Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, Θρηνωδός said:

Είδα το Gosford Park, ένα αστυνομικό φιλμ με ensemble κάστ (Μάικλ Γκαμπόν, Μάγκι Σμιθ, Κρίστιν Τόμας, Τσαρλς Ντανς κ.α.). Επιβεβαιώνεται μια ακόμα φορά το "όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει". Φοβερό καστ το οποίο όμως ασφυκτιούσε μπροστά από μια κάμερα που δεν ήξερε ποιον να πρωτοστοχεύσει με αποτέλεσμα ένα τελείως ασύνδετο και χωρίς έμπνευση σενάριο. Δεν είναι δυνατό να βγάλεις ταινία που περιμένεις να έχει επιτυχία βάζοντας 25+ κύριους χαρακτήρες σε διάρκεια 1 ώρας και 45 λεπτών. Έγινε αναμενόμενα ένα μπάχαλο και χημεία δεν υπήρξε σε κανένα δευτερόλεπτο. Μάλλον έχωσαν όλα τα λεφτά σε τεράστια ονόματα και πανέμορφα σκηνικά και ξέχασαν να πληρώσουν σεναριογράφο της προκοπής. 4/10 

 

 

image.png

 

Έτσι απλά. :) 

 

:cheers5: 

 

 

εδιτ κι αφού ξεπέρασα το σοκ :) Ομολογουμένως την πρώτη φορά που την είδα (λογικά 2002 - 2003, άρα 30-31 ετών) με είχε αφήσει και εμένα ανικανοποίητο. Αστυνομικό εποχής ήθελα να δω και δεν το είδα :) Όχι τουλάχιστον με την συμβατική έννοια :) Είναι μια απίστευτη αναπαράσταση εποχής και το whodunnit είναι ένα τρομερά δευτερεύον συστατικό της. Οι δε ηθοποιοί είναι διαμάντια στους ρόλους τους. Διόλου τυχαίο το ότι έχει 7 Sirs/Dames στο καστ του. Το μόνο που μπορώ να σου ευχηθώ είναι το να ανακαλύψεις στο μέλλον όλες τις φοβερές αρετές αυτού του φιλμ. Προσωπικά, όποτε έχω όρεξη για κάποιο Manor House Mystery, είναι από τα πρώτα πράγματα που ξαναβλέπω. Και το έχω δει πάρα μα πάρα πολλές φορές :) Δυστυχώς, πολύ δυστυχώς, όλα αυτά τα χρόνια, όποτε βλέπω κάποιο νέο manor house mystery (όχι ότι υπάρχουν και πολλά βέβαια), they all fall short, just because I've seen Gosford Park :) 

 

edit2 κάποτε το είχα βαθμολογήσει με 8αρι. Το 10αρι του το έβαλα πριν 1-2 χρόνια όταν πλέον μου έγινε σαφές το ότι για να θέλω να την βλέπω ξανά και ξανά, προφανώς είναι εργάρα με τα δικά μου μέτρα και σταθμά :) I guess it grows on you :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πιθανότατα :) Θα αφήσω κάποια χρόνια να περάσουν για να την ξαναδώ. Έπαιξε και τον ρόλο του ότι είχα δει πριν το Downton Abbey και είχα μπουκώσει από την ίντριγκα υπηρέτης/μπατλερ/βάλετ/καμαριέρα - άρχοντας/λαίδη. 

 

Ποια ήταν η σειρά που μου έλεγες ότι λέει πολύ και είναι αστυνομική; Το ABC murders? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

1 ώρα πριν, Θρηνωδός είπε:

ενώ για πρώτη φορά είδα Monty Pythons

Όταν άνθρωπος αυτής της ηλικίας γράφει αυτό το πράμα καταλαβαίνουμε την αποτυχία μας, ως κοινωνία... :damn:

 

 

Μόλις τελείωσα και το House of Cards. Για δεύτερη φορά σε τόσο σύντομο διάστημα το συμπέρασμα είναι το ίδιο: Γιατί; :down:Τόσο καλή σειρά κάποτε, γιατί έπρεπε να καταλήξει έτσι και γιατί 

 

Spoiler

Προσοχή HUGE SPOILER

Spoiler

 

Αν έχετε σκοπό να το δείτε παρακαλώ σταματήστε εδώ

Spoiler

ΟΚ, προχωράω: γιατί έπρεπε να γυρίσουν "ανοιχτό" τέλος ως προς τη συνέχεια της σειράς; Δώστε μία λύση ρε γαμώτο, ντάξ! Θέλει κανείς να συνεχιστεί αυτό το αίσχος;

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν την ξέρω αυτή που λες. Τώρα βλέπω μια στο ιμδβ.

