Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αχ μεξικάνικα... Βερόνικα Κάστο και οι πλούσιοι κλαίνε! Θυμάμαι έπρεπε να το βλέπω να το εξηγώ στη γιαγιά μου γιατί χανόταν στους υπότιτλους! :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

the last kingdom... 

 

game of thrones wanna be αλλά με κάποια ιστορική βάση... ως τώρα 2 επεισοδιάκια... αρκετά καλύτερο από τα τελευταία game of thrones... με λιγότερο γυμνό και βία στα πλαίσια του bbc

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

the last kingdom... 

 

game of thrones wanna be αλλά με κάποια ιστορική βάση... ως τώρα 2 επεισοδιάκια... αρκετά καλύτερο από τα τελευταία game of thrones... με λιγότερο γυμνό και βία στα πλαίσια του bbc

 

Δες και το Outlander. Αμερικάνικη σειρά, γυρισμένη στην Σκωτία, με πολλούς Βρετανούς ηθοποιούς. Πολύ προσεγμένη σειρά, επιπέδου BBC, καλοί ηθοποιοί και εκπληκτική φωτογραφία. Λίγο παραπάνω μελό για τα γούστα μου, αλλά πολύ αξιόλογη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο τρίτος άνθρωπος 1949

 

Του Orson Welles Carol Reed. Μια ταινία νουάρ από έναν μάστορα. Όχι τύπου μοιραίες γυναίκες με σχιστά φουστάνια που τρίβονται σε σκληροτράχηλους ατακαδόρους και σενάριο στα μαύρα σκοτάδια για τα μαύρα σκοτάδια. αλλά με υπόθεση. Αμερικάνος φτάνει στη μεταπολεμική Βιέννη, καλεσμένος για δουλειές. Ο οικοδεσπότης είναι νεκρός και προσπαθούμε να καταλάβουμε πώς έγινε το κακό. Υπάρχουν δυο μάρτυρες αλλά τα λεγόμενά τους δε συμφωνούν. Αναφέρουν ένα τρίτο πρόσωπο, χωρίς και εκεί οι ιστορίες τους να ταυτίζονται. Όσο περισσότερο ψάχνει ο πρωταγωνιστής τόσο μαθαίνει ότι ο παιδικός του φίλος δεν ήταν και τόσο αθώος άνθρωπος. Παραδίπλα και η ερωμένη του αποθανόντα κινείται στα νήματα χωρίς να καταλαβαίνει τι ακριβώς γίνεται. Παραπάνω από αξιοπρεπέστατη ταινία. Και αυτή πιο μπροστά από την εποχή της, και αντέχεται να παρακολουθηθεί στην εποχή μας, ενώ άλλες κλασικές με τίποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Του Carol Reed.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30329
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  24
  • Reputation:   123
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3534 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

  Πολύ δυνατά επέστρεψε και το Fargo, μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Του Carol Reed.

 

Ναι, είδα Orson Welles στο καστ και υπέθεσα και αυτό είναι δικό του :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

The Knick

 

To πρώτο που διάβασα για αυτή την σειρά είναι ότι είναι σαν το House MD... 100 χρόνια πιο πριν.

 

Και πραγματικά είναι! Λαμβάνει μέρος το 1901/1902 στο νοσοκομείο Knickerbocker της Ν.Υ. (όχι το πραγματικό, γιατί εκείνο είχε μετονομαστεί μερικά χρόνια νωρίτερα), πρωταγωνιστεί ένας κυνικός ναρκομανής αντιήρωας υπεριατρός (Clive Owen), έχουμε έναν μαύρο γιατρό, μια γυναίκα νοσοκόμα για να θαυμάζει τον υπεριατρό, και μια γυναίκα διευθύντρια για να είναι διευθύντρια. Ο Barrow ή ο Bertie παίζει να έχουν κάποιες ομοιότητες με τον Wilson. Για να είμαι τελείως ειλικρινής, ποτέ δεν λάτρεψα-λάτρεψα το House, έχω δει μερικά επεισόδια αλλά όχι όλα, αλλά με βάση αυτά που θυμάμαι, νομίζω ότι το the Knick είναι καλύτερο.

