Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Την εβδομάδα που μας πέρασε είδα κι εγώ με τη σειρά μου το The Shape of Water.

Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα ελαφρώς. Σε καμία περίπτωση δεν είναι μια κακή ταινία αλλά ούτε είναι και το αριστούργημα που μας παρουσιάζουν. Υπήρχαν ορισμένες ομοιότητες με το Λαβύρινθο του Πάνα αλλά στη τελική, ο Λαβύρινθος παραμένει για εμένα η καλύτερη ταινία του Del Toro.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Running Scared (1986): Δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το Lethal Weapon. Ξεκαρδιστικο, η χημεια των Billy Crystal και Gregory Hines εξαιρετικη. Ας ξαναειπωθει ποσο underrated σκηνοθετης ειναι ο Peter Hyams :) Φανταστικη action/comedy ταινια και παει να κανει παρεα με τα εξισου πολυ καλα Lethal Weapon, Midnight Run, Beverly hills Cop (1), Freebie and the Bean και Tango and Cash   :xm:

 

 

 

Επομενος Peter Hyams με Busting  :mafia:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7767
  • Achievement Points:  982
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εγω χθες ειδα το Mesrine part 1 και το Mesrine part 2.Ταινιαρες,9/10 και στις 2,ισως η καλυτερη ερμηνεια του Vincent Cassel,Τωρα κατεβαζω το Molly's game.Πρεπει να ειναι καλη.Αυτα!!:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2358 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είδα δύο θρίλερ, το "Marrowbone" και το "The Lodgers" (με gothic ατμόσφαιρα το δεύτερο). Ετσι κι έτσι. Δεν ξετρελάθηκα. Τώρα που μας τελείωσαν οι Οσκαρικές ταινίες, θα βλέπουμε δευτεράντζες ή εμπορικές ταινίες τύπου "Black Panther" που είναι διασκεδαστικές μεν, αλλά μετά από λίγους μήνες τις ξεχνάς.

 

Από κλασικές ταινίες ξαναείδα σε DVD (από την συλλογή μου) το αγαπημένο "Guess Who's Coming To Dinner" με ένα υπέροχο καστ. Katharine Hepburn (έχει 4 Οσκαρ η Κυρία, σούπερ ηθοποιός), Spencer Tracy (η τελευταία του ταινία, αφού πέθανε μετά από λίγους μήνες), και ο δημοφιλέστατος τότε Sidney Poitier (αυτός είναι για μένα ο Μαύρος Πάνθηρας του Hollywood) που είχε τότε συνεχόμενες επιτυχίες στο Αμερικανικό Box Office με φιλμς όπως το "In The Heat Of The Night" (με τον τρομερό Rod Steiger) και το "To Sir With Love".

 

Ηθοποιοί όπως ο Denzel Washington, ο Jamie Foxx και ο Will Smith οφείλουν πολλά στον Poitier για τους δρόμους που άνοιξε τότε με την παρουσία του αυτός ο χαρισματικός performer. :)

 

18 ώρες πριν, Γάντζος είπε:

Running Scared (1986): Δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το Lethal Weapon. Ξεκαρδιστικο, η χημεια των Billy Crystal και Gregory Hines εξαιρετικη. Ας ξαναειπωθει ποσο underrated σκηνοθετης ειναι ο Peter Hyams :) Φανταστικη action/comedy ταινια και παει να κανει παρεα με τα εξισου πολυ καλα Lethal Weapon, Midnight Run, Beverly hills Cop (1), Freebie and the Bean και Tango and Cash   :xm:

 

 

 

 

 

 

 

O Michael McDonald είναι όλα τα λεφτά. Πολύ καλός τραγουδιστής. Πριν κάνει σόλο καριέρα ήταν στους Doobie Brothers. Το ντουέτο του με την Patti Labelle "On My Own" ήταν στο Νο.1 της Αμερικής το 1986 (εκεί που είναι σήμερα ο Drake με το "God's Plan"). Αθάνατα eighties! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ash vs Evil Dead Season 3 Episode 1

