Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   858
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τελείωσα το υποτιθέμενο sci-fi αριστούργημα του Netflix, Altered Carbon.

Πολύ Blade Runner, λίγο Akira, λίγο Matrix και λίγο απ' όλα γενικά. 

Ήταν όμορφο, αν και πλέον το να βρεις scifi -με τίμιο προϋπολογισμό- που δεν βλέπεται, είναι σπάνιο.

Spoiler

 

Τέρμα βαρετό το main story, με όλα τα κλισέ μέσα και προσπάθειες ώστε να φανεί και λίγο φιλοσοφικό.

Οι από μηχανής θεοί που σκάνε είναι απλά κουραστικοί.

Ξεκινάει ωραία η σειρά, βαλτώνει άπειρα και κάπου στο 7 επεισόδιο (αν θυμάμαι καλά) ψήθηκαν να δείξουν και λίγο την προϊστορία των κεντρικών χαρακτήρων.

Η «επανάσταση» είναι ένα πικ-νικ στο δάσος που εξαλείφθηκε πολύ εύκολα, διότι οι σεναριογράφοι είχαν κουραστεί πολύ και δεν μπορούσαν να επεκτείνουν άλλο την ιστορία.

Οι ηθοποιοί ήταν όμορφοι ώστε να έχει και αρκετό σεκς μέσα, έτσι στο άκυρο(βλέπε GoT). Oι περισσότεροι αγγούρια με αποκορύφωμα την ατάλαντη Ortega.

Γενικά, βαρέθηκα άπειρα αλλά την είδα από ψυχαναγκασμό. Μακάρι να μην έχει και 2η σεζόν, γιατί θα την δω και αυτή.

Ένα 6αράκι απλά για το οπτικό αποτέλεσμα. Μην τη δείτε.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ξεκινησα το περασμενο Σαββατο, την τριλογια του "The Godfather" .:godfather:

Οτι και να πω για αυτο το αριστουργημα, θα ειναι πραγματικα πολυ λιγο. :notalk:

Εργαρα απο τις λιγες!!! :respect:

 

Χθες βραδυ, επειδη ξεμπερδεψα αργα με κατι που καταπιαστηκα, εβαλα να δω το "A Fistful of Dollars" . :)

Αλλη εργαρα απο εδω :wow: ο Clint πιανει κοτσο Rojos & Baxters, κανει την αγαθοεργια του με την Marisol

και γεμιζει μολυβι στο τελος τους Rojos, γιατι πολυ απλα... "Every town has a boss"!!! :ego:

 

 

:cheers5:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πες μου ότι έπρεπε να φτάσεις 40 για να δεις πρώτη φορά τον Νονό...:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32803
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πριν από 1 ώρα, Θρηνωδός είπε:

Πες μου ότι έπρεπε να φτάσεις 40 για να δεις πρώτη φορά τον Νονό...:beer2:

 

Τι ειπες βρε καταραμενε????!!!! ..... :pesta::slap: .

 

 

Να περασει εξω ο κυριος παρακαλω!!!! :out:

 

 

 

Ακους εκει.....:moutra2:.....Ο Νονος ειναι must μια φορα τον χρονο, κυριος!!! :ego:

 

 

 

Παρε ενα check τωρα για να μαθεις αλλη φορα!!! :PPP:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ε μα έτσι όπως το γραψες λέω ρε κοίτα να δεις που το είδε τώρα ο σαρδανάπαλος. :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είδα το Girl with the dragon tatoo. Αρκετά καλό, με ιδανικό καστ, αλλά λίγο προβλέψιμο.

Spoiler

Φάνηκε πολύ γρήγορα ότι είχε να κάνει με οικογενειακή διαστροφή. 

 

Το τέλος ήταν λίγο πιο χαλαρό σε σχέση με την υποβόσκουσα ένταση που κράταγε σε όλη τη διάρκεια. Πάντως μόνο και μόνο για το καστ και την ατμόσφαιρα παίρνει από μένα ένα 6,50-7/10. :)

:Paingiver: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δες το αντίστοιχο σουηδικό Παύλο, είναι πολύ καλύτερο και πιο πιστό στο βιβλίο. :) 

 