 

- Ο Thackery είναι κυνικότατος, αλλά δεν θέλω να τον κοπανάω με ένα ρόπαλο όσο συχνά όσο ήθελα τον House. Κάποιες φορές είναι συμπαθητικός, κάποιες αντιπαθητικότατος.

- Δεν προσπαθούν να επιλύσουν το μυστήριο κάποιας σπανιότατης ασθένειας σε κάθε επεισόδιο. Επινοούν χειρουργικές μεθόδους και εργαλεία για όχι και τόσο ασυνήθιστες εγχειρίσεις, το οποίο είναι νομίζω πολύ πιο ενδιαφέρον. Το αρνητικό είναι ότι παρόλο που αυτή η σειρά είναι πιο ρεαλιστική, πάλι απορώ κατά πόσο είναι πιθανό να ανακαλύπτουν 3-4 νέες μεθόδους κάθε λίγους μήνες.

- Χρησιμοποιούν τον ρατσισμό σωστά. Πολλοί απ'τους κεντρικούς χαρακτήρες είναι ρατσιστές. Αυτό δεν σταματάει μετά τα πρώτα επεισόδια, και παρά τις δυνατότητες του, ο Edwards (ο μαύρος γιατρός) αντιμετωπίζει ρατσισμό και αναξιοκρατία σε καθημερινή βάση.

- Η εποχή, και οι μέθοδοι της εποχής έχουν πάρα πολύ ενδιαφέρον. Επίσης, επειδή η ιατρική δεν είναι τόσο εξελιγμένη μπορείς να καταλάβεις περίπου τι κάνουν στο χειρουργείο. 

 

Μόλις ξεκίνησε η δεύτερη σεζόν, και το προτείνω χωρίς ιδιαίτερη επιφύλαξη. :best:

 

 

Save the Date

 

Να σημειωθεί στα πρακτικά παρακαλώ πολύ, ότι δεν είμαι αντίθετος στις τσίκ φλικ ρομαντικές κομεντί, με εξαίρεση αυτές που αποτελούν κακογραμμένη φαντασίωση σεναριακά ισάξια πορνογραφικής ταινίας. Αυτή δεν είναι μια από αυτές τις ταινίες.

 

Η πρωταγωνίστρια είναι μια καρτουνίστρια σε σχέση με έναν τύπο, του οποίου ο ε... αδερφός είναι γκόμενος της αδερφής της. Δηλαδή έχει μια αδερφή που είναι επίσης σε σχέση, με τον αδερφό του γκόμενου της. Μπέρδεμα. Σύγχρονο 'ρομάντζο' χωρίς ιδιαίτερα εκρομαντικοποιημένη άποψη για την αγάπη. Όχι ότι είναι κυνικό, αλλά είναι πολύ πιο απλουστευμένα και "ρεαλιστικά" τα πράγματα. Και οι χαρακτήρες μιλάνε όπως πραγματικοί άνθρωποι, δεν έχουν μεγάλους μελοδραματικούς διαλόγους. ΟΚ, καλό αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι πέρα απ'τον καθημερινό ρεαλισμό δεν έχει κάτι που να σε τραβάει ή να σε ενθουσιάζει. 

 

Δεν είναι κάτω του μετρίου (βασικά μάλλον είναι λίγο πάνω), αλλά δεν έχω λόγο να την ξαναδώ. 

 

ΥΓ. Αν το σχέδιο της καρτουνίστριας-πρωταγωνίστριας άξιζε για κοτζάμ γκαλερί, αναμένω το μισό GC στο Λούβρο σύντομα. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Βλεπω Luther αυτο και καιρο με Idris Elba και ειναι πολυ ωραιο, το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οσους τους αρεσουν τα αστυνομικα.Καθε season εχει 4 η 6 επεισοδια οποτε δεν χρειαζεται να σπαταλησει και πολυ χρονο  καποιος για να τη δει.Τέταρτη (και τελευταια) season καπου στα τελη 2015 λενε..

