Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Bohemian Rhapsody

 

Για μένα οι Queen είναι το Radio Gaga που πρωτοάκουσα και είδα στο Μουσικόραμα. Μαζί πακέτο πήγαινε και το Love kills του Freddy Mercury, αφού δανείστηκαν εικόνες για να ντύσουν τα βιντεοκλιπ από την ίδια ταινία. Το Metropolis.

Η ταινία Bohemian Rhapsody είναι η πορεία του συγκροτήματος μέχρι την απόλυτη δικαίωση, τη συναυλία LIVE AID 1985. O ηθοποιός Rami Malek  είναι ο Freddy Mercury. Στα πάντα. Η δουλειά του στο ρόλο είναι εξαιρετική. Αρκετή μουσική στην ταινία χωρίς να είναι μια ατέλειωτη συναυλία τύπου Bodyguard. Νομίζω κανένα τραγούδι δε ολοκληρώνεται στην ταινία. Οι συναυλιακές σκηνές είναι καλοδουλεμένες, αλλά δε γνωρίζω αν είναι του Bryan Singer, αφού τα παράτησε τις τελευταίες μέρες (ψάξτε περισσότερα σε άλλες σελίδες). Υπάρχει ο συνδημιουργός Brian May, αλλά μην περιμένετε σημαντικούς ρόλους για τα άλλα δύο μέλη του συγκροτήματος. Η μάνα είναι ένας ακόμη ρόλος που λάμπει. Αξιόλογη ταινία.

Δίπλα σε αυτήν είδα συναυλίες, ντοκιμαντέρ και συνεντεύξεις του συγκροτήματος. Χόρτασα Queen. Έχουν και αυτά την αξία τους να τα παρακολουθήσετε. Σκέψου να υπήρχαν σα συγκρότημα άλλα 10-15 χρόνια. Θα είχαμε άλλους τόσους δίσκους τους. Όχι, δεν είναι όλα τα τραγούδια τους τραγούδια. Το Delilah δεν από αυτά που θα ξανακούσω. αλλά θα είχαμε περισσότερο Queen!

 

Και πάμε στο Metropolis:

 

 

METROPOLIS

 

"Κοιτάξτε, αυτά είναι τα αδέλφια σας!"

 

Η ταινία του Fritz Lang. Εκείνο το θαύμα του Κινηματογράφου. Πρώτη φορά την είδα πριν το 1995 σε ένα τοπικό κανάλι με ποπ μουσική του 1985. Σήμερα είδα τη βερσιόν των 2,5 ωρών. Ένα διαμάντι που μιμήθηκαν και άγγιξαν πολλοί. Όλα τα προβλήματα του μεσοπολέμου, πολιτικές και θρησκευτικές ανησυχίες, ο ανθρωπισμός και η απογοήτευση της Ευρώπης (η Αμερική είναι σε άλλη ήπειρο) σε μια ταινία. Η Μητρόπολη είναι η πόλη του 2026 (φτάνουμε), φουτουριστική και ουτοπική που για να υπάρξει απαιτείται η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο. Νομίζω ο Αριστοτέλης έλεγε δε γίνεται να υπάρξει μια μεγάλη κοινωνία 5000 ανθρώπων που να αντέξει χωρίς έγκλημα. (μπορεί να είναι και λόγια άλλου).

 

"Ήθελα να δω τα πρόσωπα των ανδρών, των οποίων τα παιδιά είναι τα αδέλφια μου..."

"...και που είναι οι άνδρες, πατέρα, των οποίων τα χέρια ανύψωσαν αυτή την πόλη;"

"Εκεί όπου ανήκουν... "

"Σε τι κόσμο ανήκουν...;"

"... στον υπόγειο...;"

"Και τι θα κάνεις εάν αυτοί από τα έγκατα στραφούν εναντίον σου μια μέρα;"

 

