Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

:D
Εγραψες....τα σεβη μου!!! :div:
 

Κοιτας να δεις τι σου κανει ενα ζευγαρι βυζομπαλα .... εχμμμ στηθη.....
σε γαλουχει και σε μορφωνει εγκυκλοπαιδικα!!!! :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4460 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Να υπενθυμίσω ότι το στήθος της Daddario το χαρήκαμε και στη πρώτη season του True Detective :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12955
  • Reputation:   94805
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4642 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

Tagline:
Never mess with a man's dog
Plot:
A Los Angeles detective seeks out the ruthless gang that stole his dog. 

 

:lmao:

 

κατεβαίνει! 

 

:cheers5:

 

 

Το plot μου θυμίζει κάτι από John Wick...! :D

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μιας και ειμαι προσφατως αφιχθεις απο διακοπες και υπαρχει ακομα αυτο το καλοκαιρινο mood... :holidays: ... ειπα να ξεκινησω

την νεα κινηματογραφικη season με κατι αναλογο, ετσι λοιπον ξεκινησα με το Baywatch.....τι το θελα ομως!!!! :damn:

 

Η ταινια ειναι φολα τελειως... :censored:

 

Εκτος απο τα ονοματα των ναυαγοσωστων, δεν υπαρχει τιποτα αλλο να θυμιζει το παλιο καλο Baywatch!!! :antekale:

 

Ουτε τα - κατ' αλλα ακυρα -  cameo Hasselhoff/Anderson δεν σωζουν την κατασταση. :antekale:

Ο μονος λογος για να την δει κανεις ειναι....τα μεμε της Daddario!!! :SmokingDevil:

 

 

tumblr_oqo3ciPbPB1w8ib1ro1_400.gif

 

 

 

Είπα να δω και εγώ μια ανάλαφρη ταινία (και 2 ανάλαφρα β#$%^@!α).....

 

Λέω πόσο κακή μπορεί να είναι.....

 

Πρέπει να είναι η πιο κακογραμμένη ταινία όλων των εποχών!!! Ούτε τα ανάλαφρα δεν με κρατήσαν, την μισή ταινία την πέρασα στο κινητό.....

 

Έλεος!!!!!  :down:  :down:  :down:  :down:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είδα τον πιλότο του Young Sheldon. Τη σειρά που θα αφορά την παιδική ηλικία του Sheldon από το The Big Bang Theory. Δεν ήταν κακό, καθόλου κακό. Καμία σχέση με sitcom, προσανατολίζεται αλλού. Πίστευα ότι θα είναι καμία μάπα που πάει να αρμέξει από την φήμη του πρώτου, αλλά έκανα λάθος. Πολύ νωρίς για να πω οτιδήποτε άλλο, ένα 6αράκι, ίσως και 7.

Επεξεργασία από ΔαΔηΡάθυμος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα το The Mummy... :damn:

 

Αυτη την μανια που εχει πιασει τους αμερικανους με τα reboot / remakes, ειλικρινα δεν την καταλαβαινω. :thinking:

 

Το Hollywood πραγματικα εχει στερεψει απο καινουργιες ιδεες / σεναρια. :antekale:

 

Καποια πραγματα απλα ΔΕΝ τα αγγιζεις και τα αφηνεις στην ησυχια τους!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28467
  • Reputation:   190043
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τις 3 σεζόν Bosch. Αστυνομικό, 10 επεισόδια η σεζόν, με πρωταγωνιστή τον Titus Welliver (Man in Black από Lost) και συμπρωταγωνιστές τους Lance Reddick (Cedric Daniels  από Wire) και Jamie Hector ( Marlo Stanfield από Wire). Βασισμένο σε αστυνομικά μυθιστορήματα του Michael Connelly (2 εξ'αυτών μεταφρασμένα στα Bell Best Seller)

 

Δεν είναι Justified, δεν είναι Βρετανικό. :) Αυτή ήταν η εντονότερη αίσθησή μου ως προς τα ελαττώματά του. Αποφατική η περιγραφή (πως λέμε αποφατική θεολογία :D ), αλλά έτσι μου βγαίνει :)

