Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πώς σου φάνηκε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Boyka: Undisputed IV  πω ρε φίλε! !!!!!!!!!

 

εντάξει σαν ταινία, υπόθεση είναι 0 αλλά ΑΛΛΑ, οι μάχες, αυτές οι μάχες είναι άριστα 10, ότι καλύτερο έχω δει σε ταινία,

την ξαναβλέπω άνετα για να ξαναδώ τους αγώνες.. pure fun.. πολύ ψηλά.. must για τους λάτρεις του ξύλου χαχα :giati:

οι υπόλοιποι απορήστε γι αυτό το 7,1 του imdb.. Boyka ρε %$#*$*(&^%(&* !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   :SmokingDevil:

 

 

επίσης, έλα πείτε την αλήθεια όσοι είδατε όλο το american gods, πόσο παπατζιλίκι;; εντάξει δεν λέω καλοφτιαγμένο κτλ.. αλλά 8 ώρες (τα επεισόδια στο περίπου) εισαγωγή;; :P

όποιος έχει διαβάσει το βιβλίο μπορεί να γράψει σε σποιλερ πως τελειώνει;; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δηλαδη οταν καποιαα στιγμη πιασω Godard και Truffaut θα συναντησω τα ιδια πραγματα? Αλλα και κατι του Chabrol που ειχα δει στο ιδιο μηκος κυματος ηταν το φιναλε :)

 

Να τους πιάσεις οπωσδήποτε, μη σου πω να πιάσεις και άλλους σκηνοθέτες εκείνης της περιόδου! Η τελευταία γαλλική ταινία που είδα ήταν πριν τρία χρόνια περίπου και μέχρι στιγμής δεν έχω δει άλλη του (θα το επιδιώξω κάποια στιγμή βέβαια, υπάρχει τουλάχιστον μία μεταφρασμένη του ακόμη). Αναφέρομαι στον "Πορτοφολά" ("Pickpocket") ('59) του Ρομπέρ Μπρεσσόν! Από Ερίκ Ρομέρ δεν έχω δει ακόμη τίποτα, βέβαια, αλλά κάποια στιγμή αργότερα που θα ξαναπιάσω κουλτουροκινηματογράφο, θα τον τιμήσω κι αυτόν να δω τι ψάρια έπιανε. Στα φοιτητικά μου έβλεπα αρκετές (ότι έβρισκα στα DVD club, δηλαδή...) από Γάλλους, Σουηδούς, Ιταλούς, Ρώσους... Αλλά από κάποια στιγμή κι έπειτα που άρχισε να μεταφράζεται ερασιτεχνικά άλλου είδους υλικό που γύρευα από πολύ παλαιότερα, τα ψιλοπαράτησα. Τυχαίνουν κάποιες στιγμές που θα κάτσω να δω καμιά, αλλά δεν τις κυνηγάω όπως παλαιότερα. Προτιμώ κάτι πιο εύπεπτο και που αναζητούσα πολλά χρόνια πίσω, για να το παρακολουθήσω επιτέλους όπως πρέπει. Υψηλής ευκρίνειας με αναμορφική εικόνα & (επιτέλους!) χωρίς κομμένες σκηνές (όσοι γνωρίζουν τι διανομές υπήρχαν στις διάφορες ταινίες τρόμου των '70s & των '80s σε VHS, καταλαβαίνουν απόλυτα τι εννοώ...)!

 