Οι εργάτες και η άρχουσα τάξη δε γνωρίζει ιδιαίτερα ή δεν ασχολείται η μία με την άλλη. Η γνώση ότι υπάρχει η άλλη πλευρά μόνο προβλήματα μπορεί να φέρει. Ο γιός του άρχοντα μαθαίνει για τη ζωή των εργατών και δεν το αντέχει. Και ξεκινάει μια αλυσιδωτή αντίδραση επαναστάσεων, μαχών, σχέσεων για να ανατραπεί το ολοκληρωτικό καθεστώς. Τα πλάνα, τα σκηνικά είναι απίστευτα. Εφέ πρωτόγονα αλλά τόσο ποιητικά, ρεαλιστικά και λειτουργικά που είναι άξια θαυμασμού. Το σενάριο, αν και βουβός κινηματογράφος, είναι πολύ γεμάτο. Γίνονται τόσο σημαντικά πράγματα με ελάχιστες λέξεις και οι «διάλογοι», όσοι υπάρχουν, είναι τόσο δουλεμένοι που θέλουν άλλη τόση ώρα να αναλυθούν. O πύργος της Βαβέλ ως σύμβολο καταπίεσης εργατών. Η Αποκάλυψη ως οδηγός μελλοντικών γεγονότων. Ούτε τα μισά δεν πήρα χαμπάρι!

 

Το κεφάλι και τα χέρια θέλουν να ενωθούν,αλλά δεν έχουν την καρδιά για να το κάνουν.. Ω συνδετικέ κρίκε! Δείξτους πως να το κάνουν! O συνδετικός κρίκος μεταξύ του μυαλού και των χεριών πρέπει να είναι η καρδιά.

 

Η ταινία είναι μια μεγάλη μάχη της εργατιάς με το κεφάλαιο. Κάτι που απασχόλησε πάρα πολύ τον 20 αιώνα. Και εκεί που τα διάφορα πολιτεύματα δε δώσανε ποτέ λύσεις αλλά εχθρούς, ο σκηνοθέτης προτείνει ομόνοια. Το είπε και ο Κουστουρίτσα και τον θαυμάσαμε. Που να θυμάται ο κόσμος ότι το πρότεινε άλλος χρόνια πριν.

Υπέροχη. Ο σκηνοθέτης φχαριστήθηκε την παραγωγή της ταινίας αλλά όχι το αποτέλεσμα. Δεν περίμενα κάτι λιγότερο εκκεντρικό από αυτόν.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

  • Roma: είμαι φαν του Cuaron, τον θεωρώ μοναδική φωνή στο παγκόσμιο σινεμά. Το Roma έλαβε διθυραμβικές κριτικές (ή χωρίς λόγο προμοτάρισμα κατ' άλλους) και θεωρήθηκε από πάρα πολλούς, ως το κορυφαίο φιλμ της χρονιάς. Αρχίζοντας η ταινία, δεν σε προϊδεάζει για κάτι τέτοιο. Προχωράει, προχωράει κι εσύ δεν βλέπεις τι έκανε τόσους ανθρώπους να την αποθεώσουν. Ακόμη και όταν τελειώσει δεν το βλέπεις, αν εξαιρέσεις ένα συγκεκριμένο κομμάτι. Αλλά γυρίζοντας πίσω, παίζοντας στο μυαλό σου κάποιες σκηνές, τότε όντως καταλαβαίνεις την ομορφιά της. Δεν ανήκει στο τυπικό φορμά «δράση-αντίδραση», αλλά είναι ο ορισμός του slice-of-life. Και ο Cuaron χρησιμοποιεί το κάδρο του σαν καμβά, λέει πολλές ιστορίες ταυτόχρονα. Μπορεί τελικά να συνεχίσω να προτιμώ το Y tu Mama Tambien, αλλά αυτό εδώ είναι το magnum opus του και είναι αληθινή κινηματογραφική εμπειρία.
  • Annihilation: ψοφάω για sci-fi τέτοιας θεματολογίας. Τελικά μέτρια πράγματα. Κάτι πάει να πει, έχει μερικά δυνατά στοιχεία, αλλά δεν έχει βαρύτητα. Μου θύμισε έντονα μια σούπα που θα φτιάχναμε αν βάζαμε μέσα το Stalker (το βιβλίο, δηλαδή, δεν έχω δει ακόμη την ταινία), το Arrival και το Aama του Peeters. Ωραία υλικά, αλλά μάλλον παραβράσανε :P 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ξέχασα να το γράψω αλλά όταν είχε βγει είχα δει το The Romanoffs. Δεν έχω ξανααπολαύσει σειρά τόσο πολύ. Κάθε βδομάδα αναμονή για μια ταινία πρακτικά διαφορετικού αλλά παρόμοιου τύπου ταυτόχρονα. Ποικίλες ιστορίες σε διάφορα μέρη του κόσμου, Παρίσι, Αμερική, Ρωσία, Μεξικό και όλες καλογραμμένες όσο δεν πάει. Πραγματικά μαγευτική. Μου έχει αφήσει την αίσθηση ότι θέλω να τη βλέπω μια φορά το χρόνο σαν παράδοση γιατί εφόσον δεν έχει μια πλοκή που πρέπει να ακολουθήσεις (είναι ανθολογία), βάζεις απλά τα επεισόδια και ταξιδεύεις.