Μπορεί το 2017 να πέρασε χωρίς το Βασιλιά αλλά το πρώτο επεισόδιο του τρίτου κύκλου μας αποζημίωσε με το παραπάνω :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4169
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από τις 18 Φεβρουαρίου έχω δει τις εξής ταινίες:

 

Manchester By The Sea(2016). Ενδιαφέρουσα και καλογυρισμένη δραματική ταινία, με την πλοκή να κυλάει με αργούς και σταθερούς ρυθμούς, με ελάχιστες εξάρσεις αλλά με αρκετές συγκινητικές σκηνές και πικρό χιούμορ. Η ατμόσφαιρα είναι αρκετά μουντή και βαριά, τα διάφορα σκηνικά και τοπία πολύ όμορφα, ενώ και η φωτογραφία είναι εξαιρετική. Επίσης, ο Casey Affleck έδωσε ρέστα με την ερμηνεία του και δίκαια πήρε το Όσκαρ Α' Ανδρικού Ρόλου. 8/10
Black Panther(2018). Σχόλιο εδώ. 7/10
Wonder Wheel. (2017). Φαίνεται ότι ο Woody Allen έχει αυτό το κάτι που με τραβάει σε ταινίες που κατά τ'άλλα δεν ανήκουν ακριβώς στο είδος των ταινιών που συνήθως απολαμβάνω. Έχω δει κάμποσες ταινίες του και όλες μου άρεσαν λίγο έως πολύ. Το ίδιο και αυτή. Ωραία ταινία με δραματικά και κωμικά στοιχεία, η φωτογραφία και η αποτύπωση/ατμόσφαιρα της δεκαετίας του '50 στο Coney Island σε εξαιρετικό επίπεδο, οι ερμηνείες ικανοποιητικές, οι οποίες θύμιζαν και λίγο από θέατρο. Σίγουρα έχει τα θεματάκια της και δεν είναι από τις πιο δυνατές στιγμές του σκηνοθέτη, αλλά προσωπικά με άφησε ικανοποιημένο. 7/10
Owning Mahowny. (2003). Πολύ ωραία δραματική ταινία με στοιχεία εγκλήματος, η οποία βασίζεται σε μια αληθινή και πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία. Η σκηνοθεσία καλή και προσεγμένη, ενώ οι ερμηνείες είναι οπωσδήποτε ικανοποιητικές. 7/10
Mom And Dad. (2017). Υποθέτω ότι ο Nicholas Cage πέρασε πολύ ωραία στα γυρίσματα της συγκεκριμένης ταινίας τρόμου και έκανε την πλάκα του. Μου φάνηκε πιο τρελός από ποτέ. Δεν ξέρω αν μου άρεσε ή όχι, πάντως. Κατά τ'άλλα, η ταινία έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον σεναριακά, όμως μου φάνηκε αρκετά μέτρια ως τελικό αποτέλεσμα. Δεν μου άρεσε το όλο σκηνοθετικό στιλ, ενώ σίγουρα κάποια πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν πολύ μα πολύ καλύτερα. Οπωσδήποτε δεν είναι μια ταινία που παίρνει στα σοβαρά τον εαυτός της. 5/10
King Arthur: Legend Of The Sword. (2017). Ωραία και άκρως ψυχαγωγική περιπετειώδης ταινία με στοιχεία φαντασίας, γεμάτη με δράση και δυνατές σκηνές, σίγουρα μια διαφορετική ματιά στον όλο θρύλο του Βασιλιά Αρθούρου. Βέβαια, κάποια σημεία με κούρασαν με τα διάφορα υπερβολικά ειδικά εφέ, ενώ δεν ξεφεύγει από τα κλισέ ταινιών φαντασίας των τελευταίων ετών, πάντως βλέπεται πολύ ευχάριστα. 7/10
Braqueurs. (2015). Αρκετά μικρή σε χρονική διάρκεια Γαλλική ταινία δράσης, με απλοϊκό σενάριο αλλά μπόλικες δυνατές σκηνές έντασης. Σίγουρα ό,τι πρέπει για να περάσει γρήγορα και σχετικά ψυχαγωγικά η ώρα. 6/10

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2358 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

O Nicolas Cage έχει πάψει εδώ και καιρό να κάνει καλές ταινίες ενώ και ερμηνευτικά έχει πέσει πολύ. Είναι σκιά του παλιού καλού εαυτού του. Τις ταινίες πλέον τις γυρίζει αποκλειστικά για τα χρήματα, καθώς έχει τεράστια μπλεξίματα με την εφορία και θέλει να καλύψει τρύπες. Παίζει όπου νά 'ναι. Τι κρίμα. Ρουτινιάρικο φιλμ το Mom And Dad. :storm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26481
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εχω αρκετές μέρες να γράψω εδώ, όσον αφορά λοιπόν τις φετινές οσκαρικές ταινίες...