 

Τις 2 πρώτες σεζόν τις είδα νεράκι. Η τρίτη όχι τόσο. Μολαταύτα κρατάω ως εξαιρετικές τις σκηνές κλεισίματος του S03E08, ανοίγματος S03E09, αλλά και τη συνέντευξη ενός υπόπτου/ενόχου στο S03E09. Εξαιρετικά καλοστημένες και καλογυρισμένες :)

 

Συνολικά 6+/10. Σαφώς και θα δω και την επόμενη όταν με το καλό :D

 

:cheers5:

ΥΓ Γάντζε, για εσένα που θες αστυνομικά με βασανισμένους ήρωες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104468
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Καλή σειρά. Μου τη σπάει λίγο ο πρωταγωνιστής (Titus Welliver)  που είναι μουντρούχος, αλλά σε γενικές γραμμές καλή σειρά. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3577 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδα το The Mummy... :damn:

 

Αυτη την μανια που εχει πιασει τους αμερικανους με τα reboot / remakes, ειλικρινα δεν την καταλαβαινω. :thinking:

 

Το Hollywood πραγματικα εχει στερεψει απο καινουργιες ιδεες / σεναρια. :antekale:

 

Καποια πραγματα απλα ΔΕΝ τα αγγιζεις και τα αφηνεις στην ησυχια τους!

 

το είδες όμως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26429
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλή σειρά. Μου τη σπάει λίγο ο πρωταγωνιστής (Titus Welliver)  που είναι μουντρούχος, αλλά σε γενικές γραμμές καλή σειρά. :)

 

:valtnino:

 

Είναι όμως "δικός μας"... μεγάλος συλλέκτης και φαν ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

το είδες όμως

 

Απο καθαρη περιεργεια και μονο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδα το The Mummy... :damn:

 

Αυτη την μανια που εχει πιασει τους αμερικανους με τα reboot / remakes, ειλικρινα δεν την καταλαβαινω. :thinking:

 

Το Hollywood πραγματικα εχει στερεψει απο καινουργιες ιδεες / σεναρια. :antekale:

 

Καποια πραγματα απλα ΔΕΝ τα αγγιζεις και τα αφηνεις στην ησυχια τους!

προσωπικά, θεωρω μαυρο χαλι και τη Μουμια του 99, αλλά τι να πει κανεις, γουστα ειναι αυτα :P

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αποψε πήγα και ειδα το καινουριο "Αυτο" κι ηταν πολύ ευχαριστη εκπληξη! Παρόλο που εχω διαβασει το βιβλίο (που με τρομαξε πολύ), ειδα την πρωτη τηλεοπτικη εκδοχή (που με τρομαξε επισης),  μπορώ να πω ότι ματαξανατρόμαξα για τρίτη φορα :lol:

οκ, καποια στοιχεια του βιβλίου παραλείφθηκαν, κάποια νομιζω ότι προστεθηκαν γιατι δεν μου θυμίζουν κατι - παντως δε με χαλασε αυτο :)

Το μόνο που προτιμούσα στ αλήθεια απο την πρώτη τηλεοπτικη μεταφορα, ήταν ο κλόουν, ειδικα  στην αρχική σκηνή. Μου χε φανει πολύ πιο τρομαχτικος. Μπορει όμως και να ναι και ιδεα μου, καθως ήταν η πρώτη του εικονοποιημενη του εκδοχή - θα το ξαναδω για να σιγουρευτω :)

Το δεύτερο μισο της ταινιας παντως, μου φανηκε απείρως καλύτερο απο την αρχικη εκδοχή!

Υπομονη τωρα, μεχρι να βγει το 2ο μερος :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

προσωπικά, θεωρω μαυρο χαλι και τη Μουμια του 99, αλλά τι να πει κανεις, γουστα ειναι αυτα :P

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Μα βρε Λενα μου, οταν εκανα λογο για reboot  και remakes, δεν ειχα στο μυαλο μου την Μουμια του 1999,

αλλα την αρχικη του 1932 καθως επισης και εκεινη του 1959. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Μα βρε Λενα μου, οταν εκανα λογο για reboot  και remakes, δεν ειχα στο μυαλο μου την Μουμια του 1999,

αλλα την αρχικη του 1932 καθως επισης και εκεινη του 1959. :)

Σωστος! Σορρυ, δεν ειχα καταλάβει ότι αναφεροσουν στις παλιες :best:

Δεν τις εχω δει, αλλά θα τις τσεκαρω καποια στιγμη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μόλις είδα το IT.  

