Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είδα το final cut του Blade Runner. Όκεϊ, θα είμαι πάλι ο πρήχτης που θα πει για το βιβλίο. Απλά δεν μπορώ να μη σχολιάσω την πλήρη απουσία του μερσερισμού από την ταινία. Είναι κρίμα γιατί το θεωρώ το κεντρικότερο, και φυσικά καλύτερο στοιχείο του σεναρίου του Philip Dick. Πέρα από αυτό, είναι σίγουρα όσο καλή και το βιβλίο, απλά για τελείως διαφορετικούς λόγους. Οπτικά πανέμορφη με τέλεια ατμόσφαιρα. Όχι φαντασμαγορική υπόθεση, που σε παγιδεύει όμως, και δεν σ' αφήνει μέχρι να τελειώσει. Θα τις βάλω ένα 8/10, και όχι 9, γιατί αν και άκρως γοητευτική φαίνεται πως έχει γεράσει (σαν τον Χάρισον Φορντ :P).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

MV5BYzE1YjI2MjctZTY2Zi00NDBhLWIzYmMtNzMzMDgwZjE4MzUxXkEyXkFqcGdeQXVyNTI4MzE4MDU@._V1_SY1000_SX675_AL_.jpg

 

Operation Finale (2018) με Ben Kingsley και καμπόσους ακόμα που φαίνεται να είναι γνωστοί, αλλά μου είναι αδιάφοροι :) Η απαγωγή του Eichmann από τη Μοσαντ και η μεταφορά του από την Αργεντινή στο Ισραήλ για να δικαστεί. Είχα δει το 6,6 στο imdb, αλλά είπα "δε μπιμπιέται, πόσο χάλια?" Συνήθως τα 6,5+ τα βλέπω απροβλημάτιστα όταν είναι πράγματα που πραγματικά με ενδιαφέρουν. Εδώ έχεις Μοσάντ, έχεις Ναζί, έχεις 60'ς. It sounded like fun. 

 

Αμ δε :) Η τεράστια διαφορά του Spielberg (που είχε φτιάξει το Munich (που δεν με είχε ενθουσιάσει, αλλά ήταν κινηματογράφος)) με τις απλές οδοντόκρεμες. Τεράστια διαφορά. Απ'ότι καταλαβαίνω προσπάθησαν να είναι πάρα πολύ πιστοί στην πραγματική ιστορία (σύγκριση ταινίας-πραγματικότητας), αλλά ήταν τόσο κλισαρισμένα κάποια πράγματα. Δεν κατόρθωσε να με συνεπάρει/τραβήξει. Κάποιες σκηνές, ήταν πιθανότατα 100% πράγματα που συνέβησαν, αλλά όπως δόθηκαν, αδυνατούσα να τα δεχτώ. Δεν κόλλαγαν ως ροή. Τεράστια ατάκα του κριτικού από το Rolling Stone (που παίζει και με τη γνωστή ατάκα για το banality of evil που πηγάζει από τη δίκη του Eichmann) "At its best, it's something to watch if nothing's on The History Channel; at its worst, [it's] a borderline banal representation of the banality of evil."

 

5/10

 

νεεεεξτ

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Popstar: Never Stop Never Stopping :respect:

 

 

από τις καλύτερες κωμωδίες που έχω δει τελευταία.. 10 στα 10

βέβαια είμαι φαν αυτής της παρέας Andy Samberg κτλ ..

 

τα λόγια είναι περιττά 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

4 ώρες πριν, mr-d είπε:

Popstar: Never Stop Never Stopping :respect:

 

 

από τις καλύτερες κωμωδίες που έχω δει τελευταία.. 10 στα 10

βέβαια είμαι φαν αυτής της παρέας Andy Samberg κτλ ..

 

The Lonely Island FTW!

Κι εγώ απόλαυσα τη συγκεκριμένη κωμωδία. Γενικά μου αρέσουν τέτοιες καφρίλες. Να φανταστείς ότι θεωρώ το Movie 43 τη καλύτερη κωμωδία που έχω δει ever :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μιας και μιλάμε για κωμωδίες, το Πάσχα ανακάλυψα τον Sacha Baron Cohen και είδα τα πάντα, Da Ali G Show, Bruno, Borat, Who is America(που μου φάνηκε σημαδιακό ότι τη χρονιά που ξεκίνησα να τον βλέπω μετά από σχεδόν 10 χρόνια ξανάκανε κάτι τέτοιο), και τον θεωρώ τον καλύτερο κωμικό έβερ. Δύσκολα ξεπερνιέται. (Οι άλλες ταινίες που κάνει: Dictator, Brothers Grimsby, μου είναι αδιάφορες βέβαια).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Bodyguard

