Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Και στο Moon είναι πολύ καλός. Αξιόλογη sci-fi ταινία, στο πνεύμα του 2001:) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

The End of the F***ing World

 

Πολύ συμπαθητική σειρά. Με κέρδισε από το πρώτο επεισόδιο. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν η μουσική του επένδυση.

Οκτώ επεισόδια των 20 λεπτών είναι και έφυγαν νεράκι. Ελπίζω σε δεύτερη season διότι δε τα πάω καλά με τα cliffhanger τέλη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, Dr Paingiver said:

Three billboards outside Ebbing Missouri. Εξαιρετική ταινία, με συγκλονιστικές ερμηνείες. 7,50/10 άνετα. Ο Rockwell φοβερός. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση από το Πράσινο Μίλι, σ΄ένα πολύ ιδιαίτερο ρόλο, αλλά από τότε δεν έτυχε να τον ξαναδώ πουθενά. Απορώ πως δεν έχει κάνει μεγαλύτερη καριέρα. :)

Μην ξεχνάτε ότι ο σκηνοθέτης/σεναριογράφος Martin McDonagh 

μας έχει δώσει το κορυφαίο In Bruges (2008)

Το προηγούμενο του Seven Psychopaths (2012) δεν μου άρεσε.

Παίζει και ο Rockwell (οποίος γενικά δεν μου αρέσει. Δεν με ψήνει αυτή η τρέλα που πουλάει ) .To Moon πολύ ωραίο. Αν δεν κάνω λάθος σκηνοθεσία ο γιος του Bowie.

Τo Three billboards outside Ebbing Missour

ή σινεμά ή όταν βγει το HD rip.

 

 

1 hour ago, Murphy Pendleton said:

The End of the F***ing World

 

Πολύ συμπαθητική σειρά. Με κέρδισε από το πρώτο επεισόδιο. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν η μουσική του επένδυση.

Οκτώ επεισόδια των 20 λεπτών είναι και έφυγαν νεράκι. Ελπίζω σε δεύτερη season διότι δε τα πάω καλά με τα cliffhanger τέλη.

To κόμικ πάντως τελειώνει απότομα.

Το αστείο είναι ότι εγώ το είχα πάρει από τον ίδιο τον Forsman όταν το έβγαζε μόνος του σαν μίνι κόμικ. Πριν τον πάρει η Fantagraphics

Δεν του έλεγα να μου κάνει και κανά σχεδιάκι και να βάλει και τίποτα υπογραφές. Στο ebay το πάρτυ ξεκίνησε.

 

DSC_0136.thumb.jpg.6adf5e0e1711394b3a985b73d53f865f.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

7 ώρες πριν, Cassidy είπε:

To κόμικ πάντως τελειώνει απότομα.

Το αστείο είναι ότι εγώ το είχα πάρει από τον ίδιο τον Forsman όταν το έβγαζε μόνος του σαν μίνι κόμικ. Πριν τον πάρει η Fantagraphics

Δεν του έλεγα να μου κάνει και κανά σχεδιάκι και να βάλει και τίποτα υπογραφές. Στο ebay το πάρτυ ξεκίνησε.

 

DSC_0136.thumb.jpg.6adf5e0e1711394b3a985b73d53f865f.jpg

 

 

 

Respect! :wow:

Δε ξέρεις πόσο σε ζηλεύω τώρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

αφού βασίζεται σε κόμικ, περιμένουμε παρουσίαση της σειράς :lol: 

 

αυτό το In Bruges είχα δει καλά σχόλια τότε, το είχα δει και ακόμα βλέπω να λέτε ότι είναι εξαιρετικό και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Δεν μου άρεσε και ας πηγαίνω τον Farrell με τα χίλια :) Ίσως άλλο να περίμενα και άλλο να είδα εντέλει... ίσως... 

 

anyhow.

 

The Snowman  (2017) βασισμένη στο βιβλιο του Nesbo. Αυτό το 5,2 στο imdb είναι πολύ τίμιο :) Ωραία σκηνικά/κινηματογράφηση, αλλά... Διάφορα δυνατά ονόματα στους ηθοποιούς, οι οποίοι πέρασαν και δεν άγγιξαν.

να ήταν άραγε για να παρασυρθούμε περιμένοντας πως κάποιος από αυτούς ήταν ο ανταγωνιστής? μπορεί...