 

Αρχικά μου άρεσαν πολύ οι μικροί ηθοποιοί. Τα παιδιά είναι ταλεντάκια και φαίνεται από τις πρώτες σκηνές. Ειδικά οι ηθοποιοί που έπαιζαν τους Bill και Eddie απλά απίστευτοι. Η ταινία είναι σε γενικές γραμμές πολύ καλά φτιαγμένη και μπορεί να γίνει τρομακτική και αηδιαστική όπως και θα έπρεπε. Δεν έχω δει την προηγούμενη αλλά έχω διαβάσει το βιβλίο και  πιστεύω είναι μια πολύ καλή μεταφορά. Εδώ που τα λέμε δύσκολα μεταφέρεις στην οθόνη αυτά που γράφει ο Κινγκ στα βιβλία.

Συνολικά, μια ωραία εμπειρία που σου ξαναθυμίζει την απαίσια ιστορία και θέτει βάσεις για ένα δυνατό δεύτερο μέρος. Αξίζει και με το παραπάνω την προσοχή που δέχεται.

 

Υπάρχουν πολλά βιβλία του Κινγκ που θα έπρεπε να τα ξαναμεταφέρουν κατά την γνώμη μου. Pet Sematary για παράδειγμα. Οι αρχικές ταινίες είναι πολύ ξεπερασμένες και κακοφτιαγμένες

 

:coffee: .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20247
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To Baby Driver είναι γ@μιστερό με γ@μιστερότερη μουσική. Προβλέπω να το βλέπω πολλές φορές!!!!!!!

Επεξεργασία από germanicus
@
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Death of a Salesman

 

Η καλύτερη κατά τον ίδιο ταινία του Dustin Hoffman. Θεατρικό που μεταφέρθηκε στην τηλεόραση. Ένας έμπορος γερνάει, και τον ξεπερνάει η ζωή. Ξεσπά στη γυναίκα του και στα παιδιά του, αλλά μετά καταλαβαίνει ότι αυτοί θα τον φροντίσουν από δω και πέρα. Τα οικονομικά προβλήματα τον πνίγουν και το μυαλό του τον προδίδει. Σα θεατρικό θα δείτε πολλά άλματα από σκηνή σε σκηνή, γρήγορες ψυχολογικές μεταπτώσεις, συζητήσεις με νεκρούς, και σουρεαλιστικές αλλαγές σκηνών. Αξιοπρεπής, αλλά δεν το θεωρώ αριστούργημα.

 

 

Wild at Heart

 

Του γνωστού David Lynch. Έτσι θα δείτε τρελούς χαρακτήρες, μάγισες που πετούν πάνω σε σκούπες, περίεργες γιαγιάδες που χορεύουν και τις δίνει ένα γκροπλαν κλπ. Δυο ερωτευμένα ζαβά, μα τελειώς ζαβα, ζουν μια ρέμπελη ζωή και τους δημιουργεί προβλήματα η μάνα της κοπέλας, οι αλήτες που συναναστρέφονται και το σεξ τους. Ο Nicolas Cage τρώει ξαφνικά δυο μπουνιές από αγνώστους και συνέρχεται. Δε θα δείτε δεμένο σενάριο.

 

 

Get him to the Greek

 

Μπερδεύτηκα. Εγώ πήγα να κατεβάσω το "Μη σμπρώχνεις, έρχομαι" και δεν κατάλαβα τον τίτλο. Ήθελα μια σαχλοκομωδία. Είδα ένα από τα μεγαλύτερα σκουπίδια του κινηματογράφου. Ο πρωταγωνιστής κάνει συχνά εμετό. Είναι και η ταινία. Ένας εμετός.

