Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όσοι δεν το έχετε δει ακόμα, να τρέξετε να δείτε το Παγκόσμιος κίνδυνος: GEOSTORM. Πρωταγωνιστεί ο δικός μας GEOtrou :D:D:D 

 

2.jpg

 

 

@GeoTrou σόρρι νοτ σόρρι ρε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Midnight Run

 

Κάποιος το πρότεινε εδώ μέσα και είπα να το δω. Είδα De Niro και ανατρίχιασα. Μια πολύ καλή περιπέτεια τύπου buddy road movie. Ένας κυνηγός επικυρηγμένων - ιδιωτικός ντετέκτιβ καλείται να φέρει έναν λογιστή της μαφίας ...κάπου. Τον κυνηγαέι η Μαφία, το FGI, ένας άλλος κυτνηγός επικυρηγμένων, η αστυνιμία, και γίνεται χαμός. Το διασκέδασα και γέλασα με το καλό χιούμορ.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

6 λεπτά πριν, x for xepeta είπε:

Midnight Run

 

Κάποιος το πρότεινε εδώ μέσα και είπα να το δω. Είδα De Niro και ανατρίχιασα. Μια πολύ καλή περιπέτεια τύπου buddy road movie. Ένας κυνηγός επικυρηγμένων - ιδιωτικός ντετέκτιβ καλείται να φέρει έναν λογιστή της μαφίας ...κάπου. Τον κυνηγαέι η Μαφία, το FGI, ένας άλλος κυτνηγός επικυρηγμένων, η αστυνιμία, και γίνεται χαμός. Το διασκέδασα και γέλασα με το καλό χιούμορ.

 

 

 

Πηγαινε εδω και θα δεις ποιος το προτεινε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Fargo (1996): 8.1 στο IMDb και περιμενεις να δεις κατι εξαιρετικο, κατι που να δικαιολογει τη βαθμολογια του... δυστυχως it didn't work for me at all (οπως λενε στην Αμερικη). Μεγαλη απογοητευση...

 

Και ανηκω σ' αυτους που θεωρουν την πρωτη σεζον της σειρας Fargo αριστο δειγμα τηλεορασης :)

 

Το No Country for old men εξακολουθει να ειναι η καλυτερη ταινια των Coen..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είδα σήμερα την πιο πρόσφατη ταινία του Παντελή Βούλγαρη, το Τελευταίο Σημείωμα.

Ήταν μία εξαιρετική ταινία, από τις πιο ωραίες ελληνικές παραγωγές που έχω δει ποτέ. Πραγματεύεται την εκτέλεση 200 Ελλήνων Κομμουνιστών στην Καισαριανή την Πρωτομαγιά του 1944 από τους Γερμανούς Ναζί της κατεχόμενης Ελλάδας, ως αντίποινα για το φόνο ενός Γερμανού Στρατηγού και τριών συνοδών του. Συγκεκριμένα, ακολουθεί την ιστορία του Ναπολέοντα Σουκατζίδη, ο οποίος, ως γνώστης γερμανικών, είχε αναλάβει ρόλο διερμηνέα στο στρατόπεδο συγκέντρωσης Χαϊδαρίου. Δε θα δώσω παραπάνω στοιχεία για την ιστορία, η οποία στηρίζεται σχεδόν αποκλειστικά σε πραγματικά γεγονότα: ο Ναπολέων είναι αληθινό πρόσωπο, ήταν πράγματι διερμηνέας, η άρνησή του (spoiler) ήταν γεγονός. Όταν είχα δει το trailer, πίστευα ότι το προσωπικό στοιχείο και το υφέρπον love story ήταν στοιχεία μυθοπλασίας που μπήκαν για να μην καταλήξει η ταινία ντοκιμαντέρ. Αφού είδα την ταινία, διάβασα μερικά σχετικά άρθρα και είδα 2 συνεντεύξεις του Βούλγαρη, και έμαθα ότι όλα αυτά ήταν αλήθεια.

Πολύ δυνατή ταινία, σε αγγίζει φουλ. Και μου άρεσε η τόλμη του Βούλγαρη να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο, ιδιαίτερο και ευαίσθητο ιστορικό γεγονός, αν και σε κάποια σημεία φάνηκε να "κώλωσε" (π.χ. στην επιστολή των Γερμανών που ανακοίνωνε την εκτέλεση, οι "200 Έλληνες Κομμουνιστές" έγιναν "200 Έλληνες"). Λεπτά γράμματα, θα μου πεις, άλλωστε η ιδεολογική τους ταυτότητα αναφέρεται ανά σημεία (και σε κρίσιμα) στην ταινία, πιστεύω απέφυγε να εστιάσει σε αυτό το σημείο για να μην "ερεθίσει" το ακροατήριο. Ωστόσο έτσι χάνεται εν μέρει και η ιστορική ακρίβεια. Anyway.

Ωραία ταινία, σε αγγίζει, αποπειράται να αφυπνίσει τη συλλογική συνείδηση, αν υπάρχει τέτοια. Έλειπε από τον ελληνικό κινηματογράφο και χαίρομαι που σιγά-σιγά αρχίζουν και χαλαρώνουν κάποια ταμπού. Ο Βούλγαρης με το έργο του είναι πρωτοστάτης σε αυτό, έχει γράψει άλλωστε ταινία για τον Εμφύλιο (Ψυχή Βαθιά), την οποία βέβαια δεν έχω δει και έχω ακούσει ότι το κάνει λίγο απ' έξω απ' έξω και όχι σε βάθος. Δεν έχω προσωπική άποψη, αν ισχύει όμως, σίγουρα στην καινούργια του ταινία έχει ωριμάσει αρκετά.