 

Αυτή που έχω δει 3-4-5 φορές είναι το Midsomer Murders :) Αλλη μια σειρά that it grows on you. Όταν την πρωτοέβλεπα, ήμουν "νταξ". Και ξαφνικά την τέλειωσα και ήμουν "ε, θέλω κι άλλο". Κάτι σαν ξηρούς καρπούς μάλλον :) Τους τρως ασυναίσθητα και μετά είσαι "ε, που πήγαν?". Ειδικά οι πρώτες σεζόν που έχουν τον John Nettles στο ρόλο του βασικού ντετέκτιβ. Αρκετά χιουμοριστική. Βρετανικό χιούμορ όμως. Δεν θα γελάσεις, ίσως και να μη μειδιάσεις καν. Αλλά υπάρχει για να ελαφρύνει την κατάσταση :) Και κάποιοι φόνοι είναι τελείως over the top :D Κάργα εξ'επι τούτου όμως. Και ειρήσθω εν παρόδω, αυτή τη στιγμή, ψάχνοντας για κάτι ακόμα σαν αυτό, ετοιμάζομαι να τσεκάρω την προηγούμενη σειρά του John Nettles. Bergerac. Το οποίο είναι από το 1981 έως το 1991. Και για να καταλήγω να τσεκάρω σειρά από τη δεκαετία του 80............. :) 

 

Κλασικά επίσης είναι τα Inspector Morse, Endeavor, Vera, George Gently και το Wallander με τον Branagh (κάποια νομίζω πως τα ξέρεις. Σίγουρα το Endeavor) Θεϊκό το Foyle's War που διαδραματίζεται στον ΒΠΠ και στο τέλος στο 1945-6. Θεϊκό. Αντί να δεις το Rebus, τράβα διάβασε τα βιβλία του Ian Rankin (αλλά και το κόμικ που έκανε με τον Constantine). Καρααγαπημένος. Διαμαντάκια (που δεν τα έχω ακούσει πολλές φορές από Έλληνες) είναι τα River + Shetland. Ερωτας επίσης ο Stephen Dillane, άρα ρησπέκτ και για το Tunnel.

 

Και τέλος. Η βίβλος. BEST OF: TV MURDER MYSTERIES TO BINGE WATCH NOW – 2018 EDITION :D Κάθε χρόνο έχουμε και νέες προσθήκες, άρα περιμένουμε τον Γενάρη για να δούμε τι θα δούμε :) 

 

και μετά το τέλος. Κρυφή αμαρτία. Death in Paradise. Το παγωτό που πας και αγοράζεις με το κιλό και σπας κάθε δίαιτα και να πα να μπιμπιθούν τα πάντα :D Τώρα που χειμωνιάζει κι όλας, μια χαρά :) 0 nutritional value, αλλά νταξ. Δίαιτα από Δευτέρα :D Απλώς μετά θα θες να φας φαΐ από την Καραϊβική. Εσύ ίσως και να βρεις εκεί που είσαι :) Εγώ έχω μείνει με τη λιγούρα :D 

 

Αυτά όσον αφορά τα Βρετανικά :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

1 hour ago, Θρηνωδός said:

για πρώτη φορά είδα Monty Pythons

 

Έτσι εξηγούνται πολλά πράγματα... :ban: 

 

Να δεις το Life of Brian παρεμπιπτότως. :) Το καλύτερο μετά το Holy grail (ή ίσως και πριν) :) 

 

:Paingiver:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

my 2c on Monty Pythons.

 

Holy Grail

Live at the Hollywood Bowl

 

και από εκεί και πέρα πάρα μα πάρα πολλά μα πάρα πολλά σκετσάκια.

 

Οτιδήποτε άλλο το έχω βρει άνισο. Αν και άνισο που κυμαίνονταν από αδιάφορο μέχρι ιδιοφυές :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πωπω πέσιμο για τους μόντι από την γερουσία :lol: 

 

Η Μαριάννα με πρήζει εδώ και εφτά χρόνια να κάτσω να δω μόντι πάιθονς και έπρεπε να έρθει ο Τρου που τους πρότεινε και σαν καλός οικοδεσπότης δεν αρνήθηκα :lol: 

 

Ελάχιστους ξέρω στην ηλικία μου πάντως που έχουν δει έστω και ένα. Όχι ότι λέει κάτι, σημεία των καιρών. 

 

Το life of brian είναι το επόμενο στην σειρά. :) 

 

Όντως το midsomer murders ήταν :) Endeavor, inspector morse (με Γκαμπόν και δεν τρελάθηκα) τα έχω δει ναι. Τα άλλα δεν τα ξέρω αλλά θα τσεκάρω :) Νομίζω ότι τις περισσότερες προσαρμογές Πουαρώ πλέον τις έχω δει, με ουστίνοφ, Σάτσετ κλπ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα τους 2 κύκλους του  The Handmaid's Tale

9/10

Πολύ καλή σκηνοθεσία , φωτογραφία ,υποκριτική

Σίγουρα και το βιβιλίο θα έιναι πολύ ενδιαφέρον.

Πραγματικά αξίζει να το δείτε , μόνο που είναι αρκετά σκληρό ...

 

Money Heist (H Τέλεια ληστεία) 

Το σταμάτησα στο 5ο επεισόδιο.

Με εκνεύρισε απίστευτα η ψευτομοντέρνα βιντεοκλιπίστικη προσέγγιση και

οι δραματικές καταστάσεις  επιπέδου Τούρκικης σαπουνόπερας.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Inspector Morse ήταν με τον Thaw. O Michael Gabon ήταν στο Maigret. Αμφότερα ομολογουμένως έχουν θέματα διότι είναι παλιά. Θα το δεις και στα πρώτα Poirot αυτό. Κακά τα ψέμματα από τη δεκαετία του 90 μέχρι σήμερα άλλαξαν πάρα πολλά και στο τι μπορούν να δείξουν χάρη στη τεχνολογία στην τηλεόραση αλλά και στο στυλ που παίζουν και το στυλ που γράφουν. Αυτό θα το συναντήσεις και στα Midsomer Murders. 

 

Επιπρόσθετα υπάρχει τεράστια διαφορά στο να βλέπεις κάτι σε mkv/mp4 με 720p ή και καλύτερα με το να το βλέπεις σε ένα avi με divX. 

