Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μπααα

 

Ενοχη απόλαυση είναι το "A view to a kill" που ανέφερε ο Νίκος :lol:

 

Οφθαλμοφανεις κασκαντέρ στη θέση του Μουρ, το overracting του Christopher Walken, το άθλιο μαλλί του :lol: Ποιος διάλεξε την Grace Jones για μια από τις κακούς της ταινίας?! Ποιος έδωσε το πράσινο φως για αυτά τα πράματα?:lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Pacific Rim: Uprising το περίμενα τελείως μούφα, το 1ο μου άρεσε χωρίς να είμαι φαν του θέματος (καϊτζου και τεράστια ρομπότ παουερ ρειτζερς :P)

το 2ο λέγανε ότι δεν είναι τοσο καλό (φαίνεται κ στη βαθμολογία στο imdb) αλλά τι έκπληξη, εμένα μου άρεσε αρκετά, το διασκέδασα, δεν το βαρέθηκα

χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο και χωρίς καμιά πρωτοτυπία (το αντίθετο θα έλεγα) απλά πέρασα καλά :beer1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Jurassic World: Fallen Kingdom

 

σαν φαν του 1ου jurassic park του παλιού του ορθόδοξου :lol: το 1ο jurassic world θυμάμαι δεν μου άρεσε.. το βαρέθηκα; δεν θυμάμαι..

 

λοιπόν το 2ο μου άρεσε αρκετά, είναι καλό.. το πάει αλλού χαχα είχε σκηνικά που μου θύμισαν άλλου είδους ταινίες, τρόμου πχ****



με το κοριτσάκι στο δωμάτιο του και τον δεινόσαυρο

 

επίσης μου άρεσε και

 



 

η ιστορία με το εγγονάκι.. 

 

 

****και τσεκάρω σκηνοθέτη και βλέπω έναν ισπανο που έχει κάνει το ορφανοτροφειο κτλ οπότε φάνηκε η διαφορά..

 

anyway πάλι βλέπω χαμηλή βαθμολογία.. δεν πειράζει εγώ την γούσταρα χαχαχα :beer1:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ocean's eight. Μπαλαφάρα μεγάλη, αλλά περνάς την ώρα σου ευχάριστα και αυτό είναι σημαντικό. 4/10 Και σημαντικότερο, ότι παίζει κι η θεά. :) 

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καιρό είχα να δω ταινία σε fast forward.

 

Πρώτα όμως ένα disclaimer. Πριν δω τη κάτωθι ταινία, είχα κάτσει και ξαναδεί το mini series του 1979 Tinker Taylor Soldier Spy με τον Alec Guiness. Σα να λέμε δλδ ότι αφού έφαγα ένα five course dinner σε 3* Michelin, κάποιος μου έφερε ένα σφολιατοειδές από το φούρνο της γειτονιάς. Αυτό ίσως να εξηγεί και το γιατί το σφολιατοειδές πήγε στα σκουπίδια :) ίσως να ήταν very bad timing.

 

Sicario: Day of the Soldato. Ω Χριστέ μου, τα πάθη Σου! b-movie. Με στυλιζαρισμένη κάμερα, με πολύ δυνατούς Del Toro και Brolin, αλλά μια τόσο b-movie πλοκή. 4/10. Μετά από καιρό. :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2252 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μια μίνι σειρά 2 επεισοδίων του 2013 που δεν είχα δει, το Bonnie & Clyde

Όχι τίποτα το εξαιρετικό αλλά αρκετά καλή, κατα την γνώμη μου

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, germanicus είπε:

Sicario: Day of the Soldato. Ω Χριστέ μου, τα πάθη Σου! b-movie. Με στυλιζαρισμένη κάμερα, με πολύ δυνατούς Del Toro και Brolin, αλλά μια τόσο b-movie πλοκή. 4/10. Μετά από καιρό.