 

Πριν δύο εβδομάδες, είχα δει τον Αστακό του Λάνθιμου, και πριν μία εβδομάδα την τελευταία ταινία του Λάνθιμου, Ο Θάνατος του Ιερού Ελαφιού. Σιχάθηκα το Λάνθιμο ρε παιδιά. Πολλή κουλτούρα για το τίποτα. Ούτε η πλοκή με κρατάει, ούτε οι ερμηνείες, ούτε οι fail αλληγορίες και τα ντεμέκ μηνύματα που προσπαθεί να περάσει. Αισθανόμουν τελείως ξένος από την ταινία που παρακολουθούσα. Ούτε αγωνία για τη συνέχεια είχα, ούτε ενδιαφέρον για τους χαρακτήρες, ούτε μπήκα σε διαδικασία προβληματισμού. Απλά τελείωσαν οι ταινίες και ήμουν σε φάση "τι είδα ρε γαμώτο;", ειδικά για τον Αστακό. Αναρωτιόμουν έντονα πώς κατάφερε αυτή η ταινία να πάει για Όσκαρ... Στο Ελάφι κοιμήθηκα λίγο... Μου βγάζει κάτι πολύ στημένο και βιασμένο, παράλληλα με ωμές σκηνές ή συζητήσεις που δεν αντιλαμβάνομαι να προσφέρουν κάτι παραπάνω από το να προκαλέσουν και να κάνουν το θεατή να αισθανθεί λίγο... άβολα. Τέλος πάντων, πολύ τον έκραξα. Θα ήθελα πάντως κάποιον φαν των συγκεκριμένων ταινιών να μου εξηγήσει τι του άρεσε, γιατί πραγματικά αναρωτιέμαι αν είμαι εγώ περίεργος και το πήρα με πολύ κακό μάτι... Στην παρέα μου τον κράζω πολύ περισσότερο... :lol: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Justice League χθες. Μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Ragnarok.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Για να δούμε τι είδαμε τις τελευταίες μέρες:

 

1. The Hitmans Bodyguard (2017) - Τσίμπησε τα 3 στα 10. Πρέπει να ξεπεράσουμε τέτοια σαβουροσενάρια που κάνανε επιτυχίες το '80 με τα buddy comedy. Καντήλι για το τίποτα, κλισέ ατάκες στα όρια της παρωδίας, van chase στην πόλη, boat chase στα κανάλια, bike chase στα στενά. :P Και ο  οκ ηθοποιός (Ρέινολντς) και ο καλός Τζάκσον πρέπει να είχανε στεγνώσει και να ήταν απελπισμένοι για την επιταγή που τσίμπησαν. Τουλάχιστον είδαμε την Σάλμα που είναι οπτασία, έστω και με τις 100 πλαστικές που κοπάνησε στην φάτσα της. :) Υπάρχουν πολύ καλύτερες κωμωδίες του στιλ που θα μπορούσε να δει κάποιος αν ψάχνει, το Hitmans Bodyguard είναι για τους 10-15 που ακούνε fuck/motherfucker κλπ και εξιτάρονται :lol: 

 

2. The Adventures of Sherlock Holmes (1984) - Αυτή παίζει να είναι η μόνη μεγάλη τηλεοπτική προσπάθεια που να αφορά τον Χολμς και να μην είχα δει. Έχω περάσει τα σαράντα κύματα με τις (κάποιες καλές, πολλές μέτριες) μπόλικες ταινίες του Basil Rathbone με το πιο στομφώδες "Thank You" που έχει ειπωθεί στην ιστορία του κινηματογράφου, το ελαφρύ πέρασμα του Peter Cushing, την διλογία του Ρίτσι που ήταν αρκετά φρέσκια αλλά ελάχιστα ακριβής, το πρόσφατο με τον Μακ Κέλεν και αρκετά ξέμπαρκα φιλμς στην εικοσαετία '50-'70, τα περισσότερα αρπαχτές με μηδενικά στάνταρ. Τελικά έχανα τον καλύτερο τηλεοπτικό Χολμς. Ο Jeremy Brett υποδύεται τον Sherlock Holmes στις σειρές The Adventures of Sherlock Holmes, The Case-Book of Sherlock Holmes, The Return of Sherlock Holmes και The Memoirs of Sherlock Holmes στο σύνολο 7 σεζόν και περίπου 40 επεισοδίων των 50 λεπτών. Έχει κάνει και 2 μεγάλες ταινίες βασισμένες στις δύο από τις τέσσερις μεγάλες ιστορίες του Ντόϋλ, "Το σκυλί των Μπάσκερβιλ" και "Το σήμα των τεσσάρων". 

 

Ο Μπρετ δίνει εγκεφαλικές ερμηνείες, προσφέροντας έναν Χολμς ιδιοφυή και τρελιάρη, σχεδόν καθόλου καθώς πρέπει εκεί που χρειάζεται, πονηρό και ενεργητικό όταν έχει υπόθεση, ναρκοληπτικό και έρμαιο των εθισμών του στα ναρκωτικά όταν κάθεται άπραγος. Έχω δει την πρώτη σεζόν και το πρώτο της δεύτερης μέχρι στιγμής, συν την τηλεταινία "The Hound of Baskervilles" του 1988. Ο άνθρωπος έγινε ήδη για μένα μακράν ο Σερλοκ Χολμς έτσι όπως τον φανταζόμουν όταν διάβασα τόσες και τόσες φορές τα βιβλία. Ο Watson πάλι παίζεται αρχικά από τον εξαίρετο David Burke που ερμηνεύει επιτέλους τον ρόλο όπως του αρμόζει, δηλαδή να είναι ο stimulator του Χολμς χωρίς να γίνεται το παιδί της φάπας και ο καραγκιοζάκος που είναι εκεί για να λατρεύει τον συνεργάτη του (ένα λάθος που κάνουν σχεδόν όλοι όσοι αναλαμβάνουν τον ρόλο). Από την δεύτερη σεζόν και μετά ο Burke θέλει να αφοσιωθεί στον Σαίξπηρ και αποχωρεί από τη σειρά, οπότε έχουμε πλέον τον Edward Hardwicke. Μέχρι στιγμής με αυτόν έχω δει την τηλεταινία που αναφέρω στο 7/10, χάνοντας τους 3 πόντους για την ξύλινη και αδιάφορη ηθοποιία του που λόγω της φύσης της ιστορίας αναγκάζεται ο θεατής να φάει στα μούτρα τα 3/4 της ταινίας.  

 

Fantastic Mr. Fox (2009) - Κρυμμένο stop-motion διαμαντάκι που έχει να πει πολλά παραπάνω απ'όσα η αρχική εντύπωση αφήνει να αποκαλυφθούν. Αφορά μια οικογένεια σαρκοφάγων αλεπούδων και το πως αυτή επιβιώνει μέσα από τις εσωτερικές της συγκρούσεις, την αντιπαλότητα με τους ανθρώπους και την θέση της σε μια κοινωνία φυτοφάγων γειτόνων. Το τελευταίο που θα εκτιμήσετε είναι ότι το voice-over το κάνουν γνωστοί ηθοποιοί μιας και οι κοινωνικοί σχολιασμοί που θέλει να περάσει η ταινία σε κερδίζουν με την απλότητα και την ειλικρίνεια τους χωρίς δηκτικό λόγο και πομπώδη κατήχηση. Συν ότι το animation είναι υπερβολικά προσεγμένο και ζεστό. 9/10

 