 

Αυτά είναι υπαρκτά θέματα :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όντως, το maigret εννοούσα. :) Το inspector morse την πρώτη σεζόν το είχα κατεβάσει έναν καιρό, δεν θυμάμαι γιατί δεν το συνέχισα. 

 

Όπως και το maigret τηλεταινίες με τον άτκινσον απολαμβάνω αν και το έχουμε συζητήσει και δεν ήσουν πολύ χαϊπαρισμένος για αυτό. :) 

 

 

Την διαφορά την είδα τόσο έντονα χθες που τελείωσα το Labours of Hercule (το τελευταίο ρε δεν το βλέπω ρε, τουλάχιστον όχι ακόμα :) ) και έψαχνα τις 1-5 σεζόν να δω κάτι και ανακάλυψα πως η τέταρτη έχει επίσης 3 ταινίες αντί για τα 50λεπτα επεισόδια. Μόλις έβαλα το πρώτο (ABC Murders) πέρα από την προφανή και αναμενόμενη διαφορά λόγω ηλικίας των ηθοποιών, η ποιότητα, οι λήψεις, κάτι απότομα κοντινά και καλά για να χτίσουν σασπένς είναι τόσο μα τόσο μα τόσο 90s :lol: χαοτική διαφορά. 

 

Και γι'αυτό προτείνω αν δεν τα έχεις δει, κάποια mini series (2-6 επεισόδια η κάθε υπόθεση) που κάνει το bbc τα τελευταία χρόνια. Ήτοι witness for the prosecution ('16)  , ordeal by innocence ('18) , and then there were none ('15 με έναν καταπληκτικό τσαρλς ντανς), croocked house ('17 και ίσως το πιο αδύναμο από αυτό το πακέτο) και το Partners in Crime ('15) που δεν το έχω δει ακόμα αλλά είναι στην ίδια υπερ-σειρά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το crooked house ήταν για τον π*ο :)

 

Ούτε εγώ έχω δει το τελευταίο Poirot. :) Ακόμα! :D 

 

Τις είδα και τις 4 με τον Atkinson. Θα ήθελα να βγούνε κι άλλες. Δεν τις θεωρώ κάτι φοβερό και τρομερό. Ήταν καλές παραγωγές, είχαν όμως ελαττώματα. Από την άλλη είχαν και προτερήματα. Οπότε ευελπιστούσα πως θα ήταν τα τυπικά προβληματα που έχουν πάρα πολλές πρώτες σεζόν, όπου εν συνεχεία βρίσκουν όλοι τα πατήματά τους και βλέπουμε κάτι πάρα πολύ καλό. Πολύ συνηθισμένο μοτίβο :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

@Θρηνωδός οι Μόντι Πάιθον είναι αντικειμενικά πρωτοπόροι στην παγκόσμια κωμωδία. Το ότι τους έχουν αντιγράψει ΟΛΟΙ και τα σκετσάκια τους τα έχεις δει σε πολλές και διάφορες μεταγενέστερες παραλλαγές, δε σημαίνει ότι δεν είναι εντυπωσιακά όλα όσα παρουσίασαν το 1969 πχ που άρχισε το Flying Circus. Δεν ξέρω αν εν έτει 2018 είναι αυτό που λένε "βάλε κάτι να δούμε να γελάσουμε" αλλά είναι πολύ καλό που το Νετφλιχ έχει ανεβάσει τα έργα τους και μπορεί ο πολύς ο κόσμος να αποκτήσει μία άποψη του πως διαμορφώθηκε η σύγχρονη κωμωδία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33862
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Allways look at the bride side of life...τραγουδάνε σταυρωμένοι ενώ οι κομμάντος αυτοκτονίας της οργάνωσης για την απελευθέρωση των...ουφ αλήθεια ποτέ δεν τα θυμόμουν όλα αυτά με τη σειρά...αυτοκτονούσαν λίγο πριν τελειώσουν την αποστολή τους. 

Οι Monty Pythons μπορεί να φαίνονται λίγο ξεπερασμένοι το 2018 αλλά είναι τόσο ξεπερασμένοι όσο είναι η FORTRAN και η C++ σε σχέση με την...Python (δεν έχετε παράπονο - διπλό geeg αστειάκι).

 

Life of Bryan και Holy Grail απίθανα αστεία. Meaning of life κουφό, λιγότερο αστείο, σαρκαστικό, έργο τέχνης. Το μέσο της ταινίας (welcome to the middle of the movie) η σκηνή με τους προτεστάντες και το τέλος με το Χάρο που επισκέπτεται τη δηλητηριασμένη οικογένεια με είχαν κάνει να πέσω από τον καναπέ όταν τα πρωτοείδα το μακρινό 1992!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγω εχω αυθεντικα τα dvd του Flying circus αν και προβαλλοταν αρκετα χρονια πριν την γεννηση μου. Οποτε δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο (ειδiκα για holy grail Και life of brian που τα παν αλλοι)

 

Απλα να συμπληρωσω οτι στις "παρυφες" των Μοντυ (δηλ με ενα ή δυο απο αυτους να παιζουν) ειναι πολυ καλα και τα εξης: το Fawlty Towers (σειρα 12 επεισοδιων), και δυο ταινιες "A Fish Called Wanda " και το "Fierce Creatures".