 

Ωχ... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδα τον Κλεφτη Ποδηλατων του Vittorio de Sica,η ταινια διαδραματιζεται στη μεταπολεμικη Ιταλια του 1948.Δεν θα πω πολλα για το σεναριο, απλος οτι ενας οικογενειαρχης πιανει δουλεια σαν αφισσοκολλητης μετα απο δυο χρονια ανεργιας και πανω στην δουλεια του κλεβουν το ποδηλατο, ετσι ξεκιναει μια περιπετεια στους δρομους της Ιταλιας.Ωραια φωτογραφια και πολυ καλοι ηθοποιοι.Στους λατρεις του παλιου κινηματογραφου συστηνεται ανεπιφυλακτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Super Size Me

Ένα σχεδόν διασκεδαστικό ντοκιμαντέρ για τα Φαστ φούντ των McDonalds. O πρωταγωνιστής τρώει τρία γεύματα την ημέρα από τη γνωστή αλυσίδα και καταγράφει τα προβλήματα της υγείας του. Παράλληλα μας δίνει ένα σωρό πληροφορίες για το θέμα της παχυσαρκίας, πώς σε παχαίνουν διάφορα διαιτητικά προϊόντα, τι επιπτώσεις έχει στη ζωή στη χώρα του, και πώς το ίδιο το κράτος προστατεύει τη μη υγιεινή διατροφή ακόμη και στα σχολεία.

 

Πάντως σήμερα έφαγα σαλάτα!

 

 

Nocturnal animals

 

Μια ταινία σε τρεις ταχύτητες, ή μάλλον τρεις παράλληλες ιστορίες. Κάτι σαν το Slumdog Millionaire. Η γνωστή μας Amy Adams και ο Jake Gyllenhaal πρωταγωνιστούν σε ένα θρίλερ που σίγγουρα έχετε δει κάτι παρόμοιο αλλά εκείνο που το κάνει να αξίζει είναι η πολύ καλή σκηνοθεσία και μοντάζ. Η πρωταγωνίστρια διαβάζει το νέο βιβλίο του πρώην της, και σκέφτεται τα σκαμπανευάσματα που πέρασε η σχέση τους και πώς αυτή την κατέστρεψε. Παράλληλα βλέπουμε τις αντιδράσεις της στην καθημερινότητά της όσο διαβάζει σκηνές τοιυ βιβλίου. Άρα εμείς βλέπουμε παρών, παρελθόν και βιβλίο.

 

Το βιβλίο εξιστορεί τη φρικτή περιπέτεια μιας οικογένειας που της επιτέθηκαν αλήτες στη μέση της ερήμου. Οι σκηνές είναι αρκετά βίαιες και ωμές και τις είδα με διακοπές. Δε βλέπονται εύκολα. Ταράζεσαι. Λίγοι άντεξαν τον 20λεπτο βιασμό στο Μη Αναστρέψιμος.

 

Όπως σας είπα σκηνοθετικά είναι κλάσεις ανώτερο από τις περισσότερες ταινίες της εποχής.

 

 

Για το Big Bang Theory έχετε δίκιο ότι δείχνει σαν αντιγραφή του The IT Crowd. Μιλάμε για 3 μήνες διαφορά από τον κακό πιλότο, και 20 μήνες διαφορά από την επίσημη σειρά. Υπάρχει και Ρώσικη αντιγραφή από την οποία αποχώρησαν οι ηθοποιοί όταν έμαθαν ότι τα σενάρια έχουν παιχτεί στην Αμερική. Λεγόταν Οι Θεωρητικοί. Οι τίτλοι αρχής κάτι θα σας θυμίσουν.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το Nocturnal Animals το χα δει στο σινεμα και μου αρεσε παρα πολυ αν και ηταν σκληρο αρκετα. Τρομερος ο ηθοποιος που εκανε τον αστυνομο (ηταν και υποψηφιος για οσκαρ Β ανδρικου) και τον ξαναδα στο Shape of Water.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Equalizer 2 Δεν πρέπει να είμαι σε πολύ καλή διάθεση :) Σε κάτι τέτοια ρίχνω 6αράκι και όλα κομπλέ. Ε, εδώ θα ρίξω 5αράκι. Βλεπόταν, αλλά... Όπως πολύ σωστά διάβασα κάπου, ο Denzel Washington έχει παίξει σε τόσες εργάρες και η πρώτη φορά που ξαναέπαιξε κάποιο χαρακτήρα για 2η φορά ήταν σε αυτό εδώ? Πάρα πολύ b-movie σενάριο. Δείτε το με ποπκορνάκι σπιτάκι σας, αλλά μη πάτε κινηματογράφο. Δεν αξίζει τα λεφτά σας :) 