M (1931) - Ξαναείδα μετά από 5 χρόνια το αριστούργημα του Λανγκ (για μένα αυτό είναι και όχι το Μετρόπολις, όσο και αν αναγνωρίζω την ανωτερότητα του δεύτερου), τον Δράκο του Ντίσελντορφ από το μακρινό 1931. Το λαϊκό δικαστήριο στο τέλος της ταινίας είναι ένα από τα καλύτερα δείγματα που έχει να προσφέρει ο κινηματογράφος. 9/10

 

Πριν δέκα μέρες σχολίασα το Murder on the Orient Express (2017). Τις 3-4 μέρες που ακολούθησαν εκείνη την θέαση κόλλησα με μεταφορές των έργων της Κρίστι σε κινηματογράφο/τηλεόραση. Είδα:

 

Dead Man's Folly (1986)/ Murder in Three Acts (1986)/ Thirteen at Dinner(1985): Ο Ustinov που υποδύεται τον Πουαρώ είναι πολύ καλός, αλαζόνας όσο πρέπει για να διατηρεί το κωμικό στοιχείο χωρίς να γελοιοποιεί τον ρόλο. Τα σενάρια επίσης καλά αφού τα πήραν έτοιμα από τα διηγήματα της Κρίστι, κατά τα άλλα όμως οι ταινίες ήταν η απόλυτη μετριότητα. Μηδενική ατμόσφαιρα, αυτή η εϊτίλα που είναι φουλ αντικλιματική σε ταινία μυστηρίου και οι κακές ερμηνείες όλων των υπόλοιπων ηθοποιών με εξαίρεση την Dynaway και τον Suchet στο Thirteen at Dinner μου πρόσφεραν τρεις τηλεταινίες οι οποίες από την μέση και μετά με έφερναν να κοιτάω το ρολόι. Μια φορά και πολλή τους ήταν, τους έβαλα 6,5,5 αντίστοιχα. 

 

Death on the Nile (1978)/ Evil Under the Sun (1982)/Appointment with Death(1988): Αυτές οι τρεις είναι οι κινηματογραφικές ταινίες όπου ο Ustinov επιστρέφει ως Πουαρώ. Αρκετά καλύτερες από τις τηλεταινίες ως ήταν αναμενόμενο, πέρα από το τρίτο του 1988. Το Death on the Nile τσίμπησε ένα εφταράκι χωρίς να με ξετρελαίνει κάτι συγκεκριμένο. Καλά πέρασα, εύκολα γίνεται και 6/10 μετά από καιρό. Το Evil Under the Sun βασίζεται σε ένα από τα εξαιρετικά μυστήρια της Κρίστι και ευτυχώς το παραδίδουν εξίσου καλά, καθιστώντας το μια από τις καλύτερες μεταφορές της συγκεκριμένης συγγραφέως και την πιο δυνατή ερμηνεία του Ustinov. Αν είναι να δείτε έστω και μια με αυτόν για να πάρετε μια γεύση, ας είναι το Evil Under the Sun. Τέλος, το Appointment with Death ήταν μια σκιά των προηγούμενων, μια παρωδία με χάλια λήψεις, χάλια ασυγχρόνιστο ήχο και μηδενικές ερμηνείες από όλους ανεξαιρέτως. Αποφύγετέ την. 7/8/3 αντίστοιχα.

 

Η καλύτερη μου φάση και στις έξι πάντως είναι τα τέλη που τους μαζεύει όλους και δίνει ρεσιτάλ, ταυτόχρονα κωμικό και σοβαρό. Δεν ήταν κακός ο Peter Ustinov στον ρόλο, καθόλου κακός. Απλά πλαισιωνόταν πάντα από κακόμοιρες προσπάθειες και χαντακώθηκε σε σχέση με τον David Suchet που έμεινε περισσότερο στο μυαλό των θεατών ως ο αγαπημένος Πουαρώ. 

 

Murder on the Orient Express(1974): Την γράφω τελευταία, την ξαναείδα πρώτη πρώτη με το που γύρισα από το σινεμά. Είναι καλή, ο Finney και η Bacall κλέβουν την παράσταση όντας τα highlights της ταινίας και όχι η Μπέργκμαν που πήρε και όσκαρ για έναν στην καλύτερη συμπαθητικό μονόλογο 4 λεπτών. Άλλη προσαρμογή αυτή, άλλη του Μπράνα, και τα δύο όμως οκτάρια. 

 

Agatha Christie's Poirot (1989-2013): Σειρά 70 επεισοδίων με τις περιπέτειες του Πουαρώ, όπου τον ρόλο αναλαμβάνει ο David Suchet που κάνει τον επιθεωρητή Τζαπ στο Thirteen at Dinner με τον Ustinov. Είναι πιο πρόσφατος στην μνήμη των θεατών, πιο καμωμένος για τον χαρακτήρα ένα πράγμα έτσι που είναι μικρός σε μέγεθος και συμπαθητική φιγούρα. Έχω δει δύο επεισόδια, δεν είναι κακά, αλλά χωρίς να μπορώ να εστιάσω γιατί, δεν με έχουν κερδίσει ακόμα. Θα προσπαθήσω να τελειώσω τουλάχιστον την πρώτη σεζόν για να μην το αδικήσω. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 hours ago, Γάντζος said:

Fargo (1996): 8.1 στο IMDb και περιμενεις να δεις κατι εξαιρετικο, κατι που να δικαιολογει τη βαθμολογια του... δυστυχως it didn't work for me at all (οπως λενε στην Αμερικη). Μεγαλη απογοητευση...

 

Και ανηκω σ' αυτους που θεωρουν την πρωτη σεζον της σειρας Fargo αριστο δειγμα τηλεορασης :)

 

Το No Country for old men εξακολουθει να ειναι η καλυτερη ταινια των Coen..

Χτύπησες ευαίσθητο σημείο. Όπως μπορεί να είδες και στη λίστα 

που έκανα με τις αγαπημένες μου ταινίες το έβαλα νο1 και εννοείται ότι το θεωρώ και εγώ εξαιρετικό. 10/10

Φυσικά το timing και οι προσδοκίες παίζουν μεγάλο ρόλο ...

Επειδή στην ουσία είναι μία crime black comedy μπορεί να μην ήσουν στην φάση ή τελικά να μην έιναι καθόλου το στύλ σου.

Η σειρά Fargo είναι βασισμένη 100% στο ύφος της ταινίας και αν σου αρέσουν γενικότερα οι Coen όλα τα στοιχεία που τους κάνουν μοναδικούς είναι εκεί.

Μαζί με μερικούς άλλους είναι ότι καλύτερο είχε το Αμερικάνικο σινεμά για πολλά χρόνια. Από το Blood Simple

μέχρι τα όσκαρ και τις Κάννες.