 

τις 2 πρώτες τις είδα τσακ-μπαμ. Στην τρίτη όμως........ τη ξεκίνησα, αλλά......... νομίζω ότι με κούρασε. όχι απαραίτητα η τρίτη, αλλά το σύνολο... νομίζω.... θα την δω, αλλά..... :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

τις 2 πρώτες τις είδα τσακ-μπαμ. Στην τρίτη όμως........ τη ξεκίνησα, αλλά......... νομίζω ότι με κούρασε. όχι απαραίτητα η τρίτη, αλλά το σύνολο... νομίζω.... θα την δω, αλλά..... :)

 

:cheers5:

Δε ξερω,εμενα μου αρεσαν ολες να σου πω την αληθεια,και τις ειδα και τις τρεις σεζον μαζεμενες.Επισης ειμαι ο μονος που θα ηθελε να δει ενα spin off show με τον χαρακτηρα της Alice?Ενα prequel θα ηταν οτι πρεπει.Σου προτεινω να την τελειωσεις τη σειρα παντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3612 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είδα το Rush μια ταινία του 2013 με τον πασίγνωστο πλέον Chris Hemsworth από το ρόλο του ως Thor στο MCU. Πρόκειται για μια ταινία που διαδραματίζεται τη δεκαετία του 1970 και είναι στο περιβάλλον της Formula 1, με κεντρικό θέμα την, όπως φαίνεται γνωστή, κόντρα μεταξύ Νίκι Λάουντα και Τζέημς Χαντ (προσωπικά δεν την γνώριζα :P , ίσως αυτοί που ασχολούνται περισσότερο να την ξέρουν). Πολύ ατμοσφαιρική ταινία με τους ηθοποιούς να υποδύονται άριστα τους ρόλους τους και το ενδιαφέρον να κρατιέται αμείωτο μέχρι τέλους. Προσωπικά δεν γνωρίζω εαν ήταν ακριβής η απόδοση της <<μονομαχίας>> των δύο ανδρών, αν και είμαι βέβαιος ότι μάλλον έχει δραματοποιηθεί λίγο... Έχει ένα τέλος που προσφέρει ηθικά διδάγματα και γενικώς σε κάνει να σκέφτεσαι πολλά για τη ζωή, καθώς οι δύο χαρακτήρες είναι διαμετρικά αντίθετοι σε όλα, εκτός από τις ικανότητες στην οδήγηση! Πραγματικά απίστευτη ταινία μια από τις πολύ καλές που έχω δει τώρα τελευταία και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είδα επιτέλους το Avengers: Age of Ultron. Ανάμεικτα συναισθήματα. Τη θεωρώ αρκετά κατώτερη από την πρώτη, αν και σίγουρα διασκεδαστική. Ο Ultron ωραίος σαν χαρακτήρας και ο Bettany καλός σαν Vision. Με χάλασε ιδιαιτέρως το ειδύλλιο που υπήρξε, αν και ήμουν προετοιμασμένος. :P

Χωρίς να έχω σχέση καμία με το Walking Dead είδα με παρέα το τελευταίο επεισόδιο. Καλοφτιαγμένο και νομίζω καταλαβαίνω πλέον γιατί κολλάει κόσμος και κοσμάκης μαζί της.

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδα την 1η σαιζον του The Leftovers του ΗΒΟ. Πολύ καλή σειρά.