Δεν πέρασα άσχημα, αλλά νταξ... 5/10

 

Vera S08E01. Α γειά σου. Ξεκινάει η ετήσια σεζόν των Αγγλικών αστυνομικών :) Σαφώς διασκεδαστικότερο από το Snowman και ας είναι για την τηλεόραση :) Τις προάλλες είχε και το Death in Paradise S07E01. Αυτό είναι σαν τα σοκολατάκια Noisetta :D  Δεν τα αγοράζω, δεν τα πάω δώρο, δεν μου τα φέρνουν δώρο, αλλά όταν τα πετυχαίνω, τα τσακίζω ασυναίσθητα :) (ή και συνειδητά.... :lol: )

 

Top of the lake. Season 2. China Girl. 2017. Ομολογώ ότι δεν είχα κατανοήσει ποια ακριβώς είναι η Elizabeth Moss :) Βέβαια δεν έχω δει ούτε Mad Men, ούτε West Wing. Anyhow. Στο δια ταύτα. Καταβροχθιστηκε. Δεν την είδα απλά. Την κατασπάραξα σα λυσσασμένη ύαινα. Και έχω ανάποδα συναισθήματα από αυτά του αρθρογράφου της Guardian που στο 4ο επεισόδιο έγραφε ότι "να είναι άραγε αργά για να σωθεί αυτό το mess of a series"? :) Διότι αυτά που αυτός αποκαλούσε mess, εγώ ήμουν με ένα oh yeah. Φιγούρες που αυτός αποκαλούσε μονοδιάστατοι γκροτέσκοι χαρακτήρες, εγώ ήμουν με ένα "μου προκαλούν έντονα αισθήματα απέχθειας. πόσο μ@λ@κες. αλλά για να κατορθώνει το σώου να μου προκαλεί τέτοιες εντάσεις, τότε μπράβο του" :) Είχε τις τρύπες του, είχε τα θέματά του, αλλά είχε και μια τρελή γοητεία, ένα τρελό σασπένς. 7+/10 με πολλή άνεση :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμπαθητικο το The End of The F********g world, χωρις ομως να μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση - υπαρχει τοπικ εδω :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

The Siege 1998

Πιο πολύ εντύπωση στην υπόθεση μου έκανε η αντίδραση του FBI απέναντι στον αμερικάνικο στρατό και στους αραβόφωνους. Ειδικά το τέλος που τους δείχνει να πανηγυρίζουν μια σκέψη έμεινε στο μυαλό μου: μετά την 11η Σεπτεμβρίου δεν πρόκειται να ξαναβγεί παρόμοια ταινία με αντίστοιχες σκηνές. (Υπήρχαν και κανα 2 πλάνα με τους δίδυμους πύργους) Γενικά καλή ταινιούλα που κυλούσε ευχάριστα η ώρα

 

Rise Of The Planet Of The Apes 2011

Δεν μπορείς να μην συμπαθήσεις τον πίθηκο. Το πως ξεκινάει και το που φτάνει. Ωραία υπόθεση και γενικά ωραία ταινία. Σειρά παίρνουν και τα 2 επόμενα

 

Mindhunter 2017 Season 1

Μια πάρα πολύ καλή σειρά 10 επεισοδίων με πρωταγωνιστές δύο πράκτορες του FBI οι οποίοι ξεκινάν να παίρνουν συνέντευξη από κατα συρροήν δολοφόνους, για να προβλέψουν - καταλάβουν - κατηγοριοποιήσουν μελλοντικά εγκλήματα και να τους βοηθήσουν στην μελέτη που κάνουν. Γυρισμένο στα '70ς

 

Dark Season 1 2017

Ωραία σειρά και αυτή, γυρισμένη στα γερμανικά. Κάπου πέτυχα και αγγλική μεταγλώττιση αλλά όταν η μάνα είπε στην κόρη "Sit down, young lady" το άλλαξα στην default γλώσσα...

Μου θύμησε λίγο από 17/11/63 του King, με ταξίδια στο χρόνο σε ένα χωριό της Γερμανίας, εξαφανίσεις παιδιών, δολοφονίες και το μεγάλο ερώτημα: είναι εφικτό να αλλάξεις το μέλλον ή το παρελθόν ?