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104468
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είδα τις:

 

Train Robbers  ! Αβαθμολόγητη, συστήνεται ανεπιφύλαχτα. :)

 

The Osterman weekend. Παρόλο που ο Πέκινπα είναι από τις μεγάλες μου αδυναμίες, θεωρώ αυτή την ταινία από τις πιό αδύναμές του. Σενάριο βασισμένο σε βιβλίο του Robert Ludlum και με καλό καστ. Είναι όμως εντελώς παλιομοδίτικη και φροντίζει να το δείχνει. Την βαρέθηκα λίγο αλλά την είδα όμως. 5/10 λόγω Πέκινπα και καστ. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα

Stranger things :Τι μαματη σειρα!!! Και μου αρεσει αυτη η 80ς αισθητικη.Οι μικροι πρωταγωνιστες ειναι αστερια!  Περιμενω τον β κυκλο! :blob3:

 

Outlander 3 κυκλος Ξεκινησε και ο τριτος κυκλος.Η σειρα ανηκει στις top λατρεμενες μου. :love4:

 

Dark skies :Οχι κατι το ιδιαιτερο αλλα βλεπεται.

 

Voice from the stone :Νομιζα οτι ηταν θριλερ,αλλα μετα διαβασα καποια σχολια και ειδα οτι δεν ειναι.Για δραμα εποχης,με λιγο μεταφυσικο μεσα καλο ειναι αν και δεν ξετρελαθηκα.Ειναι η πρωτη ταινια οπου ειδα την Clarke να παιζει κατι αλλο περα απο την Δρακομανα. :P Και μου αρεσε.

 

Australia:Μου φαινεται παραξενο που δεν την ειχα δει αυτη την ταινια μεχρι τωρα.Μου αρεσε πολυ.Αν και σχεδον 3 ωρες δεν βαρεθηκα καθολου.Ωραια ιστορια και ομορφη φωτογραφια. Πρωταγωνιστικο ζευγαρι η Nicole Kidman και ο Hugh -Wolverine :ballet:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4460 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν λίγο γύρισα από τη προβολή του Blade Runner 2049. Χωρίς υπερβολή, είναι ένα από τα καλύτερα sequels στην ιστορία του κινηματογράφου. Χτίζει πάνω σε αυτό που έστησε η πρώτη ταινία δίχως να τη κανιβαλίζει.

10/10 από εμένα και highly recommended :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

His Girl Friday

 

Άντε, το είδα και αυτό. Ελληνικός τίτλος «Ξαναπαντρεύομαι τη γυναίκα μου». Τίμια ταινία, που μας προδίδει και το τέλος. Συμπαθητική ρομαντική κομεντί με τον Cary Grant να σαμποτάρει το νέο γάμο της πρώην του Rosalind Russell με το να την προσφέρει δουλειά. Ένα ρεπορτάζ για κάποιον μελλοθάνατο που ίσως μπορούν να τον βοηθήσουν να ζήσει. Η γεμάτη μπρίο Russell δέχεται και εξερευνούμε δροσερές καταστάσεις. Ο τρόπος που βοηθάνε και φτάνουν στην προς αθώωση ή και αναβολή της εκτέλεσης έχει πολλά προβλήματα. Το ίδιο συνέβη και το 12 angry men. Για χάρη της εξέλιξης του σεναρίου σε συγκεκριμένα μονοπάτια η λογική πάει περίπατο. Σε δεύτερο επίπεδο δείχνει πώς λειτουργούν συγκεκριμένοι δημοσιογράφοι που χτίζουν ιστορίες γύρω από την καριέρα τους. Φοβούμενοι οι δημιουργοί μήπως τους κράξουν οι δημοσιογράφοι φροντίζουν να ζητήσουν μια συγνώμη και να απολογηθούν στους τίτλους αρχής.