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5753 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα το Green Inferno (Καννίβαλοι). Ακτιβιστές πάνε στον Αμάζονιο για να γυρίσουν ντοκιμαντέρ για την σωτηρία του δάσους και το αεροπλάνο τους παθαίνει βλάβη (κλασικά)  και πέφτουν στα χέρια καννίβαλων. Το συμβαίνει στην συνέχεια είναι εύκολο να το μαντέψει κανείς, αλλά δύσκολο να το δεί στην οθόνη (ταινία ακατάλληλη για ανήλικους και άτομα με ευαίσθητο στομάχι). Το σενάριο είναι απλό και άνευ νοήματος, οι ερμηνείες άθλιες, το χιούμορ (υπάρχει και αυτό!) κακόγουστο. Μόνο για άτομα που γουστάρουν τις έντονα αιματηρές ταινίες. Βαθμολογία 4/10.   

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ας πάμε από τα μέτρια προς τα καλύτερα.

 

 

Alice in Wonderland by Tim Burton

 

Η ταινία είναι χάρμα οφθαλμων, παραμύθι γα σχετικά μεγάλους, αλλά της λείπει το κάτι. Πολύ μέτρια για Tim Burton. Κατά κάποιον τρόπο είναι η συνέχεια του γνωστού βιβλίου, που δεν το συμπάθησα ποτέ. Δεν κατάλαβα ποτέ την αξία του, το έβρισκα χωρίς λόγο ύπαρξης. Λίγο Hook, λίγο Νάρνια, κάπου στη μέση σου δίνει εξηγήσεις για το τί συμβαίνει. Σε αυτό θυμίζει το Μεγάλο Ψάρι, με τη διαφορά ότι εκείνο ήταν αριστούργημα, και αυτό είναι ένα τίποτα.

 

 

How I Met Your Mother

 

Μέσα σε ένα δύσκολο δίμηνο είδα και τις 9 σεζόν για δεύτερη φορά. Ένα διαφορετικό Friends με ίδιο καστ, αλλά χωρίς τη Φοίβη. Πολύ πιο νευρικό, περισσότερο κοντά στο Πάρκερ Λούις δε χάνει ποτέ και το Γκιλμορ Γκέρλς, με σουρεαλιστική σκηνοθεσία, και επιθετικές ατάκες. Άμα αρρωστήσω και πρέπει να κρεβατωθώ μετά από χρόνια θα το ξαναδώ και θα το σβήσω από τον υπολογιστή.

 

 

The Escape Artist

 

"The world is broken"

 

Μα μινι σειρά του BBC με τον David Tennant. Κάτι ανάμεσα σε Broadchurch και Fallen. Δικαστικό δράμα γίνεται αστυνομικό. Ένας δικηγόρος αναθεωρεί την ηθική του όταν ο εγκληματίας που αθωώνει γίνεται θύτης σε ένα νέο έγκλημα και θύτης είναι ο ίδιος ο δικηγόρος. Για πότε αλλάζεις στάση και αναθεωρείς πολλά ούτε που το καταλαβαίνεις. Σε κρατάει για 3 ώρες. Λίγο χάθηκα στους αγγλικούς υπότιτλους και έχανα μερικά στη μετάφραση. Δείτο το, αξίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πριν λίγο επέστρεψα από την προβολή του Αστακού. Πραγματικά χαίρομαι που επέλεξα να δω μια τέτοια ταινία στο σινεμά.

Δεν ξέρω πόσα γιουχαΐσματα θα πάρω επειδή μ' αρέσει ο Λάνθιμος, αλλά είναι εξαιρετική ταινία.

Λίγο αν είχε αμβλύνει τις εμμονές του, θα ήμουν πολύ πιο ενθουσιασμένος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν λίγο επέστρεψα από την προβολή του Αστακού. Πραγματικά χαίρομαι που επέλεξα να δω μια τέτοια ταινία στο σινεμά.

Δεν ξέρω πόσα γιουχαΐσματα θα πάρω επειδή μ' αρέσει ο Λάνθιμος, αλλά είναι εξαιρετική ταινία.

Λίγο αν είχε αμβλύνει τις εμμονές του, θα ήμουν πολύ πιο ενθουσιασμένος.