 

Το δεύτερο επεισόδιο παίζει να είναι και ό,τι πιο απολαυστικό έχω δει σε οθόνη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα: popcorn.gif

Fantastic Beasts 2 - Πολυ ομορφη,μαγικη ταινια οπως και η πρωτη!

Venom -  Την πρωτη φορα ειδα κανα μισαωρο,βαρεθηκα και την εκλεισα. tongue.png   Ενταξει,μαλλον δεν ημουν σε mood. Τελικα την ειδα ολη,και μια χαρα ηταν η ταινια. Απλα εχω δει πολυ καλυτερες απο την Marvel.

The farm - Τωρα συγνωμη κιολας παιδια,αλλα με το που ειδα αυτη την ταινια εμεινα μακακας. tongue.pngtongue.png 

Απο τη μια,παιρνεις μια καλη ιδεα τι περνανε τα ζωα απο εμας,αλλα απο την αλλη

Οι κατοικοι της Φαρμας,δεν ηταν ψυχοπονιαρηδες vegans, αλλα ψυχωτικοι κανιβαλλοι. Ειχαν στησει και επιχειρηση

Η τελευταια  δε σκηνη μου εχει μεινει ακομα στο μυαλο.

Arrival -  Καλη ηταν.et.gif

Future world - Χαντακωμενη στο IMdb,εγω μαλλον ειμαι η εξαιρεση. Ναι,δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο,πολυ απλο σεναριο, αλλα περασα  ευχαριστα την ωρα μου.nek.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

1- The old man and the gun

 

[imdb=tt2837574] 

 

Η πρόσφατη ταινία του Robert Redford και μάλλον η τελευταία του όπως δήλωσε ο ίδιος. Συμπαθητική  και ανάλαφρη ταινία πάνω στα πατήματα του Redford. Τίποτα το πρωτότυπο, τίποτα το εξαιρετικό, πρόσφατα έχουμε δει πολλές ταινίες με παρόμοιο θέμα. Παρακολουθείται όμως ευχάριστα. Πολύ καλή και η παρουσία της Sissy Spacek. 6,50/10

 

2- The Sisters Brothers

 

[imdb=tt4971344]

 

Αξιόλογο γουέστερν. Στην αρχή απορούσα τι νόημα είχε που γυρίστηκε μια τέτοια ταινία. Από ένα σημείο και μετά παίρνει μια απρόβλεπτη τροπή και αποκτά τρομερό ενδιαφέρον. Γουέστερν χαρακτήρων μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα. 7/10

 

3- The vanishing

 

[imdb=tt4131496]

 

Ακόμα μια ταινία χαρακτήρων. Θρίλερ κατά βάση με σκληρή εξέλιξη. Καλό καστ και καλή ηθοποιΐα από όλους. 7/10

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μερικές που είδα πρόσφατα. :)

 

Happy Family/Monster Family

 

 Μια τυπική αμερικάνικη οικογένεια, που άπλα θέλει να γιορτάσει το Halloween,

καταλήγει να ζήσει την πιο τρελή περιπέτεια της, αντιμετωπίζοντας τον κόμη Δράκουλα!  :vampir:

 

Αγγλογερμανικής παραγωγής, που δεν μπορώ να πω ότι θα μου μείνει αξέχαστη, για μιάμιση ώρα όμως, καλή ήταν. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 4,5/10