 

 

Blue Velvet

 

Του David Lynch. Νομίζω η πρώτη του επιτυχία. Ο 20χρονος Kyle MacLachlan, η μούσα του, βρίσκει στην επαρχιακή του πόλη ένα αφτί. Το αφτί αυτό τον οδηγεί στην εξερεύνηση ανθρώπων της νύχτας και μπλέκεται με τον υπόκοσμο, και ιδιαίτερα με μία τραγουδίστρια που τον γοητεύει η ομορφιά της, το παρελθόν της και ο διαλυμένος χαρακτήρας της. Isabella Rossellini , Laura Dern, Angelo Badalamenti, όλη η γνωστή του παρέα που δουλεύει μαζί τους εδώ και δεκαετίες. Συμπαθητικό και ατμοσφαιρικό, πολύ πιο εύπεπτο για το κοινό σε σχέση με άλλες του παραγωγές. Δεν έχει ακόμη τις εμμονές του με τον τρόπο που παρουσιάζει το έργο του. Εγώ τελειώσα με David Finch. Δεν μπορώ να δω άλλη δουλειά του. Του χρόνου ίσως.

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εχω καιρο να γραψω και μαζευτηκαν, μια συντομευμενη λιστα:

American Horror Story Η νεα σεζον αποδεικνυεται καλη, πηρε το concept του πω λειτουργει ενα cult, και αν και χοντροκομμενα μπηκε στην λογικη του αρκετα καλα. Τα πολιτικα στοιχεια που ξενισαν αρκετα κοσμο σιγα σιγα αρχιζει να φαινεται ο λογος που χρησιμοποιηθηκαν στην σεζον. 

 

Orville Το νεο πραγματικο Star Trek;

Μπα,

αλλα μια αρκετα διασκεδαστικη sci-fi σειρα επηρρεασμενη "αρκετα" απο το Star Trek μαζι με το χιουμορ του McFarlane, αν δεν σας αρεσουν οι αλλες δουλειες του φανταζομαι δεν θα σας αρεσει και αυτη. Λιγοτερο υπερβολικο απο καθε αλλη δουλεια του σιγουρα αλλα στην ιδια φλεβα σαν χιουμορ.

 

Philip K. Dick's Electric Dreams Σειρα ανθολογια a la Black Mirror, ιστοριες του PKD γινονται 45-60 λεπτα επεισοδια.

Δυνατο σημειο η ηθοποια, εχει και πασιγνωστο cast στα περισσοτερα, αδυναμο ισως η κατευθυνση που παιρνει η ιστορια στα περισσοτερα, γινονται καποιες αλλαγες για την τηλεοραση που δεν βγαινουν παντα σε καλο, καποιες φορες και η ιστορια απο μονη της δεν βοηθαει. Προτεινεται για λατρεις του κλασσικου sci-fi.

 

The Good Place Η πρωτη σεζον εκτελεστικα κινηθηκε σε απλα μονοπατια, η δευτερη απο την αλλη τα γυρισε ολα τουμπα και αρχισε να γινεται ιδιαιτερα εξυπνη αν και ιδιαιτερα περιπλοκη σε σημεια. Ανυπομονω να δω την συνεχεια.

 

Nathan For You Θυμαστε τις εκπομπες συμβουλων επιχειρησεων γυρισμενες σαν reality; Μια παρα πολυ καλη παρωδια τετοιων εκπομπων, με χιουμορ για αυτους που προτιμουν τις περιεργες κοινωνικες καταστασεις ( πως μεταφερεις το cringe στα ελληνικα; )

 

You're the Worst Πριν απο οτιδηποτε, αν σας αρεσε το πως απεικονιζε το Bojack Horseman καταστασεις, δειτε αυτο σιγουρα.

Φαινεται σαν rom-com σειρα αλλα προκειται για κατι αρκετα πιο ιδιαιτερο, εχωντας τους χαρακτηρας να εχουν και πολυ πιο ψευτικες/φτιαγμενες συμπεριφορες αλλα και τρομακτικα πραγματικες οταν πρεπει, ποτε το αναμεσα που κανουν οι περισσοτερες σειρες.

 

The Deuce Νεα Υορκη, 70s, πορνια, Νυχτερινη ζωη. Δεν ξερω κατα ποσο ρεαλιστικα παρουσιαζει τα πραγματα αλλα ειναι στις αγαπημενες μου αυτη τη στιγμη για σοβαρη σειρα.