 

Είδα δυο επεισόδια από τα 6 και μπορώ να πω ότι έχουμε δει το ίδιο υλικό σε ταινίες. Άρα ακουλοθούν άλλα 4 που δείχνουν να περιπλέκονται περισσότερο τα πράγματα. Θεωρώ ότι έχει ψωμί και το βλέπω με όρεξη. Ψιλοαριστερός αστυνόμος φρουρεί ψιλοδεξιά υπουργό εξωτερικών. Άσε που τη θεωρεί υπέυθυνη σε μεγάλο βαθμό για τη συμμετοχή της Βρετανίας στο πόλεμο του Αφγανιστάν. "Να τη σώσω ή να την αφήσω να την καθαρίσουν την μέγαιρα"; Την κυνηγούν εθνικιστικά στοιχεία του Αφγανιστάν. Πολύ καλό, εκτός σε στιγμές όπως:

 

"Φρουρέ, άντε και χτενίσου"

"Μαλιστα κυρία αλλά μακρυά από την τσαγιέρα, μπορεί να υπάρχει βόμβα μέσα της"

 

Ε, όχι.

 

Δυστυχώς δε γλυτώνουμε το ...

 

Spoiler

...σεξάκι μεταξύ των πρωταγωνιστών.

 

Ωραίες σκηνές δράσης, καλός ο Ρομπ Σταρκ. Η τελευταία ατάκα στο δεύτερο επεισόδιο με κάνει να θέλω να τον σφαλιαρίσω.

 

 

 

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Dressed to kill (1980). Δευτερη ταινια του Brian De Palma που δε μου αρεσε (μετα το Mission to Mars). Δεν παυει ομως να ειναι καλογυρισμενη. :) 6/10

Spoiler

Εχεις την Angie Dickinson στην ταινια σου και την ξεπαστρευεις στο πρωτο μισαωρο? Ενω μεχρι εκεινη τη στιγμη εκανε παπαδες? Κακη κινηση imo.

 

Ο,τι αλλο εχω δει απο De Palma ηταν εξαιρετικο (Carrie, Carlito's way) εως πολυ καλο/καλο (Μission Impossible, Body doubleSnake Eyes).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

MV5BZjgxYjVmODctOTRhMy00MmE1LTgwOWUtYjY1OGQwYjBiMzg1XkEyXkFqcGdeQXVyMTMxMTY0OTQ@._V1_SX665_CR0,0,665,999_AL_.jpg

 

Boys from Brazil (1978) Sir Laurence Olivier + Gregory Peck. Σε σκηνοθεσία Franklin J. Schaffner που έχει κάνει και τα Patton, Planet of the Apes + Papillon. Την ξαναείδα μετά από χρόνια. Νομίζω πως η ηλικία της φαίνεται ειδικά από τα πιτσιρίκια που χρησιμοποιεί. Ο τρόπος που έπαιζαν μου θύμιζε Έλληνες ηθοποιούς της δεκαετίας του 60, 70, 80 :D Πολύ τραβηγμένα. Σήμερα νομίζω ότι βρίσκουν πιτσιρίκια, ακόμα και σε τηλεοπτικές σειρές για μια και μόνο εκπομπή, που είναι αιώνες πιο πειστικά/ρεαλιστικά. Επίσης ένα ξυλίκι στο τέλος έχει τα θέματά του. :) Από εκεί και πέρα όμως, σε επίπεδο ρυθμού παραμένει αψεγάδιαστο. Ένα δυνατό πολιτικοκατασκοπικό θρίλερ με φυγάδες Ναζί. Κλάσσικ και αυτό αλλά και το βιβλίο στο οποίο βασίζεται :) Να σημειωθεί ότι μνημονεύει τεχνολογία που το 1978 ήταν τελείως επιστημονική φαντασία. Όχι όμως σήμερα :) 

 

7/10

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Βγάζει μια πολύ ευχάριστη καλτιά αυτή η ταινία. :P 

Θεωρώ ότι το τράβηγμα μαλλιών αφορά όχι μόνο τις ερμηνείες, αλλά και άλλα κομμάτια, βλέπεται πολύ ευχαριστα όμως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν, τα βρήκα τυχαία, τα κατέβασα και τα είδα συνεχόμενα.

