Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28692
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4802 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είδα και το τελευταιο hunger games. Δεν ήθελα να το δω στο σινεμά αλλά ας οψεται ο ψυχαναγκασμούς μου με το να δω όλες τις ταινίες μια τριλογίας(τετραλογίας whatever). Χαζομαρα όπως το περίμενα..κρίμα γιατί το 1 και το 2 ηταν καλουτσικες ταινίες δράσης σε ενδιαφέρον background. Και στο 3 που περιμένεις να δεις περισσότερα απο αυτό το background το βλέπεις με το χειροτερο τροπο..

6-/10 και πολύ του είναι..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5864
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδα την ταινια κινουμενων σχεδιων FRITZ THE CAT,πολυ καλη!ο γνωστος γατος τα βαζει με την αστυνομια,με την θρησκεια,τους νεοναζί και μπλέκεται σε ιστοριες με τους μαυρους.Ωραια ταινια εναντιον της βιας και του πολεμου,παρουσιαζει τις φτωχογειτονιες της αμερικης από άλλη ματια.Ας μην επεκταθώ πολύ,αυτο που μου αρεσε από την ταινια ηταν ο χρωματισμος των σκηνικων και βεβαια η μουσικη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο άγνωστος του εξπρές (1951) Strangers on a Train

 

Μια από τις καλύτερες ταινίες του Alfred Hitchcock. Σε σενάριο του Raymond Chandler, άρα καταλαβαίνετε τι αριστούργημα πρόκειται να δείτε. Ένας γνωστός τενίστας πιάνει κουβέντα με έναν τυχαίο επιβάτη στο τρένο. Ο άγνωστος ξέρει αρκετά για τον τενίστα, και ειδικά για την εξωσυζυγική του σχέση που δεν μπορεί να την επισημοποιήσει αφού δεν του δίνει διαζύγιο η δυναμική και σχετικά ελευθέρων ηθών γυναίκα του. Του προτείνει το τέλειο έγκλημα. Ας αλληλοσκοτώσουν τους προβληματικούς τους συγγενείς. Το τέλειο άλλοθι. Ο τενίστας δεν τον παίρνει στα σοβαρά, αλλά το σχέδιο προχωράει εν αγνοία του. Τώρα ο άγνωστος του ζητάει να του ξεπληρώσει τη χάρη δολοφονώντας τον πατέρα του. Criss-cross έγκλημα. Το 8άρι του imdb είναι κάτι που το αξίζει με το σπαθί του.

 

Καταπληκτικοί διάλογοι, καλοφτιαγμένο σασπένς, ενδιαφέρεσαι πού το πάει. Να μην έχουν μερικές αντιγραφές; Μέχρι και κωμωδίες τύπου "Πέτα τη μαμά από το τραίνο", και κείνη τη φρικτή ελληνική σειρά "Κρίς-κρος" με τον Γιώργο Νινιό, ζαν πεμιέρ για δυο φεγγάρια.

 

 

Topaz (1969)

 

Μια από τις χειρότερες ταινίες του Alfred Hitchcock. Το 6άρι του imdb είναι κάτι που δεν το αξίζει. Η δεύτερη ταινία του που έχω δει με θέμα τον Ψυχρό Πόλεμο. Άνευρο με πολλούς χαρακτήρες που πολλές φορές ξεχνάς ποιος είναι ο πρωταγωνιστής και ο στόχος της ταινίας. Αλλάζει συχνά ρότα και στιλ. Ένας ρώσος στρατιωτικός ζητάει άσυλο στη Γαλλία. Του δίνεται αφού δίνει στοιχεία για το εξοπλιστικό πρόγραμμα της Κούβας, δώρο από τη Σοβιετική Ένωση. Ένας κατάσκοπος καλείται να αξιοποιήσει τα στοιχεία αυτά αλλά η επιχείρηση του γυρνάει μπούμεραγκ για την καριέρα του. Το σώζουν οι νέες πληροφορίες που συλλέγει για γάλλους διπλούς πράκτορες. Την οργάνωση Τοπάζ. Στο βάθος και ο John Forsythe μελλοντικός ηθοποιός της Δυναστείας. Ρωτήστε τον Παύλο γι' αυτόν.

 

Οι σκηνές στην Κούβα είναι πολύ καλοφτιαγμένες. Ακόμη και τα σχόλια στο IMDB τις παινεύουν και το αξίζουν. Εκεί ο Hitchcock έδωσε τον καλύτερό του εαυτό. Κάτι που δεν το έκανε στο σύνολο της ταινίας. Κατάφερα να την δω με πολλά διαλλείματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24625
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ενας αλλος κοσμος..

