Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα επιτέλους την πρώτη σεζον του A series of unfortunate events :yahoo:

Γουσταρω πολύ τα βιβλία - η πιο μπλακ παιδικη σειρα βιβλίων που εχω διαβασει :lol: κι ειχα θεωρήσει την ταινία με τον Jim Carrey πολυ καλή .

 

Δεν ειχα και πολύ μεγάλες προσδοκίες απο τη σειρα, εχοντας διαβασει κιόλας ότι ειναι πολυ low budget. Κι όμως! Το αποτέλεσμα είναι πολυ πετυχημενο, η ατμόσφαιρα εξαιρετική, η σκηνοθεσία/σκηνικά είναι τέρμα νταρκίλα και θυμιζουν Wes Anderson (που καραγουσταρω). To σενάριο έχει την επιμέλεια του Daniel Handler (του συγγραφεα της σειρας που υπέγραφε με το ψευδωνυμο Λέμονυ Σνίκετ) κι είναι πολύ πιστότερο στα βιβλια :)

 

Στα πλην... ο Ηarris ειναι πολύ καλός ως κόμης Όλαφ, αλλά δεν είναι Carrey, η ηθοποιος που υποδυεται τη Josephine νστη σειρα ειναι χαλια, ενω στην ταινια την επαιζε η Meryl Streep.

Επίσης  καποιες φορές ψιλοφαίνεται ότι είναι φτηνή παραγωγή. Αν και το έχουν καλύψει αρκετα καλά - το κανουν να φαίνεται σαν να είναι στυλίστικη άποψη :D

 

Παω να το προσθεσω στο τοπικ με τα αγαπημενα

Το βιντεο περιεχει SPOILERS. Δείτε το μετα τη σειρα.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

5 ώρες πριν, Γάντζος είπε:

επομενος σταθμος το ''Day of anger''

 

                                                                                                            22.jpg

 

Day of anger (1967): ''Third lesson: never get between a gun and its target.''

Dir.: Tonino Valerii     ''Fourth lesson: punches are like bullets. If you don't make the first ones count, Scotty, you might just be finished.''

                                     ''Fifth lesson: if you wound a man, you better kill him. Because sooner or later he's gonna kill you.''

                                     ''Your last lesson Scotty: when you start killing you can't stop it.''

 

Αλλο επιπεδο το Day of anger. Καλογυρισμενο, με ωραιες ερμηνειες (ειδικα απο τον badass Van Cleef - ο τυπος ποτε δεν απογοητευει) και με memorable μουσικη που χρησιμοποιειται σωστα και δενει αρμονικα με τις αντιστοιχες σκηνες :) Απο τα πρωτα λεπτα της ταινιας και απο αυτο που εβλεπα φαινοταν οτι η ταινια θα κυλησει πολυ σωστα :) 8αρακι και παει να συντροφευσει το ''Death rides a horse'' και το ''Keoma'' στη λιστα με τα καλα σπαγγετι που δεν ειναι Leone :)

 

 

Η μουσικη του Riz Ortolani :up:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τελείωσα σήμερα την πρώτη σεζόν του The Deuce. Και ενώ έβλεπα τα επεισόδια όταν έβγαιναν, τα τελευταία τα άφησα. Και αυτό δείχνει καλά το τι συνέβει. Ενώ τα παρουσιάζει όλα τέλεια, και οι χαρακτήρες έχουν ενδιαφέρον και είναι ολοκληρωμένοι, δεν αναπτύχθηκε καμιά λίγο μεγαλύτερη πλοκή ώστε να με κάνει να θέλω να δω οπωσδήποτε τα υπόλοιπα. Καταντάει σαν ελαφρώς ντοκυμαντέρ απλά με μεγαλη έμφαση σε χαρακτήρες. Αναμενόμενο μιας και νομίζω είχα διαβάσει κάπου ότι ο Simon δεν ενδιαφέρεται να γράψει fiction, αλλά υποτίθεται για αυτό έχουν τον Pelecanos. Παρόμοιο στυλ ήταν και το The Wire, αλλά πάντα είχες κάτι να περιμένεις από θέμα πλοκής. Εδώ γίνεται μόνο χτίσιμο αλλά το ζουμί δε βλέπω πότε θα έρθει. 

 

 

Και για όσους δεν παρακολουθούν την παρουσίαση του κόμικ, είδα και το πρώτο επεισόδιο από το HAPPY!. Αριστούργημα. Το καλύτερο πρώτο επεισόδιο σε σειρά έβερ, και αν συνεχίσει έτσι άνετα αφήνει εποχή σαν σειρά. Γέλιο, δράμα, δράση, ερμηνείες, σενάριο, διάλογοι, σκηνοθεσία όλα 10/10. Δεν έχω κανένα παράπονο πραγματικά. Καθόμουν την επόμενη μέρα και χάζευα μερικές σκηνές ξανά και ξανά. Τόσο άρτια φτιαγμένο. 

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Είδα κι εγώ το πρώτο επεισόδιο του HAPPY εχθές. Δε το περίμενα να είναι ΤΟΣΟ καλό.

Ενώ μου είναι αντιπαθέστατος ο Christopher Meloni, εδώ μου άρεσε αρκετά. Ο τύπος είναι ο Nick Sax. Είχα πεθάνει στα γέλια στην αρχική σκηνή στη τουαλέτα.

Αναμένω τη συνέχεια.