Μιας και τον ανέφερα όμως, εάν δεν κάνω λάθος από Eric Rohmer είχε κυκλοφορήσει ένα πακέτο τριών ταινιών σε DVD η ανεξάρτητη εταιρία διανομής "New Star" ή η "Artfree". Τα έχω στη λίστα αναζήτησης αλλά δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή... Θεωρώ όμως πιο πιθανό αυτή (και για μια μακρά ακόμη) περίοδο εάν αναζητήσω παλαιότερες ταινίες εκτός του χώρου του Φανταστικού, να πιάσω αρκετές ταινίες από κλασικούς (Alfred Hitchcock, Frank Kapra, ) που δεν έχω ακόμη παρακολουθήσει, παρά σκηνοθέτες κουλτούρας. Εάν αγαπάς όμως τον κινηματογράφο, "όλα" χρειάζεται να τα δεις κάποια στιγμή! Να περάσεις απ' όλα τα ρεύματα, τις ταινίες-σταθμούς, τις αλλαγές στην τεχνοτροπία, να δεις ταινίες απ' όλο τον κόσμο (καλά..Τουρκικές ας πούμε, Αιγυπτιακές ή Ινδικές (για παράδειγμα...) δεν έχει τύχει να δω ακόμα παρά κάτι απειροελάχιστα δείγματα...) να παρεις μια γεύση μονάχα για να είσαι σε θέση να επιλέγεις και ανάλογα τη διάθεση που έχεις και την ψυχολογία, να επιλέγεις περιόδους με το τι θέλεις να δεις. Θα επανέλθω όμως με πράγματα που είδα τελευταία. :)  Να πω μονάχα ότι προσκυνώ για άλλη μια φορά τον Christopher Nolan, μιας και πήγα και ειδα τη "Δουνκέρκη" ("Dunkirk")!! Η ταινία ήταν απίθανη, δεν κούρασε καθόλου, τη ζούσες πραγματικά!! Βγαίνοντας απ' το σινεμά άκουσα ένα ζευγάρι να συζητά ότι δεν τους άρεσε διότι δεν είχε καθόλου δράση. Λυπήθηκα και τη μούτζα να ρίξω... Μάγκες, για όσους δεν την έχουν δει, να πω απλώς ότι το trailer δε λέει απολύτως τίποτα! Προσωπικά δε με έψηνε καν να τη δω, αλλά πήγα με μικρό καλάθι λόγω σκηνοθέτη, χωρίς να έχω διαβάσει τις διάφορες κριτικές. Μην το λάβετε σοβαρά υπόψιν! Επόμενες που ψήνομαι είναι το κινηματογραφικό κύκνειο άσμα του David Lynch και φυσικά το "Valerian"!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πώς σου φάνηκε;

 

Πολύ καλό, είχε πολλά γνώριμα και αναμενόμενα στοιχεία του Βερχόφεν (αίμα και σπέρμα και λοιπά), επίσης δεν εστίαζε μόνο στο κύριο θέμα του βιασμού αλλά "άνοιξε" στην ιστορία παρουσιάζοντας πολλές πτυχές από τις ζωές των πρωταγωνιστών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Narrow margin (1990): Βρεθηκα προ εκπληξεως.. αναπαντεχα καλοφτιαγμενη action/thriller ταινια απο τον Peter Hyams, με εναν κλασικα ποιοτικο Gene Hackman :) ωραιοι διαλογοι, πολυ suspense.. μου αρεσε!   underrated

 

 

At close range (1986): Ενα απο τα καλυτερα crime/neo-noir των '80s με εκπληκτικες ερμηνειες απο Sean Penn και Christopher Walken..το θεμα ειναι ομως οτι απογειωνεται λογω και του φοβερου soundtrack/music απο τη Madonna και τον Patrick Leonard.. αυτα τα '80ς ειχαν εξαιρετικη μουσικη  ;) Οι κριτικες για την ταινια τοτε ηταν εξαιρετικες, αλλα το κοινο δεν ανταποκριθηκε 

 

 

The Vanishing (1988): Πολυ αξιολογο ολλανδικο/γαλλικο ψυχολογικο θριλερ! Ακομα και ο Stanley Kubrick ειχε πει οτι θαυμαζε την ταινια :) Τρομακτικο τι μπορει να κρυβει μεσα του ακομα και ενας ανθρωπος υπερανω πασης υποψιας

 

The Vanishing (1993): Το αμερικανικο remake απο τον ιδιο σκηνοθετη ειναι... κακο.