 

Κι εγω θελω να τη δω! και αφου γραφεις και τετοια κριτικη μπαινει στα προσεχη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Κάθομαι και βλέπω το "Μη με σκας". Φιλιππίδης - Μπέζος σε καθημερινές καταστάσεις ώς γκέι ζευγάρι. Δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι συναρπαστικά πετυχημένο. Σχετικά βαρετό, χωρίς πολλές πρωτοτυπίες. Ρόλο που το δουλεύουν καλά, αλλά το σενάριο είναι σχετικά χλιαρό. Εκείνη όπως που γουστάρω να βλέπω είναι η οικιακή βοηθός. Ξυνή και καλόκαρδη, με το φαρμάκι στο στόμα αλλά ταυτόχρονα καλόψυχη με σκοπό να λειάνει τις ενίοτε ταραγμένες σχέσεις των γύρω της.  :angel:

 

Αυτές τις μέρες έχει Σογκούν. :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4469 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο της σειράς Ash vs Evil Dead.

Ότι και να πω θα είναι λίγο.HAIL TO THE KING,BABY!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  1004
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1004
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μόλις είδα το πρώτο επεισόδιο της σειράς Ash vs Evil Dead.

Ότι και να πω θα είναι λίγο.HAIL TO THE KING,BABY!

 

 

όντως, πολύ καλό το πρώτο επεισόδιο και ο Bruce Campbell άψογος όπως πάντα! :spidey_yeah_that:  του δώσανε και 2η σεζον, θα συνεχιστεί του χρόνου με άλλα 10 επεισόδια!!! :yahoo:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

SHOGUN!!!

 

Τηλεοπτική μεταφορά του 1980 ενός μπεστ σέλερ της εποχής εκείνης. Παίχτηκε και στη κρατική ελληνική τηλεόραση με πολύ μεγάλη επιτυχία. Βέβαια δεν υπήρχαν και πολλά κανάλια ώστε να μοιραστούν οι θεατές, και το σύνολο των εκπομπών δε σε κρατούσαν στην οθόνη για πολλές ώρες.

 

Είμαστε στην Ιαπωνία του 1600. Το φεουδαρχικό καθεστώς ετοιμάζεται για εμφύλιο πόλεμο. Οι άρχοντες με τις φατρίες τους, βγήκαν από έναν πόλεμο, αυτοτοποθετήθηκαν στα αξιώματα, και τώρα ήρθε η ώρα να φαγωθούν μεταξύ τους. Το κύμα ξεβράζει κάτι άγγλους-ολανδούς τυχοδιώκτες ναυτικούς. Ο καπετάνιος τους είναι ο Richard Chamberlain, που γοητεύει κάποιους άρχοντες και ανακατεύεται με την πολιτική, χωρίς να θέλει 100%. Και αυτός με τη σειρά του γοητεύεται από τον άγνωστο αυτό πολιτισμό, καθώς και από μια μεταφράστρια. Σώζει κατά καιρούς από θάνατο σημαντικά πρόσωπα, και τον εκμεταλλεύονται πολλοί για να σχέδιά τους. Ανεβαίνει βαθμίδες και γίνεται Σαμουράι με περιουσία και προσφέρει τις ευρωπαϊκές μιλιταριστικές του γνώσεις στον άρχοντα της περιοχής. Αυτόματα εχθροί του ορίζονται οι καθολικοί παπάδες-έμποροι του καθεστώτος. Έχει και τέτοιους. Δολοπλοκίες, έρωτες, πισωμαχαιρώματα, νίντζα με αστεράκια, και ανατολίτικος πρεπεισμός με πολλές αυτοκτονίες τιμής και άλλα τέτοια. Η σειρά αντέχει ακόμη στο χρόνο και αξίζει να τη δείτε.

 

10 χορταστικές ώρες.