 

Υ.Γ Μόνο στο δικό μου μυαλό ερχόταν η εικόνα του Alan Moore κάθε φορά που έβλεπα τον Bad Santa; :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Gunpowder – 2017

 

Η συνωμοσία της πυρίτιδας σε μια τρίωρη μίνι σειρά του BBC.  Ο Guy Fawkes έχει πολύ μικρό ρόλο, άσε που παίζει λίγο το σαλταρισμένο. Πρωταγωνιστής είναι ο γνωστός μας Kit HaringtonJon Snow από το Game of Thrones) και δε μου φαίνεται πολύ ενθουσιασμένος στο ρόλο του. Οι προτεστάντες της Αγγλίας έχουν εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό εναντίων των καθολικών. Προτεστάντες γαρ, μια πιο τεχνοκρατική απομυθοποιημένη μορφή χριστιανισμού. Ο πρωταγωνιστής και η παρέα του ζητούν βοήθεια από την Ισπανική Μοναρχία για να δολοφονήσουν τον αιμοδιψή βασιλιά. Όμως οι δυο μοναρχίες θέλουν ειρήνη, αφού έχουν χορτάσει πολέμους. Έτσι Οι συνωμότες αποφασίζουν να ανατινάξουν το βρετανικό κοινοβούλιο. Το αποτέλεσμα γνωστό, πράγμα που σου χαλάει το σασπένς όπως η ταινία επιχείρηση Βαλκυρία. Παίζει και η Liv Tyler, και εδώ δεν προμοτάρει τα κάλλη της. Μέτρια σειρά θα έλεγα. Δεν μπορεί να ενθουσιάσει.

 

 

Freaks – 1932

 

Από τις κλασικές ταινίες τρόμου. Πραγματικά φρικιά τσίρκου ζουν σε μια απομονωμένη κοινωνία με μόνο εισόδημα εισιτήρια από τον περίγελο του κόσμου. Μια ακροβάτισσα πουλάει έρωτες σε έναν νάνο για να του φάει την περιουσία. Η απαξιωτική συμπεριφορά της εξοργίζει τα υπόλοιπα φρικιά και εκδικούνται. Κάπου διάβασα ότι είναι κλασική ταινία τρόμου. Δε θα το έλεγα.

 

 

Shadow of a Doubt – 1943

 

Εξαιρετική ταινία του Hitchcock. Ο ας πούμε μποέμ με την πληθωρική προσωπικότητα θείος επισκέπτεται την οικογένειά του, και η ανιψιά ενθουσιάζεται. Μέχρι που μαθαίνει ότι κατηγορείται για δολοφονίες πλούσιων χηρών. Η ανιψιά αρχίζει και σκαλίζει το παρελθόν και αρχίζουν πολλά ατυχήματα να γίνονται γύρω της. Η ταινία αξίζει. Δεν έχει ξανθιά εδώ, αλλά εκείνο το γυναικείο μεγάλο κούτελο της πρωταγωνίστριας χωρίς τρίχα σαν το κεφάλι της Τζέσικα Ράμπιτ φαίνεται συνέχεια.

 

 

Spellbound – 1945

 

Πάλι Hitchcock, και πάλι εξαιρετική. Μία ψυχολόγος γοητεύεται από τον νέο της διευθυντή της κλινικής που δουλεύει. Προσέχει τις έντονες νευρώσεις του και τα ψυχολογικά του προβλήματα και προσπαθεί να τον βοηθήσει τυφλωμένη από τον έρωτα. Το θέμα είναι ότι ο συνάδελφος διευθυντής ψυχολόγος είναι ίσως δολοφόνος που έχει κλέψει την ταυτότητα του πραγματικού διευθυντή. Ο Gregory Peck στα νιάτα του κοκκαλιάρης και άγουρος :)

 

Πάω να δω Crisis on Earth X.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μολις ειδα το Dunkirk.

 

Απο την μια εχεις μια ταινια, που δεν ειναι η "καθαρη" πολεμικη ταινια με μαχες, εκρηξεις, σαμποταζ κλπ., (καλλιστα μπορεις να την πεις και αντιπολεμικη)

αλλα επικεντρωνεται σε πραγματικο γεγονος, παρουσιαζοντας το δια μεσου μικρων ιστοριων, ενω δεν υπαρχει ο "κεντρικος" ηρωας που θα ταυτιστεις μαζι του,

αλλα πολλοι συγχρονως, κατι που εκπλησει ευχαριστα. :)

 

Απο την αλλη, αν την δεις καθαρα ως ταινια: "Να δω κατι να περασω την ωρα μου" ή ως το  blockbuster που περιμενες, θα ψιλοαπογοητευτεις.:antekale:

Απουσιαζουν τα πολλα ειδικα εφε και σου δινει την αισθηση οτι δεν γυριστηκε στις μερες μας, αλλα καποια χρονια πριν.

 

Μετρια προς ελαφρως ψιλοκαλουτσικη θα την χαρακτηριζα με βαθμολογια 5,5/10.

 

:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   857
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τελείωσα το Ozark. Μια καλοκαιρινή σειρά του Netflix, φτιαγμένη από (και για) fanboys/girls του Breaking Bad.

Πρωταγωνιστεί -και σκηνοθετεί- ο Jason Bateman, συμπαθής από το Arrested Development. Στο ρόλο της γυναίκας του η Laura Linney.

Ένα καλοφτιαγμένο crime thriller, με αρκετή βία, λαμογιά, δράμα και ωραία τοπία. Δεν είναι διαμάντι αλλά είναι τίμιο. Το συστήνω στους fan του είδους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από τις 3 Δεκεμβρίου που σχολίασα τελευταία φορά στο τόπικ, είδα τις παρακάτω ταινίες:

 