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Καποιες απο τον τελευταιο μηνα:

 

Ο Ηδονοβλεψιας. Βρετανικη ταινια κυκλοφορησε λιγους μηνες πριν απο το Ψυχω. Βεβαια ενω το δευτερο αποτελεσε την πιο γνωστη ταινια του Χιτσκοκ, ο Ηδονοβλεψιας καταστρεψε την καριερα του σκηνοθετη του Michael Powell καθως πηρε υπερβολικα αρνητικες κριτικες τοτε, ορισμενοι αποκαλεσαν την ταινια ακομα και σκουπιδι. Σε αυτη ενας φωτογραφος αρεσκεται στο να δολοφονει τα θυματα του κινηματογραφωντας τα προσωπα τους την ωρα του θανατου τους. Ενδιαφερουσα ταινια, απο τις πρωτες που απο την πρωτη στιγμη ξερεις ποιος ειναι ο δολοφονος και μαλιστα ειναι ο πρωταγωνιστης. Επισης δεν χρωματιζεται σαν ενα τερας αλλα ο σκηνοθετης του δινει ελαφρυντικα κανοντας τον εναν σχετικα συμπαθη ηρωα. Μαλλον για αυτο και οι τοσο αρνητικες κριτικες.

 

Η Επελαση των Βαρβαρων. Βαθια συντηρητικη ταινια, δεν αντεξα να δω περα πανω απο τα 3/4 της. Ενα Οσκαρ και ενα καρο βραβεια και υποψηφιοτητες. Σαν νοημα ας το αφησουμε καλυτερα, σαν τεχνικη ενα μονοπλανο της προκοπης και αυτο εν τελει ειχε δυο cuts.

 

Ο Τεταρτος Ανθρωπος. Του Πολ Βερχοφεν. Ενας καπως διαταραγμενος συγγραφεας συναπτει σχεση με μια femme fatale. Ειναι ομως ολα ετσι οπως νομιζει; Ωραια ταινια, πολυ στυλιζαρισμενη, βεβαια λιγο επιτηδευμενη στους συμβολισμους.

 

Ελευθερος Ωραριου. Στελεχος επιχειρησης ασφυκτια και οταν χανει την δουλεια του αποφασιζει να μην αναζητησει καινουρια. Σταδιακα μπλεκεται και με τον υποκοσμο. Εδω αν και η ταινια ειναι καλοφτιαγμενη, εχει καλους ηθοποιους, καλη μουσικη και ατμοσφαιρα που σε βαζει σε ενα μελαγχολικο κλιμα, η υποθεση δεν λεει και πολλα. Δυσκολα ταυτιζεται κανεις με εναν απομακρο και καλομαθημενο τυπο ο οποιος προτιμα να παρασιτει απο το να ψαξει δουλεια γιατι νιωθει παγιδευμενος.

 

Μαχαιρι Στο Νερο. Η πρωτη μεγαλου μηκους ταινια του Πολανσκι. Ζευγαρι παιρνει μαζι του εναν νεαρο που κανει οτοστοπ σε μια εκδρομη με το ιστιοπλοικο. Συντομα οι σχεσεις των δυο αντρων γινονται μια διαρκης κοντρα για τα ματια της γυναικας. Μου αρεσε μπορω να πω παρα τις υπερβολικες και αταιριαστες κατα την γνωμη μου, αναφορες στον Χριστο.

 

Logan Lucky. Του Steven Soderbergh που απο οτι φαινεται ξερει να κανει την ιδια ταινια με διαφορετικους ηθοποιους. Δυο αδερφια βαζουν στοχο να ληστεψουν το χρηματοκιβωτιο του σταδιου οπου γινεται το μεγαλυτερο ραλι της χρονιας. Σαν τις γνωστες ταινιες της σειρας Συμμορια των ... Αναλαφρη και διασκεδαστικη ταινια χωρις να ειναι τιποτα φοβερο βεβαια. 

 

Επισης ξαναβλεπω Twin Peaks για να ξεκινησω και γω τη νεα σεζον που τοσες συζητησεις εχει προκαλεσει :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εδώ και αρκετό καιρό έχω κατεβάσει το Elle και κάτι μέσα μου με απωθεί να το δω...!Έτσι το είχα ξεχάσει...!Τώρα που μου το θυμίσατε,λέω κάποια στιγμή να του δώσω μία ευκαιρία...! ;)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είδα το πρώτο επεισόδιο από The Deuce, νέα σειρά από Simon & Pelecanos (The Wire). Νέα Υόρκη του 70, πορνεία και υπόκοσμος. Και James Franco που του έχω μια μεγάλη συμπάθεια ομολογώ. Πολλά υποσχόμενο και νιώθω ότι επιτέλους έχω κάτι να περιμένω να βλέπω με ενθουσιασμό. (Μέχρι να ξεκινήσει 3η σεζόν True Detective ή η καινούρια σειρά του Matthew Weiner). Είχα 1-2 χρόνια να ενδιαφερθώ για καινούρια σειρά.  :holidays:

 

Επίσης είδα και το Baywatch. Μου άρεσε σε βαθμό που θέλω και δεύτερο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

To The Deuce είναι στα υπ'όψιν :) Σκέφτομαι όμως να περιμένω να τελειώσει η σεζόν για να το δω. 

 

Είδα τις 2 σεζόν του The Hour (2011-12) Ιστορίες ενός βρετανικού τηλεοπτικού δημοσιογραφικού team από τα 50ς. Η πρώτη σεζόν λαμβάνει χώρα ταυτόχρονα με το Σουέζ και τη Βουδαπέστη (Οκτ-Νοε 1956) ενώ η δεύτερη σεζόν λαμβάνει χώρα το Δεκέμβρη του 1957. Από γνωστά ονόματα, και στις 2 σεζόν παίζει ο Dominic West (Wire), ενώ στη 2η παίζει ο Peter Capaldi. Πολλοί έχουν πει πως έχει κάποια κοινά στοιχεία με το Mad Men (που δεν το έχω δει και δεν ξέρω :) ). Υπέροχος ο Ben Whishaw (ο Q στις τελευταίες ταινίες Bond), πολύ καλοί διάφοροι ηθοποιοί, αλλά κάτι στο όλο σύνολο δεν με ενθουσίασε :) Στο imdb έχει ένα solid 8άρι, αλλά εγώ του δίνω 6άρι :)

 

Σε ανύποπτη χρονική στιγμή του καλοκαιριού είδα το Black Hawk Down (director's version) που το βρήκα αρκετά μεγάλο και ανοικονόμητο (6/10), είδα όμως και το 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (2016) του Michael Bay, αναφορικά με τη πολιορκία του Αμερικάνικου προξενείου στη Βεγγάζη στις 11 Σεπτέμβρη του 2012 και το θάνατο του Αμερικάνου πρέσβη. Αυτό μου έκατσε πάρα πολύ καλά και τσιμπάει ένα 7αράκι με άνεση :)

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Alien Covenant  Κρίμα για τον Ridley Scott.  :( 5/10

The Wall Ταινία "one man show" που αποτυγχάνει ακριβώς σ' αυτό. Δεν απογειώνει τον χαρακτήρα. 6/10

The lost city of Z Αρκετά συμπαθητική, που όμως, όπως στην προηγούμενη, ο χαρακτήρας ήθελε περισσότερη δουλειά. Όμως έχει ενδιαφέρον και σε κρατάει σε αγωνία παρόλο που οι "διαβασμένοι" θα ξέρουν το τέλος. :) 6,50/10

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Face/Off (1997): Μια απο τις μεγαλυτερες απατες των '90ς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Face/Off (1997): Μια απο τις μεγαλυτερες απατες των '90ς...

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Face/Off (1997): Μια απο τις μεγαλυτερες απατες των '90ς...

 

Τα λες αυτά επειδή έκαναν αυτά που κάνει η Άρυα before it was cool. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ταινιάρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

VLrJSK7.giffo2.gif

 

Ακουω γνωμες :D

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:lol:  :lol:  :lol:

 

ένα ακόμα από τα πολλά σκουπίδια που έπαιξε ο Κέιτζ και επιβεβαίωσε ότι αν δεν είχε τον θειούλη να τον σπρώξει θα καθάριζε ακόμα τους στάβλους του χόλιγουντ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

The Cage Trilogy, η καλύτερη τριλογία της τελευταίας 50ετίας.

 

trilogy.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ότι είπε ο ror, αυτά τα τρία ήταν όντως από τα καλύτερα ποπ κορν των νάιντις.

The Cage Trilogy, η καλύτερη τριλογία της τελευταίας 50ετίας.