Δεν ξέρω ποιες άλλες ταινίες του έχεις δει και σου αρέσουν , αλλά κάποια στιγμή δώσε μία ακόμα ευκαιρία  , γιατί μπορεί

να μην γίνει η αγαπημένη σου ταινία αλλά κινηματογραφική απογοήτευση πιστεύω ότι δεν είναι .

 

:up:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

10 hours ago, Θρηνωδός said:

Agatha Christie's Poirot (1989-2013): Σειρά 70 επεισοδίων με τις περιπέτειες του Πουαρώ, όπου τον ρόλο αναλαμβάνει ο David Suchet που κάνει τον επιθεωρητή Τζαπ στο Thirteen at Dinner με τον Ustinov. Είναι πιο πρόσφατος στην μνήμη των θεατών, πιο καμωμένος για τον χαρακτήρα ένα πράγμα έτσι που είναι μικρός σε μέγεθος και συμπαθητική φιγούρα. Έχω δει δύο επεισόδια, δεν είναι κακά, αλλά χωρίς να μπορώ να εστιάσω γιατί, δεν με έχουν κερδίσει ακόμα. Θα προσπαθήσω να τελειώσω τουλάχιστον την πρώτη σεζόν για να μην το αδικήσω. 

 

 

 

Ξέχνα την πρώτη σεζόν. Ξέχνα τις 5 πρώτες σεζόν γενικώς. Ή μάλλον για ξεκίνημα. Μήλα με πορτοκάλια. Οι σεζόν 1-3 και 5 είναι ιστορίες των 50 λεπτών (η 4η είναι τηλεταινίες 100 λεπτών) Από την 6η σεζόν αρχίζουν οι τηλεταινίες των 100 λεπτών που είναι πιο μεστές. Η χρονική διάρκεια των επεισοδίων δεν είναι τυχαία. Αυτές των 50 λεπτών βασίζονται κυρίως (αν όχι όλες) σε short stories. Οι 100λεπτες βασίζονται στα κανονικά βιβλία. Οπότε έχουμε σαφή διαφορά στην ποιότητα της πλοκής.

 

Επιπρόσθετα έχουμε έναν Suchet του 1989 στην αρχή και έναν Suchet του 2013 στο τέλος. 24 χρόνια διαφορά σε ηθοποιό, 24 χρόνια διαφορά σε τεχνικά μέσα, 24 χρόνια διαφορά σε τρόπους αφήγησης :) Όταν θα καταλήξεις να δεις το S12E03, Murder on the Orient Express, θα τραβήξεις 2 σταυρωτά φάσκελα στη ταινία του 1974 :) ψιλοϋπερβάλω, αλλά είναι πολύ πολύ καλύτερη η τηλεταινία :) (36 χρόνια διαφορά στα τεχνικά μέσα, 36 χρόνια διαφορά στους τρόπους αφήγησης :) ). 

 

Ξεκίνα λοιπόν με τις τηλεταινίες μέχρι να φτάσεις στη 13η και τελευταία σεζόν. Μην την δεις. Πιάσε τις πρώτες 5 σεζόν. Τέλεψέ τες. *Τότε* πιάσε την τελευταία σεζόν :) Διότι είναι η *τελευταία* σεζόν :)  Προσωπικά το *τελευταίο* επεισόδιο δεν το έχω δει ακόμα. Θέλουμε να τις ξαναπιάσουμε με τη Μαρία, να τις ξαναδούμε. Να σιγουρευτώ κι όλας πως τις έχει δει όλες ΚΑΙ αυτή. Και μετά θα βάλω το S13E05.

 

Η σειρά είναι τρελή επικούρα. Μην παρασύρεσαι από την πρώτη σεζόν. Επαναλαμβάνω. Μήλα με πορτοκάλια :)

 

:cheers5: 

 

υγ και μη μου πεις π@π@ριές της υφής "θέλω να πιάνω τις σειρές από την πρώτη σεζόν". Είναι σα να προσπαθείς να ακούσεις τη δισκογραφία των Floyd στη σειρά.... Πρώτα πεθαίνεις και μετά φτάνεις στο Meddle (όπου απλώς θα σηκωθεί το φρύδι και θα πεις ένα "χμ, καλοί είναι αυτοί. τι να λένε άραγε στους επόμενους?" :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αδερφοί Κοέν για μενα θα είναι ή χλιαρό ή κρύο, αλλά το Fargo το βρήκα καλό ενώ τη σειρά απογοήτευση. Άλλη δύναμη η ταινία. Η αγαπημένη μου δική τους είναι το Burn After Reading, βέβαια, οπότε κρίνετε αναλόγως. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, Cassidy είπε:

Φυσικά το timing και οι προσδοκίες παίζουν μεγάλο ρόλο ...

Δεν ξέρω ποιες άλλες ταινίες του έχεις δει και σου αρέσουν , αλλά κάποια στιγμή δώσε μία ακόμα ευκαιρία  , γιατί μπορεί

να μην γίνει η αγαπημένη σου ταινία αλλά κινηματογραφική απογοήτευση πιστεύω ότι δεν είναι .

 

Οι προσδοκιες μου αφορουν στο γεγονος οτι περιμενα να δω κατι καλο και ποιοτικο, οπως μας εχουν συνηθισει δηλαδη οι Κοεν... το Fargo ηταν για πολλα χρονια στη watchlist, γιατι ποτε δεν το εβαλα σαν προτεραιοτητα.. παντα καποια αλλη ταινια αποφασιζα να δω :) 

 

Ξεκινησα να το βλεπω με ανοιχτο και καθαρο μυαλο, χωρις να ειμαι αρνητικα προκατειλημμενος. Βασικο. Οσο περναγε η ωρα με αυτους τους χαρακτηρες και αυτους τους διαλογους δεν ηταν λιγες οι φορες που επιασα το κεφαλι μου απο την αγανακτηση.. δε ελεγε να δουλεψει τιποτα σωστα για την ταινια. Το ξερω οτι προκειται για crime/black comedy, δεν εχω καποιο θεμα με το ειδος. Απεναντιας εχω δει αρκετες που μου εχουν αρεσει.