 

Το σχήμα του νερού. - Καλή ταινία αλλά μέχρι εκεί, θεωρώ ότι δεν αξίζει τον τόσο ντόρο που έχει γίνει, και γενικά με όλους όσους έχω μιλήσει έχω ακούσει τα ίδια. Πολύ προβλέψιμη, ταινία "συνταγής". Ωραία σκηνοθεσία βέβαια, και μουσική που παίζει δυνατά για το Όσκαρ. Σαν ερμηνεία ξεχώρισα τον κακό.

 

Οι 3 πινακίδες. Τι ταινία ήταν αυτή!!! Εχω χρόνια να ενθουσιαστώ έτσι με νέα ταινία. Από όπου και να το πιάσεις, ένα αριστούργημα. Απ' ότι καταλαβαίνω θα είναι και ο μεγάλος νικητής των Όσκαρ, και δίκαια! Καλύτερη ταινία, Α΄γυναικείου και Β' αντρικού δεν πρέπει να τα χάσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5752 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Χθές είχαμε τα Χρυσά Βατόμουρα,  στα οποία μεγάλος νικητής αναδείχθηκε το Emoji Movie με 4 βραβεία . Αναλυτικά όλα τα βραβεία:

 

Χειρότερη ταινία: Emoji Movie

Χειρότερη σκηνοθεσία: Τόνυ Λεόντις-Emoji Movie

Χειρότερος ηθοποιός (Α'Ανδρικός ρόλος): Τομ Κρούζ-The Mummy

Χειρότερη ηθοποιός (Α'Γυναικείος ρόλος): Ταιλερ Περι-Boo 2

Χειρότερος ηθοποιός (Β'Ανδρικός ρόλος): Μελ Γκιμπσον-Daddys Home 2

Χειρότερη ηθοποιός (Β'Γυναικείος ρόλος): Κιμ Μπάσιντζερ-Fifty Shades Darker

Χειρότερος συνδυασμός στην οθόνη: Emoji Movie

Χειρότερο σίκουελ,πρίκουελ,ριμεικ ή ριποφ: Fifty Shades Darker

Χειρότερο σενάριο: Emoji Movie

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Oscars 2018

 

Best Picture: “The Shape of Water”

Director: Guillermo del Toro, “The Shape of Water”

Actor: Gary Oldman, “Darkest Hour”

Actress: Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Supporting Actor: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Supporting Actress: Allison Janney, “I, Tonya”

Original Screenplay: “Get Out”

Adapted Screenplay: “Call Me by Your Name”

Foreign Language Film: “A Fantastic Woman”

Animated Feature: “Coco”

Visual Effects: “Blade Runner 2049”

Film Editing: “Dunkirk”

Animated Short: “Dear Basketball”

Live Action Short: “The Silent Child”

Documentary Short: “Heaven Is a Traffic Jam on the 405”

Score: “The Shape of Water”

Song: “Remember Me” from “Coco”

Production Design: “The Shape of Water”

Cinematography: “Blade Runner 2049”

Costume Design: “Phantom Thread”

Makeup and Hairstyling: “Darkest Hour”

Documentary Feature: “Icarus”

Sound Editing: “Dunkirk”

Sound Mixing: “Dunkirk”

 

μερικά προφανή, κάποια προβλέψιμα, άλλα για γέλια. :)  

 

Θέλω να δω το darkest hour για να μπορώ να συγκρίνω με phantom thread, μπας και καταλάβω γιατί πήγε το πρώτου αντρικού στον Ολντμαν.