Logan(2017). Ένα μικρό σχόλιο, εδώ.
The Founder(2016). Πολύ ωραία και καλογυρισμένη ταινία, η οποία παρουσιάζει την ιστορία του Ray Kroc, ενός πλασιέ που πήγαινε από πολιτεία σε πολιτεία για να πουλήσει κάθε είδους προϊόν, ο οποίος στα 52 του χρόνια ανακάλυψε ένα πρωτοποριακό και ξεχωριστό εστιατόριο, αυτό των αδερφών McDonald's, μια ανακάλυψη που αποτέλεσε την αφετηρία για την δημιουργία μιας ολόκληρης αυτοκρατορίας στον χώρο του φαγητού. Βρήκα τις ερμηνείες ικανοποιητικότατες, την φωτογραφία εξαιρετική, την παρουσίαση της εποχής εκείνης επιτυχημένη και την ατμόσφαιρα πολύ ωραία. Όμως, δεν ξέρω, κάτι έλειπε στην ταινία για να κάνει την μεγάλη διαφορά. 7/10
Dunkirk(2017). Πριν γράψω το οτιδήποτε, πρέπει να σας αναφέρω ότι ο Nolan είναι ένας από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες. Έχω δει όλες του τις ταινίες και δεν έχω βρει κάποια που να με έχει απογοητεύσει (σίγουρα κάποιες είναι πιο αδύναμες από άλλες). Οπότε δεν μπορώ να είμαι και απόλυτα αντικειμενικός με το έργο του. Λοιπόν, το Dunkirk μου άρεσε πάρα πολύ. Ας πούμε ότι το σενάριο είναι απλό και οι ερμηνείες ικανοποιητικές μεν, τίποτα το ιδιαίτερο δε. Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πλοκή ούτε και ιδιαίτερο ενδιαφέρον για κάποιον χαρακτήρα. Όμως: Ο Nolan περνάει με αξιοσημείωτη μαεστρία στον θεατή την αγωνία και την ένταση των νέων στρατιωτών που είναι εγκλωβισμένοι στην Δουνκέρκη, προσωπικά ένιωσα μια αίσθηση κλειστοφοβίας από τις πρώτες κιόλας σκηνές. Από τεχνικής απόψεως, η ταινία είναι άψογη: Ο ήχος φοβερός, η φωτογραφία απίστευτη, τα διάφορα σκηνικά τρομερά, η μουσική επένδυση εξαιρετική. Είμαι σίγουρος ότι θα τσιμπήσει κάποια Όσκαρ σ'αυτούς τους τομείς. Επίσης μου άρεσε σε μεγάλο βαθμό η μη γραμμική αφήγηση και, φυσικά, η έντονη ρεαλιστικότητα. Πάντως ο ίδιος ο Nolan λέει ότι το Dunkirk δεν είναι ένα πολεμικό έργο, αλλά πάνω απ'όλα μια ιστορία επιβίωσης με στοιχεία σασπένς. Συμφωνώ μαζί του. Μπορεί η βαθμολογία που θα βάλω να φανεί υπερβολική ή ακατανόητη σε αρκετούς, όμως έτσι νιώθω για την συγκεκριμένη ταινία: 9/10
Καζαντζάκης(2017). Τίμια προσπάθεια, αλλά κατά την γνώμη μου μια χαμένη ευκαιρία. Φυσικά πρέπει να λάβει κανείς υπόψιν τους περιορισμούς στο μπάτζετ, κάτι εξαιρετικά σημαντικό για τέτοιου βεληνεκούς έργα. Ο Καζαντζάκης ήταν μια τεράστια προσωπικότητα, εκτός από τεράστιος συγγραφέας. Έκανε ταξίδια, γνώρισε ανθρώπους, έζησε έντονες στιγμές, το να μεταφέρεις την ζωή του στην οθόνη είναι μια δουλειά απαιτητική και πολυσύνθετη. Όμως κάποια πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν και καλύτερα: Η παρουσίαση των διαφόρων γεγονότων από την μια περιεκτική από την άλλη όχι και τόσο "δεμένη", οι ερμηνείες δεν με ικανοποίησαν στον βαθμό που θα έπρεπε (τον Παπασπηλιόπουλο τον βρήκα αρκετά καλό και επαρκή, πάντως), τα αστικά σκηνικά μου φάνηκαν μέτρια (οι περιορισμοί στο μπάτζετ που λέγαμε), το μακιγιάζ όχι και τόσο καλό... Βέβαια μου άρεσε αρκετά η φωτογραφία και η μουσική επένδυση. Με βάση πολλά σχόλια κριτικών και θεατών περίμενα κάτι χειρότερο, αλλά και πάλι, είχε τα φόντα για κάτι ξεχωριστό. 6/10
Silence(2016). Πριν κάτι μήνες διάβασα το ομότιτλο μυθιστόρημα του Shûsaku Endô, ένα από τα καλύτερα βιβλία που είχα την τύχη να διαβάσω την φετινή χρονιά, και ανυπομονούσα να δω την μεταφορά του στην οθόνη, από έναν από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες ανεξαρτήτως είδους, του φοβερού Martin Scorsese. Λοιπόν, μπορώ να πω ότι η ταινία αγγίζει την δύναμη και την ποιότητα του βιβλίου. Η φωτογραφία είναι πολύ καλή, τα σκηνικά εξαιρετικά, η ατμόσφαιρα φοβερή, οι ερμηνείες ικανοποιητικότατες (οι Ιάπωνες μου έκαναν μεγαλύτερη εντύπωση!). Ναι, είναι μια αργόσυρτη ταινία, κάποιος μπορεί να την χαρακτηρίσει βαρετή ή και μονότονη, όμως ένιωσα ότι έχει μια εσωτερική δύναμη, μια ξεχωριστή ομορφιά. 8/10

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είδα το Wonder Wheel, τη νέα του Woody Allen. Εξαιρετική. Δε με χάλασε τίποτα. Μου φάνηκε μια από τις πιο καλογραμμένες του. Πραγματικά δεν ήθελα να τελειώσει. Μπορούσα να ζω στον κόσμο της και στην πλοκή για ώρες. Γιαυτό πιστεύω ότι ήταν τόσο καλογραμμένη. Πέρα από τις μικρολεπτομέρειες και τις ανατροπές που λάτρεψα στο σενάριο, κυλούσε τόσο καλά και σε έκανε να νοιαστείς για το τι γίνεται. Ήδη από τις αγαπημένες μου του σκηνοθέτη. (Μαζί με πάνω από τις μισές του χοχο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Good Time (2017) To διάλεξα από την εξής λίστα

2 ακόμα ταλεντάκια οι αφοι Safdie στο χώρο του ανεξάρτητου US cinema ,έφτιαξαν μια σύγχρονη ταινία (νουαρ?).