 

Το Fawlty Towers παρακαλαγα την συμβια μου κανα χρονο να το δει και αρνιοταν λογω παλαιοτητας και οταν του εδωσε μια ευκαιρια την ακουγαν τρια τετραγωνα πιο περα απο τα γελια! In John Gleese We Trust!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 13/11/2018 στο 6:08 ΜΜ, DaDiRa είπε:

Άμα έχετε καμία εύπεπτη να μου προτείνετε τώρα που τελειώνω το Disenchantment, πείτε μου. Κατά προτίμηση από Netflix γιατί αν είναι να κατεβάσω θα το αναβάλλω συνέχεια. Αλλιώς έχω και το TBBT. :)

 

Brickleberry. Υπ' όψιν πως έχει πολύ έντονο και χοντροκομμένο χιούμορ. Εγώ πάντως όσα επεισόδια είδα το καταδιασκέδασα. Οι δημιουργοί του έφτιαξαν και μια νέα σειρά, το Paradise PD που δεν ξέρω τι λέει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Πηγα ψες το απογευμα και ειδα το fantastic beasts να ξαναμπω στο κοσμο του Χαρι Ποτερ. Σε γενικες γραμμες μια χαρα ταινια με εντονη περιπετεια και καλες ερμηνειες απο Τζουντ Λο και Τζονι Ντεπ που φανταζομαι θα γινονται και πιο βασικοι οι ρολοι τους οσο περνανε οι ταινιες και φυσικα απο τους παλιους πρωταγωνιστες. Απλα δεν ξερω πως θα το απλωσουν σε πεντε ταινιες αυτο το πραγμα και αν θα βαρεθει ο κοσμος και κυριως πως θα απλωσουν την εσωτερικη χρονολογηση καθως ειμαστε στο 1927 και ως γνωστον (απο τα βιβλια Χαρι Ποτερ) ο Νταμπλντορ νικησε τον Γκριντεβαλντ το

Spoiler

1945

οποτε θα πρεπει σε καποια φαση να περασουν πολλα χρονια χωρις να γινει κατι.

 

Επισης αυτο που με ψιλοχαλασε στην ταινια εχει να κανει με το τι θεωρειται canon τελικα και τι οχι.

 

Spoiler

δηλ η ταυτοτητα του Κριντενς που αποκαλυπτεται στο τελος ειναι σωστη ή οχι. Εγω προσωπικα θα προτιμουσα να ναι ψεμματα του Γκριντεβαλντ καθως και ταιριαζει με τη δραση αλλα και γιατι αλλαζει εντελως οσα ξεραμε για το παρελθον του Νταμπλντορ χωρια που δεν βγαινει ηλικικακα γιατι η μανα του του ειχε πεθανει ηδη και ο πατερας του ηταν στο Αζκαμπαν οπου πεθανε και αυτος. Αναμονη μεχρι τις επομενες ταινιες. (οπου μπορει να μαθουμε οτι ειναι χαμενος Ταργκαρυεν ή Σκαιγουοκερ ή και ξωγαμο του James T Kirk)

 

και υπαρχει πλεον και θεματακι με την ηλικια της καθηγητριας ΜακΓκοναγκαλ που συμφωνα με οσα ξεραμε ηταν μαλλον αγγενητη την εποχη της ταινιας αλλα τελικα εμφανιζειται ηδη ενηλικη και καθηγητρια.

 

Τελοσπαντων αυτα με τα canon παντα με μπερδευανε και μετα το χαμο που εγινε με τα star wars δεν με ξενιζει τιποτα πλεον.

 

Τελος να πω οτι δεν ειχα παρατηρησει οτι ο πιτσιρικος ειναι ο flash απο τις ταινιες της DC και οτι επισης παιζει και ο γιος του Αλεχανδρο Χοδοροφσκι (ο οποιος εχει ηδη παιξει σε πολλες ταινιες του πατερα του)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Inside Llewyn Davis (2013)

 

Των αδερφών Κοέν. Θεωρήθηκε μία από τις καλύτερες ταινίες των τελευταίων 20 ετών. Το παράτησα στα πρώτα 30 λεπτά. Καιρό είχα να αφήσω ταινία στη μέση. Η καθημερινότητα ενός άγνωστου τραγουδιστή το 1960. Έχει αποκτήσει κατά λάθος μια γάτα, τη χάνει... δεν αντέχω άλλο.

 

 

Monty Python and the Holy Grail

 

Το είδα και γω ξανά την προηγούμενη βδομάδα. Τρελή ταινία, αλλά δύσκολα να γινόταν αποδεκτή στην εποχή μας. Πρωτότυπη τότε, θα χανόταν τώρα. Ώρες ώρες αφελές χιούμορ, και ξαφνικά το αλλάζει στο πιο εγκεφαλικό. Συμφωνώ ότι το Life of Brian είναι ίσως το καλύτερό τους.

Απορώ πώς δε σκοτώθηκε κόσμος στα γυρίσματα! Τόσο άγαρμποι στα βουνά και στα λαγκάδια πώς δε σκόνταψαν σε κάνα ρυάκι να πάθουν ζημιά;

Αγαπώ John Cleese :hug2:

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κάποιες από τις τελευταίες που είδα...

 

The Predator

Η σύγκριση με το Predator του 1987 είναι αναπόφευκτη, όποτε σε πολλά σημεία, κερδίζει χαλαρά ο Dutch και η παρέα του! :minigun:

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 5/10

 

===============================
Ocean's Eight

 

Η μικρότερη αδερφή του Danny Ocean, Debbie (Sandra Bullock), βαδίζει στα χνάρια του αδερφού της και στήνει ένα μεγάλο κόλπο κλοπής κοσμημάτων.

