έξω το λεξικό είναι στοιχείο του χαρακτήρα ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Προσπαθεί να ενταχθεί σε μια διαφορετική τάξη αλλά δε μπορεί να το κάνει φυσικά.

 

Η δεύτερη ίσως είχε και λίγα θέματα στο κόψιμο. Αλλά τη θεωρώ ό,τι πιο πρωτότυπο υπάρχει που πατάει πάνω σε κάτι μη πρωτότυπο. Και η ανάπτυξη των χαρακτήρων και οι σχέσεις μεταξύ τους μέσα στη θεματολογία για μένα έχει εκτελεστεί άριστα και σε πρωτόγνωρο βαθμό. Χθες έβλεπα ένα tribute για το τέλος και ήθελα να βάλω τα κλάματα, το πιστολίδι στο τέλος του 4ου επεισοδίου είναι ό,τι πιο συνταρακτικό έχω δει σε φιλμ, έτρεμα ολόκληρος, και ο τρόπος που δένονται όλα τα κομμάτια του κόσμου της είναι κλάσεις ανώτερος από τις συνωμοσίες της πρώτης και της τρίτης σεζόν. Αν όλοι οι ηθοπιοί έπαιζαν τόσο καλά όσο ο δήμαρχος και ο Ντίξον η σεζόν θα πετούσε τώρα.

 

Στην τρίτη τώρα. Όσα έγραψα πάνω είναι με την οπτική ότι η σεζόν είναι μέρος του True Detective. Αν ήταν οποιαδήποτε άλλη σειρά θα έλεγα "α πολύ κουλ αυτή η σειρά" αλλά πάλι μέχρι εκεί. Στην τρίτη λείπει οποιοδήποτε βάθος είχε σε πλοκή και χαρακτήρα η δεύτερη σεζόν και ενώ μοιάζει περισσότερο στην πρώτη δε μπορεί με τίποτα να πιάσει τη δυναμική της αισθητικής και των πρωταγωνιστών και της σχέσης μεταξύ τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

The Runaways season 2 --> καλύτερη από την πρώτη περίοδο, προεξοφλεί ότι θα υπάρξει τρίτη, μετά τα 3 πρώτα επεισόδια βρίσκει καλό ρυθμό

Origin season 1--> το Alien συναντά το Dark matter και το The Thing --> τίποτα ιδιαίτερο, αλλά ένα σχετικό ενδιαφέρον το είχε, μια χαρά για τους fans της Sci fi

Nightflyers-> αυτό πραγματικά ήταν απερίγραπτο..... δεν βλέπεται

True Detective 3 -> Σίγουρα δεν συγκρίνεται με τις δύο πρώτες, στα όρια του αδιάφορου, καλός ο Στίβεν Ντορφ όμως

The Passage season 1 --> δεν ξέρω γιατί το βλέπω ακόμα, μπάζο

The Orville Season 2 - > νομίζω το παίρνει σιγά σιγά η κάτω βόλτα

The Walking Dead Season 9 --> τα ίδια και τα ίδια, τον νίγκαν δεν φαίνεται να ξέρουν γιατί τον άφησαν να ζήσει πάντως, χωρίς ρικ, καρλ, μάγκι η σειρά φαίνεται λειψή

Star Trek Discovery season 2 --> το παράτησα

Frontier Season 3 --> βλέπεται με ενδιαφέρον

Shameless season 9 -> μάλλον η επόμενη σεζόν θα είναι η τελευταία, δεν έχω παράπονο, ήταν μια καλή παρέα τόσα χρόνια

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για το true detective

Εμένα μου αρέσουν κι οι 3 (απο την 3η ομως εχω δει μονο 4 επεισόδια, οποτε δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη ακόμα) :)

Θεωρώ ότι  η πρώτη ήταν η πιο ατμοσφαιρική και πιο άρτια σκηνοθετικά. Η δεύτερη ήταν εξίσου καλή σεναριακά (με πιο δυνατό τελευταίο επεισόδιο από την πρώτη), αλλά είχε προβλήματα ροής και μονταζ (κι ας ήταν "άποψη")  .  Δυνάμωσε πολύ μετά τη μέση. Η τρίτη τα πάει πολύ καλά προς το παρόν, είναι πιο άρτια δομημένη από την προηγούμενη, περιμένω να τελειώσει για να μιλήσω συνολικά :)

 

Όλες οι σεζον έχουν δικό τους χαρακτήρα κι αυτοτέλεια  και προσωπικά δε με χαλάει καθόλου :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Endeavour. Τίποτα άλλο. Απλά η καλύτερη σειρά που έχω δει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

2 ώρες πριν, Bonadrug είπε:

The Walking Dead Season 9 --> τα ίδια και τα ίδια, τον νίγκαν δεν φαίνεται να ξέρουν γιατί τον άφησαν να ζήσει πάντως, χωρίς ρικ, καρλ, μάγκι η σειρά φαίνεται λειψή

Spoiler

Μήπως γιατί εδώ είπαν να συμβαδίσουν με το κόμικ; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μόλις τελείωσα τις ταινίες STAR WARS, τις είδα με την χρονολογική σειρά που  αφηγούνται και όχι με αυτή που βγήκαν.

Ένιωσα την ανάγκη να τις ξαναδώ διαβάζοντας την σειρα STAR WARS .

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.