Εμένα μου έβγαλε 80ς , σίγουρα φταίει και το soundtrack.

Τεχνικά πολύ καλή , μου άρεσαν τα κοντινά πλάνα , ωραίος ρυθμός/μοντάζ ,αδραναλίνη σε σωστή ποσότητα.

Ο πρωταγωνιστής ,ναι αυτός, ήταν πολύ καλός. Μια χαρά.

 

Να πω και εγώ ότι είμαι στο γύρω στο 9 για το Dunkirk(2017) . Και εμένα μου αρέσει σαν σκηνοθέτης φυσικά. Μετά το ΜEMENTO έχω δει όλες τις ταινίες του στον

κινηματογράφο και η συγκεκριμένη ήταν από τις καλύτερες. Θα την χαρακτήριζα πιο ''σινεφίλ'' από τις προηγούμενες γι'αυτό ίσως δεν κάθησε σε κάποιους τόσο καλά.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μολις ειδα το Mother!

 

Spoiler

Αμα ξαναδω ταινια του Aronofsky, να με χ...:notalk:...ε!!!:damn:  Απο ολη την την ταινια, μονο η σκηνη με τα μεμε της Jennifer αξιζε!!! :D

 

:beersanta:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26346
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

9 hours ago, Retroplaymo said:

Μολις ειδα το Mother!

 

  Reveal hidden contents

Αμα ξαναδω ταινια του Aronofsky, να με χ...:notalk:...ε!!!:damn:  Απο ολη την την ταινια, μονο η σκηνη με τα μεμε της Jennifer αξιζε!!! :D

 

:beersanta:

 

 

Χαχαχα δεν είδα το Mother, όντως δεν άκουσα καλά πράγματα, ο Αρονόφσκι όμως μας έχει δώσει διαμάντια στο παρελθόν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Under sandet! Δεν έχω να πω τίποτα. Ειπώθηκαν και από άλλους καλά λόγια σε προηγούμενα ποστς. Αριστουργηματική ταινία. Αν έχεις όραμα τελικά χτίζεις παλάτια με ελάχιστο προϋπολογισμό. Δείτε την.  8/10 και ίσως να την αδικώ. :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Με σκάσατε με το Mother! Πάω να το κατεβάσω. :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

The Exorcist Season 2 finale

 

Οφείλω να ομολογήσω ότι η πρώτη season μου άρεσε περισσότερο καθώς αποτελούσε συνέχεια και κλείσιμο στην ιστορία της Regan MacNeal.

Ωστόσο, η δεύτερη season μπορεί να ξεκίνησε χλιαρά αλλά από ένα σημείο και μετά κατάφερε να διατηρηθεί σε υψηλά επίπεδα. Είχαμε αρκετές αλλαγές στο status quo στο τελευταίο επεισόδιο.

Ελπίζω να ανανεωθεί για τρίτη season διότι war is coming :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Keeping Mum 2005

Μια πολύ όμορφη βρετανική ταινία με τον Rowan Atkinson. Πάστορας με νυμφομανή κόρη και γυναίκα την Kristin Scott Thomas που τον απατά με τον Patrick Swayze. Και όλα αυτά σε ένα χωριό των 57 κατοίκων. Προσλαμβάνουν τη Maggie Smith για να τους βοηθήσει, αλλά αυτή «εκτελεί» τα προβλήματα. Είναι μια γνωστή σίριαλ κίλλερ. Αλλά είναι αξιαγάπητη! Βρετανικό χιούμορ στα καλύτερά του. Απορώ με τη χαμηλή βαθμολογία.

 

Last Time I Saw Paris – 1954

Ελιζαμπεθ Τέιλορ πρωταγωνίστρια. Μπριόζα δροσερή γυναίκα δεν τα καταφέρνει στο γάμο της και αρχίζει και φλερτάρει μπροστά στον άντρα της. Η ζωή συνεχίζεται με το να κάνει το ίδιο ο άντρας της. Οδηγούνται στη διάλυση και το πρόβλημα τοποθετείται στην πρώτη μέρα του γάμου τους, σε ένα συγκεκριμένο γεγονός. Βαρέθηκα, δε θα το ξαναδώ.

 

Peeping Tom – 1960

Προβληματικός νέος που μεγάλωσε με έναν φρικτό πατέρα μεταλλάσει τις φοβίες του σε πάθος να κινηματογραφεί το φόβο στα πρόσωπα των γυναικών που δολοφονεί. Υπάρχει μια κοπέλα που ενδιαφέρεται και θέλει να τον θεραπεύσει. Μια ταινία για την ηδονοβλεψία που μισήθηκε στην εποχή της και κατέστρεψε την καριέρα του σκηνοθέτη. Έχει κάτι να πει, χωρίς να προκαλεί αηδία στο σημερινό κοινό. Έχουμε ρίξει τον πήχη μας στην Τρίτη χιλιετία.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

tumblr_n0dur6Xq3M1smv5bco2_250.gif

 

Ειχα να βαλω 9αρι απο το ''The hitcher''.. τυχερη ταινια αυτη τη φορα το ''The escapist'' (2008)! Εξαιρετικα γραμμενη, εξαιρετικα σκηνοθετημενη, εξαιρετικα παιγμενη. Περιττο να πω οτι ο Brian Cox (αα ναι ο καλυτερος Hannibal) μεγαλουργει κι εδω (f*cking legend). Σκληρη, ωμη, ρεαλιστικη ταινια :) 

 

Ενα πραγμα ομως με κανει εξαλλο.. το 6.8 στο imdb. Για μενα δεν υπαρχει πλεον το imdb :down:

O σκηνοθετης της, Rupert Wyatt, ανελαβε μετα απο 3 χρονια το reboot του ''Πλανητη των πιθηκων''

 

Δειτε τη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χθες βραδακι το ειδα, What Happened to Monday / Seven Sisters

 

Στο οχι και τοσο μακρινο μελλον, ο πλανητης μας υποφερει απο υπερπληθυσμο και η μονη λυση, δια νομου, ειναι ενα παιδι ανα οικογενεια.