Βασικά όλη την τριλογία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

meeeeh. Τα 2+3 του Σουηδικού δεν μου έκαναν το ίδιο μπίου με το 1ο. Όταν πρωτοείδα το Αμερικάνικο το βρήκα και εγώ υποδεέστερο του Σουηδικού. Από την άλλη όμως, τόσα χρόνια, έχω δει 2-3 φορές ξανά το Αμερικάνικο αλλά όχι το Σουηδικό :) Βοηθάει βέβαια και η γλώσσα αφού όταν ξαναβλέπω κάτι, ενίοτε ασχολούμαι και με κάτι άλλο :) Σίγουρα όμως καστ+ατμόσφαιρα έλεγαν πάρα πολλά :) (στο Σουηδικό, άμα θυμάμαι καλά, με είχε ξενίσει κάπως η πλοκή διότι χρησιμοποιούσε νομικά πράγματα που είναι γνώριμα και αυτονόητα σε Σουηδούς, όχι όμως και σε εμένα :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θα σου πω. Και εμένα με κούρασε η σουηδική τριλογία σαν σύνολο γιατί (κακώς) έχω συνηθίσει σε πιο γρήγορους ρυθμούς. Η γλώσσα δεν με ενόχλησε γιατί γενικά όταν βλέπω κάτι που με ενδιαφέρει είμαι προσηλωμένος (δεν πιάνω κινητά, ούτε σχολιάζω κατά την διάρκεια, έχω διώξει τύπο από το σπίτι επειδή δεν έλεγε να το βουλώσει όταν είχαμε βάλει για πρώτη φορά την σιωπή των αμνών :P ) και όσες φορές βάζω κάτι απλά για να παίζει θα είναι καμιά βλακειούλα ανάλαφρη, συνήθως playlist με καμιά 30αρια επεισόδια άνιμε. 

 

Οι σουηδοί πήραν τον χρόνο τους με την κάθε σκηνή, ήταν και οι ταινίες δυομισάωρες έκαστη και ήρθε και έδεσε. Από την άλλη δεν παίρνουν πρωτοβουλίες με την κακή έννοια και σε όλη την ταινία έχω την αίσθηση αυτού του ψυχρού κλίματος που μου βγάζει η ανάγνωση του Νέσμπο, του ίδιου του Λάρσον, του Μάνκελ και της Λάκμπεργκ (οι τέσσερις που με κέρδισαν από ένα μεγάλο ταξίδι ετών στο nordic noir). Μεγάλο ατού που η αμερικάνικη εκδοχή δεν ακούμπησε καθόλου. 

 

Συν ότι η Noomi Rapace είναι πάαααααρα πολλά σκαλιά πάνω από αυτό το emo wannabe την Rooney Mara. Ειδικά οι σκηνές με τον κοινωνικό λειτουργό και την κασέτα η Rapace τις απογειώνει. Και όσο και να συμπαθώ τον Craig (καλά, όχι και πολύ αλλά ήταν τίμιος στα Μποντ και το dream house), ο Nyqvist του σουηδικού ανταπτέισο έκατσε γάντι στον ρόλο όπως ήταν σκιαγραφημένος από τα βιβλία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Crooked House (2017) Βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο της Αγκαθα Κρίστι. Με Glenn Close, Terence Stamp και Gillian Anderson μέσα. Απ'ότι διαβάζω το βιβλίο ήταν ένα από τα αγαπημένα της ίδιας της Κρίστι.

 

Κακό.&_

 

Κεντρικός Χαρακτήρας: Ο Max Irons που παίζει τον κεντρικό ήρωα, με εκνεύρισε. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο για να κρίνω τη μεταφορά του χαρακτήρα, αλλά ένοιωθα σα να βλέπω τον Andy Garcia από τον 3ο Νονό στην οθόνη. 

 

Μουσική: Χάλια. Αυτόν που επέλεξε την μουσική επένδυση της ταινίας πρέπει να τον πάρουν και να τον εκτελέσουν στα 10 βήματα. 

 

Ατμόσφαιρα: Ανύπαρκτη. Ταινία εποχής και δεν κατόρθωσε να με συνεπάρει. Το λες και πρωτοφανές :)

 

Είχε πάρα πολλές καλές ιδέες (και μπορώ να καταλάβω γιατί άρεσε στην ίδια την Κρίστι). Είχαν χωθεί ωραίες ιδέες και στο σενάριο. Μολαταύτα η ταινία δεν απογειώθηκε με την καμία. Αντί να έχεις μια ωραία κρύα Τσέχικη pilsener, ήταν μια ξεθυμασμένη ζεστή Amstel. Χημεία σχεδόν ανύπαρκτη.  

 

5/10 και πολύ του έβαλα. Αυτό το 6,3 στο imdb είναι τρομερά τίμιο. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

On 12/2/2018 στο 7:19 ΜΜ, Dr Paingiver είπε:

Είδα το Girl with the dragon tatoo. Αρκετά καλό, με ιδανικό καστ, αλλά λίγο προβλέψιμο.