 

Howard Lovecraft and th frozen kingdom 2016

Howard Lovecraft and the undersea kingdome 2017

 

Κάτι σαν τα Νεανικά χρόνια του Κόρτο Μαλτέζε ή ακόμα καλύτερα Οι περιπέτειες του Ιντιάνα Τζόουνς όταν ήταν παιδί ή ίσως το Junior Duck. :) 

Πέρασα πολύ καλά βλέποντάς τις. Αυτό όμως είναι το ένα θέμα.

 

Το άλλο θέμα και ίσως το πιό σοβαρό, είναι ποιός φωστήρας είχε την φαεινή ιδέα να μετατρέψει τον Lovecraft σε παιδικό κινούμενο σχέδιο και να το απευθύνει σε παιδιά. :(  Αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση.

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94415
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελείωσα κι εγώ τον Bodyguard

 

Σε γενικές γραμμές την βρήκα αξιόλογη σειρά για το είδος της,με καλογυρισμένες σκηνές δράσης κι έξυπνη πλοκή. Τα δύο φάουλ για εμένα ήταν η προφορά του πρωταγωνιστή (ξέρετε...του Robb) που τον έκανε εντελώς ορεσίβιο ( :P ) και το δεύτερο ήταν το βεβιασμένο φινάλε. Το τελευταίο  επεισόδιο,ενώ στην αρχή κινήθηκε ομαλά,όσο πλησίαζε στο τέλος έβγαζε μεγάλη βιασύνη. Όλοι οι ένοχοι ομολόγησαν σχεδόν με την θέλησή τους,ενώ θα μπορούσαν να "παιδέψουν" πολύ περισσότερο τις Αρχές. Anyway! Κάποια στιγμή θα βάλω μπροστά την σειρά State of play,εμπιστευόμενος το γούστο του @germanicus . :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εντέλει στο bodyguard δεν είδα ποτέ το τελευταίο επεισόδιο :) Όντας στην τσίτα για να δω τι συνέβη εντέλει, διάβαζα τις αντιδράσεις στο twitter ενώ το έβλεπαν στο Η.Β. Ως εκ τούτου έμαθα τι έγινε και από αυτά που διάβασα κατέληξα στο ότι είναι ένα επεισόδιο που αξίζει να το δεις μόνο άμα δεν ξέρεις τι θα συμβεί και ψυχαγωγείσαι από την αγωνία που βγάζει :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χθες το πρωί, στην λέσχη, σε μια κουβεντούλα περί σειρών, που είχα με τον @GreekComicFan , αναφερθήκαμε σε μια σειρά που έβαζε το Star Channel,

κάπου στα '90s, το Phantom 2040:)

 

 

Επηρεασμένος από την κουβέντα :hypno:  άρχισα τις ψαχτικές και βρήκα το The Phantom του 1996, με τους Billy Zane,

Kristy Swanson, Treat Williams και Catherine Zeta-Jones. :) 

 

Οι τοποθεσίες και τα σκηνικά  θυμίζουν λήγω από James Bond και Indiana Jones, τα εφέ στέκονται καλά αλλά δείχνουν την ηλικία τους,

παρόλα αυτά όμως, την βλέπεις ευχάριστα, ιδίως για κυριακάτικα μεσημέρια, είναι ταμάμ. :popcorn:

 

Πιστεύω ότι την αδικεί η βαθμολογία στην IMDb, δεν είναι κακή και απ' ότι διαβάζω, ετοίμαζαν και sequel. :)
 

 

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 5,5 /10.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

aaaMV5BMDhhNWE3NmQtY2Y1OC00MzQ4LWJhNjktZWEzNjEzMTE3YWIyXkEyXkFqcGdeQXVyMjM4NTM5NDY@._V1_SY1000_CR0,0,639,1000_AL_.jpg

 