 

Ghosted Ψιλοστανταρ πραγματα, 2 ατομα που δεν πιστευουν στα μεταφυσικα μπλεκουν με ενα πρακτορειο τετοιων φαινομενων a la men in black. Απλα ειναι πολυ light κωμωδια. Διασκεδαστικο πρωτο επεισοδιο αλλα ελπιζω να καλυτερευσει.

Πιο πολυ για τους ηθοποιους που παιζουν παρα για οτιδηποτε αλλο τσεκαρετε την.

 

Marvel's Inhumans . . .

 

Big Mouth Animated σειρα που παρουσιαζεται και ως ενημερωτικο για παιδια αλλα και ως ακαταλληλο για παιδια. Μηπως προσπαθουν να δειξουν οτι οι καταστασεις που εχουμε ακαταλληλες δεν θα πρεπε να ειναι; Δεν εχω ιδεα αλλα ειναι μια αρκετα καλη απεικονιση της εφηβικης ζωης.

Με μια χαζη περιγραφη θα το ελεγα Animated Freaks and Geeks με χιουμορ 2017.

 

Broad City Καλη σειρα με χιουμορ που θα ξενισει πολυ κοσμο, τσεκαρετε μερικα επεισοδια αλλα αν δειτε οτι δεν μην το επιμεινετε γιατι ξερει τι ειναι και δεν πολυαλλαζει.

 

South Park Αυτη η σεζον το παει καλυτερα απο την προηγουμενη σιγουρα.

 

People of Earth Συμπαθητικη σειρα, η 2η σεζον δεν μου φανηκε να βελτιωνει την πλοκη. Παρατηρω οτι πληθαινουν οι σειρες με εξωγηινους παντως.

 

Halt and Catch Fire Σε αυτην την σειρα αργα αλλα σταθερα ολοι οι χαρακτηρες γινονται για μπουνιες με peak αυτου του φαινομενου την προηγουμενη σεζον. Σε αυτην νομιζω καταλαβαν οτι το drama χωρις λογο κουραζει και του δωσαν λογο σε αυτην, αρχιζει και ξεκαθαριζει το τοπιο μιας και τελειωνει σε 3 βδομαδες.

 

Happy Endings. Το Highlight των σειρων που ειδα τελευταια. Η σειρα που προσπαθησε χωρις ντροπη να αντικαταστησει το Friends, αλλα με χιουμορ που θυμιζει New Girl. Εχει τα πολυ αστεια σημεια του αλλα αυτο που με κερδισε ειναι αυτη η αισθηση του ποιοτικου sitcom (χωρις laugh track αυτην την φορα) που δεν την βρισκεις συχνα τελευταια, αφου ολες οι σειρες θελουν να πανε πιο κοντα στα στανταρ του σινεμα, ή ειναι απλα για πεταμα απο την αρχη ως το τελος.

 

Σειρα εχει το Ozark, το House of Cards και το 30 Rock.

Επεξεργασία από alexpap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήγα στον κινηματογράφο και είδα το  Blade Runner 2049

Θα έλεγα να μην το χάσετε.

 

Είδα στο σπίτι το The Wailing

το οποίο είναι πολύ καλό.

 

Με την ευκαιρία αναφέρω μερικές Νοτιοκορεάτικες ταινίες που προτείνω σε όσους ενδιαφέρονται...

1) Oldboy (2003) Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι το έχουν δει...

2) Memories of Murder (2003

The Host (2006)

Mother (2009) . 3 ταινίες του Bong.

3) The Chaser (2008)

του ίδιου που έκανε το The Wailing

Φοβερό crime-thriller

4) Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003)  

Samaritan Girl (2004)

2 ταινίες του Ki-duk Kim  . Αν σας αρέσουν τσεκάρετε και άλλες δικές του.

Το Spring... είναι από τις αγαπημένες μου γενικά. Είναι λίγο βαρύ όμως

 

Μερικές φορές νομίζεις ότι οι πρωταγωνιστές είναι ηλίθιοι και ότι

μπαίνουν κωμικά στοιχεία εκεί που δεν ταιριάζουν. Έτσι είναι η κουλτούρα τους μάλλον.