 

==================================

 

Johnny English Trilogy

 

Ο γνωστός μας, από τον Mr. Bean, Rowan Atkinson, σε ρόλο James Bond! :wow:

 

Η όποια παραπάνω περιγραφή, απλά περιττή :antekale: η μια γκάφα διαδέχεται την άλλη και οι αποστολές καταλήγουν μαντάρα! :lol:

Διασκέδασα και με τις τρεις, ενώ δεν ήταν λίγες οι φορές, που κάποια σημεία θύμιζαν όντως ταινίες του 007. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 6/10 και για τις τρεις.

 

=============================================

 

Halloween (2018)

 

H Laurie Strode σε μια ακόμη αναμέτρηση με τον Michael Myers.

 

Ανίερο sequel της πρώτης ταινίας του 1978, με αρκετά προβλέψιμο σενάριο,

ελπίζω μόνο να σταματήσουν εδώ και να μην το συνεχίσουν παρακάτω, γιατί κουράζει. :sleep3:

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 5/10

 

============================================

 

The Death of Stalin

 

Τα γεγονότα μετά τον θάνατο του Στάλιν, με μια πιο ανάλαφρη ματιά.:)

 

Έξυπνη, σπιντάτη, διασκεδαστική και απρόσμενα καλή!

Μπορώ να πω ότι την απόλαυσα, αν και δεν έχω διαβάσει το κόμικ αλλά παρά ταύτα πέρασα καλά. :D

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 7,5/10

 

 

:cheers5:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εχω δει πολλά πράγματα τώρα τελευταία... θα γράψω για μερικά..

 

ROMA... μοναδική ταινία. όχι τόσο το θέμα της αλλά η σκηνοθεσία και η προσοχή στην λεπτομέρεια. Μοναδικός ο cuaron στην λογική μια-σκηνή = ένα πλάνο. Κάμερα σταθερά σε σημείο, στρέφεται μόνο ή σπάνια γραμμική κίνηση, κινηματογραφεί τον χώρο και όχι την δράση. εξαιρετικό και διαφορετικό. 

 

3 Idiots... ναι... ταινία bollywood. 2.5 ώρες. περιπέτειες από σχολή μηχανολόγων στην Ινδία. απίστευτη ταινία. λίγο με ελληνική ταινία του 60 με μελο. αλλά δεν βαρέθηκα καθόλου.

 

one cut of the dead... ιαπωνική low budget με ζόμπι. ότι άλλο παραπάνω είναι spoiler. έγινε χαμός σε σχετικά φεστιβάλ. must see.

 

The Old Man & the Gun... ότι λέει ο παύλος

 

dogman... απίστευτη ιταλική ταινία. τόσο τρυφερή και τόσο σκληρή ταυτόχρονα. νεο-νεορεαλισμός θα τον έλεγα

 

12th man... ταινία βασισμένη σε αληθινή ιστορία για ένα γεγονός της νορβηγικής αντίστασης. καλό αλλά όχι για όλους. νορβηγική παραγωγή.

 

σειρές:

 

American Vandal Season 1. εξαιρετικό mocumentary. Σε ένα πάρκιγκ ενός σχολείου στις ΗΠΑ... κάποιος σχεδίασε 27 πέη. ποιος όμως;... 

 

 

:D

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

[imdb=tt4574334]

 
Δύο κύκλοι ,όσοι έχουν βγει, φύγανε νεράκι ,γάργαρο, σε δύο μέρες!!! Εκπληκτικό cast, σενάριο, ήχος, εικόνα, σκηνοθεσία. Για να μη πολυλογώ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! Μου άρεσε που κάθε κύκλος είναι μία ολοκληρωμένη ιστορία. Ναι μεν το κακό δεν έχει νικηθεί εντελώς αλλά και οι δύο έχουν αρχή, μέση και τέλος... Προτείνεται ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του παραφυσικού και της αγωνίας... Υπομονή μέχρι 4 Ιουλίου για τον 3 κύκλο. Διάβασα ότι εικάζεται πως ο τέταρτος θα είναι ο τελευταίος. Το είδα στο Netflix...