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Φάνηκε πολύ γρήγορα ότι είχε να κάνει με οικογενειακή διαστροφή. 

 

Το τέλος ήταν λίγο πιο χαλαρό σε σχέση με την υποβόσκουσα ένταση που κράταγε σε όλη τη διάρκεια. Πάντως μόνο και μόνο για το καστ και την ατμόσφαιρα παίρνει από μένα ένα 6,50-7/10. :)

:Paingiver: 

 

 

 

Το Σουηδικό είναι καλύτερο από το αμερικάνικο remake (το οποίο είναι επίσης αρκετά καλό αφού η σκηνοθεσία ανήκει στον David Fincher). Αξίζει να δει κανείς και τα τρία μέρη της τριλογίας, αν και το πρώτο μέρος είναι σαφώς ανώτερο.

 

Πολύ καλές οι πρωταγωνίστριες Noomi Rapace και Rooney Mara και στις δύο εκδόσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7766
  • Achievement Points:  981
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ειδα το Phantom thread,πολυ ομορφη ταινια,αψογος ο Daniel Day Lewis,στην μαλλον τελευταια ταινια της καριερας του.Της βαζω 8,5/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κι εγώ την είδα στο σινεμά. Δεν είμαι φαν του Anderson, αλλά ο Day-Lewis είναι μακράν ο αγαπημένος μου ηθοποιός, οπότε δεν θα την έχανα με τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι το trailer με είχε ετοιμάσει για κάτι πιο ορμητικό. Το πρώτο μισό κύλησε χωρίς να με ενθουσιάσει ιδιαίτερα, πέρα από τις εξαιρετικές ερμηνείες του κεντρικού διδύμου. Λίγο-λίγο όμως χτιζόταν ένα εκπληκτικό φινάλε, που μπορεί να μην είχε κάποια τραγικότητα ή ανατροπή, αλλά με έκανε να υποκλιθώ σταλέντο του Day-Lewis και την πολύ καλή γραφή του Anderson. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είδα πάλι χθες το orient express του 17 με τον Μπράνα. @germanicus βγήκε σε καλή ποιότητα, κατέβασε και δείτε το με την Μαρία! Θέλω άποψη πάνω στην κουβέντα που είχαμε κάνει εδώ πριν 2-3 μήνες. Αν και θα βρεις υπερβολική την ερμηνεία του Μπράνα σε σημεία, νομίζω θα σου τσιμπήσει ένα 6 πιθανό 7/10. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

17 ώρες πριν, GeoTrou είπε:

Κι εγώ την είδα στο σινεμά. Δεν είμαι φαν του Anderson, αλλά ο Day-Lewis είναι μακράν ο αγαπημένος μου ηθοποιός, οπότε δεν θα την έχανα με τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι το trailer με είχε ετοιμάσει για κάτι πιο ορμητικό. Το πρώτο μισό κύλησε χωρίς να με ενθουσιάσει ιδιαίτερα, πέρα από τις εξαιρετικές ερμηνείες του κεντρικού διδύμου. Λίγο-λίγο όμως χτιζόταν ένα εκπληκτικό φινάλε, που μπορεί να μην είχε κάποια τραγικότητα ή ανατροπή, αλλά με έκανε να υποκλιθώ σταλέντο του Day-Lewis και την πολύ καλή γραφή του Anderson. :)

 

Δεν με ενθουσίασε και πολύ πέρα από την ερμηνεία του Lewis. Μπορώ να πω ότι βαρέθηκα κιόλας. Γενικά ο Anderson έχει χαλάσει τελευταία. Προτιμώ τις παλιές του ταινίες (Boogie Nights, Magnolia). Νομίζω ότι ακολουθεί μία φθίνουσα πορεία τα τελευταία χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