Είναι καλογυρισμένο, σου κρατά το ενδιαφέρον, έχει ωραίες τοποθεσίες (μπόλικα δέντρα - δάση και βροχή!), ωραίους διαλόγους και το μόνο μειονέκτημα που βρήκα ήταν ότι η όλη υπόθεση γίνεται ένα κουβάρι που δεν είναι ξεκάθαρο το που καταλήγει! (Επίσης τα γερμανικά ονόματα και επίθετα το περιπλέκουν ακόμη περισσότερο) Κάτι πάει να εξηγήσει στο τελευταίο επεισόδιο αλλά κάτι μου φαίνεται ότι έχασα στην πορεία.

 

Spoiler

Όταν παρουσιάζονται 2 και 3 γενιές του ίδιου χαρακτήρα και αλληλεπιδρά με άλλες 2-3 γενιές ένος άλλου χαρακτήρα (και όχι μόνο ένός απαραίτητα) κάπου με ζορίζει..

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

21 ώρες πριν, Cassidy είπε:

Τo Three billboards outside Ebbing Missour

ή σινεμά ή όταν βγει το HD rip.

 

 

Εχει βγει ήδη εδώ και μία εβδομάδα. Το έχουμε γράψει και σε DVD-R για το αρχείο μας. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είδα χθες το "Shape of Water" του Guillermo del Toro. Υπέροχη ταινία από ένα σπουδαίο σκηνοθέτη και ένα εξαιρετικό καστ. Για μένα η Sally Hawkins αξίζει το Οσκαρ Α Γυναικείου Ρόλου, αλλά και οι υπόλοιποι ηθοποιοί είναι καλοί (Richard Jenkins, Octavia Spencer, Michael Shannon).

 

Αναμένεται να γίνει της κακομοίρας στα Οσκαρ (για να μην πω τίποτα χειρότερο) καθώς θα κονταροχτυπηθούν δύο πραγματικά σπουδαίες ταινίες όπως είναι το Missouri και το Shape. Φέτος είναι μία δυνατή χρονιά. Δείτε το οπωσδήποτε. Δεν θα χάσετε. :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

X-Files Season 11 Episode #2

 

Δε περίμενα να το πω ποτέ αυτό αλλά... I DO NOT want to believe anymore :(

 

Η σειρά έχει καταντήσει πλέον παρωδία. O Chris Carter "έχασε" τη μπάλα. It's a mess.

Θα κρατήσω στο headcanon μου τις season 10 & 11 των comics. Εκεί πέρα τουλάχιστον (έαν εξαιρέσω κάποια μικροατοπήματα) είχαμε ένα σεβασμό και μια καλή συνέχεια στη κεντρική μυθολογία της σειράς. O Gibson Praise ήταν πολύ καλογραμμένος και ταιριαστός για main "villain".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 1/10/2018 at 10:27 PM, CaptainMarvel17 said:

Εχει βγει ήδη εδώ και μία εβδομάδα. Το έχουμε γράψει και σε DVD-R για το αρχείο μας.

Tα DVDScr.XVID. που από οτι καταλαβαίνω βλέπεις εσύ δεν είναι HD.

Αν δεις τα χαρακτηριστικά τους έχουν  Resolution]:.............: 720x384 px

Στα HD το μικρό νούμερο πρέπει να είναι τουλάχιστον 720.

Για αυτό είπα ότι θα περιμένω.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από την 1η Ιανουαρίου έχω δει τις εξής ταινίες:

 