Hotel Artemis (2018)  Jodie Foster,  Sofia Boutella, Jeff Goldblum, Zachary Quinto, Dave Bautista. Ένα νοσοκομείο για εγκληματίες με κανόνες που θυμίζουν το Continental από τα John Wick (ελεγχόμενη πελατεία, δεν μπορείς να σκοτώσεις τους υπόλοιπους ενοικους κ.ο.κ.). Στο 2028. Το τρέηλερ υπόσχονταν πολλά. Το καστ υπόσχονταν πολλά. O Sterling K. Brown (αδερφός του Μαύρου Πάνθηρα) που δεν τον ήξερα, έγραφε πολύ όμορφα στο πανί. Η Sofia Boutella είναι στενάχωρο που είναι ήδη 36. Δυστυχώς το Hollywood την ανακάλυψε πολύ αργά, οπότε θα μας δώσει λίγες συνολικά εμφανίσεις. Διότι και αυτή έγραφε πολύ όμορφα στο πανί. Επιπρόσθετα μου θύμισε κάτι που έλεγα για τον Jackie Chan. Ότι είναι ένας εξαιρετικός χορευτής. Η γυναίκα ξέρει να κινείται και αυτό βγαίνει στα ξυλίκια της. Τα χρώματα και τα σκηνικά πολύ όμορφα. Δικαιώνουν το  cyberpunk thriller film που λέει η wiki. Όλα καλά, όλα ανθηρά λοιπόν? Αμ δε! Μια μοναστηριακή μπύρα, σε ένα υπέροχο μπουκάλι, που τη βάζεις στο ποτήρι και βγάζει υπέροχα χρώματα και υπέροχη υφή. Μόλις όμως την πίνεις? Φλατ. Σχεδόν deadline flat. Δεν υπήρχε χημεία? Δεν υπήρχε ρυθμός? Δεν ξέρω. Ξέρω μόνο ότι έμεινα με την εικόνα της υπέροχης μπύρας και την ανάγκη τώρα να βρω κάτι πραγματικά γευστικό για να πιω :) 

 

6/10

 

:cheers5: 

 

edit 10-20 δεύτερα αφ'ότου ξεκινάνε οι τίτλοι τέλους έχει μια πολύ μικρή mid-credits scene. Δεν είναι κάτι φοβερό, αλλά υπάρχει :) Προφανώς δείγμα ότι πήγαιναν για franchise. Ίσως άμα δεν είχαν τη λέξη franchise στο μυαλό τους, να έβγαινε κάτι καλύτερο. Ίσως γενικώς η ανικανότητα να ήταν τέτοια που να μην έβγαινε ούτως ή άλλως :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τελείωσα πριν λίγο το Constantine: City of Demons - The Movie:)

 

 

Πολύ κάλο animation, γρήγορη πλοκή, μπόλικες μάχες και γενικά έχει όλο εκείνο σκοτεινό και βίαιο κλίμα που ταιριάζει στον ντετέκτιβ με τις υπερφυσικές ικανότητες. Πιστεύω ότι οι fan του είδους - και του ήρωα - θα το ευχαριστηθούν. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 8/10

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Jumanji 2:ωραια ταινεια, δεν ξερω αν μου αρεσε οσο η πρωτη. Η πρωτη ειχε μια αισθηση πιο γλυκεια, πιο παιδικη. Αυτη σα να απευθυνοταν και σε ενηλικες κι ειχε πολλη δραση.

dr strange: μου αρεσε πολυ (το graphic novel το διαβασα αμεσως μετα και μου αρεσε λιγοτερο απο την ταινια)

black panther: μου αρεσε πολυ και σε δραση και σα θεματολογια.(δεν εχω διαβασει το κομικ)

watchmen:(δεν εχω διαβασει το graphic novel). ταινια και θεμα πολυ διαφορετικο απο τις αλλες ταινιες υπερηρωων. αρκετα μεγαλη σε διαρκεια, πραγμα που σε καποιο βαθμο κουραζει.

Γενικα παντως ήταν καλη . Νομιζω χανει σε σχεση με το κομικ, γιατι καθε ταινια πρεπει να χει και δραση. Τα ψυχογραφηματα κι οι σκεψεις των ηρωων στα βιβλια ή τα κομικ μπορει να ειναι πολυ ενδιαφεροντα , αλλα ειναι δυσκολο τετοια βιβλια να μεταφερθουν ετσι ακριβως στον κινηματογραφο. Γιατι αν το κανουν θα γινουν πολυ αργοσυρτα και κουραστικα.Νομιζω οτι η ταινια κρατα μια καλη ισορροπια παντως σε δρασεις και ψυχογραφηματα των χαρακτηρων. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94415
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 ώρες πριν, averel είπε:

watchmen:(δεν εχω διαβασει το graphic novel). ταινια και θεμα πολυ διαφορετικο απο τις αλλες ταινιες υπερηρωων. αρκετα μεγαλη σε διαρκεια, πραγμα που σε καποιο βαθμο κουραζει.

 

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις και το graphic novel. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Fletch 1985

 

Αστυνομική κωμωδία σχεδόν 35 ετών και φαίνεται. Βασισμένη σε χαρακτήρα βιβλίων. Δημοσιογράφος καλείται να σκοτώσει επιχειρηματία γιατί πεθαίνει από καρκίνο. Το ψάχνει και βρίσκει ολόκληρο κύκλωμα εμπορίου ναρκωτικών. Έχει τη φάση του. Μπορεί αν το πρότεινε κάποιος εδώ μέσα. Φαφλατάς εξυπνάκιας και άσσος στις μεταμφιέσεις και στην υιοθέτηση αλλόκοτων ρόλων, λειτουργεί τυχοδιωκτικά και εγωκεντρικά. Έχει την πλάκα του. Είχε και συνέχεια. Ο Chevy Chase ήταν σημαντικός κωμικός στην εποχή του.