 

Την ειδα χθες στα odeon! πολυ καλη ταινια, επικαιρη και αληθινη! πρωτη φορα που ασχολουμαι με κατι που φτιαχνει ο Παπακαλιατης και μπορω να πω οτι με εξεπληξε ευχαριστα! οι ερμηνειες πολυ καλες και στις 3 ιστοριες! η ταινια προσφερει και γελιο και συγκινηση :) (ειδικα εγω δακρυσα σε μια σκηνη) Υπαρχει και ανατροπη προς το τελος που θα σας αφησει με ανοιχτο το στομα!

 

Πηγαιντε να τη δειτε! αξιζει και με το παραπανω! επισης ας σταματησουν τα στερεοτυπα με τον Παπακαλιατη καθως και αυτη η παραπληροφορηση που εχει πληξει το διαδικτυο και εχει επηρεασει και μεγαλη μεριδα των Ελληνων σχετικα με την ημερομηνια κυκλοφοριας του star wars και οτι αυτη οφειλεται στη νεα ταινια του Παπακαλιατη! ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ παιδες μην τα ξαναλεμε!

 

8.0/10 απο μενα και περιμενω να δω την επομενη δουλεια του! :)

 

εδω μια ωραια κριτικη απο τον Φραγκουλη 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Dark city

Delicatessen

και ολα τα Mad Max.

Mε σειρα προτεραιοτητας.

Α!Ναι!

Ειδα και το straight outta compton.Το ειχα ξεχασει για ευνοητους λογους.

Επεξεργασία από Τυφλοπόντιξ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4707 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Είδα τις Ανατριχίλες και ξύπνησαν αμέτρητες αναμνήσεις! Τόσο που ξέθαψα τα 24 βιβλία της σειράς που έχω! Ενα 9 η ταινία γιατί την απόλαυσα πολύ!

 

Εσείς διαβάζατε Ανατρχίλες;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7766
  • Achievement Points:  981
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3328 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

μολις ειδα το bridge of spies με τον τομ χανκς.Αρκετα καλη ταινια,κλασικα αψογος ο χανκς,αλλα...καπως ...προβλεψιμη.Δεν λεω αλλα για να μην σας τη χαλασω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

To Catch a Thief (1955)

-Ήρθες στην Ευρώπη να αγοράσεις έναν άντρα.

-Ο άντρας που θέλω δεν έχει τιμή.

-Άρα εγώ αποκλείωμαι.

 

Μια ακόμη ταινία του Alfred Hitchcock. Λίγο ανάλαφρη, στα όρια της κομεντί. Ο Cary Grant, είναι ένας βετεράνος του πολέμου, αλλά και επαγγελματίας κλέφτης. Αποσύρρεται στη γαλλική Ριβιέρα και ασχολείται με τα αμπέλια και τα κρασιά του. Κάποιος μιμείται το εγκληματικό του παρελθόν και αναστατώνει τις κύριες της καλής κοινωνίας της περιοχής κλέβοντας τα χρυσαφικά τους. Όλοι τον κατηγορούν και τον κυνηγούν. Για να ξεπλυθεί πρέπει να πιάσει ο ίδιος του τον κλέφτη. Απέναντί του η Grace Kelly, θεϊκό πλάσμα, φλερτάρει και προσπαθεί ή να τον δώσει ή να τον τυλίξει. Η βαρετή της ζωή δεν τη βοηθάει να πάρει μια απάντηση. Υπάρχει και μια μάνα που σχεδόν τη σμπρώχνει στην αγκαλιά του Grant.
 

-Μπορώ να κάνω μια προσωπική ερώτηση;

-Ήλπιζα να το έκανες.

 

Οι διάλογοι είναι δροσεροί. Τα ερωτικά και σεξουαλικά υπονοούμενα παίρνουν και δίνουν. Με την καλή έννοια. Η σκηνοθεσία είναι ευχάριστη. Οι σκηνές των αυτοκινήτων στο δρόμο γυρίστηκαν σε στούντιο, κάτι που τώρα πια μας είναι το λιγότερο περίεργο. Η δράση έχει γέλιο, και αξίζει ΚΑΙ να την ξαναδείς.