 

trilogy.jpg

διαβαστε κι αυτό

 

Δυο δεκαετίες μετά, το 'Face/Off' είναι ακόμα peak τρέλα στην περιπέτεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ενα ακόμα από τα πολλά σκουπίδια που έπαιξε ο Κέιτζ και επιβεβαίωσε ότι αν δεν είχε τον θειούλη να τον σπρώξει θα καθάριζε ακόμα τους στάβλους του χόλιγουντ

 

:gpost:

 

 

The Cage Trilogy, η καλύτερη τριλογία της τελευταίας 50ετίας.

 

trilogy.jpg

 

 

Το ''The rock'' ειναι μια απο τις καλυτερες action ταινιες των '90ς και ισως η καλυτερη ταινια του Bay.

 

Τα αλλα δυο ειναι κακα παραδειγματα για το ειδος.. αυτα απο καποιον που γουσταρει καλες ταινιες δρασης :)

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είδα το LEGO Batman στο αεροπλάνο της επιστροφής στο Ελλάντα.

 

Καλό ηταν.

 

Το σημαντικό νέο είναι ότι επέστρεψα, όχι ότι είδα το LEGO batman.

 

 

Για να ακούσω λίγο ζητωκραυγές. Έλα πάμε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Φωτογραφίες or you didn't go :)

 

Ειδικά από Μογγολία! :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλώς όρισες Άγγελε...!  :welcome:

 

Περιμένουμε φωτογραφίες κι εντυπώσεις από την σκληρή ξενιτιά...! :P

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είδα και την Δουνκέρκη λοιπόν, καλή ταινία, δεν είναι αυτό ακριβώς που περιμένει κανείς από ένα πολεμικό φιλμ και σίγουρα κατώτερο από το πολύ υψηλό επίπεδο που μας έχει συνηθίσει ο Νόλαν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μόλις τελείωσα το Wonder Woman. Το βρήκα πολύ κακό. 3/10 επιεικώς.  :( Η πρωταγωνίστρια όμορφη αλλά τελείως άμπαλη για ηθοποιός.  :down:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Churchill με τον Brian Cox. 

 

ω θεοί του Ολύμπου! Ούτε ξέρω πως κατόρθωσα να την τελειώσω. Σε κάποια φάση έκανα ένα γκουγκλάρισμα διότι ο Τσώρτσιλ που έβλεπα, είχε ελάχιστη σχέση με αυτόν που ξέρω. Οι γνώσεις μου είναι τελείως επιφανειακές στο θέμα, οπότε ήθελα να δω εάν έκανα τόσο λάθος. Μάλλον δεν έκανα. Έχει στηλιτευθεί άγρια για ανιστορικότητα και ας είχε ιστορικό στο cast της για να αποφεύγει τέτοια χοντρά λάθη. Αυτό που έδειχνε ίσως να ήταν το πως θα ήμουν εγώ στη θέση του, πως θα ήταν ο σκηνοθέτης στη θέση του, πως θα ήταν το 99% των ανθρώπων στη θέση του. Αλλά δεν ήμασταν εμείς. Ήταν αυτός. Για να "γλίτωνε" η ταινία από αυτό το πράγμα, θα έπρεπε να μίλαγε για κάποιο χαρακτήρα που είναι πιο "χαμένος" στην ιστοριογραφία, με λιγότερες πηγές+αναφορές στο πρόσωπό του, ώστε να θεωρηθεί η προσωπικότητα αληθινή έτσι όπως παρουσιάζεται. Για τον Μέγα Κωνσταντίνο μπορούμε να αναρωτιόμαστε γιατί σκότωσε το γιο του, μπορούμε να δώσουμε ότι κίνητρο μας καπνίσει. Εδώ δεν μπορείς να τον εμφανίσεις να διστάζει λίγες ώρες πριν την εισβολή στη Νορμανδία, διότι έχεις ένα τόνο πηγές που μόνο δισταγμούς δεν δείχνουν. 