Τη θυμάμαι στο Δημοτικό σα βιντεοκασέτα. Και τη μουσική, ηλεκτρονικό αρμόνιο :) .

 

 

The Tree of Life 2011

 

Πρώτα τα καλά. Μπραντ Πιτ παίζει τον πατέρα του Σον Πεν. Η ιδέα με ενθουσιάζει. Τελικά δεν έχουν ούτε ένα κοινό πλάνο. Τύπου Νονός 2 :(

Σουρεαλιστικά πλάνα σε όλη την ταινία. Τόσο κουραστικά που δύσκολα καταλαβαίνεις την πλοκή. Υποτίθεται ότι ο σκηνοθέτης ήθελε να δώσει συναισθήματα με εξπρεσιονιστικό τρόπο. Τρομάρα του. Η κάμερα κινείται με πάρκινσον.

 

Σημαντικό κομμάτι παίζει η δημιουργία του κόσμου. Ηφαίστεια, άστρα και νεφελώματα, θάλασσα, δεινόσαυροι, και αμοιβάδες. Αυτό για μισή ώρα.

 

Στο υπόλοιπο μεγαλύτερο κομμάτι παρακολουθούμε τη ζωή ενός εφήβου, και πώς τον κακομεταχειρίζεται, λεκτικά περισσότερο, ο πατέρας του. Τελείως αψυχολόγητες καταστάσεις (αλλά έτσι είναι, χωρίς νόημα, τα βλέπω εδώ και 20 χρόνια στη δουλειά μου). Και ξαφνικά ο μικρός πρωταγωνιστής λέει Καζαντζάκη! Παλεύει μέσα του η καλοσύνη και η δεκτικότητα της μητέρας του με την οργή και την επιθετικότητα του πατέρα του.

 

Πλάνα στην έρημο, πόρτες, κύματα, γυμνές πατούσες στην ακρογιαλιά. Δε θα το ξαναδώ.

 

 

Απογοήτευση

 

Η νέα δουλειά του  Matt Groening από το Netflix. Δεν την πολυσυμπάθησα. Πριγκίπισσα προσπαθεί να βρει το δρόμο της μακριά από το παλάτι. Πίνει σα βδέλλα, και κάπου κάπου σκοτώνει και κανέναν. Ένα ξωτικό ψιλοερωτευμένο μαζί της, και ένας δαίμονας την κάνουν παρέα. Θέλει να παντρευτεί από έρωτα ή μεθύσι. Τα γνωστά σκίτσα του Groening χωρίς σαγόνια. Ίσως η αρχή να είναι πιο απογοήτευση και μετά κάτι έχει να πει. Ανανεώθηκες για 3-4 η σεζόν νομίζω. Δε νομίζω να ξαναδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα την σειρα "Clique" . Στην αρχη δεν μου εκανε κατι ιδιαιτερο,αλλα τελικα καλη ηταν.

Τελειωσα πρωτη season απο "Mr Selfridge" . Θα συνεχισω σιγα-σιγα παρακατω,μου αρεσει.

Ξεκινησε η 4η season του πολυαγαπημενου "Outlander"

Και ειδα τις ταινιες :

"The Meg"  Eιχα να δω κατι αναλογο,απο την εποχη των ταινιων "Τα σαγονια του καρχαρια" . Ενταξει καλη ηταν.tongue.png

"Jurassic world " Αυτη μου αρεσε περισσοτερο. Οπως ολες της σειρας. Να δουμε ποσες θα βγαλουν ακομα. tongue.png

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Είδα (μεταξύ άλλων) στο Νετφλιχ την 4η σεζόν του Σέρλοκ που όλο το ανέβαλλα (κάτι θα ήξερα μάλλον). Φοβερή αηδία, κρίμα το πως κατάντησε έτσι αυτή η σειρά. :damn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ακόμα δεν έχω δει το S04E03 :lol: 

 

καλά το έχω ψυλλιαστεί... :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μερικές που είδα πρόσφατα...