  • Ex Machina: επιστημονική φαντασία the way I like it. Όσο βέβηλος κι αν ακούγομαι, έγινε η αγαπημένη μου ταινία πάνω στο θέμα της τεχνητής νοημοσύνης, πάνω από Blade Runner και 2001: A Space Odyssey. Μου άρεσε πολύ ο μινιμαλισμός της και είχε πολύ καλές ερμηνείες και υποβλητική σκηνοθεσία.
  • District 9: θεωρώ το κεντρικό concept πανέξυπνο, μεσα στην απλότητά του. Το ντοκιμαντερίστικο στυλ που είχε σε μεγάλο μέρος με κούρασε κάπως και το τελείωμα ήταν κατ' εμέ πιο μπλοκμπαστερικό από αυτό που σε προϊδέαζε, αλλά και πάλι τη θεωρώ εξαιρετική στο είδος της.
  • Dead Man: ο Jarmusch είναι ένας από τους 3-4 σκηνοθέτες που έχω παρακολουθήσει πιο συστηματικά, γιατί παρότι δεν με ενθουσιάζουν όλες του οι ταινίες, όλες έχουν στοιχεία που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Αυτή η ταινία ανήκε στη δεύτερη κατηγορία. Αλλόκοτη, κοντά στα γούστα μου δηλαδή, αλλά κάπως pointless. Αλλά όπως έλεγε και ο Κανένας: χούτκα! :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λίγα λόγια για το καλύτερο μεταμοντέρνο ουεστερν που έχει βγει ε. 

 

Θολοκουλτουριαρη! Και σε άλλους έχει βγει άδικα η βρώμα :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλά τώρα, δεν είναι και Sukiyaki Western Django :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2772
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

2 ώρες πριν, GeoTrou είπε:
  • Ex Machina: επιστημονική φαντασία the way I like it. Όσο βέβηλος κι αν ακούγομαι, έγινε η αγαπημένη μου ταινία πάνω στο θέμα της τεχνητής νοημοσύνης, πάνω από Blade Runner και 2001: A Space Odyssey. Μου άρεσε πολύ ο μινιμαλισμός της και είχε πολύ καλές ερμηνείες και υποβλητική σκηνοθεσία.

 

Θέλω κι εγώ ένα ρομπότ με την μορφή της Alicia Vikander. Θα προσπαθήσω να κατασκευάσω ένα, αλλά είναι δύσκολο. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, GeoTrou said:

Καλά τώρα, δεν είναι και Sukiyaki Western Django :D 

 

 

ΤΙ ΕΠΙΚΟΥΡΑ ΤΡΕΗΛΕΡ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΕΔΩ???????????????????????????????????

 

ω ρε μάνα μου. 

 

δεν έχει καλές βαθμολογίες, αλλά φ*κ μη. το τρέηλερ τα σπάει.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Να τη δεις τότενες. Εγώ την είχα πετύχει σε μεταμεσονύχτια προβολή στο Mega και για καιρό είχα κολλήσει με την τραγουδάρα-cover του Django. :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είδα το Blade of the Immortal (2017). Γιαπωνέζικη ταινία βασισμένη στο ομώνυμο manga. Παραδόξως μου άρεσε. Και λέω παραδόξως, γιατί συνήθως με ενοχλεί το υπερβολικά θεατρινίστικο παίξιμο των Γιαπωνέζικων ταινιών, το οποίο βέβαια είναι και χαρακτηριστικό της Ιαπωνικής κινηματογραφικής κουλτούρας. Το δίνω άνετα ένα 7/10. :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Να σημειώσω ότι ο σκηνοθέτης αυτής της ταινίας, Takashi Miike, γύρισε και το Sukiyaki Western Django που αναφέρεται παραπάνω και το ακόμα πιο οτινάναι Yakuza Apocalypse και το φοβερό 13 Assassins και το ανατριχιαστικό Ichi the Killer και και. 100 ταινίες στο ενεργητικό του και συνεχίζει. :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4242 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 22/1/2018 στο 3:32 ΜΜ, Θρηνωδός είπε:

Εμένα το πλάσμα στο shape of water μου θύμιζε από την αρχή τον abe sapiens του bprd, τόσο που περίμενα μέχρι το τέλος να δείξει ότι όλο αυτό είναι μια origin ιστορία. :lol: Ο Ντελ Τόρο είχε κάνει και to hellboy του '04 άλλωστε, πιθανό να πήρε και από κει στοιχεία για την εμφάνιση (και ας λέει ότι είναι βασισμένο στον Robert Redford )

 

1.png2.jpg

 

Σχεδόν ίδιοι είναι

Εδώ μιλάμε για περίπτωση κόπυ πάστε!:D

Μου κάνει εντύπωση πως δεν υπήρξε μία αντίδραση ή σχόλιο από το Mignola !