:hop: :hop: :hop: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επιτελούς, είδε και κάτι εκτός Disney!!!! :dance:

 

Μέγας είσαι Κύριε και Θαυμαστά τα Έργα σου!!!!! :div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Retroplaymo Έχουμε δει και αυτά φανατικέ Ντισνευικέ φίλε μου!!!

 

[imdb=tt0411008]


 

[imdb=tt0455275]


(Όχι τον τελευταίο κύκλο)

 

[imdb=tt0289830]


Το έχω κιόλας σε γνήσιο αυτό...

Ειδική μνεία στα φιλαράκια... Κάθε Σ/Κ στο Star :D 

 

[imdb=tt0108778]



:hop: :hop::hop: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Lost είναι παραγωγή ABC (θυγατρική της Disney) :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μόλις επέστρεψα από προβολή του GLASS του Shyamalan. Πάρα πολύ καλή ταινία η οποία δένει αρμονικά τα Unbreakable και Split. Για ακόμη μια φορά η ερμηνεία του McAvoy είναι αυτή που ξεχωρίζει και είναι άξια επαίνων. Απολαυστικός και ο Samuel L. Jackson. O Bruce Willis από την άλλη δεν εντυπωσιάζει. Ίσως αυτό οφείλεται στο περιορισμένο screen time του. 

Εάν έπρεπε να βάλω σε μια σειρά τις ταινίες της τριλογίας, αυτή θα ήταν η εξής: πρώτο με διαφορά το Unbreakable, ακολουθούμενο από το Glass, με το Split να είναι τρίτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

λόγο του ότι ήθελα να γελάσω αλλά χωρίς να βασανίσω το μυαλό μου είδα (δλδ μισοέβλεπα μισοάκουγα και γέλαγα) το παρακάτω από τον αθάνατο Ελληνικό κινηματογράφο

 

 

 

καλό εεεεεεεεε?      :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

[imdb=tt0098141]

 

 

80s καλτίλα φουλ με όλα τα κλισέ.. αλλά έχει την μαγεία της :lol:

 

καλύτερος punisher ever :PPP:

 

υπάρχει και στο youtube ολόκληρο.. 

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από mr-d
batman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είδα χθες στο σινεμά το Green Book. Μου άρεσε πάρα πολύ. Θεωρώ τον Mortensen έναν κατά κάποιο τρόπο υποτιμημένο ηθοποιό κι εδώ μας δίνει μια εξαιρετική ερμηνεία, όπως και ο Mahershala Ali. Κατά τ' άλλα, αυτό μου έκανε κλικ είναι ότι δεν πρόκειται γι' άλλη μια με-το-ζόρι εναλλακτική, αντιρατσιστική, η-φιλία-νικάει-πάντα ταινία. Όλα έβγαιναν αυθόρμητα, τα (χοντρά έστω) κλισέ απουσίαζαν και η ταινία μου έβγαλε μια αμεσότητα που είχα καιρό να νιώσω. Απ' ό,τι διάβασα, οι κακές κριτικές επικεντρώνονται στις ανακρίβειες, αλλά στο κάτω-κάτω who gives a f***. Ίσως δεν έχει το καλλιτεχνικό όραμα/μεγαλείο του Roma, αλλά είναι αριστουργηματική ταινία και δε θα μου έκανε εντύπωση να κερδίσει το Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν την έχω δει την ταινία αλλά στο twitter δεν ξέρετε πόση χολή βγάζουν γι' αυτήν οι κριτικοί. Γι' αυτή και για το "Bohemian Rhapsody" (λόγω και των Όσκαρ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

2 ώρες πριν, GeoTrou είπε:

Απ' ό,τι διάβασα, οι κακές κριτικές επικεντρώνονται στις ανακρίβειες, αλλά στο κάτω-κάτω who gives a f***.