 

Anyhow. 4 στα 10. Μόνο και μόνο διότι ο Brian Cox ήταν καλός (δεν φταίει για το υλικό που του δώσαν) και γιατί αγαπάμε Μάρκο Αντών... εεεε James Purefoy :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Έκανα το λάθος να δω το Transformers 5 και το ακόμα μεγαλύτερο λάθος να επιλέξω να το δω με υπότιτλους των ShitHigh&Watch  :trixes: Πλοκή για γέλια και για κλάματα που φονεύει εν ψυχρώ το σύμπαν των TF. Και χ3σε τη πλοκή, πες ότι το βλέπεις καθαρά ως οπτικοακουστικό υπερθέαμα όπως τα προηγούμενα. Αλλά στη προκειμένη ο Μπέι είχε κατεβάσει τον Βόσπορο. Της δίνω χαλαρά το Όσκαρ χειρότερης σκηνοθεσίας και μοντάζ. Έβλεπα τις σκηνές να αλλάζουν δίχως τη παραμικρή λογική συνοχή, λες και άλλαζε ο Μπέι πουκάμισα. Και το κερασάκι στη τούρτα ένας υποτιτλισμός με υπότιτλους να λείπουν, σε σημεία να 'χουν λάθος χρονισμό, αλλού να μεταφράζονται άλλα αντί άλλων και ο ταλαίπωρος θεατής να προσπαθεί από τη μια να βγάλει νόημα στο τι βλέπει και από την άλλη στο τι ακούει και διαβάζει. Περιμένω να κυκλοφορήσει επισήμως, να ξοδέψω άλλες 2,5 ώρες να την ξαναδώ μπας και βγάλω νόημα τουλάχιστον στα λεγόμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Oι τελευταίες 2 ταινίες που είδα ήταν οι εξής:

 

The Hitman's Bodyguard (2017): Πολύ καλή κωμική ταινία δράσης! Γρήγορος ρυθμός, αρκετές αστείες στιγμές, και μετά από πολύ καιρό ευχαριστήθηκα τον Jackson που εμφανίζεται σε κάθε 2η ταινία του Holywood.

 

Valerian and the city of a Thousand Planets (2017): Tην άποψή μου για την ταινία την έγραψα εδώ. Αν και σεναριακά δεν ήταν όσο καλή ήλπιζα, το τελικό οπτικό αποτέλεσμα ήταν υπέροχο. Έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να μη τη δω, αφενός γιατί είναι του Βesson, αφετέρου γιατί βασίζεται σε BD, κι ας μην είναι το αγαπημένο μου.

 

Σχετικά με τη συζήτηση για το Face/Off: αν και την είδα ξανά πρόσφατα και σαφώς δε με εντυπωσίασε το ίδιο όπως παλιότερα, για πάρα πολλά χρόνια τη θεωρούσα ίσως την καλύτερη ταινία δράσης μετά το The Rock. Άφθονη δράση, ωραίες μονομαχίες με πιστολίδια, ίσως λίγα παραπάνω περιστέρια απ'όσο θα έπρεπε, καταπληκτική τελική σκηνή δράσης με τις βάρκες, και αγαπημένος (μέχρι τότε) John Woo (που μετά δυστυχώς άρχισε τη μία αποτυχία μετά την άλλη). Σαφές μειονέκτημα ο Cage, που είναι ίσως ο πιο ατάλαντος ηθοποιός του Χόλυγουντ αλλά για κάποιο λόγο τον προτιμούσαν για τις ταινίες δράσης της εποχής (ευτυχώς το The Rock παραμένει κορυφαίο παρόλο που ο Cage έκανε κι εκεί ότι μπορούσε να τα καταστρέψει όλα).

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το θεμα ειναι οτι το προβλημα της ταινιας δεν ηταν μονο ο Cage.. Ηταν και ο Travolta

 

Και τοσα άλλα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ηθοποιάρα ο Κέιτζ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λίγα για τον Νικόλαο...

https://www.youtube.com/watch?v=LzNMjO2SpF0

 

 

 

The Hitman's Bodyguard (2017): Πολύ καλή κωμική ταινία δράσης! Γρήγορος ρυθμός, αρκετές αστείες στιγμές, και μετά από πολύ καιρό ευχαριστήθηκα τον Jackson που εμφανίζεται σε κάθε 2η ταινία του Holywood.

 

 

Σκοπεύω να το δω αύριο για χαλαρό φινάλε στη σεζόν του θερινού σινεμά ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.