The Hitch-Hiker. (1953). Ένα όχι και τόσο γνωστό νουάρ της δεκαετίας του ’50, σε σκηνοθεσία της Ida Lupino. Πρόκειται για ένα σύντομο δραματικό θρίλερ, με απλή πλοκή, λίγη ένταση και μια κάποια αγωνία για την κατάληξη. Αν και είμαι λάτρης των κλασικών νουάρ, το συγκεκριμένο δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε. Κάτι στην πλοκή, κάτι στις ερμηνείες, δεν ξέρω… Πάντως δεν πέρασα και άσχημα. 6/10
Thank You For Smoking. (2006). Έξυπνη κωμωδία, που σατιρίζει με έντονο κυνισμό τον τρόπο  λειτουργίας εταιρειών και λόμπι, αλλά και διάφορες καταστάσεις της Αμερικάνικης πραγματικότητας. Ο Aaron Eckhart απολαυστικός στο ρόλο του κυνικού υποδιευθυντή του λόμπι των καπνοβιομηχανιών, που μάχεται για να κερδίσει την εύνοια του κοινού και των ΜΜΕ υπέρ του καπνίσματος. 7/10
Lion. (2016). Πολύ δυνατή δραματική ταινία, όπου αρχικά παρακολουθούμε την πορεία ενός μικρού Ινδού, από τη στιγμή που χάνεται στο χάος και τη φτώχεια της χώρας του, μέχρι που υιοθετείται από ένα άτεκνο ζευγάρι Αυστραλών. Στη συνέχεια, πολλά χρόνια μετά, βλέπουμε αυτόν τον Ινδό σε νεαρή ηλικία, να ψάχνει την οικογένειά του στην Ινδία. Το κομμάτι στο οποίο παρακολουθούμε την περιπέτεια του πιτσιρικά, είναι σαφώς και το πιο δυνατό κομμάτι της ταινίας. Η όλη απεικόνιση της φτώχειας που επικρατεί σε μεγάλο κομμάτι αυτής της χώρας, είναι έντονα ρεαλιστική. Επίσης η ερμηνεία του μικρού είναι εξαιρετική (οι ερμηνείες των υπόλοιπων ηθοποιών είναι απλώς ικανοποιητικές). Η σκηνοθεσία άρτια, η φωτογραφία πολύ καλή, γενικά είναι μια ταινία που αξίζει να δει κανείς. Απλά θέλει το χρόνο της. 8/10
The Big Red One. (1980). Κλασική πολεμική ταινία της δεκαετίας του ’80, στην οποία παρακολουθούμε την πορεία ενός λοχία και κάποιων συγκεκριμένων μελών της μονάδας του σε διάφορα πεδία μάχης του Β’ Π.Π., και την προσπάθειά τους να επιβιώσουν. Η συγκεκριμένη ταινία μου φάνηκε κάπως διαφορετική σε σχέση με άλλες πολεμικές ταινίες για τον Β. Π.Π. που έχω δει, και μάλλον έχει να κάνει με τη ματιά και το ύφος του σκηνοθέτη. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, αλλά σίγουρα έμεινα ικανοποιημένος. Είναι μια πολεμική ταινία που αξίζει να δει κάποιος που λατρεύει αυτό το είδος. 7/10
Adventures In Babysitting. (1987). Ωραία κωμωδία, γεμάτη δράση, υπερβολές, κουλές στιγμές και χιούμορ, σίγουρα είναι ό,τι πρέπει για να περάσει ευχάριστα η ώρα. Δεν μπορώ να πω, γέλασα κάμποσο και πέρασα καλά! 7/10
12 Angry Men. (1957). Μετά από αρκετό καιρό, βάζω άριστα δέκα σε μια ταινία, αν και σε δυο-τρεις περιπτώσεις πέρσι και πρόπερσι είχα φτάσει πολύ κοντά. Τώρα, όμως, δεν υπήρχε περίπτωση να μην ανταμείψω ένα τέτοιο αριστούργημα με τον καλύτερο δυνατό βαθμό. Τι να σχολιάσει κανείς; Το σενάριο, τις ερμηνείες, τους διαλόγους, την ατμόσφαιρα, την εξέλιξη της πλοκής, τη σκηνοθεσία, τον έμμεσο σχολιασμό της ανθρώπινης κοινωνίας; Όλα είναι στο ανώτερο επίπεδο ποιότητας. Θα μπορούσα να γράψω ένα ολόκληρο κατεβατό για την απόλαυση που μου προσέφερε αυτό το αριστούργημα, αλλά τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Οπότε… 10/10
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ξαναείδα το Die another day, (2002) την τελευταία του Brosnan ως Bond. :) Από τις πιο ιδιάζουσες της σειράς. Η πρώτη μισή είναι από τις καλύτερες Bond. Άνετα. Η δεύτερη μισή, από τη στιγμή που εμφανίζεται αυτό το πράγμα που λέγεται αμάξι και πηγαίνει στην Ισλανδία, είναι άνετα από τις χειρότερες Bond :) Κάτι σαν το Spectre (2015). 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ενα περιεργο πραγμα..

 

ενω εχω δει ολες τις παλιες bond, τις πιο καινουργιες με τον ντανιελ.. θα τον ελεγα και αγαπημενο χαρακτηρα

αυτες με τον μπροσναν δεν εχω καθησει να τις δω, καμια σκηνη απο εδω απο εκει ναι, αλλα να κατσω να παρακολουθησω οχι..