 

post-3787-0-07755300-1446547493_thumb.jpg

 

Ο πρωταγωνιστής με κιμονό wi-fi  :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Την ίδια εποχή παίχτηκε και μια σειρά γουέστερν, με όνομα silverado silverbonaza ή κάτι τέτοιο. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Δυο πράγματα θυμάμαι. Μια σκηνή με κάποιον καουμπόι να τρώει στην πλάτη ένα βέλος και να προσπαθεί να δείξει έναν ινδιάνο πώς να το σπάσει, αφού δεν μπορεί να το βγάλει. Και ότι στα μεσαία επεισόδια αλλάζει το καστ και πάμε στην επόμενη γενιά. Χωρίς να είμαι σίγουρος για αυτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104525
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πάω να το κατεβάσω και να δω αν ειναι αυτο! :valt: Έχει λίγα seeds :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

The Flight of the Phoenix

 

Και άλλη ταινία από τον αγαπημένο μου James Steward. Μια ομάδα αντρών που δουλεύουν σε πετρελαιοπηγές της Βόρειας Αφρικής ναυαγούν στην έρημο. Το αεροπλάνο τους πέφτει μετά από μια αμμοθύελα. Προσπαθούν να επιβιώσουν και ως συνήθως τρώγονται μεταξύ τους. Βρίσκουν λόγους να μαλώνουν αφού το αφιλόξενο περιβάλλον τους φέρνει στα άκρα. Πολλές προσπάθειες να σωθούν αλλά σχεδόν πάντα είναι άκαρπες. Υπάρχει και ένας που παίζει μπουζούκι αλλά σπάει γρήγορα :P Έχουν πλάκα οι λήψεις. Άλλοτε άσχετα πλάνα με διαφορετική κάμερα, μερικές λήψεις εντός στούντιο, αντέχεται όμως να την δεις. Τα δείχνει τα χρονάκια της, στο όριο να μην δεχτείς την αισθητική του 1965.

 

Centenial!   :)

 

:valtnino:

 

Δε βρίσκω σωστούς υπότιτλους, και εννοείται όχι ελληνικούς, και δεν μπορώ να το δω :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

City of lost children:Ενας τρελοεπιστημονας που γερναει επειδη δε βλεπει ονειρα απαγει παιδια για να δει τα δικα τους. Ομως καποια στιγμη παιρνει το λάθος παιδάκι και μπαινει στο στοχαστρο του αδερφου του (που τον παιζει ο ηθοποιος που παιζει τον hellboy,πως καταληξε αυτος σε γαλλικη ταινια,δεν ξερω :P )

όμορφη οπτικά,steampunk και ετσι,χαθηκα πολύ ομως σεναριακά.Δεν ξερω αν θα τη δω ποτε δευτερη φορα αλλα δε θελω να της βαλω βαθμό χωρίς 2η θεαση,μη τυχον την αδικησω.

 

Fantastic Mr. Fox:ενα ωραιο παραμυθι που εγινε καταπληκτικό animation.Πολλες οι εξυπνες λεπτομερειες που εκαναν τη διαφορα και με εξεπληξαν τοσο ωστε να γραψω εδω (στην αρχη το ποστ ειχε μονο για αυτο αλλα ειπα να βαλω και τις αλλες της εβδομαδας) 9+/10

Πρέπει οπωσδήποτε να δω και τις αλλες ταινιες του wes anderson :thinking:

 

Μr Holmes: ή αλλιως μπαρμπα Σερλοκ ή αλλιως δειτε τον 70κατιάχρονο Μακέλεν να δινει ρεσιτάλ ως 90κατιάχρονος Σερλοκ Χολμς. Ηθελ να την δω σε θερινο το καλοκαιρι,δε βολεψαν οι συγκυριες,το εχασα,μετα το ξεχασα και ετυχε να το θυμηθω και το ειδα.Απορω πως περασε τοσο απαρατηρητο. Και ισως αυτο δεν ειναι μονο η εντυπωση που εχω απο τον κυκλο μου,μιας και η βαθμολογια του στο IMDB δειχνει οτι γενικα δεν αρεσε. Tι να πω,ισως περιμεναν τον Μακ Κελεν να παιξει τον Σερλοκ του Ρίτσι..Εμενα μου αρεσε παντως που μας εδειξαν τον Σερλοκ γερο και κυριως τον ανθρωπο σερλοκ περα απο τον σουπερ ντετεκτιβ..  8/10