Πάντως τα όσκαρ είναι άτιμο πράγμα ,για παράδειγμα ο  Del Toro μπορεί να το πάρει για Shape of water την στιγμή που ο Λαβύρινθος του Πάνα είναι καταφανώς καλύτερη ταινία!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4169
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από τις 8 Φεβρουαρίου έχω δει τις εξής ταινίες:

 

Lonely Are The Brave. (1962). Πρόκειται για ένα πραγματικά εξαιρετικό και αριστουργηματικό δράμα με στοιχεία Γουέστερν, το οποίο μπαίνει στη λίστα με τις αγαπημένες μου ταινίες ανεξαρτήτου είδους. Το σενάριο λιτό και απέριττο, αλλά τόσο καλογραμμένο και ενδιαφέρον, γεμάτο μηνύματα και νοήματα. Η σκηνοθεσία εξαιρετική, τα σκηνικά φοβερά, η φωτογραφία άπαιχτη, οι ερμηνείες πάρα πολύ καλές. Έχω ακούσει ότι είναι ίσως η πιο αγαπημένη ταινία του Κερκ Ντάγκλας, που εδώ δίνει ρέστα με την ερμηνεία του. Αυτό λέει πολλά! Για λεπτομέρειες δεν του βάζω άριστα: 9/10
Moon. (2009). Πολύ ωραία και ιδιαίτερη ταινία επιστημονικής φαντασίας, γεμάτο ιδέες και νοήματα, που θίγει και εξετάζει διάφορα ενδιαφέροντα και σημαντικά θέματα που άπτονται της ανθρώπινης ύπαρξης. Η πλοκή κινείται με αργούς και σταθερούς ρυθμούς μέχρι το δυνατό φινάλε, η ατμόσφαιρα είναι πραγματικά εξαιρετική, ενώ ο Σαμ Ρόκγουελ μου φάνηκε αψεγάδιαστος. Όμως, τελικά, δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα από το σύνολο: Κάπου τα είχα ξαναδεί όλα αυτά, είτε σε ταινίες, είτε σε βιβλία. Όμως, αναμφίβολα, είναι μια ταινία που αξίζει να δει κανείς, χωρίς μάλιστα να χρειάζεται να είσαι λάτρης της επιστημονικής φαντασίας για να την απολαύσεις. 7/10
Ensayo de un crimen. (1955). Πρώτη ταινία του Μπουνιουέλ που βλέπω, δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Σίγουρα δεν είναι ούτε από τις πιο γνωστές του και ούτε από τις πιο καλές του, όμως ήταν ένα πρώτο δείγμα. Είναι μια ταινία με διάφορα καλά στοιχεία, αλλά που κατά τη γνώμη μου δείχνει πολύ τα χρόνια της και που στο τέλος δεν μου άφησε κάτι. Εννοείται ότι στο μέλλον θα δω και άλλες ταινίες του μεγάλου αυτού σκηνοθέτη. 6/10
Rambo: First Blood Part II. (1985). Διαφορετική και κλάσεις κατώτερη σε σχέση με την πρώτη ταινία (που κατά τη γνώμη μου είναι ένα παραγνωρισμένο διαμαντάκι), εδώ έχουμε μπόλικο πίου-πίου, εκρήξεις, ξύλο, εκατόμβες νεκρών (ή σχεδόν), και όλα αυτά τα καλούδια που μια μπρουτάλ ταινία δράσης της δεκαετίας του '80 οφείλει να έχει. Τώρα, από σενάριο και ερμηνείες, μέτρια τα πράγματα. Πάντως πέρασα καλά. 6/10
The Fly(1986). Πολύ ωραία ταινία τρόμου με στοιχεία επιστημονικής φαντασίας, με έξυπνη κεντρική ιδέα και πολύ καλή εκτέλεση από τον μαιτρ του Body Horror, Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ. Στην αρχή κινείται με κάπως αργούς ρυθμούς, αλλά μετά παίρνει για τα καλά μπρος και έρχονται οι εκπλήξεις και οι αηδιαστικές σκηνές η μια πίσω από την άλλη. Φοβερή ατμόσφαιρα, εξαιρετικό μακιγιάζ, ικανοποιητικές ερμηνείες. 8/10
Los ojos de Julia. (2010). Ωραίο θριλεράκι από την Ισπανία, με λίγο μυστήριο, αρκετό σασπένς, μια δυο εκπλήξεις στην πλοκή και οπωσδήποτε με σκοτεινή και κάπως υποβλητική ατμόσφαιρα. Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα Ισπανικά θρίλερ εκεί έξω, αλλά και αυτό μου φάνηκε μια χαρά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ώρα θα περάσει ωραία και ψυχαγωγικά. 7/10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. (2017). Κρατούσα σχετικά μεγάλο καλάθι, ελέω διθυραμβικών κριτικών από δω και από κει (και ελέω επτά υποψηφιοτήτων για Όσκαρ), και ευτυχώς που οι προσδοκίες μου εκπληρώθηκαν σε πολύ μεγάλο βαθμό. Τρελές καταστάσεις, μαύρο χιούμορ, μπόλικο βρισίδι, αξιοπερίεργοι και υπερβολικοί χαρακτήρες, είναι μερικά στοιχεία που συνθέτουν την ταινία. Η σκηνοθεσία μου φάνηκε πολύ καλή, η φωτογραφία εξαιρετική, τα όλα σκηνικά της μικρής πόλης τρομερά, οι ερμηνείες άψογες. Απλά κάποια πράγματα στο σενάριο δεν με έπεισαν απόλυτα. Πάντως ασυζητητί είναι μιας από τις πολύ καλές ταινίες που είδα τον τελευταίο καιρό και πραγματικά την απόλαυσα από την αρχή μέχρι το τέλος. Πιστεύω θα τσιμπήσει κάνα δυο Όσκαρ (ίσως Α' Γυναικείου και Β' Αντρικού Ρόλου). 8/10
Last Train From Gun Hill. (1959). Κλασικό Γουέστερν, με λιτό σενάριο που καταφέρνει να κρατήσει το ενδιαφέρον του θεατή από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, χάρη στη δράση, την όλη ένταση της πλοκής και το πολύ δυνατό φινάλε. 7/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Να πεταχτω και εγω σαν ....  τον Αλβερτο το Μεγα να πω οτι πριν κανα χρονο ειδα και εγω πρωτη φορα το "It happened one night" και μου αρεσε αρκετα χωρις βεβαια να ειναι αριστουργημα. Και φυσικα οσο υπαρχει το "Οσα Παιρνει ο Ανεμος" αυτη θα θεωρειται η εμβληματικοτερη ταινια του σπουδαιου Κλαρκ Γκεημπλ. Και να συμπληρωσω δυο πραγματα ασχετα μεταξυ τους.