και εχω και ολες τις ταινιες σε συλλογη dvd..

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

κακώς :) Από τη στιγμή που τον λες αγαπημένο χαρακτήρα, έχεις δει όλες τις άλλες και γενικώς δεν αράζεις για βαριά πράγματα, αλλά για χαλαρό popcorn και τζέρτζελο, τότε είμαι σίγουρος πως θα διασκεδάσεις με όλες τους :) Είναι όλες τους χαλαρά 6/10 και είναι η φάση στην οποία προσπαθούν να στηρίξουν το franchise βάζοντας σοβαρούς ηθοποιούς τριγύρω (αλλά και οι διάφοροι σκηνοθέτες έχουν μερικά ωραία πράγματα στα βιογραφικά τους).

 

Θα εκτιμήσεις περισσότερο και τις διάφορες σκηνές που έχεις δει :) 

 

Καλές είναι. Θα σου αρέσουν. Γκαραντί :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το ξερω κακως.. και εννοειται θα διασκεδασω.. αλλα γι αυτο λεω, κατα ενα περιεργο πραγμα δεν εχει γινει.. δεν ξερω γιατι..

 

μπορει να γινει και καποιος μαραθωνιος μεσα στις επομενες εβδομαδες :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αξίζει τον κόπο να τις δεις. Είναι αρκετά καλές. Βέβαια ο καλύτερος Bond είναι ο Sean Connery. :)

 

Είδα το "Wonder Wheel" του Woody Allen. Το φιλμ βλέπεται αλλά ο σκηνοθέτης έχει κάνει και πιο δυνατές ταινίες στο παρελθόν.

 

Δεν μ' άρεσε καθόλου το "Borg McEnroe" με τον Shia LaBeouf. Ενώ το θέμα της ταινίας είναι πολύ ενδιαφέρον (η κόντρα ανάμεσα σε δύο θρυλικούς τενίστες, τον Björn Borg και τον John McEnroe), το φιλμ είναι πολύ βαρετό. Το παράτησα στη μέση, αφού ξενέρωσα άγρια. :down:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

John Wick 2014

Πολύ καλή ταινία, με κάποιες άπαιχτες σκηνές δράσης - κυνηγητού - ξύλου - πυροβολισμών και φυσικά headshots! Στα σημεία μου άρεσε λίγο παραπάνω από το σίκουελ...

 

John Wick Chapter 2 2017

... το οποίο είναι κι αυτό πάρα πολύ καλό! Οι σκηνές δράσεις συνεχίζουν να είναι φανταστικές (όχι όλες, αλλά οι περισσότερες) Εξηγούνται και κάποια πράγματα αλλά μας αφήνει και κάτι για το #3.

 

 

The Danish Girl 2015

Ο πρωταγωνιστής με εκνέυρισε και με τις πράξεις του και με τον εγωισμό του. Ήξερα ότι πρόκειται για μια ταινία που προκαλεί όποτε ήμουν προετοιμασμένος, μέχρι τη μέση... Από κει και πέρα η μπάλα χάθηκε. 

Επίσης στο λινκ του imdb ο Eddie Redmayne δεν αναφέρεται ως Άιναρ αλλά μόνο ως Λίλυ, περίεργο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είδα το "Goodbye Christopher Robin" που αναφέρεται στην ζωή του συγγραφέα A. A. Milne που έχει γράψει τα γνωστά παιδικά βιβλία Winnie The Pooh. Πολύ καλό φιλμ, και δεύτερη καλή ερμηνεία της Margot Robbie που βλέπω μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα. Το πρώην αγγούρι έχει γίνει κανονική ηθοποιός. Ποιός να το φανταζόταν.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Logan lucky. Τελείως αμερικανιά, μα πολύ αμερικανιά. Όμως κατανάλωσα 3 κιλά ποπ κορν, 2 κουτιά νάτσος και 4 λίτρα Coca Cola Zero και πέρασα τέλεια. :popcorn:Και μάλλον θα την ξαναδώ στο μέλλον. :popcorn: 5,5/10

Proof. Πολύ καλές ερμηνείες από την Γκουίνεθ Πάλτροου και τον Άντονυ Χόπκινς. ΨΥχογραφική ταινία που απορώ πως μου ξέφυγε μέχρι τώρα. 6/10

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

εγω ειδα το jigsaw(saw legacy).Πολυ μετριο.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Bright.