 

Και μόλις τέλεψα το 5ο επεισόδιο της βρετανικής σειράς Bodyguard. Την άλλη Κυριακή το 6ο και τελευταίο. Στον κεντρικό ρόλο ο Robb Stark του GoT. Στο ΗΒ έχει σπάσει τα κοντέρ στην τηλεθέαση. Δεν το βρίσκω κακό, δεν το βρίσκω όμως αξιομνημόνευτο. Καμία σχέση με το έπος State of Play του 2003 που έγινε μετά ταινία με τον Russel Crowe (πολύ μέτρια, ειδικά σε σχέση με τη σειρά, η οποία μπόρεσε να αναπνεύσει σε 6 επεισόδια και να δώσει μια τρελή επικούρα political conspiracy thriller). Τη μνημονεύω διότι αμφότερα είναι τέτοιας υπόθεσης. Έχει πάρα πολλά σημεία που δεν μου κάνουν κλικ και που τα βρίσκω τελείως αναληθοφανή. Ακόμα και μέσα σε ένα τέτοιο "σύμπαν". Ειδικά σε επίπεδο motivation και ψυχολογίας χαρακτήρων. Λογικά αυτές οι αναληθοφάνιες θα γίνουν ανατροπές οπότε θα "δέσουν", αλλά στο μεσοδιάστημα είναι τέτοιες που δεν με πείθουν. Ή έστω δεν μου επιτρέπουν να το απολαύσω πλήρως. Δεν είναι κακό :) Απλώς βλέποντας ότι έχει σπάσει τα κοντέρ εκεί, βλέποντας ότι κάθε εβδομάδα είναι γεμάτα σχετικά άρθρα τα βρετανικά ΜΜΕ, προσπαθώ να βάλω τον πήχη στη σωστή του θέση :) Άρα, επειδή έχουν προστεθεί πολλά, καταλήγω να αφαιρώ πολλά προκειμένου να το φέρω στο 6/10-7/10 όπου είναι :) Παίζει και η Keeley Hawes που έπαιζε στο έπος Spooks που δε νομίζω να έχουν δει και εκτιμήσει πολλοί σε αυτή τη χώρα και κατ'επέκταση σε αυτό το φόρουμ. Εάν τυχόν υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει δει το Spooks καμιά 40αριά φορές, ας εκφραστεί ελεύθερα :cool: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελείωσα την σειρά "Sharp Objects",μία μίνι σειρά που προέρχεται από το ομώνυμο βιβλίο της Gillian Flynn. Σαν υπόθεση μπορώ να πω ότι μου άρεσε,αν και σαν ιδέα δεν είχε μεγάλη πρωτοτυπία. Είναι στο ίδιο ύφος με τα άλλα δύο βιβλία της συγγραφέως ("Το κορίτσι που εξαφανίστηκε" και τον "Σκοτεινό τόπο"). Όχι σαν θεματολογία,αλλά σαν τρόπο γραφής. Στην σκηνοθεσία αντιμετώπισα κάποια θέματα. Την βρήκα πολύυυυ αργή και κουλτουριάρικη. :P Το φινάλε πάντως με αποζημίωσε και με το παραπάνω. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έβαλα επιτέλους να δω το How the West was won του 1962. Henry Fonda, Gregory Peck, James Stewart, John Wayne και δεν συμμαζεύεται. Τρόπον τινά σπονδυλωτή ταινία, αφού αφηγείται τις περιπέτειες μιας οικογένειας μέσα στον 19ο αιώνα. Σαν τη Κατάκτηση της Δύσης ένα πράγμα, αλλά με περισσότερη μυθοπλασία. Άντεξα να δω το πρώτο από τα 5 μέρη. Αηδίασα τη ζωή μου. Όλα τα κακά των γουέστερν της εποχής. Όλα τα κλισέ, όλα τα γλυκανάλατα, όλη η αηδία. Μόνο το σινεμασκόπ ήταν επικούρα, αλλά. Δεν ξέρω εάν το 3ο μέρος που το σκηνοθέτησε ο Ford θα ήταν κάτι καλύτερο. Δεν άντεξα. Έφαγε σουτ και πήρε το 2/10 της. 