 

Η ταινία πατάει σεναριακά, πάνω στις προηγούμενες τρεις με τον George Clooney αλλά κάποια τεχνικά λαθάκια,της στερούν από το να πάρει κάτι παραπάνω.

Πέρασα καλά για όσο κράτησε, μέχρι εκεί. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 5,5/10

 

=================================

Christopher Robin

 

Ή αλλιώς...Winnie the Pooh. Winnie the Pooh.jpg

Όμορφη ταινιούλα, μπόλικη φαντασία, ότι πρέπει για τα χειμωνιάτικα κρύα μεσημέρια του Σ/Κ. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 7/10

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μόλις είδα για πρώτη φορά το The Rocky Horror Picture Show.

Κορυφαίος ο Tim Curry. Γλυκούλα η Susan Sarandon. Άσε που ήταν με τα εσώρουχα σχεδόν καθόλη τη διάρκεια της ταινίας :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Mary Shelley 2017

 

Αγαπώ Mary Shelley, αγαπώ Frankenstein, αγαπώ Βικτωριανή εποχή. Έχω το βιβλίο σε τρεις ελληνικές εκδόσεις και μια αμερικάνικη (αυτή με τις γκραβούρες του Bernie Wrightson. Είχα δει στο δημοτικό την ασπρόμαυρη ταινία Η μνηστή του Φρανκενστάιν και μου είχαν μείνει τα λόγια της παρουσιάστριας "Οι ηθοποιοί σε αυτήν την ταινία αγγίζουν την τελειότητα". Και είχε δίκιο. Εδώ βλέπουμε τη δραματοποιημένη βιογραφία της συγγραφέως που ομολογώ άλλα πράγματα ήξερα. Ο αντισυμβατικός της χαρακτήρας την οδηγεί να ζήσει με έναν παντρεμένο άντρα, αλλά όταν φτάνει να τον μοιραστεί με άλλες και άλλους δεν το αντέχει. Κάτι τέτοιο έγινε και στην ελληνική ταινία "ο αδερφός μου και γω". Φτάνει στην κατάθλιψη και με αφορμή ένα παιχνίδι τύπου ποιός θα πει την καλύτερη ιστορία φαντασμάτων γράφει αυτό το αριστούργημα, ως εκδήλωση της μοναξιάς της και του πόνου της στη σχέση που ζει. Ασχέτως από το αν είναι πιστή στις πηγές της η ταινία είναι αξιοπρεπέστατη, χωρίς να συγκινήσει στο IMDB. Την ξαναβλέπω άνετα. Σε μικρό ρόλο η Maisie Williams, που χαίρομαι να τη βλέπω να προκόβει.

Το μόνο φάουλ της ταινίας είναι ότι ξεχνάει να σου πει για το βιβλίο. Προϋποθέτει ότι γνωρίζεις καλά το σενάριο του βιβλίου. Δεν το αναλύει αλλά το αγγίζει σε μικρομεσαία κλίμακα. 'Ολοι ξέρουμε το βιβλίο, αλλά ελάχιστοι ξέρουν ότι το τέρας δεν έχει όνομα και είναι ένα τέρας που από την πρώτη μέρα δεν το θέλει ούτε καν ο δημιουργός του. Καταδικασμένο να είναι μόνο και να βάζει στόχο της ύπαρξής του να σκοτώσει το δημιουργό του. Πράγμα που δεν το σκιαγραφεί σωστά στην ταινία.

Εκείνη η φράση του δόκτωρ Φρανκενστάιν "Μια εγώ το κυνηγάω να το σκοτώσω, μια αυτό με κυνηγάει να με σκοτώσει" δείχνει το πόσο δεμένη και καταστροφική ήταν η σχέση τους.

 

Όσο για το πώς γράφτηκε γνώριζα ότι ήταν πραγματικά ένα παιχνίδι μεταξύ μιας παρέας, και όχι μεταξύ μιας ομάδας λάγνων αμοραλιστών ανθρώπων με σαρκικές απαξιωτικές σχέσεις μεταξύ τους. Και δεν ήταν προϊόν της καταθλιπτικής ζωής της αλλά ενός ονείρου που είδε κάποια στιγμή που έπεφτε να κοιμηθεί.

 

 

Ocean's 8

 

Είπα να τη δω. Έχετε δίκιο για όσα είπατε. Συμπαθητική ταινία, κάπως με το ζόρι καταφέρνει να βγει από τη σκιά των προηγούμενων. Μέτρια η Sandra Bullock, υπερθεά η Cate Blanchett, θυμίζει κάτι σε Blondie. H Anne Hathaway δεν είναι μια ηθοποιός που συμπάθησα.

 

 

City Heat 1984

 

Σαχλή νουάρ κωμωδία (έχει τέτοια; ) Το διδυμό Clint Eastwood - Burt Reynolds (είδα ονόματα και ενθουσιάστηκα) αναγκάζονται να συνεργαστούν για να εξιχνιάσουν ένα έγκλημα. Σαχλοί και στους ρόλους τους.

