Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Είδα χθες το The Shape Of Water. Θαυμάσιο σαν κινούμενο κόμικ, με εξαιρετικά σκηνικά, φωτογραφία και φωτοσοπίζον κόπερ χρώμα, αλλά σίγουρα δεν είναι καλύτερη ταινία της χρονιάς.

Ας ξαναγυρίσω στο The Creature From The Black Lagoon. Του 1954 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

20 ώρες πριν, GeoTrou είπε:

Αλήθεια σου κάνει εντύπωση που πήγε τόσο καλά στο box office; :P 

 

Οπως έχει καταντήσει το box office τα τελευταία χρόνια... ΟΧΙ, αλλά αυτό το 7,2 στο IMDb δεν καταπίνεται με τίποτα. Με ξεπερνάει πραγματικά. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190093
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είδα 2 εξαιρετικά πράγματα που, well, δεν είναι ταινίες :) Ή έστω με τρώει να μην τις χαρακτηρίσω έτσι :)

 

Το πρώτο ήταν το Darkest Hour. Η σύνοψη που δίνει το rottentomatoes είναι ακριβέστατη. "Darkest Hour is held together by Gary Oldman's electrifying performance, which brings Winston Churchill to life even when the movie's narrative falters.". Τω όντι. Υπάρχουν σημεία στην ιστορία που είναι κλισέ και πιθανώς γελοία. (λχ η συζήτηση στο τραίνο (προσπαθώ να είμαι αφαιρετικός για να μη δώσω spoiler)). Από την άλλη όμως ο Gary Oldman δίνει τρελό περφόρμανς και κάνει τη ταινία να ξεχωρίζει. Οπότε δεν τη λέω ταινία αλλά περφόρμανς :) Τρελό. 9 ή και 10 στα 10 για τον Gary Oldman, 6 στα 10 για το σενάριο, 9 ή και 10 στα 10 για ενδυμασία+σκηνικά, 7/10 στο σύνολο.

 

Φυσικά απολύτως καμία σχέση με το Churchill. Καλός και εκεί ο Brian Cox, αλλά δεν ήταν αυτό εδώ το πράγμα. :)

 

Το δεύτερο ήταν το Dunkirk. Ούτε αυτό εδώ είναι ταινία. Αυτό εδώ είναι εμπειρία. 5 δισεκατομμύρια τοις εκατό αυτό που είχε πει ο Τιμογιαννάκης όταν μίλαγε για τις υποψηφιότητες Όσκαρ στον ήχο "Στην περίπτωση της «Δουνκέρκης» ο ήχος δεν είναι μόνο ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ αλλά και ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ της ταινίας.". Και απ'ότι βλέπω αυτό που είπε στην κριτική του πέρυσι τον Αύγουστο. «ΔΟΥΝΚΕΡΚΗ» (DUNKIRK): ΣΠΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΚΗΝΟΘΕΤΙΚΟ ΦΡΑΓΜΑ ΤΟΥ ΗΧΟΥ… … ο ΚΡΙΣΤΟΦΕΡ ΝΟΛΑΝ μεταβάλλει τον ΗΧΟ όχι απλώς σε ΣΤΑΡ της ταινίας αλλά σε αφορμή, σε κίνητρο για τη δημιουργία πολεμικού φιλμ. Και με τη συνδρομή της κάμερας (βλ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ) και του ΜΟΝΤΑΖ καταφέρνει και κάνει μια θαυμάσια πολεμική ταινία κι ας της λείπουν οι χαρακτήρες ή η πολεμική δραματικότητα. Όμως κατορθώνει να επιβάλει την ταινία στους θεατές κι ενώ δεν υπάρχει φαινομενικά αυτό που λέμε «υπόθεση», ο θεατής καθηλώνεται και δεν ακούγεται στην αίθουσα ούτε «κιχ»."

 

Ακριβώς όπως τα λέει. Και για τον ήχο και για τους χαρακτήρες και για την υπόθεση :) Είχα την τύχη να την ακούσω με ακουστικά και πραγματικά ενθουσιάστηκα. Και από τα εφέ (ο ήχος του πλοίου που έχει βυθιστεί με το ναυαγό επάνω ήταν απίστευτος) και από τη μουσική επένδυση. 8/10 με τρελό ενθουσιασμό :) Από τις ταινίες που σε ταξιδεύουν αλλού και βιώνεις πράγματα. Αυτή εδώ μπορεί και να άξιζε να την είχα δει σε κινηματογράφο (με καλό ήχο όμως, έτσι? :) )  Κάποια πλάνα της Μάγχης μέσα από τα αεροπλάνα ήταν φοβερά. Αυτή η απεραντοσύνη της θάλασσας και στο βάθος οι προορισμοί... 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

7 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Το δεύτερο ήταν το Dunkirk. Ούτε αυτό εδώ είναι ταινία. Αυτό εδώ είναι εμπειρία.