 

Μετά δοκίμασα να δω το The Three Musketeers του 1973. Θεωρητικά η καλύτερη κινηματογραφική μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου.     Raquel Welch, Richard Chamberlain, Christopher Lee, Faye Dunaway, Charlton Heston. Άντεξα κανά 10λεπτο. Δεν παλεύοταν παραπάνω. Δεν της έβαλα βαθμολογία όμως διότι δεν ήταν αηδία σαν το προηγούμενο. Ίσως να τη δω όλη κάποτε.

 

Μεγάλο ρόλο όμως πρέπει να έπαιξε ότι πριν από αυτά είχα ξαναδεί τη σειρά Smiley's People βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Λε Καρέ με τον Alec Guinness ως George Smiley.  Επικούρα. Πραγματική κατασκοπία και όχι τα ξυλίκια που βλέπουμε με Bond, Bourne + MI. Έτσι είναι. Όταν έχεις πάρει και απολαύσει έναν χυμό Κάμπος Χίου (κανονικό και όχι από πούλπα), μετά πιάνεις τη φάντα και λες "ωχ Παναγίαμ, τι ξέπλυμα ήταν τούτο". 

 

Ανάμεσα σε όλα αυτά είδα επιτέλους το Solomon Kane του 2009 με τον αγαπημένο James Purefoy (Μάρκος Αντώνιος στη σειρά Rome). Εάν ήμουν 14χρονος θα είχα περάσει σούπερ. Δεν είμαι όμως. Το σενάριο ήταν τελείως για τα μπάζα :) Από την άλλη όμως, κοστούμια, σκηνικά, ατμόσφαιρα, ήταν μια χαρά. Κρίμας που δεν υπάρχουν περιπέτειες από την πουριτανική  Αγγλία (Νέα και μη) του 17ου αιώνα. Υπάρχουν περιθώρια για πολύ διασκέδαση :) Αλλά δυστυχώς, αυτό που κεντρίζει στους περισσότερους Αγγλοσάξωνες το ενδιαφέρον είναι προφανώς το Σάλεμ και ο πουριτανισμός. Λογικότατο, αλλά αντί για μια ταινία που να σχολιάζει τον πουριτανισμό, θα προτιμούσα μια περιπέτεια του 17ου αιώνα, έχοντας τον πουριτανισμό στο βάθος του μυαλού της. Νομίζω πως θα έβγαινε κάτι πολύ καλό. (όπως λχ ο Νονός είναι στη πραγματικότητα μια τραγωδία, ένα κοινωνικό δράμα. Είναι όμως ντυμένο και φτιασιδωμένο ως γκαγκστερικό και δεν καταλαβαίνεις τι είναι αυτό που στη πραγματικότητα γουστάρεις. Κάτι σαν τη δάφνη στο φαΐ. Δεν ειμαι σίγουρος τι ακριβώς κάνει, αλλά άμα λείπει από τις φακές, αυτές δεν τρώγονται :D. 5/10 για δαύτη.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

2 hours ago, germanicus said:

Μετά δοκίμασα να δω το The Three Musketeers του 1973. Θεωρητικά η καλύτερη κινηματογραφική μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου. 