Σε τι ανακρίβειες? Ως προς την εποχή ή ως προς τους συγκεκριμένους χαρακτήρες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ως προς τη σχέση των δύο πρωταγωνιστών. Κάποιοι συγγενείς του Shirley είπαν ότι στην πραγματικότητα ποτέ δεν απέκτησαν τόσο στενή σχέση :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Οκ, αυτό το καταλαβαίνω να ενοχλεί σε περιπτώσεις ταινιών όπως το Bohemian Rhapsody που ανέφερε κι ο @Γάντζος  που είναι καθαρά βιογραφικές. Στη συγκεκριμένη ταινία όμως για μένα προσωπικά, πρωταγωνιστές της ιστορίας δεν ήταν οι δύο συγκεκριμένοι χαρακτήρες. Αυτοί ήταν απλώς μία καλή αφορμή για την περιγραφή της κατάστασης που επικρατούσε εκείνη την εποχή, η οποία παρουσιάζεται μέσα από καθημερινές, όχι και τόσο ακραίες, καταστάσεις*.

 

Τώρα αν κάποιος είναι φανατικός θαυμαστής του Shirley (ή του Tony Lip :lol:), τότε οκ... Μπορεί να επικεντρώθηκε σε αυτούς.

 

Πολύ όμορφη ταινία και πραγματικά πολύ καλές ερμηνείες από τον Ali και φυσικά την ηθοποιάρα τον Mortensen.

 

Λέω όχι και τόσο ακραίες, όχι επειδή δεν είναι ακραίες, αλλά επειδή δε βλέπουμε πχ σκηνές σκληρής βίας ή κάτι παρόμοιο. Κατά τ' άλλα, στους σημερινούς ανθρώπους μια χαρά ακραία φαίνονται (ελπίζω) όλα αυτά που διαδραματίζονται στην οθόνη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Α αυτό που αναφέρεις, είναι άλλο ένα αρνητικό που της προσάπτουν. Ότι δηλαδή δεν παρουσιάζει επαρκώς τον αληθινό τρόμο που αντιμετώπιζαν οι μαύροι εκείνη την εποχή, όταν κυκλοφορούσαν σε περιοχές του Deep South. Που οκ, ίσως θα μπορούσε να αποδωθεί κάπως πιο έντονα, αλλά νομίζω το μήνυμα περνάει ολοκάθαρα κι έτσι. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Συμφωνώ, αν και όπως αποτυπώθηκε, ο Shirley δεν είναι και το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα Αφροαμερικάνου της εποχής, οπότε λογικό να μην αντιμετωπίζει και τις ίδιες καταστάσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ταινιες που ειδα την τελευταια εβδομαδα:

 

Green Book. Μου αρεσε. Σαφως και δεν αποτελει δοκιμιο πανω στις πηγες του ρατσισμου ουτε πιστη αντιγραφη της ζωης τοτε. Παρολα αυτα περασα καλα, ειχε και καλο χιουμορ στα σημεια που επρεπε και τονιζε καπως και τις διαφορες στις ζωες των δυο πρωταγωνιστων.  7/10 απο εμενα. :)

 

Glass. Νομιζω οτι ειναι ταινια που αξιζει να την δειτε στο σινεμα γιατι εχει πολλες εντυπωσιακες σκηνες που μαλλον θα χανουν αρκετα στην τηλεοραση. Αν και ειχε τα ελαττωματα της που κατα την γνωμη μου εστιαζουν στους β χαρακτηρες, ειχε αρκετα καλα σημεια. Ξεχωριζω την ερμηνεια του McAvoy που οπως και στο Split ειναι φοβερος στο να κανει ξεχωριστη καθε προσωπικοτητα που υποδυεται. Η ταινια νομιζω καπου στην μεση κανει μια κοιλια αλλα το δευτερο μισο ειναι πολυ καλο. kwtsoκλιμακα 7.5/10.

 

Get Out. Αυτο ηθελα να το δω οταν ειχε πρωτοβγει αλλα δεν το εκανα τοτε και στην συνεχεια το ξεχασα. Εξυπνο θριλερ με σχολιο για τον ρατσισμο. 7.5/10 και αυτο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Λοιπόν...

Είδα τρεις ταινίες της Μέριλιν Μονρό.