 

Alien: Covenant

 

Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα κιόλας :antekale: μ' άρεσαν οι Fassbender και Waterston στους ρόλους τους, αν και η δεύτερη, με τον ρόλο που έπαιζε,

μου έφερε αυτόματα στο μυαλό την Sigourney Weaver από το πρώτο Alien. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 5,5/10

====================================

The 300 Spartans

 

1) Περιγράφει όσο πιο πιστά γίνεται, το τι έγινε στις Θερμοπύλες. :)

2) Δείχνει την συνάντηση μεταξύ Λεωνίδα - Θεμιστοκλή, κάτι που δεν είδαμε στην ταινία του 2006. :antekale:

3) Το τοπωνύμιο λέγεται κανονικά Thermopylae και όχι  Hot Gates. :P

4) Ακούγεται το φημισμένο "Μολών Λάβε" σε πρώτο χρόνο. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 7/10

 

==================================

Sicario: Day of the Soldado

Μεξικάνικα καρτέλ, διακίνηση τρομοκρατών,  κυνηγητό, πιστολίδι, με λίγα λόγια....μ@μει!!! :gun2:

Ο Thanos.....ουπς, λάθος :D ο  Brolin ομοίως και ο Del Toro, δείχνουν αρκετα bad ass σε όλη την ταινία. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 7,5/10

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, Retroplaymo said:

2) Δείχνει την συνάντηση μεταξύ Λεωνίδα - Θεμιστοκλή, κάτι που δεν είδαμε στην ταινία του 2006. :antekale:

 

Πότε συναντήθηκαν σύμφωνα με τις ιστορικές πηγές? :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ιστορική ανακρίβεια, γράψε λάθος! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εμένα μου άρεσε το καλυμμένο μπουζουκάκι στο τρέιλερ, στην σκηνή που χορεύουν οι Περσίδες :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

On 10/21/2018 at 10:36 PM, Retroplaymo said:

Τελείωσα πριν λίγο το Constantine: City of Demons - The Movie:)

 

 

Πολύ κάλο animation, γρήγορη πλοκή, μπόλικες μάχες και γενικά έχει όλο εκείνο σκοτεινό και βίαιο κλίμα που ταιριάζει στον ντετέκτιβ με τις υπερφυσικές ικανότητες. Πιστεύω ότι οι fan του είδους - και του ήρωα - θα το ευχαριστηθούν. :)

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 8/10

 

:cheers5:

Κάντο ντε μια παρουσίαση να το σχολιάσω και εγώ ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

5 ώρες πριν, Θρηνωδός είπε:

Κάντο ντε μια παρουσίαση να το σχολιάσω και εγώ ;) 

 

Εδώ είσαι! :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τελείωσα την 3η σεζόν του BoJack Horseman και δεν έχω τίποτα να πω που δεν έχω πει ήδη στο ανάλογο τόπικ. Ίσως το πρώτο μισό ήταν κάπως ασύνδετο, αλλά μέχρι το τέλος ήρθε και έδεσε πολύ καλά. Είχε πολλά καλά επεισόδια που θα μπορούσα να πω αγαπημένα, αλλά ξεχωρίζει το υποβρύχιο επεισόδιο χωρίς διαλόγους.

Βλέπω το Disenchantment, το οποίο είναι αρκετά καλό. Δεν μπορώ να πω ότι ξεχωρίζει σεναριακά για κάτι πέρα από το σε ποια εποχή λαμβάνει χώρα, αλλά γελάω και το απολαμβάνω. Γεμίζει κάπως το κενό που έχω από τότε που τελείωσα το Futurama. Επίσης ξεκίνησα να το παρουσιάσω, αλλά μάλλον δεν έχω πολύ όρεξη :P. Μπορεί αργότερα σήμερα ή αργότερα γενικώς.

Ξεκίνησα και το Altered Carbon, είδα 2 επεισόδια. Θα το έλεγα μέτριο με ροπή προς το κακό. Είναι κάπως υπερβολικό σε όλα του και εν μέρη κλισέ. Αλλά προφανώς δεν είμαι σε θέση να το κρίνω ολόκληρο ακόμα.

 

Α, είδα και το White Christmas από το Black Mirror (ναι, από τότε που μου το είπατε εδώ δεν το είχα δει :blush2:). Η αλήθεια είναι είχα πολύ υψηλές προσδοκίες. Όχι πως δεν μου άρεσε, αλλά αφενός ήταν αρκετά προβλέψιμο (ίδιο trope με το White Bear), αφετέρου κάπου έκανε κοιλιά και έχανε την ουσία. Σε καμία περίπτωση κακό, αλλά μ' έχει κακομάθει η σειρά οπότε γίνομαι πιο αυστηρός.