 

1) Περι Οσκαρ. Εχω δει ταινιαρες που εχουν παρει πολλα οσκαρ,  ομως εχω δει και ταινιαρες που δεν ηταν καν υποψηφιες. Τα βραβεια απονεμονται και ΔΕΝ κερδιζονται αντικειμενικα (οπως πχ σε αγωνες δρομου που υπαρχει χρονος ή σε αθληματα με γκολ κτλ). Οποτε τα βραβεια ειναι σχετικα για μενα. Μην ξενχαμε οτι πολλες ταινιες αναγνωριστηκαν μετα απο μερικα ετη πχ Ο πολιτης Κεην και οτι αρκετοι δημιουργοι και σκηνοθετες οπως πχ οι Τσαρλυ Τσαπλιν, Χιτσκοκ και Κιουμπρικ δεν πηραν ποτε οσκαρ. (ο Τσαπλιν πηρε "τιμητικο")

 

2) Αγαπαω πολυ τις παλιες ελληνικες ταινιες αλλα το χω παρατηρησει και εγω αυτο με την αντιγραφη και μαλιστα με το "it happened one night" μου ρθε αμεσως στο μυαλο "Η αρχοντισσα και ο αλητης"

Αλλες της Βουγιουκλακη που θυμαμαι προχειρα και φαινονται για αντιγραφη (ή μεταφορα διασκευη αν ειχαν παρει τα δικαιωματα, αυτο δεν το ξερω) ειναι "Η αγαπη μας" με το "A star is born"  , "Σ' αγαπω" με το "Love Story" ,  "Ενα αστειο κοριτσι" με το ιταλικο "Νυχτες της Καμπιρια" (οπου εγινε και αμερικανικη βερσιον "Sweet charity"),  και δεν αναφερω καν το "πονηρο θηλυκο κατεργαρα γυναικα"  που ειναι διασκευη θεατρικου του Σωμερσετ ή το "κατασκοπος Νελυ" που ειναι το "Cabaret". Και ειμαι σιγουρος οτι εξυσα μονο την επιφανεια!

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Drive 2011

 

 

Με τον Ryan Gosling, και κάποιοι μίλησαν για καταπληκτικές ερμηνείες. Δεν είμαι ανάμεσα σε αυτούς. Αντιθέτως οι ερμηνείες μου φάνηκαν φτωχές και ξύλινες. Δεν είναι περίεργο αυτό. Οι μισοί έλεγαν ότι η Jodie Foster άξιζε όσκαρ στην Επαφή, και οι άλλοι μισοί έλεγαν ότι έπαιξε υστερικά και γελοία.