 

Monkey Business (1952)

O Cary Grant είναι ένας επιστήμονας που βρίσκει το ελιξήριο της νεότητας, ή κάτι τέτοιο. Βασικά σου δίνει ενέργεια και φαίρεσαι σαν ανήλικος. Βαρετή. Σχετικά συμπαθητική η Ginger Rogers, φρίκη η Marilyn Monroe, παίζει τον εαυτό της. Αφελής ξανθιά που φλερτάρει τον πρωταγωνιστή. Δε μου άρεσε.

 

 

The Seven Year Itch (1955)

H Marilyn Monroe παίζει πάλι τον ίδιο ρόλο, και περνάει το βράδυ της με ένα γείτονα σαραντάρη που η ανασφάλεια της ηλικίας του τον ωθεί να φλερτάρει αδέξια. Γνωστή για τη σκηνή της φούστας στο Μετρό. Δε νομίζω να συμπαθώ την ηθοποιό.

 

 

Gentlemen Prefer Blondes (1953)

Πάλι ο ίδιος ρόλος, στο λίγο πιο έντονο. Χαριτωμένη αμοραλίστρια ξανθιά φλερτάρει με "χρήματα" σε μια κροαζιέρα με πολύ μουσική και χορό. Δίπλα της η Jane Russell , τόνους πιο δυναμική και γυναίκα. Θα δω μια ακόμη ταινία της Marilyn και τέρμα. Το Πώς να παντρευτευτείτε έναν εκκατομυριούχο.

 

 

The Party (1968)

Ας δω και κάτι που αξίζει. Ο Peter Sellers είναι ένας ινδός ηθοποιός που καταστρέφει με την αδεξιότητά του μια μεγάλη σκηνή μιας κινηματογραφικής παραγωγής. Από λάθος τον καλούν στο αντίστοιχο πάρτι, και τα κάνει όλα @#$%^#^&. Ας πούμε ένα είδος Mr Bean με λίγο John Cleese. Η ταινία χτίστηκε πάνω του, αλλά υπάρχει και ο σερβιτόρος με τον ελέφαντα που αξίζουν. Καλή ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Bad Times at the El Royale  (2018)

 

MV5BOTk1Nzk1MDc1MF5BMl5BanBnXkFtZTgwNjU2NDExNjM@._V1_SY1000_CR0,0,674,1000_AL_.jpg

 

Στυλιζαρισμένο νεο νουάρ με πινελιές από Ταραντίνο και Wes Anderson.  Έχει κάποια θέματα με τη ροή του. Δεν ξέρω όμως τι θα έκοβα ή τι θα άλλαζα. Όλα, ακόμα κι άμα ήταν "κουραστικά"/"αργόσυρτα", χρησίμευαν εντέλει και για να κατανοήσουμε τους χαρακτήρες και για να στηθεί η ιστορία αλλά και για λόγους στυλιζαρίσματος. Η 2η σκηνοθετική απόπειρα του Drew Goddard που σκηνοθέτησε το Cabin in the Woods (και θα σκηνοθετήσει το X-Force) Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως θα είναι πολύ στα γούστα του @GeoTrou. Jeff Bridges εκπληκτικός όπως πάντα. Chris Hemworth (που δεν πρέπει να τον έχω δει σε άλλο σχετικά κεντρικό ρόλο πλην του Θωρ) σε μια ερμηνεία τρομερά διαφορετική από τον Θωρ. Μπορεί και να είναι όντως ηθοποιός :) 

 

7/10

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Του το 'χω πει εδώ και ένα μήνα να την δει και γω. Την γουστάρισα πολύ, οχτάρι και ίσως εννιάρι εν καιρώ. Ειδικά το πως ήταν πεπλεγμένη η αφήγηση των επιμέρους ιστοριών και πως έδεσαν στο φινάλε. 

 

Και το σάουντρακ. Άψογο. Ακόμα και όταν βλέπεις τον Θορ να λικνίζεται σε ρυθμούς πρώιμων Ντιπ Περπλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ο Θωρ είναι καλός ηθοποιός. Τον έχω εκτιμήσει αρκετά. Τον είδα και στο "In the heart of the sea" σε πρωταγωνιστικό ρόλο και την ταινία αυτή την συνιστώ. Βλέπεται με μεγάλο ενδιαφέρον. :) 

 

[imdb=tt1390411]

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τον θυμάμαι στο Rush. Ήταν τόσο όμορφη η σχέση με τον Niki Lauda, Πολύ περίεργη και δυνατή. Από τη μια ανταγωνιστική και από την άλλη όταν τον είδα να χαμογελάει και να χαίρεται που βλέπει ξανα τον Lauda έβγαλε ένα ωραίο συναίσθημα. Και ο  Daniel Brühl.