 

Χαιρομαι που σου αρεσε τοσο πολυ και σενα Νικο :) 

 

Απο την πρωτη σκηνη ειχα ταχυπαλμιες... 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20254
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χαίρομαι που το Dunkirk πήρε στα όσκαρ αυτό που πραγματικά άξιζε. Τίποτα σημαντικό! Κι όσο για το βραβείο ήχου το είχε πάρει κι ο .... King Kong του Jackson.

 

Ωστόσο εμφανίστηκε ακόμα μεγαλύτερη φλόπα στην τρέχουσα παραγωγή και αυτό είναι το παντελώς ανεκδιήγητο Downsizing, που σαφώς είναι από τις χειρότερες ταινίες του αιώνα μέχρι τώρα......

 

το Jumanji επίσης μπάζο ολκής αλλά τουλάχιστον απευθύνεται σε 12χρονα......

Επεξεργασία από Bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190093
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Blade Runner 2049

 

Δεν περίμενα πολλά όταν άκουσα ότι θα βγει. Το πρώτο εξ'άλλου είναι πολύ ξεχωριστό :) Μετά είδα βαθμολογίες και κριτικές, άρχισα να περιμένω πολλά. Ως εκ τούτου κατέληξα να απογοητευθώ. Η πολύ μεγάλη διάρκειά του δεν ήταν κακή. Ήταν όση χρειαζόταν για να ειπωθεί η ιστορία και να δοθεί ένα βάθος στο συγκεκριμένο κόσμο. Από την άλλη όμως, το αρχικό είχε κάνει τα ίδια πράγματα σε λιγότερο χρόνο. Κάτι όμως έλειπε. Έχω μια αίσθηση ότι σε αυτό έφταιγε ο Ford... Μου φάνηκε υπερβολικά Ford και πολύ ακατάλληλος για τη ταινία :) Όσο και άμα ακούγεται (και πιθανότατα είναι) τελείως ειρωνικό το να πεις ακατάλληλο τον Ford για το σύμπαν που αυτός δημιούργησε. (παρέα με κάποιους ακόμα βεβαίως βεβαίως). Δεν αισθάνθηκα επίσης κανένα δέσιμο με τους πόνους και τους καημούς των replicants :) Νομίζω πως ήταν πολύ ένα "δηλώνουμε πως αυτό κι αυτό συμβαίνει σε αυτούς και είναι κακό" και αφού το δηλώσαμε, μπορούμε να προχωρήσουμε. Σαν ένα "μωρό μου σε αγαπώ" ακολουθούμενο από άνοιγμα της τηλεόρασης για να δεις ποδόσφαιρο και ένα καλό ρέψιμο λόγω της μπύρας που μόλις ήπιες :) Το είπες αλλά δεν πείθεις :D Ακόμα και σε επίπεδο εφέ και χρωμάτων, δεν την έφτασε την αρχική σε ζωντάνια και σε ζεστασιά/συναίσθημα. 

 

Anyhow. Αξίζει τον κόπο να τη δει κανείς, δεν είναι όμως στα επίπεδα του πρώτου :)

 

Μικρό σχόλιο για τη μουσική. Προφανώς νόμιζα πως άκουγα Βαγγέλη :) Δεν ήταν Βαγγέλης, ήταν Zimmer. Προφανώς χρησιμοποίησε κάποια synthesizers που χρησιμοποιεί ο Βαγγέλης. (διότι αυτός ο άνθρωπος νομίζω πως παίζει το ίδιο και το ίδιο και ξανά το ίδιο όργανο κάθε φορά :) ) Ένα αυτό. Το άλλο είναι πως χθες, βλέποντας το Dunkirk, σε κάποια φάση αναρωτήθηκα μη τυχόν έγραφε ο Vaggelis τη μουσική :) Διότι άκουσα αυτό το χαρακτηριστικό synth (ή έστω έτσι πίστεψα :) ). Ήταν Zimmer τελικά. Φαντάζομαι πως τα έγραψε ταυτόχρονα και πως πειραματιζόμενος για το BR2049, του βγήκαν πράγματα και για το Dunkirk. 