Τι γινεται ομως οταν σε μια οικογενεια, γεννηθουν 7δυμα???!!!...:thinking:.....Η συνεχεια επι της οθονης.:)

 

Ομορφο ταινιακι, παραγωγη του Netflix βεβαιως-βεβαιως, τιμιο και με μπολικη δραση θα τολμουσα να πω.:)

 

Το 6,9 στο IMDb, το τσιμπησε δικαια. :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1. Ossessione (1943): Η πρώτη μεγάλη ταινία του Luchino Visconti, βασισμένη στο βιβλίο του Cain "Postman always hits twice". Θεωρείται η πρώτη νεορεαλιστική Ιταλική ταινία με πιο χαρακτηριστική σκηνή αυτή της ακατάστατης κουζίνας γεμάτης με άπλυτα και της Giovanna (η πρωταγωνίστρια και πλύστρα στην προκειμένη) να μπαίνει, να τρώει διαβάζοντας την εφημερίδα της ανάμεσα στην βρωμιά και να κοιμάται πάνω στο χέρι της. Κυνηγήθηκε πολύ από την φασιστική κυβέρνηση, παραλίγο να καταστραφεί και η τελευταία κόπια αν δεν προλάβαινε ο ίδιος ο Βισκόντε να την κρύψει, πρωτο-έπαιξε στην Αμερική 33 χρόνια μετά λόγω δικαιωμάτων του βιβλίου που είχαν αγοραστεί από την MGM που έβγαλε την ομώνυμη ταινία. Από τους πρώτους που εισήγαγαν τον foil χαρακτήρα σε αντιπαραβολή του πρωταγωνιστή, η κινηματογραφία του έμεινε στην ιστορία για τις λήψεις στους ανοιχτούς δρόμους και την ησυχία της Ιταλικής εξοχής καθώς και τα σκοτεινά και μουντά πλάνα των εσωτερικών χώρων που σε συνδυασμό με την μινιμαλιστική (αν και κατάτι ξύλινη) ηθοποιία των Calamai και Girotti δημιουργούν ένα ποιοτικό δράμα. Η "Εμμονή" παίρνει ένα δίκαιο 8/10 και συστήνεται σε όσους απολαμβάνουν να βλέπουν την ψυχολογική ανάλυση που ακολουθεί ένα έγκλημα, όσο και το ίδιο το έγκλημα που στην προκειμένη αποτελεί plot device ουσιαστικά για να χτίσει τους δύο ήρωες παρά το κεντρικό συμβάν. 

 

2. Fifth Element(1997): Παρόλο το κράξιμο που έχω ρίξει στον Besson και θα συνεχίζω να ρίχνω, αυτή τη φορά έφτιαξε μια ταινία που δεν προσπάθησε να γίνει τίποτα παραπάνω από αυτό που μπορούσε - μια κωμωδία επιστημονικής φαντασίας με over the top χαρακτήρες και εξωφρενικές ερμηνείες που διασκεδάζει παρωδώντας χωρίς καφριλίκι το είδος του sci-fi που βγάζανε στα 80's. 8/10

 

3. Midnight Run(1988): Τσίμπησα και εγώ όταν διάβασα καλά λόγια γι'αυτή την ταινία και μιας και δεν την θυμόμουν από χρόνια πριν, είπα να την κατεβάσω να την ξαναδώ. Αν και πασάρεται ως μια από τις καλύτερες buddy slapstick comedy, αν δεν ήταν ο De Niro και τα gimmicks του (ειδικά οι χειρονομίες στους FBI που βγάζουν πολύ γέλιο) η ταινία θα είχε μπει προ πολλού στο χρονοντούλαπο. 5/10

 

4. The Italian Job(2003): Εδώ ψιλοχαλάστηκα να πω την αλήθεια, γιατί το "Ληστεία αλά Ιταλικά" το είχα δει 14-15 ετών και μου είχε αφήσει την αίσθηση μιας heist ταινίας του ύψους της τριλογίας του ocean. Τελικά την είχα εξιδανικεύσει, η ταινία ήταν το πολύ μέτρια με κακές ερμηνείες και έναν Mark Wahlberg για πολλά μπουκέτα με την απόπειρα ηθοποιίας του. Μόνο τα 10 πρώτα λεπτά που παίζει ο θεός ο Sutherland αξίζουν. Μόνη ελπίδα πλέον το παλιό με τον Caine. 5/10

 

5. The Last Valley(1971): Εξαιρετικό φιλμ. Η ταινία διαπραγματεύεται την "αρμονική" συνύπαρξη μιας ομάδας προτεσταντών μισθοφόρων και ενός γερμανικού καθολικού χωριού στην καρδιά του τριακονταετούς πολέμου. Αρχηγός των μισθοφόρων ο λοχαγός από τον Michael Caine, ο ουδέτερος ουμανιστής δάσκαλος ονόματι Vogel, ο Omar Sharif. Συμβολικότατη και πολύπλευρη ταινία με άριστες ερμηνείες και από τους δύο αλλά και τους κομπάρσους (από τον Caine δεν περίμενα κάτι λιγότερο αλλά τον Sharif δεν τον εκτιμούσα πολύ οπότε χάρηκα που μου άρεσε σε ένα ρόλο). 9/10

 