 

Τωρα θα μου πεις οτι επιτηδες εγραψαν ετσι οι Κοεν τους διαλογους, τους χαρακτηρες, τις καταστασεις... αυτο ειναι το στυλ τους. Ναι οκ το καταλαβαινω, αλλα το πραμα δεν πηγαινε πουθενα. Αργος ρυθμος στη μεγαλυτερη διαρκεια και ενα σχετικα αποτομο τελος. Επιπλεον αναρωτιεμαι τι βρισκουν στο χαρακτηρα της McDormand.. την παρουσιαζουν ως μια δυναμικη γυναικα, ως εναν απο τους καλυτερους γυναικειους χαρακτηρες σε κινηματογραφικη ταινια. (Bullshit).. Αυτο δε φανηκε πουθενα :)

 

Το μεγαλυτερο προβλημα μου με την ταινια ειναι οι χαρακτηρες οι οποιοι με τον τροπο που μιλανε, με τον τροπο που συμπεριφερονται, με τον τροπο που κανουν ενα νοημα φαινονται/λειτουργουν σαν καθυστερημενοι.. θα μου πεις κι εδω οτι επιτηδες το εκαναν ετσι οι Κοεν.. ηταν στο πλανο τους.. ναι ρε φιλε αλλα απο ενα σημειο και μετα καταντα κουραστικο :):)  Ya, ya ya ya φωναζαν ολοι την ωρα οι north dakotιανοι λες και δεν το ακουγε καλα ο θεατης και επρεπε να επαναληφθει 100 φορες :wall:  Μην ξεχνατε και τη σκηνη με τον Κινεζο(?).. wtf.. cringy as sh*t και δεν προσφερε απολυτως τιποτα στην πλοκη. Λαθος κανω? :lol:

 

Τα θετικα που κραταω απο την ταινια ειναι το cinematography του Roger Deakins (κλασικα) και η μουσικη. :)

 

 

Και επειδη καλα κανεις και ρωτας τι αλλο εχω δει απο Κοεν...

 

1) No country for old men: αριστουργηματικο και στο τοπ 60 μου 

2) Fargo: Overrated και απογοητευτικο

3) True Grit: οι Κοεν ξερουν να κανουν γουεστερν, πολυ καλο

4) O brother where art thou?: μας το ειχε δειξει καθηγητης μου στο λυκειο.. μπορει οταν αναφερεις Κοεν να μην ερχεται αυτη η ταινια στο μυαλο σου, αλλα ειναι διασκεδαστικοτατο

5) Burn after reading: το ειχα δει μικρος και λογω των χρονων που εχουν μεσολαβησει δεν το πολυθυμαμαι. Θυμαμαι μονο οτι για να του εχω βαλει 7 σημαινει οτι μου ειχε αρεσει.. θελει rewatch

6) Blood Simple: το ειδα φετος. Neo-noir ταινιες εχω δει πολλες. Το συγκεκριμενο ειναι απλα καλο. Σαν πρωτη χρονολογικα δουλεια των Κοεν εδειξε οτι οι τυποι εχουν δυνατοτητες. Παρατηρησα οτι αρκετα στοιχεια που δε μου αρεσαν ηταν παροντα και στο Fargo. Τολμω να πω οτι ισως ειναι λιγακι υπερτιμημενο, λογω και του οτι κουβαλαει το ονομα Κοεν.

 

Μιας και ανεφερες τη σειρα Fargo να πω οτι ειναι επικη, ειδικα ο πρωτος κυκλος που εχω δει.. πρεπει καποια στιγμη να παρακολουθησω και τους υπολοιπους

Ποιοτικα η αποσταση με την ταινια ειναι τεραστια :up:

 

Αληθεια οι αλλοι τι πιστευετε? germanicus, dr. paingiver, geotrou, θρηνωδος, kabuki, ion, xepetas κ. α

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από αυτά που έχω δει, γουστάρω το Miller's Crossing, βρήκα οκ/μια χαρά τα True Grit, No country, Big Lebowski, Burn after reading, δεν με ενθουσίασε το Hail Caesar, θα πρέπει να με πληρώσετε πάνω από 500 ευρώ για να ξαναδώ το Fargo :) (πάνω από 1000 ευρώ για να δω για πρώτη φορά τη σειρά Fargo)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3 λεπτά πριν, germanicus είπε:

θα πρέπει να με πληρώσετε πάνω από 500 ευρώ για να ξαναδώ το Fargo 

 

 

 

Τρομερα ανακουφιστικο οτι υπαρχουν συμπασχοντες :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Εγώ έχω δει το True grit και το O brother where art thou?. Απλά μου αρέσανε και τα δύο. Ειδικά για το True Grit δεν το συγκρίνω με τίποτα με το πρωτότυπο με τον Τζων Γουέην. To Fargo ξεκίνησα να το βλέπω και το άφησα οπότε δεν έχω άποψη, θα το δω στο μέλλον κάποια στιγμή όταν θα έχω καπνίσει μαριχουάνα. Τη σειρά δεν την άγγιξα. :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 λεπτά πριν, Dr Paingiver είπε:

θα το δω στο μέλλον κάποια στιγμή όταν θα έχω καπνίσει μαριχουάνα. 

 

Παυλο αυτη ισως ειναι η καλυτερη λυση.. με λιγο μπαφο θα περασει νερακι η ωρα και ανωδυνα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι Coen είναι ιδιαίτεροι.Όντως έχουν κάνει όνομα και επιτυχία αλλά δεν είναι για όλους .

Μου κάνει εντύπωση και μένα το 8.1 από 500.000 χρήστες . To 8.5 από τους κριτικούς το θεωρώ φυσιολογικό.

Αυτά που λες εσύ ως αρνητικά ,είναι αυτά που λατρεύω εγώ στους Coen.

Δεν θα σου πρότεινα έτσι όπως το βλέπω να δεις κάτι άλλο.

Ίσως το Miller's Crossing που λέει και ο Germanicus.

Εγώ τα έχω δει όλα εκτός από το τελευταίο.

Βασικά όλα μου αρέσουν λίγο πολύ. Αγαπημένα εκτός από το Fargo

The Big Lebowski  The Man Who Wasn't There   No Country for Old Men Raising Arizona Blood Simple.

Χειρότερη The Ladykillers .Μου την σπάει και ο Tom Hanks...

Ναρκωτικά και Coen :blush:

Ίσως

Lsd και 2001: A Space Odyssey 

 

:lol:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν έχω και την πληρέστερη εικόνα για τους Κοεν. Είδα το No country for old men το οποίο βρήκα αξιόλογο, και το O brother where art thou? που νομίζω γυρίστηκε για να διασκεδάσουν οι σκηνοθέτες με τον Κλούνεϊ αδιαφορόντας για το αποτέλεσμα. Και δεν έχω δει κάτι άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

24 λεπτά πριν, Cassidy είπε:

Δεν θα σου πρότεινα έτσι όπως το βλέπω να δεις κάτι άλλο.