6+/10. Ίσως και 7-/10. Παίζει ρόλο πως το ξεκίνησα με expectations :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

7 hours ago, germanicus said:

Blade Runner 2049

 

Το πρώτο εξ'άλλου είναι πολύ ξεχωριστό :)

Πράγματι και για πολλούς λόγους (σκηνοθεσίας, πρωτοτυπίας, ηθοποιών, δημοτικότητας του Φίλιπ Κέι Ντικ εκείνη την περίοδο). Ακόμα και όταν τα ριμέικ είναι καλά, τα πρωτότυπα σού αφήνουν μια γεύση νοσταλγίας που δύσκολα ξεπερνιέται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Είδα χθες, έστω και με λίγα χρόνια καθυστέρηση, τον Πορφυρό Λόφο (Crimson Peak) του ντελ Τόρο.

Γνωστή συνταγή με εξαιρετικά σκηνικά και χρώματα, αλλά πιο κιτς φαντάσματα πεθαίνεις... Υπερβολική προσπάθεια πρόκλησης τρόμου με την εμφάνισή τους, σε σημείο που να προκαλεί θυμηδία... Κρίμα, γιατί κατά τα άλλα η ταινία ήταν πολύ καλοστημένη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 3/12/2018 στο 9:46 ΠΜ, Pete είπε:

Είδα χθες, έστω και με λίγα χρόνια καθυστέρηση, τον Πορφυρό Λόφο (Crimson Peak) του ντελ Τόρο.

Γνωστή συνταγή με εξαιρετικά σκηνικά και χρώματα, αλλά πιο κιτς φαντάσματα πεθαίνεις... Υπερβολική προσπάθεια πρόκλησης τρόμου με την εμφάνισή τους, σε σημείο που να προκαλεί θυμηδία... Κρίμα, γιατί κατά τα άλλα η ταινία ήταν πολύ καλοστημένη...

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου. Ευτυχώς, που έπαιζε η Τσαστέιν, υπέροχη γυναίκα και είχε κάποιο ενδιαφέρον.

 

Εγώ είδα προχθές τις Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ στο Μισσούρι, υπέροχη ταινία. Χρόνια είχα να δω ταινία με τόσο καλογραμμένο σενάριο, με εκπλήξεις και έξυπνους διαλόγους. Παρόλο το σοβαρό του θέμα η όλη προσέγγιση, σκηνοθεσία και ερμηνείες το κάνουν μια ωραία κινηματογραφική εμπειρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

2 hours ago, Sakperi said:

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου. Ευτυχώς, που έπαιζε η Τσαστέιν, υπέροχη γυναίκα και είχε κάποιο ενδιαφέρον.

 

Εγώ είδα προχθές τις Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ στο Μισσούρι, υπέροχη ταινία. Χρόνια είχα να δω ταινία με τόσο καλογραμμένο σενάριο, με εκπλήξεις και έξυπνους διαλόγους. Παρόλο το σοβαρό του θέμα η όλη προσέγγιση, σκηνοθεσία και ερμηνείες το κάνουν μια ωραία κινηματογραφική εμπειρία.

Για την ωραία μας Τζέσικα θα συμφωνήσω κι εγώ πέρα για πέρα :)

Οι Πινακίδες, αν εξαιρέσεις την ηθοποιία, δε μου άρεσαν. Απαράδεκτα μηνύματα παντού...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πριν από 1 ώρα, Pete είπε:

Για την ωραία μας Τζέσικα θα συμφωνήσω κι εγώ πέρα για πέρα :)

Οι Πινακίδες, αν εξαιρέσεις την ηθοποιία, δε μου άρεσαν. Απαράδεκτα μηνύματα παντού...

 

Ποιά μηνύματα;:giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Πριν από 1 ώρα, Sakperi είπε:

 

Ποιά μηνύματα;:giati:

Spoiler

Από πού να ξεκινήσω; Από τη διάθεση δολοφονίας ενός ανθρώπου, άσχετα αν ήταν ένοχος ή όχι; Από την εξαιρετική αγωγή προς τα παιδιά της; Από την ανάλγητη συμπεριφορά προς έναν καρκινοπαθή που συνέχισε να τον κατηγορεί ακόμα και μετά την αυτοκτονία του;