 

Όπως επίσης, ας μιλήσουμε για εγκυρότητα όταν βγαίνει το coco στις κινουμένων σχεδίων όταν εχει απέναντι το breadwinner του καλύτερου ανερχόμενου animator/παραγωγό μετά τον μιγιαζάκι και το loving vincent που κάθε frame του είναι μια ξεχωριστή ελαιογραφία; Γελάει ο κόσμος. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

υπερεκτιμημενο το shape of water, θεωρω οτι δεν του αξιζαν τοσα οσκαρ :)

για το animation θα θελα κι εγω loving Vincent, παρολο που δεν εχω δει το Coco :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190224
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Best Picture: “The Shape of Water”

Director: Guillermo del Toro, “The Shape of Water”

Actor: Gary Oldman, “Darkest Hour”

Actress: Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Supporting Actor: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Supporting Actress: Allison Janney, “I, Tonya”

Original Screenplay: “Get Out”

Adapted Screenplay: “Call Me by Your Name”

Foreign Language Film: “A Fantastic Woman”

Animated Feature: “Coco”

Visual Effects: “Blade Runner 2049”

Film Editing: “Dunkirk”

Animated Short: “Dear Basketball”

Live Action Short: “The Silent Child”

Documentary Short: “Heaven Is a Traffic Jam on the 405”

Score: “The Shape of Water”

Song: “Remember Me” from “Coco”

Production Design: “The Shape of Water”

Cinematography: “Blade Runner 2049”

Costume Design: “Phantom Thread”

Makeup and Hairstyling: “Darkest Hour”

Documentary Feature: “Icarus”

Sound Editing: “Dunkirk”

Sound Mixing: “Dunkirk”

 

@Θρηνωδός Παλιάαααααααα, υπήρχε ένας κριτικός κινηματογράφου ο οποίος έκρινε τα πράγματα με βάση το τι είναι. Οι ταινίες του Σβαρτζενέγκερ λχ δεν έχουν φτιαχτεί για να σε κάνουν να σκεφτείς ή για να δεις κάτι με εικαστική ομορφιά. Έχουν φτιαχτεί για να φας ποπκορνάκι, να ξεχαστείς και να δραπετεύσεις από την καθημερινότητα. Η λέξη διασκέδαση βγαίνει από το σκεδάννυμι. Σκορπίζω. Διασκέδαση σημαίνει να διασκορπίσεις τις σκοτούρες σου. Οι ταινίες του Μπέργκμαν από την άλλη δεν έχουν φτιαχτεί για ποπκορν :) Κάτι άλλο ήθελε ο "ποιητής" εκεί. Εκείνος ο κριτικός λοιπόν αντιλαμβανόταν αυτή τη διαφορά και έκρινε τα πράγματα με βάση το τι είναι, καθώς προείπα. Το μπλοκμπάστερ κρινόταν ως μπλοκμπάστερ, η κουλτούρα ως κουλτούρα. 

 

Αυτόν τον τυπά λοιπόν τον είχα χάσει εδώ και χρόνια. Μέχρι που πριν από κανένα μήνα, έτυχε να τον ξαναβρώ στο φβ μέσω του xepeta. :thanks: Χάρηκα που τον ξαναβρήκα, χάρηκε και αυτός για τα καλά λόγια που είπα. Μια ωραία ατμόσφαιρα :)

 

Σου κάνω λοιπόν δώρο Αλέξανδρε τον Παναγιώτη Τιμογιαννάκη. Εδώ είναι το blog του, εδώ είναι το fb του. Έχω μαζί του μια χ διαφορά ηλικίας, ποσώς λοιπόν το πόση διαφορά ηλικίας έχετε μεταξύ σας :) Το κρατάς αυτό :) Από εκεί και πέρα κράτα ότι όσα βραβεία μπολντάρισα, είχε γράψει στο μπλογκ του ότι θα κερδίσουν, όσα υπογράμμισα τα είχε μαζί με άλλα συνφαβορί, το ένα που διέγραψα το έχασε και δεν βρήκα ανάλυσή του για αυτά που δεν μορφοποίησα :) Μπες λοιπόν και ρίξε μια ματιά στις 20 αναλύσεις που έκανε από το Γενάρη μέχρι λίγο πριν την απονομή για τις διάφορες κατηγορίες :) Δεν ξέρω άμα το πήγε με ποσοστά μπούκηδων, οπότε έλεγε τα προφανή. Ξέρω όμως ότι για αυτόν η τεράστια πλειοψηφία ήταν προφανώς αναμενόμενα και ότι εξηγεί το γιατί ΘΑ αυτό και γιατί ΘΑ εκείνο. :) 