 

Μηχανικός - οδηγός κασκαντέρ κάνει πάρεργο βοηθώντας εγκληματίες να φύγουν από τον τόπο του εγκλήματος ή από την ίδια την πόλη. Μπλέκεται ρομαντικά με μία νεαρή μητέρα, και βοηθάει τον άντρα της. Αυτός πρόσφατα αποφυλακισμένος αναγκάζεται να πάρει μέρος σε μια ληστεία που θα τον ξεπλύνει στα μάτια των συνεργατών του. Το σχέδιο είναι παγίδα για ξεκαθάρισμα λογαριασμών, και ο πρωταγωνιστής μπλέκεται όλο και περισσότερο.

 

Εκείνο που αξίζει είναι η σκηνοθεσία. Βασικά είναι από άλλον πλανήτη. Δεν έχω δει πρόσφατα κάτι καλύτερο. Η σκηνή στον ανελκυστήρα σχολιάστηκε από πολλούς και πραγματικά είναι υπέροχη. Υπάρχουν και άλλα. Το πλάνο που ντελαπάρει το αυτοκίνητο των κακοποιών και μεις το βλέπουμε μέσα από την κάμερα που είναι στη θέση του συνοδηγού του ήρωα τη φάση καθώς και τους επιβάτες στο πίσω κάθισμα είναι καταπληκτική. Έχει αργά πλάνα αλλά καμιά σχέση με Zack Snyder.

 

 

Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι

 

Κοινωνική ταινία που θα έλεγα έχει στοιχεία μαύρης κωμωδίας. Μια μητέρα που έχασε την κόρη της από βιασμό και φόνο βλέπει να περνάν οι μήνες χωρίς να λύνεται το έγκλημα. Έτσι αγοράζει διαφημιστικές ταμπέλες και προσβάλει την αστυνομία της πόλης για την αδράνειά της. Μπάς και τους ξυπνήσει. Η πόλη αντιδράει εναντίων της, οι αστυνομικοί αντιδρούν εναντίων της, και η κατάσταση ξεφεύγει από όλους. Όλοι είναι γκρίζοι χαρακτήρες, ακόμη και η μάνα είναι "περίεργη".

 

Ακούγονται όσκαρ για αυτήν την ταινία, αλλά για μένα δεν τα αξίζει. Καλή ταινία, αλλά αυτό το χαμηλό IQ όλων των χαρακτήρων με εκνεύρισε. Μπορεί να πάει με το λαϊκό κλίμα της κωμόπολης αλλά δε νομίζω να είναι έτσι οι σερίφηδες, σα να βγήκαν από τον εμφύλιο νότο της Αμερικής.

 

Εδιτ: Ένας από τους πρωταγωνιστές διβάζει το Incorruptible  του Mark Waid.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είδα προ ολίγου το Shape of Water. Γενικά καλή ταινία, με εξαιρετικές ερμηνείες και χτιζόταν όμορφα μέχρι που το σενάριο άρχισε να μυρίζει ευκολίλα.

 

Spoiler

Οι μαγικές ικανότητες του πλάσματος με απογοήτευσαν. Πώς στο καλό εξαφανίστηκε ένα τέτοιο είδος, με healing ability παρόμοιο του Wolverine; Αλλά ας το προσπεράσουμε αυτό. Στο τελείωμα, ο Strickland τρέχει σαν τον Flash για να προλάβει τα πάντα και πυροβολάει (ω μα τι έκπληξις!) την πρωταγωνίστρια και το (πολύ καταπονημένο) πλάσμα το οποίο (μετά την «απαραίτητη» παύση για να νομίζουμε ότι πέθανε (τρικ που ξαναχρησιμοποιήθηκε νωρίτερα, ανεπιτυχώς και αχρείαστα κατ' εμέ)), σηκώνεται και σα να ήταν στα καλά του, τονε σφάζει. Και μετά με μια απλή κίνηση του χεριού δημιουργεί βράγχια. Αν έχεις τον θεό του ρε Γουλιέλμε Παραδέχομαι πάντως ότι το τελευταίο σαν σκηνή ήταν καλογυρισμένη.

Και δε θέλω να αναφερθώ στη σκηνή που η Ελάιζα αρχίζει και τραγουδάει αλά Δαλιανίδης με το πλάσμα. Καλοφτιαγμένη μεν σκηνή, αλλά γελοία imho.

 

Τελικό πόρισμα; Ο Λαβύρινθος είναι σημαντικά ανώτερο φιλμ. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Britannia - Σειρά 9 επεισοδιών, συμπαραγωγή Sky/Amazon, με θέμα την ρωμαϊκή κατάκτηση της Βρετανίας. Σαχλαμάρα και κρίμα για τον David Morrissey.