 

Άμα έχετε καμία εύπεπτη να μου προτείνετε τώρα που τελειώνω το Disenchantment, πείτε μου. Κατά προτίμηση από Netflix γιατί αν είναι να κατεβάσω θα το αναβάλλω συνέχεια. Αλλιώς έχω και το TBBT. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

14 hours ago, DaDiRa said:

Τελείωσα την 3η σεζόν του BoJack Horseman και δεν έχω τίποτα να πω που δεν έχω πει ήδη στο ανάλογο τόπικ. Ίσως το πρώτο μισό ήταν κάπως ασύνδετο, αλλά μέχρι το τέλος ήρθε και έδεσε πολύ καλά. Είχε πολλά καλά επεισόδια που θα μπορούσα να πω αγαπημένα, αλλά ξεχωρίζει το υποβρύχιο επεισόδιο χωρίς διαλόγους.

Βλέπω το Disenchantment, το οποίο είναι αρκετά καλό. Δεν μπορώ να πω ότι ξεχωρίζει σεναριακά για κάτι πέρα από το σε ποια εποχή λαμβάνει χώρα, αλλά γελάω και το απολαμβάνω. Γεμίζει κάπως το κενό που έχω από τότε που τελείωσα το Futurama. Επίσης ξεκίνησα να το παρουσιάσω, αλλά μάλλον δεν έχω πολύ όρεξη

 

 

Τπ υποβρυχιο επεισοδιο ειναι το καλυτερο της σειρας και το εχω γραψει και στο θεμα του Bojack. Πολυ καλο.

 

Το Disenchantment εγω το βρηκα μετριο στην καλυτερη των περιπτωσεων. Ειχε μερικες αναλαμπες που μου θυμισε το κορυφαιο χιουμορ του Groenig αλλα μεχρι εκει δυστυχως. Συνολικα δεν το βρηκα καλο. Παντως οσο ζω ελπιζω σε βελτιωση οποτε θα δω και τα επομενα επεισοδια (οταν βγουν)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μπόλικες ταινίες και σειρές αυτόν τον καιρό. The Lady Vanishes και 39 Steps από Χίτσκοκ, δύο ταινίες στην σκιά του επερχόμενου πολέμου με κύριο θέμα τους την κατασκοπία και την προπαγάνδα (χωρίς να αναφέρουν ξεκάθαρα ονόματα χωρών) ενώ διατηρούν το κωμικό στοιχείο. Για το 1935 και 1938 που γυρίστηκαν ήταν αξιοπρεπέστατες. Ομιλούσες αμφότερες, πήραν από 7 η καθεμία κρίνοντας το πότε βγήκαν και δεδομένων των συνθηκών. Πλέον και μετά από σχεδόν 3 χρόνια κοντεύω να τελειώσω το εγχείρημα του να δω τα άπαντα σκηνοθετημένα από τον Χίτσκοκ. Μου έμειναν το The Saboteur (1942) και Rebecca (1940). 

 

Τελείωσα το Sons of Anarchy το οποίο έχοντας μπει στην 7η σεζόν δεν τράβαγε άλλο και ευτυχώς το κατάλαβαν και οι δημιουργοί. Παρόλα αυτά πέρασα ευχάριστα με μια σειρά που είχε σφαξίδι, ίντριγκα, μυστικά, πολύ αντρίλα :D και φυσικά...χάρλει :) Τα περισσότερα επεισόδια κυμαίνονταν στο 6-7 με πολύ λίγα στο 8+ και κάμποσα παραπάνω στο 5-. Συνολικά στην σειρά έβαλα 7. Ξεκίνησα το Mayans MC που βγήκε φέτος και εστιάζει στο αντίπαλο κλαμπ των SoA, είδα ένα επεισόδιο και κατάλαβα αμέσως πως πάνε να τρυγίζουν λίγο ακόμα το ίδιο αμπέλι οπότε δεν. 

 

Συνεχίζω τον αγαπημένο Πουαρώ. Μετά τις σεζόν 6-13 και τις μεγάλες ταινίες πήγα στην 4η που έχει τρεις ακόμα, ενώ μετά θα βλέπω που και που κανένα μικρό επεισόδιο (αλλά όχι συστηματικά). Επίσης έχω αφήσει το τελευταίο-τελευταίο επεισόδιο αθέατο. :) Ο Dave Suchet είναι εξαιρετικός, σώζει ακόμα και τα επεισόδια που σε όλους τους άλλους τομείς (κυρίως αυτόν της προσαρμογής μιας και παίρνουν συχνά πολλές ελευθερίες και αλλάζουν χωρίς λόγο πλοκές) είναι σφαγμένα. 