 

 

 

I Confess (1953)

Ξέρετε ποιού. Ή τουλάχιστον φανταζεστε. Ο Montgomery Clift είναι ένας ιερωμένος στον οποίο εξομολογείται ο κηπουρός τις αμαρτίες του. Μόνο που η αμαρτία του είναι ένας φόνος. Η ηθική και οι κανόνες της Εκκλησίας δεν αφήνουν τον παπά να το αναφέρει στην αστυνομία. Το θύμα όμως γνώριζε λεπτομέρειες της ζωής του ιερωμένου που είναι ό,τι πρέπει για το θύτη να τις εκμεταλευτεί. Χτίζεται λοιπόν ένα κατηγορητήριο που ενοχοποιεί τον ιερωμένο, και προσπαθεί να αθωωθεί, ακόμη και αν η κοινωνία τον έχει πια καταδικάσει.

 

Πολύ καλή ταινία όχι ακριβώς νουαρ, δεν έχει απλώς πλάνα, αλλά ο σκηνοθέτης κάνει μαγικά με την κάμερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5713 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πάρα πολλές τον τελευταίο καιρό. όσες θυμάμαι με δυό λόγια

 

Deathgasm: Μέταλ Μπάντα άθελά της καλεί δαιμονες και πρέπει να τους σκοτώσει πριν να είναι αργά. Σπλατεροκωμωδία από την Νέα Ζηλανδία, πατρίδα πολλών τέτοιων πραγμάτων. Καλό.

 

Scouts guide to the zombie apocalypse : Ξεσπάει επιδημία ζόμπι και οι μόνοι που μπορούν να σώουν την κατάσταση είναι οι πρόσκοποι και μια στρίπερ, δεν έχει σημασία το γιατί. Σπλατεροκωμωδία από το ΓΙΟΥ ΕΣ ΕΗ , καλύτερη απ την παραπάνω.

 

Μαρτιαν : Αρειανέ αρειανέ, έλα να κάνουμε κονέ. Μπράβο ρε Μάτ Ντέημον. Επιτέλους θυμήθηκες ότι είσαι καλός ηθοποιός και επιτέλους θυμησες και σε μας γιατί σε συμπαθούμε.

 

Θεέ μου τι σου κάναμε: Ανάλαφρη Γαλλική κωμωδία, από κείνες που τα τελευταία χρόνια αμερικανίζουν έντονα και ενώ έχουν πράγματα να πουν, τελικά μένουν στα προφανή. Δεν είναι κακό πάντως.

 

Αύριο έχει creed και sicario.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  70
  • Reputation:   573
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μαικλ Κολλινς ο επαναστατης!Πολυαγαπημενη ταινια με εναν εξαιρετικο Λιαμ Νισον,που περιγραφει ρεαλιστικα

τον Απελευθερωτικό αγωνα της Ιρλανδιας απεναντι στην Αγγλια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20247
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα το Childhood's End. Αντιλαμβάνομαι ότι το βιβλίο του Clark ιθεωρείται τοτέμ στο χώρο της Sci-fi αλλά πραγματικά μου φάνηκε γελοία, ασύνδετη, αποσπασματική.

Είδα όμως και το Frances Ha!!! Απίστευτο διαμάντι, με έκανε να νιώσω 20 χρονών ξανά και βιωσα ανάλογη εμπειρία με την πρώτη φορά που είδα το Stranger Than Paradise ή το she's gotta have it. Ή κάποια ταινία του Mazursky από τα seventies,, Μπράβο....

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3767 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι καταπληκτικό το frances Ha! (αν και λίγο girly)

 

Είδα όμως και το Frances Ha!!! Απίστευτο διαμάντι, με έκανε να νιώσω 20 χρονών ξανά και βιωσα ανάλογη εμπειρία με την πρώτη φορά που είδα το Stranger Than Paradise ή το she's gotta have it. Ή κάποια ταινία του Mazursky από τα seventies,, Μπράβο....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είδα το Childhood's End. Αντιλαμβάνομαι ότι το βιβλίο του Clark ιθεωρείται τοτέμ στο χώρο της Sci-fi αλλά πραγματικά μου φάνηκε γελοία, ασύνδετη, αποσπασματική.

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Αυτό λες;

Το βιβλίο είναι μαζί με την "Επαφή" κάτι σαν Ευαγγέλια. Ο ελληνικός τίτλος του βιβλίου ήταν "Οι Επικυρίαρχοι", εκδόσεις Κάκτος. Θυμάμαι το είχα διαβάσει 3 φορές μέσα σε 20 μέρες. Τόσο μου είχε αρέσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Είδα το Childhood's End. Αντιλαμβάνομαι ότι το βιβλίο του Clark ιθεωρείται τοτέμ στο χώρο της Sci-fi αλλά πραγματικά μου φάνηκε γελοία, ασύνδετη, αποσπασματική.