Για όσους θέλουν να σκοτώσουν τον καιρό μέχρι να βγουν τα νέα επεισόδια GOT.

 

Damnation - Σειρά 10 επεισοδίων με θέμα τις αγροτοεργατικές απεργίες στην Iowa του 1930. Αρκετά ακατέργαστο το θέμα, οπότε έχει το ενδιαφέρον του. Μπορώ να πω ότι την είδα μέχρι το τέλος με μεγάλο ενδιαφέρον, αν ήξερα όμως ότι η σειρά έχει ήδη ματαιωθεί και δεν θα υπάρξει δεύτερος κύκλος , ίσως και να μην την ξεκινούσα, αφού το τέλος της ανήκει στην παράδοση του "Ποιος σκότωσε τον Τζέι Αρ;".....

 

Altered Carbon Η καλύτερη Sci-fi σειρά από το Battlestar Galactica και μετά. Ένα δυστοπικό και παραληρηματικό cyberpunk έπος. Πολύ Blade Runner λίγο Star Wars, λίγο Matrix, ενήλικη αφήγηση και πολλές ανατροπές. H παραγωγή κάνει το Game of  Thrones να φαίνεται γυρισμένο σε στούντιο της Φίνος Φιλμς. Όλες οι πρωταγωνίστριες βγάζουν τα πάντα! Πραγματικά το απόλαυσα και θα το περάσω ένα δεύτερο χέρι το καλοκαίρι.

 

Jamestown – Νέος Κόσμος, Άποικοι, Ινδιάνοι, Δουλεμπόριο, Βρετανική Αυτοκρατορία. Θα μπορούσε να είναι ο Τελευταίος των Μοϊκανών meets Την Καλύβα του Μπαρμπα Θωμά. Επέλεξε να είναι οι Νοικοκυρές σε Απόγνωση 1619!

 

The End Of The Fucking World  - Έξυπνο, δροσερό, πικρόχολο, με γοργή σκηνοθεσία και μπιτάτο τέμπο, ένα εφηβικό Wild At Heart. Mε απίστευτες μουσικές επιλογές, (με original score από τον Graham Coxon!) χωρίς τις οποίες ίσως δεν μου έκανε τόσο καλή εντύπωση!

 

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. Τόσο Coen ταινία ούτε και ο Joel με τον Ethan δεν θα μπορούσαν να σκαρφιστούν. Η καλύτερη ταινία της χρονιάς. Σίγουρα τα τρία όσκαρ, αν υπάρχει δικαιοσύνη θα πάρει και τέταρτο, αυτό της καλύτερης ταινίας.

 

The Shape Of Water . Πολύ φασαρία για το απόλυτο τίποτα. Δεν ξέρω τι ακριβώς ήθελε να πει ο ποιητής αλλά εικάζω ότι απλώς μας έκανε πλάκα να δει ποιος θα τσιμπήσει. Ένα στυλιζαρισμένο περιτύλιγμα που όσες φορές και να το ξετυλίξεις αποκλείεται να ανακαλύψεις κάτι. Ανούσιο, αδιάφορο, εξυπνακίστικο, γκροτέσκο και ναρκισιστικό αλά ντελ τόρο και μέχρι εκεί. Αν το μήνυμα ήταν «περιφρονημένοι όλου του κόσμου, μουγκές, άσχημες και παλαβωμένες από τον αυνανισμό καθαρίστριες, ορφανές νέγρες κακοπαντρεμένες, gay γέροι και άνεργοι καλλιτέχνες και κάθε λογής ψάρια έξω από το νερό, ΕΝΩΘΕΙΤΕ γιατί η αγάπη θα σώσει τον κόσμο!!!! , συγγνώμη που δεν μπορούσα να κρατήσω την κοιλιά μου από τα γέλια, γιατί αφενός είναι τεράστια και αφετέρου κράταγα τα ποπ κορν.

PS. Ο διάλογος του Jenkins με την Hawkins όταν του λέει να επαναλαμβάνει δυνατά ότι αυτή του «λέει» στην νοηματική… για γέλια!!!!!

Και η απορία του γιου μου:

 

Αφού θεράπευσε την καράφλα γιατί δεν θεράπευσε και τις φωνητικές της χορδές;;;;;;;;;;;;

Επεξεργασία από germanicus
spoiler
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βάζουμε και κανένα σπόιλερ tag, έτσι? :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.