Σίγουρα είναι μια αμερικανιά που δεν προβάλλει ιδανικά και που θα ήταν συγχωρητέα αν επρόκειτο για κάποιο b-movie. Σίγουρα όχι ταινία για Όσκαρ, όσο κι αν λατρεύω τη Φράνσις Μακντόρμαντ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Θα διαφωνήσω εδώ. Αυτό που προβάλλει μια ταινία, ένα βιβλίο κλπ δεν σημαίνει ότι είναι και η θέση του δημιουργού. Αν δηλαδή βλέπαμε τη ζωή ενός πρεζάκη, ο σκηνοθέτης θα μας ωθούσε να αρπάξουμε μια βελόνα; :)

Spoiler

Και εν προκειμένω, ο McDonagh καταφέρνει κάτι που προσωπικά δεν έχω ξαναδεί: παίρνει μια συμπαθέστατη ηθοποιό, της δίνει μια μεγάλη τραγωδία για την οποία τη συμπονάς και κατανοείς την οργή της, αλλά ταυτόχρονα σου δείχνει πως διεκδικεί με λάθος τρόπο την τιμωρία των υπαιτίων. Και ταυτόχρονα, αυτόν που θεωρείς «κακό» της υπόθεσης, στον παρουσιάζει με το ανθρώπινο πρόσωπό του. Αν θες τη γνώμη μου, είναι μια ταινία για τις συνέπειες που μπορεί να έχει η οργή, η εκδίκηση, :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190093
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

spoileeerrrsssssss!!!!! :):):)

 

ας βάλει κάποιος τα σχετικά! :) δεν την έχω δει ακόμα, και δεν θέλω να τα διαβάσω πιο προσεκτικά :D

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Μα ποιος μίλησε για το δημιουργό και τις θέσεις του; Δε με ενδιαφέρει αν η ταινία τον εκφράζει ή όχι, με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.

Και δεν είπα πουθενά ότι μας ωθεί να κάνουμε κάτι. Αυτό ίσως είναι και το πιο επικίνδυνο σε ένα έργο τέχνης που περνά υποδόρια τα μηνύματά του.

Spoiler

 

Η όλη ατμόσφαιρα είναι μια ατμόσφαιρα δικαίωσης της βίας, της εκδίκησης, του μίσους και της απανθρωπιάς. Τις δε συνέπειες για την ηρωίδα, δεν τις είδα πουθενά. Αντίθετα, εκείνη βρήκε και συνεργό και μια χαρά πάει να σκοτώσει τον (ίσως) βιαστή της κόρης της.

 

Φυσικά, ο καθένας εκφράζει τη γνώμη του. Ο καθένας βλέπει ή ακούει ένα έργο τέχνης με βάση τις προσωπικές του εμπειρίες και βιώματα. Γι΄ αυτό και η Τέχνη είναι αναντικατάστατη: γιατί γεννά συναισθήματα και, μέσα από αυτά, διάλογο και επικοινωνία.

 

6 λεπτά πριν, germanicus είπε:

spoileeerrrsssssss!!!!! :):):)

 

ας βάλει κάποιος τα σχετικά! :) δεν την έχω δει ακόμα, και δεν θέλω να τα διαβάσω πιο προσεκτικά :D

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ο τζερμ εννοούσε να βάλουμε κάποια τμήματα των κειμένων στο κρυφό, για να μην τα διαβάσει κατά λάθος. :)

 

Δεν υπήρχαν συνέπειες; Και δε μιλούσα μόνο γι' αυτές που θα είχε η ίδια. :) 

Spoiler

Το ότι η πρωταγωνίστρια δεν έχασε ξέρω 'γω κάνα πόδι, δε σημαίνει ότι την έβγαλε καθαρή. Όχι ψυχικά τουλάχιστον. Έγινε εμμονική, παράτησε σχεδόν οτιδήποτε άλλο. Επίσης, ο αστυνομικός που αυτοκτόνησε;

Ίσως να ορίζουμε διαφορετικά τον όρο «δικαίωση της βίας». Για εμένα, αυτό το χαρακτηρίζει κάτι ταινίες τύπου Expendables. Μας διασκεδάζει να βλέπουμε κουλ μουσκουλιάρηδες να ξεκάνουν σατανικούς Άραβες. Και όντως, κάποιος συνειδητοποιημένος ενήλικας, μπορεί να διαχωρίσει τη διασκέδαση από το «μήνυμα». Αλλά ένας έφηβος ή ένα παιδί;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

1 min ago , GeoTrou said:

Ο τζερμ εννοούσε να βάλουμε κάποια τμήματα των κειμένων στο κρυφό, για να μην τα διαβάσει κατά λάθος. :)

 

Δεν υπήρχαν συνέπειες; Και δε μιλούσα μόνο γι' αυτές που θα είχε η ίδια. :) 

  Reveal hidden contents

Το ότι η πρωταγωνίστρια δεν έχασε ξέρω 'γω κάνα πόδι, δε σημαίνει ότι την έβγαλε καθαρή. Όχι ψυχικά τουλάχιστον. Έγινε εμμονική, παράτησε σχεδόν οτιδήποτε άλλο. Επίσης, ο αστυνομικός που αυτοκτόνησε;

Ίσως να ορίζουμε διαφορετικά τον όρο «δικαίωση της βίας». Για εμένα, αυτό το χαρακτηρίζει κάτι ταινίες τύπου Expendables. Μας διασκεδάζει να βλέπουμε κουλ μουσκουλιάρηδες να ξεκάνουν σατανικούς Άραβες. Και όντως, κάποιος συνειδητοποιημένος ενήλικας, μπορεί να διαχωρίσει τη διασκέδαση από το «μήνυμα». Αλλά ένας έφηβος ή ένα παιδί;

XAXAXAXA!

Νόμιζα ότι εννοούσε spoiler της ταινίας... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Συγνώμη, Τζερμ, δεν έχω μάθει ακόμα τους κωδικούς.

Η τελευταία σου αράδα με καλύπτει απόλυτα και αυτό ακριβώς εννοούσα. Ένας ενήλικας μπορεί να διαχωρίσει το μήνυμα, ένας έφηβος όχι τόσο εύκολα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μιας και ειπωθηκε το ονομα Φρανσις Μακντορμαντ μου ξυπνησε ασχημες αναμνησεις. Θυμηθηκα ποσο τραγικη ηταν στο Fargo (μια απο τις μεγαλυτερες απογοητευσεις που εχω φαει τα τελευταια χρονια) και ποσα ομως credits παιρνει για αυτην της την ερμηνεια απο τον περισσοτερο κοσμο. (why?). Στο ''Blood Simple'' ηταν καλυτερη.

 

Γι' αυτο οι προσδοκιες μου για το Three billboards ειναι μικρες (αν κρινω και απο τα τρειλερ). Καποια στιγμη λεω να το δω :)

 

Οποιος θελει να δει αξιολογη black comedy να δει Miami Blues. Ξεχασμενη και underrated :)

 

 

[imdb=tt0100143]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τώρα εσένα ποιος σε κάλεσε; Ξουτ ξουτ, εδώ μιλάμε για σοβαρές ταινιες. :bash: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σοβαρες ή σοβαροφανεις βρε GeoTrou.. ασε να σου μαθω σινεμα γιατι εχεις χαλασει :SmokingDevil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ναι ναι, μάθε μου σινεμά μέσα από μέτριες αμερικανικές κωμωδίες. :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20254
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το 1990 παίζει να έβλεπα το 95% της ετήσιας αμερικάνικης παραγωγής. Μου άρεσαν ακόμα και ταινιάκια που περνούσαν παντελώς απαρατήρητα σαν το Zandalee, το Mean Season, το Cop , το Big Easy κλπ. Αυτό το Miami Blues ούτε που το θυμάμαι. Ίσως το ότι έπαιζε ο Alec Baldwin, που τον απεχθανόμουν, να ήταν ο λόγος που η ταινία έφυγε στα αζήτητα. Δεν αποκλείω να είναι αξιοπρεπής γιατί βλέπω ότι παίζει η Jennifer Jason Leigh που σπάνια παίζει σε φλόπες και γιατί ο σκηνοθέτης έχει κάνει και το Grosse Point Black.

Αλλά το να λες ότι δεν σου αρέσει η Frances Mc Dorrmant στο Fargo ρε φίλε προσβάλλεις τα ιερά και τα όσια της διεθνούς σινεφιλίας. Είναι σαν να λες δε σου αρέσει η Βίβιαν Λι στο Οσα Παίρνει ο Άνεμος, η Όντρει Χέπμπορν στο Ωραία μου κυρία, η Λιζ Τέιλορ στην Κλεοπάτρα.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η διαφορα εδω ποια ειναι? Οτι κανεις υποθεσεις χωρις να εχεις δει την ταινια. Εγω ομως εχω δει και τις δυο γι' αυτο και ειπα την αποψη μου :)