 

Εχοντας υπαρξει τρελος φαν του συγκεκριμενου κλασικου βιβλιου ηδη απο την εποχη που ημουν μειρακιο εχω να πω οτι για μενα ειναι οντως η καλυτερη βερσιον απο οσες εχω δει με εξαιρετικο καστ και πολυ κοντα στο βιβλιο. Φυσικα η ταινια που αναφερεις μεταφερει το μισο βιβλιο μονο και για αυτο υπαρχει και δευτερη ταινια (με το ιδιο καστ  εννοειται) "The Four Musketeers" του 1974 που ολοκληρωνει το βιβλιο. Για τους σκληροπυρηνικους υπαρχει και το "The Return of the Musketeers" του 1989 που ξαναενωνει το καστ στους ιδιους ρολους αλλα δεν ηταν τοσο καλη!

 

Επισης να σου πω οτι συμφωνω απολυτως με τις δυο μινι σειρες με πρωταγωνιστη τον μεγαλο Αλεκ Γκινες που ειναι απλα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δύο ταινίες που έχω δεί πρόσφατα:

 

Jurassic World: Fallen Kingdom

Σίγουρα όχι καλύτερο από την προηγούμενη ταινία.  Είχε αρκετή δράση και θα ικανοποιήσει τους φανς του είδους, αλλά κάποια πράγματα στο σενάριο δεν μου άρεσαν. Δείτε εδώ και θα καταλάβετε: 

Αρκετά ενδιαφέρον το τέλος πάντως, θα ήθελα να δώ πως θα εξελιχθεί το franchise στη συνέχεια. Βαθμολογία 7/10

Ocean's 8

Αυτήν την είδα επειδή μου άρεσε πολύ η τριλογία του Ocean. Αρκετά καλό spin-off  με πολύ καλές ερμηνείες (γεμάτη ονόματα άλλωστε) . Πέρασα πολύ ευχάριστα. Βαθμολογία 8/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

καλοκαίρι ακόμα, οπότε θερινός και The Predator , το περίμενα τρελό παπατζιλίκι και δεν με απογοήτευσε.. ήταν!!! χαχαχα

 

μέχρι και τα εφφε μουφα φαινόταν (μετά το infinity war μάλλον όλα μουφα θα φαίνονται :P )

 

αλλά.. γέλασα, γέλαγα γιατί η ταινία δεν έπαιρνε και πολύ στα σοβαρά τον εαυτό της και αυτό αντί να αφαιρεί δίνει πόντους.. 

μου άρεσε πολύ η "ομάδα" που ασχολήθηκε με τον κυνηγό.. πρόσθεσε και κάτι στη "μυθολογία" του τίτλου

 

6 στα 10 στο imdb και πολύ της.. την προτείνω μόνο σε φάση χαβαλέ όπως την είδα κι εγώ..

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για το Solo, τα είπα εδώ :) από εκεί και πέρα, είδα το The Horse Whisperer με τον πρόσφατα αποσυρθέντα απο την ενεργό δράση, Robert Redford.

Ωραίες ερμηνείες, ωραίο story αλλά γλυκόπικρο φινάλε :oops:  ωστόσο είχε μια μικρούλα στο cast,

που έπαιζε με κάθε πόντο του κορμιού της. :lol:

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ 6,5/10. :)

 

Επίσης, άλλη μια που είδα ήταν το The Colossus of Rhodes του 1961,

την προτείνω άνετα για να την δει ο @Θρηνωδός και να μας αναλύσει μετά τι έστι ταινία με κουλτουριάρικα εφέ!!! :lmao:

Βαθμολογια στην ρετροκλίμαξ 5,5/10. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

5 ώρες πριν, Retroplaymo είπε:

είδα το The Horse Whisperer

 

Τι μου θύμησες! Με είχε τραβήξει η παρέα στο σινεμά,όταν παιζόταν. Θέλαμε να κάνουμε τους ρομαντικούς στα κορίτσια. Στην αρχή δεν ήθελα,αλλά σίγουρα δεν μετάνιωσα που τελικά την είδα. :P 

 

 

:beer: 

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα την σειρα "La mante" η οποια μου αρεσε πολυ ,και μετα το "La foret " που μου αρεσε ακομα περισσοτερο. αξιζει να τις δειτε απο 6 επεισοδια εχουν.