6. Geostorm(2017): Μεγάλη μούφα, μεγάλη ακόμα και για ταινία ποστ-αποκαλίπτικ με φυσικές καταστροφές. Αποφύγετε. 3/10 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να καταπιω το 5αρι στο remake του ''the italian job'' (αν και δε συμφωνω καθως εγω το 'χα βρει ακρως διασκεδαστικο - δεν εχω δει το παλιο), αλλα εκιο το 5 στο midnight run δε χωνευεται.. με τιποτα :)

 

Αυτη η ταινια ειναι ο ορισμος της καλης comedy ταινιας.. Κι ολοι ξερουμε ποσο πασχει αυτο το ειδος, ειδικα με τη σαβουρα που παραγεται τα τελευταια χρονια (βλ. Dirty grandpa, rough night κ.α) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

On 12/14/2017 at 2:28 PM, x for xepeta said:

Με σκάσατε με το Mother! Πάω να το κατεβάσω. :valt:

 

Οχι, μην το κάνεις. Θα το μετανιώσεις πικρά. :lol:

 

 

 

Είδα το "Battle Of The Sexes"

 

Με την υπέροχη Emma Stone και τον συμπαθέστατο Steve Carell. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

@Γάντζος Δες το παλιό του '69 και θα καταλάβεις γιατί είναι είναι μούφα το καινούργιο. Εκτός και αν, ξαναλέω, θεωρείς τον Γουόλμπεργκ ικανό να κρατήσει ως πρωταγωνιστής ταινία, έστω και heist, ή σε εντυπωσιάζει το σύνολο της που αποτελεί μια κάκιστη αντιγραφή του καστ του ocean's 11. :) Μόλις είδα το παλιό και επιμένω, δες το και σύγκρινε ως ρημέικ να δεις πόσο πάσχει. Εκτός και αν δεν έχεις δει ποτέ την τριλογία του ocean οπότε ναι οκ, το the italian job είναι καλή ριφιφί-ταινία.

 

Οσο για το midnight run, δεν μου λες κάτι που να στέκει σαν επιχείρημα και να μου αλλάζει γνώμη.Το ότι την θεωρεί ένα x πλήθος από τις καλύτερες buddy comedies δεν μου λέει απολύτως τίποτα, ομοίως απέχει πολύ από τον ορισμό της καλής comedy.:)  Αυτά είναι γούστα αφενός και αφετέρου με την υπό το μηδέν χημεία μεταξύ Ντε Νίρο και Grodin, οι μόνες φάσεις που άξιζαν και δεν κρατάνε με τίποτα ταινίες μόνες τους είναι μετρημένες στο ένα χέρι. Η φάση που τους κλέβει το σήμα (όπως και οι περισσότερες σόλο σκηνές του Ντε Νίρο) και οι 2-3 σκηνές με τον έτερο bounty hunter, τον John Ashton. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ειχα γραψει κριτικη με επιχειρηματα για την ταινια καποιες σελιδες πισω :)

 

Γενικα προκειται για μια εξαιρετικη κωμωδια καταστασεων.. Ειναι παρα πολλες οι σκηνες οπου βγαζουν αβιαστα γελιο. Η χημεια των πρωταγωνιστων ειναι υποδειγματικη ενω ταυτοχρονα οι δευτερευοντες χαρακτηρες (ειδικα του αντιπαλου bounty hounter) ειναι πολυ καλογραμμενοι :)

 

Τσεκαρε επισης πως ειναι γραμμενοι οι διαλογοι και συγκρινε τους με αυτους των εκτρωματων που ανεφερα (και τοσων αλλων)

 

 

Ο σηνοθετης Martin Brest εχει κανει αλλη μια πολυ καλη κωμωδια στα '80s το ''Μπατσο του μπεβερλι χιλς" (το Midnight Run παντως ανωτερο). Η διαφορα ποιοτητας και κατευθυνσης με το 2ο "Μπατσο" του Tony Scott ειναι οφθαλμοφανης :)

 

Ισως το σημαντικοτερο επιχειρημα μου ειναι οτι δεν ειμαι φαν των κωμωδιων :lol:.. Εχω μεγαλες απαιτησεις απο αυτες. Το Midnight Run ηταν μια τεραστια εκπληξη :Gantzos:

 

Τελος ειναι στα πλανα μου να δω το original "the italian job" ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είδα πρόσφατα το Baywatch. Πολύ φτηνό χιούμορ με σχέδον κάθε αστείο να περιέχει την λέξη fuck, dick κτλ. Η υπόθεση της ταινίας δε με τράβηξε,αντιθέτως με άφησε αδιάφορο.(κάτι για ναρκωτικά στην παραλία) Το μόνο που άξιζε, οι Kelly Rohrbach και Alexandra Daddario στο ρόλο των CJ και Summer :)

Κάποιες σκηνές δεν είχαν καν νόημα, απλά ήθελαν να δείξουν τα μπράτσα του Dwayne Johnson (Mitch) και Zac Efron (Matt Brody)! Όπως νόημα δεν είχε και ο διαγωνισμός που γίνεται για να βρουν τους 3 νέους ναυαγοσώστες αφού όλοι τρέχουν για να κερδίσει ο άλλος που πίνει μπύρες κοιτώντας τους συμετέχοντες. (Θυμίζει κάτι από ελληνικό διαγωνισμό για το δημόσιο αυτό :sick:)

Δε μ'άρεσε, με κούρασε και τώρα που το ξανασκέφτομαι θυμήθηκα και πως νικάνε τον κακό στο τέλος. Για κωμωδία δεν κάνει, για περιπέτεια ούτε. Προσπεράστε. Βάλτε τα original επεισόδια κι αράξτε. 'Η έστω το intro..

 

 

Camelot 2011

Κάθησα και είδα όλη τη σαιζόν. Ενώ ξεκινάει αρκετά καλά και έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον, στο τέλος δεν αντέχει. Σε εκνευρίζει! Στα θετικά: η παρουσία των 3 γυναικών Igraine, Morgan, Guinevere ενίοτε και χωρίς ρούχα!