 

 

Hotel Artemis

 

Τι σκουπίδι ήταν αυτό; Δεν πείθει και δεν ενδιαφέρεσαι με τίποτα γι' αυτό. Βρισκόμαστε μερικές δεκαετίες στο μέλλον και το Λος Άντζελες είναι ανάστατο από επεισοδιακές πορείες στους δρόμους. Θέμα η ιδιωτικοποίηση του νερού. Η  Jodie Foster  είναι αρχινοσοκόμα σε ιδιωτική κλινική για εγκληματίες. Νονός της νυχτας και ο δολοφόνος του εγκλωβίζονται στο κτίριο και διάφοροι δορυφόροι τους αλληλοσκοτώνονται. Έχει και έναν Dave Bautista που και γι' αυτόν χαίρομαι να βλέπω να προκόβει. Οι χαρακτήρες βαρετοί χτισμένοι χωρίς κατιτίς. Δεν πρόκειται να το ξαναδώ. Φτηνή ταινία φτιαγμένη στο πόδι. Κόστισε μόνο 15 εκατομμύρια και τα έβγαλε με το ζόρι. Βιντεοκασέτα.

 

 

I Tonya - 2017

 

Να μια περίεργη ταινία. Πήγαινε για όσκαρ. Η πολυτάραχη ζωή της αθλήτριας του πατινάζ Τόνια Χάρντινγκ που γεμάτη οργή δίνει οργή στους γύρω της και το άθλημά της. Ζώντας ανάμεσα σε δύσκολους και κακούς ανθρώπους γίνεται και αυτή το ίδιο (όχι μαχήτρια αλλά ένας κακός αμοραλιστής άνθρωπος) που προσπαθεί να αναδειχθεί.  Εκεί που τα καταφέρνει ακολουθεί η κατρακύλα, αφού συνδέεται με το βίαιο τραυματισμό μιας συναθλήτριάς της. Είναι δεν είναι ένοχη για την γκανγκστερική κίνησή της, έχει γέλιο και ωμή αληθινή οικογενειακή βία. Κάπου όμως ξεχνά να γίνει συμπαθής η πρωταγωνίστρια, και στο τέλος έχουμε μια ταινία με σιχαμένους πρωταγωνιστές. Αξίζει και δεύτερη προβολή.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δύο λόγια στα γρήγορα για μερικές από τις μπόλικες ταινίες που βλέπω τον τελευταίο καιρό. 

 

Kaena: La prophetie - Γαλλικό sci-fi animation του 2003, ψηφιακό 3D όταν ακόμα το 3d στα κινούμενα σχέδια ήταν πολύ άχαρο και κακοφτιαγμένο. Σε συνδυασμό με το μέτριο σενάριο η ταινία έκλεισε μετά το μισάωρο. 4/10

 

The Conjuring 2, The Nun - Επέστρεψα επιτέλους στα αγαπημένα horror φιλμς, η επιστροφή δεν ήταν και η καλύτερη. το Conjuring 2 κάτι είχε να πει, σαφώς πιο λίγο από τον προκάτοχο αλλά οι καλές ερμηνείες και η πάντα ανώτερη ποιότητα στην κινηματογραφία και σκηνοθεσία της Warner Bros από το μέσο b-movie horror (είναι τόσα λίγα τα "a-movie" τρόμου που δεν ξέρω αν φτιάχνουν κατηγορία από μόνα τους) την κατατάσσει σε αυτή τη μικρή λίστα των θρίλερ που προτείνω σε άλλους. Σίγουρα δεν φτάνει το πρώτο conjuring και κάτι έπη σαν το woman in black και το dead silence. Ένα 7/10 το κέρδισε πάντως. Το the nun από την άλλη πέρασε και δεν ακούμπησε, με πήρε ο ύπνος δύο φορές κατά την διάρκεια χωρίς να είμαι καν κουρασμένος. Όταν όλη η ταινία πατάει σε jump scares και από κοκό τίποτα, είναι καταδικασμένη. 

 

Με δυσκολία πάτησα το κουμπί να δω το περσινό Phantom Thread, ακόμα ξενερώνω στην σκέψη πως δεν θα δω τον μέγιστο D. Day-Lewis σε νέα ταινία. Έφυγε πάντως από την ηθοποιία σαρώνοντας τα πάντα στο πέρασμα του, όπως και έκανε όσο ήταν ενεργός. Κοινωνικό-βιωματικό δράμα βασισμένο σε αληθινή προσωπικότητα, το Phantom Thread εξερευνά την δύση της ζωής ενός εκκεντρικού και χαρισματικού εργένη μόδιστρου. Πήρε ένα 8/10 και στερήθηκε το εννιάρι καθαρά γιατί δεν μ'άρεσε η τροπή που πήρε η ιστορία κάπου στα 3/4 της. 

 

 Η Κόκκινη Χελώνα (2016) είναι ένα ανεξάρτητο γαλλικό animation που χρησιμοποιεί μια απλή παλέτα χρωμάτων και μια εξίσου απλή ιστορία ενός ναυαγού του οποίου τα βιώματα στο νησί αποτελούν μια μεγάλη μεταφορά των σταδίων της ζωής του κάθε ανθρώπου. Απλό, λιτό, όμορφο, με ωραία νοήματα και μπόλικα μηνύματα πέρα από το προφανές "σύγκρουση ανθρώπου-φύσης". Κάποια στιγμή θα το παρουσιάσω. 8/10

 

Τελείωσα την ανεπίσημη τριλογία του Κορνέτο βλέποντας το Shaun of the Dead των Simon Pegg και Nick Frost. Καμμένη καφροκωμωδία, καλύτερη από το world's end, χειρότερη από το Hot Fuzz. Είναι όμως πολύ πιο κοντά στο ιδιόρρυθμο χιούμορ μου από τις ξεπλυμένες πολιτικά ορθές αμερικανιές κωμωδίες οπότε κερδίζει ένα 7/10. 