 

Buddy cop movie σε ένα κόσμο σαν του Άρχοντα των δαχτυλιδιών, αν οι υπόλοιπες φυλές δεν είχαν εξαφανιστεί μετά την ήττα του Σάουρον και ζούσαν στο σημερινό Λος Άντζελες μαζί με τους ανθρώπους. Συν ολίγο Alien Nation (σειρά που δεν έχω δει, αλλά το setting άνθρωπο με συνάδελφο εξωγήινο μοιάζει με το άνθρωπο μαζί με Ορκ που έχουμε εδώ). Από το σκηνοθέτη του Suicide Squad. Καλό ήταν, καλά περάσαμε, το τέλος ήθελε να ήταν πιο σφικτό και να μην μοιάζει βεβιασμένο. Ο κόσμος του επίσης ενδεικνύεται για συνέχεια που μάλλον θα έρθει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Krull 1983

 

Από τις πιο αγαπημένες ταινίες της γενιάς μου. Ο μεσαιωνικός πλανήτης Krull κινδυνεύει από εξωγήινους εισβολείς που ηγείται το Κτήνος. Δυο άρχοντες παντρεύουν τα παιδιά τους για να ενώσουν τους στρατούς τους και να παραβλέψουν τις διαφορές τους μπροστά στο νέο εχθρό. Όχι ότι τα παιδιά τους δεν ξερογλύφονται ο ένας για τον άλλον. Με ένα επιβλητικό μαγικό όπλο που θα τους βοηθήσει. Λίγο παραμύθι τύπου Dungeons and Dragons ή Cloack and Dagger, λίγο space sf κατάσταση, περνάς καλά. Το κλασικό παραμύθι που ο κακός άρχοντας κλέβει τη βασιλοπούλα και θα τη σώσει ένας άξιος νέος. 50 εκατομμύρια κόστισε, ακριβή παραγωγή.

Το αγαπώ και για ακόμη δυο λόγους. Έχω παίξει τον πρωταγωνιστή στο θεατρικό "Ο Δράκος" έτσι έχει μια διπλά χαρά για μένα. Δεύτερον είναι το πρώτο σενάριο που έγραψα ως φοιτητής. Έχτισα έναν παρόμοιο κόσμο και φρόντισα να δώσω ρόλο σε όλους. Στους γονείς, στην γκουβερνάντα, στις υπηρέτριες, σε στρατιωτικούς, δε ξέχασα κανέναν. Και έδωσα λόγους (όχι έναν) που γίνονται όλα αυτά. Ο κακός δεν είναι μόνο απαισιότατος, έχει κάτι παραπάνω να δείξει. Ίσως κάποτε βρω έναν τρελό σκιτσογράφο και κάνουμε ένα epic κόμικ.

 

 

Get Out 2017

 

Στις διάφορες σελίδες του περιοδικού ΣΙΝΕΜΑ το έχει από τις εκπλήξεις της χρονιάς, και στα υπερεκτιμημένα. Εξαρτάται ποιον διαβάζεις. Παραπάνω από συμπαθητικό. Θρίλερ που σε κάποια σημεία δεν μπόρεσα να το προβλέψω. Το χιούμορ είναι διακριτικό και λίγο εγκεφαλικό. Αξίζει.

 

 

The Beguiled 2017

 

Στρατιώτης του βορά του Εμφυλίου των Αμερικάνων πέφτει στα χέρια ενός σχολείου για μικρές κυρίες. Η χριστιανική τους ψυχή τις ωθεί να τον περιθάλψουν και να τον κρύψουν, μην τον καθαρίσουν οι Νότιοι. Αυτός για να περάσει η ώρα φλερτάρει και με τις 7 γυναίκες του σπιτιού. Η κατάσταση ξυπνά ζήλειες, και φαγώνονται μεταξύ τους. Πολύ μέτριο και βαρετό. Το μόνο καλό που είδα ίσως είναι ένας  Colin Farrell μακριά από το χαζοβιόλικο παίξιμο παλιότερων ταινιών του τύπου Daredevil και Αλέξανδρος.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είδα το "Snowman".