 

Ωχ, και σκεφτόμουν να το δω σήμερα. Με προβλημάτισες τώρα!

 

Είδα πάντως τα 4 πρώτα επεισόδια της καινούριας σειράς του SyFy, The Expanse. Πάρα πολύ καλή. Είχα καιρό να ενθουσιαστώ με sci-fi σειρά, τελευταία που θυμάμαι να μου άρεσε τόσο πολύ είναι το Battlestar Galactica.

Σας την προτείνω ανεπιφύλακτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5713 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

CREED : Άμα δε δώσετε το Όσκαρ στο Σταλλόνε, θα πάρω την πρώτη πτήση για Ελ. Εη και θα έρθω να βάλω βόμβα στο Kodak theatre. Σταλλόνε, είσαι θρύλος. Ελπίζω να σε τιμήσουν γι αυτή σου την ταινία και όλη την παρουσία σου στον κινηατογράφο. Επίσης, Ryan Coogler σ' αγαπάμε. Εκεί που η ιστορία με το Rocky 6 έκλεινε πολύ καλά, όχι μόνο της ξανάδωσες ζωή, αλλά είναι και η δεύτερη καλύτερη ταινία της σειράς μετά το αρχικό Rocky. Ένιωσα τον εαυτό μου να ταυτίζεται με το χαρακτήρα, όχι να βλέπει ταινία. Ζήτω το CREED! Πάντως , το Rocky IV εξακολουθεί να είναι το αγαπημένο μου, για όλους τους λάθος λόγους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αφού δεν πήρε ο Σαλόνε το όσκαρ στο Κόπλαντ δε θα το πάρει ποτέ. Αλλά ήταν μια ταινία με περισσότερη δράση απ' ότι θα μπορούσε να δεχτεί η Ακαδημία για να δώσει ένα όσκαρ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Sleepy Hollow: γενικά δεν πολυτρελαίνομαι για Burton, καθώς πιστεύω ότι επαναλαμβάνεται με κουραστικό τρόπο. Αυτή ωστόσο την βρήκα ευχάριστη ταινιούλα, με ισορροπία μεταξύ των χιουμοριστικών στιγμών και των πιο gory σκηνών.

The Shawshank Redemption: μια ταινία που γυρόφερνα δεν ξέρω κι εγώ πόσα χρόνια. Τελικά την είδα και την λάτρεψα. Ένα χορταστικό δίωρο+, χωρίς να κουράζει, με έξοχες ερμηνείες, τρομερό σενάριο και δυνατή σκηνοθεσία. Τώρα πρέπει να βρω και το βιβλίο. :P

 

Έχετε να προτείνετε καμιά χριστουγεννιάτικη; Όχι σαχλοαμερικανιές με τον "αληθινό" Άγιο, αλλά τίποτα κυνικές ή και (καλού) τρόμου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24625
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έχετε να προτείνετε καμιά χριστουγεννιάτικη; Όχι σαχλοαμερικανιές με τον "αληθινό" Άγιο, αλλά τίποτα κυνικές ή και (καλού) τρόμου;

 

Ο Άι Βασίλης Είναι... Λέρα      :D
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Α κλασικό, αν και δεν το έχω δει. Καμιά άλλη; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24625
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

http://www.timeout.com/london/film/the-50-best-christmas-movies     --------------------> δες εδω

 

 

επισης βγηκε προσφατα αυτο το comedy-horror και αυτο     :)

 

βρηκα και αυτο, δεν το εχω δει (θα το δω τωρα που ειναι οι γιορτες) αλλα φαινεται ενδιαφερον :) (τωρα ειδα οτι συμπεριλαμβανεται στη λιστα που σου εστειλα)

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πολλά πολλά πολλά :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28692
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4802 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Sleepy Hollow: γενικά δεν πολυτρελαίνομαι για Burton, καθώς πιστεύω ότι επαναλαμβάνεται με κουραστικό τρόπο. Αυτή ωστόσο την βρήκα ευχάριστη ταινιούλα, με ισορροπία μεταξύ των χιουμοριστικών στιγμών και των πιο gory σκηνών.