Από τις λίγες σειρές που τελικά έφτασα να μισήσω τον πρωταγωνιστή. (τον Αρθούρο) Πέρα ότι τον βρίσκω πολύ άσχημο ως ηθοποιό, δεν κάνει και μια σωστή δουλειά σε κανένα από τα 10 επεισόδια! 

Το σενάριο είχε τρύπες, αρκετές, αλλά είχε και τις καλές του στιγμές έτσι γι αλλαγή! Στην τελευταία σκηνή γίνεται ένα ωραίο plot twist το οποίο σημαίνει ότι θα μπορούσε να πάει για 2ο κύκλο. Ευτυχώς δεν πήγε.

Γενικά, μετριότατο.

 

 

Μετά το Zoo και The Myst ήταν η τρίτη σειρά που είδα-ολοκλήρωσα και μου δημιουργείται πάλι η εξής απορία. Γιατί οι σεναριογράφοι/παραγωγοί/δε-ξέρω-τι-άλλο θέλουν ντε και καλά να συνεχίσουν μια σειρά σε επόμενο κύκλο αφού ο προηγούμενος δε βλέπεται?? Βάζουν ότι βλακεία τους κατέβει στο μυαλό στο τελευταίο επεισόδιο για να σε εξιτάρουν -ιντριγκάρουν μπας και πάρουν το οκ για του χρόνου. :down:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

για το Μidnigh Run. To είδα και εγώ πριν κανα 2μηνο και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστικα. Εγώ είμαι φαν των κωμωδιών και στο συγκεκριμένο

κάτι με ξενέρωνε.Δεν μπορώ να πω τι ακριβώς γιατί δεν έκατσα να το πολυσκεφτώ.Είναι πως θα σου κάτσουν αυτά τα πράγματα.

Σε καμία περίπτωση  δεν είναι κακό.

Δεν το συγκρίνω όμως με πχ A Fish Called Wanda  ή Trading Places (1983)

 

Εγώ είδα το Buffalo '66

Το είχα δει παλιά (λογικά όταν βγήκε) σε 1 σπίτι με πολύ κόσμο και θυμάμε ότι

μου είχε αρέσει τότε αλλά δεν θυμομούν κάτι άλλο για την ταινία :)

Λοιπόν πολύ καλό , φοβερό χιούμορ μου άρεσε πολύ αλλά δεν μπορώ να το

προτείνω γενικά. Οι σινεφιλ που γουστάρουν ανεξάρτητο US (θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και ευρωπαικό)

ας το τσεκάρουν. Η κατηγορία που το έχει το imdb Comedy, Crime, Drama του ταιριάζει απόλυτα.

Γενικά ο Gallo είναι ιδιαίτερη περίπτωση...

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

14 ώρες πριν, Pilgrim είπε:

Είδα πρόσφατα το Baywatch. Πολύ φτηνό χιούμορ με σχέδον κάθε αστείο να περιέχει την λέξη fuck, dick κτλ. Η υπόθεση της ταινίας δε με τράβηξε,αντιθέτως με άφησε αδιάφορο.(κάτι για ναρκωτικά στην παραλία) Το μόνο που άξιζε, οι Kelly Rohrbach και Alexandra Daddario στο ρόλο των CJ και Summer :)

Κάποιες σκηνές δεν είχαν καν νόημα, απλά ήθελαν να δείξουν τα μπράτσα του Dwayne Johnson (Mitch) και Zac Efron (Matt Brody)! Όπως νόημα δεν είχε και ο διαγωνισμός που γίνεται για να βρουν τους 3 νέους ναυαγοσώστες αφού όλοι τρέχουν για να κερδίσει ο άλλος που πίνει μπύρες κοιτώντας τους συμετέχοντες. (Θυμίζει κάτι από ελληνικό διαγωνισμό για το δημόσιο αυτό :sick:)

Δε μ'άρεσε, με κούρασε και τώρα που το ξανασκέφτομαι θυμήθηκα και πως νικάνε τον κακό στο τέλος. Για κωμωδία δεν κάνει, για περιπέτεια ούτε. Προσπεράστε. Βάλτε τα original επεισόδια κι αράξτε. 'Η έστω το intro..

 

Οντως είναι χάλια. Μία από τις χειρότερες ταινίες της χρονιάς με κακές ερμηνείες.

 

Είδα χθες το "Call Me By Your Name". Η ταινία είναι σε αρκετές ετήσιες λίστες κριτικών για το 2017. Στην χώρα μας βγιαίνει...στις 8 Φεβρουαρίου 2018 (του Αγίου .... ανήμερα). Καλό αλλά υπερεκτιμημένο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Mother! :lmao:

 

Ίσως ό,τι πιο ανήθικο έχω δει. Μια ταινία που ο σκηνοθέτης όχι μόνο δε σε σέβεται αλλά σε κοροϊδεύει και σε χλευάζει για το χρόνο που ξόδεψες γι' αυτόν. Νομίζω μας μισεί, αλλά όταν λέω μας μισεί εννοώ Χίτλερ επίπεδο.

Ας πούμε ότι είναι ένα όνειρο μιας γυναίκας που θα γεννήσει, γέννησε, γεννάει, κάτι τέτοιο. Όλα εκείνα τα στοιχεία με τα πρόσωπα που μέσα σε ένα όνειρο εισβάλουν στο χώρο σου και δεν μπορείς να τα διώξεις, με τις καταστάσεις που φτάνουν σε ένα κρεσέντο κάθε δευτερόλεπτο, η απελπισία και το άγχος τού δεν ξέρω τι μου συμβαίνει μέσα σε δύο ώρες. Οι συμβολισμοί είναι αυνανισμοί ενός σκηνοθέτη που δεν έχει να κάνει κάτι καλύτερο. Κάποιοι μίλησαν για κωμωδία, και εγώ γέλασα δυο φορές δυνατά. Κάποιοι είπαν ότι είναι το Μωρό της Ρόζμαρι, και γέλασα πάλι. Κάπου νόμιζα ότι βλέπω το Carnage του Πολάνσκι, αλλά ας πλύνω το στόμα μου με σαπούνι.