Συνεχιζω με το "The sinner" το οποιο επισης φαινεται πολυ καλο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

68747470733a2f2f73332e616d617a6f6e6177732e636f6d2f776174747061642d6d656469612d736572766963652f53746f7279496d6167652f506b6652654c466750675a6b79513d3d2d3436303530353132322e31346464643937336639616463623465323632333133.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt1935859/reference

 

Επιτέλους το είδα. Δυστυχώς (για εμένα) είναι μια παιδική ταινία ή έστω έγιναν υποχωρήσεις/αλλαγές/πράγματα ειδικά για πιτσιρίκια και για να μειωθεί ο φόβος τους. Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι πάντα το έκανε αυτό ο Burton. Εδώ δυστυχώς το έκανε άκομψα/άγαρμπα. Πρωτοφανώς έχω σχόλια για τη μουσική επένδυση. Άθλια :lol: Βλεπόταν, αλλά έχει τόσες αδυναμίες. 6/10

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

How The West Was Won, έπος!!!! πωρώθηκα τόσο που παρήγγειλα και το soundtrack σε διπλό CD παρακαλώ, για να ακούω τη Debbie Reynolds . Βέβαια πάνε 10 χρόνια από τότε αλλά δεν μπορώ να αφήσω τον Germ να δημιουργεί εντυπώσεις   :) (η ταινία  έχει 7.1 στο IMDB και όντως το πρώτο επεισόδιο είναι το πιο αδύναμο...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ήσουν μικρός τότε και δεν ήξερες :D τώρα μεγάλωσες! :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

James Steward :hug2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

21 ώρες πριν, germanicus είπε:

Πρωτοφανώς έχω σχόλια για τη μουσική επένδυση. Άθλια :lol:

 

 

ΙΙΙΙιιιι!!!!! Όχι και άθλια!!

 

 

 

Florence + The Machine :respect:  :respect::respect:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

στη σκηνή της μάχης προς το τέλος είχα φρικάρει :lol: αθλιότατη μουσική επένδυση! :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Βασικά δεν έχω δει την ταινία. Μόνο αυτό το κομμάτι έχω ακούσει, λόγω Florence. :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Βρέχει έξω,έμεινα στο σπίτι κι έτσι έφτιαξα ποπ κορν και κάθισα να δω το "Skyscraper". Ξεκίνησα με χαμηλά τον πήχη για το τι θα δω. Μπορώ να πω όμως ότι η ταινία μού άρεσε,πάντα υπό το πρίσμα μίας απλής περιπέτειας,χωρίς κάποιο σενάριο που να ξεχωρίζει. Είχε στιγμές δράσης,με την απαραίτητη υπερβολή που συνήθως υπάρχει σε τέτοιου είδους ταινίες. Οι ερμηνείες ήταν μέτριες. Δεν ξεχώρισα κάποιον ηθοποιό. Γενικά πέρασα ευχάριστα για 1,5 ώρα,αλλά δεν νομίζω ότι θα την ξαναδώ. 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 30/9/2018 στο 12:53 ΠΜ, Indian είπε:

το "Skyscraper".

 

Είναι μια μίξη Die Hard και Towering Inferno :)  μέτριο πάντως. :antekale:

 

Κάτι ο Ξενοφώντας, κάτι ο Ζορμπάς :D το έριξα στις ταινίες, μερικές που είδα...