 

Κοιτα με μενα αυτο δεν ισχυει :) Επειδη ειδα μια ταινια των Κοεν που δε μου αρεσε καθολου δε θα πρεπει να ανακαλυψω την υπολοιπη φιλμογραφια τους?!

 

Ειναι υποχρεωτικο να δω τουλαχιστον τα Big Lebowski και Miller's crossing, για να δω αν υποστηριζουν το hype τους.. παντα με καθαρο μυαλο και χωρις να ειμαι προκατειλημμενος. Εξαλλου και να βλεπω μια ταινια οπως το Fargo που δε μου αρεσει καθολου, δε θα τη σταματησω (οπως κανουν οι περισσοτεροι) αλλα θα τη δω μεχρι το τελος..ετσι κανω παντα. Ολα αξιζουν μια δευτερη ευκαιρια :)

 

Δεν ανηκω σ' αυτους που απλα βλεπουν μια ταινια για να περασουν καλα.. εχω φυγει απ' αυτο το σταδιο. Πλεον τις ''μελεταω'' με καποιο τροπο.. σιγουρα οι περισσοτεροι μπορει να θεωρειτε οτι λεω μεγαλα λογια. Οι κοντινοι μου και οσοι με ξερουν καταλαβαινουν τι εννοω :) Αυτη πιστευω ειναι η διαφορα ενος τυπικου θεατη με εναν σινεφιλ :)

 

Ναι πλεον ειμαι σιγουρος οτι ειμαι σινεφιλ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

@germanicus Το καλό είναι ότι τώρα βλέπω μόνος μου την σειρά με τον Brett (η Μαριάννα απέχει γιατί δεν έχει διαβάσει τις ιστορίες και θέλει να ξεκινήσει από τα γραπτά, λογικό) οπότε μετά θα έχω όλο το χρόνο για να δω του Suchet με την σειρά που λες. Έχω προσδοκίες και θέλω να την ευχαριστηθώ :) και οι τηλεταινίες ακριβώς λόγω άπλας και δουλειάς είναι πάντα πιο απολαυστικές από τα μικρά, ειδικά για αστυνομικά. :thanks: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μπορείς να βάλεις χειρόφρενο στα Sherlock μέχρι να διαβάσει τα πρωτότυπα (έλα μωρέ. 1136 σελίδες είναι. σιγά τα ωά :)  και διαβάζονται νεράκι. Βάλτε τα Άπαντα στην τουαλέτα και θα τα τελέψει στο άψε σβήσε :) ) και να δείτε παρέα τα Midsomer Murders. Άκρως διασκεδαστικά. Τα έχω δει 4 φορές το καθένα τουλάχιστον :) (πλην των πιο πρόσφατων, που απλώς δεν έχω προλάβει να ματαξαναματαδώ). Οι σεζόν με τον John Nettles είναι πάρα πολύ καλές.

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Zorba the Greek

 

Το είδα και αυτό. Δεν έχω διαβάσει ούτε μια σελίδα Καζαντζάκη και βασικά ντρέπομαι γι' αυτό. Η ταινία δείχνει τον bromance έρωτα ενός κρητικού με έναν αγγλο-έλληνα συγγραφέα που ήρθε στο νησί για να φροντίσει ένα παλιό ορυχείο του πατέρα του. Ο Ζορμπάς προσπαθεί να χαλαρώσει και να βοηθήσει τον κουμπωμένο άγγλο και του μαθαίνει τον τρόπο ζωής των κρητικών. Βασικά όλοι οι ντόπιοι είναι να τους σιχαθείς και δεν μπορώ να καταλάβω πώς χαίρονται οι κρητικοί γι' αυτήν την ταινία. Ο καλύτερος έσφαξε τη χήρα του χωριού στο γόνατο! Ο Ζορμπάς είναι ένας ψεύτης κολπατζής που πουλάει αγάπες και φιλίες και περνάει καλά από αυτούς που είναι δίπλα του.

 

Ο Μουστάκας στα πρώτα του βήματα παίζει υπέροχα, και δε θυμίζει τα τύπου Τσιβιλίκα σαχλοκολπάκια που μας συνήθισε στις τελευταίες δεκαετίες. Η Ειρήνη Παπά λέει 2-3 ατάκες σε όλο το έργο αλλά γεμίζει επιβλητικά όλη την οθόνη. Ο Φούντας πουλάει αντρισμό και ανατριχιάζουμε όλοι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:lol:

 

 

ΠΕΡΙΕΧΕΙ SPOILERS για την 1η σεζον

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σχολίαζα σε άλλο φόρουμ για ταινίες και σειρές που έβλεπα, τώρα θ'αρχίσω να σχολιάζω εδώ. Γενικά βλέπω πάρα πολλές ταινίες κάθε χρόνο και μου αρέσει να γράφω και από ένα σχόλιο για την καθεμία. Ίσως φτιάξω topics για αγαπημένες ταινίες που προτείνω για κάθε είδος και από κάθε δεκαετία (αν δεν υπάρχουν ήδη δηλαδή), γιατί μου αρέσει να βοηθάω κόσμο και να... μεταλαμπαδεύω τις γνώσεις μου :P 

 

Τώρα ας μιλήσω για τις 5 τελευταίες ταινίες που είδα:

 