 

Μου σέρβιραν σάπια πράγματα και προσπαθούν να με πείσουν ότι είναι γκουρμέ.

 

Ντροπή σου σκηνοθέτα.

Επεξεργασία από Dr Paingiver
Διαγραφή πολιτικού σχολίου
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χρόνια Πολλά και καλά!

 

Να ρωτήσω κάτι για το Mother! ? Το είχει δει κανένας  που να είναι φαν των 5 πρώτων ταινιών του Aronofsky ?

Επειδή  είναι από τους αγαπηνένους σκηνοθέτες και

οι 5 πρώτες του ταινίες ( Pi  Requiem for a Dream  The Fountain * The Wrestler   Black Swan  ) είναι όλες μιά και μία ,

δεν θέλω να ξενερώσω πάρα πολύ , για αυτό εξάλου δεν είδα ποτέ και το Noah 

 

* To έχω δει στο σινεμά και ήταν εμπειρία, δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει στο σπίτι. Εκτός αν έχετε Home Cinema...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

12 ώρες πριν, x for xepeta είπε:

Mother! :lmao:

 

Ίσως ό,τι πιο ανήθικο έχω δει. Μια ταινία που ο σκηνοθέτης όχι μόνο δε σε σέβεται αλλά σε κοροϊδεύει και σε χλευάζει για το χρόνο που ξόδεψες γι' αυτόν. Νομίζω μας μισεί, αλλά όταν λέω μας μισεί εννοώ Χίτλερ επίπεδο.

Ας πούμε ότι είναι ένα όνειρο μιας γυναίκας που θα γεννήσει, γέννησε, γεννάει, κάτι τέτοιο. Όλα εκείνα τα στοιχεία με τα πρόσωπα που μέσα σε ένα όνειρο εισβάλουν στο χώρο σου και δεν μπορείς να τα διώξεις, με τις καταστάσεις που φτάνουν σε ένα κρεσέντο κάθε δευτερόλεπτο, η απελπισία και το άγχος τού δεν ξέρω τι μου συμβαίνει μέσα σε δύο ώρες. Οι συμβολισμοί είναι αυνανισμοί ενός σκηνοθέτη που δεν έχει να κάνει κάτι καλύτερο. Κάποιοι μίλησαν για κωμωδία, και εγώ γέλασα δυο φορές δυνατά. Κάποιοι είπαν ότι είναι το Μωρό της Ρόζμαρι, και γέλασα πάλι. Κάπου νόμιζα ότι βλέπω το Carnage του Πολάνσκι, αλλά ας πλύνω το στόμα μου με σαπούνι.

 

Μου σέρβιραν σάπια πράγματα και προσπαθούν να με πείσουν ότι είναι γκουρμέ.

 

Ντροπή σου σκηνοθέτα. Ούτε την πρώτη τετραετία του ΠΑΣΟΚ δε φτιάχτηκαν τέτοιες ταινίες.

 

I told you so :PPP:

 

Σου το είπα να μην το δεις, αλλά εσύ δεν μ΄άκουσες. Ας πρόσεχες. Εγώ έκανα το καθήκον μου και σε προειδοποίησα. Αλλη φορά να φροντίζεις να μ'ακούς. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

11 λεπτά πριν, Cassidy είπε:

Χρόνια Πολλά και καλά!

 

Να ρωτήσω κάτι για το Mother! ? Το είχει δει κανένας  που να είναι φαν των 5 πρώτων ταινιών του Aronofsky ?

Επειδή  είναι από τους αγαπηνένους σκηνοθέτες και

οι 5 πρώτες του ταινίες ( Pi  Requiem for a Dream  The Fountain * The Wrestler   Black Swan  ) είναι όλες μιά και μία ,

δεν θέλω να ξενερώσω πάρα πολύ , για αυτό εξάλου δεν είδα ποτέ και το Noah 

 

* To έχω δει στο σινεμά και ήταν εμπειρία, δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει στο σπίτι. Εκτός αν έχετε Home Cinema...

 

 

 

Εχω Home Cinema και μ' αρέσει ο Aronofsky. Τα Pi, Black Swan και The Wrestler ήταν ταινιάρες. Τα Requiem for a Dream και The Fountain μ'άρεσαν λιγότερο. Ομως το Mother ήταν απαράδεκτο. Μόνο η ερμηνεία της Jennifer Lawrence αξίζει (που είναι μαζί με την Jessica Chastain οι δύο καλύτερες γυναίκες ηθοποιοί της γενιάς τους).

 

Ο Aronofsky ξέρει να αποσπά καλές ερμηνείες από τους ηθοποιούς στις ταινίες του. Η Natalie Portman ήταν εξαιρετική στο Black Swan, ενώ ακόμα και ο Mickey Rourke που είναι ένας μέτριος ηθοποιός, ήταν πολύ καλός στον Παλαιστή. To Noah δεν μ΄άρεσε. Ο Russell Crowe στο ρόλο του Νώε μοιάζει να είναι ψυχάκιας. Και να σκεφτεί κανείς ότι είναι ένας πολύ καλός ηθοποιός. Ηταν μία άτυχη στιγμή στην καριέρα του.

 

Πάντως αν είσαι φαν του Aronofsky όπως εγώ, κάνε τον κόπο να το δεις για να έχεις τουλάχιστον άποψη. Το πολύ πολύ να χάσεις δύο ώρες από τον πολύτιμο χρόνο σου (όπως έχασα εγώ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.