 

Ενώ φάνηκε να έχει ενδιαφέρουσα υπόθεση,η σκηνοθεσία κινείται σε πολύ αργό τέμπο που θα το ζήλευε κι ο μακαρίτης ο Αγγελόπουλος. Οι σκηνές έντασης,δράσης ή αγωνίας έλαμψαν δια της απουσίας τους. Για να είμαι όμως ειλικρινής,μερικά πλάνα εντυπωσίαζαν. Υπήρχαν στιγμές που προσωπικά δεν με ενδιέφερε ποιος ήταν ο δολοφόνος,ούτε εάν θα τον πιάσουν. :P Αν και δεν έχω διαβάσει το βιβλίο (και μετά από αυτό που είδα μάλλον θα το καθυστερήσω),ρώτησα κάποιους που το έχουν διαβάσει και μου είπαν ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές με την ταινία,καθώς επίσης κι ότι έχουν παραληφθεί πολλά σημεία. Ακόμα και οι σκηνές δράσης έχουν παραληφθεί. Βέβαια δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη,αν δεν διαβάσω κι εγώ το βιβλίο. Αυτό που σίγουρα μπορώ να πω είναι ότι η ταινία δεν με ενθουσίασε. :( 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

@Indian Έχω διαβάσει το βιβλίο 2 φορές(η 2η τον Αύγουστο πριν προβληθεί η ταινία για επανάληψη) και πίστεψε με, ήταν το ίδιο απολαυστικό. Μεγάλος μέρος του κοινού το θεωρεί το καλύτερο του συγγραφέα. Εγώ προσωπικά θεωρώ τον  "Κοκκινολαίμη" το κορυφαίο του και χαίρομαι που δεν μετέφεραν αυτό στη μεγάλη οθόνη γιατί δεν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση να το παρουσιάσουν τόσο χάλια όπως έκαναν με τον Χιονάνθρωπο. Οι άνθρωποι όχι μόνο πετσόκοψαν το βιβλίο σε βαθμό που οι χαρακτήρες, σου είναι αδιάφοροι αλλά δεν έβαλαν στο τελικό αποτέλεσμα που προβλήθηκε στις αίθουσες, σκηνές δράσης που υπήρχαν μέσα στα trailer που κυκλοφορούσαν. Επειδή είχα πάει με παρέα που δεν είχε διαβάσει το βιβλίο, τους είχα πει ότι δεν θα κάνω σύγκριση. Αμ δε. Φτάνοντας στην τελευταία σκηνή

όπου ο δολοφόνος πέφτει

(που δεν έχει καμία σχέση με το πως τελειώνει το βιβλίο)  δεν άντεξα και γέλασα σε βαθμό που γύρισαν και με κοίταζαν από τις διπλανές θέσεις. Οπότε, παρά τα ωραία τοπία και το δυνατό καστ στο τέλος αναρωτιόμουν αν βρήκα τελικά την ταινία που δεν άξιζε να τη δω στον κινηματογράφο. Για το λόγο αυτό, μην κάνεις στην άκρη το βιβλίο. Όποτε βρεις ευκαιρία κάνε μια ανάγνωση, ειδικά αυτή την εποχή είναι ότι πρέπει λόγω καιρού κτλ.   

2 ώρες πριν, Indian είπε:

Είδα το "Snowman".

 

Ενώ φάνηκε να έχει ενδιαφέρουσα υπόθεση,η σκηνοθεσία κινείται σε πολύ αργό τέμπο που θα το ζήλευε κι ο μακαρίτης ο Αγγελόπουλος. Οι σκηνές έντασης,δράσης ή αγωνίας έλαμψαν δια της απουσίας τους. Για να είμαι όμως ειλικρινής,μερικά πλάνα εντυπωσίαζαν. Υπήρχαν στιγμές που προσωπικά δεν με ενδιέφερε ποιος ήταν ο δολοφόνος,ούτε εάν θα τον πιάσουν. :P Αν και δεν έχω διαβάσει το βιβλίο (και μετά από αυτό που είδα μάλλον θα το καθυστερήσω),ρώτησα κάποιους που το έχουν διαβάσει και μου είπαν ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές με την ταινία,καθώς επίσης κι ότι έχουν παραληφθεί πολλά σημεία. Ακόμα και οι σκηνές δράσης έχουν παραληφθεί. Βέβαια δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη,αν δεν διαβάσω κι εγώ το βιβλίο. Αυτό που σίγουρα μπορώ να πω είναι ότι η ταινία δεν με ενθουσίασε. :( 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Ironhide Ειδικά η τελευταία σκηνή είχε τόσες ευκολίες (για την ταινία μιλάω) που κι εμένα με έκανε και γέλασα. Σκέφτηκα,δεν μπορεί να κυνηγάμε τον δολοφόνο 2 ώρες και να υπάρχει αυτή η κατάληξη. Πραγματικά τραγικό... damn.gif 