Thor: Ragnarok. (2017). Την είδα την πρώτη μέρα προβολής της στο σινεμά, με καλή παρέα. Ωραία και διασκεδαστική σούπερ χίρο ταινία, ό,τι πρέπει για να περάσει ευχάριστα και γρήγορα η ώρα, χωρίς πολλή σκέψη. Μπόλικη δράση, θεαματικά εφέ, ωραία σκηνικά, ατάκες που βγάζουν αβίαστα γέλιο... Η αλήθεια είναι ότι ναι μεν περνάω καλά με τις περισσότερες ταινίες του είδους αυτού (Marvel και DC), αλλά ελάχιστες από δαύτες μπαίνουν στην λίστα με αγαπημένες ταινίες. 7/10
In The Line Of Fire(1993). Ένας σκηνοθέτης που σέβομαι το έργο του και έχω περάσει καλά με αρκετές ταινίες του (Wolfgang Petersen), σκηνοθετεί μια ταινία που ανήκει στο είδος που απολαμβάνω πάρα πολύ, όπου πρωταγωνιστεί ένας τιτάνας, ο αγαπημένος μου Clint Eastwood. Και το αποτέλεσμα, αν και δεν είναι αριστουργηματικό, κατά την γνώμη μου είναι άκρως ικανοποιητικό. Είναι μια πολύ ωραία ταινία, που διαθέτει όλα εκείνα τα καλούδια του είδους και της εποχής που γυρίστηκε και που πάντα με ξετρελαίνουν. Δράση, ένταση, "σκληράδα", ωραία σκηνικά και πολύ καλές ερμηνείες. 8/10
Wind River(2017). Αυτή είναι η πρώτη σκηνοθετική προσπάθεια του σεναριογράφου Taylor Sheridan, ο οποίος έδωσε ρέστα με τα σενάρια των ταινιών Sicario και Hell Or High Water, δυο ταινίες που απόλαυσα στο έπακρο (ειδικά την δεύτερη). Λοιπόν, και τώρα έδωσε ρέστα ο άνθρωπος. Πολύ καλό neo-noir δράμα με στοιχεία Γουέστερν, η ιστορία του οποίου διαδραματίζεται σ'έναν Ινδιάνικο καταυλισμό στο Γουαϊόμινγκ, μέσα στο καταχείμωνο. Η ιστορία περιέχει μυστήριο, κλιμακούμενη ένταση, ρεαλιστικές σκηνές βίας και μαυρίλα, ενώ η όλη ατμόσφαιρα είναι αρκούντως μουντή και κατά κάποιον τρόπο κλειστοφοβική. Φυσικά η φωτογραφία είναι πάρα πολύ καλή και τα τοπία γεμάτα άγρια ομορφιά. 8/10
Hacksaw Ridge. (2017). Είχα καιρό να δω μια πολεμική ταινία και αυτή η συγκεκριμένη του Mel Gibson με άφησε ικανοποιημένο. Βασίζεται σε αληθινή ιστορία και νομίζω ότι ο Gibson πέρασε με επιτυχία στον θεατή, τόσο την όλη προσωπικότητα του πρωταγωνιστή, όσο και το χάος, την αιματοχυσία και την παράνοια μιας πολεμικής σύγκρουσης. Η ταινία προσφέρει δράμα, ένταση και σκηνές γραφικής βίας. Μπορεί να πει κανείς ότι είναι και ως ένα σημείο Αμερικανιά και ότι "πάσχει" σε μερικά σημεία, αλλά είναι μια πολεμική ταινία που αξίζει να δει κανείς. 8/10
Killer's Kiss(1955). Αυτή είναι η δεύτερη σκηνοθετική δουλειά του τεράστιου Stanley Kubrick, σ'ένα είδος που προσωπικά με ξετρελαίνει αφάνταστα: Αυτό των κλασικών αστυνομικών νουάρ. Η ταινία διαρκεί με το ζόρι 70 λεπτά, όμως προσφέρει όλα εκείνα τα καλούδια ταινιών του συγκεκριμένου είδους: Ρεαλιστικές σκηνές βίας, βρώμικη ατμόσφαιρα, μαύροι χαρακτήρες και αγωνία για την κατάληξη της ιστορίας. Μπορεί να πει κανείς ότι είναι και ένα άγνωστο διαμαντάκι, αν και σε καμία περίπτωση δεν φτάνει το επίπεδο κορυφαίων ταινιών του είδους, ούτε φυσικά των αριστουργημάτων του μεγάλου αυτού σκηνοθέτη. 7/10

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

20 λεπτά πριν, BladeRunner1992 είπε:

 Ίσως φτιάξω topics για αγαπημένες ταινίες που προτείνω για κάθε είδος και από κάθε δεκαετία (αν δεν υπάρχουν ήδη δηλαδή)

 

Αν θες να κανεις κατι τετοιο θα σε προετρεπα να ανοιξεις τοπικ στις ''ταινιες/σειρες εκτος κομικς'' και οχι στη ''Γενικη συζητηση'' γιατι εκει θα χαθει γρηγορα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καποιες που ειδα τελευταια popcorn.gif

"It"  Δεν εχω διαβασει το βιβλιο ακομα,ουτε ειχα δει αλλη  φορα ταινια με αυτη  την ιστορια Ηξερα μονο για τον κλοουν που αρπαζε τα παιδια. Η ταινια μου αρεσε παρα πολυ! yes.gif

"Guardians of the galaxy 2" Μου αρεσε πολυ.Περισσοτερο απο την πρωτη.best.gif

"Η κλεφτρα των βιβλιων" Την ειδα αφου διαβασα το βιβλιο.Καλη μεταφορα σιγουρα, αλλα δεν μου εβγαλε τα εντονα συναισθηματα που ενιωσα οταν διαβαζα το βιβλιο.

"kingsman.The golden circle" Την πηρα με στραβο ματι απο την αρχη.Δεν μου αρεσε κα-θο-λου! naah.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Είδα τις προάλλες το Good Time (2017).

 

*χονδρική σύνοψη δίχως σπόηλερς,μην επηρεάζεστε από πλήθος γραμμάτων και μου βάζετε όλο το πόστ μέσα σε tags*

 

Οι αδερφοί Νίκας* ληστεύουν μια τράπεζα .Ο ένας εξ αυτών,ο οποίος έχει νοητική στέρηση και ουσιαστικά ακολουθεί τα σχέδια του αδερφού του,συλλαμβάνεται στην επακόλουθη καταδίωξη,και η ταινία ακολουθεί την σκοπιά του άλλου,καθώς αυτός προσπαθεί να τον  ελευθερώσει υπερπηδώντας μπάτσους,τραυματιοφορείς,μικροαστικές οικογένειες αφροαμερικανών,βαφές μαλλιών,αλκοολικούς έμπορους παραισθησιογόνων,σεκιουριτάδες λούνα παρκ,νοσοκομειακή γραφειοκρατεία,τον έρωτα μιας white trash γυναίκας,έναν σκύλο σε μέγεθος ατομικού καναπέ και τον Δημήτρη από τον 3ο που δεν αφήνει το αμάξι του στην πιλοτή της πολυκατοικίας επειδή βρίσκει ο πεσμένος προφυλακτήρας του στην ράμπα.

Ένα από τα παραπάνω εμπόδια μπορεί να το επινόησα,δεν είμαι σίγουρος ποιο.

 

Όλα αυτά, μπολιασμένα με στενόχωρη,χειροκίνητη σκηνοθεσία πλάνου,έντονα χρώματα και ειδικά διαμορφωμένο σε συνθεσάηζερ του '76 σαόυνττρακ,που ενισχύουν το ατελείωτο αίσθημα στρεςς και αβεβαιότητας που η ταινία προσπαθεί να σε προκαλέσει επί 2 παρά 20' ώρες.