 

μπας και κατορθώσω να σε σώσω από τους κρετίνους της μεταπολίτευσης :D

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

To Coco δικαίως σάρωσε στα Οσκαρς (και όπου αλλού ήταν υποψήφιο). Το Breadwinner είναι όμορφο αλλά πολύ κατώτερο, ενώ το Loving Vincent αν και σου προκαλεί αρχικά τεράστια εντύπωση, καταλαβαίνεις ότι χάνει αρκετά σε βασικούς τομείς. Το Coco αν και νέα ταινία, θυμίζει τις πρώτες (κλασσικές πλέον) ταινίες της Pixar. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον δεν το χει δει. :)

Επεξεργασία από Θλιμμένος Μπούφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

@germanicus Αν ανατρέξεις στο ποστ που είχα κάνει όταν βγήκαν οι υποψηφιότητες, θα δεις στις προβλέψεις μου ότι πάνω κάτω (στις κατηγορίες που εξέφρασα γνώμη γιατί για ντοκυμαντέρ και score δεν ασχολήθηκα) είμαστε στα ίδια με την λίστα που παραθέτεις. 

 

Λέγοντας ότι κάποια βραβεία ήταν για γέλια αναφερόμουν στις κατηγορίες original screenplay και best animated feature. Στο ένα βγήκε το get out για λόγους που δεν θα εκφέρω εδώ γιατί δεν είναι το κατάλληλο μέρος, μια από τις πιο στημένες νίκες των τελευταίων ετών ( και όπως βλέπω ο Τιμογιαννάκης είχε την ίδια άποψη). Στην άλλη κατηγορία των κινουμένων σχεδίων, θεωρώ σχεδόν αηδιαστικό το ότι βγήκε ένα ακόμα disney musical, που όσο καλό και να είναι, οι "αντίπαλοι" παίζουν σε άλλο επίπεδο. 

 

Το loving vincent είναι μια ταινία ΑΘΛΟΣ στην κυριολεξία. Οι τεχνικές που χρησιμοποιήθηκαν είναι εξαιρετικά χρονοβόρες και απασχόλησαν άπειρα άτομα δίνοντας ένα εικαστικό αποτέλεσμα που δεν έχουμε ξαναδεί σε τέτοιο βαθμό και ολοκλήρωση απαρχής των κινουμένων σχεδίων. Προτείνω σε όλους να δουν τι παίζει στο παρασκήνιο της ταινίας αυτής και το τι είναι η τεχνική ελαιογραφίας που χρησιμοποιήθηκε (και το πόσοι πίνακες αναλύθηκαν και παρασκευάστηκαν από ζωγράφους στο στιλ του Βαν Γκο) για να βγει ότι βγήκε. Εδώ δεν παίζουν προσωπικά γούστα, έπρεπε να το πάρουν γιατί απλά έπρεπε. :) Αλλά οι συνηθισμένες πολιτικές σκοπιμότητες των πουλημένων όσκαρ έβγαλαν μια PC προς τους μεξικανούς ταινία για να διασκεδάσουν εντυπώσεις και να χαϊδέψουν μερικά παραπονιάρικα αυτιά. Και προς θεού, μην βγάλουμε το breadwinner ενός εξαιρετικού moore που όσο και να παλεύουν να τον θάψουν βγάζει ΤΑΙΝΙΑΡΕΣ με χαμηλά μπάτζετ. Να βραβευτεί ταινία με πρωταγωνίστρια ένα μικρό αφγανάκι μουσουλμανάκι που παραπέμπει σε ταλιμπάν και ΙΚ με το τοπ κινηματογραφικό αμερικανικό βραβείο; Όπως είπα, γελάει ο κόσμος. :) 

 

Κατά τα άλλα "έχασα" το πρώτου ανδρικού πιστεύοντας στον Lewis, χωρίς να χαλιέμαι όμως που το πήρε ένας έτερος εξαιρετικός (αν και μερικά κλικ κάτω) ηθοποιός. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και ένα διπλοπόστ. :sorry: 

 

Να πούμε ότι το coco είναι κατά κλέψιμο του Book of life που βγήκε το '14 και δεν πήγε καν υποψηφιότητες όσκαρ; 

 

Να μην το πούμε. 