 

Είδα το Gosford Park, ένα αστυνομικό φιλμ με ensemble κάστ (Μάικλ Γκαμπόν, Μάγκι Σμιθ, Κρίστιν Τόμας, Τσαρλς Ντανς κ.α.). Επιβεβαιώνεται μια ακόμα φορά το "όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει". Φοβερό καστ το οποίο όμως ασφυκτιούσε μπροστά από μια κάμερα που δεν ήξερε ποιον να πρωτοστοχεύσει με αποτέλεσμα ένα τελείως ασύνδετο και χωρίς έμπνευση σενάριο. Δεν είναι δυνατό να βγάλεις ταινία που περιμένεις να έχει επιτυχία βάζοντας 25+ κύριους χαρακτήρες σε διάρκεια 1 ώρας και 45 λεπτών. Έγινε αναμενόμενα ένα μπάχαλο και χημεία δεν υπήρξε σε κανένα δευτερόλεπτο. Μάλλον έχωσαν όλα τα λεφτά σε τεράστια ονόματα και πανέμορφα σκηνικά και ξέχασαν να πληρώσουν σεναριογράφο της προκοπής. 4/10 

 

Το Keeping Mum από την άλλη, βρετανική μαύρη κωμωδία με την αγαπημένη Μάγκι Σμιθ και τον εξίσου αγαπημένο Ρόουαν Άτκινσον ήταν απολαυστική, κρατάει καλή παρέα για μιάμιση ώρα και σκάει χαμόγελο πολλές φορές. Γέλιο λιγότερες, αλλά το σκάει και αυτό :) Δείτε την ένα χαλαρό απόγευμα με ζεστό καφεδάκι ή τσάι, δεν θα χάσετε. 

 

Το Pacific Rim: Uprising το γούσταρα επίσης, και όποιος παραπονιέται για την πλοκή σε τέτοιες ταινίες καλό θα είναι να επαναπροσδιορίσει τις προσδοκίες του για να μην πω κάτι βαρύτερο :) Είναι τεράστια ρομπότ που παλεύουν τεράστιους γιαπωνέζικους δεινόσαυρους. Δεν μπορείς να λαθέψεις με τέτοια συνταγή. Αν και δεν είχε το μομέντουμ της πρώτης και την φούρια που έφερε εκείνη ως πρώτη, τσίμπησε το εφταράκι και περιμένω την τρίτη. :) 

 

Γύρισα στα παιδικά χρόνια και ξαναείδα το Legend, ένα epic fantasy παραμύθι με έναν απολαυστικά κακό Tom Cruise. Αυτός ο άνθρωπος είναι πραγματικά ανίκανος και για την πιο απλή έκφραση, δεν θα καταλάβω ποτές πως θεωρείται ηθοποιός, πόσο μάλλον καλός κιόλας. Το φιλμ από την άλλη είχε απλό σενάριο αλλά πανέμορφα σκηνικά και λήψεις ενώ ο κακός ήταν εξαιρετικός (Tim Curry). Από το χεράκι του Ρίντλει Σκοτ αυτή :) Πήρε ένα 5/10 καθαρά για τα σκηνικά, τα εφέ και την όλη ατμόσφαιρα που είναι υπόδειγμα για το 1985 και σίγουρα επηρεάσε μπόλικους στο μέλλον (γκουχ γκουχ Ντέιβ Γκρολ και pick of destiny γκουχ). 

 

Τέλος, την προηγούμενη βδομάδα πέρασα μια βόλτα από το In a lonely Place, ένα high-praised νουάρ με τον δον ζουαν της εποχής Humphrey Bogart που προσωπικά μου φάνηκε μέτριο προς κακό, σίγουρα αδιάφορο (5/10). Γέλασα αρκετά με το A Fish Called Wanda που το είχα καιρό στην watchlist και το κατατάσσω στις πλέον ποιοτικές κωμωδίες, ενώ για πρώτη φορά είδα Monty Pythons ξεκινώντας με το And now for something completly different και το The Holy Grail. Δεν μπορώ να πω ότι το χιούμορ τους είναι απολύτως του στιλ μου. Η δεύτερη σαφώς πιο δεμένη ταινία από τα σκετσάκια της πρώτης με μερικές φοβερές φάσεις (Αλοοοοοοοό; ) :D πήρε ένα 8/10 και η πρώτη πολύ σουρεάλ και σίγουρα θα ενόχλησε/σκούντησε/ξύπνησε πολλά συντηρητικά μυαλά τότε που κυκλοφόρησε, όπως και ήταν ο σκοπός της (7/10). Θα δω και άλλες τους κάποια στιγμή και ας μην τρελαίνομαι. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.