 

The Commuter: Ο Liam Neeson, στον ρόλο ενός 60αρη ασφαλιστή, που από το καπρίτσιο μιας κοκκινομάλλας, θα καταλήξει να προσπαθεί να σώσει τόσο την ζωή του,

όσο και την ζωή των συνεπιβατών του, στο τρένο. 

 

Δεν θα έλεγα ότι είναι από τις ταινίες που δεν έχουν την τρελή δράση άλλα μια αγωνιά την έχει.

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 5,7/10 :)

--------------------------------------------------------------------------

Annihilation: Η Natalie Portman  πρωταγωνιστεί σε ένα sci-fi θρίλερ, οπού μια οντότητα από φως (!) απειλεί να σκεπάσει την Γη.

 

Έχει την αγωνία που του πρέπει αλλά δεν πρόκειται και για κάτι το φοβερό, ίσως το βιβλίο να είναι καλύτερο.

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 5,5/10 :)

--------------------------------------------------------------------------

Mission Impossible - Fallout: Για ακόμα μια φορά ο Tom Cruise στον ρόλο του Ethan Hunt, προσπαθεί να σώσει τον κόσμο από τον αφανισμό.

 

Αρκετή δράση, μπόλικο κυνηγητό, πολλά stunt αλλά πάνω - κάτω, μια από τα ίδια με τα υπόλοιπα της σειράς.

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 7/10 :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

The Rider (2017) Αριστουργηματικό σύγχρονο Drama/Western με πρωταγωνιστές

πραγματικούς ήρωες του ροντέο.

Το αστείο είναι ότι η Marvel ανακοίνωσε αυτές τις μέρες ότι η σκηνοθέτης

της ταινίας θα αναλάβει τους Eternals...

 

Upgrade (2018) Action , Horror , Sci-Fi 

 Πολύ ευχάριστη έκπληξη από την Αυστραλία. Το σενάριο έχει στόφα κλασικού Sci-Fi διηγήματος .

Πολύ καλό.

 

Deadpool 2 (2018) Κατέβασα το unrated . Μου άρεσε όπως και το 1. Άντε λίγο λιγότερο.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από τις 3 Σεπτεμβρίου έχω δει τις παρακάτω ταινίες:

 