 

Τι σημαινει οτι ''εβλεπα και φιλμακια που περνουσαν απαρατηρητα''? Καποια απο αυτα δεν μπορει δικαιως να ειναι αξιολογα/καλα? Και το Sorcerer περασε απαρατηρητο τοτε αλλα δικαιως τωρα θεωρειται masterpiece

 

Οσον αφορα το Fargo, νιωθω πολυ καλα με τον εαυτο μου. Κι αυτο γιατι, βλεποντας τη βαθμολογια, νομιζα οτι ημουν ο μονος στον οποιο δεν αρεσε η ταινια. Ευτυχως ομως, διαβαζοντας κριτικες στο letterboxd, αντιληφθηκα οτι υπαρχουν παρα πολλοι που εχουν την ιδια αποψη με τη δικη μου για την ταινια.:) Της βρισκουν τα ιδια προβληματα που βρηκα και γω.

 

Με την ιδια λογικη, δε μπορω κι εγω να καταλαβω πως λες το Dunkirk φλομπα 

 

 

@GeoTrou Την εχεις δει ρε αμπλαουμπλα και μιλας? :D

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Χρειάζεται να την έχω δει; :D Δεν έχω απεριόριστο χρόνο και ειλικρινά προτιμώ να δω για 33η φορά το Life of Brian. :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μόλις τώρα, GeoTrou είπε:

Χρειάζεται να την έχω δει; 

 

0eNv_f-maxage-0.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είπα κι εγώ, πού είναι το αγαπημένο ραμολί σου; :poke:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μετά τις παραπάνω στιχομυθίες, παρακαλώ την τεχνική ομάδα να προσθέσει ριάκσιον "Ωωωωωω, τι του είπεεεε... τα μισάααααα".

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190093
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Υπάρχει και το ρησπέκτ Κόναν. :D 

 

Το Dunkirk ήταν εργάρα, το Fargo ήταν φλόμπα, το Eric Castel ήταν πολύ καλό, το Roy of the Rovers ήταν μάπα και μου αρέσει και το Tintin :D Άιντε. Για να γλυκάνω το χάπι στο Μανώλη (σιγά που νοιάστηκε... :D ) η Κατάκτηση της Δύσης ήταν λατρεμένη :)

 

Και για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος.

 

(α) τελειώνει η φετινή σεζόν Endeavour. Νομίζω η καλύτερη μέχρι στιγμής. Με εξαίρεση κάποιες στιγμές που προσπαθούν να δώσουν μια "εσωτερική συνέχεια" και "εξέλιξη" στην ιστορία, όπου εκεί το χάνουν πλήρως.

(β) ματαξαναματαξαναείδα σεζόν 2,3 και τώρα 4 του NCIS. Ήταν εξαιρετική σειρά. Καμία σχέση με αυτή τη χαζομάρα που βγαίνει τώρα και που τη βλέπω γιατί είμαι ψυχαναγκαστικός.

(γ) ευτυχώς που υπάρχει το L&O SVU οπότε υπάρχει και μια αξιοπρεπής αμερικάνικη σειρά (από όσες γίνονται syndicated και με αφορούν (αστυνομικά δλδ :) ))

(δ) δεν έχει δέλτα. ή και να είχε, τώρα το ξέχασα :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30797
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  90
  • Reputation:   310
  • Achievement Points:  90
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3328 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Bonadrug είπε:

Είναι σαν να λες δε σου αρέσει η Βίβιαν Λι στο Οσα Παίρνει ο Άνεμος

Το Οσα Παίρνει ο Άνεμος ειναι η Αλικη στο Τεξας :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

Υπάρχει και το ρησπέκτ Κόναν. :D 

 

Τι θελει να πει ο ποιητης? αμα τυχον λες για την ταινια τοτε εδω ταιριαζει το εμοτικον που ξερναει :D

 

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

Το Dunkirk ήταν εργάρα, το Fargo ήταν φλόμπα

 

Al3ev.gif

 

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

(γ) ευτυχώς που υπάρχει το L&O SVU οπότε υπάρχει και μια αξιοπρεπής αμερικάνικη σειρά 

 

Ακομα τρεχει αυτο? :lol: Θα γερασουμε και ακομα θα παιζει :D

 

Ερωτηση: Τι γουσταρες περισσοτερο? Πρωτες σεζον CSI Las Vegas, πρωτες σεζον NCIS ή πρωτες σεζον Law and Order? :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.