 

:) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190224
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν έχω δει ούτε το ένα, ούτε το άλλο :) Οι βαθμολογίες όμως που βλέπω σε RT + imdb είναι συντριπτικές υπέρ του Coco :) "Coco's rich visual pleasures are matched by a thoughtful narrative that takes a family-friendly -- and deeply affecting -- approach to questions of culture, family, life, and death." " The Book of Life's gorgeous animation is a treat, but it's a pity that its story lacks the same level of craft and detail that its thrilling visuals provide." 

 

Αντίστοιχα πράγματα και στο Loving Vincent. :) Εκθειάζεται η τεχνική (που την εκθειάζεις και εσύ), όχι όμως και το σενάριο. 

 

Και οι 3 πάντως είναι ταινίες που θα δω αφού πεθάνω :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:lol: όχι να τις δεις πριν! :lol: 

 

Εν πάση περιπτώσει ξέρεις καλύτερα από μένα ότι επειδή οι πολλοί λένε μαύρο, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι μαύρο. Θα μπορούσα να πω για το book of life ακριβώς το αντίθετο από την κριτική, ότι δηλαδή σκίζει το coco σε κάθε επίπεδο. Όπως και για το loving vincent πως ο,τι δεν είναι εύκολα κατανοητό για τον μέσο θεατή θάβεται. Το 'χουμε γράψει και οι δύο πως ότι πάει να κουράσει το μυαλουδάκι λίγο παραπάνω το τρώει η μαρμάγκα και το ταμπέλιασμα. 

 

Όχι ότι το book of life είναι δα και τίποτα Πολάνσκι. Αλλά μια θέαση και των δύο κάνει πολύ πιο ξεκάθαρα τα πράγματα απ'ότι θα μπορέσω να τα πω εγώ εδώ. :) 

 

Γενικότερα θεωρώ τα όσκαρ μια από τις μέγιστες "πολιτιστικές" παρωδίες. Μια από τις ετήσιες απολαύσεις μου είναι να βγάζω χολή για κάτι εξόφθαλμα φάουλ που κάνουν. :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190224
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Κοίτα. Μπορεί να κατόρθωσε η @imacmaria να με κάνει να δω τη διασκευή του Άμλετ σε ένα μουσικοχορευτικό της Disney, αλλά δε νομίζω να το κατορθώσει για αυτά τα 3 :lol: 

 

σε αφήνω να στάξεις χολή :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Γιατί είχα την εσφαλμένη εντύπωση ότι γενικά ήσουν και συ του animation? :thinking: 

 

Δεν ξέρω άλλα είχα την ιδέα ότι έβλεπες σίγουρα disney (πέρα από τα κλασικά) και άλλα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190224
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εγώ να σου πω για Ρωμαϊκή ιστορία του 1ου αιώνα πΧ. Άντε ίσως και για λογιστικά. Για όλα τα άλλα... :lol:

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κάτι μου λέει ότι η Άη-Μακ έχει πολλή δουλειά ακόμα με σένα! :D:D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190224
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ξέρεις τι με προβληματίζει τώρα? ότι συνήθως με τη λέξη "δουλειά" αυτή καταλαβαίνει "στείρωση".... :xm:

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η αλληλουχία των τελευταίων σχολίων έγινε φαβορί ήδη για την καλύτερη του 2018. 

 

Ειδικά το σχόλιο περί στείρωσης αποτελεί διαμάντι. Απλά διαμάντι. :clap2: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64362
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@germanicus μπα, κανένα εμβόλιο προβλέπω για να μην γίνεις @φλοκ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190224
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

11 min ago , Θρηνωδός said:

Ειδικά το σχόλιο περί στείρωσης αποτελεί διαμάντι. Απλά διαμάντι. :clap2: 

 

Αστερίξ 012 - Ο Αστερίξ στην Κορσική (Mamouth Comix)-031.jpg

 

:D

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2244 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Σχετικά πρόσφατα είδα τις 3 Πινακίδες.