Πάντως οι παραπάνω ταινίες είναι εξαιρετικές για το δικό μου γούστο.

Αν κοιτάξετε λίστες θα δείτε και άλλες ταινίες με πολύ καλες βαθμολογίες όπως το I Saw the Devil (2010)

The Man from Nowhere (2010)

Το πρώτο δεν μου άρεσε θυμάμαι το 2ο καλό ήταν.

 

Είδα και το Baby Driver (2017)

Καλό ήταν , το Shaun of the Dead (2004)

παραμένει όμως η αγαπημένη μου ταινία από αυτόν τον σκηνοθέτη.

 

Τέλος κάθε βράδυ ξαναβλέπω 1 επεισόδιο από το The IT Crowd

και μόλις τελειώσω θα ξαναδώ Black Books

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

  • Miss Hokusaiενδιαφέρουσα ταινία που επικεντρώνεται στη σχέση του μεγάλου Hokusai με την κόρη του, η οποία υπήρξε βοηθός του. Προσεγμένο animation και ωραία ροή, που προσωπικά δε με άφησε να βαρεθώ.
  • O Apostolo: πολύ ενδιαφέρον ισπανικό stop motion. Ίσως η ιστορία αυτή καθαυτή δεν είναι κάτι τρομερό, αλλά η ατμόσφαιρα και οι φιγούρες με κέρδισαν.
  • Piercing Iκινεζικό animation, κάπως άτεχνο, αλλά καθόλου κακό από άποψη σκηνοθεσίας και πλοκής. Αξίζει κανείς να τσεκάρει τον σκηνοθέτη. Προσωπικά, δεν μπόρεσα να βρω κάποια άλλη του ταινία, αλλά η τελευταία του δουλειά, ήταν υποψήφια για Χρυσή Άρκτο στο Φεστιβάλ του Βερολίνου.
  • Mortadelo y Filemon contra Jimmy el Cachondoλογικά αυτή που θα τραβήξει το περισσότερο ενδιαφέρον εδώ μέσα :P Για τα προσωπικά μου γούστα παραείναι σλάπστικ, αλλά γενικά ήταν ευχάριστη. Όποιος θέλει να τη δει, ας μου πει, γιατί βρίσκεται δύσκολα.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

To Baby Driver είναι γαμιστερό με γαμιστερότερη μουσική. Προβλέπω να το βλέπω πολλές φορές!!!!!!!

 

 

ωραίο ήταν, καλοφτιαγμένο για την ακρίβεια,

 

αλλά δεν ξέρω αν φαίνεται τόσο καλό στον κόσμο γιατί έχουμε πήξει στις μούφες η είναι στην πραγματικότητα τοσο καλό

 

:popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20247
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Blade Runner 2049 είναι ένα εικαστικό κομψοτέχνημα, με άφογα δομημένο σενάριο, με ανατροπή που δεν προοικονομείται εύκολα. Επιχειρεί να κρατήσει αποστάσεις από το ορίτζιναλ και να βγάλει από πάνω του τα νουάρ γονίδια του πρώτου. Με ξένισε πάρα πολύ η θορυβώδης ηχητική επένδυση (ας μη πω μουσική καλύτερα), τόσο μακριά από την μαγική υπόκρουση του Vangelis. Αναμφίβολα μια μεγάλη ταινία, αλλά το πρωτό είναι αξεπέραστο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Χθες είδα το Dead Men Tell No Tales το οποίο ήταν μια σεναριακή μπούρδα αλλά με τόσο καλούς ορίτζιναλ χαρακτήρες και πάλι βγήκε διασκεδαστικό (αν και ο Σπάροου θα μπορούσε να είναι ο comic relief τύπος όσο ήταν στα πρώτα δύο που συνδύαζε και το περιπετειώδες, πλέον υπάρχει για να γελάει ο θεατής και μόνο), ενώ τις τελευταίες μέρες ξεκίνησα για πρώτη φορά το How I Met Your Mother. Είναι κλασικό αμερικάνικο σιτκομ που έχει σηκώσει ένα κάρο πράγματα από τα φιλαράκια αλλά αξίζει μόνο και μόνο για τον Μπάρνι Στίμσον και τις επικές ατακάρες που πετάει. :lol:

 

Σήμερα έχει σινεμά με την Δουνκέρκη, έχω προετοιμαστεί με το πρώτο του '58 με ένα επικό δίδυμο Μιλς/Ατενμπρω.  :blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5744 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα το IT, πολύ καλή ταινία αντάξια του ονόματος του Stephen King. Το όλο σκηνικό με τους έφηβους (εξαιρετικά ταλέντα παρεμπιπτόντως) και τα ποδήλατα μου έβγαλε μια νοσταλγία για τα δικά μου εφηβικά χρόνια, κάτι που δεν περίμενα απο μια ταινία  τρόμου. Βαθμολογία 9/10  

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Blade Runner 2049 είναι ένα εικαστικό κομψοτέχνημα...

Μέχρι εδώ συμφωνούμε. 

 

 

Επιχειρεί να κρατήσει αποστάσεις από το ορίτζιναλ και να βγάλει από πάνω του τα νουάρ γονίδια του πρώτου. Με ξένισε πάρα πολύ η θορυβώδης ηχητική επένδυση (ας μη πω μουσική καλύτερα), τόσο μακριά από την μαγική υπόκρουση του Vangelis....

 

Και εδώ συμφωνούμε.

 

...άψογα δομημένο σενάριο, με ανατροπή που δεν προοικονομείται εύκολα....

 

Το σενάριο είναι δουλεμένο στην εντέλεια αλλά είναι κάπως γραμμικό. Και η ανατροπή στο τέλος την είδα να έρχεται από την αρχή που έδωσε τα σχετικά στοιχεία. Αυτό το double blind που προσπάθησε να κάνει έχει φορεθεί αρκετά τα τελευταία 20 χρόνια και πλέον δεν προξενεί έκπληξη. Ίσως μια κάποια άλλη συγγραφική ομάδα ή κάποιος άλλος σκηνοθέτης να κατάφερνε να πει πολύ περισσότερα με τα ίδια συστατικά, που να έμεναν στην μνήμη. :)

 

Αξίζει να το δει κανείς στον κινηματογράφο πάντως.

 

Υ.Γ. Διάλεξα το ποστ σου Μανώλη γιατί τόνισες πράγματα για τα οποία ήθελα να γράψω και εγώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24625
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

The Hitcher (1986): Σε οποια ψηφοφορια και να κοιταξεις για τις καλυτερες action ταινιες (απο τα '80ς) δε βρισκεις ποτε το ''The hitcher''. Οι γνωστες επιλογες, αυτες δηλαδη που επιλεγουν οι περισσοτεροι, ειναι το Die Hard, το First Blood, το Terminator, το Predator κ.α. Το αξιζουν φυσικα. Ειναι αδικο ομως να απουσιαζει αυτη η αξιοπρεπεστατη ταινια.

 

Δε μπορω να σκεφτω καποιο flaw, εκτος απο μερικες περιεργες εκφρασεις προσωπου του C.Thomas Howell στα πρωτα λεπτα της ταινιας. Περα απ' αυτο, ο ρυθμος ειναι ασταματητος. Προκειται για μια αρτια γυρισμενη ταινια στην οποια, μεσα σε διαστημα λιγων χρονων απο το Blade Runner, εχουμε αλλη μια εμβληματικη ερμηνεια απο τον Rutger Hauer. Ο τυπος δεν υπαρχει  :gun2:

Κατα τη γνωμη μου, οσον αφορα στις ερμηνειες κακων της μεγαλης οθονης, η δικη του θα πρεπει να μπαινει διπλα σ' αυτη του Alan Rickman απο το Die Hard. (Το πρωτο παραδειγμα που μου ηρθε στο μυαλο) :)

 

Δωστε μια ευκαιρια στο ''The hitcher'' οι action junkies  :cheers3:

 

 

                                                                              tumblr_ofknpqTQvx1umn0yeo1_400.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.