 

8/10 για το Rebecca (1940) του Άλφρεντ Χίτσκοκ, ένα αριστούργημα για την εποχή του με εκρηκτική αλλά ταυτόχρονα ήρεμη υπόθεση μυστηρίου και τίμιες ερμηνείες από Laurence Olivier και Joan Fontaine. Νομίζω η τελευταία μη προπαγανδιστική του Χίτσκοκ για αρκετά χρόνια μέχρι να επανέλθει στο νουάρ. Από τις καλύτερες του, μακράν καλύτερη από άλλα "αριστουργήματα" που του χρεώνουν. 

 

Ocean's 8 - Τίποτα παραπάνω από ένα οκ δίωρο. Σόρι αλλά μεγάλος ο σταυρός που πήγαν να σηκώσουν, η Συμμορία των Έντεκα είναι χωρίς συζήτηση από τις καλύτερες heist ταινίες στην ιστορία του κινηματογράφου. Εκ των πραγμάτων, με μια γλάστρα Sandra Bullock, τον κ@λο της Ριχάνας να τρώει μπόλικο screen-time γιατί είναι...ο κ@λος της Ριχάνας και μια έρμη Cate Blancett να παλεύει μόνη της να το κρατήσει ψηλά δεν πας πουθενά. Όπως και να χει γουστάρω να βλέπω την απίστευτη Blancett πάντα, η φινέτσα της λάμπει ακόμα και σε τέτοιες μπούρδες. Η Ελένα Μπόναμ Κάρτερ αχαρακτήριστη, κατάφεραν να κάνουν μια από τις πιο έξυπνες γυναίκες ηθοποιούς εκεί έξω να θες να της κάτσεις σφαλιάρα. 5/10 Άντε 6/10 για τα μπαλόνια της Anne Hathaway (σε βλέπω μικρέ υποκριτή που με θεωρείς ρηχό αλλά τρέχεις να κατεβάσεις το φιλμ για να τσεκάρεις τα τάτα της ;) ). 

 

Ο Wes Anderson δεν με απογοητεύει ποτέ και σίγουρα δεν ξεκίνησε με το Isle of Dogs (2018). Πάρα πολύ καλό, έχει έναν τελείως προσωπικό σουρεαλιστικό τόνο που τόσο έντονο δεν είδα ούτε στο Fantastic Mr. Fox και αποτελεί άκρως απαραίτητη ένεση στον τομέα του animation, θα πάει και αυτό λογικά για παρουσίαση. 

 

Κατά τα άλλα συνεχίζω σταθερά με Hercule Poirot, βλέπω με νέα οπτική τα μικρά επεισόδια και ως επί το πλείστον τα ευχαριστιέμαι. Τελειώνω την πρώτη σεζόν και μου μένει 2,3 και 5. Είδα και το τελευταίο επεισόδιο @germanicus, όταν έρθει η ώρα και το δεις σφύρα να το συζητήσουμε. Έχω διάφορες σκέψεις. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Χαρά στο κουράγιο όσων πλησιάζουν το Ocean's 8. :) Προσωπικά αρνούμαι να το αγγίξω :) Ενώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να ματαξαναδώ για 200στη φορά οιοδήποτε από τα άλλα 3. Όπου μπορεί το πρώτο να είναι σαφώς καλύτερο από τα άλλα 2, αλλά διασκεδάζω με όλα τους :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Νομίζω ότι η Έλεν Μποναμ Κάρτερ μετα τον πετυχημένο ρόλο της Λιάννας Κανέλης στον Πλανήτη των Πιθήκων έχει γίνει σκιά των παλιών της ρόλων. Την έχει φάει λάχανο η Έυα Γκριν (μπορεί μόνο στα μάτια μου βεβαια).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η Helena Bonam Carter έχει τύπο και στιλ. Η Eva Green έχει τύπο, στιλ, φινέτσα και είναι πανέμορφη. Αλλά ποτέ δεν έπαιξαν ίδιου εύρους ρόλους. Συν ότι η τροχοπέδη της Carter ήταν ο Burton (δύσκολα ξεπερνιέται η ρετσινιά) ενώ της Green τα αρχικά της απελευθερωμένα γαλλικά softcore φιλμ (τα οποία εν τέλει πιο πολύ καλό της έκαναν στην μετέπειτα χολιγουντιανή καριέρα). 

 

Νομίζω ότι είναι αρκετά διαφορετικές παρουσίες και τα κοινά τους λίγα για να συγκριθούν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στο Miss Peregrine's Home for Peculiar μου φάνηκε ότι ήταν ο ορισμός της αντιγραφής της Κάρτερ. Σα να γράφτηκε ο ρόλος γι' αυτήν.

Μετριότατη ταινία για Τιμ Μπάρτον, που νομίζω θα ήταν χειρότερη αν έπαιζε η Κάρτερ. Έχουν και 15 χρόνια διαφορα.