 

Age of Utron: Nαι ντροπη μου που το ειδα στις 15,5 ιντσες του λαπτοπ μου αντι σε σινεμα με 1 κουβα ποπκορν,δυστυχως και αυτο καταφερα να το χασω περυσι. Εδω δε θα σταθω τοσο στην ταινια αλλα κυριως στο κοινο της. "Χειροτερο απο το πρωτο,ηθελα να αναπτυξει τους χαρακτηρες" λεει ο αλλος και γελαω.Avengers 2 πας να δεις,τι αλλο θελεις πια;; Εχουν προηγηθει 2 captain america,3 iron man,1(2) hulk,2 thor και 1 avengers,ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΠΙΑ για να αρχισει το ξυλο; Και που ειδαμε λιγο απο την ιστορια του hawk eye ισως και της black widow (των "θνητων" της παρεας) πολυ ηταν! Εμενα μια χαρα μου φανηκε η ταινια,θα τολμησω να πω ισαξια αν οχι καλυτερη της πρωτης(για να μην πολυλογω και οι 2 φτιαχτηκαν με την ιδια ακριβως συνταγη).Αν με χαλασε ενα πραγμα ειναι οτι θα μπορουσε να ηταν ενα μισαωρο μεγαλυτερη (Αρχοντας φαση) ωστε καποιες μαχες να ταν λιγο καλυτερες και η εισαγωγη καποιων χαρακτηρων να ταν λιγο πιο ομαλη.

8/10 απο μενα και οσοι το κραξαν ας σκεφτουν μηπως βαρεθηκαν τις υπερηρωικες ταινιες τωρα ου βγηκαν πολλες απο αυτες :P

 

Asterix:Le Domaine des Dieux : Υποδειγματικη μεταφορα της ιστοριας στη μεγαλη οθονη. Πιστο στο πρωτότυπο και στα λίγα σημεία που παρεκκλινε απο αυτο (ή το συμπλήρωσε/συνέχισε) ηταν πιστο στο "πνευμα" των αλμπουμ. Το animation πολυ καλης ποιοτητας. Μακαρι οι επομενες μεταφορες να ειναι και αυτες σε αυτο το στυλ,απο το να γκρινιαζουμε για τον εκαστοτε αστεριξ-οβελιξ-ιντεφιξ.. Ειλικρινα,το μονο που με κραταει απο το να πω οτι αυτην την ταινια την απολαυσα περισσοτερο απο ολες οσες ειναι με ηθοποιους ειναι η νοσταλγια για τις 2 πρωτες ταινιες και η Monica Belucci..  Για την ιστορία δεν εχω κατι αλλο να πω,απο τα κορυφαια αλμπουμ της σειρας :) 9/10

 

28 Days later: Mε τη μυθολογία των ζόμπι δεν εχω ασχοληθεί ιδιατερα,αν εξαιρεσεις καποιους τόμους walking dead που εχω διαβασει -που και αυτοι δεν καταφεραν να με "γραπωσουν",οποτε συνεχιζω και τους διαβαζω με αργους ρυθμους. Παρόλα αυτα περασα καλα με αυτην την ταινια. Εχτισε πιστευω καλα τον κόσμο της,δε με αφησε να βαρεθω και στο τελος καταφερε να με αφησει και με καποιους προβληματισμους και για τον δικο μας κόσμο,που δεν εχουμε ακομα ζόμπι (μάλλον). 8-/10

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Fantastic Mr. Fox:ενα ωραιο παραμυθι που εγινε καταπληκτικό animation.Πολλες οι εξυπνες λεπτομερειες που εκαναν τη διαφορα και με εξεπληξαν τοσο ωστε να γραψω εδω (στην αρχη το ποστ ειχε μονο για αυτο αλλα ειπα να βαλω και τις αλλες της εβδομαδας) 9+/10