Τελως πάντων, εκεί ήταν που είπα είναι άξιος και μπορεί να υποστηρίξει και άλλες ταινίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

On 3/2/2019 στο 9:04 ΜΜ, x for xepeta είπε:

...Ας πούμε ένα είδος Mr Bean με λίγο John Cleese. Η ταινία χτίστηκε πάνω του, αλλά υπάρχει και ο σερβιτόρος με τον ελέφαντα που αξίζουν. Καλή ταινία.

Ας πούμε πως έχουν κοπιάρει ασύστολα την σκηνή με τον πίνακα στην πρώτη ταινία του Mr. Bean. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δυο τελευταίες που είδα...

 

Ralph Breaks the Internet

 

Ο Ralph, μετά  τις περιπέτειες της πρώτης ταινίας, ανακαλύπτει το διαδίκτυο.

Αφορμή για αυτή την καινούργια περιπέτεια, είναι ένα ανταλλακτικό για το arcade game της φίλης του, Vanellope.

 

Αρκετά καλή με μπόλικες αναφορές σε γνωστά arcades και γνωστούς ιστότοπους, αφού πλέον η όλη ταινία εξελίσσεται στον κόσμο του διαδικτύου,

εν δεν λείπουν οι αστείες στιγμές και τα cameos προσωπικοτήτων. Με ένα από αυτά γέλασα. :lol:

 

 

Spoiler

 

Stan Lee, Iron Man & R2-D2 cameos:)

Screenshot_1.jpg

 

Ο Ralph σε ρόλο Bob Ross. :lol:

 

Screenshot_2.jpg

 

 

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 7/10

 

==========================================

The Nutcracker and the Four Realms

 

Παραμονή Χριστουγέννων στο Βικτωριανό Λονδίνο, η Clara, η μεσαία κόρη μιας οικογένειας, μετά από ένα περίεργο δώρο που της άφησε η αποθανούσα μητέρα της,

μεταφέρεται μαγικά στον μαγικό κόσμο του Καρυοθραύστη. Εκεί καλείται να σώσει τα τέσσερα βασίλεια που κινδυνεύουν με αφανισμό.

 

Εντυπωσιακή ταινία από πλευράς σκηνικών, κουστουμιών, εφέ κλπ. αλλά μέτρια από πλευράς σεναρίου, πολύ προβλέψιμο.  :antekale:

Η κλασική συνταγή  (ορφανή από μητέρα πριγκίπισσα, τα βάζει με όλους και νικάει) φαίνεται να είναι η αγαπημένη, εκεί στην Disney

Δεν λείπουν βέβαια και οι αντιγραφές από άλλες ταινίες.

 

 

Spoiler

 

Η σκηνή εισόδου στον κόσμο του Καρυοθραύστη, κάνει ΜΠΑΜ από χιλιόμετρα,

ότι είναι ξεκάθαρη κόπια από την ακριβώς ιδία σκηνή της πρώτης ταινίας της Narnia.

 

Screenshot_1.jpgScreenshot_2.jpg

 

 

 

Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, ούτε και ότι απογοητεύτηκα, μέτρια πράγματα.

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 5/10

 

 

:cheers5:

 

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

[imdb=tt1502407]

 

είχα προσδοκίες ότι θα δω κάτι πολύ καλό.. κάτι διαφορετικό ίσως; κάτι παραπάνω.. λόγω του hype.. 40 χρόνια μετά κτλ

δεν ήταν άσχημη, δεν έχασα το χρόνο μου αλλά στο τέλος μου φάνηκε μια από τα ίδια.. :P

 

και κάτι σχετικό -  άσχετο..

νομίζω ότι η ταινία τρόμου θέλει την αίσθηση της βιντεοκασέτας, του vhs.. με hd οθόνες και 1080p δεν πάμε πουθενά χαχαχαχα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.