 

Στην αίθουσα που το είδα ο κόσμος ήταν διχασμένος:

Πολλοί,από ένα σημείο και μετά,που έγινε ξεκάθαρο ότι η πλοκή της ταινίας ήταν ένα ατέρμον λαγούμι που συνεχώς απομάκρυνε τον πρωταγωνιστή από τον τελικό σκοπό του,άρχισαν να πετάνε φωναχτά σαρκαστικά σχόλια,αγνοώντας ίσως ότι το υποθετικό θηλυκό που θα εντυπωσιαζόταν από την πρωτότυπη αίσθηση χιούμορ τους,δύσκολα θα κατάφερνε να τους βρει μέσα στο σκοτάδι του κινηματογράφου ώστε να αναπαραχθεί μαζί τους επιτόπου.Με το που έπεσαν δε οι συντελεστές στην οθόνη,παρά το γεγονός ότι η τελευταία σκηνή έτρεχε ακόμα,υπήρξε η γρηγορότερη εκκένωση δωματίου που έχω δει,συμπεριλαμβανομένων ασκήσεων αποφυγής χειροβομβίδας.

 

Εμένα μ'άρεσε όμως.Πολύ.Η ύπαρξη μου δεν είχε εσωτερική φωνή επί 100 λεπτά,καθώς είχα απορροφηθεί πλήρως,κάτι που δε το βιώνω συχνά πλέον.

Δείτε την.Αν δεν σας αρέσει φέρω κάθε ευθύνη.Γειά.

 

 

*(κάθε έλληνας θεατής της ταινίας παίρνει μια κοφτή ανάσα καθώς ο εγκέφαλος του βρίσκει γνώριμο για τη πραγματικότητα του όνομα μέσα σε διεθνή παραγωγή)

Επεξεργασία από kuf
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Αν και λιγο καθυστερημενα, ειδα τις δυο σεζον του Stranger Things. Αν και την δεκαετια του 80 δεν ημουν ουτε σκεψη στα κεφαλια των γονιων μου και ετσι το nostalgia factor καταφερε να με αφησει ανεπηρεαστο, μπορω να πω οτι μου αρεσε πολυ η σειρα. Να φανταστειτε οτι ειδα και τις δυο σεζον σε λιγοτερο απο μηνα και αυτο για μενα λεει πολλα :P Θα πω οτι βρηκα την πρωτη σεζον καλυτερη γιατι στην δευτερη το κομματι της Eleven δεν με αγγιξε ιδιαιτερα και θεωρω οτι εκοβε λιγο τον ρυθμο απο την κυρια υποθεση με τον Will. Εν πασει περιπτωσει, kwtsoκλιμακα 8/10. :)

 

Ειδα και το The Usual Suspects. Καλη crime ταινια με twist που νοιωθω οτι θα επρεπε να το περιμενω :P

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 4/7/2013 στο 6:11 ΜΜ, germanicus είπε:

Ποια ιταλικά? :) Βγάλε τα 3 των Leone/Eastwood και τα άλλα 2 του Leone (Duck you sucker και Once upon the time in the west) και ποια είναι τα ιταλικά που είναι καλύτερα? :) (δλδ ουσιαστικά βγάλε έναν σκηνοθέτη... :) )

On 5/7/2013 στο 2:20 ΜΜ, germanicus είπε:

 (για εμένα τα σπαγκέτι, πλην του Λεόνε είναι όπως είπε και ο zade πολύ μετριότητες, και ως σπαγκέτι λέω μόνο πράγματα που έχουν Ιταλούς μπλεγμένους κάπως)

 

 

Καταρχας να πω οτι συμφωνω σχεδον σε ολα με τις παραπανω αποψεις του germanicus..

 

Κατα δευτερον, δεν ειναι εκπληκτικο το γεγονος οτι περα απο τα σπαγγετι του Λεονε δεν υπαρχουν αλλα τοσο αξιολογα του ειδους αυτου?! αυτο δειχνει την ποιοτητα του ως δημιουργου :):) 

Απο την αλλη, ομως, δεν ειναι ταυτοχρονα και τραγικο που το ειδος των σπαγγετι western αποτελειται ως επι το πλειστον απο σαβουρα? Σκεφτειτε οτι κατι παρομοιο συμβαινει και με ενα υποειδος του horror genre, τα slasher.. μπορει να υπαρχουν καποια λιγοστα αξιολογα απο δαυτα, οσα ομως δεν ανηκουν σ'αυτην την κατηγορια ρεπουν προς το σκουπιδαριο :)

 

Και για να συμβαδισω και με τη λογικη του τοπικ στο οποιο γραφω να πω οτι εκατσα, μετα απο πολυυυ καιρο, να δω western και ειδα σπαγγετι.. το ασχημο ομως ειναι οτι ανηκει στην κατηγορια των μετριοτητων (οπως αναφερει ο germanicus στη 2η παραθεση)

 

Μιλαω για το ''The big gundown'' (1966) του Sergio Sollima... πολλα τα αρνητικα. Οι ερμηνειες ως επι το πλειστον απο ασχημες εως τραγικες, η σκηνοθεσια δεν ειχε κατι αξιολογο να επιδειξει (εκτος απο καποια wide shots του ερημου τοπιου - καμια σχεση με την ποιοτητα της Leonικης σκηνοθεσιας), πολλες ανουσιες σκηνες που σε κανουν να βαριεσαι και το τραγικο...? Η μουσικη ειναι του Μορικονε, ειναι εκπληκτικη και σου την πετανε στα τελευταια 15(?) λεπτα της ταινιας, στο τελικο showdown της... το οποιο ειναι και απο τα λιγα αξιολογα στοιχεια της ταινιας. Επισης ο Van Cleef συνεχιζει να ειναι ποιοτικος, δεν ειχα κανενα θεμα με την ερμηνεια του :)

 

Συμπερασματικα το αισθημα ηταν αισθημα απογοητευσης... στη μεγαλυτερη διαρκεια της η ταινια ηταν βαρετη και ειχε 10-15 αξιολογα τελικα λεπτα. Το The big gundown ειναι σιγουρα καλυτερο απο το ''Django'' του Scorbucci, αλλα σαφως χειροτερο απο το ''Death rides a horse'' του Petroni (το οποιο ειναι αξιολογοτατο και underrated)

 

Περα απο τα σπαγγετι του Λεονε και 1-2 αλλων,  συνεχιζω να μην τα πηγαινω καλα με το ειδος... επομενος σταθμος το ''Day of anger''

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εγω ειδα εχθες το Dunkirk.Μετριο θα ελεγα,του βαζω ενα 6,5/10.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, Γάντζος είπε:

''The big gundown'' (1966) Η μουσικη ειναι του Μορικονε, ειναι εκπληκτικη 

 

Eargasm! :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.