Πρέπει οπωσδήποτε να δω και τις αλλες ταινιες του wes anderson :thinking:

Προτείνω να ξεκινήσεις με Moonrise Kingdom ή Grand Budapest Hotel. Σαν αισθητική μου φαίνονται συγγενικές με το Fantastic Mr. Fox. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

τα χω δει και τα δυο :) τους τενενμπαουμς και τον ζισου ειχα στο μυαλο (και αν εχει και αλλες που τωρα αγνοω).Το ειπα γιατι μεχρι στιγμης για μενα ειναι 3/3 win οι ταινιες του. Ελπιζω οτι δε θα μου τα χαλασει στο τελος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

To Mr Holmes το ξεκίνησα προχθές αλλά στα μισά κοιμήθηκα :) Δεν είναι και κάτι το τόσο περίεργο για εμένα πλέον :) Βασικά άλλου είδους ταινία ήθελα να δω, άλλη είδα. Είναι καλή ταινία, πλησιάζει με αγάπη τα βιβλία και το ποπ φαινόμενο Σέρλοκ Χολμς, αλλά εγώ ήθελα να δω μυστήριο-μυστήριο :) 

Ξαναείδα όλα τα επεισόδια του Midsomer Murders. 104 επεισόδια της 1,5 ώρας σε 17 σεζόν. Αυτά είναι ωραία αστυνομικά. Μπόλικοι ύποπτοι να το φχαριστιέσαι :) Σε αντίθεση με τα κλασικά police procedurals των αμερικάνων που σταδιακά βαριέσαι τη ζωή σου.

 

Και γενικώς οι Βρετανοί ξέρουν από αστυνομικά. Ξεπάστρεψα και τις 4 σεζόν του Above Suspicion. 2 με 3 επεισόδια η σεζόν. Ουσιαστικά μια μεγάλη σε διάρκεια ταινία η κάθε σεζόν. Συμπρωταγωνιστής ο εξαιρετικός Ciaran Hinds που έπαιζε τον Καίσαρα στο Rome και τον Mance Rayder στο Game of Thrones.

 

Οπότε τώρα, αφού κάνω catch-up σε κάποιες σειρές που έμειναν πίσω, μάλλον θα κάτσω να ξεψαχνίσω και τα υπόλοιπα σώου που μνημονεύονται σε αυτήν εδώ τη σελίδα. Το Miss Fisher Murder Mysteries είναι το μόνο που δεν με κράτησε. Από εκεί και πέρα ότι άλλο έχω δει από εκεί, το έχω καταβροχθίσει. Above Suspicion, Sherlock, Luther (έστω τις πρώτες 3 σεζόν), George Gently, Broadchurch (την πρώτη σεζόν), Wire in the blood, Wallander, Poirot του Suchet Foyle's War, Inspector Lynley, Midsomer Murders, X Files, Twin Peaks, L&O SVU&CI, Bridge, Wallander (το σουηδικό)... με όλα τους έχω περάσει υπέροχα.... Έχει και κάποια τα οποία θέλω καμπόση πίεση παραπάνω για να τα δω (λχ Murder She Wrote), αλλά ειδικά στα μη Αμερικάνικα, όλα φαίνονται ταμάμ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31203
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  23
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3091 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aναγκάστηκα να δω το Ευτυχισμένοι Μαζί (μη ρωτάτε γιατί, υπάρχει ιδιαίτερος λόγος).

Πέρα απο τις άθλιες ερμηνείες, πέρα απο τα κακογραμμένα αστεία, πέρα απο τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αντιπαθητικό Μπέζο, πέρα απο τη Λέχου που παίζει σαν ανοική γεροντομπεμπέκα, ανακάλυψα οτι έχουν καρακλέψει τα μουσικά θέματα της.... SAILOR-MOON!!!!

Πως έκανε επιτυχία αυτή η μπούρδα ρε παιδιά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.