Καταπληκτική ηθοποιία, αλλά πιο αμερικανιά πεθαίνεις και γεμάτη από τραγικά μηνύματα. Για μένα, κακή ταινία και κακή σκηνοθεσία με καλούς ηθοποιούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2358 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Προβλέψιμα τα Οσκαρ. Καμία έκπληξη. Επεσα μέσα και στα τέσσερα βραβεία των ηθοποιών όπως τα έγραψα σ' αυτό το thread στις 23 Ιανουαρίου.

Αν έπαιζα στα στοιχήματα θα κονομούσα τίποτα. :P

 

Φέτος το επίπεδο ήταν ανεβασμένο αρκετά σε σύγκριση με τις προηγούμενες χρονιές. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. :)

 

@Θρηνωδός  το "Darkest Hour" ήταν βαρετό ως ταινία αλλά η ερμηνεία του Oldman ήταν καλή.

 

Spoiler

Δημοσιεύτηκε Ιανουάριος 23

 

Οι νικητές θα είναι οι εξής:

 

Καλύτερη Ταινία
The Shape of Water ή Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (και τα δύο είναι υπέροχα, το λέω εδώ και εβδομάδες)

 

Πρώτος Ανδρικός Ρόλος
Gary Oldman, Darkest Hour (θα ήθελα τον Timothée Chalamet για το Call Me by Your Name)

 

Πρώτος Γυναικείος Ρόλος
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (θα ήθελα την Sally Hawkins για το The Shape of Water, αλλά μ'αρέσει και η ερμηνεία της McDormand)

 

Δεύτερος Ανδρικός Ρόλος
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (συμφωνώ και εγώ)

 

Δεύτερος Γυναικείος Ρόλος
Allison Janney, I, Tonya (συμφωνώ και εγώ, το αξίζει απόλυτα)

 

Καλύτερη Σκηνοθεσία

Guillermo del Toro, The Shape of Water (έμεινε έξω ο σκηνοθέτης του Missouri. Μεγάλο σοκ)

 

O Franco πλήρωσε την ιστορία με τις κατηγορίες σεξουαλικής παρενόχλησης, και σνομπαρίστηκε από την Ακαδημία. Σπάνιο φαινόμενο δύο υποψηφιότητες για comedy ρόλους στην κατηγορία Α Γυναικείου Ρόλου (το αξίζει απόλυτα η Ronan). Τα Οσκαρ έχουν μία έφεση στο δράμα. Ακόμα και ο περίφημος Jack Lemmon κέρδισε το βραβείο για δραματικό ρόλο στο Save The Tiger. Θυμάμαι μόνο την Judy Holiday που κέρδισε το 1950 για το Born Yesterday (την ίδια χρονιά που ήταν υποψήφια η Bette Davis για το All About Eve).

 

Χάρηκα ιδιαίτερα που η Greta Gerwig είναι υποψήφια για την σκηνοθεσία του υπέροχου Ladybird. Ελπίζω μόνο να μην γλυκαθεί με την επιτυχία της ως σκηνοθέτις, και παρατήσει την ηθοποιία.  :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 

:popcorn: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2358 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είδα το Jumanji: Welcome To The Jungle. Χάλι μαύρο. Πως διάολο η ταινία έχει 7,2 στο IMDb και έκανε 400 εκατ. στο US Box Office? Χαζομάρα ολκής.

 

Είδα και το μιούζικαλ The Greatest Showman με τους Hugh Jackman, Michelle Williams και Zac Efron. Συμπαθητικό ήταν, αν και οι κριτικοί δεν ξετρελάθηκαν. Το soundtrack ανέβηκε στο Νο.1 Αμερικής και Αγγλίας (όπου παραμένει για 8 εβδομάδες στην κορυφή της Γηραιάς Αλβιώνας). :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αλήθεια σου κάνει εντύπωση που πήγε τόσο καλά στο box office; :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.