 

Από την άλλη,η συγκεκριμένη σκηνή ήταν αυτή που έκανε την σύνδεση με την αρχή κι επιχειρούσε να βγάλει μία αλληγορία,αλλά και πάλι δεν έπειθε κανέναν. 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είδα το "Professor Marston and the Wonder Women" που δείχνει την ιστορία του δημιουργού της Wonder Woman, του ψυχολόγου του Harvard, Dr. William Marston, o οποίος εμπνεύστηκε τον χαρακτήρα της διάσημης υπερηρωίδας, από την προσωπική του ζωή καθώς είχε δημιουργήσει ένα ερωτικό τρίγωνο με την γυναίκα του και με μία φοιτήτρια στο πανεπιστήμιο που δίδασκε. Μετά από τον θάνατό του μάλιστα η γυναίκα του συνέχισε να ζει με την φοιτήτρια με την οποία είχαν λεσβιακές σχέσεις.

 

Η ταινία πήρε πολύ καλές κριτικές και άρεσε στο κοινό (7,2 στο IMDb) αλλά η εγγονή του Marston αποκήρυξε το φιλμ λέγοντας ότι η οικογένειά της απορρίπτει τους ισχυρισμούς της ταινίας και δεν υποστηρίζει "τα αποκυήματα φαντασίας". :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Wind River (2017) με Jeremy Renner (Hawkeye). Ένα έγκλημα σε έναν ινδιάνικο καταυλισμό στο παγωμένο Wyoming.  Στο Wind River Reservation για να ακριβολογούμε. Δεν με χάλασε, 7/10, αλλά δεν συμμερίζομαι τις βαθμολογίες σε imdb (7.8) και rottentomatoes (87%). Όχι τουλάχιστον στο επίπεδο του σασπένς/πλοκής/whodunnit. Από την άλλη όμως χρειάζεσαι παλτό, κουβέρτες, θερμοφόρες και το αρκουδίσιο στους 30 όταν το βλέπεις :) Πραγματικά μεταφέρει το κρύο και την αγριάδα του τόπου. Η :imac: το αγάπησε πολύ περισσότερο πάντως :) 

 

 

Βγήκε επίσης η νέα λίστα Best of: TV Murder Mysteries to Binge Watch NOW – 2018 Edition . Όποιος τυχόν δεν την έχει τσεκάρει (είτε αυτή, είτε τις προηγούμενες (που συμπεριλαμβάνονται σε αυτή)), είναι  πολύ τυχερός αφού υπάρχουν πάρα πολλά εξαιρετικά αστυνομικά για να γνωρίσει :) Και οι υπόλοιποι είμαστε τυχεροί αφού προσθέτει 18 σώου. Ελάχιστα τα ήξερα ήδη και ακόμα λιγότερα τα έχω δει, οπότε με περιμένει μια εξαιρετική χρονιά binge watching :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

27 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Wind River (2017) Δεν με χάλασε, 7/10, αλλά δεν συμμερίζομαι τις βαθμολογίες σε imdb (7.8) και rottentomatoes (87%). Όχι τουλάχιστον στο επίπεδο του σασπένς/πλοκής/whodunnit. 

 

Συμφωνω σε ολα Νικο! κι εγω 7 του εβαλα.. λιγο αργο, αλλα με καλες ερμηνειες. Δεν ειχε αυτο το κατι παραπανω :) Αξιολογη πρωτη σκηνοθετικη δουλεια για τον Sheridan.  Το Hell or High water παντως, στο οποιο ανεβαλε απλως το σεναριο, πολυ καλυτερο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δικό του σενάριο ήταν και το Sicario (2015), έτσι? :) Όπως θα είναι και το Sicario 2. Άκρως αξιοσημείωτο ότι και οι 3 ταινίες, που ήδη έχει γράψει το σενάριο, στη χειρότερη, έχουν ακουστεί. (6αράκι για εμένα το Sicario. Αν και έχει ωριμάσει ωραία μέσα μου. Ίσως να πρέπει να το κάνω 7αράκι. Ίσως να είχε πάρει 6αράκι διότι άλλο περίμενα... :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.