 

Και στο Ocean's 8 ήταν καρικατούρα που δεν τραβούσε το ενδιαφέρον με τίποτα.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είδα το 2001: A Space Odyssey. Είναι όσο καλό περίμενα/λένε. 2.5 ώρες και έβλεπα άνετα και άλλο. Εγώ, που γενικά σιχαίνομαι τις ταινίες γι' αυτόν τον λόγο. Άριστο απ' όπου και να το πιάσεις, γερασμένο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Αλλά πρέπει να είσαι και στο ανάλογο mood για να το απολαύσεις οπτικά, ακουστικά και αφηγηματικά (ευτυχώς εγώ ήμουν). Απλά ίσως ήθελα και ένα λιγότερο αφηρημένο τέλος, επειδή τυχαίνει το συγκεκριμένο - αν έχω καταλάβει καλά τους συμβολισμούς - να μη μου ταιριάζει με αυτά που περιμένω από ένα καλό sci-fi. 9/10.

Αν είναι μετά θα δω το ExMachina που είδα ότι ο GeoTrou το βρήκε καλύτερο. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

53 λεπτά πριν, DaDiRa είπε:

Αν είναι μετά θα δω το ExMachina που είδα ότι ο GeoTrou το βρήκε καλύτερο. :D

 

Ντάξει, αν σου άρεσε τόσο το 2001, θα φάω κράξιμο :lol: 

 

Μπάι δε γουέι, εγώ σήμερα είδα το Dogman. Εξαιρετική ταινία εκδίκησης, όχι τόσο με την υπερβίαιη αισθητική των Κορεατών, όσο με το αίσθημα ασφυξίας που οδηγεί σε τέτοιες αποφάσεις. Καλό καστ (δεν έχω λόγια για τον πρωταγωνιστή), λιτή σκηνοθεσία και γενικά πολύ υψηλού επιπέδου από εικαστικής πλευράς. Αν ήταν αμερικάνικη, θα έτρωγε φουλ προμοτάρισμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είδα το Mission Impossible - Fallout. Αρκετά χειρότερη από τις προηγούμενες και χειρότερη απ΄ότι περίμενα. :( 4/10 με το ζόρι. Σκουπίδι.

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μετά από πάρα πολλά χρόνια ξαναείδα το άθλιο Starship Troopers του 1997 σε σκηνοθεσία Paul Verhoeven. Η άποψή μου παραμένει ότι είναι κακό :) Με μια μικρή διαφορά όμως. Αυτή τη φορά διάβασα τις πληροφορίες στη wiki και έμαθα 2-3 πραγματάκια που με κάνουν να το βλέπω με λίγο διαφορετικό μάτι. Η ταινία είναι βασισμένη στο ομώνυμο κλασσικό sci-fi βιβλίο του πασίγνωστου στις ΗΠΑ Robert Heinlein (έχω την αίσθηση ότι εκεί τον εκτιμούν περισσότερο απ'ότι εδώ). Ο Θεός όμως να την κάνει "βασισμένη" :) Φαινόταν τότε, φαίνεται και τώρα. Υπάρχει όμως μια εξήγηση για αυτό... Ο Verhoeven διάβασε μερικές σελίδες, το παράτησε και έβαλε απλώς να του πούνε την πλοκή. "I stopped after two chapters because it was so boring … It is really quite a bad book. I asked Ed Neumeier to tell me the story because I just couldn't read the thing. It's a very right-wing book." Ως εκ τούτου όλες οι επιλογές του είναι άκρως συνειδητές και άκρως προβοκατόρικες. Σταχυολογώ 2 ακόμα αποσπάσματα μέσα από την wiki.

"In a 2014 interview on The Adam Carolla Show, the actor Michael Ironside, who read the novel as a youth, said that he asked Verhoeven, who grew up in Nazi-occupied Netherlands, "Why are you doing a right-wing fascist movie?" Verhoeven replied, "If I tell the world that a right-wing, fascist way of doing things doesn't work, no one will listen to me. So I'm going to make a perfect fascist world: everyone is beautiful, everything is shiny, everything has big guns and fancy ships, but it's only good for killing fucking Bugs!""

 

"Verhoeven says his satirical use of irony and hyperbole is "playing with fascism or fascist imagery to point out certain aspects of American society... of course, the movie is about 'Let's all go to war and let's all die.'""

 

Ίσως, τώρα που τα έχω κάνει κτήματά μου αυτά, σε μια μελλοντική 3η θέαση να την αποτιμήσω διαφορετικά :) Ως έχει, παρακάνει καλή δουλειά της γελοιοποίησης πληθώρας πραγμάτων :) Και από τη στιγμή που αυτές τις πληροφορίες τις είδα ενώ έβλεπα την ταινία (σε ένα από τα πολλά διαλείμματα λόγω της αφόρητης βαρεμάρας :) ) , δεν μπόρεσα να τις αφομοιώσω πλήρως :) 

 

Δεν θυμάμαι πάντως κάποιος να μας λέει τότε ότι θα δούμε "σάτιρα" :) Μεταφορά του βιβλίου περίμενα. Πάρα πολύ κλασσικού βιβλίου και βραβευμένου με Hugo το 1960 :) 

 

5/10

 

[imdb=tt0120201]

 

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πραγματικά το dogman είναι μεγάλη ταινία από όλες τις απόψεις.

 

σκηνοθεσία, ένταση, εικόνα, απλή πλοκή μεν αλλά με πολλές μικρές λεπτομέρειες ραμμένες στη σκηνοθεσία

 

αξίζει να το δείτε και παρόλο που είναι ευρωπαϊκη/ιταλική ταινία, είναι ιδανική για μεγάλη οθόνη. 

 

κάλλιστα θα μπορούσε να είναι γυρισμένη και στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.