Game Night (Λίγο έως πολύ σαχλή κωμωδία, κλασική αμερικανιά, όμως η ώρα πέρασε ευχάριστα - 7/10 χαριστικά), Blade Runner 2049 (Κατά τη γνώμη μου φοβερή ταινία, αλλά ένα μεγαλούτσικο κλικ πιο κάτω από την ταινία του 1982. Εξαιρετική φωτογραφία, ωραία σκηνικά, φοβερή ατμόσφαιρα, πολύ καλή μουσική επένδυση, ικανοποιητικότατες ερμηνείες, ενδιαφέρον σενάριο - 9/10), Valkyrie (Καλογυρισμένη και αρκετά δυνατή ιστορική ταινία που βασίζεται σε αληθινά γεγονότα, έστω και αν υπάρχουν ιστορικές ανακρίβειες. Φωτογραφία, σκηνικά, κοστούμια, ερμηνείες κλπ σε πολύ καλό επίπεδο ποιότητας - 8/10), Summer Of '84 (Πατάει πάνω στην επιτυχία του Stranger Things και τη νοσταλγία για τα 80's, αλλά δίχως ίχνος υπερφυσικού. Ωραίο coming of age δράμα μυστηρίου με στοιχεία θρίλερ, τίποτα το φοβερό ή το τρομερό, αλλά πολύ ευχάριστο, με ένα αναπάντεχα σκοτεινό φινάλε - 7/10), The Edge Of Seventeen (Ευχάριστη εφηβική κωμωδία, ανήκει σε είδος ταινιών που πλέον δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα, στην τύχη έκατσα και την είδα, δεν πέρασα και άσχημα τελικά - 7/10), Wheelman (σύντομο θριλεράκι με νεύρο, ένταση και γρήγορους ρυθμούς, αλλά με απλοϊκή πλοκή, δίχως πολλές εξηγήσεις, αλλά και με ελάχιστο χώρο για την ανάπτυξη των χαρακτήρων - 6/10), Dazed And Confused (Πραγματικά γαμάτη ταινία, άκρως απολαυστική και ψυχαγωγική, μπορώ να πω ότι ευχαριστήθηκα το κάθε δευτερόλεπτο. Σίγουρα μιλάμε για "Αμερικανιά", αλλά από τις καλές, και φυσικά από τις έντονα ρεαλιστικές. Χαρακτήρες, καταστάσεις, σκηνικά, κοστούμια, μουσική, όλα μυρίζουν έντονα δεκαετία του '70. Και τα τραγούδια ήταν όλα τα λεφτά! - 8/10 όντας συγκρατημένος, σε επόμενη θέαση μπορεί να βάλω μεγαλύτερο βαθμό), Wonder Woman (Καλούτσικη ταινία, με ωραία σκηνικά, ικανοποιητική δράση και καλή φωτογραφία, ενώ και η Gal Gadot μου φάνηκε Θεά, αλλά σίγουρα έχω δει και καλύτερες super hero ταινίες - 7/10), A Cure For Wellness (Οπτικά πρόκειται για ένα αριστούργημα: Φοβερά εσωτερικά και εξωτερικά σκηνικά και εξαιρετική φωτογραφία. Επίσης η όλη κεντρική ιδέα είναι αν μη τι άλλο ιντριγκαδόρικη. Αλλά κάποια πράγματα στην πλοκή πάσχουν από αληθοφάνεια και δεν πείθουν, ενώ και οι ρυθμοί είναι αρκετά αργόσυρτοι. Πάντως μου άρεσε, ενώ κρατούσα μικρό καλάθι - 7/10), Thank You For Your Service (Ταινία που αναδεικνύει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητά τους οι στρατιώτες μετά την επιστροφή τους από τα πεδία των μαχών. Τίποτα το φοβερό και το τρομερό, είναι κάτι που έχουμε ξαναδεί με μάλλον καλύτερη και πιο πειστική παρουσίαση - 6/10), Triple 9 (Ενώ η πλοκή έχει κάποια θεματάκια και όλοι οι χαρακτήρες είναι μάλλον αντιπαθητικοί, η ταινία μου άρεσε χάρη στην σκληράδα, την ένταση και την μαύρη της ατμόσφαιρα - 7/10), Sicario: Day Of The Soldado (Εντάξει, σαφώς κατώτερη της πρώτης ταινίας. Η φωτογραφία και τα διάφορα σκηνικά είναι και πάλι σε υψηλό επίπεδο ποιότητας, ενώ και οι ερμηνείες των βασικών πρωταγωνιστών είναι εξίσου δυνατές, όμως δεν ένιωσα την ανατριχίλα της ατμόσφαιρας της πρώτης ταινίας, ενώ και η πλοκή μου θύμισε απλά ένα καλούτσικο b-movie θρίλερ. Φυσικά αξίζει να τη δει κανείς, αλλά χωρίς ιδιαίτερα υψηλές προσδοκίες - 7/10) και American Animals (Heist movie με ελαφρώς ντοκιμενταρίστικο στιλ που αναδεικνύει την ανάγκη μερικών ανθρώπων να ξεφύγουν κατά κάποιο τρόπο από έναν μικροαστικό τρόπο ζωής, με σαφώς ανορθόδοξο τρόπο. Μην περιμένετε πιστολίδια, ατελείωτες σκηνές δράσης και άλλες κλασικές αμερικανιές, αλλά μια έξυπνη και "φρέσκια" ταινία, με ευχάριστη ατμόσφαιρα, ωραίο στιλ και πολύ καλές ερμηνείες. Σίγουρα δεν είναι για όλα τα γούστα: Πολλοί μπορεί να τη βρουν ανούσια, βαρετή, μονότονη, ή δεν ξέρω 'γω τι άλλο. Προσωπικά μου άρεσε πολύ - 8/10).

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.