The Shawshank Redemption: μια ταινία που γυρόφερνα δεν ξέρω κι εγώ πόσα χρόνια. Τελικά την είδα και την λάτρεψα. Ένα χορταστικό δίωρο+, χωρίς να κουράζει, με έξοχες ερμηνείες, τρομερό σενάριο και δυνατή σκηνοθεσία. Τώρα πρέπει να βρω και το βιβλίο. :P

 

Έχετε να προτείνετε καμιά χριστουγεννιάτικη; Όχι σαχλοαμερικανιές με τον "αληθινό" Άγιο, αλλά τίποτα κυνικές ή και (καλού) τρόμου;

Από οσο εχω καταλαβει τα γουστα σου θα προτεινα με τη σειρα

1.Brazil του Gilliam που δεν ειναι και καραχριστουγεννιατικη γουτσου γουτσου οποτε τσεκ,συν οτι ειναι σε δυστοπικο περιβαλλον ;)

2.Its a wonderful life.Η απολυτη Χριστουγεννιατικη ταινια κατα τη γνωμη μου. Ναι,θα σου ζεστανει την καρδια(αν εχεις) αλλα δε θα νιωσεις ασχημα για αυτο :P

3.Joyeux Noel.Πιο πολυ ανθρωπινη παρα χριστουγεννιατικη ταινια.

 

Αν θες χριστουγεννιατικη ταιναι τρομου τοτε τα Γκρεμλινς ειναι μονοδρoμος :P πλακα κανω,ιδεα δεν εχω για χριστουγεννιατικες ταινιες τρομου αλλα εχω ακουσει καλα λογια για αυτο http://www.imdb.com/title/tt1401143/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κι όμως έχεις καταλάβει πολύ καλά τα γούστα μου! Έχω δει τα Brazil και Joyeux Noel και εννοείται ότι τις λάτρεψα. Εξάλλου είμαι φαν του Gilliam ;)

Τις άλλες θα τις έχω στα υπόψιν. :thanks:

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5744 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

In the Heart of the Sea

 

Δραματική ναυτική περιπέτεια εποχής βασισμένη στην αληθινή ιστορία του φαλαινοθηρικού <<Έσσεξ>> , η οποία ενέπνευσε τον συγγραφέα Μέλβιλ να γράψει το αριστούργημα <<Μόμπυ Ντικ>>. Αρκετά καλή ταινία, η οποία σε βάζει στο κλίμα της εποχής και το σκληρό επάγγελμα του ναυτικού-φαλαινοθήρα, ενώ υπάρχει αγωνία μέχρι και το τέλος. Πολύ καλές οι ερμηνείες, στην ταινία  πρωταγωνιστεί και ο Chris Hemsworth (Thor). Το μόνο που δεν μου άρεσε το ότι η δράση ήταν λιγότερη απ'ότι περίμενα.

 

Βαθμολογία 8/10.      

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βλέπω τη νέα σειρα 'Jekyll&Hyde' και ενώ δεν είναι κάτι το πολύ εξαιρετικό, τη βλέπεις με σχετική απόλαυση.

 

Ειδικά αν είσαι λάτρης της βικτοριανής εποχής (όπως π.χ. το "The Frankenstein Chronicles", "The Ripper",κτλ.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

τους 12 ενορκους το παλιο εννοω που 12 ενορκοι πολεμούν με τις προλαταλήψεις και τα στερεότυπα και πως αυτά με μια πιο προσεκτική ματιά, καταρρεουν/ αριστούργημα και αναρωτιέμαι πως με ελαφρια την καρδια αυτοι οι τυποι έστελναν ένα παιδι 18 ετων στον θάνατο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα στο cinema το Star Wars 7.Υπεροχη η ταινια τι να λεμε. :giati: :giati:

Επισης In the Heart of the sea. Πολυ καλη ταινια με φοβερη φωτογραφια. Ωραια! :best:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

δε εχω δει ποτε σταρ γουορς αλλα τοση τρελα, ε, θα ναι καλο

ένα χριστοουγεννιατικο που ειδα ηταν με την σανον ντοχερτι, το χριστουγεννιατικο σκίρτημα, καλο παιδια, κωμωδια με πολύ γελιο! αυτή παιζει το μαυρο προβατο της οικογενειας ενώ εχει μια αδελφη υπόδειγμα και την ερωτευεται ενας αστυνομικος ενώ κλεβει η σανον ακριβα κοσμηματα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

And then there were none.Μου αρεσε πολύ το πρωτο επεισοδιο.Οι τοποθεσιες και η φωτογραφια καθηλωνουν.Αγκαθα Κριστι και το μπιμπισι στα καγκελα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

 

 

Έχετε να προτείνετε καμιά χριστουγεννιάτικη; Όχι σαχλοαμερικανιές με τον "αληθινό" Άγιο, αλλά τίποτα κυνικές ή και (καλού) τρόμου;

 

το (σκανδιναβικό) "RARE EXPORTS"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.